PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrikli ve Hybrid arba kullanan varmi?

Mr.Robot
12 Haziran 2016, 11:25
Merhaba Arkdaslar,

merak ettigim elektrikli veya hic olmassa hybrid araba kullanan varmi ve tecrübeleri nedir, bunlari bu konuda paylassak güzel olur bence.

Tesla Model 3 misal cok ilgimi cekti, dogrusu benizin veya mazotlu arabalarin sonu geldigini düsünüyorum.
Hele mazotlular yakinda 5 para etmeyecek sade afrikaya exporta satilacak, su abgas skandalli iyice ne mal oldugunu ortaya cikardi. Hepimizin sagligi ile oynuyorlar 3 kurus icin.

mxm
12 Haziran 2016, 14:00
Ayni fikrideyim.Elektrikli arabalar petrol bitmeden piyasayi kaplayacaklar.Teknik her gecen gün biraz daha ilerliyor, yeterince ilerlediginde herkesin satin alabilecegi miktarlara düsecektir fiatlari.

Heleki en sevindigim yani, Araplarin petrolüne olan bagimliligin ortadan kalkmasi, o günü, yasarsak dört gözle bekliyorum.Hem cevre, hem de insanlik acisindan büyük bir gün olacaktir.

misterno
12 Haziran 2016, 16:19
Araplar neden Mercedes ve bmw hisselerini satti?

Cunku yapilan arastirmalarda tesla nin alicilarinin cogunlukla bmw ve mercedes sahipleri oldugu goruldu

Bunun farkina varan mercedes firmasi tesla nin yaptiklarini aynen taklit ediyor ama benim okudugum yazilarda aynen soyle yaziyor

Alman firmalari her ne kadar tesla yi taklit etselerde bu teknolojide tam 10 yil geriden geliyorlar. Almanlarin en buyuk hatasi elektrikli araba teknolojisini kucumsemek ve onem vermemek oldu

simdi yeni cikan mercedes in elektrikli arabalarinda tesla nin teknoloji patenti kullaniliyor. Mercedes icin utanc verici bir durum. Tesla 5 senelik bir firma. Hakkaten cok komik.

mxm
12 Haziran 2016, 17:34
Tesla 2003 te kurulmus ve tamamen Elektronik motor üzerine odaklanmis bir Firma, 5 sene nerden cikti anlayamadim? :)

Ayrica, USA zaten her türlü teknik konuda tüm dünyadan bir adim ileride.Heleki uzay hakkindaki calismalarda kullanilan tekniklerin cogu günlük hayattaki ürünlerin üretimine aktariliyor, sadece uzay arastirmasi olarak kalmiyor.Almanya bu konularda gercekten geride kaldi, sebebi de sanirim kaliteden sasmamalari.Bu yüksek kalite meselesi üreticiler icin büyük bir engel, yeni bir seyi denemek ve piyasaya sürmek cok kolay degil.USA da ise sorumluluk daha cok kisilere veriliyor, sorun cikarsa kendi basinin caresine bakarsin, burada ise denemek istedigin bir arabayi öyle kolay kolay trafige cikaramazsin, TÜV senin elini kolunu bayagi bir baglar.Güvenlik kosullari da cok yüksek ve bence abartili ama sonucta yine de kisilerin yararina.Ikiz kuleleri misal Almanlar dikselerdi, o binalar asla yikilmazlardi ama diger yandan kac sene ayakta kaldilar, yani kusursuz, standart bir cita koymak ta zor.

Mr.Robot
12 Haziran 2016, 21:15
Nokiayi hatirlayan varmi? Apple'i zamaninda Nokia, Motorola, Siemens, Samsung vs. hepsi kücük gördüler, olanlar tarih oldu. Piyasanin en büyügü birden kayboldu.
Ayni sey araba sirketlerinede olabilir.

Tesla Model 3 ismarlamasini dogrusu cok isterdim, ama oradan getirmesi falan cok is, burada 30-40bine cikinca artik Insallah öyle bir arabaya binmek nasip olur.:D

Toyota hybrid arabalari satmaya baslayinca, vw ve mercedesin sözde modern ve temiz dizel cikarip piyasayi yine ele gecirmekmis. Yani sade manipulasyon ile bir büyük gelismeyi durdurdular zamaninda, yoksa simdi hic olmassa hybridler cok olacakti ve bunlar dogal olarak tam elektrikli arabalara yol acacakti.
Almanlarin "getürkt" dediklerini aslinda "gedeutscht" ve herseyleri öyle, islerine geldimi Abgaswerteleri istekleri seviyeye cekiyorlar, ve test ortaminida istekleri gibi belirliyorlar. :mad: :(
Hani sözde alman kalitesi teknolojisi? Hepsi hikaye, laf ve eskiye dönük romatik bir bakis acisi. BMW i8 sade 30km ceryanla gidebiliyormus, en son teknoloji bumu? 24edq50

tolgahamburg
12 Haziran 2016, 21:40
Elektirikli araba için daha zamanı değil hem pahalı hemde en fazla 30 kmh yol yapabiliyorsun şu zamanda zenginler için oyuncak diyelim ,Hybrid Sakin araba kullanıyorsan olabilir belli bir hızı geçtikten sonra benzine geçiyor.Elektrikli ve hybrid arabalar olsun yoksa yakında dünya die bir şey kalmayacak....Mxm her şey zamanla arabalar ilk çıktıklarında ne kadar benzin tüketiyordu bilgin varmı?Birde i8 örmek göstrmişsin;)Golf veya audi a3 lere bir bak

