PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soru? Automatik oder Schaltgetriebe

cinnah
11 Haziran 2016, 13:15
Merhaba arkadaşlar, automatik getriebe diesel Ford galaxy almayı düşünüyorum. Tkm 130000 bj2012

Automatik ile tecrübesi olan arkadaşlar varmı?
Görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bildirirseniz sevinirim , şimdiden teşekkürler .

kara70
11 Haziran 2016, 14:03
Merhaba arkadasim Comfor yönünden tabiki Automatk vites cok güzel hele sehir icinde cok seyehat ediyorsan

Dolunay35
11 Haziran 2016, 14:24
Bence zevk meselesi,renkler ile zevkler tartışılmaz,her şeyin iyi tarafı olduğu gibi kötü tarafıda olabiliyor,uzun zaman normal fitesli araba kullanan birden automatik kullanmaya başladığında haliyle ilk başta sorun yaşayabilir ama zamanla insan alışıyor.şimdi senin sorununa gelince,senin zevkine bağlı,ben şimdi almayı istiyorsan al derim,bir kaç hafta veya bir kaç ay sonra kendin daha iyi karar verirsin.yani kendin kullanmadan bilemezsin.Bende iki sene kadar automatik kullandım çok memnun kaldım.
iyi forumlar

gamberoglu2000
11 Haziran 2016, 15:50
bencede aliskanlik ve zevk meselesi benim arkadas 20 senedir otamatik araba kullaniyor ben bir kere bile otamatik araba kullanmadim ben asla manuelden sasman diyorum oda ben otamatik haricinde bir araba asla kullanman diyor karar senindir hic kimse bunu sana tarif edemez tecrube ve zevk meselesi tartisilmaz.

tr-22
11 Haziran 2016, 16:32
Bencede otomatik al,bir kac gün sür zevkini alirsin,bir dahada vitesli arabaya binmezsin benim gibi.:)

alkolikkedi
11 Haziran 2016, 18:31
selam arkadasim, bencede otomatik al.acaba alisirmiyim diye de hic düsünme cünkü insan rahata cabuk alisiyor,spor araba alsam heralde manuel alirdim ama coluk cocuk binecek aile arabasi deyince illdede otomatik.bende son iki arabami otomatik aldim daha manuel almam. manuel hammallik gibi geliyor bana artik.tabi bunlar benim kendi düsüncem,yani beni baglar,zevk meselesi sonucta,herkese hayirli ramazanlar.

miralay
11 Haziran 2016, 18:48
Otamatik arabalarda dikkat edecegin en önemlisi Getribenin belirli bir sürede yagini degistirmen . ikinci dezavantaji otamatik getribelerin steuygerätleri cok pahali . Tercih senin sahsim adina manuel derim.

cinnah
11 Haziran 2016, 19:41
Otamatik arabalarda dikkat edecegin en önemlisi Getribenin belirli bir sürede yagini degistirmen . ikinci dezavantaji otamatik getribelerin steuygerätleri cok pahali . Tercih senin sahsim adina manuel derim.

Herkese tesekkürler

Bende bunu bilmek istiyorum sadece yagini degistirmek yeterli mi ? dikkat etmem gereken baska seylerde varmi?

GS_ultraslan
11 Haziran 2016, 19:53
Selam Arkadsim,

Bende seneler boyunca manuel kulandim. 178.000 km de Getriebe bozuldu. Arabalari degistirdim ve otomatik aldim. Pisman degilim. Tavsiye derim. Ve sanirim sende otomatige bindikten sonra bir daha manuel sürmesin diye düsünüyorum. Tabiki genede renkler ve zevkler tartisilmaz. Herkese hayirli ramazanlar dilerim.

