PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinlimi yoksa Diesel mi ?

Ejderabi
19 Haziran 2016, 11:06
Merhaba arkadaslar,

arabayi degistirmeyi düsünüyoruz, sizlere bir konuda danismak isitoyorum.

Ögrendimki benim Schwerbehindertenausweisdan dolayi KFZ Steuerden yani araba vergisi ödemeyecekmisim.

Onun icin Benzinlimi yada Diesel bir Mercedes C Klasse veya B-Klasse ( 2013 - 2015 modeli arasi ) düsünüyoruz. Sürdügümüz yerler agirlikli kisa mesafe ( ise 3 km, sehire 3 km....).
Senede 8 bin - 10 bin km sürüyoruz.

Simdi FInanzamta vergi ödemeyecegimizden DIesel mantikli geliyor ( malum Diesel Benzinden uygun).

Ancak ileride bir sorun yasarmiyiz (Motorun isinmamasindan) ?

Bu konuda düsüncelirinizi merak ediyorum.

Tesekkürler

orhan-sude
19 Haziran 2016, 11:42
Ford Galaxy 2015 Automatik Mazotlu

Bi full Tank çekiyorum, 2 Hafta Vallahi yetiyor,

ondan önce hep Benzinli Araba sürdüm, yani Mazotlu Arabadan çok memnunum ok78rcp

tr-22
19 Haziran 2016, 11:54
Mademki vergi vermiyceksin benimde sana tavsiyem diesel araba almak, @orhan-sude ustanin dedigi gibi bende sana FORD diesel almani öneririm,misal Mondeo suan kullaniyorum,Focus onuda kullandim her ikisindende cok memnun kaldim.

firstantepli
19 Haziran 2016, 12:27
Diesel bence hic mantikli degil, haa vergiden kar yapiyorsun ama araba icin iyi degil hem senede 8-10 bin benzin yeter artar bile. Hergün 3-5 km yaparsan araba diesel uygun olmaz araba sorun yapar

turgutgs
19 Haziran 2016, 12:30
Eger sadece sehir ici ve hep kisa mesafe sürülecekse bencede benzinli mantikli bir secenek olur,saygilar.

hOrOz
19 Haziran 2016, 12:42
Diesel bence hic mantikli degil, haa vergiden kar yapiyorsun ama araba icin iyi degil hem senede 8-10 bin benzin yeter artar bile. Hergün 3-5 km yaparsan araba diesel uygun olmaz araba sorun yapar

Diesel niye uygun olmasın .. artık Diesel motorlar çok sağlam çalışıyor ... kısa mesafeler bile söz konusu değil artık

bundan önce DTI Opel Astra yı 10 sene sürdüm ardından 3 senedir Golf 5 TDI sürüyorum ..

sadece cam suyu koymak için motorun kapağını açıyorum .. birde periyodik bakımlar hariç

2-3 hafta da yarım depo koyuyorum 450-500 km yetiyor ...

insan benzinliğin yolunu unutuyor

Diesel arabada en can alıcı nokta ise vergi olayı ..

yıllarca insanlara diesel alın diye desteklediler sonunda diesel kötü oldu .. vergiyi bindirdiler

Mr.Robot
19 Haziran 2016, 12:44
Sehir ici sade 5-10km, neden elektrikli düsünmüyorsun, motor isinmasi yok, yag degistirme yok vs. vs.
Bence en mantikli elektrikli araba, misal Nissan Leaf. Ise git tak fisi bedava dolsun, her yerde bedava park yap ve arabani doldur. 200-250km bir depoda.

https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/leaf.html

Ejderabi
19 Haziran 2016, 12:56
Yok nissan falan olmaz, bagaj önemli (koferraum) 550 Litreden 300 Litre olmaz.

Bklasse, Opel Mokka X, Ford Kuga gibi olacak.

Yeni Opel ismarlarsam 20% Schwerbehindertenrabatt da var...onun icin Diesel mantikli gibime gitmeye basladi....

Gercekler
19 Haziran 2016, 13:17
Dizel her zaman daha mantikli. Dizel cok kullanirsan karli, önceden dogruydu. Artik dogru degil. Önceden Dizel ile Benzin arasinda cok fark yoktu. Su anda litre basi Dizel ve Benzin arasinda 20 Cent var. Cok basit bir hesap yapalim.