Cologne
12 Haziran 2016, 22:57
Arkadaslar, yapilan arastirmalara göre suan icin dünyada tesbit edilen petrol rezervleri en az 120-160 sene arasinda dünyanin ihtiyacini üstelik artan oranda karsilayabilecek durumda. Yeni teknolojiler le petrol sirketleri artik 800-1000 metre de degil 2000-2500 metrede petrol arayip buluyorlar ve cikartiyorlar. Belki 100 sene sonra 5000 metre derinlikten petrol kaya gazi dogalgaz vs veyahutta baska yeni tür yakilabilecek maden ve gazlar bulunacak. Dünyanin yer kabugu yani 35000-40000 metre den daa alti tamamen erimis maden ve sivi gazlarla dolu. Belki 100 -200 sene sonra insanlik onlari kullanmaya baslayacak..

Elektrikli araba meselesine gelince, elektirik üretebilmenin ancak 5-10 yolu var,
Bunlardan
1- Hidroelektrik kaynagi yani su ve barajlar, bir barajin ömrü en fazla 30-40 sene.
2-Nükleer enerji , dünyada sayili ülke ler bu teknolojiye sahip ve riski cok büyük
3-Kömür odun gibi yanici maddelerle su buhari ve dolyaisiyla elektrik üretmek buda cok pahali ve cevreyi kirletiyor ayrica kömür rezervleri dünyada bitti sayilir
4- Rüzgar enerjisi, yeni ve pahali bir teknoloji ve doga sartlarina bagimli bir sistem sinirli enerji üretebiliyor
5-Günes enerjisi, cok yeni bir teknoloji ve cok yüksek maliyetli yatirim gerektirimesine ramgmen ürettigi enerji sinirli,
6- Deniz dalgalarindan enerji üretimi, henüz deneme asamasinda

Hülasa, kim ne derse desin dünya enaz bir 100-150 sene daha petrole bagimli kalacaktir. Teknoloji sirketlerinin baska alanlarda ki enerji üretmiminie yatirim yapmasi gayet dogal olup yeni gelismeleri kacirmak istememelerinden kaynaklaniyor.

Selamlar

mxm
12 Haziran 2016, 23:19
Günes enerjisindeki en büyük sorun üretilen enerjinin azligi degil, depolanamamasi.
Bu acidan elektikle calisan bir arabanin aküsünün depoladigi enerjiyi yükseltme sorunu mevcut, Teslanin basarili oldugu nokta da zaten burada, yoksa cok süper motor falan üretmiyorlar.

Ayrica evler icin kurulan Solar sistemleri bir evin kullandigi enerji miktarini üretecek kapasitede calisiyorlar, sermayesini 10 senede cikartiyor ve sonrasinda kullanilabildigi her sene kar olarak kaliyor, kaldiki 30 senelik ömrü var deniyor.Bu acidan baktigimizda pahali oldugu pek dogru degil.Aylik 200€ civari gelir de hic fena sayilmaz.15.000 €uro luk bu yatirima banka o faizi vermez.

Tanidigim arkadasin durumu su sekilde:
Senelik üretim:12.000KW, 18.000€ ya mal olmus ama devlet yardimi olarak ta 5.000 Euro düsüge mal olmus, yani devlet yardimi seneye kalkacak oldugundan ayni Anlage 23.000€ mal olacaktir, 2016 da henüz yardim duruyor, 2017 den itibaren ise kalkacakmis.

12.000KW=1KW 25 Cent desek senede 3.000€ gelir anlamina geliyor.

adam69
09 Şubat 2017, 10:55
arkadaslar hepinizi cani gönülden selamliyorum

benim 2005 den beri taxim var, kasim 2013 de toyota hybrid aldim 180 000 km den fazla sürdüm ve hazian 2016 da tesla aldim ve bu güne kadar 58 000 km sürdüm, yani toplam 240 000 km yakin elektrik tecrübem var, hem hybridden hemde tesladan cok memnunum, sorusu olan her soruyu sorabilir, sunuda söyleyeyim ben icden yanmali yani petrolle calisan arabalarin ömrünün uzun olacagina inanmiyorum

hepinize hayirli calismalar

Mister
09 Şubat 2017, 12:05
Dünyads mszot bitde bile mazotun son damlasina kadar sürerim elektrikli araba bana göre degil smilie_ban_005

Mr.Robot
12 Şubat 2017, 14:02
@adam69

Tebrik ederim Tesla icin! Birkac sorum olacak hybrid hakkinda, yakit olayi fark ediyormu misal oratlama nekadar yakiyor ve akkülerde kisin bir fark oluyormu?
Tesla aldigina göre tercihin tam elektrikliden yana oldugunu düsünüyorum, dogrumu? Sonucta hybridde benzinin desavantajlari halan mevcut degilmi?

Dünyads mszot bitde bile mazotun son damlasina kadar sürerim elektrikli araba bana göre degil smilie_ban_005

Litresi 10€ ve vergiler 1000€olunca hatirlatacagim. ;)

Mister
12 Şubat 2017, 14:06
@adam69

Tebrik ederim Tesla icin! Birkac sorum olacak hybrid hakkinda, yakit olayi fark ediyormu misal oratlama nekadar yakiyor ve akkülerde kisin bir fark oluyormu?
Tesla aldigina göre tercihin tam elektrikliden yana oldugunu düsünüyorum, dogrumu? Sonucta hybridde benzinin desavantajlari halan mevcut degilmi?

