PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hac Bilgi Paylaşımı?

atsiz77
05 Haziran 2016, 20:18
Selamünaleyküm,
ALLAH (cc) nasip ederse bu sene 27/28/29 Ağustos tarihlerinde Hac yolculuğum başlayacak.

Bu konuda giden arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim, mesela yanımızda neler götürmekde fayda var?

Mesela terlik alacam ama orda hangi tür terlik daha kullanışlı olur bilemiyorum örnek ayak parmak aralarına giden terlikler kullanışlı olurum orda, yoksa düz terlik almak dahamı faydalı?

ALSANCAK-35
05 Haziran 2016, 21:15
Selam Usta. Önce cikacagin bu mukaddes yolda, önce sabir,devamlilik ve Allah (CC) katinda makbul olacak bir hac farizasi dilerim Allah muvaffak etsin.Sorularina gelince,yanina bir cift ihram al,normal ayaklarina uygun rahat terliklerden bir iki cift al,parmak arasi terlik sakin alma terleyince ayaklarinda durmaz,kalabaliklarda terliklarine basinca ayagndan cikar,agiz burun ve yüz temizligin icin kagit mendillerden bolca al,diger önemli gerekli malzemelerini zaten bazilarini diyanet kurulusu veriyor.Yanina alman gereken bir listede gitmeden evvel sana diyanet tarafindan hatirlatma acisindan veriyorlar.Allah haccini simdiden kendi katinda makbul kilsin Allah kabul etsin.

akbaba
05 Haziran 2016, 21:23
A.S. ustam Allah(C.C.) kabul etsin,seni niyetine kavustursun.
ben sandal götürmüstüm ve memmun kaldim,yürüdügün asfalt degil,arafat'ta ve ziyaret edecegin yerlerde sandal ile rahat ettim,terlik ile zorluk olabilir.
Mekke cok sicak,30-35 derece. Medine biraz icerde ve biraz daha serin oluyor. Antalya ve Konya gibi düsün. bu iklime uygun kiyafet lazim.
bence burdanda fazla seyler götürme,ordanda alabilirsin.
tavaf yaparken ayaklarin korunmasi icin patik götür.yalin ayak tavaf yaparsan,ayaklarda yara oluyor. ilac götür,agri kesici,öksürük,yara kremi..
arkadasim bence en önemlisi Hac'ca cok bilgili git,kitaplar oku,Hac nedir?Kabe nedir?tavaf nedir?ihram nedir?seytan taslama nedir?arafat'ta ne olmus?zem zem suyu, sefa merve tepeleri, Hz.Ismail,Hz.Ibrahim,Hz. Hacer Annemiz, tabiiki önce Peygamber efendimiz(SAV),medine,ensar,uhud,hendek bunlar hakkinda kendini bilgilendir. nereye gidiyorsun?kimi ziyaret ediyorsun? bunlari bilirsen yaptigin ibadetten büyük zevk alirsin.
belediye baskaninin makamina cikarken bile nelerimizi düzeltip makama cikiyoruz, sen kimin makamina gittigini bil ve hic olmazsa Hac süresince Allahin yasakladigi seyleri yapma,kimseyi kirma...
insan kendi Hac'ca gitmez. sen secilmis bir insansin.dünyada kac milyar Müslüman var,kac kisi Hac'ca gidiyor.Allah(C.C.) senin Hac yapmana izin veriyor,Lebbeyk Allahümme Lebbeyk...(Allahim cagrina uydum,hazirim,emrine amedeyim.... diyoruz.)
haddimi astiysam özür dilerim,belkide bunlari zaten biliyorsun.
Allah(C.C.) bana birdaha Hac'ca gitmeyi nasip etse,Kiran Hacci yapardim.ibadetinde zor olaninin mükafaati cok olurmus..

