PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emeklilik maasi

Adanasporlu
04 Haziran 2016, 01:00
Arkadaslar benim anlamadigim bir konu var ??
binlerce kisi emeklilik icin bas vurdu..
ilk basta herkese Emeklilik maasi verecegiz dediler..
sonra kesin dönüs sarti..
daha sonra ise calismasanizda olur dediler..
yani Maas VERMIYORLAR..
insanlarimiz neden bu konuda SESIZ ??
ben borclanmadim maas vermiyorlar diye ama 100 bin TL den fazla zararim var..
30.11.2009 dan beri Emekliligimi HAK ettim..
bu konuda ne yapabiliriz????

ton
04 Haziran 2016, 02:55
Usta ssk nin hicbir zaman senin yazdigin sekilde tahutu olmamistir burda yanlis bilgi paylasiyorsun madem 2009 dan beri paran yatmis hak sahibisin bulundugun ulkede calismiyorsan ikamete dayali odenek almiyorsan kesin donus yapmadan dilekce ver maasini baglarlar

guengoer52
04 Haziran 2016, 03:14
Arkadaşımız konuyu yanlış değerlendirmiş olmalıki böyle bir kanıya sahip. Sayın Adanalı arkadaşım ton kardeşimizin söyledikleri bire bir doğru, yurtdışında çalışan herkes borçlanır çalışırkende aylık alma hakkı vardır diyen hiç olmadı duymadık senin böyle bir bilgin mevcutsa kaynağı bizimle paylaşırmısın.

hOrOz
04 Haziran 2016, 08:02
Arkadaslar benim anlamadigim bir konu var ??
binlerce kisi emeklilik icin bas vurdu..
ilk basta herkese Emeklilik maasi verecegiz dediler..
sonra kesin dönüs sarti..
daha sonra ise calismasanizda olur dediler..
yani Maas VERMIYORLAR..
insanlarimiz neden bu konuda SESIZ ??
ben borclanmadim maas vermiyorlar diye ama 100 bin TL den fazla zararim var..
30.11.2009 dan beri Emekliligimi HAK ettim..
bu konuda ne yapabiliriz????

hak eden herkes maaşını alıyor
geri dönüş ten kasıt Yurtdışında hiç bir gelirin (sosyal yardım da dahil ) olmayacak

madem borçlanmadın nasıl emekli oldun ?
eğer hak ettiysen gider bağlı olduğün SSK ya dilekçe verir halledersin ..

gamberoglu2000
04 Haziran 2016, 08:35
adana sporlu arkadas konuyu baya yanlis anlamis yada baska sey anlatmaya ugrasiyor biz anlamiyoruz borclanma derken krediden filan bahsediyor sanirim horoz arkadasda devlet borclanmasindan bahsediyor karisiyor konu calismama filan derken kast edilen baska bir sey arkadas tamamen baska seylerden bahsediyor.

akbaba
04 Haziran 2016, 20:34
dünyada hic bir ülkede borclanip emekli olmak yok.
almanyada yasayan 45 yasinda ev hanimi bir Türk bayan, Türkiye'ye 20bin€ yatirip emekli oluyor.
ben hesapladim,almanyada emekli olmak icin 65 yasina kadar calisip yaklasik 500bin€ ödemek gerekiyor.
bilen varsa yazsin,dünyanin hicbir ülkesinde,hic bir devlet borclanmayla emekli yapmiyor.
buna ragmen maalesef vatandaslarimiz,Allaha sükür devlet bize bu hakki veriyor diyecegine,niye hakkimiz yeniyor,hala niye sessiz kaliyoruz diyorlar....
ben sessiz kalmayacagim, bizlere yurtdisi borclanmasi hakkini verenlerden, 45 yasinda emekli olabilmemizi saglayan devlet büyüklerimizden Allah razi olsun.

tolgahamburg
04 Haziran 2016, 21:54
Akbaba çünkü yurt dışı borçlanmasında yanlış maddeler var ve bu maddeler için gurbetçilerimiz sgk çsgb cumhurbaşkanlığına yazmaları gerek............Seni 45 yaşınd emekli ediyor fakat daha sonra kırk dereden su getittiriyor.........

hOrOz
04 Haziran 2016, 22:23
Herkese uygun bir kanun çıkarın bakalım daha sonra kaç kişi şikayet edecektir.

Herkes başvuru yaparken bilerek yapıyor..
Sonrada herkes kendine uyan bir şekilde düzenlemesini istiyor ...

Ortada bir kanun var sizin çıkarınıza uysada uymasada öyle kabul etmek zorundasınız .

Aslında Türkiye de emekli yaşı çok erken ..
Yeni uygulamalarda yükseltildi sanırım

Bir kişi 45 inde emekli olsa 75 yaşında vefat etse 30 sene emekli maaşı alacak .. ama ödediği 25 sene prim ...artı birde evde dul veya evlenmemiş kızı varsa yetim aylığına devam ...

akbaba
04 Haziran 2016, 22:30
-bir dilekceyle sgk'ya yurtdisi borclanmasi icin basvuru yapiliyor.
-sgk tahakkuk cetveli gönderiyor,su kadar parayi yatir,su yasta emeklisin diyor.
-parayi yatirip,emeklilik yasini bekliyorsun,yasin geldiginde emeklisin.
islem bu kadar,benim esim,baldizim birsürü yakinim böyle emekli oldu.
kirk dereden su getirme nasil oluyor? belkide bizler isimize gelsin diye kirk dereden su getiriyoruz
yada vatandaslar ne istiyor?
hic calismadigim halde,genc yasta,az bir para karsiligi emekli olunuyor.
hic calismadan,genc yasta,para ödemeden,yüksek emekli maasimi istiyorlar
Bence biraz adaletli olalim,borclanarak emeklilik devletimizin bize verdigi cok güzel bir haktir. fazla sikayet etmeyelim

