PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraat Bankasindan Prim gönderecektim, Tepemi attirdilar !

hknbln
07 Mayıs 2016, 12:00
Arkadaslar dün Berlin Ziraat Bankasina SGK Primlerini göndermek icin gittim.
Hazir Euro Kuru iyi gidiyim dedim, baktim kapinin önü yola kadar sira, neyse girdim siraya bekliyoruz.
Aradan 45 Dakika gecti, önumde bir vatandas Gisedeki Hanimla Tartismaya basladi, tabi kulak misafiri olduk, ne duyayim
arkadasta Prim yatirmaya gelmis kabul etmiyorlar, uzun sürdügü icin önceden Termin aliyormussun, bu bilgiyide gisenin camina asmislar.
Sonra bende tabiki olaya katildim, Bankanin calisani bir bey giselerin arkasindan cikip dayilanip bize kafa tutuyor " söyledigimizi anlamiyormusunuz, Termin alip bir daha gelin, isinizi simdi yapmayacagiz"
Önumdeki Arkadas Berlin disindan gelmis, bende Is icabi Berlinde degildim, git gel 400 km yol yaptim bosu bosuna.

Sabah yola cikmadan ekstar Ziraatin Internet sitesine bakmistim Saat kacta acilip kapaniyor diye, Insan oraya bir yazar Termin almak gerek diye.
Simdi iki Hafta sonraya Termin verdiler.

Arkadaslara bilgi olsun
Birde gerekli olan Belgeler:
SGK dan gelen Evraklar (Borc Tahakkuk Cetveli)
Yatiracaginiz Paranin sizin oldugunu belgeleyen Kontoauszug ( en fazla 14 gün tarihli !!)
Nüfus Cüzdani ,Alman isen Peronalausweis ve Mavi Kart
ve TR den Vergi Numarasi (bu Vergi Numarasi olayi gecen sene yoktu)

Selamlar

akbaba
07 Mayıs 2016, 22:14
bu bankalar ne zaman Almanyali Türklere iyi birsey yapacak?size yaptiklari cok büyük edepsizlik.
Türkiyeye yapilan normal havaleden ne farki var?
hem bizleri soyuyorlar,hemde edepsizlik yapiyorlar.
birde sorsaydin euro'yu kac tl'den sayiyorlar.
yurtdisi borclanmasinda resmi kurdan 4-5cent ucuza hesapliyorlar. üstümüzden kazandigini sen hesapla.
ben gecen sene esim icin Türkiyeden yatirdim,esimin TC kimligi ve sigortdadan gelen kagitla yatirdim.

clon
07 Mayıs 2016, 22:21
Bizde 3 hafta önce ziraat bankasi Hamburg subesinden yatirdik
Acayip carpiyorlar

O günkü kur 3.20 XX idi 3,15 den bozdular
o yetmiyormus gibi 140 euroda islem parasi ve überweisung parasi kesdiler

hknbln
07 Mayıs 2016, 22:36
Evet, ortalama 5-6 cent altinda hesapliyorlar, benim Prim 49000 TL civarinda , o na 52 Euro islem parasi arti 10 euro Kur Sabitleme Masrafi aliyorlar.
Bir de benim gittigim gün Euro nerdeyse 3,40 olmustu (Basbakanin istifasinin ertesei günü) ogünden bu güne zararimi birak, birde iki hafta sonra terminim oldugunda kesin euro yine 3,20 lere geriler.