kralle
10 Haziran 2016, 22:27
Selamünaleyküm arkadaşlar,bir sorum olacak. Annem ve babam turkiye deler almanyaya beni ziyarete geldiklerinde umre yada hac (hac için bu sene geçti ama seneye inşallah) görevlerini Almanya üzerinden gitme hakları varmı acaba

bicak40
11 Haziran 2016, 01:04
atsiz Usta yanina ilac almani tavsiye ederim antibiotik giyecek fazla alma orda daha Uygun bulursun normal terlik al öntarafi cok kapali olmamali kabede yürümek herzaman yalin yürüyemessin ben siyah balet ayakkabisi alistim ordan rahat etmistim

bicak40
11 Haziran 2016, 01:07
kralle önceleri milli görüs yapiyordu yakinini turkiyeden ucaga aliyordu su an bilmiyorum git konus diyanet milli görüs veya diger nernekler burdan olmuyor ama dedigim gibi türkiyeden ben giderken arkadasin annesi babasi istanbuldan ucaga bindi hacca gittiydi su an oluyormu bilmiyorum

feza
11 Haziran 2016, 03:10
A.slm

kutsal görevin olan hacini Allah(C.C.) kabul etsin ve her müslümana nasip etsin.
yukarida arkadaslar bir cok seyi cok güzel aciklamislar. bazi dikkat edilmesi gerenkenleri yazma geregi hissetdim.
eger spor yapmayan ve fazla yürümeyen kisiysen öncelikle gitmeden önce bir kac güne bir yürüyerek vücutunu alistirman lazim yoksa orada vücut hamliyor ve yoruluyor.
oraya götürmen gerek olan en önemlisi sabir ve cok sabirli olman lazim, o mübarek yerde sabir imtihani cok yapiliyor.
Hac görevini tamamlamadan önce yani arafata cikmadan önce sevr magarasina ve nurdagi (hira dagi)na cikmani tavsiye etmem, görevinden sonra yaparsin cünkü sakatlanma olayi cok oluyor ve sakatlikdan dolayi hac görevini tamamlayamadan gelen bir cok haci adayi oluyor.
terligin yaninda sandalet götür. tavaf icin deri ballet ayakkabisini (patik) götürmeni tavsiye ederim.

görevliler haci adaylarini bilgilendirmek icin toplanti (seminer) düzenliyor orada detayli anlatirlar.

simdiden Allah(C.C.) kabul etsin ve bizdende selam söyle.

gentlement
13 Haziran 2016, 08:48
öncelikle Allah cc. cikacagin yolculugu mübarek kilsin;

hangi kurulus ile gittigini yazmadigin icin (DITIP, Milli Görüs) baslica en önemli olan maddeleri sana siraliyayim.

Hijyen esyalari:

1. Sabir, sabir, sabir...
2. Bol ic camasiri (sürekli terledigin icin SIK SIK degistiriyorsun)
3. Tuvalet kagidi (otellerde genellikle olmuyor)
4. ilaclar (ishal, kabiz, ates düsürücü, vitaminler)
5. Koltuk alti deodorant (cok terledigin icin koltuk altlari cok kokar)
6. Persil (acilen yikaman gereken esyalar oluyor sürekli)
7. kücük "Reisebügeleisen" (esyalarini kirisik giyinmek istemiyorsan)
8. Tempo yani mendil (Haremlerin tuvaletlerinde hicbirsey olmadigi icin her daim yaninda tasiman lazim)
9. Cok yürümekten dolayi ayaklarin sürekli catlayacagi icin kaliteli bir krem mutlaka al. DM´de cok iyi bir tane var. Aninda yardimci oluyor.
10. Milli Görüs ile gidiyorsan gerek yok cünkü bizim kendi otellerimiz ancak DITIP ile gidiyorsan carsaf götürmen gerekecek.
11. Sampuan ve dusch kremi bolcana götür. Sürekli yikandigin icin ihtiyac duyacaksin.
12. El havlusu götür 2-3 tane

Kiyafetler:

2. Büyük bir ihtimalle oraya gidince yöre halkinin giyindigi elbiselerden alacaksin. Ancak sen yinede birkac tane kisa kollu gömlek götür.
3. Pantolan olarak ya keten pantolon olsun yada kumas. Kot pantolan giyinme imkanin olmayacak.
4. Semsiye görürebilirsin. Dis gezilerde arasira kullanma imkanin olacak.
5. Spor ayakkabi. Nur ve Sevr dagina cikarken ihtiyacin olacak.
6. Terlik cok önemli. Senin en yakin 2 arkadasindan birisi olacak. Ayrica bir dikissiz terlikde Ihramli iken giyinmek icin götüreceksin. Tavsiyem Deichmann´dan alman. Hem kaliteliler hemde uygun fiyat.
7. Kaliteli bir Günes Gözlügü mutlaka olmassa olmazin. Cünkü Gözlük senin en yakin arkadasin, asla yanindan ayirmayacaksin o sicaklarda.
8. Tenis corabi götürmeni tavsiye ederim. Ben kendim sahzen oralarda corapsiz gezmiyorum. Özellikle Haremlerin icerisinde kesinlikle ciplak ayakla gezme.
9. KESINLIKLE hicbir zaman ciplak ayak Tavaf yapma!!! (ihramli iken 1 kere mecbursun yanliz)

Ihram Ihtiyaclari:

2. Ilk önce Medine´ye gidiyorsan Ihramini Medine´den alabilirsin. Ilk önce Mekke´ye gidiyorsan Ihramini mutlaka Almanya´da alacaksin cünkü Istanbul´da Ihrama gireceksiniz.
3. Ihrami baglamak icin mutlaka cok iyi bir kemerin olsun.
4. Dikissiz terlik almayi unutma.
5. Tras makinasina ihtiyacin yok. Orada yüzlerce berber var.
6. Kilolu insanlar ayak aralarina (makat yerine) putra ihtiyaci duyuyor. Sürekli ihramli yürüdügün icin sürtünmeden olusan yanmalar olur. Sayet kilolu degilsen gerek yok.

Simdilik aklima bu kadar geldi.

Yapacagin yolculugun öncelikle suurunda olman gerekiyor. Bundan dolayi en az 1 ay önceden kendini manevi olarak hazirlamaya basla. Unutma, tatile gitmiyorsun!!! Allah´in evine misafir olarak gidiyorsun. Bunun bilincinde ol. Milli Görüs ile gidiyorsan, yolculugundan 3 hafta önce sana her türlü kitapcigi ve Zemzem suyunu posta ile gönderecekler. O kitapciklari mutlaka cok iyi anlayarak okumani tavsiye ederim. Milli Görüs seni 1 dakika yerinde tutmayacaktir, hergün biryerlere gezilere gideceksiniz. DITIP ise o kadar fazla önem vermiyor gezilere. Sadece belli basli önemli yerlere götürüyor. Ancak dua et cok iyi bir Kafile Baskaniniz olsun. Kafile Baskani ve Grup Baskanlari en önemli unsurdur. Milli Görüs ile gidiyorsan hangi sehirde kaldigini söylersen Kafile Baskanini söylerim sana.

Ben kendim sahzen 20.08.2016 ile 07.10.2016 tarihleri arasinda Mekke´de olacagim. Herhangi bir acil yardima ihtiyacin olacak olursa benim Arap numarami vereyim sana benimle irtibata gecersin.

PS: Bol bol "Al Baik" yemeyi unutma juhujuhujuhu

Selamünaleyküm arkadaşlar,bir sorum olacak. Annem ve babam turkiye deler almanyaya beni ziyarete geldiklerinde umre yada hac (hac için bu sene geçti ama seneye inşallah) görevlerini Almanya üzerinden gitme hakları varmı acaba

kardes, su sekilde olur.

Umre hic sorun degil. Milli Görüs´ün Türkiye Sirketi olan "Hennes Tour" üzerinden Umre kaydin yapilir. Bu sekilde Milli Görüs Hac Bürosu ile irtibata gecip ayni Kafile ve odada kalma imkani veriyorlar. Bu hic sorun degil.