DenizCan
12 Haziran 2016, 07:30
Otomatik daha iyi, arabayi sehir icinde sik kullaniyorsan, mutlaka otomatik al.:)

mxm
12 Haziran 2016, 08:51
30 sene manuel kullandim, cogu kisinin otomatik iyi degil demesine ragmen otomatik bir araba aldim ve bundan böyle de manuel asla satin almam.Uzaktan kumanda varken elle kanal degistirmeye benziyor.Zevkle alakasi bence yok, otomatigin eksi yani hic yok.Cook eski modellerde sanirim bu sistem henüz iyi oturmadigi icin o zamanlar kullanip sonradan kullanmayan da bilmiyor nasil oldugunu, teknik cok gelismis durumda.

Bazi markalarda sorun cikabiliyormus, bence google da önce arastir, hangi marka veya modellerinin sanzimani arizaya megilli degilse onlari tercih et derim.Bu konuda Daimler ve Audi sanirim oldukca iyi durumda, Ford u bilemiyecegim.

.onur
12 Haziran 2016, 09:32
Ben otomatik aldim 4 ay zor dayandim hemen sattim normal aldim

Otomatik arabaya istedigini yaptiramaSin sen arabanin dedigini yapmalisin.

Örnegin lambada dururken ayagin hep frende olmasi gerek yoksa öndeki araca
Gider vurursun.park yaparken ayri bir sorun.u dönüsü yaparken ayri bir sorun
Yani ben hic begenmedim .

VoLKan
12 Haziran 2016, 09:37
Ben otomatik aldim 4 ay zor dayandim hemen sattim normal aldim

Otomatik arabaya istedigini yaptiramaSin sen arabanin dedigini yapmalisin.

Gider vurursun.park yaparken ayri bir sorun.u dönüsü yaparken ayri bir sorun
Yani ben hic begenmedim .

mercedes otomatik inicisiyim ve cokda memnunum ama zevk meselesi , lambada dururken normal getribede firene basilmiyomu :) sen bosa atiyorsun otomatik getribede olanlarda P aliyor bitiyor is yada Bosa Alirsin ben öyle yapiyorum P aliyorum bitti kisaca zevk meselesi ama alirken getribeye cok iyi bak kütleme geliyormu P den R ye Alirken hepsini dene Ses Geliyorsa Kütleme ozaman sorun var demek...

Mr.Robot
12 Haziran 2016, 11:19
Otomatik araba gibi rahat araba yok bence, en önemlisi otomatik arabada motor fitesli araba gibi yipranmiyor, devamli optimal zamanda optimal fitesi takiyor.
Kendi arabama otomatik fites taktirmak deyse taktiridim, ama malesef büyük ve pahali bir olay.

Dogrusu simdi kac kiside fitesli arbanin otomatik arabaya karsi hizli olan araba var, ve bunu sürme kabiliyeti? Sonucta fites sallamakdan baska birsey cikmiyor, bir 10 km gibi yakin bir mesafede kac kere fites degistiriliyor bir saymaya kalktini matematik yetmez.

mxm
12 Haziran 2016, 13:50
Gider vurursun.

Maziye karismis bir özellik oldugunu biliyorsundur umarim.Yenilerinde öyle bir sey yok artik.
Benimki de eski model ve bosa almak zorundayim ama bu beni zerre kadar rahatsiz etmiyor, al bosa bekle, hemde vitese takarken vites kolunu saga sola hareket ettirmeden dümdüz geri cek.Ayrica vitesli arabada vitesi zaten bosa almiyormusun?Bir baska durumda ise, yokus yukari arabayi park ettin ve geri geri cikip gitmen gerekiyor, tak geri vitese ve sakin bir sekilde arabanin kendi kendine geri gitmesini bekle, debriyajla bogusmana gerek yok, freni birakinca araba asla kaymiyor, bu ne güzel bir sey yahu :)
Ayrica neden arabanin istedigini yapiyorsun anlayamadim, vitesliye göre ne dezavantaji var?En ufak bir dezavantaji yok.Verdigin gaza göre hareket ediyor araba, vitesten vitese senin gaza basmana göre geciyor, kendi istedigini degil senin istedigini otomatikman kavriyor ve uyguluyor.

