PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bosna üzerinden memlekete gitmek.

Cologne
28 Mayıs 2016, 21:36
Selamun Aleyküm Arkadaslar.

Bosna Hersek üzeri, Mostar ,Saraybosna gibi tarihi yerleri gezerek Türkiye ye gidenler oldumu? Gidenler varsa tecrübelerini buraya yazabilirler mi.. Bu sene bende Bosna üzeri memleketi düsünüyorum Insallah.

tolgahamburg
28 Mayıs 2016, 22:14
mostar ve Saraybosna gezilebilir özellikle Saraybosna 1992 savaş ve kahramanlıklarını ve ayrıca bir sürü türklerden kalma yerleri görebilirsin

Misterno20
29 Mayıs 2016, 18:14
sahsen ben ordan hic gitmedim yolun uzar ama oralari gezmek istersen baska oralar güzel diyorlar

*05300
29 Mayıs 2016, 18:43
Ben bundan 3-4 sene önce tam olarak bu yoldan TR ye gittim. Travnik, Saraybosna ve Mostar üzerinden Karadag (yani montenegro), oradan Kosova, Makedonya ve Yunanistan di bizim rotamiz. Saraybosna da kalacaksan eger Bascarsi cevresi oteller cok pahali. Sehrin biraz disinda Ilica (Ilidza) diye otellerin bol oldugu bir yer var. Oralardaki oteller gayet uygun ve modern. Vrelo Bosne (Bosna nehrinin kaynagi) cok güzel bir yer, görmeden, fayton turu (20 dakika 20€) yapmadan gelme.

Mostar sehrini anlatmaya gerek yok, sadece köprüsü ve tekkesi bile görmeye deger. Tekke yakininda Alabalik yemeden gelme.

Travnik sehrinde de bize ait eserler var. (Fatih in burayi fethettiginde abdest aldigi bir kaynak suyu da meshur mesire yeri olmus) Ayrica Süleyman camii nin kösesindeki kücük kahvehaneden sapi olmayan eski Türk fincanlarinda Türk kahvesi (Türk lokumu ile) icmeden gelme.

Ayrica yol üzerinde eski bir Türk garnizonunun oldugu Pocitelj köyü var. Buranin inciri cok ünlüdür, yemeden gelme.

Asagida benim gördügüm yerlerin koordinatlari var. (Belki Google-maps icin koordinatlardaki virgülleri nokta ile degistirmen lazim gelebilir)

43,256945 17,903939 Mostar Sari Saltuk Tekkesi (Blagay) Tekija na Buni
43,341125 17,813706 Mostar Karagöz bey camii
43,337001 17,814758 Mostar Köprüsü (Stari Most)
43,338601 17,814508 Mostar Koski Mehmet Pasha Cami

43,859664 18,431222 Bascarsi cesmesi (Sebil) - Sarajevo
43,857289 18,430633 Fatih Sultan Mehmet Cami - Sarajevo
43,859094 18,430928 Ferhat Cami ve Bascarsi - Sarajevo
43,859089 18,429103 Gazi Hüsrev Pasa Camii - Sarajevo
43,859689 18,428422 Gazi Hüsrev Pasa Medresesi - Sarajevo
43,858969 18,433881 Tarihi Kütüphane - Sarajevo
43,819764 18,337265 Izzetbegovicin kullandigi Havaalani Tüneli - Sarajevo ( 9 - 18 Uhr)
43,857604 18,428919 Latinska cuprija (Principov most) - Sarajevo (Ferdinand)
43,818561 18,269726 Bosnaquellen (Vrelo Bosne) - Sarajevo (Ilidza)
43,857603 18,428931 Principov Most - Sarajevo (I. Dünya savasini baslatan süikastin yapildigi köprü)
43,861681 18,434941 Izzetbegovicin mezari ve müzesi - Sarajevo

44,229951 17,670564 Eski Medrese ve Kale - Travnik
44,226444 17,669711 Sarena (Süleymaniye) Cami ve cesmesi - Travnik (Sahat Kula)
44,226434 17,661288 Vezir kabirleri - Travnik

43,134351 17,730961 Pocitelj Haci Ali Camii ve Türk kalesi (Mostar civari)

Bunlardan haric, navi olarak Garmin den baskasi yol bulamamisti. Simdi belki ötekiler de düzelmistir. Tavsiyem Garmin.