Benim C-Klasse Dizel, yillik 339 Avro verigisi var. Benzinlisini alsam yaklasik 120 Avro vergisi var. Yani aradaki fark 219 Avro.

Benzinli olsa arabam yaklasik bir tank ile 600 km gider. Dizel oldugu icin 850 km gidiyor. Bir tank ikisindede yaklasik 60 Litre.

Benzinin litresi 1,30 Avro. Dizelin 1,10 Avro. Benzinin KMsi 0,13 Cente geliyor (60x1,30=78 : 600) Dizelin ise 0,08 Cent geliyor.

Aradaki fark km basi 0,05 Cent yani.

210 Avroyu geri cikartmak icin yillik kac km yapmak gerek?

210 Avro bölü 0,05 Cent = 4200 km

Yani Dizel ile yilda 4200 km yaparsam, verdigim farki geri cikartmis oluyorum.

Dizellerin sigortasi biraz daha pahali digelim. 2000 km onuda koyalim özerine. Eder 6200 km.

Yilda yani 6200 km kullanirsam dizeli, geri fazla ödedigim vergiyi geri cikartmis oluyorum.

Önceden Benzin ile Dizel arasinda cok farl yoktu. En fazla 5-6 Cent. Ozaman deymiyordu. Ama artik deyiyor.

Hesabima güvenmeyenler mutlaka olacaktir. ADAC diyorki. Bu fiyat farkinda yillik 8000 km kullaniyorsan, Dizel daha karli.
https://www.adac.de/infotestrat/adac-im-einsatz/motorwelt/ADAC_Autokostenvergleich.aspx

Buradanda herkes kendi arabasini hesaplatsin:

https://www.adac.de/infotestrat/autodatenbank/default.aspx?ComponentId=45515&SourcePageId=145336

Arkasasimiz vergi vermezse, daha da karli. Hesap ortada.

hOrOz
19 Haziran 2016, 13:28
yılda 8000 km yapan otobüs, tren veya tramvaya binerse daha karlı çıkar

Gercekler
19 Haziran 2016, 13:36
Tek fark dizel araba alirken biraz daha pahali. Ama yinede kurtariyor.

Mr.Robot
19 Haziran 2016, 14:09
Nissan Leaf: Großer Kofferraum (370 Liter, erweiterbar auf 720 Liter)

Yetmiyorsa:

https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/e-nv200.html

5000€ devletten hediye, 4200 veya 2300 litre.

https://www.nissan-cdn.net/content/dam/Nissan/global/vehicles/e_nv200_van_combi/me0/1_carryover/overview/15TDIeulhd_eNV200helios006.jpg.ximg.l_8_h.smart.jp g

Tigin
19 Haziran 2016, 14:22
Selam

yalniz devamli kisa mesafe kullanilan dizellerde turbolader kurum baglayip tikaniyor...
Dizellerin bakimlari ve tamirleri biraz daha pahali, ve en az 10-12.000 km yol yapman gerek.
Ve tabii ki ayni özellikte benzinli araba ve dizel arabada fiyat farki da var. Kara yine de senin.

Bu rada kendim de 2010 model mercedes s204 220D kullaniyorum. Ama sene de neredeyse 25-30.000 km yol yapiyorum, izin de dahil.
Ve ise bile araba ile gitmiyorum, cogu zaman zevk icin dolasiyorum...

hOrOz
19 Haziran 2016, 14:27
Selam

yalniz devamli kisa mesafe kullanilan dizellerde turbolader kurum baglayip tikaniyor...

