PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabamla Babam geri dönebilirmi?

Volkannn
26 Haziran 2016, 04:58
Selam arkadaslar,

Benim söyle bir durumum var.
Ben arabayla türkiyeye giris yapacagim.
Ve 3 hafta sonra izini alip arabayi birakip geri dönecegim.
Ama sorun benim babam arabayla geri dönücek almanyaya
Bunun hangi yollari vardir sorun yasarmiyim?
Nelerle karsilasiriz?
Bilen varmi?

Saygilar

dalga
26 Haziran 2016, 11:20
Arabayi ne amacla ne icin birakaycagina bagli.
Ne kadar Türkiyede Kalacak. Zaten eger baban arabayla geri gelecekse ona Vekalet vermen gerekli. Vekalet vermeden geri getiremez.
Saygilarimla.

hOrOz
26 Haziran 2016, 12:08
arabayı Türkiye ye kim soktuysa onun çıkartmaı gerekir diye biliyorum

çünkü araç o kişinin pasaportuna kayıtlanıyor ve işleniyor

A götürüp B aracı çıkarırsa araç halen A kişinin üstünde kalır

Baban Türkiye den aracı çıkaramaz gümrüge bırakması gerek

yoksa bir sonraki Türkiye girişinde senden araç yaratmanı isterler

Taşıt sahibinin ölümü halinde, mahkeme kararıyla tespit edilen varisleri tarafından aracı yurtdışına çıkarılabilir

talo176
26 Haziran 2016, 12:52
Yanlisin var H0r0z arkadasim..
15-20 sene evel benim de basima gelmisti ayni olay..
Ben arabayla girdim abim de cikis yapmisti..
Tam hatirliyamiyorum ama adac den vekaletname ve sigortadan izin almistik..

@volkan en iyisi sigortayla irtibata gecmek.. sana yardimci olurlar bu konuda..

hOrOz
26 Haziran 2016, 12:56
Yanlisin var H0r0z arkadasim..
15-20 sene evel benim de basima gelmisti ayni olay..
Ben arabayla girdim abim de cikis yapmisti..
Tam hatirliyamiyorum ama adac den vekaletname ve sigortadan izin almistik..

Hocam 15-20 sene önceki bebeler baba oldu
tarih 2016 yeni yasalar geçerli

Gercekler
26 Haziran 2016, 13:10
Horoz hakli....Araba senin üstüne zimmetli. Geri dönüste arabayi gümrüge teslim etmen gerekir.

Usta81
26 Haziran 2016, 13:12
kardeşim sen giriş yaptıkdan sonra baban ile bir gümrüğe gidip arabayı pasaportundan düşürüp babanın pasaportuna yazdırman gerekli birde noterden vekalet vermen lazım gümrük derken illa kapıkule veya ipsala değil büyük şehirlerde bulunan gümrüklerde olur

akbaba
26 Haziran 2016, 13:15
vekaletname Türkiyeye girerken lazim, baskasinin arabasiyla Türkiyeye giris yapacaksan vekaletname lazim,
ama baskasinin arabasini cikaramiyorsun.
5 sene benim basima geldi. Türkiyeye girerken,esimin pasaportuna araba islendi. Ben arabayla geri dönecektim.
arabayi gümrüge geri verdik,benim adima gümrükten aldik,öyle cikis yapabildim.
kaldigin sehirde mutlaka gümrük vardir,sen arabayi gümrüge veriyorsun,baban adina geri aliyorsun.
kaldigin sehirdeki gümrüge git,mutlaka yardimci olurlar

talo176
26 Haziran 2016, 13:18
demekki degismis o zaman.. ok78rcp

hOrOz
26 Haziran 2016, 13:31
kardeşim sen giriş yaptıkdan sonra baban ile bir gümrüğe gidip arabayı pasaportundan düşürüp babanın pasaportuna yazdırman gerekli birde noterden vekalet vermen lazım gümrük derken illa kapıkule veya ipsala değil büyük şehirlerde bulunan gümrüklerde olur

vekaletname Türkiyeye girerken lazim, baskasinin arabasiyla Türkiyeye giris yapacaksan vekaletname lazim,
ama baskasinin arabasini cikaramiyorsun.
5 sene benim basima geldi. Türkiyeye girerken,esimin pasaportuna araba islendi. Ben arabayla geri dönecektim.
arabayi gümrüge geri verdik,benim adima gümrükten aldik,öyle cikis yapabildim.
kaldigin sehirde mutlaka gümrük vardir,sen arabayi gümrüge veriyorsun,baban adina geri aliyorsun.
kaldigin sehirdeki gümrüge git,mutlaka yardimci olurlar

bu sistem halen mümkün mü bilemeyeceğim cünkü 2015 sonunda yasa köklü olarak değiştirildi
artık hem arabanın hemde kişinin Türkiye de kalma süreleri hesaplanıyor ..
Birde ben çıkış yapacam iki ay sonra döneceğim diye kendinizce çıkış yapamazsınız
Taşıtsiz yurtdışına çikma izni almanız gerek

Gümrüklerdeki POLNET ve GBT bilgisayar sistemi çok iyi çalışıyor ona göre

yeni yönetmelik

Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında taşıt getirerek taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılmak istenilmesi halinde
en yakın gümrük idaresine başvurarak Geçici İthal Edilen Taşıtlara İlişkin Gümrük Genel Tebliği (Seri No:1)
kapsamında taahhütname verilerek yurtdışına taşıtsız olarak çıkış yapılma izninin alınması gerekmektedir.
Ya da gümrük idaresine taşıtınızı teslim ederek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz.
Bu konuyu biraz açıklayacak olursak;