Bizim fotolari görmek istersen özelden iletisime gec. Kosova, Karadag (montenegro) ve Makedonya da da gezeceksen eger, onlarin koordinatlarini da veririm.

Hayirli yolculuklar

05300 - Merzifon

Cologne
09 Haziran 2016, 23:28
Usta, orada konaklama yemek durumunu nasil hallettin oteller ve lokantalar güvenlimi?

enes67
11 Haziran 2016, 06:02
@05300
Selam, kardes verdiyin bilgiler icin cok sagolasin , nasip olursa bende izine giderken oralari görmek istiyorum , ve yolun yarisi olmus oluyor asa yukari güzel dinlenme imkanida olmus olur ,
Ilidza sehrindeki otelleri gitmedenmi reserve etsem acaba yoksa gittiyim zaman mi direk oda bulabilirmiyim , fiyat lari deyisirmi daha önce reserve etmis olsam .
Bosnadaki yemekler nasil , tavsiye edebileceyin yerler varmi ? gittiyin yerlerin fotolarini gönderebilirsin Mekan olarak sevinirim .

tolgahamburg
11 Haziran 2016, 06:18
Bosnadaki yemekler türk kültürü rahat ol

*05300
11 Haziran 2016, 19:37
Saraybosna büyük bir sehir, ama bölünmüs bir sehir. Kesin sinirlari olmasa da Bascarsi tarafi bizi ilgilendiren bölge. Diger tarafinda hiristiyanlarin (Sirp-Hirvat) , yahudilerin falan yogun oldugu bölge. Saraybosna da (Bascarsi) gecelemek isteyenler icin söyleyeyim, reservasyonun yoksa, sehir merkezinde otel secemiyorsun, buldugunu kapiyorsun. Otel sayisi cok ama turistte cok. O yüzden fiyatta falan pazarlik imkani cok kisitli. Oda tutarken araba icin park imkani olan otelde kalmanizi tavsiye ederim. Zira sokaklar dar, park imkani cok kisitli. Yukarida yazdigim gibi Ilidza bölgesi (Stadtteil) otellerin bol oldugu bir bölge, disaridan gördügüm kadariyla da modern ve temiz. Reservasyonu önceden nasil yaparsiniz, orasini ben bilemem. Ben her zaman önce sehre varir, sonra otel ararim. Bu sekilde hep burnum sürtmüstür, hanim bana hep kizar, bunu hic tavsiye etmem.

Yemek hususunda diyebilecegim pek birsey yok. Ben bilmedigim yerde yemek yiyemiyorum. Sadece Bascarsi da sabahleyin meshur Begova-Corba (Bey Corbasi) icmistik. Bildigin tavuk etiyle yapilan corba. Lezzeti de öyle aman aman birsey degildi. Birde Mostar da tekkenin yaninda Alabalik yemistik, o lezzetliydi ama cok pahaliydi.

Eger rota Karadag üzerinden Yunanistan ise tarihi Hirvatistan in Adriyatik kiyisindaki Dubrovnik sehrini gezmenizi siddetle tavsiye ederim. Tarihi sehir nasil korunur, turistlere nasil pazarlanir, tarih ustaca nasil paraya cevrilir, Dubrovnik te bunu görebilirsiniz.

Hayirli yolculuklar dilerim

05300 - Merzifon

Cologne
12 Haziran 2016, 22:37
Merzifonlu hemseim verdigin bilgiler icin cok sagolasin, gercekten gitmeden bircok seyi ögrenmis olduk.

