PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman Vatandasina gecmenin faydalari / zararlari nedir ?

Chapter
20 Haziran 2016, 17:01
Merhaba degerli abilerim,

yasim 26, 1989 dogumluyum. Size alman vatandasina gecmem icin bir kac sorum olacak. Bildiginiz gibi bircok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye deger tarihi

ve turistik güzellikler olan cok sayida ülkeler de bulunuyor.

Esim ve ben cok gezdigimiz icin,gitmek istedigimiz cogu ülkelerde vize ile alakali sorun cikiyor. Esim Alman vatandasi, ben burda dogdum ve büyüdüm,Niederlassungserlaubnisim

var, Türk pasaportumun gecerlilik süresi 2021´e kadar. Askerligimi zamaninda 18 yasina girdigimde 38 yasina kadar uzattirmistim.Vize islemleriyle ugrasmamak icin alman

vatandasina gecmeyi düsünüyorum, elbette aranizda soracak olacaktir bu zamana kadar neden alman vatandasligini gecmedigimi, acikcasi bunu milli duygularim yüzünden

yapmadim, mesele askerlige 1000€ gibi ücret vermek degil - gönül ister ki askerlige gitmek ama maalesef -

Alman vatandasina gectigim zaman , dezavantaj olacak birsey olurmu misal tapu islemleri veya herhangi sorunla karsilasailirmiyim ileride ? Bu konuda bilginiz varmi ?

Bana tecrübelerinizden yararlanarak yardim edeblir misiniz?

selamlar , hayirli ramazanlar

gamberoglu2000
20 Haziran 2016, 17:10
sevgili arkadasim alman vatandasligina gecmenin dezavantaji olmaz avantajida olmaz sen diyorsan ben cok geziyorum senin icin avantaji olabilir bu konuda tabu alim satim boyle seyler icin zaten sana turk konsoloslugu mavi kimlik veriyor onun uzerinde vatandaslik numaran kaliyor onun icin bu konuda tereddut edicek bir sey yok.

ALSANCAK-35
20 Haziran 2016, 17:46
Türkiye'den emekli olmak istersen (ki bu konu cok önemli) Alman vatandasligina gecis tarihinden itibaren günlerini saydiramassin.Günler cok cabuk geciyor hergün ihtiyarliyoruz.Birde bakmissin emeklilik vaktin gelmis.Asil para insana ihtiyarliginda emekliliginde lazim.

Impostor
20 Haziran 2016, 18:19
bende senin gibi biraz kararsiz kaldim, 2010 yilinda yeni pasaportla beraber 10 yillik aldim 2020'ye kadar. askerlik 2024 yilina kadar ama önümüzdeki yil ödemeyi düsünüyorum ve en gec 2020 de alman vatandasi olmak niyetindeyim.

bende sahsen vize haricinde bir artisini göremedigim icin ikilemde kaliyorum yinede, arkadaslarin derin tecrübelerinden faydalanmak isterim tabiki :)

hOrOz
20 Haziran 2016, 20:23
İngiltere veya USA ya gitmeyeceksiniz vize şimdilik pek problem değil

Almanya da oturma izni olan kişinin aşağı yukarı Avrupa da sebest dolaşım hakkı var

tolgahamburg
20 Haziran 2016, 20:53
Oturum kartı olan kişide İngiltere yada Amerika vizede problem olmuyor Amerika zaten 10 yıllık veriyor fakat bu 10 yıl amerikada kalmak değil

guengoer52
20 Haziran 2016, 23:50
Askerlik 1000 € ya düşmüşken lütfen kimse askerlik yüzünden alman vatandaşlığını düşünmesin.

Gercekler
21 Haziran 2016, 00:27
Askerlik 1000 € ya düşmüşken lütfen kimse askerlik yüzünden alman vatandaşlığını düşünmesin.

Vallahi bu. Hatta geri 5112 Avro olsa bile deymez gecmeye. Sanki Alman vatandasligina gecince insana madalya veriyorlar. Alman vatandasligin hic bir seye faydasi olmadigi gibi zarari var. Emeklini yatiramiyorsun, Türkiye'den annen babandan mal kalinca daha cok bürokrasi ile ugrasiyorsun.

Alman vatandasliginin neye faydasi var? Yine Türk olarak muamele göreceksin.

Alman vatandasligina gecmek aslinda sahipsiz olmak demek. Türkiye Cumhuriyeti korumasi altindan cikiyorsun. Almanya korumasi altina resmiyette giriyorsun. Ama sadece resmiyette. Icratta sifir. Aslinda Alman vatandasligina gecmek, insani olarak vatandassiz gibi birsey olmus oluyorsun. Örnek mi? Bundan 10 yil önce bir Alman (Marco) Türkiye'de hepise girmisti. Tüm Almanya ayaklanmisti. Türkiye'de Alman vatandasi olan binlerce türk var hapiste. Niye Almanya'da kimse ayaklanmiyor? Cünkü sadece resmiyette Almansin.

