PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Firmadan cikis almak

doenuesch
08 Temmuz 2016, 12:48
Arkadaslar Merhaba ben sizlere bir sey danismak istiyorum.

Ben firmadan cikis almak istiyorum ve Türkiyeye temelle gitmek istiyorum .Haftaya konusma Termini aldim .Cikis parasi koparmak icin nasil konusmam lazim bana biraz akil verin. Son iki yilda, ben baya hastalik raporu aldim. Ve firmada 22 seneden beri calisiyorum.

Simdiden fikriniz icin Sag olun.

hOrOz
08 Temmuz 2016, 13:30
İşin kanuni yönünden bakarsak hiç Abfindung almaya hakkın yok..

çünkü kendi istediğinle çıkışını alıyorsun..

Eğer firma para verirse verir onun insafına kalmış bir olay... vermezse de istemek için kanuni bir tutanağın yok

sswiss
08 Temmuz 2016, 13:31
anladigim kadariyla sen kendin cikarsan o hakki elde edemiyorsun,firma sana cikis verirse hakkini alabiliyorsun.

ustam, firmalarin personal kanunlari var cünkü ben calistigim firmada bana büyük bir dosya verdiler orada tüm firma ve isci haklari yaziyordu.Bilemiyorum senin calistigin firma sana verdimi veya öyle birseyden haberin varmi.

sefinle aran iyisi önce onunla konus durumunu anlat daha sonrada Personalabteilung a git sorununu anlat derim .

buradan kestirmek kolay degil cünkü ne konumdasin sebepleri nelerdir yasiniz kactir bu özel konulari bilmedigimiz icin
buradan ne söylesek belki yanlis olur.

gamberoglu2000
08 Temmuz 2016, 16:19
kurus para alamassin cikisi kendin aldigin icin anladigim kadariylada firma bu konuda baya dikkatli sen iki senedir krank yaptigini soyluyorsun firmada direniyor senin cikis istedigini anlamistir buyuk ihtimal onlar seni cagirana kadar sansin cok zayif gozukuyor onlar sana cik git o zaman der hic bir sey yapamassin kendin istedigin icin
bir firmada 10 seneyi gecersen onlarin seni atmasi kanunen zor anlasman disinda secenek yok anlasirsan kanunen seneligine ayligin yarisi dusuyor misal aylik 2000€ aliyorsa sana verecekleri para 22 000 € bunun disinda bir sey alman firmanin insafina kalmis ama firmanin sana cikis verme ihtimali cok cok zayif.

Tanyel
08 Temmuz 2016, 16:20
Konusma esnasinda dediklerine cok dikkat et.
Benim bir arkadasim konusma esnasinda ben cikicam ama cikis parasi verin dedigi icin firma onu abfindung vermeden sahit göstererek isten cikardi.
Bu yüzden dedigin kelimeleri iyi secmen lazim, sahitlere dikkat et.

VoLKan
08 Temmuz 2016, 16:33
kimse demiyorki 1 hafta bas krank pesine 1 gün ise git 1 hafta bas krank pesine 2 gün ise git bas 2 hafta krank 1 gün ise git bukadar basit illaki cikis wericeklerdir ama sen egerki onlara ben kesin dönüs yapicam dersen abfindung werip seni kapinin önüne koyar , zaten sen bukadar krank alirsan seni firma cagarir konusmak icin tepe tepe hemde ve sende sagligim el werdikce geliyorum dersin yoksa nasil gelicem dersin bitti zaten uzun bir süre 2-3 ay bunu yapinca firma seninle anlasmak icin deri koltuklu odaya cagarir zaten ;)

talo176
08 Temmuz 2016, 16:34
İşin kanuni yönünden bakarsak hiç Abfindung almaya hakkın yok..

çünkü kendi istediğinle çıkışını alıyorsun..

