PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik ertelemede türk pasaportu

Geister
27 Mayıs 2016, 23:33
slm arkadaslar
askerlik uzatirken nufüs cüzdani yeterli geliyormu yoksa pasaport mecburimi benim oglanin alman vatandasligi oldugu icin türk pasaportuna hic ihtiyacimiz olmadi o nedenlede onun türk pasaportu yok, askerlik ertelemede nufüs cüzdanini yeterli görüyolarmi? yoksa önce türk pasaportunu cikartin sonrami askerlik islemi diyorlar..
cevaplar icin tesekkür

hOrOz
27 Mayıs 2016, 23:36
slm arkadaslar
askerlik uzatirken nufüs cüzdani yeterli geliyormu yoksa pasaport mecburimi benim oglanin alman vatandasligi oldugu icin türk pasaportuna hic ihtiyacimiz olmadi o nedenlede onun türk pasaportu yok, askerlik ertelemede nufüs cüzdanini yeterli görüyolarmi? yoksa önce türk pasaportunu cikartin sonrami askerlik islemi diyorlar..
cevaplar icin tesekkür

kendisi çifte vatandaş mı ?

hOrOz
28 Mayıs 2016, 00:02
TÜRK VATANDAŞI

ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

NÜFUS CÜZDANI VE ÖN-ARKA SAYFALARIN 2 ADET FOTOKOPİSİ
PASAPORT VE PASAPORTUN 2. SAYFASININ , OTURMA İZNİNİN (AUFENTHALTSERLAUBNİS) OLDUĞU SAYFANIN 2 ADET FOTOKOPİLERİ
a. ÇALIŞANLAR İŞYERLERİNDEN, ÇALIŞTIKLARINA DAİR BELGE (ARBEITSBESCHEINIGUNG) VEYA MAAŞ BELGELERİNİ ( LOHNABRECHNUNG) VE 2 ADET FOTOKOPİLERİNİ GETİRECEKLER
b. İŞSİZ OLANLAR ARBEITSAMT VEYA ARGE’DEN KAYITLI OLDUĞUNA DAİR BELGELERİNİ (BEWILLIGUNGSBESCHEID) VE 2 ADET FOTOKOPİLERİNİ GETİRMELİDİRLER.
c. SERBEST MESLEK SAHİBİ OLANLAR TİCARET YAPABİLİR BELGESİNİ (GEWERBE) VE 2 ADET FOTOKOPİLERİNİ GETİRMELİDİRLER.
d. ÖĞRENCİ OLANLAR OKULLARINDAN DURUMLARINI GÖSTEREN BELGE (SCHULBESCHEINIGUNG / IMMATRIKULATIONSBESCHEINIGUNG) VE 2 ADET FOTOKOPİLERİNİ GETİRMELİLER.
İLK DEFA YOKLAMA( ERTELEME) YAPTIRACAK İÇİN 5 ADET FOTOĞRAF

ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ YÜKÜMLÜ TARAFINDAN BİZZAT YAPILIR

ÇİFT VATANDAŞ

ÇİFT VATANDAŞLIĞI OLANLAR İÇİN AYNI ZAMANDA BAŞKA ÜLKE VATANDAŞI OLARAK GÖREV BÖLGEMİZDE İKAMET EDENLERİN ASKERLİK ERTELEMELERİ İÇİN GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER.
1- TABİYETİNDE BULUNDUKLARI ÜLKE VATANDAŞLIĞINI GÖSTERİR PASAPORT VEYA ALMAN KİMLİKLERİNİN (PERSONALAUSWEIS) ASLI, ÖN VE ARKA SAYFALARINDAN BİRER ADET FOTOKOPİSİ.
2- TÜRK NÜFUS CÜZDANININ ÖN VE ARKA SAYFALARINDAN BİRER ADET FOTOKOPİSİ.
3- BULUNDUĞU ÜLKE VATANDAŞLIĞINI KAZANDIĞINI GÖSTEREN ALMAN MAKAMLARINDAN VERİLEN BELGENİN (EİNBÜRGERUNGSURKUNDE) ASLI VE BİR ADET FOTOKOPİSİ
( DOĞUMLA ALMAN VATANDAŞI OLAN VEYA ANNEDEN –BABADAN DOLAYI ALMAN VATANDAŞLIĞI BULUNAN KİŞİLERDEN ALMAN VATANDAŞLIK BELGESİ İSTENMEZ.
BU DURUMDA OLAN VATANDAŞLARIMIZDAN ULUSLARARASI DOĞUM BELGESİ )
4- ALMANYA’DA “18 YAŞINDAN ÖNCE VE BUGÜNE KADAR OTURDUĞU ADRESLERİ ”GÖSTEREN İKAMETGAH BELGESİNİN (AUSFÜHRLICHE MELDEBESCHEINIGUNG) ASLI VE 1 ADET FOTOKOPİSİ
5- YENİ ÇEKİLMİŞ 3 ADET FOTOĞRAF

N O T: LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ. 18 YAŞINDAN SONRA ALMANYA’YA GELENLER VE ALMAN VATANDAŞLIĞINI KAZANANLAR BU HAKTAN YARARLANAMAZLAR