Arkadasimizin vize ve gezme olayina gelince. Arkadasimiz daha genc. Belkide yeni evli ve henüz cocugu yok. Yarin 3 - 5 sene sonra Allah'in izni ile cocuklari olunca zatan istesede gezemiyecek.

Sözüm arkadasimiza ve meclisten disari, 1000 veya 5112 Avro icin vatandasliktan cikan insanlar, lütfen sagda solda, kahvede, statta Türküm diye kabarip durmasinlar. Var öyle kabaranlar görüyorum. Hatta biri ahkam keserken dedim, senin vatan sevgin millet sehit olurken ölürken 5112 Avro'ya kadarmis. Adam sustu kaldi. Adam hem Alman vatandasligina geciyor, sonrada "bunlara Basbakan iyi yapiyor, hek falan diyor". Kendisi 5112 Avro icin kactigini görmüyor. Birde üstüne adam diyor, 5112 Avro bulamadimda, ondan ciktimda, falanda fista. Ya adam sormazlarmi, 18 - 38 arasi 20 yil. 20 yil icinde 5112 Avro para hic mi biriktiremedin. 15000 Avro'ya ama araba Almasi biliyor.

Kimse gücenmesin.

H@K@N
21 Haziran 2016, 10:34
Bence masraf edip hic gecme parana yazik.
Turistik geziler icin zaten Avrupada yasiyorsun,avrupa ulkelerine gidislerin sorun degil.
Türk olarak Avrupa disi gezilerde,vize gerekirse Reisebürolar vize aliyor sen ugrasmiyorsun.

Sen Beni Dinle Derim

dreamceng
21 Haziran 2016, 20:15
Almanyada hayat sartlari cok agir belki bir kere uzak bir ulkeye gidebilirsin,ama coluk coocuk dunyaya gelince,aldigin para sana zor yeter 3 senede bir izine gidersin belki

Sürgün Sevdam
21 Haziran 2016, 22:52
Ben alman vatandasligina askerlikten dolayi gectim.

Ozaman pahalli idi.

Simdi oda sebep degil.

Bir tek faydasi TR ye araba ele giderken kimlik göster gec.

Baskada hic bir faydasini görmedim.

Gercekler
22 Haziran 2016, 22:18
Selam arkadaşlar
Yukarda yazılanlara içtenlikle katılmamak mümkün değil,ama konuya birazda diğer tarafdan bakmak lazım benim için Alman vatandaşlığına geçmenin en avantajlı kısmı oy kullanma Hakkı'na sahip olmak
Ve Zaman'ı geldiğinde bu Hakkı'mızı gerçekten bizim derdimizi Meclis'e taşıyacak partilerde bulunan gerçek Türk kökenli millet vekillerini seçmek.
Cem Özdemir gibi vatanı aleyhinde Ermeni soykırım
Tasarısı hazırlayıp oylayan gibi degil.
Bence seçimlerde % 5 bile cok şey ifade ediyor bunu unutmamak lazım belki 10 sene sonra %10 olacak ve daha güçlü sesimiz çıkacak.zaten asimile olmamış
Dinini,kültürünü,örfünü,adetini unutmamış biri 10 tane ülkenin vadandaşlıgını bile alsa onlar yalnızca bir kağıttan ibarettir.

Oylari Alman meclisindeki sözde türk milletvekillerine verdikte gurbetcilerin hakkimizi korusun diye gördük günümüzü.

Ne varsa Türkiye'mizde var. Oy vermek karin doyurmuyor. Alman vatandasi olanlar Almanya'da emekli parasi yetmedigi icin ve Türkiye'den emekli olamadiklari icin cogu aclik sinirinda sürünüyor. Türk vatandasi olan emeklisini yatirip iyi kötü geciniyor.

Bana ne ya oydan. Sanki yüzde 5 oy alsak Almanya'da iktidara girecegiz.

mxm
23 Haziran 2016, 22:14
Alman vatandasi olarak kaybedilen tek hak, Türkiye´de oy verme hakki.Aslinda mantiken, Almanya´da yasayanin Türkiye´de ki insanlarin kaderine etki etmesi mantik disi bir uygulama.

Ben sahsen gectigimiz yillarda Türkiye´deki islemlerin tamamini Türk kimligimle yaptim.Emeklilik kanunu degisti mi bilmiyorum ama Alman vatandasi Türklere de vardi bu hak, yeni gecenlere taninmiyor mu bilmiyorum.

Mirasti, tapu mapu hic bir islemde zorluk yok, kafa karistirilmasin bosuna.

Alman vatandasi olunca Türklük kaybedilmez, sacma sapan yorum yapmayalim lütfen.Sehitler icin konusurken en önce hangi sehit ailesine ne yardimin oldu göster bakalim makbuzunu diye soran da cikabilir.Lafta herkes milliyetci, öbürleri vatan haini.