Adanasporlu
04 Haziran 2016, 22:50
sanirim sizler beni yanlis anladiniz...bu konu ilk gündeme geldiginde..TV lere SSK elemenlarini yollayip kac gün prim yatiracagimizi..ne maas alacagimizi söylemedilermi..
eger söylemedilerse niye insalar ALAMAYACAKLARI MAaas icin günlerce konsoloslukta sira bekleyip binlerce Euro yatirdilar..
yine söylemedilerse neden önce kesin dönüs deyip tepki olunca caliszmasanizda alabilirsiniz dediler..
sizce paralarini yatiranlar (sanirim 10 sene oldu kanun cikali paralari öyle duruyor )mutlumudur..

guengoer52
04 Haziran 2016, 23:05
sanirim sizler beni yanlis anladiniz...bu konu ilk gündeme geldiginde..TV lere SSK elemenlarini yollayip kac gün prim yatiracagimizi..ne maas alacagimizi söylemedilermi..
eger söylemedilerse niye insalar ALAMAYACAKLARI MAaas icin günlerce konsoloslukta sira bekleyip binlerce Euro yatirdilar..
yine söylemedilerse neden önce kesin dönüs deyip tepki olunca caliszmasanizda alabilirsiniz dediler..
sizce paralarini yatiranlar (sanirim 10 sene oldu kanun cikali paralari öyle duruyor )mutlumudur..

Sayın arkadaşım o dediğin şahıslar TV lerde sürekli boy gösterip birşeyler anlatmaya kendilerine müşteri bulmaya çalışan Avukat, SSK Uzmanı yada sadece Uzman diye tanımlanan
bir zamanlar sektör olmuş yurtdışı emeklilik işlemlerinizi yaparız diyen kişilerdi. Emekli olup aylık alma hakkına sahip olmak için yerine getirilmesi zaruri şartlar dünde vardı bugünde var yarın olmaya devam edecektir parayı yatıran herkes her şartta emekli aylığı almaya hak kazanır diye birşey yasal olarak hiç yoktu ancak gerçek anlamda işin uzmanı olmayan birtakım işgüzar simsarlar yalanlarla kimi vatandaşları mağdur etmiş olabilirler onlar bugünde mevcut şu an yurtışında çalışırkende aylık alma hakkınız var gelin bize mahkemeye verelim diye olmayacak duaya amin dedirtmeye çalışıyorlar inanan kesin mağdur olacaktır, kimse sahtekarlara kanmasın.

tolgahamburg
05 Haziran 2016, 01:25
guengoer52 çok güzel demiş..........Akbaba kısaca söyle özetliyim...50 yada 55 yaşlarda bir şekilde her iki ülkeden emekli olursan gayet güzel bir sıkıntı yok....fakat 45 gibi yaşlarda emekli olursan yada almanyadan emekli olmadan evvel,1-Mini job yapamazsın,2-Türkiyeden emekli olduğun için sağlık güvencen olduğundan dolayı almanyada aile sigortasına giremezsin3-Kira yardımı hatta özürlü çocuğun bile olsa bakım parası alamazsın,ve böyle gider maddeler krk dereden sı getirtme işte böyle oluyor..........Kısaca kanun ve nizama uyucağın çok şey oluyor.........Sadece 400 yada 450 eur la almanyada yaşabilirsen haber et:D

Horoz sıkıntı bu zaten herkeze göre yasa çıkartmıyorlar....Kusura bakmasın kimse yurt dışında çalışmayan hanımlar için borçlanma varken neden türkiyedeki çalışmayan ev hanımlarına bu hak tanınmıyor???Anlayan anlamıştır........hatta dediğn gibi Horoz 100 sene garanti;););)Türkiye şartlarında...Kısaca gurbette çok saf ve işleri bilmeyen insanlar var mağdur olmaya devam edeceklerdir....Gercekler adlı üyemizin daha evvel dediği gibi kahve ve camilerde ve yakın saydığınız insanların yöneltmeleriyle...........

Ben tiyoyu vereyim Emekli maaşımı alayım şunu bunu yaparım diye bir şey yok ya 400-450 eur alıp yaşabilrsen devam edeceksin.......yada maaşını durdurup Alman yasalarına göre hayatını devam ettireceksin..........That all what i m sayin

misterno
05 Haziran 2016, 19:19
dünyada hic bir ülkede borclanip emekli olmak yok.
almanyada yasayan 45 yasinda ev hanimi bir Türk bayan, Türkiye'ye 20bin€ yatirip emekli oluyor.
ben hesapladim,almanyada emekli olmak icin 65 yasina kadar calisip yaklasik 500bin€ ödemek gerekiyor.
bilen varsa yazsin,dünyanin hicbir ülkesinde,hic bir devlet borclanmayla emekli yapmiyor.
buna ragmen maalesef vatandaslarimiz,Allaha sükür devlet bize bu hakki veriyor diyecegine,niye hakkimiz yeniyor,hala niye sessiz kaliyoruz diyorlar....
ben sessiz kalmayacagim, bizlere yurtdisi borclanmasi hakkini verenlerden, 45 yasinda emekli olabilmemizi saglayan devlet büyüklerimizden Allah razi olsun.

sen ben seviniyoruz ama devlet korkunc zarara giriyor

devletin basindakiler hesap kitap bilseler devletin basinda matematik bilen 2-3 kisi olsa mesela adam gibi bir maliye bakani olsa asla boyle bir seye izin verilmez bu resmen mali cinayet

ayrica 65 yasin altinda bir insanin emekli maasi almasida baska bir super yanlis bir uygulama

butun bunlarin ceremesini ileride gencler cekecek