Litresi 10€ ve vergiler 1000€olunca hatirlatacagim. ;)

yok ya okadar olurmu dersin:(
mazot kulanmamin sebebi ucuz diye degil aslinda
isindi zaman cekiş sürüs hosuma gidiyor
yoksa benim audi a6 var basa basa gidersem benzinlen farki yok yakita birde sharan var 8 litreyi grcmiyor zavalimsmilie_ban_005

adam69
17 Şubat 2017, 22:36
benim toyota avris eger ucak modunda degilde normal sehir trafiginde akilli kulandiginda yazin 4,8 l 5,3 l arasi benzin yakiyor, kisin cok soguklarda 6,0 l cikiyor,
eger ekonomik bir araba istersen hybrid cok ekonomik bir araba, ister inanin ister nanmayin allah inandirsin ilk fren balatalari 190 000km ye az kalmisdi degistirdik, isik haric hic bir parca ihtyaci olmadi, inspetion haric hic bir tamir olmadi

ben toyota dan cok memnunum, esim halen kullaniyor, benim tesla tercihim taxi de üst sinif araba sürmek icin, ama dedigin dogru, tam elektrik cok harika, kim ne derse desin ben benzin yada dizel araba almayi artik düsünmüyom, alma gücü olana tavsiye ederim, türkiyede de tam elektrik araba üretiyor, türkiyede yasasam gene tam elektrik araba kullanirim

hepinize saygilar ve hayirli calismalar

afghan
17 Şubat 2017, 22:57
Elektrikli otomobile gecisi yavaslatan yegane sebep batarya ve bunu doldurmasi, bence.

Haricinde teknolojik acidan bir benzinli veya mazotlu motor cok daha komplike. Burada asilmasi gerek baska bir engel göremiyorum ben.
Hybrid iki dünya arasinda birsey, ve tam da batarya ve doldurma sorunundan dolayi benzin veya mazotu terk edemeyenler icin ara bir cözüm.

Batarya kapasitesi artsin, 10dk icinde full doldurma imkani olsun, dk düsünmeden elektrikli otomobile gecis yaparim.

Mazot pompasimi bozuldu? Turbo mu gitti? Filtre mi doldu? Sanzimani mi dagittin? Yag mi degisecek? Kayis degisme vaktimi gecti? ........
Bunlardan kurtulmak, güzel birsey degil mi?
Tabi baska baska hatalar gün yüzüne cikabilir, ama kanaatimce cok daha basit ve sade sorunlar olacagini düsünüyorum.

;)

adam69
17 Şubat 2017, 23:23
@afghan

arkadasim fikirlerine katiliyorum, ama batarya doldurma problem degil, eger is icabi her gün 400 km; 600km sürülmiyecekse, yani genelde sehir ici kalinacaksa problem olmaz, tesla tüm avrupa otobanlarini doldurma sistemiye donatmis, her 20km 40km en uzak 100km de bir doldurma istasyonu var, yani uzun yolda da prblem yok, wc ziyareti, bir kahve arai yani 30 - 40 dakika pause verilse yeterli enerji doluyor, zaten 500km 700km pause yapmadan yolculuk nekadar saglikli tartisma konusudur,

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
17 Şubat 2017, 23:37
Hocam bu Teslaya Kodi yüklenmedigi müddetce pek ragbet görmez diyorum :D
Ark. Teslanin hangi modelini aldin? Aküsü kiralikmi? Birde taxi olarak kullaniyorum diyosun, siz normal vatandasdan fazla elektrik kullaniyonuz ( telsiz, navi, bazilarinda TV, kisin soguklarda kalorifer devamli acik vs..) nasil hakkindan geliyosun, her yarim saate bi doldurman gerekmezmi?

Akbulut
17 Şubat 2017, 23:47
Peki batarya bosaldiginda nekadar zamanda tam doluyor suan?

Mister
18 Şubat 2017, 10:32
Ark. Teslanin hangi modelini aldin? Aküsü kiralikmi? Birde taxi olarak kullaniyorum diyosun, siz normal vatandasdan fazla elektrik kullaniyonuz ( telsiz, navi, bazilarinda TV, kisin soguklarda kalorifer devamli acik vs..) nasil hakkindan geliyosun, her yarim saate bi doldurman gerekmezmi?

kodinin yüklenmedini nerden biliyorsun ya yükleniyorsaok78rcp

44Malatya
18 Şubat 2017, 11:41
Peki batarya bosaldiginda nekadar zamanda tam doluyor suan?

