PDA

Orijinalini görmek için týklayýnýz : Anhänger ehliyeti

kaptannnn
09 Temmuz 2016, 22:59
Selamunaleykum arkadaslar gecmis bayraminiz mubarek olsun.
Benim sorum normal b sinifi ehliyetim var anhänger ehliyeti yapmak istiyorum bu konuda bilsi olan varmi ve normal ehliyetim ile kac kiloya kadar surebiliyorum hayirli aksamlar

metzeman
10 Temmuz 2016, 01:58
Merhaba b sinifi ehliyet ile araba + anhänger toplam 3500kg kadar sürebilirsin.
Mesela benim opel zafira b Zul. Gesamtgewicht 2075kg. ben buna teorik olarak 1400kg anhänger takip b sinifi ehliyet ile sürebilirim ama benim zafira tahminin 1200kg kadar cekiyor. Eger Bmw x5 sürersen Zul. Gesamtgewicht. 2750kg. buna anca 750kg anhänger takabilirsin.

Anhänger veya araba ister bos olsun hep ruhsatta yazan zulässiges gesamtgewicht üzeri hesapliyorsun.
Yani Bmw X5 bos olarak 2145kg, zulässiges gesamtgewicht 2750kg + araba ceken anhänger taktin diyelim, anhänger bos olarak 300kg ama zulässiges gesamtgewicht 2000kg.
Hesaplarken 2750kg + 2000Kg yapiyorsun isterse anhänger veya araba bos olsun. 4750kg yapar BE ehliyet lazim olur.

BE ehliyet yapmak istersen teori yapman gerekmiyor, 3x überlandfahrt, 1xgece, 1xautobahn sürmen gerekiyor birazda übung yaptinmi prüfung giriyorsun kazanirsan,
ehliyetin hayirli olsun. Toplam 400€-500€ civari tutar.

kaptannnn
10 Temmuz 2016, 22:27
Simdi bende mercedes c180 var ben bununla ne kadara anhänger surebilirim 😅

kafkaskartali76
10 Temmuz 2016, 23:12
Metzaman arkadas aciklamis b sinifiyla en fazla 3,5 ton sürebilirsin guzelcene hesaplamis sende kendi arabanin agirligini bide anhänger kilosunu toplucan kendin karar vercen. Bana kalirsa git 600€ fahrschulede yap garanti olsun isin iyi forumlar.

gamberoglu2000
10 Temmuz 2016, 23:24
bildigim kadariyla anhängerle surmek icin ayri ehliyet yapiliyor arabanin anhänger kabul edip etmemesi baska olay bu arkadas ehliyet soruyor siz araba anlatiyorsunuz 3,5 ton meselesi anhänger olmadan hesaplanan bir sey o zaman araba hafifse 10 tane anhänger takip 3,5 tona tamamlayip surun boyle sey olurmu.

metzeman
11 Temmuz 2016, 01:51
bildigim kadariyla anhängerle surmek icin ayri ehliyet yapiliyor arabanin anhänger kabul edip etmemesi baska olay bu arkadas ehliyet soruyor siz araba anlatiyorsunuz 3,5 ton meselesi anhänger olmadan hesaplanan bir sey o zaman araba hafifse 10 tane anhänger takip 3,5 tona tamamlayip surun boyle sey olurmu.

Merhaba arkadasim yukarida o kadar yazip hesapladim biraz okusan aslinda anlarsin,

10 tane anhänger takamazsin hesap bos araba veya anhänger degil toplam tasima kapasitesi üzerinden hesaplaniyor,
isterse bos olsun en ufak anhänger 650kg felan gelir, araba ceken anhängerler 2000kg den fazladir, ayriyetten anhängere anhänger takamazsin.

B sinifi ehliyet ile ben 2000kg opel zafira + 1200kg anhänger cekebilirim veya 2750kg Bmw x5 + 750kg anhänger..
Tabi arabanin cekme gücü degerlerini dikkate almak gerekir,
1400kg Fiat panda + 1500Kg anhänger ehliyet yönünden sorun olmaz ama arabanin toplam cekme limitini asmis olurum.