Sana zahmet olmazsa senin bu Bosna gezisini biraz daha ayrintili anlatabilirmisin. Mesela Almanya dan ciktiktan sonra hangi yoldan gittin, Bosnaya girince direk Saraybosnaya mi gittin yoksa yol üzerinde geze geze mi gittin. Bosna dan sonra hangi istikameti takip ederek memleket gittin. Bu gezi kac gün sürdü, güve4nlik olayi nasil, mesela aabamizi rahatlikla biryere park edip gezebilirmiyiz..vesaire.. Senin bu geziyi biraz da hikaye tarzinda ayrintili yazabilirsen gercekten cok emenun olurum..

tesekkürler

baylan
14 Haziran 2016, 11:07
Arkadaslar merhaba,

Ben gecen yil Turkiyeden geri gelirken Bosnaya ugradim, kesinlikle tavsiye ederim. Hatta bu yil gelirken tekrar ugrayacagim. Benim Bascarsi civarinda gecen yil kaldigim apart var, sahibide apartta cok temiz ve aile icin cok uygun (Kira Appartments). Yemek konusuna gelince; kimse yanlis anlamasin ama bence Turkiyedeki lokantalardan hem daha temiz hemde daha cok guvenilir.
Sizlere tavsiyem, gidin ve ecdadimizla gururu orada yasayin.

Selamlar

*05300
14 Haziran 2016, 17:44
Merzifonlu hemseim verdigin bilgiler icin cok sagolasin, gercekten gitmeden bircok seyi ögrenmis olduk.

Sana zahmet olmazsa senin bu Bosna gezisini biraz daha ayrintili anlatabilirmisin. Mesela Almanya dan ciktiktan sonra hangi yoldan gittin, Bosnaya girince direk Saraybosnaya mi gittin yoksa yol üzerinde geze geze mi gittin. Bosna dan sonra hangi istikameti takip ederek memleket gittin. Bu gezi kac gün sürdü, güve4nlik olayi nasil, mesela aabamizi rahatlikla biryere park edip gezebilirmiyiz..vesaire.. Senin bu geziyi biraz da hikaye tarzinda ayrintili yazabilirsen gercekten cok emenun olurum..

tesekkürler

Usta bizim gittigimiz yoldan biraz zahmetli olur. Biz NRW den cikip Dresdendeki Türckische Kammer müzesini, Polonyadaki Auschwitz toplama kampini, Salzbergwerk Wieliczka ve birkac yeri daha gezdik. Oradan Budapeste deki Gülbaba türbesini, Sehitligi görüp,Travnik e ulastik. Buradan Sarajevo, Mostar üzerinden Dubrovnik e vardik. Buradan Hercegnovi ve Kotor u bir günde görüp Kosova- Pristine ye ulastik. Orada Murat Hüdavendigar Türbesini (Meshed-i Hüdavendigar) ziyaret ettik. Buradan ayrilip, Makedonya üzerinden Yunanistandaki Edessa Şelalelelerini gezdik. Buradan Meteora daki Kaya kiliselerini gezip, Atina ya ulastik. Burayi 1 gece 2 gün gezip Istanbula dogru yola ciktik. Almanya daki evden cikip Ipsala ya ulasmamiz 16 gün sürdü.

-Önce de yazdigim gibi sadece Garmin bu yollarin üstesinden geldi.
-Her zaman güvenli park yeri olan otelleri sectik.
-Bilhassa Mostar da trafik kurallarina hic uyulmadigina kanaat getirdim
-Kosova da extra araba sigortasi (sanirim 36€) yaptirmak zorunda kaldik. (Almanyaninkileri tanimiyorlar)
-Kosova da pasaporta damga vurdurursaniz, dönüste Sirp polisi milliyetcilik tasliyor. (Biz böyle bir ülke tanimiyoruz gibi.)