Ayrica emeklilik konusunu temelinde bir inceleyelim ve bu sistemin aslinda ne tür bir akbabalik oldugunu tespit edelim.Diyelim burada bir Türk Türkiye´den emekli olmak istiyor ve bu islem icin emekli kasasina 20.000€ yatirip sonrasinda 350Avro gelir sagliyor.Hesap ortada:20.000/350=asagi yukari 5 sene yapar, 5 sene icinde yatirdigi parayi geri aliyor, gerisi kár.Ne oluyor?Emekli kasasi 5 sene sonra cepten yemeye basliyor.

Kisacasi, her ne kadar bizim avantajimiza olsa da, bu uygulama Türkiye´ye zarar veren bir uygulama.Almanlar emekli kasasina yatirdiklari parayi geri alamazlar, devlet hep kárdadir, devletin güclü olmasinin sirri da burada zaten.

Iste asil milliyetcilik budur, devleti düsünürsün, cebini degil.

Gercekler
23 Haziran 2016, 22:37
Tamamen yanlis bir düsünce. Devlet bir sirket degildir. Kar amacli calismaz. Devlet bir ana'dir bir baba'dir. Bir ana, bir baba cocugundan kár etmeyi düsünmez. Türkiye devleti merhametlidir. Alman devleti gibi insanlardan 40 yil parayi toplayip, ölecegine 3-5 yil kalip kirani ödemeyecek kadar cüzi emekli maasi verip üstüne yatmiyor.

Ayrica Türkiye devleti, millete calisinca düzgün bir emeklilik ayligi veriyor. Almanya'da millet artik nasil olsa emekli oluncada para yetmiyecek diye calismiyor. Adam 20 yil sosyal yardimdan geciriyor. O zarari bir hesapladinmi? Yok.

Alman devletin güclü olmasinin sebebi bu degil. Sen Almanya'nin Renk firmasin gitde bak. Adamlar tank motorunu üretip satiyor. Satarkende, baris icin satiyoruz diyor. B.k var baris icin satiyorlar. Savasdan para kazaniyorlar. Dünyada sadece 7-8 ülke sadece silah üretip pazarliyorlar. Ne hikmetse bunlarda en zengi 7-8 ülke dünyada. Silah ticareti yapmayan hic bir devlet dünyanin en zengi 8 ülkesine giremiyor. Ondan sonra cikip bize insan haklari konusunda ders vermeye calisiyorlar.

Önceden millet bu sözlere kaniyordu. Artik millet gözünü actik. Alman vatandasligina gecenlerin cogu bin pisman.

Sen Alman ol. Biz Türk kaliriz. Alman vatandasi olunca insani olarak olmasada, hukuki olarak türklügünü yitirmis oluyorsun. Arabayla izine giderken basina bir is gelsin, git Türk konsoloslugundan Alman vatandasi olarak yardim iste bakalim. Dersin, ben gönlümde halen Türküm, bakalim sana Türk konsoloslugu yardim edecekmi. Alman vatandasi olunca türk kimliginizi kaybetmis olmuyorsuz diyerek, kendimizi kandiriyoruz. Türklügümüzü insani olarak gercekten yitirmediysek, ozaman zamaninda 5112 Avro ödememk ne icin Alman vatandasligina gectik? Gönlümüzdeki sözde Türklügünüz sirf 5112 Avro'ya kadarmiydi?

Kimse alinmasin. Genel olarak söylüyorum.

Romeo29
23 Haziran 2016, 22:52
Selamlar ,

Arkadasim hic durma gec derim sana..Ben sahsen cok uzun süredir Alman vatandasiyim ve hic bir negativ yönünü görmedim aksine pozitif yönleri bence cok daha fazla..

Gerci benim gecme nedenim cok degisik; ben siyasi amacla gectim.
Nasil dersen aciklayayim; hani bura da türkiye hakkinda atan tutan bir sürü parti var onlara karsi bir baski amacli oyu mu kullanmak icin gectim.

Tamamen yanlis bir düsünce. Devlet bir sirket degildir. Kar amacli calismaz. Devlet bir ana'dir bir baba'dir. Bir ana, bir baba cocugundan kár etmeyi düsünmez. Türkiye devleti merhametlidir. Alman devleti gibi insanlardan 40 yil parayi toplayip, ölecegine 3-5 yil kalip kirani ödemeyecek kadar cüzi emekli maasi verip üstüne yatmiyor.

Ayrica Türkiye devleti, millete calisinca düzgün bir emeklilik ayligi veriyor. Almanya'da millet artik nasil olsa emekli oluncada para yetmiyecek diye calismiyor. Adam 20 yil sosyal yardimdan geciriyor. O zarari bir hesapladinmi? Yok.