Bataryanın ilk %80 nı 30 dak dolduruyor, toplamını 75 dak

TOPRAK
18 Şubat 2017, 13:48
Ülkemiz son yillarda üstün deneyimlere sahip Mühendislerini koruma altina aldi ve disariya kaptirmiyor.Yaptiklari calismalar gercekten gurur verici.Silah sanayinde kullandiklari teknikler yüksek asamaya gelmis durumda.Ama asil iddiali olduklari konu otomotiv sektörü.Bilim ve sanayi bakani yanmali motorlarda rekabete gec kalindigini ama elektrikli araclarda marka ve patent olduklarini acikladi.Su anda üzerinde yogun olarak calistiklari konu arac üzerindeki devirli yani enerji üretmeye müsait parcalardan(jant icerisine yerlestirilmis akü doldurma sistemi,hareket halindeki araca vuran rüzgarin saglayacagi enerji ve aktiv solar teknigi)kinetik enerji dönüsümü.Yani arac akilli bir sekilde kendi elektirigini üretecek.Sir gibi sakladiklari motor bu yukarida saydigim sisteme endeksli olacak.Bakan 2019 diyor.Haydi hayirlisi.Kaynak icin Bakanin you tubede yerli arac tanitim videolari var.Isteyen seyredebilir

adam69
19 Şubat 2017, 13:33

kisin haliyle mesafe düsüyor ama her yarim saat degil :)))

300km toplam mefafe müsait, tabi sürüs sekli önemli, yani otobanda 180km/h 200km/h ne yaz nede kis 350km olmaz, ama özellikle carsi trafiginde normal sekilde harekette 300 - 350km real, bu "Hocam bu Teslaya Kodi yüklenmedigi müddetce pek ragbet görmez diyorum " bu konuyu anlamadim, ne "kodi"si bu is ?

Toprak arkadasa katiliyorum, yurdumuzda son yillarda müthis teknik ilerleme var, yurdumuzda da elektrikli arac üretimi hepimizi cok sevindirir, ve calismalarin oldugu azda olsa kulaklarimiza geliyor, ve umut veriyor

saygilarla

44Malatya
19 Şubat 2017, 14:19
kisin haliyle mesafe düsüyor ama her yarim saat degil :)))

300km toplam mefafe müsait, tabi sürüs sekli önemli, yani otobanda 180km/h 200km/h ne yaz nede kis 350km olmaz, ama özellikle carsi trafiginde normal sekilde harekette 300 - 350km real, bu "Hocam bu Teslaya Kodi yüklenmedigi müddetce pek ragbet görmez diyorum " bu konuyu anlamadim, ne "kodi"si bu is ?

Toprak arkadasa katiliyorum, yurdumuzda son yillarda müthis teknik ilerleme var, yurdumuzda da elektrikli arac üretimi hepimizi cok sevindirir, ve calismalarin oldugu azda olsa kulaklarimiza geliyor, ve umut veriyor

saygilarla

Arkadaşın dediği kodi burada yazıyor http://www.ozbeceriksizler.com/forumdisplay.php?66-IPTV-Online-TV

Şu sıralar millet kodi hastası :D

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
19 Şubat 2017, 14:44
Tsk. Ark. Son bi sorum daha olcak, hybrid merakim var ama okuduklarima göre uzun yol arabasi degil deniyor, yakit digerleri gibi firliyor veya ceki$de cok yava$ oluyormu$, biz bunu sadece sehir icindemi kullanacaz, yoksa uzun yola gelirmi? Sen memlekete gittinmi hic hybridle, izlenimlerin nedeir?

ibicam
23 Şubat 2017, 16:12
Arkadaşlar, yakında Hollanda Eindhoven Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan ve şu anda Hollanda'da geçen yıl normal trafikte sırf güneş enerjisi ile 60.000 km yapmış araba satışa çıkacak. İncelemenizi tavsiye ederim:

https://solarteameindhoven.nl/

adam69
24 Şubat 2017, 05:17
Tsk. Ark. Son bi sorum daha olcak, hybrid merakim var ama okuduklarima göre uzun yol arabasi degil deniyor, yakit digerleri gibi firliyor veya ceki$de cok yava$ oluyormu$, biz bunu sadece sehir icindemi kullanacaz, yoksa uzun yola gelirmi? Sen memlekete gittinmi hic hybridle, izlenimlerin nedeir?

ben 2015 de tr ye gittim hybrid araba ile, cati bavulu vardi, 5 kisi idik, yani araba tam yüklü idi, 120km/h civari sürdüm, ben hizli sürmekle uzun yolda cok hizli giilecegine inanmiyom, genelde uzun yolda hiz yapmam, carsi trafiginde 5,2 l yakan araba yükle takriben 7 l yakdi, geri gelirken kardesimin iki kizi vardi ve yük yokdu, 5,5 l civari yakdi, benim esim de cocuklarda tr de yasiyorlar, teslayi aldikdan sonra hybrid tr de, esim kullaniyor, yukarda da yazdigim gibi, ben taxide üst sinif araba sürmek icin ve ekonomik olmasi icin tesla aldim, s klasse cok masrafli, bu gün özel icin araba almak istesem gene hybrid alirdim, her soruyu sorabilirsin, hergün buraya bakamiyorum, ama okuyunca cevap yazarim

saygilarla

gamberoglu2000
24 Şubat 2017, 06:34
hayirdir arkadaslar en son modern benzinli mazotlu arabalari bitirdi elektrikli arabami uretmeye basladi turkiye guzel gelisme var hizla ilerliyoruz bu gidisle teknikte rakibimiz kalmadi kalmayacak yalniz ortada ne elle tutulur nede gozle gorulur bir sey var ne hikmetse ama her seyimiz var ama nerde kimse bilmiyor?

mxm
24 Şubat 2017, 07:15
gamberoglu2000. sen sanirim konuya yazilanlari pek okumadin.

moonrise
24 Şubat 2017, 14:09
Ben plug in yani hem elektrikli hem de benzin/mazot ile calisan arabalari bekliyorum!
Yeni modeller cikiyor, bunlar bir doldurusta >50 km elektrikle gidiyor, uzun yola gittiginde
ise elektrik/batarya bosalinca yakit yakmaya basliyor böylece cok uzun mesafeler gidebiliyorsun.
Toyota, prius'un üstünde günes kollektörü de olacak, yani bir kac km'de güneste doldurabilecegiz!
Kia ve Hyundai de yeni modellerini plug in olarak bugünlerde piyasaya sürüyorlar, IONIG ve OPTIMAok78rcp

44Malatya
24 Şubat 2017, 14:46
gamberoglu2000. sen sanirim konuya yazilanlari pek okumadin.