Hocam Turboladerın görevi sadece motora bol oksijenle coğaltılmıs havayı motora basmaktır nereden kurum bağlasın

yeni bir arabanioin zaten 2-3 sene garantisi oluyor
birde kısa zamanlı düşünmemek gerekiyor arabayı aldikktan sonra bir 10 sene kullanacığınızıda hesap etmeniz gerekecek

https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/e-nv200.html

5000€ devletten hediye, 4200 veya 2300 litre.

elektrikli araba daha çok erken

bizim işyerinin yanında bir firma var http://www.streetscooter.eu/ bu firma DHL nin firması

http://www.reutlinger-wochenblatt.de/media.media.573655c5-9724-4b48-9732-54caf8c239af.normalized.jpeg

geçende orada test yapılan arabadaki mühendese sordum kışın ne yapacaksınız arabayı nasıl ısıtacaksınız diye

oda elektrikli diyor fakat bu yüzden yapacağı km azalıyormuş

normal kullanım için daha çok erken ...

afghan
19 Haziran 2016, 15:25
Konuyu acan arkadas soruyu tamamen finansal olarak sordugu icin dizel den baska bir secenek gözükmüyor gibi.

Fakat isin birde diger boyutu var, ben sahsi kanaatimce.

Ben suana kadar dizel de kullandim benzinli de. Komfor olarak benzinliyi, özellikle 6 silindir ve üstünü, tek gecerim.
-Sessizlik
-Titresim
-Koku ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurmak lazim.

Evet yeni dizeller gercekten mühendislik harikasi, ama bundan dolayi da cok karmasik ve bir okadar da hassas motorlar. Yani dayaniklik noktasinda elbette iyi ama bir hata olustugu vakit insanin cebini yakabilecek cok detaylar da var.

Ben kendim suan 525i BMW kullaniyorum. 6 silindir, turbo yok, kompresör yok. Sade ve düz bir benzinli. Son 25000km de ortalamam 9,2litre. Köln sehir trafigi ve otoban, karisik.
Hesapladigim vakit dizel tabiki daha karli, ama komfor icin biraz da fazlasi olabilir diyorum, benzinli kullaniyorum.
Baskasi bir navigasyona 2000 euro veriyor, iki iphone ile geziyor. Bende benzine biraz daha veriyorum, ama sessizligin ve rahatligin tadini çıkarıyorum.

Yani demem o ki, benzinli arabalarin hakkini yememek lazim. :)

Mr.Robot
20 Haziran 2016, 11:01
elektrikli araba daha çok erken

bizim işyerinin yanında bir firma var http://www.streetscooter.eu/ bu firma DHL nin firması

http://www.reutlinger-wochenblatt.de/media.media.573655c5-9724-4b48-9732-54caf8c239af.normalized.jpeg

geçende orada test yapılan arabadaki mühendese sordum kışın ne yapacaksınız arabayı nasıl ısıtacaksınız diye

oda elektrikli diyor fakat bu yüzden yapacağı km azalıyormuş

normal kullanım için daha çok erken ...

Iyide, onlar ticari arac, arkadas 5-10km günlük yazmis. Elektrikli arabalara "daha erken" demek sade alman araba üreticilierinin laflari, baska birsey degil. Ama Nokianin yolundan gidecekler farkina bile varmadan. Eger elektrikli daha hazir olmasa Posta niye ugrasiyor bu isle? Demek bir bildikleri vardir herhalde.

Bu son dizel skandalo sanirim kimseye etkilememis, amerikada arabalari geri veriyorlar üstelik ceza ödüyorlar, bunlar burada olmacakmi acaba, belki amerika kadar olmaz ama hele uzun zamanli düsünürsek dizeller dahada pahali olacagindan eminim. Yeni kanunlar cikinca isler bir günde degisir. Hele 10 sene daha dizel kullanirim diyene kolay gelsin.
Türklerin 99% dizelci, belki o yüzden görmüyoruz, veya görmek istemiyoruz. :cool:

VW, Mercedes, BMW, Audi vs. vs. bunlarin yalanlarina kanip yola cikmayin, islerine gelse kömürle calisan araba satarlar. :D
Simdiye kadar hep az gidiyor, cok pahali, vs. vs. yalanlari milletin kafasina yerlestirdiler, g.tlerini koruma icin. Toyotanin hybrid arabalari satmaya basladiginda, "temiz dizeli" cikaran VW ile Mercedes sag olsun bütün gelisimi durdurmayi basardilar, nekadar temiz oldugu simdi cikti.