Alman devletin güclü olmasinin sebebi bu degil. Sen Almanya'nin Renk firmasin gitde bak. Adamlar tank motorunu üretip satiyor. Satarkende, baris icin satiyoruz diyor. B.k var baris icin satiyorlar. Savasdan para kazaniyorlar. Dünyada sadece 7-8 ülke sadece silah üretip pazarliyorlar. Ne hikmetse bunlarda en zengi 7-8 ülke dünyada. Silah ticareti yapmayan hic bir devlet dünyanin en zengi 8 ülkesine giremiyor. Ondan sonra cikip bize insan haklari konusunda ders vermeye calisiyorlar.

Önceden millet bu sözlere kaniyordu. Artik millet gözünü actik. Alman vatandasligina gecenlerin cogu bin pisman.

Sen Alman ol. Biz Türk kaliriz. Alman vatandasi olunca insani olarak olmasada, hukuki olarak türklügünü yitirmis oluyorsun. Arabayla izine giderken basina bir is gelsin, git Türk konsoloslugundan Alman vatandasi olarak yardim iste bakalim. Dersin, ben gönlümde halen Türküm, bakalim sana Türk konsoloslugu yardim edecekmi. Alman vatandasi olunca türk kimliginizi kaybetmis olmuyorsuz diyerek, kendimizi kandiriyoruz. Türklügümüzü insani olarak gercekten yitirmediysek, ozaman zamaninda 5112 Avro ödememk ne icin Alman vatandasligina gectik? Gönlümüzdeki sözde Türklügünüz sirf 5112 Avro'ya kadarmiydi?

Kimse alinmasin. Genel olarak söylüyorum.

Hocam yanlis anlamazsan fikrimi söylemek isterim.

Cok merak ettim türk hükümetinden hangi faydalari gördün mesela ?
Sana binlerce örnek saya bilirim türk olarak alman vatandasi gurbetcinin türkiye deki alman konsolosluklarindan cok cok faydalar gördügü.
Sila yolunda yabancilar tarafindan durdurulan türk vatandaslarina yapilan davranislara bir bak birde Alman vatandasi olan türklere bir bak istersen?
Kendim sahse bir türk vatandasi arkadas ile türkiye giderken , ben alman pasaportu ile hic bir bekleme yapmadan gümrüklerden gecerken türk arkadasi sagolsun bayagi bir bekletiyorlardi.
Alman vatandaslari ilen türk vatandaslari arasindaki muamelelere bakmak istersen hic uzun bir yere gitme türk konsolosluklarin daki karsilastigin muamelele alman makamlarinda karsilastigin muamellere bir bak istersen.

Tamam milliyetcilik güzel birsey ama unutmayalim herseyin fazlasi zararlidir.

guengoer52
24 Haziran 2016, 01:10
Arkadaşlar, insanları tercihlerinden dolayı yargılamayı neden bu kadar çok severiz anlamıyorum. Düşüncelerimizi açıkça söyleyelim ancak tutup burada artık iki sarı öküz parası kazanıpta memlekete geri dönmeyi düşünen neslin olmadığını istesekte istemesekte burada kalıcı olduğumuzu düşünen birtakım insanların kendilerini daha güvende hissedebilmeleri için yaşadıkları ülkenin vatandaşlığına geçme düşüncelerini vatan hainliğine kadar götürmemek gerektiğini düşünüyorum.

Ben çifte vatandaşım önce gittim askerliğimi yaptım parasınıda ödedikten sonra Alman vatandaşlığına başvurdum şunu söylim eğer Türk vatandaşlığımı koruyamayacak olsam kesinlikle geçmezdim, tek vatandaşlığa geçenlere sözüm yok bu benim görüşüm ben istemezdim geçenlerin kendi sorumluluklarıdır yargılamak bana düşmez zaten ilgilendirmezde.

Bende birkaç laf ettim mesela askerlik 1000 € ya düşmüşken bu sebepten vatandaşlıktan çıkmanın yanlış olduğunu söyledim hala aynı düşüncedeyim, bu gibi şeyleri söyleyelim ama tercihlerinden dolayı insanlara hakaret küçük düşürücü söylemlerden kaçınalım derim.
Saygılar.

mxm
24 Haziran 2016, 06:24
Tamamen yanlis bir düsünce. Devlet bir sirket degildir. Kar amacli calismaz. Devlet bir ana'dir bir baba'dir. Bir ana, bir baba cocugundan kár etmeyi düsünmez.

Devlet nedir ?Önce onun bir tanimini , aciklamasini yap istersen ve sonra devlet kár icin calismaz düsüncesini tekrarla derim.

Ben askerligimi cok eskiden Türkiye´de 20 ay yaptim, o yönden alinmak vs. söz konusu olamaz, ayrica belirteyim.Kafalar nedense hep paraya calisiyor.Her Alman vatandasi olan illaki askerlikden mi kacma pesinde!?

Gercekler
24 Haziran 2016, 21:53
Her Alman vatandasi olan illaki askerlikden mi kacma pesinde!?