Gamberoglu2000 cevap olarak @Topraka yazam derken hepimize yazmış

hOrOz
24 Şubat 2017, 15:45
bazı arkadaşlar Türkiye sadece domates-hıyar yetişiyor sanıyor galiba

bu konuda bir çok firma kendi araştırmasını yapıyor

http://i.hizliresim.com/ALYJZz.jpg

http://i.hizliresim.com/ldz1Lp.jpg

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
24 Şubat 2017, 16:03
@adam69 ark. ilgine ve bilgine tsk.

120km/h civari sürdüm, ben hizli sürmekle uzun yolda cok hizli giilecegine inanmiyom..Benimde kanat takip ucmaya niyetim yok hocam,

takriben 7 l yakdi okuduklarima göre zaten son gaz veya full yüklü gitsen bile 6.7 - 7 litreyi gecmez diyolar, benim arabada 120 gectimmi tachoyla benzin göstergesi yaris yapiyolar.

her soruyu sorabilirsin,
Bak bunu yazmicaktin iste :) Biraz fazla yüklenirsem pardon hocam idare et, etrafimda degil hybrid araba, hybrid esek binen bile yok...Okumak arastirmak ufku acar derler ben okuyup arastirdikca ufkum karardi, iyice sasirdim, mesele $u:
Toyota --> vollhybrid, extralar güzel, ama tipsiz,pahali
Honda ----> yarim hybrid, az extra, ucuz.
Sen ne diyorsun bu ikisine?

@moonrise hocam yazdiklarin ciddimi yoksa $akacikdanmi anlamadim ama senin o yazdiklarin yillardir var.
Prius 3 mit solardach 2011 modell,vatandas satiyor https://www.youtube.com/watch?v=-OnrnVUskZM
Prius 2 vollhybrid oldugu icin 50 km sade elektrikle gidiyor zaten..??

moonrise
24 Şubat 2017, 17:40
Hocam ben Plug-IN, yeni Hybrid arabalardan bahsediyorum, bunlar hem Hybrid hem de fise takilarak dolduruluyor! (2017 Mart ayinda cikiyorlar!)
50 km elektrikle gidiyorlar, fren yapinca pili kenidisi dolduruyorlar, pil bosalinca yakitla yola devam ediyorlar,
iste bu Prius'un üstünde solar kollektör var (https://www.toyota.de/automobile/der-neue-prius-plugin/index.json)., bir kac km de cok günesli ülkelerde gidebilirsiniz:)
IONIG Hyundai de evde dolduruluyor.
OPTIMA KIA'da dolduruluyor ve 50 km elektrikle gidiyor!
Audi'nin Q7 diesel modeli de hem elektrik dolduruluyor hem de diesel ile cok uzun mesafeler gidiyor.
Opel, BMW, Mercedes, Nissan, Lexus, Renault, Volvo bütün firmalar bu konuda calisiyorlar ve artik yeni
modeller cikariyorlar.......

@adam69 ark. ilgine ve bilgine tsk.
Benimde kanat takip ucmaya niyetim yok hocam,
okuduklarima göre zaten son gaz veya full yüklü gitsen bile 6.7 - 7 litreyi gecmez diyolar, benim arabada 120 gectimmi tachoyla benzin göstergesi yaris yapiyolar.

Bak bunu yazmicaktin iste :) Biraz fazla yüklenirsem pardon hocam idare et, etrafimda degil hybrid araba, hybrid esek binen bile yok...Okumak arastirmak ufku acar derler ben okuyup arastirdikca ufkum karardi, iyice sasirdim, mesele $u:
Toyota --> vollhybrid, extralar güzel, ama tipsiz,pahali
Honda ----> yarim hybrid, az extra, ucuz.
Sen ne diyorsun bu ikisine?

@moonrise hocam yazdiklarin ciddimi yoksa $akacikdanmi anlamadim ama senin o yazdiklarin yillardir var.
Prius 3 mit solardach 2011 modell,vatandas satiyor https://www.youtube.com/watch?v=-OnrnVUskZM
Prius 2 vollhybrid oldugu icin 50 km sade elektrikle gidiyor zaten..??