Bindigin araba kac modeldi merak ettim cünkü ayni seyi bir arkadas ta bana söylemisti ve ona bunun coktan degistigini söyleyince bir afallamisti.

Sah
12 Haziran 2016, 15:30
kesinlikle otamatik al derim hele yeni modellerdeki otamatik araba kullanmak harika bir olay, 20 sene manual kullandim bundan sonra asla manual araba almam.

.onur
12 Haziran 2016, 16:00
Herkes otomatik dedigine göre demekki otomatik daha iyi simdiden alan arkadasa hayirli olsun.ama ben almam

mxm
12 Haziran 2016, 16:08
Otomatik varken neden hala manuel Vitesli araba üretiliyor hic anlayamiyorum.

.onur
12 Haziran 2016, 17:01
Otomatik varken neden hala manuel Vitesli araba üretiliyor hic anlayamiyorum.

Hem daha ucuza mal oluyor hemde benimgibi otomatik arabaya alarjisi olanlar icindir diye düsünüyorum24edq50

mxm
12 Haziran 2016, 17:22
benimgibi otomatik arabaya alarjisi olanlar

Daha önce hic otomatik sürmemistim, ve aynen sagolsunlar senin gibi düsünen bir cok arkadas otomatik araba alma fikrimi törpülemisti aslinda ama tesadüf bu ya, otomatik ve tam benim istedigim bir tanesini bulunca haydi dedim otomatik olsun ve 2 gün kullandiktan sonra neden karsi cikildigini o andan itibaren hic anlayamadim.

Benim araba 2006 model Mercedes, daha yenileri cok daha iyiymis, gecen Q3 sürdüm cok daha güzeldi, teknik iyice gelismis ve harika bir hal almis.Elle hic kimse o kadar seri vites degistiremez, üstelik dikkat edersen, vites degistirirken yaninda oturanlarin kafalari vites degisimlerinde öne ve arkaya oynar, otomatikte bu yok cünkü gecisler belli dahi olmuyor.

GS_ultraslan
12 Haziran 2016, 17:55
Arkadasim bu ucuza mal olur düsüncesine ben fazla katilmiyorum. Cünkü almanyada hangi vertragswerkstatt´a gidersen git iscilik heryerde pahali. Eger araban belirli kilometreye geldiyse, Garantinde kalmadiysa, Tecrübeli ve güvenilir bir freie Werkstatt bulup yaptirabilirsen ister otomatik ister schaltgetriebe olsun her arabayi ucuza mal edebilirsin sanirim.

hope41
13 Haziran 2016, 15:44
Otomatik vites, otomobil tarihindeki en büyük bulustur ....

Arkadasin abisi hep bunu söyler :)

Ben otomatigi kullandiktan sonra asla normal vites almayi düsünmedim, otomatige devam ;-) Varsin 1 litre fazla yaksin yani zengin oldugumdan degil ama konforu deger bence dünyada tasarruf yapilacak baska seylerde var :)

Antakya
13 Haziran 2016, 16:00
25 sene gereksiz yere vitesli arabalar kullandim, 7 aydan beri otomatik kullaniyorum ve niye daha önce kullanmadigim icin kopf-gegen-wand-smil yapmak istiyorum.

mxm
13 Haziran 2016, 18:18
@Antakya, aynen bende ayni duygulari tasiyorum.Maalesef benim kiza benimkinden 3 ay önce bir araba almistim ve bunu sürünce onunkini de otomatik almadigima bin pisman oldum.Zaten cocuk ta büyük araba oldugu halde benim arabayi daha bir severek sürüyor.

skoda
19 Haziran 2016, 10:24
hayirli pazarlar bende birinci ayda skoda octavia 2,0, 2012 model tdi DSG otomatik aldim arkadas audi otomatik almisti cok rahat dedi gercekden iyiki otomatik almisim tadi cok baska otomatik araba sürmenin birde kickdown yaparsan vaeya tadina doyulmuyo formel 1 gibi direksiyonun arkasindaki düymelerdende vites atiyom baska birsey hayirli günler