Kimseyi elektrikli araba almaya ikna etmek istemiyorum, isteyen dizel isteyen kömürlü alir. Sade bir kendiniz ilgilenin, hesap yapin, arastirin diye yaziyorum. Milletin agzinla gitmeyin. Herkesin baska ihtiyaci var, bana misal Nissan Leaf km yeter ve artarda, ama baskasi günde 200-300km gider ona yaramaz, veya cok yer ister, cok lüks ister, vs. vs.
Gazlilarida katalam, dizel alacagima benzinli alip gaz takarim, istedigimi doldurum, gazlilarin dizeldende ucuz oldugunu kullanan bilir.

Saygilar 24edq50

afghan
20 Haziran 2016, 11:59
@Mr.Robot
Alman otomobil devlerinin hybrid ve elektrikli otomobili kötüleme politikalari hakkinda dediklerine sonuna kadar katiliyorum.
Otomobil konusunda zerre deneyimi olmayan Tesla gibi bir marka 500km ve fazla menzilli elektrikli otomobil üretebiliyor ise, demekki bize imkanlar dairesinde mümkün olani degil, getirisi iyi olani satmak icin cabalayan bir kitle ile karsi karsiyayiz.

Enteresandir, VW Lupo 3L ile 1999 yilinda 3litre mazot yakan bir otomobil ile piyasaya giris yapti, 2 sene sonra buna Audi A2 3L de katilarak 3litre mazot yakan iki araba sürüldü piyasaya. Fakat ne oldu ise, 2005 de bu arabalar piyasadan kalkti, yerlerine 1,5-2l fazla yakan "yeni teknolojik harikalar" geldi. Bir düsünmek lazim, acaba neden?

Hybrid bence benzinli ve mazotlu arabadan elektrikli arabaya gecis evresinde kullanilmasi gereken en güzel teknoloji, fakat ustasindan alacaksin. Toyota bu konuda piyasaya öncülük yapmakla yetinmeyip, adeta ders verir nitelikte araclar üretiyor. Bence kesinlikle göz ardi edilmemesi lazim. Eski dahi olsa, bir Lexus RX400h ya bir bakin derim, inceleyin, mazotlu hemcinsleri ile kiyaslayin. Sasiracaksiniz. ;)

Gazli araba konusunda, Almanya da LPG ye uygulanan vergi muafiyeti 2018 de sonra eriyor. Ondan sonra ne olacagi muallak. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmek lazim, özellikle yeni LPG taktirma konusunda.

;)

giga38
20 Haziran 2016, 23:45
diesel araba sürekli kisa mesafelerde masrafli olur, araba hic isinamadigi icin kurum toplar, ayriyeten benzinli arabadan cok daha fazla bozulma ihtimali olan parcalar vardir, turbo-agr-ladeluftkühler gibi, hep kisa mesafede tavsiye edilmez

Gercekler
21 Haziran 2016, 00:37
diesel araba sürekli kisa mesafelerde masrafli olur, araba hic isinamadigi icin kurum toplar, ayriyeten benzinli arabadan cok daha fazla bozulma ihtimali olan parcalar vardir, turbo-agr-ladeluftkühler gibi, hep kisa mesafede tavsiye edilmez

Hayir bu dogru degil artik. Bu bilgide eskidi. Artik Dizeller kisa mesafede bile daha az yakiyor. Isinmasina gerekmiyor. Tabiki isinmasi daha iyi. Ama bunun dizel veya benzin ile hic bir alaksi yok. Isininan her motor daha iyi calisir. Yani bu yakita bakilmaksizin genel bir durum.

Motorun krum toplamasi dogru degil. Rußpartikelfilter olali hic bir sikinti yok. Rußpartikelfilter bende 5000 - 6000 km bir kendini icinden temizliyor. Önceki dizellerde bu teknik imkan yoktu.

Arkadaslar, lütfen su eski bilgilerimizi kafamizda bir güncelleyelim artik.

Akülü araba hic tavsiye etmem. Daha yeni ciktilar piyasaya. Daha uzun vade tecrübeleri yok. Ayrica biliyorsunuz, akülerin hep düsmani soguktur. Bunlarin aküleri soguga ne kadar dayanikli, kimse bilmiyor. Lafta hersey süper tabiki.