Hac´da ise ayni bu sekilde. Tek fark tabiki Haccin kurada cikmasi gerekiyor Türkiye´de. Almanya´ya gelip buradan Hacca gitmek istiyorsa en az 1 yil oturum almasi gerekiyor Alman Konsoloslugundan ki bu baya zor. Aksi takdirde baska yolu melesef artik yok. Eskiden 6 ay oturum ile yapabiliyorduk...

Allah(C.C.) bana birdaha Hac'ca gitmeyi nasip etse,Kiran Hacci yapardim.ibadetinde zor olaninin mükafaati cok olurmus..

kardes, arkadas erken gittigi icin Kiran Hacci yaparsa 17-18 gün Ihramda kalacak... Bunun sorumlulugu cok agirdir! Hac yapayim derken Hac´dan olmak var! Atsiz kardes, acizane tavsiyem Temettu Hacci yapmak. Yani Umre´yi ve Hacci ayri ayri... Unutmayin, ibadetin zor olani degil, sürekli olani makuldur... Temettu Haccinda isterse sürekli Umre yapabilir...

atsiz77
13 Haziran 2016, 20:51
Aslında benim niyetim Kıran Haccı yapmak, biliyorum zor olduğunu duydum daha tam okuyup bilgilenmedim. Fakat şöyle düşünüyorum ALLAH (cc) nasip etmiş Hac görevimi yerine getirmek için bu fırsatı çok iyi değerlendirmek istiyorum, belki bir daha ya nasip olur yada nasip olmaz.

Şimdi Terlik alırken dikişli veya dikişsiz olması fark ediyormu?

İhram'dan çıkana kadar Abdest hariç duş falan yapamayoruz değilmi?

Şampuan sabun ve ıslak mendilleri alkolsüz olanlardan alacam.

Al Baik Restaurant ismi Google öyle diyor, simit sarayıda olduğunu okudum. Yiyecek içecek sorun olmaz. Bana orda Domates, beyaz peynir bir parça ekmek yeterli.

Hacca gideceğim kuruluş, kendimin de içinde bulunduğum Türk Federasyon kuruluşudur, kalacağımız Hotel Kabeye en yakın Hotellerden birisi 500/700m mesafede.

akbaba
13 Haziran 2016, 23:40
Aslında benim niyetim Kıran Haccı yapmak, biliyorum zor olduğunu duydum daha tam okuyup bilgilenmedim. Fakat şöyle düşünüyorum ALLAH (cc) nasip etmiş Hac görevimi yerine getirmek için bu fırsatı çok iyi değerlendirmek istiyorum, belki bir daha ya nasip olur yada nasip olmaz.
tebrik ediyorum,cok iyi karar vermissin.
terlik veya kemer alirken hep insanlarin aklini dikisli-dikissiz diye karistirirlar,bunlarla kafani bosuna karistirma.
ihramdayken tabiiki duş alabilirsin.kokusuz sabun-sampuan kullanman lazim.bunlarida burda-orda kolaylikla bulursun.
yiyecek-icecek isini merak etme,ben Diyanet'ten gitmistim.Türkiyeden gelen ascilar,iklime ve Hacilarin günlük tükettigi kaloriye göre yemek cikartiyordu.yemekler ve kahvaltilar cok iyiydi.Türk Federasyonu ile tanidiklarim Hacca gitti,onlarda ayni seyleri söylediler.
Diyanet bize gereken herseyi fazlasiyla vermisti.Hac hizmetlerinde Diyanet bambaskadir.Allah bana 50 defa Hac nasip etse 50 defa Diyanetle giderim.gögsümde Türk bayragiyla Hacca gidiyorum,sadece bu yeter.ama hicbir zamanda Diyaneti digerleriyle karsilastirmam.böyle seyleri dogruda bulmuyorum,diger kuruluslari kötülemek dogru degil.bari kutsal görevde biraz centilmen olalim.baskalarini kötülemek bizi yükseltmez.
Allah herkesin Haccini kabul etsin

gentlement
13 Haziran 2016, 23:43
Kardes, Kiran hacci yaparsan Ihramli olacagin icin bircok seyden geri kalacaksin. Gezilerin bircoguna katilamayacaksin belkide. Unutma, vucudunda 2 bez parcasi haric hicbirsey olmadigi icin hareket etmek filan cok zor.

