PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türklerin Alman Pasaportuna İlgisi Azalıyor

LocDog
30 Haziran 2015, 00:59
Federal Alman İstatistik Dairesi'nin açıkladığı rapora göre, Alman vatandaşlığı ilgi günden güne azalıyor.
Federal Alman İstatistik Dairesi'nin açıkladığı rapora göre, Alman vatandaşlığı ilgi günden güne azalıyor. Alman vatandaşlığına geçenlerin oranı 2014 yılında bir yıl öncesine göre yüzde 3,5 azalırken bu azalma oranı Türkler'de yüzde 19,7'yi buldu. 2014 yılında Alman vatandaşlığına geçen Türklerin sayısı bir yıl öncesine oranla 5 bin 500 azaldı.

AB Vatandaslarin Orani artti Öte yandan Alman vatandaşlığına geçen AB vatandaşlarının oranı ise bir yıl öncesine göre yüzde 12,3 artış gösterdi. Bu oran Hırvatlarda yüzde 126,6ya kadar çıktı. Türkler yine de Liste basi Saptanan azalmaya rağmen Alman vatandaşlığına geçen Türklerin sayısı 22 bin 500 ile liste başı olarak raporda yer aldı. Türkleri, 5 bin 900 kişi ile Polonyalılar, toplam yaklaşık 3 bin 500 kişi ile Kosovalılar,İtalyanlar, Iraklılar, Ukraynalılar ve Afganlar izledi. Yaklaşık toplam 2 bin 500 kişi ile Yunanlılar, Ruslar, Faslılar, Romanyalılar ve İranlar sıralamada gösterildi. Alman vatandaşlığına geçen Ukraynalıların sayısında yüzde 30,8 ve Yunanlıların sayısında ise yüzde 20 azalma saptandı. Alman pasaportuna sahip olma isteğinin genel olarak az olması geleneği sürüyor. Almanya'da Alman vatandaşlığına geçme koşullarını yerine dolduran yabancıları sadece yüzde 2,2'sinin 2014 yılında Alman pasaportu aldığı raporda yer aldı.

Chapter
24 Ekim 2015, 23:44
yakinda avrupada türk kimlikli kisilere vize sorunu kalkarsa zaten alman vatandasligina gecmek zorunda kalinmayacak schengen bölgesinde

sopeli
25 Ekim 2015, 00:17
Slm sorum su olacak, ben alman vatandasi oldum 2010 da ama gene türk vatandasi da olmak istiyorum yani cifte vatandas. bunu yapabilirmiyim. kendim 43 yasindayim ve 43 seneden beri almanyadayim. tr de dogudum ama 1aylikken buraya gelmisim. gecme mümkünati varmi? veya almanlari haberi olmadan gecebilirimiym geri.
slm ve saygilar sopeli

aslankral
25 Ekim 2015, 00:47
Slm sorum su olacak, ben alman vatandasi oldum 2010 da ama gene türk vatandasi da olmak istiyorum yani cifte vatandas. bunu yapabilirmiyim. kendim 43 yasindayim ve 43 seneden beri almanyadayim. tr de dogudum ama 1aylikken buraya gelmisim. gecme mümkünati varmi? veya almanlari haberi olmadan gecebilirimiym geri.
slm ve saygilar sopeli

böyle bir durum söz konusu degil, 2010 senesinde Alman vatandasi olmus iseniz cifte vatandas olamazsin
sadece yeniden Türk vatandasi olabilirsin

Chapter
25 Ekim 2015, 03:57
cifta vatandas olmak isteyen kisiler icin bu 1990 dan sonra doganlar icin gecerli oldugunu bilginize sunarim

LocDog
25 Ekim 2015, 12:30
cifta vatandas olmak isteyen kisiler icin bu 1990 dan sonra doganlar icin gecerli oldugunu bilginize sunarim

Ama dogus dan bari iki passaportu olan icin gecerli! Dogus da tek passaportu olanlar icin gecerli degil

Sah
25 Ekim 2015, 13:09
1999 yilina kadar cifte vatandaslik hakki vardi 2000 sonra bunu kaldirdilar, ben sahsen cifte vatandasim 1999 müracat etmistim.

sputnik
16 Kasım 2015, 21:42
1999 yilina kadar cifte vatandaslik hakki vardi 2000 sonra bunu kaldirdilar, ben sahsen cifte vatandasim 1999 müracat etmistim.