Eliktri arabaya nezaman gecilir biliyormusunuz? Cok basit: Ne zaman paket firmalari gecti ozaman. Ozaman yaz kis sorunsuz bir sekilde calisiyor demektir.

cakal67
21 Haziran 2016, 01:14
illa Uygun olmasini istiyorsan diesel de bi steuer avantajin var kardes benim tavsiyem benzin li ama gas baglatmak benim 190 vardi 7 sene gasda sürdüm 380 binde sattim hala gidiyor araba ara sira görüyorum simdi ise kendime 735i aldim onada gas baglattim 3 senedir sürüyorum 40bin km yapmisim masllah gas da hic sorun yasamadim bu benim görüsüm tabi

saygilar

Mr.Robot
21 Haziran 2016, 11:48
VW bile dizelin sonu geldi diyor: http://www.t-online.de/wirtschaft/unternehmen/id_78182024/vw-chef-mueller-stellt-diesel-in-frage-aufwaendig-und-teuer.html

Alinti:

Volkswagen hatte bei Millionen von Dieselfahrzeugen mit einer Software Abgastests manipuliert. In den USA nahm VW inzwischen alle Dieselautos vom Markt. Ob VW jemals wieder Dieselmotoren in Amerika anbieten wird, bleibt unklar. "Das ist derzeit schwierig zu beantworten", sagte Müller.

Enormer Kostenfaktor
Auch in Europa ist die Lage nicht einfach. "Die Abgasreinigung beim Diesel wird enorm aufwendig und teuer". Außerdem sind die Steuervorteile des Diesel in Deutschland nicht langfristig gesichert." Im Dialog mit der Politik müssen wir sehen, wie das alles weitergeht", sagte der Volkswagen-Chef.

Bisher hat VW aber immer noch einen hohen Dieselanteil bei seinen Fahrzeugen. Der VW-Chef hatte in der vergangenen Woche eine neue Konzernstrategie vorgestellt. Das Unternehmen will künftig die Elektromobilität massiv ausbauen und Milliarden in neue Mobilitätsdienstleistungen investieren. An diesem Mittwoch findet die VW-Hauptversammlung statt.

Dün yazdiklarimin bugün VW tarafindan söylenmesi tesadüf tabiki. Artik bana inanmayan VW nin Chefine belki inanir. Zaten inanc meselesi sanirim, hocayami vaz verdirsek acaba. 016yapma

Gercekler arkadas, elektrikli arabalar dün piyasaya cikmadi, belki bizim haberimiz olmadi olabilir, ama emin ol yazda kisda calisiyorlar. Nissan, Toyota, Tesla vs. bunlar "Hinterhoffirma" degiller.
Paket dagiticilarin özel arabalarla ne alakasi oldugunu anlayamadim, "kamyonlarda benzine gecince benzinli arabalar alinir" demesinle ayni mantik, ucaklar niye dizel kullanmiyor, daha tasarruflu olmazmi:o. Paket dagitici isen ozaman baska.

5 sene ileride acilacak konulari merakla bekliyorum, sene 2021: "Dizelimi hangi afrikaliya satsam...", "Dizeli cöpemi yoksa kanalami atayin...", "Dizel aldim pismanim, vergisini ödeyemiyom napacam...", "Dizelimle sehre sokmuyorlar, cevereyi kirletiyor diye, nolcek hinci...".
Saka saka, 5 sene sürmeyecek en fazla 3. :cool:

Saygilar 24edq50

Ejderabi
21 Haziran 2016, 14:23
Arkadaslar Benzinli bir Mercedes almaya karar verdik.

Hem sorunlardan dolayi hemde o vergiden kurtulmak icin arabayi üstüme actirmam gerek, yani arabayi Hanim tek benle sürebilr, oysa 90% bensiz kullaniyor.
Eger Finanzamt ögrenirse veya takip ederse basimiz agriyabiliyormus.
Böyle dalavere islere gelemem.

Saygilar

misafir42
21 Haziran 2016, 15:20
Selam, sana Diesel hic tavsiye etmem, cünkü senede 8 - 10 bin Km yapiyorsun bu günlük 27 km yapar, hergün kullanmasan tabiki gün basi km´re cikar. Bu hesaba göre sadece kisa mesafe kullaniyorsun. Diesel arabalarda kisa mesafe cok kötü, nedeni Dieselpartikelfilter (DPF). Kisa mesafede DPF daha cabuk tikaniyor ve regenartion mesafesi cogaliyor. Onu birak beliri süre sonra regeratinsfahrt la da temizlenmiyor ve sana daha cok masraf cikariyor. Vergi ödememek icin, Diesel secim senin durumda bence matiksiz, bu benim düsüncem.