@kaptannnn arabanda anhänger kupplung varsa ruhsatta zul. gesamtgewicht ve zul. cekme gücü yazar ordan kendin hesaplayabilirsin,

Suanda örnegin 2016 model c180 zul. Gesamtgewicht 1960kg + 1400kg (aracin cekme kapsitesi) anhänger cekebilirsin.
Ama burda dikkat etmen gereken toplam agirlik 3500kg gecmiyecek, gecerse ehliyetsiz arac kullanmis olursun dikkat etmek gerek.

Tavsiyem ileride anhänger devamli kullanacaksan BE ehliyeti yapmak o zaman rahat edersin hemde kursta isin ayrintilarini sürüs teknigini ögrenirsin.

gamberoglu2000
11 Temmuz 2016, 08:45
Merhaba arkadasim yukarida o kadar yazip hesapladim biraz okusan aslinda anlarsin,

10 tane anhänger takamazsin hesap bos araba veya anhänger degil toplam tasima kapasitesi üzerinden hesaplaniyor,
isterse bos olsun en ufak anhänger 650kg felan gelir, araba ceken anhängerler 2000kg den fazladir, ayriyetten anhängere anhänger takamazsin.

B sinifi ehliyet ile ben 2000kg opel zafira + 1200kg anhänger cekebilirim veya 2750kg Bmw x5 + 750kg anhänger..
Tabi arabanin cekme gücü degerlerini dikkate almak gerekir,
1400kg Fiat panda + 1500Kg anhänger ehliyet yönünden sorun olmaz ama arabanin toplam cekme limitini asmis olurum.

@kaptannnn arabanda anhänger kupplung varsa ruhsatta zul. gesamtgewicht ve zul. cekme gücü yazar ordan kendin hesaplayabilirsin,

Suanda örnegin 2016 model c180 zul. Gesamtgewicht 1960kg + 1400kg (aracin cekme kapsitesi) anhänger cekebilirsin.
Ama burda dikkat etmen gereken toplam agirlik 3500kg gecmiyecek, gecerse ehliyetsiz arac kullanmis olursun dikkat etmek gerek.

Tavsiyem ileride anhänger devamli kullanacaksan BE ehliyeti yapmak o zaman rahat edersin hemde kursta isin ayrintilarini sürüs teknigini ögrenirsin.

pardon sen haklisin simdi googleye baktim benim ehliyet 20 senelik benim duydugum ve anladigim yeni ehliyetlerde eger anhängerli kullanmak istersen arabayi bunun icin hemen basta ehliyete yazilirken bildirilip ona gore ehliyet yapiyorsun ben boyle biliyordum.

kaptannnn
22 Temmuz 2016, 21:59
Arkadaslar ben ehliyeti yeni aldim bu konusduklarimiz benim icinde gecerlimi

kafkaskartali76
23 Temmuz 2016, 14:32
Yeni ehliyetlerin hepsinde gecerli.. Cok eski ehliyetlerde sikinti yok yeni ehliyetlerin hepsi almak zorunda ben sprinter sürüyom isim dolayiyla ama anhänger süremiyom bekliyom firma aldircak sözde :)

kaptannnn
24 Temmuz 2016, 00:21
Kardes mesala simdi yeni ehliyet aldim ya 750 kg kadar sure biliyom diye duydum. Demek istedigim anhanger ile birlikde 3500 kg ye kadar surebilirmiyim

hOrOz
24 Temmuz 2016, 00:33
Kardes mesala simdi yeni ehliyet aldim ya 750 kg kadar sure biliyom diye duydum. Demek istedigim anhanger ile birlikde 3500 kg ye kadar surebilirmiyim

Klasse B

Kraftwagen bis 3,5 t zG*

Mit der Klasse B dürfen Sie mit einem Kraftfahrzeug bis 3,5 t folgende Anhänger ziehen: Anhänger bis 750 kg zG* .

Anhänger über 750 kg zG*, wenn die Gesamtmasse des Anhängers nicht größer ist als die Leermasse des Kraftwagens
und wenn die Summe der zulässigen Gesamtmassen von Anhänger und Zugfahrzeug nicht größer ist als 3,5t