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
24 Şubat 2017, 18:28
Hocam biz daha hybridi cözrmedik, bide plugin cikarma basimiza:)

fise takilarak dolduruluyor
Ben mantigi anlamadim bu olayda??
Hybrid mantigi, ikinci bir enerjiye bagimli/muhtac olmadan tek enerjiyle, bagimsiz bir ikinci enerjiyi kendisi üretip, yüksek devirde yani arabanin cok benzin yakma durumunda devreye gecip yakiti düsürmesi ve uzun müddet kullanilmasi..
Ben kabloyla, pirizle ugrasacaksam tesla gibi tam elektrikli alir tek enerji kullanirim, veya ikinci bir enerjiye bagimli olacaksam gaz/benzin kullanirim en azindan 50 km degil 500 km giderim!!
Benmi yanlis düsünüyom yoksa?? Neyse hocam sen al bizi gezdirmeye götürürsün, ben kendi kablomu getiririm:)

gamberoglu2000
24 Şubat 2017, 21:24
Gamberoglu2000 cevap olarak @Topraka yazam derken hepimize yazmış

Aynen 44malatya ustat haklisin.Ya arkadaslar turkiye bir seyle ugrasmiyor degil konu.Öyle yazilar okuyorum sacma sapan niyetim polimik yaratmak filan degil yada turkiyeyi yerden yere vurmak degil .Ben inaninki sizden daha fazla istiyorum turkiyenin ileri gitmesini ama Lakin boyle bir sey malesef yok nedenmi? buraya kadar hersey yaptik uzay mekigimizi bile kendimiz uretiyoruz bu masallari üretenler politikacilarin ta kendisi bende diyorumki bir tane bir sey gosterin bunu turkiye yapti %100 turkiyeye ait olan test asamasinda aha burda diye gostermeyin su an piyasada dunya capina dagilmis elektronik! camasir makinasi ventilatordan bahsetmiyorum.Tank araba ucak vs gibi seylerden bahsediyorum bir tane gosterin ikna olucam.Bazi arkadaslar oyle bir anlatiyorki dunya bizi kiskaniyor hizimiza yetisemiyor imreniyor o kadar ilerdeyiz ya arkadaslar turkiyenin kapasitesi ortada istesede yapamaz proto typlerden ote gecemez mumkun degil nedeni alt yapi sifir tekeri yapsa civatayi arar o durumda adamlar yurekli adam ariyoruz yerli otomobil icin diyorlar bu isi yapacak kisi yada kisiler intihari seciyor demektir. Birincisi sen sadece kendi halkin icin uretim yapamassin mumkun degil kongurenz yapmak bugunku sartlarda imkansiz bu soyledigim tanka arabaya helikoptere hepsine gecerli onun icin goz boyama bu isler cok iyi biliyorlar turk halkinin gazdan hoslandigini politikacilar vede haklilar sadece bu sayfada o kadar cok insan varki inanan bu masallara mantikli dusunurseniz ne demek istedigimi iyi anlarsiniz arkadaslar turkiyeyi sizden daha cok seviyorum yalniz politikasiz.

Not:unutmayin arkadaslar bu ülkede jet fadil bile yerli araba yapti ve türk halki bu insanlari alkisladi yer yerinden oynadi sonuc? simdi ayni seyler devam etmekte yani su andaki her sey dejavu dedigimiz seyden kaynaklanmakta ne yapiyorsaniz iyi düsünün bu günü degil yarin ne olacak bunu düsünün saglicakla kalin saygilar.

mxm
24 Şubat 2017, 23:04
Siyaset, insanlari birbirinden uzaklastiran bir hastaliktir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZJuBqyZtEbY

gamberoglu2000
25 Şubat 2017, 14:41
bazı arkadaşlar Türkiye sadece domates-hıyar yetişiyor sanıyor galiba

bu konuda bir çok firma kendi araştırmasını yapıyor

http://i.hizliresim.com/ALYJZz.jpg

http://i.hizliresim.com/ldz1Lp.jpg

horoz ustam benim calistigim firma afganistana bile deneme icin sifir araba yolluyor ben afganistanida geride saniyordum savasiyorlar saniyordum megerse teknik varmis böyle anladim ilk duydugumda ama sadece arabalarin oralarda ne tepki veridigini test etmek icin gönderiyorlarmis simdi afganlarda kendi arabalarinimi yapiyorlar sence?

adam69
25 Şubat 2017, 18:57
hayirdir arkadaslar en son modern benzinli mazotlu arabalari bitirdi elektrikli arabami uretmeye basladi turkiye guzel gelisme var hizla ilerliyoruz bu gidisle teknikte rakibimiz kalmadi kalmayacak yalniz ortada ne elle tutulur nede gozle gorulur bir sey var ne hikmetse ama her seyimiz var ama nerde kimse bilmiyor?

bu sayfayi incelemene tavsiye ederim

tesla nin ilk arabasi lotus elise nin benzinden elektrige cevirmesi idi model s ilk kendi arabasi

http://www.dmaoto.com/tr

adam69
25 Şubat 2017, 20:57
-¬=©ÄÑåVã®=¬-

Bak bunu yazmicaktin iste :) Biraz fazla yüklenirsem pardon hocam idare et,

" sana her soruyu sorabilirsin bilirsem biseyler derim, " yazdim, söz verdim, sözüm sözdür, istedigin her soruyu sorabilirsin, bilirsem söylerim, yük falan yok, memleketime yurduma vatandasima bi kac kurus faydam olursa, ne mutlu bana, ama hergün buraya bakamiyom, yani cevabima bi kac gün müsade edecen

senin su hybrid konusunu detayli bi acayim :

hybrid technik de iki kademe var:

- normal hybrid

ve

- plugin hybrid

normal hybrid :