Geister
28 Mayıs 2016, 00:09
cifte vatandas evet zaten o nedenle hic türk pasaportu lazim olmamisdi

hOrOz
28 Mayıs 2016, 00:23
cifte vatandas evet zaten o nedenle hic türk pasaportu lazim olmamisdi

o zaman gerekli değil gerekli belgeleri yukarida yazdım

guengoer52
28 Mayıs 2016, 02:57
Çifte vatandaşlara Türk pasaportu gerekmiyor, Türk nüfus kağıdıyla birlikte Alman Pasaportu yada Kimliği yeterlidir, Askerlik işlemleri için Türk Nüfus kağıdıyla birlikte Alman kimliğinin fotokopilerinide istiyorlar.

senedadas
28 Mayıs 2016, 11:16
ayni durum benim oglan icinde gecerli gecen hafta münster konsoloslugunu aradim horoz arkadasimin yazdiklarindan baska ilaveten birde alman kimliginin tercümesini istiyorlar

guengoer52
28 Mayıs 2016, 12:36
alman kimliğinin tercümeside nerden çıkmış kesin işgüzar kendine yasalar dışında görev edinmiş tipik Türk memurunun saçmalamasıdır bazen bizim memurlara hiçbirşey sormamanın daha yararlı olacağını düşünüyorum.

hOrOz
28 Mayıs 2016, 13:51
Ben yukarıda Hannover Konsolosluğunun sayfasından almıştım

E konsoluslukta istenen belgeler şöyle yazıyor

Yabancı ülke kimliğinin veya yabancı ülke pasaportunun aslı ve iki adet fotokopisi,
Nüfus cüzdanı ve varsa T.C. pasaportu (Aynı zamandan başka ülke vatandaşı olan yükümlülerin askerlik işlemlerinde T.C. pasaportu ibraz etme zorunluluğu olmadığından, yabancı ülke kimliği veya pasaportu ibraz edilebilir).
Yurtdışında ikamet ettiğine dair yabancı ülke makamlarınca düzenlenmiş belge,

Yabancı ülke vatandaşlığını doğumla kazananların doğum belgenin aslı ve iki adet onaylı Türkçe tercümesi,

Yabancı ülkede doğmakla birlikte, yabancı ülke vatandaşlığını doğumla değil, daha sonra kazananların durumuna ilişkin belgenin aslı ve iki adet onaylı Türkçe tercümesi,

Türkiye doğumlular için, yabancı ülkeye hangi tarihte geldiğini gösteren belgelerin aslı ve iki adet onaylı Türkçe tercümesi,

Tabiiyetinde bulundukları ülke vatandaşlığını kanuni rüşt yaşından sonra kazananlar için, kanuni rüşt yaşından önce yabancı bir ülkeye geldiğine dair belgenin aslı ve iki adet onaylı Türkçe tercümesi,

2 adet vesikalık fotoğraf,

Varsa incelenen diğer belgeler (Temsilciliklerimiz gerekli gördükleri takdirde ilave bilgi ve belge isteyebilirler.)

Yabancı makamlarca düzenlenen belgelerin çok dilli olması ve Türkçeyi içermesi durumunda Türkçe tercümesinin yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

guengoer52
28 Mayıs 2016, 18:24
Benim oğlumda çifte vatandaş 23 yaşında, Mart ayında Münster Konsolosluğuna başvurduk ödeme belgesi verip gidin bankanızdan ödemeyi yapip tekrar gelin işlemi tamamlayalım dediler ve gelirken yanımızda bulundurmamızı istedikleri belgelerin listesi yazan bir kağıt verdiler orda yabancı kimlik tercümesi yazmıyordu, ya sürekli yeni birşeyler cıkmakta yada sırf vatandaşa eziyet olsun diye zorluk çıkartılmakta, Allah yardımcımız olsun.

hOrOz
29 Mayıs 2016, 11:53
Benim oğlumda çifte vatandaş 23 yaşında, Mart ayında Münster Konsolosluğuna başvurduk ödeme belgesi verip gidin bankanızdan ödemeyi yapip tekrar gelin işlemi tamamlayalım dediler ve gelirken yanımızda bulundurmamızı istedikleri belgelerin listesi yazan bir kağıt verdiler orda yabancı kimlik tercümesi yazmıyordu, ya sürekli yeni birşeyler cıkmakta yada sırf vatandaşa eziyet olsun diye zorluk çıkartılmakta, Allah yardımcımız olsun.

şimdi askerlik işlemlerinin nasıl yapıldiğını bilmeyince yanlış anlaşılıyor

bir çok kişi askerlik işlemlerinin Konsolosluklarda yapıldiğını sanıyor

halbuki burdaki yapılan işlemler sadece ön kayıt kabulu gibi bir işlem

esas işlemler bağlı olduğunuz askerlik şubesi üzereinden ASAL Bölge/Askerlik Şubesi birimiyle yapıliyor ..

tabiki dünyanın binbir yerinden gelen belgeler anlaşılamıyor o yüzden Türkçe tercümesi isteniyor