Talha'linho 7
19 Haziran 2016, 10:55
Hayırlı Ramazanlar Ağalar
Yazmadan edemeyeceğim
Ben ikisinde kulandım Manuel/Automatik

dur kakta süper Automatik ler

Bende Audi A4 2.5 Multitronic vardi [genel olarak cok memnundum 7Sene kulandim] ama 60 000km bi Getriebe Öl ve filitre degistinde 400-450€ mal oluyor
Birde bu Automatik Getriebe ler daha ausgereift değil kanaatimce [Niye derseniz eğer nette bir arama motorudur yazarsanız göreceksiniz otomatik bilesin çok problemler var ve bunlar pahalıya mal oluyor] Ama bildiğiniz gibi bu araba işi şansa işidir birinde de tıkırtıkır gider digerini mahveder

Bunuda söyleyeyim
Allah ömür verirse 10ve15 sene sonra yine bir otomatik almayı düşÃ¼nüyorum oraya kadar geliştiriler

suan Audi A3 kulaniyorum [Schaltgetriebe] cok memnunum [maşALLAH]

mxm
19 Haziran 2016, 15:53
Bende Audi A4 2.5 Multitronic vardi [genel olarak cok memnundum 7 Sene kulandim] ama 60 000km bi Getriebe Öl ve filitre degistinde 400-450€ a mal oluyor

60 binde bir degistirilmesi bir hikayeden baska bir sey degil, en az 100 bin sürsen dahi yagi cikarttiklarinda usta birisi sana yagin hala süper durumda oldugunu söyleyecektir.Getriebe Motora benzemezki yagi o kadar cabuk bozulsun.
Kaldiki, Ölwechsel yaparken Filter yi her seferinde degistirmeye hic gerek yok,o yüzden bu islem 150 Euro civarindan fazla tutmaz.Servisleri genelde abzocker olduklarindan oraya götürmeye zaten gerek yok, öl wechseli herkes yapabilir.

GS_ultraslan
19 Haziran 2016, 21:32
60 binde bir degistirilmesi bir hikayeden baska bir sey degil, en az 100 bin sürsen dahi yagi cikarttiklarinda usta birisi sana yagin hala süper durumda oldugunu söyleyecektir.Getriebe Motora benzemezki yagi o kadar cabuk bozulsun.
Kaldiki, Ölwechsel yaparken Filter yi her seferinde degistirmeye hic gerek yok,o yüzden bu islem 150 Euro civarindan fazla tutmaz.Servisleri genelde abzocker olduklarindan oraya götürmeye zaten gerek yok, öl wechseli herkes yapabilir.

Haklisin mxm arkadasim yazdiklarina bende katiliyorum. Sadece isciligin 50 Euroyu gecmemesi lazim yarim saatlik, sonucda herkesin elinden gelebilecek birsey. Sade Getribeöl wechsel Mercedesin istedigi rakam 550 euroydu. Güvenilir bir tamirhanede hepsi icinde 130 euroya yapildi.

Kürsat-60
20 Haziran 2016, 00:01
1999 den 2004 Ford galaxy Automatik kaza sonrasi sattim arabayi. 2004 den 2010 Ford Galaxy Yine Automatik ve malesef kaza sonrasi cöpe gitti.
2010 dan 2016 e Ford Mondeo Automatik bunu anzahlun olarak forda verdim. suan iki aydir Ford Focus Automatik kullaniyorum.
Yani anliyacagin simdiye kadar Automatik Getriebede hic bir problem olmadi .Zaten genelde Automatik kullanan biri kolay kolay fitesli sürmez.

cassano
26 Haziran 2016, 10:27
mercedes otomatik inicisiyim ve cokda memnunum ama zevk meselesi , lambada dururken normal getribede firene basilmiyomu :) sen bosa atiyorsun otomatik getribede olanlarda P aliyor bitiyor is yada Bosa Alirsin ben öyle yapiyorum P aliyorum bitti kisaca zevk meselesi ama alirken getribeye cok iyi bak kütleme geliyormu P den R ye Alirken hepsini dene Ses Geliyorsa Kütleme ozaman sorun var demek...

benim mercedes de geliyordu ses, garantisi vardi, otomatik vites komple degisdirilidi.