Bende yeni Diesel arba almayi Düsünüyordum, ama ben sadece izine gittimmi uzun yola cikiyom, yoksa günlük 30km gitmiyom. DPF kisa yolda Problem yapmasa hemen Diesel alirim, bendeki nedeni Dieselerin cekim gücü (NM). DPF yüzünden su an yeni araba almayi gelecek zamana biraktim.

Sana tavsiyem önce kisa mesafede DPF üzerinde Forumlara bakmani tavsiye ederim ve ondan sonra karar ver Diesel mi Benzin mi.

saygilarimla slmlar

Mr.Robot
22 Haziran 2016, 09:58
Arkadaslar Benzinli bir Mercedes almaya karar verdik.

Hem sorunlardan dolayi hemde o vergiden kurtulmak icin arabayi üstüme actirmam gerek, yani arabayi Hanim tek benle sürebilr, oysa 90% bensiz kullaniyor.
Eger Finanzamt ögrenirse veya takip ederse basimiz agriyabiliyormus.
Böyle dalavere islere gelemem.

Saygilar

Simdiden hayirli olsun, Allah kazasiz belasiz sürmek nasip etsin.

Merceds B-Klasse nin elektrikliside oldugunu biliyormudun? Ben yeni ögrendim.

Direk linki: http://www.mercedes-benz.de/content/germany/mpc/mpc_germany_website/de/home_mpc/passengercars/home/new_cars/models/b-class/w242.html

ALSANCAK-35
22 Haziran 2016, 11:50
Diezel (mazotlu) arabalarin artik sonu geliyor. iki üc seneye kadar Paris'e dizel araba ile girilmesi yasaklanacak. Onun icin son teknoloji dizel araba bile olsa kimseye tavsiye etmem. Zaten üc sene öncesi tank gibi "88" model 24 kasa mercedesimi sirf dizel oldugu icin cöpe gönderdigimin acisi icimde duruyor. Söyletmeyin beni.:)

Talha'linho 7
24 Haziran 2016, 17:30
Dizel forever

Audi A4 2.5 TDI ye 386€ vergi ödüyordum (Grüne Plakette) Euro4

Bundan Iki sene önce
Audi A3 2.0 TDI aldim ve 190€ vergi ödüyordum (Grüne Plakette) Euro5

50litre aliyor 1000km yapiyorum
simdi soruyorum niye Benzine geceyim?

;)

afghan
24 Haziran 2016, 18:41
Neden mi?

@ALSANCAK-35 "...iki üc seneye kadar Paris'e dizel araba ile girilmesi yasaklanacak..."
@misafir42 "...DPF yüzünden su an yeni araba almayi gelecek zamana biraktim..."
@Mr.Robot'un yaptigi alintidan "...Die Abgasreinigung beim Diesel wird enorm aufwendig und teuer. Außerdem sind die Steuervorteile des Diesel in Deutschland nicht langfristig gesichert..."

Ve bunun gibi birton seyi siralabiliriz. Yani kisaca, Dizel artik sorunsuz degil.
Bahsetmis oldugun 2.5 TDI ve 2.0 TDI artik türünün son örnegi denecek motorlar. Yani VW yöneticilerinin bahsetmis oldugu, "Abgasreinigung" limitine ulasmis, artik istenilen yeni düsük seviyelere indirmesi cok mesakkatli bir sürec.

Ayrica, 2.5 TDI ciktigi senelerde Benzinli otomobiller ile yakit farki daha belirgin di.
Kiyaslamak gerekir ise bir örnek vereyim, daha yeni modellerden:

2011 Model
Audi A4 2.0 TDI 143 PS (320NM) --> 5,5-6 litre yakit --> 270 Euro Vergi
Audi A4 1.8 TFSI 170 PS (320NM) --> 6-6,5 litre yakit --> 92 Euro Vergi

Yani eskisi kadar bir aralik artik yok, olmadigi gibi teknik acidan daha basit oldugu icin, ses yalitimi, titresim yalitimi, atik gaz temizlemesi cok daha basit oldugu icin, ülkelerin dizele karsi olan yaptirimlari ortada oldugu icin, benzinli otomobiller yine gün yüzüne cikiyor.

