PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ( SOR ) Almanyada yasiyorum , alman plakasiyla kac ay tr de geze bilirim ?

S-Karaca
02 Temmuz 2015, 17:26
almanyada yasiyorum , alman plakasiyla kac ay tr de geze bilirim?

fuk_18
02 Temmuz 2015, 17:48
suanda hala 6 ay kalabilir arac türkiyede

Samsunlu55
02 Temmuz 2015, 18:45
1 seneye çıkarıldı diye duymustum ama en iyisi tr konsolosluku aramak ve sormak bence

sswiss
02 Temmuz 2015, 19:01
6 ay kalabiliyorsunuz TR de ancak cok önemli bir mahzuriyetiniz varsa araba 2 yila kadarda kalabilir buda imkansiz gibi gözüküyor .Yani kisaca aracin 6 ay icinde cikmasi lazim bir diger yol ise 6 ay süren solunca cikis ve giris yap oda olur

fuk_18
02 Temmuz 2015, 19:25
giris cikis olmuyor ve 1 sene cikmadi daha, aracin 6 ay türkiyede kesintisiz kaldiginda 6 ayda almanyada kalmasi gerekli sart

6 ay kalabiliyorsunuz TR de ancak cok önemli bir mahzuriyetiniz varsa araba 2 yila kadarda kalabilir buda imkansiz gibi gözüküyor .Yani kisaca aracin 6 ay icinde cikmasi lazim bir diger yol ise 6 ay süren solunca cikis ve giris yap oda olur

karadeniz
02 Temmuz 2015, 20:06
almanyada yasiyorum , alman plakasiyla kac ay tr de geze bilirim?

Yabanci plakali araba ile 6 ay kalabilirsiniz araba tekrar yurtdisinda 6 ay kaldiktan sonra yine 6 aya hak kazaniyorsunz.
Yurtdisindan emekli olanlar konsolosluklardan alacagi emekli belgesi ile arabalari ile 1 sene Türkiye'de kalabilirler.

S-Karaca
07 Temmuz 2015, 01:31
Peki emekliler 1 sene Tr de kalınca, araba sonra yine 1 sene avrupadamı kalması Lazım ?

delitürk
07 Temmuz 2015, 12:17
duzeltilmistir...

hOrOz
07 Temmuz 2015, 17:15
Bulgaristana giris cikis yap tekrar memlekete gidebilirsin bu sekliyle tekrar uzatabiliyorsun sanirim

bu kesinlikle gecerli degil kulaktan dolma hikayeler

Türkiye'de aracınızı bir yıl içinde 180 gün tutabilirsiniz. Unutmayın, buna Türkiye’de arabasız kaldığınız günler de dahil.

Karayolculuğunda en önemli soru, Türkiye’de aracımı ne kadar tutabilirim?
Türkiye’de tüm gümrük kapıları modern bir bilgisayar altyapı donanımına sahip. İster havayolu, ister demiryolu,
isterse karayoluyla Türkiye’ye girin, bir yıl içinde ne kadar Türkiye’de ve yurtdışında kaldınız, bir tıklamada ekrana geliyor.
Gümrük memuru tüm bilgileri anında görüyor.

ARABASIZ SÜRE
İster Türk vatandaşı olun, ister Avrupa Birliği vatandaşı.
Yabancı plakalı aracın Türkiye’de kalma süresi bir yıl içinde 180 gün.
Daha doğrusu yabancı plakalı araçla Türkiye’ye giriş yapmanız için bir yıl içinde 185 günden fazla yurt dışında kalmanız şart.
Türkiye’de arabasız bile olsa 180 gün kaldıysanız, o yıl içinde Türkiye’ye araçla giremezsiniz.
Çünkü bu durumda yurtdışında 185 günden fazla kalmış olmuyorsunuz.

ÖRNEK
Bir yıl içinde değişik tarihlerde uçak ya da trenle Türkiye’ye geldiniz.
Aynı yıl araçla Türkiye’ye giriş yapmak isterseniz, kaldığınız süreyi 180 günden çıktıktan sonra, geri kalan süre kadar aracınızı Türkiye’de tutabilirsiniz.
Hastalık veya başka sebeplerden ötürü uzun kalmanız gerekiyorsa, aracınızı en yakın gümrüğe bırakmanız gerekir. Yoksa çıkışta ağır ceza ödersiniz.

EMEKLİLER
Yurt dışından emekli olan yolcular, emeklilik belgesini ibraz etmeleri hâlinde 360 gün aracını Türkiye’de tutabilir.
Bunun için Türkçe tasdikli emekli belgesi şart. Bir yıl sonra 185 günden fazla yurtdışında kalınca, tekrar bir yıl Türkiye’de araçla kalma hakkı doğuyor.

Hürriyet

fuk_18
07 Temmuz 2015, 21:05
giris cikis devri kapanali cok oldu diye biliyorum hala eski yöntemleri yada arastirma yapmadan eski kanunlari gcerliymis gibi sunmak yanlis artik

hemso66
15 Temmuz 2015, 18:20
slm.bu konu ile cok sey degisti duydugum Kadar 2sene araba turkiyede kala biliyor ve 2sene de uzata biliyorsun ,veya ,hatta turk pilakasi taka biliyorsun

fuk_18
15 Temmuz 2015, 21:51
eminmisin bunun kaynagi nerde ?

slm.bu konu ile cok sey degisti duydugum Kadar 2sene araba turkiyede kala biliyor ve 2sene de uzata biliyorsun ,veya ,hatta turk pilakasi taka biliyorsun

hOrOz
15 Temmuz 2015, 22:09

bak arkadasim gecerli kanunu yazdim niye tekrar tekrar kulaktan duyma sözleri yazmaya devam ediyorsunuz anlayamiyorum ...

http://kazan.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=209771