Hayirli yolculuklar

05300 - Merzifon

http://www.fotos-hochladen.net/uploads/bosnaq76yapir3s.jpg (http://www.fotos-hochladen.net)

hope41
15 Haziran 2016, 15:44
Ben araba ile memlekete hic gitmedim ama olurda birgün gidersem niyetim Bosna üzeri gezerek gitmek, bilgiler icin sagolun benimde isime yarayabilir yani ilerde.

Bu sene bir ihtimal var belki araba ile ama 3 hafta önce baba oldum. 9. ay filan gitmeyi düsünüyoruz memlekete, cocuk 5 aylik olacak, cocukla o kadar yol zor olur diye büyük ihtimal ucak ile gidicez. Hayirlisi bakalim ama birgün nasib olursa ilk firsatta Bosna´yi ziyaret etmeyi cok istiyoruz...

hope41
15 Haziran 2016, 15:45
Usta bizim gittigimiz yoldan biraz zahmetli olur. Biz NRW den cikip Dresdendeki Türckische Kammer müzesini, Polonyadaki Auschwitz toplama kampini, Salzbergwerk Wieliczka ve birkac yeri daha gezdik. Oradan Budapeste deki Gülbaba türbesini, Sehitligi görüp,Travnik e ulastik. Buradan Sarajevo, Mostar üzerinden Dubrovnik e vardik. Buradan Hercegnovi ve Kotor u bir günde görüp Kosova- Pristine ye ulastik. Orada Murat Hüdavendigar Türbesini (Meshed-i Hüdavendigar) ziyaret ettik. Buradan ayrilip, Makedonya üzerinden Yunanistandaki Edessa Şelalelelerini gezdik. Buradan Meteora daki Kaya kiliselerini gezip, Atina ya ulastik. Burayi 1 gece 2 gün gezip Istanbula dogru yola ciktik. Almanya daki evden cikip Ipsala ya ulasmamiz 16 gün sürdü.

-Önce de yazdigim gibi sadece Garmin bu yollarin üstesinden geldi.
-Her zaman güvenli park yeri olan otelleri sectik.
-Bilhassa Mostar da trafik kurallarina hic uyulmadigina kanaat getirdim
-Kosova da extra araba sigortasi (sanirim 36€) yaptirmak zorunda kaldik. (Almanyaninkileri tanimiyorlar)
-Kosova da pasaporta damga vurdurursaniz, dönüste Sirp polisi milliyetcilik tasliyor. (Biz böyle bir ülke tanimiyoruz gibi.)

Hayirli yolculuklar

05300 - Merzifon

http://www.fotos-hochladen.net/uploads/bosnaq76yapir3s.jpg (http://www.fotos-hochladen.net)

Gezmeyi görmeyi seven biri olarak seni ayrica tebrik etmek istedim arkadasim , müthis bir tur olmus sizinki, süper bir güzergah belirlemissin, ins bir gün buralarda bizde gider gezeriz.

Cologne
16 Haziran 2016, 10:56
Merzifonlu ustam, bu gittigin güzergah ta yol larin ve gümrüklerin durumu nasildi. Gerek stau bakimindan gerekse yollarin kalitesi bakimindan..

*05300
17 Haziran 2016, 17:39
Merzifonlu ustam, bu gittigin güzergah ta yol larin ve gümrüklerin durumu nasildi. Gerek stau bakimindan gerekse yollarin kalitesi bakimindan..

Bosna da yeni Autobahn yapiyorlardi, Kosova da yollar pek kaliteli degildi. Ayrica Kosova da benim arabanin 48 litrelik deposuna 55 litre benzini sigdirdilar (Parasini da öyle aldilar) Ama insanlar öyle yoksuldu ki itiraz bile etmedim. Stau yoktu, ve gümrüklerde hic bir problem yasamadim.

Selamlar

05300 - Merzifon