Ayrica, ihram yasaklari var. Mesela koku sürmek. Ihramli iken kokulu hicbirsey kullanamassin, sampuan, duschcreme, deodorant, sabun, mendil, parfüm vs. vs. Yinede senin kararin.

Terlik konusuna gelecek okursak, ihramli iken ihramin haricinde dikisli hicbirsey olmayacak vücudunda. Bundan dolayi dikissiz terlik alman lazim. Deichman'da 14,99€ ya var.

Ihramli iken dusch alabilirsin, ihramini cikarip tekrar giyinebilirsin ancak dusch alirken sampuan filan hersey yasak. Bunlara cok dikat et. Her kokulu birsey icin kefaret cezasi ödemen gerekiyor. Sampuan, sabun, islak mendilleri kokusuz bulman imkansiz... Bulabilecegin tek sey saf sabun olur. Baska kokusuz hicbirsey yok emin ol.

Hac sezonunda otelin kabe'ye yakin, seytan taslama yerine uzak olmasi cok büyük dezavantaj. Cünkü bayram günlerinde seytan taslamaya gideceginiz icin sürekki hergün 6-7 km yolu yürüme gidip tekrar geri yürüme geleceksiniz. Arafat'a cikmadan 3 gün önce otobüs seferleri bayramdan sonraya kadar kullanilmiyor.

Al Baik e gelecek olursak: Al Baik Kentucky tarzi bir yemek restorani. Ancak yok böyle birsey. Ne demek istedigimi ancak yiyince anlarsin. Mekke'de kabeye yakin yerde yok. Ya Aziziye'ye gideceksin ya Sise'ye yada Süleymaniye. Korsan taksiler 5 riyal'e (1€ = 4,5 Riyal) götürüyor. Medine'de ise hemen Hareme 100 metre mesafede. Cennet-ul Baki'nin sag tarafinda. Emin ol bagimlisi olacaksin.

Unutma, Hurma ve kokularini Medine'den alacaksin. Sakina Mekke'den alma. Hurmani hurma pazarindanda alma. Ben sana en kral hurmacinin adresini gönderirim istersen. Piyasaya oranla daha pahali ancak mükemmel ötesi kalite. Hurma pazarinda insana eski hurmalari kaptiriyorlar. Kokunu ise eger 10 numara koku almak istiyorsan Medine'de Abdussamed Al Kuraysi var. Pahalidir ancak kokulari harika. Dersenki yok kaliteli istemiyorum o zaman heryerden alabilirsin.

Yapacagin alis verislerin tamamini Medine'den yap. Mekke cok pahalidir ve asla pazarlik yapmazlar. Medine ise hem cok uygun hemde pazarlik alabildigine yapabilirsin. En az %50 indirim her daim yaptir unutma...

kralle
21 Haziran 2016, 13:35
Gentlemen kardeşim Allah razı olsun bilgiler için

atsiz77
21 Haziran 2016, 19:24
okuduğum kitab ve izlediğim videolarda kıran haccı'nın dezavantajı cezaların iki katı olması, ihramlı olurken hangi hac niyet edersen yasaklar aynı ben öyle anladım.

babamlar Türkiye'den ihram Kemer'i Saf Şampuan ve sabunu getirecekler bunları hallettik.
kokusuz islak mendiller dm'de var bugün özellikle gidip bakdım beyaz olan ıslak mendillerde koku ve alkol olmadığı yazıyor, ama nekadar doğru orasını bilemem.

terlik konusunda bugün deichmanna bakdım ordakiler hep dikişli dikişsiz terlik görmedim, üzerleri genelde hep dikiş izleri var.

Hangi hurma çeşitlerini tavsiye edersiniz?

