PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'deyken "kranka" cikmak icin kurallar

Gercekler
26 Haziran 2016, 20:20
Turistik amaçla gittiğiniz Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde hastalanmanız halinde alacağının doktor raporunun çalıştığınız ülkede geçerli olduğunu unutmayın

İzin dönemine girildiği şu günlerde Avrupalı Türkleri tatlı bir telaş sardı. Tatillerini Türkiye’de geçirecek olanlar için önemli bir bilgi vermek istiyorum. Şayet Türkiye’de bulunduğunuz süre içerisinde hastalanır da doktora gidip rapor alırsanız, bu raporun çalıştığınız ülkede de geçerli olduğunu unutmayın. İmzalanan sosyal güvenlik sözleşme ve idari anlaşmaya göre lehte hükümler konulmuştur.

İKİ DİLDE FORMU VAR

Bununla yetinmemiş uygulamaya dair de iki dilde formüller geliştirilmiştir. Sosyal güvenlik sözleşmeleri, akit taraflardan birinin sigortalısı diğer taraf ülkesinde geçici iş göremezliğe uğraması halinde; şekil ve kapsam itibariyle bulunduğu ülkenin mevzuatının esas alınacağını, para yardımına hak sahibi olup olmadığı, günlük ödenecek miktarı ve ödeme süresinin tayininde, yardım hakkının kazanıldığı ülke mevzuatının geçerli olacağını hükme bağlamıştır. Bir başka anlatımla akit ülke sigorta kurumu sigortalısı SGK mevzuatına göre sağlık yardımlarından yararlanmakta iken, istirahatlı bırakıldığı taktirde hakkında, şekil ve kapsam olarak SGK mevzuatı esas alınarak işlem yapılır.

RAPOR SİGORTAYA GÖNDERİLİR

Sözleşmeli ülke sigorta kurumu adına muayene ve tedavi için sigortalının başvurduğu Sağlık Bakanlığı sağlık tesislerinden, sevk edildiği ya da sözleşmeler veya protokoller kapsamında doğrudan başvurduğu resmi ve özel sağlık tesislerince usulüne uygun olarak tek hekim veya sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş istirahat raporları ile yatılı tedavi süreleri kabul edilip, sözleşmelerin uygulanmasına ilişkin formülerler ile ilgili akit ülke sigorta kurumuna (Belçika sigortalılarına istirahat raporu düzenleyen sağlık kuruluşundan iş göremezlikle ilgili bilgilerin TB 12/2 formülerine aktarılıp onaylanması istenir) gönderilir.

RAPORLARIN SÜRESİ

Hastalığı sebebiyle tedavi altına alınan sigortalıya tek hekim bir defada en çok 10 gün istirahat verebilecek olup, bunu bir defa tekrarlayabilir. Tek hekimden alınan istirahat süresinin hiçbir şekilde 20 günü aşmaması gerekmektedir. İstirahat süresinin 20 günü aştığı hallerde, hasta sağlık kuruluna sevk edilip istirahat süresi sağlık kurulu tarafından belirlenir. Ancak, yatarak tedavilerine lüzum görülen sigortalıların sağlık tesislerinde yattıkları günler bu istirahat sürelerinin dışında sayılır.

RAPORU ALMADA İZLENEN YOL

Akit ülke sigortalılarına düzenlenen istirahat raporunun, raporu düzenleyen sağlık tesisini bölgesi içine alan sosyal güvenlik il müdürlüklerine intikali sağlanacak ve iş göremezliğin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren, sözleşmenin uygulanmasına ilişkin formülerin düzenlenip akit ülke sigorta kurumlarına gönderilmesi, işlem yaptığınız müdürlükler tarafından yapılır.

Ancak, Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi” düzenleyen müdürlük görev alanının dışında istirahat raporu düzenlenmiş ise aynı sigortalı için birden fazla müdürlüğün işlem yapmaması ve karışıklığa sebebiyet verilmemesi bakımından, akit ülke sigorta kurumuna bildirim işlemi Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi”ni düzenleyen sosyal güvenlik il müdürlüğü tarafından yapılabilmesi için raporun bu müdürlüğe intikalinin sağlanması gerekmektedir.