Saygilar

reis38
24 Haziran 2016, 20:37
VW bile dizelin sonu geldi diyor: http://www.t-online.de/wirtschaft/unternehmen/id_78182024/vw-chef-mueller-stellt-diesel-in-frage-aufwaendig-und-teuer.html

Alinti:

Dün yazdiklarimin bugün VW tarafindan söylenmesi tesadüf tabiki. Artik bana inanmayan VW nin Chefine belki inanir. Zaten inanc meselesi sanirim, hocayami vaz verdirsek acaba. 016yapma

Gercekler arkadas, elektrikli arabalar dün piyasaya cikmadi, belki bizim haberimiz olmadi olabilir, ama emin ol yazda kisda calisiyorlar. Nissan, Toyota, Tesla vs. bunlar "Hinterhoffirma" degiller.
Paket dagiticilarin özel arabalarla ne alakasi oldugunu anlayamadim, "kamyonlarda benzine gecince benzinli arabalar alinir" demesinle ayni mantik, ucaklar niye dizel kullanmiyor, daha tasarruflu olmazmi:o. Paket dagitici isen ozaman baska.

5 sene ileride acilacak konulari merakla bekliyorum, sene 2021: "Dizelimi hangi afrikaliya satsam...", "Dizeli cöpemi yoksa kanalami atayin...", "Dizel aldim pismanim, vergisini ödeyemiyom napacam...", "Dizelimle sehre sokmuyorlar, cevereyi kirletiyor diye, nolcek hinci...".
Saka saka, 5 sene sürmeyecek en fazla 3. :cool:

Saygilar 24edq50

Arkadasim birak 5 sene sonrasini bugüne bak eger 5 sene sonrasina bakacak olursak
kusura bakma ama senin yerinde olsam benzinli arabada almaz 5 sene sonrasini beklerdim
cünkü 5 yil sonra ne olacagini bilmek imkansiz teknoloji o kadar hizli ilerliyorki bakmissin benzinli
ve diesel arabalara takilacak ufak bir parca ile komple elektrikli olur hemde arabalarimizi
satmak icin afrikalida aramak zorunda kalmayiz

bende diesel araba var ve yillik vergisi 120 euro su sartlarda benzinli araba almam

Musti
24 Haziran 2016, 21:03
sorunu yanitlayim
VW 2,0 TDI Motorlar cok sorunlu :)

Bi Turbo bozuldunu düsün yada Injektorlar yada ya DPF tikandini bunlar baya pahaliya patliyo ve bu sorunlar normal Benzinli Sauger da olmaz :)

Eger sifir alirsan garantili sorun yok.

Adanasporlu
24 Haziran 2016, 23:20
ben 2 senedir Mercedes C200 2011 model kullaniyorum hem az yakiyor Hemde daha TIK demedi..Ari gibi calisiyor..tavsiye ederim

Mr.Robot
25 Haziran 2016, 19:04
Arkadasim birak 5 sene sonrasini bugüne bak eger 5 sene sonrasina bakacak olursak
kusura bakma ama senin yerinde olsam benzinli arabada almaz 5 sene sonrasini beklerdim
cünkü 5 yil sonra ne olacagini bilmek imkansiz teknoloji o kadar hizli ilerliyorki bakmissin benzinli
ve diesel arabalara takilacak ufak bir parca ile komple elektrikli olur hemde arabalarimizi
satmak icin afrikalida aramak zorunda kalmayiz

bende diesel araba var ve yillik vergisi 120 euro su sartlarda benzinli araba almam

Yani bir chip gibi birsey takilip veya software update gibi olaydan sonra devammi kullaniriz diyorsun? :rolleyes: 24edq50

Peki suanki "modern" dizeller hic biri, tüm markalara gecerli, Abgaswerteleri tutamiyor, bunlara nicin böyle birsey yapmiyorlar?