Evet, 95% bundan dolayi. 4% mesleki nedenlerden. 1% Türklügünü unutmuslardir

mxm
24 Haziran 2016, 23:36
Bilemedin, kendi kafana göre yüzdeler uydurma arkadasim, benim gecme sebebimi acikca yazayim:Konsolosluktaki memurlarin beni cildirtmasi sonucunda oraya bir daha gitmeye mecbur kalmamak icin Alman vatandasligini aldim.Adamlar sanki memur degil Cumhurbaskani zannediyorlar kendilerini, milleti azarlamalar, kaldiki benimle ilgili dahi degildi ama cevremdeki insanlara o sekilde davranilmasi beni cileden cikartmaya yetti.
Ayrica,
bölücü bir anlayisa sahip olmadigim icin, Alman vatandasi olsam dahi, kendimi, milliyetci gecinen sözde vatansever bazi kisilerden bin kat daha Türk hissediyorum.Elle tutulur, lafta kalmayan noktalari ise umuma acik yazmayi istemedigimden, bu konuya burada kendi acimdan nokta koyuyorum, tartismanin yarari olmayacagi cok acik.

Gercekler
25 Haziran 2016, 02:40
Iyide arkadasim, seninki pire icin yorgan yakmak veya gevura kizip orucunu bozmak gibi bir sey.

Bu yasadiklarin dogrudur. Bunlari hepimiz yasidik. Ancak bunlar kücük seyler. Vatandaslik cocuk oyuncagi degil. Böyle kücük seyler icin vatandaslik degistirilmez, haklarindan vazgecilmez.

Sanki her Alman memur 4/4'lük davraniyor.

Yarin birgün sende Almanya'dan emekli olunca paranin kirani bile zor ödedigini fark ettiginde, keske gecmeseydim bir anlik öfke ile Türkiye'den emekli olsaydim diyecem. Ama nedesem bos. Bagzi seyler dinleyerek ögrenilmiyor, yasayarak ögreniliyor. Bak ben gecmedim Alman vatandasliga senden avantajliyim. Benim iki kapimda acik. Yarin sabah istersem Alman vatandasi olurum, istemezsemde Türk kalirim. Sen bir kapiyi kapattin. Ne icin kapattin? Cekirdek icini doldurmayacak bir olay icin. Ha simdi, konsoloskuklarda da sorunlar yok diyecek durumu geldi. Randevulu olarak gidildigi icin, herkes artik güzelce memur ile masada oturken isini hal ediyorsun. Pasaportlarda artik 10 yillik. Cogu islemleri artik edevlet sifresi üzerinden kendin online hal edebiliyorsun.

Af buyur, senin yaptigin, kücük bir tartisma icin evdeki hanimdan bosanmayada benziyor.

Vah dersin ilerde yaslanirken ama, is isten gecmis olur. Diyeceksin nerden biliyorsun? Cünkü zamaninda senin gibi ayni hatayi yapanlar cok oldu. Cogu bin simdi bin pisman. Nerden para bulsam diye karar kara düsünüyorlar. Ben o kisilere diyorumki, hadi git simdi sana sözde cok iyi davranmis olan Alman memurdan fazla para iste bakalim verecekmi.

mxm
25 Haziran 2016, 07:02
Alman vatandasi Türkler Türkiye´den emekli olabiliyorlar, yanlis bilgi verme.Karadeniz isimli üyemiz bu isin uzmanidir, sor kendisine aydinlatsin seni.

Ben eger istersem olabilirim, bu hakkim var.

DenizCan
25 Haziran 2016, 11:19
Arkadaslar, eger Almanya`da yasiyorsaniz, cocuklariniz Almanya`da dogmus ve büyümüs ise mutlaka Alman vatandasi olmanizi tavsiye ederim. Alman vatandasi olmayan herkese yabancilar yasasina göre uygulama yapilir. Tikla:http://www.basgurboga.de/almanya-federal-cumhuriyeti-yabanc%C4%B1lar-yasas%C4%B1/

Almanya`da calisan yabancilar icin vatandas olmak belki önemli olmayabilir, fakat cocuklarimiz daha yeni hayata atiliyorlarsa, okulda, ilerideki is hayatinda basarili olabilmeleri icin (avukat vb.) Alman vatandasi olmalari cok avantajlidir.

Eger Türkiye`de hersey güllük gülistanlik ise, biz neden Almanya`ya geldik?:)

Gelecekte cocuklarimizin Almanya`da yüksek tahsil yapip, hayatlarini düzene koyabilmeleri icin, Alman vatandasi olmalari gerekir.

mxm
25 Haziran 2016, 13:18
Bir ek yapmak istiyorum emeklilik konusunda:Türkiye´de bir kac sene sigortali calismisligim oldugu halde ben kafaya takmiyorum bunu fazla, olacagina varir diyorum ama bu arkadasimiz hayatini o ise odaklamis.Ben sahsen Türk hükümetinde yetkili olsaydim, Türkiye´nin zararina olan bu kanunu kesinlikle degistirirdim.Türkiye´yi seviyor gibi görünüp. neresinden para kapsam düsüncesi, niyeti cok acikca ortaya koymakta zaten.