Ancak, Almanya için özel bir paragraf açmak gerekir. Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre “Sağlık Yardım Belgesi” Almanya açısından kaldırılmıştır. Yeni uygulamada Almanya hastalık kasasından getirdiğiniz belgeye göre sizlere YUPASS Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi numarası verilir ve buna göre işlemleriniz sağlık tesislerinde yürütülür.

RAPORUN YURTDIŞINA BİLDİRİMİ

SGK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra akit ülke sigortalılarına SGK mevzuatı uygulamasına ait (C) Kodlu belgeler ile veya ilgili sağlık kuruluşunun kullanmış olduğu örnek yazıları ile istirahat verildiği zaman zaman görülmekte. Halbuki sosyal güvenlik il müdürlüklerine intikal eden bu gibi istirahat raporlarının işleme konulması, ancak akit ülke sigorta kurumlarına gönderilmesi için düzenlenecek formülerlere raporların eklenmeyip dosyalarında muhafaza edilmesi gerekir.

ÖRNEKLE ANLATIM

Hangi yolu izleyeceğinizi bir örnekle netleştirelim. Almanya’dan Ali Fethi Kurt tatili için ülkemize gelmeden önce Almanya hastalık kasasından turistik amaçla geleceği dönemleri içeren TA-11 formüllerini alıyor. Türkiye’de Erzincan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yurtdışı servisine ibraz ediyor. İlgili personel Ali Fethi Kurt’a öncelikle YUPASS numarası verilir. Kurt, devlet hastanesi, üniversite ve anlaşmalı özel hastanelerde ücretsiz muayene olur. Şayet hekim uygun bulur ise kendisine istirahat raporu verilir. Bazen bu rapor heyet raporu olarak da düzenlenebilir. Almanya tarafınca istirahat raporunun geçerli olması için Ali Fethi Kurt’un raporu SGK Erzincan İl Müdürlüğüne ibraz eder. İlgili personel raporu iki dilde hazırlanmış formülleri doldurup akit ülke hastalık kasasına gönderir. Söz konusu rapor sanki Almanya’da alınmış gibi değerlendirilir. Tüm haklarınız bu sayede geçerli hale gelmiş olur.

Kaynak: http://www.sabah.de/turkiyedeki-rapor-yurtdisinda-gecerli

hOrOz
26 Haziran 2016, 21:09
evet haklısın YUPASS numarası olmadan hiç bir hastanede tedavi yapamıyorlar

geçen sene ben acile gitmiştim cepten ödedim

görevli hemşire sisteme girebilmek için YUPASS numarasının olması şart demişti

neco54
26 Haziran 2016, 22:34
Almayada yasayanlar icin.

Krankasseden aldigimiz Türkiye icin T/A 11 kagidini izine gittigimizde SGK ya gitmemiz gerekiyor.
SGK, ya gittigimizde kimligimiz ve T/A 11 kagidi ile Yurtdisi servisinine gidiyoruz. (Numara cekmeyi unutmayin)
Islemlerden sonra elinize T/A 11,in karsiligi baska kagit veriyorlar. O kagidin alt tarafinda Sicilnumaraniz, YUPASS numaraniz ve Adiniz ve soyadiniz yaziyor.
YUPASS numarasi kalicidir ve her zaman ayni numarayi kullanisirsiniz. ( Kagidi yaninizda tasimamaniz icin bir yere not edin yada cep telefonu ile resmini cekin)
T/A 11 6 ay gecerli oldugu icin YUPASS numaranizida 6 ay kullanabilirsiniz.
Bu islemi son izin tarinden sonra 6 ay gecti ise tekrardan yapmaniz gerekiyor SGK,da yeni aldigimiz T/A 11 kagidi ile.

S&S

Cihan
27 Haziran 2016, 12:55
Slm Arkadslar Bir Sorum Olacak ?.. Allah göstemesin Izinde Rahatsizlandiniz izniniz bittigi halde gelemediniz. SSK. Alinan Rapor Arge icinde gecerlimi....

Mafyan
27 Haziran 2016, 15:35
Yataktan kalkamaz diye yazmasi gerek .jopcenter icin,o yazi yoksa kabul etmiyorlar.