Konuyu acan arkadas yeni araba almak istedigini belirttigi icin en azindan 5 sene kullanir diye düsünüyorum, onun icin hele suanki dizel-gate olaylarindan sonra dizel al demek mantik disi birsey.
VW ve ötekileride dizel bitiriyorlar, artik daha ne desin yönetimler, "size kazik attik sözde temiz arabalir sattik simdi uc kurus etmez..." diyecek halleri yok yani. Eger alman firmalari olmasaydi bu isin altinda yatan, ayni amerikada gibi o.urtturdular vw'yi. 10 Milyar cezadan bahsediyorlar, gelde sen dizel sat sIkIysa. Plaket olayinda kücük bir degisiklik yapip dizelleri kirmizaya ve ya sariya cekseler isleri bitti. ozaman afrikalilar yasadi, hepsi melsedes sürecek.juhu

Mr.Robot
28 Haziran 2016, 14:18
Yine yeni bir haber: Umweltbehörde will Dieselautos aus den Innenstädten verbannen (http://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/abgase-kampfansage-1.3051999)

Ne yani sehir icine girmek yasak olunca nerede sürülecek bukadar araba, tarlada ormandami? NRW bir ucundan bir ucuna kadar bir büyük sehir mesela.

afghan
28 Haziran 2016, 14:55
Kisa veya uzun vadeli dizel araclari özel tasit sektöründen silecekler, sadece toplu tasima ve ticari olarak devam edecek diye düsünüyorum.
AdBlue ile dizel motorlarda Euro 6 ile sinirlari zorluyorlar zaten.
Devletler de "anlasmali veya anlasmasiz" vergi muafiyeti ve ileriki dönemlerde planlanan sehir ici yasagi ile dizel defterinin inceden inceye kapanmasini istiyor.

Ayrica yukarida yapmistim, yine baska marka ile kiyaslama yapalim:

2015 Model (ikiside otomatik vitesli)
BMW 330iA --> 252PS (350NM) --> 6,3litre yakit --> 138 € Vergi
BMW 340iA --> 326PS (450NM) --> 6,8litre yakit --> 248 € Vergi
BMW 330dA --> 258PS (560NM) --> 5,6litre yakit --> 381 € Vergi

Eskisi kadar aralik kalmadi. Ileriki zamanda bu aralik ihtimal ki daha da kücülecek veya ortadan kalkacak.

"Mazotcu" arkadaslara tavsiye, tadini cikarin. :)
Bir sonraki, olmadi iki sonraki arabaniz ihtimal ki dizel olmayacak....

TOPRAK
28 Haziran 2016, 19:07
Dizel ile ilgili bir haberde ben vereyim:dizel yakinda üretildigi rafineriden cevre dostu olarak gelmeye baslayacak.Su an Aral istasyunlarinda gelistirilmis yeni mazot satista.Teknik olarak cok ileri giden otomobil sektörü cözümsüz degildir

Mr.Robot
28 Haziran 2016, 19:21
Birde unutmayalim benzinli arabaya gas taktiriliyor, ama dizele sade heizöl var alternativ olarak, oda "eccücük yasah".

__________________________________________________ ________________________________________
29.6.2016 eklenti:
Diesel-Fahrverbot schon 2017? Bayern bereitet Notfallplan für Innenstädte vor
(http://www.focus.de/auto/news/abgas-skandal/blaue-plakette-ist-alternativlos-diesel-fahrverbot-schon-2017-bayrische-staatsregierung_id_5579930.html)
Diesel-Fahrverbote sorgen für Aufregung (http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftspolitik/diesel-fahrverbote-in-grossstaedten-sorgen-fuer-aufregung-14262578.html)

"Fix it or scrap it": Landen jetzt tausende VW-Modelle in der Schrottpresse?
(http://www.focus.de/auto/news/abgas-skandal/vergleich-im-vw-abgas-skandal-fix-it-or-scrap-it-landen-jetzt-tausende-vw-modelle-in-der-schrottpresse_id_5678195.html)

Sanirim bir "chip" yerine yeni plaket cikacak.:confused:

Afşar
07 Temmuz 2016, 13:50
Ben böyle dakdik araba görmedim süspansiyon sıfır iç dizayn sıfır iç hacim dar bagaj küçük sırf araba yapmak için yapılmış işe yaramaz ford kuga