Ayrica, Risterrente konusunu ise nedense emeklilige kafayi takmis olanlar hic anlatmiyorlar, seni tutan mi var. ödesene her ay.Sanirim Almanya´daki hayatlarinda pek bir emeklilik parasi ödememis olmalilar, yoksa gelecekleri icin bu kadar korkmazlardi.

Gercekler
25 Haziran 2016, 22:03
Bir ek yapmak istiyorum emeklilik konusunda:Türkiye´de bir kac sene sigortali calismisligim oldugu halde ben kafaya takmiyorum bunu fazla, olacagina varir diyorum ama bu arkadasimiz hayatini o ise odaklamis.Ben sahsen Türk hükümetinde yetkili olsaydim, Türkiye´nin zararina olan bu kanunu kesinlikle degistirirdim.Türkiye´yi seviyor gibi görünüp. neresinden para kapsam düsüncesi, niyeti cok acikca ortaya koymakta zaten.

Ayrica, Risterrente konusunu ise nedense emeklilige kafayi takmis olanlar hic anlatmiyorlar, seni tutan mi var. ödesene her ay.Sanirim Almanya´daki hayatlarinda pek bir emeklilik parasi ödememis olmalilar, yoksa gelecekleri icin bu kadar korkmazlardi.

Ist tecrübesiz oldugunu son yazdigindan belli. Riester-Rente bir ek emeklilik degildir. Riester emekliligi bir kandirmaca. 2001 yilinda Almanya mali sartlarindan dolayi yasal emekliligi yüzde 4 düsürdü. Bu yüzde %4 zarari kapatmak icin, vantandas Riesterrenteyi sundu. Yani bu sadece zarari kapatmak icin yapilian birsey degil. Bunu diyende ben degil, Alman devletin ta kendisi.

Fazla konuyu uzatmak istemiyorum. Mesleki görevim ne oldugunu burada bildirmek istemiyorum. Ancak yasalarin icindeyim. Avukat degilim. Son dilegim, birgün herkes gözünü acmasi.

V/S
09 Temmuz 2016, 06:00
Arkadas burada bir soru sormus, konu Türksün, degilsinde kapanmis.

Alman Vatandaslarin+
Pasaport Ucuz
Nerdeyse Dünya genelinde Vizesiz seyhat
Gümrüklerde daha Az bekleme (EU) (Diger Ülkeler)
Izinli cikis (Mavi Kartt ile) yaptiginzda Türkiyedeki (Secme ve secilme haricinde) tüm haklariniz korunur
Almanyada Devlet dairelerinde (Bürgeramt) islemler kolaylasir
Secme ve Secilme hakina sahipsiniz
Türkiyede bedel karsiklik Askerlik yapmazsiniz

Alman Vatandasi olarak -
Türkiyede oy kulanamazsiniz
Emeklilik piriminizi Vatandaslikdan cikdikdan sonra sayilmaz (ödiyeceginiz prim yükseliir)
Türkiyede Sabit hat alamazsiniz (Handy vertrag) (Devlet Dairelerinde islem cogalir)

Türkvatandasi +
Secme ve Secilme Hakki
Ay Yildizli Pasaport :cool:
Full Emeklilik Primi
Hemen Gurbetci oldugun anlasilmaz juhu
Istedigin Telefon sirketinden hemen Hat alabilirsiniz
Türkiyede islemler kolaylasir

Türkvatandasi -
Pasaport Pahali
Gümrüklerde cifte standart uygulama
Alman Dairelerinde bürokrasie cogalir
Konsoloslukda cille

daha bu liste alir basini gider. Alman Vatandasi olmakla Alman olunmuyor.
Türk Pasaport ilede Türk olunmuyor. Malesef Türkiye bugüne Kadar Yurtdisinda
olan Gurbetcilere üvey evlat gibi davrandi. Hakimizi aramadi..cogu ülkeler
Almanya ile cifte Vatandaslik tanidi. Sadece türkiye olarak hep kosullara bagli kaldik.

wwgokhanww
24 Eylül 2016, 00:42
hepimiz alman vatandasi olsak bende dahil en azindan oy verip kendi gelecegimiz hakkindada söz sahibi olabiliriz ;)

hOrOz
24 Eylül 2016, 00:51
hepimiz alman vatandasi olsak bende dahil en azindan oy verip kendi gelecegimiz hakkindada söz sahibi olabiliriz ;)

çok beklersin

mxm
24 Eylül 2016, 06:51
çok beklersin

Evet bence de.
Bunu gerceklestirmek icin önce icimizdeki bölücülerin yok olmasi lazim.Ya da baska bir degimle, aradaki fikir farkliliklarinin düsman olmayi gerektirmedigini, demokrasinin bir özelligi oldugunu kavramasi lazim ama biz buna cook uzagiz henüz, belki bir 50 sene sonra.

