PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka fren degisiminden sonra alttan gelen ses

hope41
30 Haziran 2016, 09:41
Merhaba arkadaslar,

Benim 530d BMW var 2006 model, E61 yani kombi. TÜV var bu ay ve ön frenlerin yenilenmesi gerekiyordu, arkalari daha 10 bin km gösteriyor sistem ama ben dedim degismisken hepsini yaptirayim ciksin aradan sonra bir daha ugrasmam.

Textar Pro Scheibe + Textar epad (Keramik) Beläge aldik, takdirdiktan sonra alt kisimdan fren yapinca ses gelmeye basladi.

Tanidik bir yerde yaptirdim frenleri, tekar gittim gösterdim, baya ugrastik baktik nedir nerden geliyordur diye ama birsey bulamadik.

Acaba yeni Scheibeler de mi sorun olabilir diye adam onlari da ölctü filan cok cok az birsey var ama bundan olamaz filan dedi...

En son benim eski Scheibe leri tekrar geri taktik ses gitti yine. Allahtan o scheibelerin ömrü var daha yani onlarla tüv e girmemde sorun olmaz, Belägeleri de yenilenmis oldu.

Adam arka scheibe lari Reklamation diye geri yollayacak, bakalim yenilerini yollarlarsa yine takip deneriz dedi, Tabi benim icimde kusku var yine aynisini yapar mi diye....

Acaba baska bir sebebi olabilir mi bu sesin?

Birde bordcomputer da Bremsflüssigkeit degisimi gösteriyordu, arabanin servis defterine baktim ilk 27.000 km de degismisler, birde en son 90.000 de 2010 yilinda. Araba su an 243000 de, dün frenler degisirken onuda yenileyelim dedim yani sistemde degisilmesi gerekiyor diye. Abi dedi ölcüp bakalim, termometre gibi bir aletle ölctü 180 derece gösterdi, abi de dedi ki bence normal degismeye gerek yok, öyle biraktik yani degismeden. Sizce yine de degismesi gerekirmiydi yani 6 sene ve cok km gecmis üstünden... kafama takildi ama tamirciden de iyi bilemeyiz diye de düsündüm bir taraftan :)

Tesekkürler ok78rcp

BndD
30 Haziran 2016, 10:13
Maşallah
180 dereceyi felan biliyorsun :)
Frenleri tavsiyem orjinal olması
Yağa gelince 2 senede bir değişmen gerekiyor
Çünkü zamanla buharlaşma olabiliyor fren sisteminde.
Oda yağın sulanması demek ki, fren sisteminin sağlıklı Çalışmamasına yol açıyor
Allah muhafaza sülük gibi yapışırsın bi yere.

hope41
30 Haziran 2016, 10:30
Maşallah
180 dereceyi felan biliyorsun :)
Frenleri tavsiyem orjinal olması
Yağa gelince 2 senede bir değişmen gerekiyor
Çünkü zamanla buharlaşma olabiliyor fren sisteminde.
Oda yağın sulanması demek ki, fren sisteminin sağlıklı Çalışmamasına yol açıyor
Allah muhafaza sülük gibi yapışırsın bi yere.

Ya ben anlamam ki arabadan filan, adam öyle dedi bizde bu isi bilen sensin diye ona uyduk. Yani aynisini dese bana paradan kacacak degilim yani...

180 dereceyi bilmiyorum ya adam garip bir alet ile birseyler ölctü onu gördüm sadece :)

Orjinal meselesine gelince, textar da bmw ye orjinal fren veriyor yani ucuzunu kötüsünü almadik ki..... Cok asiri pahali orjinallerde ve kimine göre ATE filan iyi marka taktin mi sorun cikmamasi lazim.

Mondi67
30 Haziran 2016, 21:54
Kimse keramik frenlerı tavsiye etmiyor birde alırsan ate marka al ben hep ate kullanırım şimdiye kadar hiç problem olmadı benim kendi tecrübem

fuk_18
01 Temmuz 2016, 02:17
fren yagini 2 yilda bir degistir devterde yaziyor neyin ne zaman degistirmen gerektigini ona bak anlasilir zaten

hope41
01 Temmuz 2016, 10:52
Kimse keramik frenlerı tavsiye etmiyor birde alırsan ate marka al ben hep ate kullanırım şimdiye kadar hiç problem olmadı benim kendi tecrübem

Aldik artik frenleri ama textar da erstausrüster aslinda cogu kisinin ayni senin ATE hakkinda söylediklerini söylüyor frenleri icin ve bizim frenleri yapan adam cok kisiye bu frenleri taktim sorun olmadi su ana kadar kimsede diyor.

hope41
01 Temmuz 2016, 10:53
fren yagini 2 yilda bir degistir devterde yaziyor neyin ne zaman degistirmen gerektigini ona bak anlasilir zaten

Bir ara degisirim ya, adam bizi öyle yönlendirince dedik madem öyle simdilik kalsin...

tombis78
01 Temmuz 2016, 14:08
merhaba tamircine güveniyorsan onu dinle
yok icinde süphe varsa baska bir tamirhaneye götür sade kontrol ettir
eyer orasida ayni derse ok
birde izine gideceksen iyi kontrol ettir yollar uzun sicak firenler iyi olmali.

hope41
01 Temmuz 2016, 17:18
merhaba tamircine güveniyorsan onu dinle
yok icinde süphe varsa baska bir tamirhaneye götür sade kontrol ettir
eyer orasida ayni derse ok
birde izine gideceksen iyi kontrol ettir yollar uzun sicak firenler iyi olmali.

Güveniyiorum derken bir arkadasin tanidigi, temiz bir abi ama herkesin bakis acisi farkli olabiliyor, yani ölctüm degeri normal gözüküyor, bosa para harcamasin diye de beni öyle yönlendirmis olabilir ama riziko görse herhalde derdi bana yani bunu degis ki sonra sakatlik olmasin vs... olsa derdi bana ki arabaya elimden geldiginde herseyin bütceme göre en iyisini almaya calisiyorum filan.... ben yine de bir yerde gösterip baktirayim, cok fazla para olmasa gerek tahminimce, degisiz en iyisi ilk firsatta :)

fuk_18
01 Temmuz 2016, 18:14
arkadasim arabanin defterinde degisim periyotlarinda nelerin degisecegi yaziyor o listede yazanlara uyarsan zaten bir sorun yasamazsin, zahnrimmenin ömrü bile 5 yil sen bugun al zahnriemmeni 5 sene kullanma tamirciye götür tabiki hic yipranmamis digcek önemli olan degisim yilina göre parcalari degistirmek