Eğer firma para verirse verir onun insafına kalmış bir olay... vermezse de istemek için kanuni bir tutanağın yok

Aynen dedigin gibi hocam.. insafina kalmis.. benim calistigim sirket de de adamin birisi kendisi cikmak istedi (abfindung karsilikli).. 27 sene calismisligi var ve yaklasip 150 bin € vermisler.. o da ispanyaya gitmis.. zaten kücük bir villasi varmis alt kati kiraya veriyormus üst de kendisi oturuyor.. hanimi da biraz parali birisimis..

Yani ona koymaz, kenarda iyi parasi var ve geliri de var bir taraftan.. kira da ödemiyor vs vs.. @ doenues arkadasim, simdi 22 sene az degil ve bu zaman da yeni fest bir is bulmak kolay da degil.. ve firma ne kadar büyük bilmem.. sana da o kadar verirlermi, bir süphem var.. iyi düsün derim..

gamberoglu2000
08 Temmuz 2016, 17:01
kimse demiyorki 1 hafta bas krank pesine 1 gün ise git 1 hafta bas krank pesine 2 gün ise git bas 2 hafta krank 1 gün ise git bukadar basit illaki cikis wericeklerdir ama sen egerki onlara ben kesin dönüs yapicam dersen abfindung werip seni kapinin önüne koyar , zaten sen bukadar krank alirsan seni firma cagarir konusmak icin tepe tepe hemde ve sende sagligim el werdikce geliyorum dersin yoksa nasil gelicem dersin bitti zaten uzun bir süre 2-3 ay bunu yapinca firma seninle anlasmak icin deri koltuklu odaya cagarir zaten ;)

sen istedigin kadar krank yap onlar seni cagirir tehditlerini savurur morelininde icine ederler kuzu kuzu yeter be deyip kendine cikisini aldirirlar 10 seneyi asarsan bir firmada kranktan oyle kolay kolay cikis vermezler merak etme bu yonunu nasil yaparsan yap birde onlar bunu anladiysa burnundan fitil fitil getire getire cikisini kendine aldirtirlar.

hOrOz
08 Temmuz 2016, 17:59
bakın arkadaşlar öyle 10 sene 20 sene diye bir kural yok

birincisi bir işveren istediği zaman çok krank yapan birini eğer iyileşme veya eski durumuna dönme

ihtimali yoksa o kişiyi her zaman işten atabilir .. ama bunu mahkemede kanıtlaması gerekir

ikincisi ise Abfindung diye bir şey yoktur .. çıkış verilince işverene karşı Kündigungsschutzklage davası açılır ..

yani tekrar işe dönmek için ... eğer işveren tekrar işe geri alırsa Abfindung olmaz

ama bu davaların çoğu Ausgleich (Abfindung) ile biter yani belirli bir para karşılıği anlaşıllır

genelde yarım brutto aylık X iş yerinde çalışma süresi tabiki anlaşmalara göre değişir ..

diğer bir nokta ise iş yerinin kapanması olayı

bu durumlarda işyeri temsilcisi yani Betriebsrat yok ise hava alırsınız

gamberoglu2000
08 Temmuz 2016, 18:35

birincisi bir işveren istediği zaman çok krank yapan birini eğer iyileşme veya eski durumuna dönme

ihtimali yoksa o kişiyi her zaman işten atabilir .. ama bunu mahkemede kanıtlaması gerekir

ikincisi ise Abfindung diye bir şey yoktur .. çıkış verilince işverene karşı Kündigungsschutzklage davası açılır ..

yani tekrar işe dönmek için ... eğer işveren tekrar işe geri alırsa Abfindung olmaz

ama bu davaların çoğu Ausgleich (Abfindung) ile biter yani belirli bir para karşılıği anlaşıllır

genelde yarım brutto aylık X iş yerinde çalışma süresi tabiki anlaşmalara göre değişir ..