mero
07 Mayıs 2016, 22:40
Arkadaslar..Ziraat Bankasi nin bana ne yaptigini sizlere anlatmak istiyorum bu hafta esimin emeklilik bocunu ödemek icin ziraat bankasina gönderdim parayi nerden buldun diye soruyorlar iki sene önce kredi cektim kagitlarini gösterdim kabul etmediler yastik altindami sakladin dediler kabul etmediler bende baska bir bankaya gittim parayi yatirdim hemen geri cektim-Alman banksi parayi nerden buldun diye birsey sormadi- makbuzu aldim iki gün sonra tekrar ziraat bankasina gittim ödeme isini yaparken memur ödeme gününe son 10 gün kaldiysa para türkiyeye yetismez isleminiz iptal olur siz türkiyeye gidip ödeme yapin dedi bende sizin sayenizde gec kalacak ücgün önce geldigimde ödeme yapilsaydi hic bir sorun olmayacakti dedim ama genede borcu ödedim haftaya ödeme tarihi bitiyor..eger zamaninda para ulasmazsa bütün emeklilik islemleri iptal olacak yeniden müracat ve yeni kur üzerinde borclanilacak..zararim 4 bin euro falan olacak..simdi benim ne yapmam lazim yardimlarinizi bekliyorum

türko28
07 Mayıs 2016, 23:09
Arkadaslar..Ziraat Bankasi nin bana ne yaptigini sizlere anlatmak istiyorum bu hafta esimin emeklilik bocunu ödemek icin ziraat bankasina gönderdim parayi nerden buldun diye soruyorlar iki sene önce kredi cektim kagitlarini gösterdim kabul etmediler yastik altindami sakladin dediler kabul etmediler bende baska bir bankaya gittim parayi yatirdim hemen geri cektim-Alman banksi parayi nerden buldun diye birsey sormadi- makbuzu aldim iki gün sonra tekrar ziraat bankasina gittim ödeme isini yaparken memur ödeme gününe son 10 gün kaldiysa para türkiyeye yetismez isleminiz iptal olur siz türkiyeye gidip ödeme yapin dedi bende sizin sayenizde gec kalacak ücgün önce geldigimde ödeme yapilsaydi hic bir sorun olmayacakti dedim ama genede borcu ödedim haftaya ödeme tarihi bitiyor..eger zamaninda para ulasmazsa bütün emeklilik islemleri iptal olacak yeniden müracat ve yeni kur üzerinde borclanilacak..zararim 4 bin euro falan olacak..simdi benim ne yapmam lazim yardimlarinizi bekliyorum
bence parayi yatirdigin tarih gecerli olmasi lazim.bu benim tahminim,kesin bilmiyorum.
ama,emeklilik icin basvurunca nasil gönderdigin tarih gecerli oluyorsa bu olay da da öyle olmasi lazim.insallah gecerli olur.4bin euro az para degil.
benim önerim eger toptan para yatiracak olanlar varsa gitsin türkiye ye kendisi yatirsin.burada ödedigin masraf parasiyla ucak bileti alabilirsiniz asagi-yukari.hem buradaki sorulardan kurtulursun,hem de 2-3 günde olsa türkiye havasi alirsiniz.ben öyle yaptim.

haa önemli detayi unuttum.eger gec kalirsa zararim 4bin euroya patlar diyorsun.bu paraya ailecek 1 hafta tatil de yapabilirsin.tabii vaktin varsa..olmasa bile vakit yarat kendin git derim.

akbaba
07 Mayıs 2016, 23:13
mero arkadasim,
150€ islem parasi aliyorlarsa,50000TL yatirsaniz, 5cent ucuzdan saysalar 200€ eder, toplasaniz 300-400€ ediyor.
madem haftaya süren doluyor,vaktinde varsa,atla ucaga 300-400 euroya ucak bileti bulursun, hem tatilde yaparsin.
hem illa esinin Türkiyeye gitmesine gerek yok,sgk'dan gelen mektup ve esinin TC kimligiyle Türkiyede parayi yatirisin

mero
07 Mayıs 2016, 23:26
artik parayi yatirdim insaallah zamaninda varirda problem olmaz..

hknbln
07 Mayıs 2016, 23:57
Mero Kardesim,
senden TR Vergi Numarasi istedilermi ?