Türkiye’ye getirilen araç pasaportunuza kaydedildiği için taşıtınız

Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkmak istediğinizde kaşımıza iki seçenek çıkıyor.
Birincisi gümrük idaresine giderek aracı teslim etmek.
İkincisi ise en yakın gümrük idaresine giderek
aracın başkası tarafından kullanılamayacağına dair taahhütname
vererek taşıtsız olarak çıkış yapılma izninin alınması gerekmektedir.

karadeniz
26 Haziran 2016, 15:28
Yurtdisina arabasiz cikis yapmak isteyenlerin yapmasi gereken,

22 Nisan 2011 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27913
TEBLİĞ
Başbakanlık (Gümrük Müsteşarlığı)’tan:
GEÇİCİ İTHAL EDİLEN KARA TAŞITLARINA İLİŞKİN
GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ
(SERİ NO: 1)
BİRİNCİ KISIM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Temel Tanımlar
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Dayanak
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, geçici ithalat rejimi kapsamında ithal edilen kişisel ve ticari kullanıma
mahsus yabancı plakalı kara taşıtlarına uygulanacak işlemlere ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Madde 27 göre.
Taşıtsız çıkacak şahıslar
MADDE 27 – (1) Taşıtın gümrük gözetimine bırakılmadan ilgilinin yurtdışına geçici olarak çıkışına, taşıtın
başkası tarafından kullanılmayacağına ilişkin iki nüsha düzenlenen ve bir örneği ilgiliye verilen ek-7’deki
taahhütnamenin alınması ve gümrük idaresince uygun bulunması halinde izin verilir. Yapılan bu işlem 1 No.lu Taşıt
Takip Programının “Taşıtsız Çıkışlar” bölümüne kaydedilir.
(2) İlgilinin taşıtı gümrük denetimine bırakarak yurtdışına çıkmak istemesi hâlinde taşıt herhangi bir gümrük
gözetimine bırakılabilir. Ancak, gümrük idaresinin taşıtı muhafaza altına alacak yerinin bulunmaması hâlinde, taşıtın
teslim edileceği tüzel kişiliğe sahip resmi veya özel kuruluşlardan taşıtın kendilerinde muhafaza edileceğine ve
kullanılmayacağına ilişkin taahhütname alınmak suretiyle gümrük gözetimi altında uygun bulunacak yerlere konularak
çıkışlarına izin verilir. İlgilinin pasaportuna gerekli meşruhat verilerek bilgisayar kayıtlarından taşıtın giriş kaydı
kapatılır.

En yakin gümrük müdürlügüne müracat ederek, (Ek-7 formu) tahhütname vererek tasitsiz yurtdisina cikabilirler,
EK: 7
YURTDIŞINA TAŞITSIZ ÇIKACAK ŞAHISLARA İLİŞKİN TAAHHÜTNAME
…………………………………. GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNE
Yurtdışına geçici olarak çıkma mecburiyetinde olduğumdan ………………… tarihinde Türkiye’ye getirmiş olduğum
ve …………………. tarihine kadar süresi bulunan ……………... plakalı taşıtımı yurtdışı etmeden veya gümrük
gözetimine bırakmadan, yurtdışına çıkışıma izin verilmesini talep ediyorum.

Yurtdışında olduğum süre boyunca, söz konusu taşıtın aşağıda beyan ettiğim adreste park halinde bulunacağını, eşim
veya usul ya da füruum olanlar dâhil başkaları tarafından kullanılmayacağını, süre bitiminde yurtdışına çıkaracağımı
ya da gümrük idaresine teslim edeceğimi, yurtdışında bulunduğum sürenin, taşıtın Türkiye’de bulunma süresine ilave
edilmeyeceğini bildiğimi beyan ve taahhüt ederim.
…/…/20…
Adı Soyadı
Adı soyadı :
GSM numarası :
E-mail adresi :
Pasaport no :
T.C. kimlik no :
Yurtiçi adresi :
Yurtdışı adresi :
İlgili şahsın yurtdışına çıkışı esnasında pasaportunda bulunan “taşıt kaşesinin” dikkate alınmadan, taşıtsız olarak
yurtdışına çıkışına izin verilmesi uygun bulunmuştur.
Yetkilinin Unvan ve İmzası

Yazinin metnini buradan indirebilirsiniz,http://trakya.gtb.gov.tr/data/5241a3a7487c8e70687e421d/seri_no_1.pdf

Volkannn
26 Haziran 2016, 16:33
Tesekkür ederim yorumlariniz icin
Benim erken dönmem gerektigi icin arabayi babama birakip onun benden 2 hafta sonrasi
Arabayla dönüs yapmasini istedik.
en iyisi galiba adac ye sormak onlarin bu konuda bilgisi olabilir.
Cevap aldigimda cevabimi pylasirim sizinle

hOrOz
26 Haziran 2016, 21:03
Tesekkür ederim yorumlariniz icin
Benim erken dönmem gerektigi icin arabayi babama birakip onun benden 2 hafta sonrasi
Arabayla dönüs yapmasini istedik.
en iyisi galiba adac ye sormak onlarin bu konuda bilgisi olabilir.
Cevap aldigimda cevabimi pylasirim sizinle

ADAC gitmene gerek yok ADAC gümrük mevzuatını bilemez

Çağrı merkezimizi arayarak mevzuatsal, teknik sorun vb.. işlemleriniz hakkında görüş ve önerilerinizi bize bildirebilirsiniz.

Çağrı Merkezi
+90 312 444 8 482