diğer bir nokta ise iş yerinin kapanması olayı

bu durumlarda işyeri temsilcisi yani Betriebsrat yok ise hava alırsınız

isveren isterse horoz usta kendim bizzat betriebsratla konustum bu konuyu kendin hata yapmadigin surece hirsizlik krankmeldungu 3 gunde vermeme manupaltion bunlarin disinda sana basitce cikis verme ihtimali 10 seneyi gecmissen is yerinde zor cikis is yeri elbetteki istediginde atar atabilir yalniz is yeri batmasi senin yerin bir yerlere gitmesi yani kisacasi is imkanin kalmamasi gerek bunun disinda kolay kolay cikis vermezler.

hOrOz
08 Temmuz 2016, 20:56
isveren isterse horoz usta kendim bizzat betriebsratla konustum bu konuyu kendin hata yapmadigin surece hirsizlik krankmeldungu 3 gunde vermeme manupaltion bunlarin disinda sana basitce cikis verme ihtimali 10 seneyi gecmissen is yerinde zor cikis is yeri elbetteki istediginde atar atabilir yalniz is yeri batmasi senin yerin bir yerlere gitmesi yani kisacasi is imkanin kalmamasi gerek bunun disinda kolay kolay cikis vermezler.

hocam ben yıllarca Betriebsrat ta çalıştım bir sürü seminere gittim hic birinde 10 sene diye bir şey duymadım
dediğin gibi hirsizzlik falan filan yapmazsan çıkış veremez ama iyi olmayacak bir hastalıktan dolayı cıkış verebilir

işverenler 6 haftayı geçen hastaliklarla pek ilgilenmiyor zaten Krankkasse ödüyor diye

ama aynı hastalıktan sık sık kısa aralıklarla krank yapmak çıkış nedeni olabiliyor

okumanı tavsiye ederim
HENSCHE RECHTSANWÄLTE, FACHANWALTSKANZLEI FÜR ARBEITSRECHT
http://www.hensche.de/Rechtsanwalt_Arbeitsrecht_Handbuch_Kuendigung_Kran kheitsbedingt.html#tocitem1

clon
08 Temmuz 2016, 23:52

Kanitlayamacina göre isden atamaz(Ärzte schweigeflicht)

Bende Arkadas gibi isden cikmak istiyiorum,20 seneden beri ayni is yerindeyim
Aylardir kisa süreli krank yapiyorum,eninde sonunda ya atacaklar yada gel anlasalim diyecekler

hekimoglu
09 Temmuz 2016, 00:17
kendi cikmak isteyen biri icin isverenin yasal olarak hicbir tazminat ödeme zorunlulugu olmadigini söyleyen arkadaslar tamamen haklilar, ancak bu kesinlikle hic para alamaz eli bos gider anlaminada gelmez, yasal olarak bir zorunluluk elbette yok karsilikli konusma ikna etme durumunda birseyler koparma sansi mevcuttur, kendimden örnek vereyim agir bir rahatsizlik sonucu 2,5 yil calisamadim sonra yeniden basladim zar zor iki yila yakin calistim bu 2 yil icinde sikca istirahata ayrildigim oldugu gibi eski verimide veremiyordum isveren beni is yerimi degistirmek istedigini söyleyip görüsmeye cagirdi bana teklif ettigi isi saglik sorunlarimdan dolayi yapamayacagimi söyledim bana birsürü farkli tekliflerde bulundu ben hayir dedikce daha iyi daha yüksek makam teklifi geldi aslinda benim amacim teklifleri kabul etmeyince seni cikaralim dedirtmekti ama olmadi sanirim niyetimi anladi bana kesinlikle seni cikartmayi düsünmüyoruz dedi bunu ardindan bende bakin ben bu is yerine 32 yilimi verdim sagligim elverdigince her isi olmasi gerektigi gibi yerinde zamaninda yaptim yapmayida cok istiyorum ancak eski sagligim yerinde degil size bana yapmis oldugunuz birbirinden güzel teklifler icin cok tesekkür ederim ancak ben ne simdiye kadar gecimimi sagladigim bu is yerine nede sagligima bir zarar gelsin istiyorum bana yaptiginiz teklifleri severek kabul ederim ancak benden eski verimi bekleyip hayal kirikligi yasatmak istemem bu yüzden sagligimida tehlikeye atmak istemiyorum gelin siz bana hayir diyemiyecegim bir tazminat teklifi yapin hem kendim hemde firma icin dogru olan birsey yapalim dedim, önce hayir olmaz kizdigin icin böyle birsey diyorsan buna izin veremeyiz iyi düsün felan dedi bende hayir cok ciddiyim kararliyim dedim peki ne istiyorsun kafandan bir rakam geciyormu diye sordu bende siz teklifinizi yapin ben size ona göre cevap verecegim dedim 1 hafta sonra teklif geldi kabul etmedim bu rakama olmaz dedim sen ne istiyorsun dediler söyledigim rakami hemen kabul ettiler olay bitti, yani kendi ayrilan her sartta eli bos gider diye bir sey yok, saygilar.