aslankral
08 Mayıs 2016, 00:12
Bende Car$amba günü hanim icin Duisburgdaki Ziraat Bankasindaydim, Kur 3,30 oldugu halde 3,25 den hesap etti calisan bayan
bayagi tarti$tim, i$in ilginc tarafi yan Kasada ba$ka vatanda$in i$lemi yapiliyordu vatanda$ Kuru sordu cali$an Hanim 3,27 dedi,
gel gelelim bizim i$lemi yapan Hanim 3,25 diye tutturdu mecburen yatirdik arti 77 Euro i$lem veya havale parasi aldilar.
Ayni güne ak$am Cumhurba$kani ve Ba$bakanin görü$mesinden sonra Kur oldumu 3,40 gelde kafayi yeme.
500-600 Euro arasi zarar ettik

aslankral
08 Mayıs 2016, 00:16
Mero Kardesim,

Bizde sadece alman kimligi ve Borclanma belgesi lazim oldu birde paranin Kaynagi, parayi cekeli 5 ay olmu$tu bir sikinti olmadi 5 ay önce tarihli Kontoauszugu Kabul ettiler.
Mavi Karti bile sormadilar, Vergi numarasida vardi onuda sormadi

mero
08 Mayıs 2016, 02:10
Mero Kardesim,
hayir..yatiranin kimligi yetiyor..

hknbln
08 Mayıs 2016, 10:51
Anlasilan Ziraatta herkez kafasina göre is yapiyor.
Bana Cuma günü telefonda termin alirken yazdigim gibi Kontoauszug iki haftayi gecince kabul etmiyoruz ve Vergi Numarasiz islem yapamiyoruz dedi.

Hanimin TR de Is Bankasinda hesabi var, acaba diyorum buradan Überweisung yapsam oraya Euro olarak ve oradan SGK ya ödesem nasil olur acaba ?

mero
08 Mayıs 2016, 12:40
öyle oluyor yalniz 50 euro islem parasi aliyorlar ..ben yilbasinda türkiyedeki hesaptan ödeme yaptirdim daha kolay oldu..

hknbln
11 Mayıs 2016, 11:50
Arkadaslar bugün Ziraat Bankasini arayip bu Vergi Numarasini sordum,
bizim icin lazim degil biz öyle de göndeririz ama bazen SGK parayi kabul etmeyim geri gönderdigi oluyor, o yüzden biz mesuliyet kabul etmeyiz dedi.

Acaba Türkiyeye gitmeden su vergi Numarasini almak mümkünmü ?, e-Devlet sifrem var.

Selamlar

hknbln
11 Mayıs 2016, 13:34
Arkadaslar, simdi TR de Maliye Bakanligi ile telefonda görüstüm.
Yeni sisteme göre TC Kimlik Nosu olan herkez (yani Mavi Kartli olanlarda) TC Kimlik Nosu ile her türlü islemlerini yaptirabiliyorlar.
Örnek olarak SGK Primlerini verdim, Memur arkadas aynen böyle söyledi, Banka calisanlari bilmeyebilir, Mosib sistemine gectigimizden TC Kimlik No`su yeterli.

Bilgilerinize

Gercekler
11 Mayıs 2016, 20:32
Arkadaslar genel olarak konuya dahil olmak istiyorum.

Haksizliga ugradiginizi düsünüyorsunuz. Hakkinizi aramak hakkiniz. Ama sirf bu konu icin demiyorum, hakkinizi hep yanlis sekil ve yerde ariyorsunuz. Bakin, sunu asla unutmayin: Karsinizdaki kisi hic bir zaman sistemlerde degisiklik yapma hakkina sahip degil. Yetkili olan kisiler hep merkezde arka plandalar. Onun icin lütfen orada calisan insalara bagirip cagirmayin.

Ha hakkinizi nasil arayacaksiniz:

Orda bagirip cagirmayip eve varinca dizinin önüne hemen gececegimize, acacaksiniz bilgisayari ve genel müdürlüge iadeli taahhütlü (Einschreiben mit Rückschein) olarak sikayetinizi ileteceksiniz. Burada Genel Müdürün ismi var. Direk ona yollarsaniz, yani "Eigenhändig" yani "eliyle" yazarsaniz o kisiye ulasir.

https://www.ziraatbank.de/uberuns/vorstand

Ama yapiyormuyuz? Hayir.

hOrOz
11 Mayıs 2016, 21:38
Arkadaslar genel olarak konuya dahil olmak istiyorum.