@gentlement,

artık al Baik uğramak farz oldu mutlaka uğrayacağım oraya Zaman bulabilirsek inşallah, medinedeki al kuraysi tam onlarla Nasıl bulurum?

birde sana sorum, hurma ve zemzem kargo ile Türkiye veya Almanya gönderme imkanı varmı ekstra gümrük masrafı oluyormu?

gentlement
22 Haziran 2016, 10:25
Kardes,

öncelikle kargo: Medine Milli Görüs otelinde Almanya´da Kelsterbach da kalan bir arkadas DPD ile anlasma yapmis ve yillardir Medine´den postalama yapiyor. Kargolar Medine´den Türkiye´ye ugramadan direk Almanya´ya geliyor. 8 gün Medine´de kalacagin icin sen daha Mekke´ye gecmeden kargon Almanya´ya gelmis oluyor. Ancak fiyati biraz pahali. Diger kargo sirketleri ile bosuna görüsme. Türkiye´ye kargolama hic sorun degil ancak Almanya´ya kargo DPD haric hicbirtanesi saglam degil. Hem paranin hem hurmanin kaybolma rizki cok fazla. Ben 11 yildir coook gördüm kargosu kaybolan.

Bizim bir hocamiz var, Hessen Bölge Baskani Bilal Kacmaz onun bir sözü vardir: Arkadas, vatandas Lebbeyk Allahümme Lebbeyk´den önce nereden duyduysa Al Baik Allahumme Al Baik´e baslamis :cool: Al Baik gercekten muazzam bir sey, hele Hot Spicy Chicken varya, offffff smilie_ban_005

Terlik konusu su sekilde: Terlik elbise degilde taki oldugu icin hocalar dikisli terlikte sorun yok diyorlar. Bunun Fetva´si var. Ancak bircok umrecinin ici rahat etmesi acisindan bizler dikissiz alin diyoruz. Bakarsin, bulabilirsen ne ala, bulamassan dikislide olur. Ancak sunu kesinlikle yapma, üst Ihramini düsmesin diye toplu igne ile baglamak. Bu kesinlikle caiz degil...

Hurma olarak özelden yazdigim gibi, Peygamber Hurmasi yani Acve, Medine Hurmasi yani Amber ve Tahinli Hurma yani Sugay

BU ACVE HURMASI

http://i.hizliresim.com/5Vy56q.jpg (http://hizliresim.com/5Vy56q)

BU SUGAY HURMASI

http://i.hizliresim.com/DJDNgz.jpg (http://hizliresim.com/DJDNgz)

BU DÜNYACA ÜNLÜ MEDINE HURMASI YANI AMBER

http://i.hizliresim.com/pPnZJL.jpg (http://hizliresim.com/pPnZJL)

Kiran Hacci: Kiran Hacci ne zaman yapilir biliyormusun, Arafata cikmaya yakin Mekke´ye gidersen. Yani 2-3 gün ihramli kalirsan. Sen daha ömründe ilk defa gidecegin icin 17-18 gün ihramli kalamassin. Bunu basaramassin, emin ol... Ben ömrümde o kadar gittim daha 1 kez yapmis degilim. Cezalari ve sorumluluklari cok agirdir Kiran Hacci´nin... He bu sene Hacc-i Ekber denk gelse hadi yine neyse diyecem ancak bu sene Hacc-i Ekber de denk gelmiyor... Sen beni dinle ve rahat etmen acisindan Temettu Hacci yap. Ihramli olmak cok hosuna giderse, git hergün Umre yap, kim karisir sana :cool:

Kokusuz, sampuan ve islak mendile yerinde olsam güvenmezdim. Temettu Hacci yaparsan zaten 2 gün ihramda kalacagin icin bunlara ihtiyacin olmayacak. Sadece saf sabuna ihtiyacin olur ellerini yikamak icin...

tolgahamburg
22 Haziran 2016, 11:52
Express gönderi üstadı dhl dir hiç bir şey olmaz amma velakin pahalıdır birde aramex var arapların fakat sakın bulaşmayın ucuzdur ne zaman geleceği belli olmaz:D

atsiz77
31 Ağustos 2022, 09:02
gentlement güncel Umre için Arabistan giriş şartları şu an neler, mesela 2 doz aşı şartı bulunuyormu?

gentlement
01 Eylül 2022, 11:38
gentlement güncel Umre için Arabistan giriş şartları şu an neler, mesela 2 doz aşı şartı bulunuyormu?

suanda yaz tatilinden sonra calismalar oldukca yogun geciyor... Özellikle Aralik Umresi icin (Weichnachtsferien) inanilmaz bir talep var masallah.