hOrOz
09 Temmuz 2016, 00:28
Kanitlayamacina göre isden atamaz(Ärzte schweigeflicht)

Bende Arkadas gibi isden cikmak istiyiorum,20 seneden beri ayni is yerindeyim
Aylardir kisa süreli krank yapiyorum,eninde sonunda ya atacaklar yada gel anlasalim diyecekler

ilk mesajımda da yazdım Abfindung vermek firmanın insafına kalmiş bir şey .. mecburiyeti yok

Ärzteschweigeflicht bu konularda geçerli değil mahkeme kaldırabilir
o kadar ona güvenme ....

Arbeitnehmer, die in kurzen Abständen aus unterschiedlichen Gründen krank geschrieben werden,
müssen ihren Arzt von der Schweigepflicht entbinden, um ihre Lohnfortzahlung zu sichern.
Der Arbeitnehmer müsse beweisen, dass es sich um eine neue und nicht um eine Fortsetzungserkrankung handelt,
heißt es in einem schriftlich veröffentlichten Urteil des Bundesarbeitsgerichts (BAG) in Erfurt.
Es gab damit seine frühere Rechtsprechung teilweise auf. (Az: 5 AZR 389/04)

http://www.hensche.de/Rechtsanwalt_Arbeitsrecht_Handbuch_Kuendigung_Kran kheitsbedingt.html#tocitem1

akdenizli33
09 Temmuz 2016, 05:48
Usta merka ettim neden dönmek istiyorsun türkiyde gelirin varmi ne yapmyi dusunyuorsun en azindan bizede bir cesaret olur

clon
09 Temmuz 2016, 08:49
ilk mesajımda da yazdım Abfindung vermek firmanın insafına kalmiş bir şey .. mecburiyeti yok

Ärzteschweigeflicht bu konularda geçerli değil mahkeme kaldırabilir
o kadar ona güvenme ....

Arbeitnehmer, die in kurzen Abständen aus unterschiedlichen Gründen krank geschrieben werden,
müssen ihren Arzt von der Schweigepflicht entbinden, um ihre Lohnfortzahlung zu sichern.
Der Arbeitnehmer müsse beweisen, dass es sich um eine neue und nicht um eine Fortsetzungserkrankung handelt,
heißt es in einem schriftlich veröffentlichten Urteil des Bundesarbeitsgerichts (BAG) in Erfurt.
Es gab damit seine frühere Rechtsprechung teilweise auf. (Az: 5 AZR 389/04)