Haksizliga ugradiginizi düsünüyorsunuz. Hakkinizi aramak hakkiniz. Ama sirf bu konu icin demiyorum, hakkinizi hep yanlis sekil ve yerde ariyorsunuz. Bakin, sunu asla unutmayin: Karsinizdaki kisi hic bir zaman sistemlerde degisiklik yapma hakkina sahip degil. Yetkili olan kisiler hep merkezde arka plandalar. Onun icin lütfen orada calisan insalara bagirip cagirmayin.

Ha hakkinizi nasil arayacaksiniz:

Orda bagirip cagirmayip eve varinca dizinin önüne hemen gececegimize, acacaksiniz bilgisayari ve genel müdürlüge iadeli taahhütlü (Einschreiben mit Rückschein) olarak sikayetinizi ileteceksiniz. Burada Genel Müdürün ismi var. Direk ona yollarsaniz, yani "Eigenhändig" yani "eliyle" yazarsaniz o kisiye ulasir.

https://www.ziraatbank.de/uberuns/vorstand

Ama yapiyormuyuz? Hayir.

birde AGB lerini okuyalım .. Ne kadar isimleri Türk olsada bu bankalar Alman Kanunlarına göre çalışıyorlar

https://www.ziraatbank.de/agb

hknbln
18 Mayıs 2016, 13:59
Arkadaslar bugün Ziraat Bankasinda Terminim vardi Prim yatirmak icin.
Islemi yapan Bayanin sordugu ilk sey, vergi Numarasi oldu, ben yok dedim ve Maliye bakanligi ile yaptigim görüsmeyi anlattim.
Kendisi bana %99 alman Vatandasi olan kisilerin vergi numarasi olmadiginda SSK tarafindan paranin bankaya iade edildigini söyledi.
Ve edildiginde de islem parasi alindigini.
Bende ne olur ne olmaz, parayi Ziraat Bankasi Istanbul subesine gönderdim, esim oradan cekip yatiracak.
Para TR den yatirilinca Vergi Numarasi gerekmiyormus.

Burada bir kac arkadas Ziraat Hamburg ve Duisburg dan Vergi Numarasiz yatirmisti gecenlerde, acaba paranin gidip gitmediginden haberleri varmi , merak ettim.

Selamlar

moralist
18 Mayıs 2016, 16:24
Simdi bu Ziraat Bankasi bir Devlet bankasi,böyle seyleri normal karsilamak lazim,birde ordaki calisanlar zaten üc bes kurusa talim ediyorlar ona göre hizmet veriyorlar

hknbln
21 Mayıs 2016, 10:06
Arkadaslar..Ziraat Bankasi nin bana ne yaptigini sizlere anlatmak istiyorum bu hafta esimin emeklilik bocunu ödemek icin ziraat bankasina
gönderdim parayi nerden buldun diye soruyorlar iki sene önce kredi cektim kagitlarini gösterdim kabul etmediler yastik altindami sakladin dediler kabul etmediler bende baska bir bankaya gittim parayi yatirdim hemen geri cektim-Alman banksi parayi nerden buldun diye birsey sormadi- makbuzu aldim iki gün sonra tekrar ziraat bankasina gittim ödeme isini yaparken memur ödeme gününe son 10 gün kaldiysa para türkiyeye yetismez isleminiz iptal olur siz türkiyeye gidip ödeme yapin dedi bende sizin sayenizde gec kalacak ücgün önce geldigimde ödeme yapilsaydi hic bir sorun olmayacakti dedim ama genede borcu ödedim haftaya ödeme tarihi bitiyor..eger zamaninda para ulasmazsa bütün emeklilik islemleri iptal olacak yeniden müracat ve yeni kur üzerinde borclanilacak..zararim 4 bin euro falan olacak..simdi benim ne yapmam lazim yardimlarinizi bekliyorum