üretici marka farkiyla 20 - 30 beygir gücünde ve yavas gidersen yani 50km/h daha yavas sürürsen max 1km yada daha az sirf elekrrikle gidebilen araba

avantaji

elekrigi kendi üretir, doldurmana gerek yok, fisi falanda yok zaten, lambada beklerken, yavas hizla giderken, yokus asagi giderken, ayagini gazdan cekince benizin motorunu kapatir hem hareket enerjisi ile arabayi elektrik motoruyla frenlerler vede elektrik üretir, bu sekilde akaryatik kullanmaz, yani önündeki mesafeyi kontrollü tutarsan fren balatalari cok uzun ömürlü olur, ben 190 000 km ye az kalmisdi ilk balatalari degistirdigimde, ama dikkat etmezsen baska, taxide arkadaslar 60 000km hem balatalari hem aynalari bitiren de oldu, 90 000km, 120 000km de balata degistirende oldu, hybdid ayarina uygun gidince yakit da stuttgart gibi cok yokus inisli bir cografyada bile 5 l gecmiyo 100km ye carsi trafiginde, cevre yolunda 80 - 90 km/h gidersen 4l az gecer. Lamba ve inspektion harici daha hic bir tamir olmadi 190 000 km de, ve araba su an tr de esim kullaniyor,

plugin hybrid ;

üretici marka farkiyla 20 – 30 – 50km sirf elektrikle gidebilen bir arac, tabiki sadece kendi doldurmasi yetmez, aksamlari fise takacan, takriben 3 € dolar, kimi sehirler almanyada elekrigi kendi doldurma istasyonlarinda bedava veriyor, yada cok az ücret aliyor.

plugin hybrid araba aslinda elektreikli arabadir ama bataryasi daha yeteri olmadigindan benzinle devam eder, motor gücü aslinda yeterlidir yani 100 beygir gücüne yakin yada daha fazla da vardir

normal hybrid gibi dikkat edince hem frenden hemde akaryakitdan tasarruf eder, moror fren sistemi daha verimli oldugu icin dikkatli kullanici 250 - 300 000km gider diye düsünüyom hic abartmadan ve cok real olarak ilk frem degisimi icin, yani aynalar arabanin ömrünü yasar diye düsünüyom,

plugin hybrid arabanin cok acayip bir avantaji daha var

normal sartlarda araba hayati genellikle 80 – 90 % carsi da gecdigine göre, ve günlük araba hayati 50km yi gecmedigine göre, aksam doldurunca ve tüm gün ucak hizi ile sürmessen dikkat ederek kullanirsan yani carsi trafigine uygun sürersen, hem frenlerin bitmez hem bataryalarin bir gün yeter, hem akaryakita hic gecmez hemde trafikde ceza yemezsin, ve de bir depo benzin sana bir sene yeter, yani artik sadece elektrikli araba kullanmis olursun,
uzun yola cikman gerekse cikabilirsin, benzin doldurur sürersin, tabi hybrid technik otobanda verimli olmaz benzinli araba olarak kullanirsin, yakiti otobanda normal benzin ne yakarsa okadar olur.

Toyota da yaris, auris, prius ve de rav4 hybrid var, lexsus da cok daha versionlar var, hondanin bildigime göre kücük bir arabasi var, baska markalari detayli bilmiyom, alman firmalari büyük arabalara yapiyorlar hybrid technigini yani 60 – 80 – 100 000€ arabalar,

her gencin gönlünde bir aslan yatar derler, herkes belirli marka araba sever, ben mercedes hic almadim ve sevmiyom, ama kimi de mercedes harici araba binmez, ben reklam yapmiyom, hangi marka seversen onlarla detayli konus ve karsilastir,

önceki yazilarimda da belirtim, privat a araba alsam gene hybrid alirdim, ama bu sefer belki plugin hybrid alirdim.

Ciddi hybrid düsünüyorsan, yeni 0 km alacaksan saticiya tamir bölümündeki ustanin seninle beraber sürmesini ve sana hybrid le gitmenin seklini göstermesini söyle, eger 2 nci el alacaksan, ayni arabanin yenisini deneme sür ve gene yanina firmadan birisinin binmesini söyle sana hybrid araba sürmesindeki özelliklerini göstersinler, stuttgart yakinlarinda isen yada yolun düserse ben sana seve seve yardimci olurum,

Saygilarla

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
25 Şubat 2017, 21:51
Tsk. Ark. bilgiler icin.
Yeni almam cok para hocam, ben arabaya degil araba bana calismali, stuttgart bana uzak yardimin icin yinede tsk.
Yarin Honda civic 1.3 dsi ivtec ima cvt elegance bakmaya gidecem, hybrid aküsü yenilenmis, 8 sene garantili, bugün honda insight baktim priusa benziyo 164 binde, civic satan adam 100 binden sonra akusu degismediyse uzak dur diyor.
Haftaya da priusa bakacam, 2008 model 130binde ilk aku.
Bakalim yarismayi kim kazanacak.

Birde bu plugin-hybridlerin akusu cikiyomu evde doldurmak icin?
Apartmanda 4. Katta oturan nasil dolduracak bunu evde?

adam69
25 Şubat 2017, 22:32
Tsk. Ark. bilgiler icin.
Yeni almam cok para hocam, ben arabaya degil araba bana calismali, stuttgart bana uzak yardimin icin yinede tsk.
Yarin Honda civic 1.3 dsi ivtec ima cvt elegance bakmaya gidecem, hybrid aküsü yenilenmis, 8 sene garantili, bugün honda insight baktim priusa benziyo 164 binde, civic satan adam 100 binden sonra akusu degismediyse uzak dur diyor.
Haftaya da priusa bakacam, 2008 model 130binde ilk aku.
Bakalim yarismayi kim kazanacak.