Samsun-55
26 Haziran 2016, 10:38
Bende Vitesten Automatike gectim büyük konusmayim bisiklette alsam otamatik olmasilazim Audi A6 aldim Automatik cok memnunum cok rahat insallah 21-08-2016 Memlekete gidecem

skoda
27 Haziran 2016, 18:27
Samsun-55 kardes samsunun icimi ?

ibicam
29 Haziran 2016, 16:39
Arkadaşlar, burada kimse 2 tür otomatik vitesten konu açmamış. Eski otomatik şanzumanlarda debriyaj yağ ile çalışırdı ve vitesi P ye koymazsan lambada ayağını frende tutmak zorunda kalırdın. Bir de onlar arıza yaparsa her tamirci anlamaz ve yollarda arabayı çektirmek zorunda kalırdın. Ama şimdi çoğu otomatik, Tiptronic cinsinden yani debriyaja otomatik kendisi basıyor ve en ideal vitesi seçiyor. Motorun sağlığı açısından da mükemmel. Kendinin vites değiştirmesinden daha temiz vites değiştirir yani balatayı elle sürenlerden daha az aşındırır. VW ve Audi de bir Tiptronic in DSG olanı varki daha da harika. Ben yıllardır, Citroen Nemo Tiptronic kullanıyorum çok memnunum.

Cengiz Bond
29 Haziran 2016, 21:07
Arkadaşlar, burada kimse 2 tür otomatik vitesten konu açmamış. Eski otomatik şanzumanlarda debriyaj yağ ile çalışırdı ve vitesi P ye koymazsan lambada ayağını frende tutmak zorunda kalırdın. Bir de onlar arıza yaparsa her tamirci anlamaz ve yollarda arabayı çektirmek zorunda kalırdın. Ama şimdi çoğu otomatik, Tiptronic cinsinden yani debriyaja otomatik kendisi basıyor ve en ideal vitesi seçiyor. Motorun sağlığı açısından da mükemmel. Kendinin vites değiştirmesinden daha temiz vites değiştirir yani balatayı elle sürenlerden daha az aşındırır. VW ve Audi de bir Tiptronic in DSG olanı varki daha da harika. Ben yıllardır, Citroen Nemo Tiptronic kullanıyorum çok memnunum.

haha, yani mercedes s-klasse de ESKI otomatik mi kullaniyor?

yanlisin var, birincisi, mesela mercedesinde kullandigi HAKIKI otomatik, senin anlatigin doppelkupllungsgetribe. bu doppelkupplungsgetriebe, de iki tane kupplung var ve vitesler otomatik atiliyor. ama sonucta ayni manuell gibi calisiyor tür olarak. sadece mekanik olarak otomatik. hakiki otomatik getriebe ile alakasi yok. bir wikipediaya bak.

Tigin
29 Haziran 2016, 21:35
Selam

bir cogunun yaptigi deneyimi ben de yaptim;
Normal vitesli arabadan otomatige gectim. Valla otomatige cok cabuk alisiyor insan da bu sefer normal viteste zorlaniyor. Ilk zamanlar ikinci arabayi hep istop ettirdim.
Neyse su an sahsen kendim icin otomatikten baskasina binmem. Su an kullandigim 2010 Model Mercedes C Kombi ve bir sonraki model S205 yani yeni C Serisi yine Kombi otomatik olacak. Tabii ki yeni modelle direksiyonda Schaltpad te olacak, yani istedigim zaman elden vites degistirebilecegim aynen Formel 1 deki gibi...

Ek olarak yazayim, otomatik vitesli arabanin gücü yüksek olmali, o zaman tadina doyum olmuyor...