Cihan
27 Haziran 2016, 16:06
Yataktan kalkamaz diye yazmasi gerek .jopcenter icin,o yazi yoksa kabul etmiyorlar.
Öylemi tskl Cavapiniz icin.

Gercekler
27 Haziran 2016, 21:55

Yataktan degil, geri dönemez ucak ile yazmasi lazim!!! Ayni sey degil.

akbaba
27 Haziran 2016, 23:57
arkadaslar özetlersek, izine gittigimizde hepimiz T/A 11 zaten götürüyoruz, bunu SGK'dan isleme aliyoruz, YUPASS numaramizi aliyoruz.
diyelimki hastalandik, hastahaneye gidiyoruz,doktor bir hafta istirahat yazdi. istirahat raporunu alip SGK il müdürlügüne gidiyoruz,SGK istirahat raporunu almanca dilinde,almanyadaki krankkassemize bildiriyor. bizde isyerimizi bilgilendiriyoruz.
insallah yanlis anlamadim....

Cihan
28 Haziran 2016, 07:41
arkadaslar özetlersek, izine gittigimizde hepimiz T/A 11 zaten götürüyoruz, bunu SGK'dan isleme aliyoruz, YUPASS numaramizi aliyoruz.
diyelimki hastalandik, hastahaneye gidiyoruz,doktor bir hafta istirahat yazdi. istirahat raporunu alip SGK il müdürlügüne gidiyoruz,SGK istirahat raporunu almanca dilinde,almanyadaki krankkassemize bildiriyor. bizde isyerimizi bilgilendiriyoruz.
insallah yanlis anlamadim....
akbaba eger dedigin gibi ise walla daha iyi anlayamazdim. Simdi tam anladim ..tskl.

tolgahamburg
02 Ağustos 2016, 02:38
Horoz uğraşırsan alırsın o ücreti selamlar

baha52
07 Eylül 2016, 16:30
slm arkadaslar ben tr 15 gun rapor aldim 03.08.2016-17.08.2016 ve almanyaya geldim arbeitsam benim 15 günlük parami kesti ve benim sigortamda bizimle isin yok arbeitsam la halletmen lazim diyor bir bilgisi olan arkadaslar yardimci ola bilirmi

hOrOz
07 Eylül 2016, 16:41
slm arkadaslar ben tr 15 gun rapor aldim 03.08.2016-17.08.2016 ve almanyaya geldim arbeitsam benim 15 günlük parami kesti ve benim sigortamda bizimle isin yok arbeitsam la halletmen lazim diyor bir bilgisi olan arkadaslar yardimci ola bilirmi

arkadaşım çok yazdık çizdik ama kimse anlamak istemiyor

sana verilen sürenin sonunda Arbeitsamta geldiğini bildirmen gerek

ama yazıkki bu bir çoklar yüzünden adamlar kıllandı

izini uzatmak için kullanılan bu yolu ne yazıkki onlarda biliyor

o yüzden alınan raporlarda hareket ve seyahat edemiyecek şekilde SSK dan onaylı olması gerek

sadece misal şimdi diyelim planlayarak biletini 15 gün krank ekleyerek ona göre aldın .. gittin

15 gün rapor aldın sonra Almanya ya geldin

şimdi senden bileti görmek isteseler 15 gün hasta olacağını bilerek mi biletini aldın demezler mi ?

Gercekler
07 Eylül 2016, 20:42

Widerspruch yapacan. Raporunu SGK dan alip onaylatdinmi?