*05300
27 Eylül 2016, 13:22
Ben de uzun zamandir Alman vatandasiyim. TR de mal-mülk alim satiminda hicbir zorlukla karsilasmadim. Verilen Mavi kart senin devlet ile olan meselelerinde her zaman gecerli. Bana niye Alman vatandasligina gectin diye sorarsan:

1) Cok ülkelere gittim, cok gezdim. Bunu yaparken Türk vatandasliginin zorluklarini gördüm.
2) Konsoloslukta tek bir tane kagit icin sabahin köründe siraya girip, saatlerce sira beklemek bana göre degil.
3) Almanya da oy verebilmek, bu sekilde olurda bir gün benim gibi düsünen birkac bin kisiyle siyasi partileri haklarimizi savunsun diye harekete gecirebilmek (Ütopik)

Selamlar
05300 - Merzifon

moralist
27 Eylül 2016, 13:28
Türkiyenin hali malüm faydasini görecegiz ilerde daha cok

hOrOz
27 Eylül 2016, 19:11
Türkiyenin hali malüm faydasini görecegiz ilerde daha cok

dua edinde AfD seçimlerde fazla oy toplamasın ...

moralist
27 Eylül 2016, 19:19
AFD den korkum yok bakmayin onlarda sistemin partisi,yalniz alman derin devlet cok daha tehlikeli

belalimisa
27 Eylül 2016, 19:27
Alman vatandasi Türkler Türkiye´den emekli olabiliyorlar, yanlis bilgi verme.Karadeniz isimli üyemiz bu isin uzmanidir, sor kendisine aydinlatsin seni.

Ben eger istersem olabilirim, bu hakkim var.

mxm@ ustam şimdi sizin dediğinizi doğrumu anladım ben. Alman Vatandaşı olmus olsan bile Turkiyede emekli olabiliyorsun. Misal benim Turkiyede hiç çalışmışlihim yok. 1980 Doğumluyum acaba şimdi bu iş nasıl oluyor merak ettim.

hOrOz
27 Eylül 2016, 19:58
mxm@ ustam şimdi sizin dediğinizi doğrumu anladım ben. Alman Vatandaşı olmus olsan bile Turkiyede emekli olabiliyorsun. Misal benim Turkiyede hiç çalışmışlihim yok. 1980 Doğumluyum acaba şimdi bu iş nasıl oluyor merak ettim.

sadece Türk Vatandaşı olduğun süreleri ödeyebilirsin

1980 doğumlusun işe başlama 1998 olarak kabul edersek +5000 (25 sene) küsur gün Türk Vatandaşi olman gerek

1998+25 =2023 tarihinde emekli olmak için hak kazanıyorsun

60 yaşında olmak istersen 3600 gün gerekli

veya eksik günlerini Alman Vatandaşı olarak Türkiye de sigortalı çalışabilirsin

http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh5347_8.jpg

hOrOz
27 Eylül 2016, 20:00
AFD den korkum yok bakmayin onlarda sistemin partisi,yalniz alman derin devlet cok daha tehlikeli

hangi sistemin partisi adamlar resmen ırkçılığı körüklüyor

eski NPD ve yöneticeleri de içinde

Almanların ırkçılık duygularını kabartıyorlar

Öbür sistem partileri de seçimlerde eli boş çikmamak için

yabancı düşmalığını destekliyorlar bakmayın karşıymış gibi göründüklerine

Türkiye deki durumu kullanıp resmen Türklere karşı cephe aldılar

Timsahın gözyaşları

"Ein Anschlag auf ein Haus, in dem Menschen Gott verehren, ist barbarisch, sei es nun eine Kirche, Moschee oder Synagoge", sagte Petry.
Viele AfD-Mitglieder seien "regelmäßig extremistischen Gewalttaten ausgesetzt" und wüssten daher, "wie sich das anfühlt".
Deshalb solidarisiere sich ihre Partei mit den Betroffenen.

mxm
27 Eylül 2016, 21:26

Su an Almanya´da öyle bir durum benim gözlemledigim kadariyla hic yok.Almanlarin poltikasi dogrudan Türkiye´deki siyaseti hedef aliyor ve o siyasetin buradaki destekcilerini dogal olarak.

Genel anlamda Türkler burada yabanci durumundan ciktilar, neredeyse demisbas halini aldilar.
1-Mülteciler
2-Son yillarda AB ye giren ülkelerin vatandaslari
asil hedefte olanlar bunlar.