Burasini bilmiyordum sagol
Ama ben 3/4 hastalikdan kranka cikiyorum

dadaloglu38
19 Ağustos 2016, 22:02
ayni konuyu ben acacaktim bayagi detaylar yazilmis bende kendimden anlatayim büyük bir firmada 19 yildir calisiyorum türkiye kesin dönüs yapmak istiyorum türkiyeden emekli islemlerim tamam hanimda ayni yasim 52 son dört yildir dizlerden ve omuzlardan ameliyat oldum 3.4. ay kran aldim kolay bir ise verdiler belden de hastahanede tedavi gördüm en fazla 2 saat ayakta durmam zor 2 saatten fazla oturmamdada belimde sorunlar devam ediyor benim hastalik milyonda bir olan bir durum %20 raporda verdiler ikinci omuzdan tekrar bas vurdum neticeyi bekliyorum yakinda gelir bana ne gibi tavsiyede bulunursunz simdiden tesekkür ederim

kamanli
19 Ağustos 2016, 22:24
slm ben firmada 1973 basladim daha calisiyorum 18 ay kirank yaptim is veren beni cagirdi seni isten cikardirim diye tehtit etdi ben hastayim dedim

hOrOz
20 Ağustos 2016, 09:58
ayni konuyu ben acacaktim bayagi detaylar yazilmis bende kendimden anlatayim büyük bir firmada 19 yildir calisiyorum türkiye kesin dönüs yapmak istiyorum türkiyeden emekli islemlerim tamam hanimda ayni yasim 52 son dört yildir dizlerden ve omuzlardan ameliyat oldum 3.4. ay kran aldim kolay bir ise verdiler belden de hastahanede tedavi gördüm en fazla 2 saat ayakta durmam zor 2 saatten fazla oturmamdada belimde sorunlar devam ediyor benim hastalik milyonda bir olan bir durum %20 raporda verdiler ikinci omuzdan tekrar bas vurdum neticeyi bekliyorum yakinda gelir bana ne gibi tavsiyede bulunursunz simdiden tesekkür ederim

%20 sadece iş kaybıdır ... %20 pekde fazla sayılmaz ..

bu konu iki dere arasında gibi bir şey ..iş yerinde sendika varsa git bir görüş paralı çıkış olanağı varmı? ( firmalar pek gönüllü vermez ama )

yoksa bu durum böyle sürecek veya herşeyi sineye çekerek kendin çıkış alacaksın

slm ben firmada 1973 basladim daha calisiyorum 18 ay kirank yaptim is veren beni cagirdi seni isten cikardirim diye tehtit etdi ben hastayim dedim

arkadşım işyeri uzun süre krank yapanları çıkarabilir

ama 3 kriter olması gerek

1. Negative Gesundheitsprognose - Negatif Sağlık Tahmini
yani hastalığın ilerleyen veya görülebilen bir zamanda iyileşmeme olanağı

2.Interessenbeeinträchtigung -çıkarlarının zedelenmesi
6 haftada uzun süren hastaliklarda iş yeri ödemediği için ekonomik yönden pek bir şey ifade etmez
ama mesela bir makina da uzmansanız ve bu yüzden işveren zarar ediyorsa ve ileriki zamanlarda iyileşme söz konusu değilse

3.Interessenabwägung - çıkarların dengelenmesi
burada 2.) konunun dikkate alınarak işverenın bütün haklarının da göz önünde bulundurulup çıkarının daha ne kadar zedelenip tahammül edebileceğidir
tabiki bu durumda işçinin yaşı bakmaya yükümlülüğü, iş piyasasının durumu ve yeniden iş bulma şansı , işyerinde çalıştığı yıllar göz önüne alınır

şimdi bunlar kağıt üzerindeki haklar veya yasalar

gerçek hayatta olaylar daha değişik olabiliyor

dadaloglu38
20 Ağustos 2016, 10:27
Sendika var % kaç gelecek bekliyorum ikinci baş vurumda bende düşünüyorum gidip insanca iş verenle konuşsak diye promlem yapmak istemiyorum sağlığım da iyi değil anlaşalım diye

canikom
21 Ağustos 2016, 15:07
Son durum nedir acaba?