akbaba
08 Eylül 2016, 20:33
aklima birsey takildi,
sizin bu yazdiklariniz,sadece Türkiyede izinin sonunda krank oluncami gecerli?
ben 4 hafta Türkiyede izindeydim.izinin ikinci haftasinda hastalandim,gercekten bir hafta evden disari cikamadim.
eger o hafta doktordan bir haftalik krank alsaydim,bunu sgk'dan almanyaya gönderip,isyerimede yollasaydim, 4 haftalik izinin,1 haftasi krankli olup, 3 hafta izinli sayilirmiydim? krankli oldugum bir haftanin izinini sonra yapabilirim

hOrOz
08 Eylül 2016, 20:40
aklima birsey takildi,
sizin bu yazdiklariniz,sadece Türkiyede izinin sonunda krank oluncami gecerli?
ben 4 hafta Türkiyede izindeydim.izinin ikinci haftasinda hastalandim,gercekten bir hafta evden disari cikamadim.
eger o hafta doktordan bir haftalik krank alsaydim,bunu sgk'dan almanyaya gönderip,isyerimede yollasaydim, 4 haftalik izinin,1 haftasi krankli olup, 3 hafta izinli sayilirmiydim? krankli oldugum bir haftanin izinini sonra yapabilirim

aynen ama Krank olduğunu telefonla anında işverene bildirmen gerekli

izinin sonu başı veya ortası önemli değil

ama anında bildirmen gerek sonradan olmuyor

erhan__79
11 Haziran 2017, 19:57
yeni konu acmak istemedim burdan devam edelim.okudugum kadaryla burdan ta11 belgesini aliyoruz o belgeyle sigortadan yupass numarasi aliyoruz o numarayla doktora gidiyoruz.peki hasta olduk doktora gittik doktorun verdigi roparu almancayami cevirttirecegiz ve o raporu is yerinemi yoksa almanyada sigortayami gönderecegiz onu anlayamadim`?

hOrOz
11 Haziran 2017, 21:00
SSK dan yupass alıyorsun

Sana orada bir kaç tane sevk belgeside veriyorlar

Gideceğin doktor SSK nın doktoru yani hastaneden

O aldığın raporu SSK nın yurt dışı bölümüne onaylatıyorsun.

İş verenine telefon açıyorsun

İşe gidince de raporu veriyorsun

Herhangi bir tercüme gerekli değil

erhan__79
12 Haziran 2017, 03:32
SSK dan yupass alıyorsun

bilgi icin tskler

clon
07 Temmuz 2017, 20:36
sadeceden devlet hastanelerindenmi krank alabiliyoruz ?

akbaba
07 Temmuz 2017, 20:50
SSK dan yupass alıyorsun

hOrOz usta,bir konuyu tam anlamadim, almanyada doktorun yazdigi krank raporunun , bir kopyasini sigortaya gönderiyoruz,bir kopyasinida calistigimiz firmaya veriyoruz.
Türkiyede krank olunca,ssk doktoru-hastahanesinden rapor aldik, ssk yurt disi bölümüne onaylattik, firmamiza telefon acip haber verdik diyelim, almanyadaki isverenime bir evrak vermem gerekmiyormu? yoksa Türkiyede ssk'dan benim isverenime vermem icin bir evrak veriyorlarmi? ssk doktorunun yazdigi rapor Türkce galiba.
isverenimize verecegimiz evrak nasil olacak? aydinlatirsaniz sevinirim, zira bende izinde krank yapacagim galiba.isyerim sadece 3 hafta izin veriyor. betribsrate sordum, isyerinin sadece 3 hafta izin hakki var, izinde krank yap dediler...

akbaba
18 Ağustos 2017, 20:57
Fluguntauglichkeit...
arkadaslar ben Turkiyedeyim doktor bana 1 hafta krank yazdı
burda yazılanlar gibi sgk ya bir kopyasini verdim
isyerime telefon actim haber verdim. e mail ile krankmeldung gonder dediler bende gönderdim.
bana isyerim e mail yollamis bana soruyorlar ucaga binebilırmısın diye. eger ucabiliyorsam gidip almanyada doktora gitmeliymisim yoksa almanyaya gidince Fluguntauglichkeit kontrolu yaptirmam gerekiyormus
icinizde uzmanlar vardır, isyerimim benden boyle sey isteme hakki varmi?
istedigim doktora giderim.doktor krank diyorsa bende krank oluyorum.ben boyle biliyorum
maile cevap yazmadim almanyaya gidincede ilk Betriebsrate gidecegim
tecrubesi olanlardan tavsiye bekliyorum...

hOrOz
18 Ağustos 2017, 22:01
Şimdi kimse alınmasın bazılarının cezasını diğerleri de çekiyor . Yıllardır sahte raporlarla krank yapanlar gerçekten hasta olanlara yaptığı en büyük kötülük

Hocam izinin bitince tekrar işbaşı yapman gerek
yoksa ben bir iki hafta krank aldım diye kafadan izini uzatamazsın..