Cifte vatandas sayilabilmek icin 1999 yilinda müracat etmek yetmiyor, ayni zamanda en gec 31.12.1999 tarihine kadar alman vatandasi olduktan sonra tekrar Türk vatandasligini da almis olman gerekiyor.
Alman vatandasi olduktan sonra Türk vatandasligini 1999 yili icinde tekrar aldim diyorsan senin acindan sorun yok.

sarilar
16 Kasım 2015, 23:13
elimden gelse geri verecem ne yapim alman pasaportunu bosu bosuna aldik...

oemer
19 Mart 2017, 00:07
en azindan secimlerde oy kullanabilirsin

hOrOz
19 Mart 2017, 00:35
en azindan secimlerde oy kullanabilirsin

oy verdiğin adamlar senin oyunu alasıya kadar

bugüne kadar seçilen hangi Türk kökenli Alman Milletvekili Türklerin bir sorunu ile ilgilendi veya çare oldu

bakın Hollanda da yabancılar birleşti ve kurdukları parti 3 Milletvekili çıkardı

bizlerde birlik ve beraberlik olmadıkca yüz tane Alman Pasaportun olsun kimin hayrına

tolgahamburg
19 Mart 2017, 00:41
Horoz toprağım (ADAMSIN)
normalde adam gibi yaşıyorsan alman pass bir cazibesi yok....fakat iti ısırayım dersen cazibesi var fakat iti iti ısırırmı bilmem(ANLAYAN ANLAMIŞTIR) ermeni soykırım yasasında sözde türk kökenli millet vekillerini ne yaptıklarını biliyorsun........inşallah 1 gün türk partisi kurulurda tabi onlarda bizi adam gibi temsil ederlerse o zaman alman passın cazibesi var derim24edq50

hekimoglu
19 Mart 2017, 02:31
Alman pasaportu almayi belliki cok büyütmüsüz gözümüzdeki hayal kirikligida o derece yüksek. Alman meclisindeki Türk kökenli milletvekillerinden bircogumuz hosnut degiliz orasi tamamda o milletvekillerini Alman vatandasi Türklerin sectiginden eminmiyiz? Alman partileri elbette kendi cikarlarina hizmet edecek kisileri aday olarak gösterecektir. Eger isler bu denli sarpa sarmis hep bizim aleyhimize dönmüsse bunda bizim nemelazimciligimiz siyasi ekonomik gelismelere mantiksal degil duygusal yaklasimimiz etkili olmamismidir. Adamlarin bize destek oldugu yok demek en kolayidir, belki ic cekismeleri bir yana birakir kendi icimizde birlik olabilirsek sorunlarimizi daha rahat dile getirir cözümler üretebiliriz, saygilar.

Bancek
19 Mart 2017, 16:29
Alman meclisinde Türk kökenli milletvekili yok, hatta hic bir Avrupa ülkesinde yok.. onlarin neyin kökenleri oldugunu simdi burada yazmayayim anlayan anladi ..!

gamberoglu2000
20 Mart 2017, 20:19

bu arkadasimiza silah zoruyla alman vatandasligi vermisler galiba elinden gelen bir sey yokmus ilginc.

OrLoW
15 Nisan 2017, 17:39
Oğlan 18 yaşında şimdi bir vatandaşlık seçmesi gerkiyorya, Almanyada doğma büyüme ama Türk vatandaşlığında kalmak istiyor askerlikde ucuzladı artık 1000 euro..Birşeyde demedim kendi seçsin diye sonra demesin siz böyle istediniz diye .. Ama bir yandan düşünüyorum TR vatandaşı olunca mesela kalktın Amerikaya gideceksin gezmeye veya TR ye vize uygulayan ülkelere iste burada TR vatandaşı olmanın zorlukları çıkıyor ( alman vatandaşı için sorun değilken birçok ülke için TR vatandaşı hadi koştur bakalım vize almak için ) valla ne olur nasıl olur bilmiyorum