Suudi Arabistan Devleti a dan z ye tüm kisitlamalari kaldirdi. Artik ayni pandemi öncesi nasil ise suanda da öyle. Yani corona asi sarti kaldirildi, pcr test sarti kaldirildi, tawakkalna ve eatmerna sarti kaldirildi vs. vs.

Lazim olanlar sadece:

1. Pasaport (Ucus tarihinden itibaren en az 6 ay gecerli olacak)
2. Oturum karti (Ucus tarihinden itibaren en az 6 ay gecerli olacak)
3. 1 adet resim
4. Asi Defteri (Meningokokken/Menenjit asisini olmasi gerekiyor)

Bu kadar, baska birsey gerekli degil...

Unutma Aralik ayi umre icin hava sartlari acisindan en ideal zaman. Gündüzleri 25 derece civari aksamlari ise 15 derece civari...

atsiz77
01 Eylül 2022, 12:55
Bilgi için teşekkür Hocam, benim çocuklar gidecekler Kuran Kursu ile şimdi herbst tatilinde ALLAH (cc) nasip ederse.

Auswärtigesamt başka şeyler yazıyor o yüzden kafam karışmıştı, böyle ise sorun yok.

gentlement
01 Eylül 2022, 13:15
Auswärtigesamt´da neler yazdigini bilmiyorum ama dedigim gibi Suud tüm kisitlamalari kaldirdi.

Senin cocuklar kac yasinda? 16 yasindan kücükseler ve anne-baba yoksa yanlarinda vekaletname yazmaniz gerekiyor. Aksi taktirde Almanya´da havaalaninda polisler sorun yasatabilirler. Bircok defa yasadik bu tür sorunlari...

atsiz77
01 Eylül 2022, 13:35
Birisi 17 diğeri 15 , bu vekaleti söylemen iyi. Gerçi gidecekleri kuruluş Balcok turizm onlarda bunu ilerleyen günlerde bizlere bildirirler diye düşünüyorum.

hOrOz
01 Eylül 2022, 13:46
Birisi 17 diğeri 15 , bu vekaleti söylemen iyi. Gerçi gidecekleri kuruluş Balcok turizm onlarda bunu ilerleyen günlerde bizlere bildirirler diye düşünüyorum.

yaşı reşit olmayan çocuklarda her zaman vekaletname gerekli nereye gidersen git ..

Bunu Türkiye dede isteyebilirler

ayrılan eşlerin çocukları kaçırmalarını engellemek için

atsiz77
01 Eylül 2022, 13:57
yaşı reşit olmayan çocuklarda her zaman vekaletname gerekli nereye gidersen git ..

Bunu Türkiye dede isteyebilirler

ayrılan eşlerin çocukları kaçırmalarını engellemek için

Tamamda burda yanlız uçmuyorlar grup halinde başlarımda Turizm şirketi var, aralarında 11 yaşında bi çocukta var bakalım Balcok Turizm bu konuda bişeyler söyleyeceklermi.

hOrOz
01 Eylül 2022, 14:09
Tamamda burda yanlız uçmuyorlar grup halinde başlarımda Turizm şirketi var, aralarında 11 yaşında bi çocukta var bakalım Balcok Turizm bu konuda bişeyler söyleyeceklermi.

isterse başlarında Cumhurbaşkanı olsun çocuklardan sorumlu ebeveynleri olmazsa heryerde sorun

Balcok Turizm senin çocukların hakkında karar veremezki hukuki yetkileri yok

bizdeki hep düz mantık işte