Eğer raporda seyahat edemez diye ibaresi yoksa tekrar zamanında geri gelmen gerek..

Her hastalıkta iş göremez demek değildir
Benim bildiklerim bu kadar

akbaba
18 Ağustos 2017, 22:18
cok tesekkurler hOrOz usta. senin betriebsrat lık yaptıgını biliyorum.yazdıkların benim için önemli
bana ne tavsiye edersin? krankmeldung da seyahat edemez diye yazmıyor.
ayagımda topuk dikeni vardı,iğne yaptılar.doktor 3 gün kesın istırahat dedi,bende 1 hafta isteyince 1 hafta yazdı.
isyerim cok büyük bir firma.binlerce iscısı var.
iznim bugün yani cuma günü bitti.normalinde pazartesi günü işbaşı yapmam lazım.
ben bir hafta krank aldım diye,bir hafta geç gitmek istiyorum.
lütfen bana bir tavsiyede bulun,ben şimdi kranka ragmen gidip işbaşı yapayımmı? yoksa kranklıyım diye 1 hafta gecmı gideyim
bu durumda 1 hafta kranklıyım deyip,1 hafta geç gitsem,işyerimle nasıl bir sorun yaşarım?

hOrOz
18 Ağustos 2017, 23:13
Şimdi firmalar nasıl tepki verir bilemem..
İzin bitiminde geri dönmek gerekir
kafadan izini bir hafta uzatmak normalinde yasak geri gelip hasta isen buradan krankını uzatman gerekiyor . Hasta oldugun izin günleri ni sana artı olarak yazarlar.Dediğin gibi Türkiye de sadece 3 gün rapor veriyorlar..
firma nasıl tepki verir bilemem ..küçük firmalarda göze batar ama büyük firmalarda pek göze batmaz

İsyeri kapandığı icin bende uzun zamandan beri seminerlere katılamıyorum

V/S
19 Ağustos 2017, 13:11
Eger her sene izinde krank yapmiyorsaniz, Wegunfähigkeitbescheinigung isteme Hakki yok.

normal usule Uygun AU gecerlidir, ama her sene izin zamaninda krank saniz. isteme Hakki var.

önemli olan anlasmali form krankenbescheinigung olmasi lazim, bunun kopisi sizin krankenkasseye gidecek.

Madem krank aldiniz .. magen darm grippe yazdir saydiniz. ayakdikeni olsa bile.

sendikaya üyeligniz varsa mesela IG Metall (size en yakin bürosuna) oraya Telefon acin,

ve fikir alin, onlarin avukatlarida var, en iyi bilgiyi onlar verir..... Betriebsratda sendika görevlisi yoksa, onlara güvenmem.

akbaba
21 Ağustos 2017, 12:01
ben 20 senedir Türkiyeye izine giderim, ilk defa Türkiyeden krank aldim ve tam Türkcesiyle " elime yüzüme bulastirdim"
basima neler gelebilecegini tam kestiremedim ve cumartesi yola ciktim,bugün almanyaya döndüm,isyerimin istedigi gibi burda doktora gittim ve doktor bana krank yazdi,isyerime haberde verdim,
20 senedir ayni firmada calisiyorum,20 senede toplasam 20 hafta krank olmadim,hatta cok zaman hastalandim ama yinede isede gittim,senelerdir ayak ve diz agrilarim var,topuk dikeni ve huzursuz bacak sendromum var,alergim var,hic krank yapmadim,firma 3 haftadan fazla izin vermiyor, bir haftada Türkiyede krank olayim dedim, basima bela aldim.
V/S cok haklisin, topuk dikeninden krank almamaliydim, midemi üsüttüm diye rapor alsaydim belki simdi hala Türkiyedeydim.
eger sizde Türkiyede krank olursaniz,iyice arastirmadan ise baslamayin. krank konusunda tecrübeli insanlarin fikrini alin...