Son yillarda Türklere yapilan saldirilar oldukca azalmis durumda, bu dahi bunu ispatliyor.

mustafa200222
27 Eylül 2016, 21:40
hangi sistemin partisi adamlar resmen ırkçılığı körüklüyor

eski NPD ve yöneticeleri de içinde

Almanların ırkçılık duygularını kabartıyorlar

Öbür sistem partileri de seçimlerde eli boş çikmamak için

yabancı düşmalığını destekliyorlar bakmayın karşıymış gibi göründüklerine

Timsahın gözyaşları

"Ein Anschlag auf ein Haus, in dem Menschen Gott verehren, ist barbarisch, sei es nun eine Kirche, Moschee oder Synagoge", sagte Petry.
Viele AfD-Mitglieder seien "regelmäßig extremistischen Gewalttaten ausgesetzt" und wüssten daher, "wie sich das anfühlt".
Deshalb solidarisiere sich ihre Partei mit den Betroffenen.

Dün gecede camimize.bombali saldırı oldu . Dresden şehrinde https://youtu.be/F50LXMmVSx4

kbayrak
16 Ekim 2016, 22:08
Arkadaslar,
Bende su an alman vatandasligina gecme konusunu bayadir düsünüyorum.
Yasim genc oldugundan dolayi (1990 dogumluyum) bunun gelecege dayali sonuclarini iyice inceliyorum.
Lakin isim dolayisiyla ani Irlanda ve Las Vegasa gitmem gerektiginde Türk vatandasligiyla vize bürokrasisinin uzun sürmesi dolayisiyla yetistirip gidemedim.
Öte yandanda emeklilik haklari (TR vatandasi oldugun süreyi sayiliyor) ve diger faydalari düsününce kararsiz kaliyorum.

Alman vatandasligiyla Hak ve Miras islemleri nasil oluyor bir bilginiz varmi? Aile de tek TR vatandasi (Anne, baba haric) ben kaldim.
Hak/Miras islemleri TR vatandasligiyla problemsiz oluyor?
Ayni sekilde gayrimenkul alim satim konusunda?

Tecrübe ve bilgi icin cok tsk ederim ve görüslerinizi yorumlarinizi bekliyorum.

hOrOz
16 Ekim 2016, 22:31
Arkadaslar,
Bende su an alman vatandasligina gecme konusunu bayadir düsünüyorum.
Yasim genc oldugundan dolayi (1990 dogumluyum) bunun gelecege dayali sonuclarini iyice inceliyorum.
Lakin isim dolayisiyla ani Irlanda ve Las Vegasa gitmem gerektiginde Türk vatandasligiyla vize bürokrasisinin uzun sürmesi dolayisiyla yetistirip gidemedim.
Öte yandanda emeklilik haklari (TR vatandasi oldugun süreyi sayiliyor) ve diger faydalari düsününce kararsiz kaliyorum.

Alman vatandasligiyla Hak ve Miras islemleri nasil oluyor bir bilginiz varmi? Aile de tek TR vatandasi (Anne, baba haric) ben kaldim.
Hak/Miras islemleri TR vatandasligiyla problemsiz oluyor?
Ayni sekilde gayrimenkul alim satim konusunda?

Tecrübe ve bilgi icin cok tsk ederim ve görüslerinizi yorumlarinizi bekliyorum.

Hak miras ve diğer işlemler problem değil ... çünkü onlar vatandaşlığa bağlı olan işlemler değil

verilen mavi kartla işlemler yürütülüyor

emeklilik şimdilik mümkün değil ama sen emekli olana kadar daha çok şeyler değişir (öngörülen günlari doldurursan oda problem değil )

tabiki eğer yurtdışına gitmekte Alman Vatandaşliğının faydaları çok

misterno
18 Ekim 2016, 17:32
Yalnizca meraktan soruyorum

Neden turkler cifte vatandaslik almiyor? Neden turkmu alman vatandasi olayim diye dusunuyorsunuz en guzeli iki pasaportlu olmak

Biri demiski almanyadan.emekli olursan surunursun. Ben bunu anlamadim. Almanyada emekli maaslari TR nin 3-5 kati. Almanyadan emekli ol parani turkiyede afiyetle ye. Turkiyenin emekli maasi cok dusuk ben sizleri anlamadim

hOrOz
18 Ekim 2016, 18:35
Yalnizca meraktan soruyorum

Neden turkler cifte vatandaslik almiyor? Neden turkmu alman vatandasi olayim diye dusunuyorsunuz en guzeli iki pasaportlu olmak

Biri demiski almanyadan.emekli olursan surunursun. Ben bunu anlamadim. Almanyada emekli maaslari TR nin 3-5 kati. Almanyadan emekli ol parani turkiyede afiyetle ye. Turkiyenin emekli maasi cok dusuk ben sizleri anlamadim

Anlamayacak ne var Alman Kanunları Türklere çifte vatandaşlık vermiyor ..

Elin Faslısına bu hakkı tanıyor Polonyalısına tanıyor Rusuna tanıyor bizimkilere nanay

Problem vatandaşlık alanda değil verende

hehe hele burada doğmayanlara okula gitmeyenlere veya meslek eğitimi yapmayana 2000 senesinden beri çifte vatandaşlık yok

hatte iki üç sene önce değişiklik yaptılar biz sandık herkese verecekler olayı iyice yokuşa sürdüler