PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kiraya %20 Zam Normalmi?

beylerbeyi
06 Haziran 2016, 01:07
Selam Arkadaslar bilginize Ihtiyacim var,durum sundan ibaret benim oturdugun ev satildi ve yeni evsahibi iki ay sonra eve hic bir sey yapmadan %20 artirmak istiyor mektup yolladi sebep benim oturdugum bölgede metrekare fiyatlarina uymuyormus ödegim kira ikinci olarakda 19 senedir ayni kirayi veriyormusum diye yazi gönderdi uc ay düsünme müsadesi verdi eyer yapmasan yasal yollara gidecegini yaziyor ,sizlerin fikirlerini ögrenmek istiyorum bu durumda ne yapmaliyim...

guengoer52
06 Haziran 2016, 01:18
Bu gibi konularda Mietrechtschutz varsa avukata gitmeniz en doğrusu olacaktır. Ev sahibi her canı istediğinde kafasına göre kira artışı yapamaz densede kimi durumlarda yasalar onlardan yana olabiliyor. Oturduğunuz semte ait Mietspiegel varmı yoksa ev sahibi yakın bir semtimi örnek alıp artış yapmak istiyor bunları araştırmalısın.

avni64
06 Haziran 2016, 01:49
Benim bildigim bir defada maksimum 20 Prozent kira artisi yapilabilir,tabiki evin metre kareye bicilmis olan fiyatina gecmemek sartiyla.

Örnegin benim iki kiracim var,birisi 2 sene önce evi aldigimda benimle bir tasindi,onun kirasini 25 eur artis yaptim,
Ikinci kiraci evi aldigimda 10 senedir oturuyordu,2 sene yükseltmedim bu sene basinda onun kirasinida 350,den 420 euroya cikartdim.
Kiracilarin ikiside sosyaldan bir sakatlik olsa sozialamt Kabul etmezdi.

Kaldiki sen 19 senedir ayni kira ödüyorsun,artis yapmak icin ev sahibinin bisey yapma mecburiyeti yok,ev sahibi 3 ay önce yazili bildirmeye mecbur onuda yapmis.
http://www.finanztip.de/mieterhoehung/

Dadaloglu
06 Haziran 2016, 01:56
Oturmus oldugun ev,bulundugun yerdeki kira durumuna göre düsükse yeni ev sahibin artis hakkini kullanabiliyor.Birde 19 senedir ayni kirayi ödedigini bildiriyorsun.Demekki kiran az.Yeni ev sahibin muhtarliktan o bölgenin metrekare fiat ortalamasini almistir.Benim sana tavsiyem ev sahibinden onu iste.Kendinde muhtarliktan ilgili bölümden fiat listesini al.
Sonuc;Her halukarda bu zammi senden yapacaktir.Ayni durumu yegenim yasadi,Avkata danisti ,yukarda belirttigimi anlatti.Ev sahibide %20 zammi uyguladi.
mieterschutzvereine üye olmanida tavsiye ederim.

feza
06 Haziran 2016, 04:26
arkadaslarinda belirtdigi gibi ev sahibi kirayi ayni binada kirada bulunan diger daire kira degerine göre,
yada o bölgenin kiradegerine (mietspiegel) göre 3 sene icinde 20 % asmayacak sekilde zam yapma hakki var.
kira yükselmesini engellemek yeni cikartilan yasaya (Kappungsgrenze) göre icin bir cok sehirlerde 15 % zam yapiliyor.

aliharbiye
06 Haziran 2016, 07:55
her yıl resmi olarak 100/25 zam yapabilabilir. 100/20 gayet normal.

smeilet
06 Haziran 2016, 09:03
Almanya ile Türkiyedeki kira kanunları birbirine benzemez Türkiyede senede 2 defa zam yapanlar da var.Almanyada euro değerini koruduğu icin uzun seneler zam yapmak bile zordur.
Ben 12 sene bir evde kaldim.665€ olan kira 10 sene sonra 700€ oldu.
19 sene hiç zam yapılmamışsa bir zam yapma amanı gelip geçmiş bile.Ama 100%20 olması bulunduğu semtin değerine göre tartışılmalı.

guengoer52
06 Haziran 2016, 09:17
Türkiye`de tefe/tüfe oranı üzerinde yasal olarak kira zammı yapmak yasaktır. Beylerbeyi arkadaşımız kirada oturuyorsan mietrechtschutz un olacak bazı durumlarda ev sahipleri yasal artış yapma hakkına sahip olsalarda diledikleri zaman zam yapma haklarıda yoktur. Rechtschutz pahallı gelirse Mieterschutzbund üyesi olup cüzi senelik aidatla yardım alabilirsin.

gamberoglu2000
06 Haziran 2016, 10:04
bende 18 senedir ayni evde ayni kirayi oduyorum yalniz eve en kucuk bakim yapilmadi mecburiyetler haricinde simdi ev sahibi cikipta bana kiraya zam yapiyorum diyebilirmi?dahasi var ev sahibi son zamanlarda tamamen birakti param yok sen kendin yaptir rechnungu tut elinde zamani gelince oderim diyor ev dokuluyor ben ne yapabilirim adam git istersen mahkemeye ver beni hic bir sey alamassin diyor insolvenz bildirdim kendimi diyor bu durumda ben ne yapabilirim.

guengoer52
06 Haziran 2016, 11:49
bende 18 senedir ayni evde ayni kirayi oduyorum yalniz eve en kucuk bakim yapilmadi mecburiyetler haricinde simdi ev sahibi cikipta bana kiraya zam yapiyorum diyebilirmi?dahasi var ev sahibi son zamanlarda tamamen birakti param yok sen kendin yaptir rechnungu tut elinde zamani gelince oderim diyor ev dokuluyor ben ne yapabilirim adam git istersen mahkemeye ver beni hic bir sey alamassin diyor insolvenz bildirdim kendimi diyor bu durumda ben ne yapabilirim.

Ev sahibinin kanuni yükümlülüklerini yerine getirmediği zamanlarda kiracının yazılı ikazı sonrası bir gelişme olmuyorsa mietminderung kullanma hakkı doğar.
http://www.immobilienscout24.de/umzug/ratgeber/mietrecht/mietminderung/mietminderungstabelle.html