Birde bu plugin-hybridlerin akusu cikiyomu evde doldurmak icin?
Apartmanda 4. Katta oturan nasil dolduracak bunu evde?

toyota auris yada yaris de tavsiye ederim, normal hybrid arabakar bataryalari hava ile sogutuyorlar, plugin hybrd arabalarin batarya cin extra klima var,

sahibine bataryalarin hava deliklerini sor nerde ve hic acip temizlemismi ? elektrikli süpürge gibi hava deiklerine zamanla toz doluyor ve batarya temiz hava alamiyor ve bozuluyor, 100 000 - 150 000 km problem degil, hava deikleri temizlenmismi ara sira yoksa yerini bile bilmiyormu?

yada sen araba firmasina git onlara sor, sonra kendin bakdigin arabanin hava deliklerini ac bak, pislik icinde ise, o zaman o arabadan uzak dur derim

bana toyota bu konuda bi sey demedi, bilmiyodum, 140 000km civarinda bataryalar ayvayi yedi, garantiden degistirdiler, takriben 2000 euro olurmus ben ödeseydim,

plugin hybrid bataryalar cikaramassin, eve alamassin, evin dis duvarina fis taktirman gerek, elektrikci senin sigortadan kablo ceker, 200 - 400 € tutar, tabi lokal mümkünse, benim olmuyo misal, veya garaj varsa

tolgahamburg
25 Şubat 2017, 22:33
2020 de zaten almanya seri üretime geçiyor;)

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
25 Şubat 2017, 23:04
plugin hybrid bataryalar cikaramassin, eve alamassin, evin dis duvarina fis taktirman gerek, elektrikci senin sigortadan kablo ceker, 200 - 400 € tutar, tabi lokal mümkünse, benim olmuyo misal, veya garaj varsa
Yukarda yazdigim gibi ben bu plugin-hybrid mantigini anlamadim, vede sacma geliyor bana..Neyse o baska mesele.

sahibine bataryalarin hava deliklerini sor nerde ve hic acip temizlemismi
Ok hocam sorarim, devamli servis yapilmis ama yinede sorarim Klima Kompressor yenilenmis, artik bunun aku havalandirmayla bi alakasi varmi bilmiyom.

bana toyota bu konuda bi sey demedi, bilmiyodum, 140 000km civarinda bataryalar ayvayi yedi, garantiden degistirdiler, takriben 2000 euro olurmus ben ödeseydim,
Honda saticisi, insight icin dedi, prius icin degil...Senin prius mu 140binde aku bozuldu??

2020 de zaten almanya seri üretime geçiyor
Alman hybrid den ne anlar yaw:)

adam69
26 Şubat 2017, 11:36
-¬=©ÄÑåVã®=¬-

bataryalarin hava deliklerini servis temizlemesi otomatik degil, benim toyotada servisleri hep yaptirmisdim ama temizlememisler, ve bataryalar yandi, servis defteri dolu olabilir, sen gene de kendin hava filitresine bi bak bataryalarin, temiz ise tamam ama temiz degil ise yani dolmus elektrikli süpürge gibi toz ve pislikle dolu ise uzak dur derim, km bana sorarsan cok önemli degil,

benim toyota auris kombi var, 140 000km de havasizlikdan bataryalari yandi ve garantiden degistirdiler,

alirsan allah hayirli etsin yüzünü güldürsün

plugin hybrid bana hic sacma gelmiyo, doldurmayi ayarlayabilirsen carsi trafiginde hic benzin almadan sadece elektrikle gidebilirsin, sizin sehirde veya köyde belediyenin doldurma istasyonu yokmu ? yukarda da yazdigin gibi plugin hybrid aslinda elektrikli araba, ama mesafesi daha yeterli degil yani 50km kisa mesafede yeter ama uzun mesafe olmaz, onun icin benzin technigi de var paralelinde, ben bu gün araba almak istesem özele plugin düsünürdüm, ama herkes hesabini en iyi yapar, plugin hybrid haliyle biraz daha pahali oluyor, daha fazla bataryasi var, daha fazla technik var, ve daha fazla parasi var ;))

hadi hayirlisi, allah yardimcin olsun

tolgahamburg
26 Şubat 2017, 11:56
2020 de seri üretime geçtimi anlarsın alman anlarmı anlamazmı die:D

-¬=©ÄÑåVã®=¬-
26 Şubat 2017, 15:59
2020 de seri üretime geçtimi anlarsın alman anlarmı anlamazmı die
2020 de seri üretime gecer, 2021 sattigi 1000 arabayi geri cagirir...

sizin sehirde veya köyde belediyenin doldurma istasyonu yokmu ?
Var hocam sehir merkezinde, arabayi doldurmak icin birakip otobüsle geri dönmeliyim, ertesi günde sayet araba ordaysa otobusle gidip almaliyim.

Mesut64
27 Şubat 2017, 12:37
Tesla Arabalari cok güzel gelismelerle yapildi, belgeselini bile izlemek
insani heyecanlandiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=alQq1940xAM