Mero Kardes, ödeme gününe 10 gün kala demissin yukarida, bunu hangi Tarihe göre hesapliyorsun ?
Bana gelen SGK Mektup tarihi 19.02.2016
Zarfin üstündeki Damga Tarihi 25.02.2016
Einschreiben elime gecis Tarihi 11.03.2016

Mektupda "bu mektubun tarafiniza teslim edildigi tarihten itabaren 3 ay icinde " yatirin parayi diyor.
Yani benim hesabima göre ben 11.06.2016 tarihine kadar yatirmam gerek, yada o tarihe kadar SGK nin Hesabina girmesi gerek.
Biliyorsun Almanyada bile hesap tan Hesaba bir kac gün sürebiliyor.

Belki bilgisi olan vardir.

neco54
21 Mayıs 2016, 14:09
Ben, olsam Burda onunla bununla ugrasacagima atlar ucaga Türkiyeye ucarim. Gidip bankacim ile oturup cay icerken parayi havale ettiririm.
Neticede maliyet acisindan ayni olur ve 3-5 günde tatil yapmis olurum. Burdaki bankalarin isi gücü insanlara eziyet cektirmek. Online sayfalarinda bile dogru dürüst bir bilgi yok.

S&S

moralist
21 Mayıs 2016, 15:30
Ben yapacaktim esim izin vermedi nedense

hknbln
26 Mayıs 2016, 09:37
Merhaba Arkadaslar,
dün Esim Istanbulda Ziraat a gidip SGK islemlerini yapmak istedi, önceden dedigim gibi Parayi oraya göndermistik.
Sansimiza o günkü Euro kuru 3,35 (ziraatin alis kuru) esim islemleri baslatti, bankadaki arkadas SGK sistemi arizalandi deyip esimi göndermis yarin gelin devam ederiz ama kuru sizin icin sabitliyecem demis.
Ertesi gün AKP Kabineyi ve merkez Bankasida Faiz oranini acikladiktan sonra Euro düsüse gecti ve 3,27 oldu, tabiki bizim Sansimiza Ziraat Calisani kuru sabitlememis, kendisi o gün yoktu ama mesai arkadaslari böyle birsey zaten mümkün degil demisler.

Gelde delirme, normalde yarim saatlik bir islem icin (gecen sene esimin primlerini Almanyadan gönderdik, sorunsuz) beni günlerce mesgul ettiler, isimi gücümu biraktim
Almanya icinde yüzlerce kilometre yol yaptim, Esimi Türkiyeye gönderdim...... :mad:

guengoer52
28 Mayıs 2016, 23:14
en iyisi Türkiye`den ödemek hem parayı döviz bürolarından daha yüksek kurdan bozdurur hem en az 50 € havale parası ödemez uçak biletini bedavaya getirir birgüzelde tatil yaparsın.

tolgahamburg
28 Mayıs 2016, 23:37
Akıllı olan yapar onu

hOrOz
29 Mayıs 2016, 00:11
ya millet 3-5 centin hesabını yapıyor ama düşünmüyor ki emekli olunca öbür taraftan ayda 1500 TL emeklilik ( faiz gibi ) alacak

yani hangi bir banka bu oranda faiz veriyor ..

veya kısa sürede para kazandırıyor

insanoğlu işte

hknbln
29 Mayıs 2016, 00:13
en iyisi Türkiye`den ödemek hem parayı döviz bürolarından daha yüksek kurdan bozdurur hem en az 50 € havale parası ödemez uçak biletini bedavaya getirir birgüzelde tatil yaparsın.

Güngör Kardesim,
döviz Bürosu o gün Ziraat dan daha düsük bozuyordu, yani genel olarak daha karli denemez.
52 € havale parasi tasarruf etmek icin 150 € Bilet parasi arti yan masraflari, isini gücünü birak git...
Yani Izin zamanina denk gelirse neyse, ama paranin yatmasi icin belirli süre var.

hknbln
29 Mayıs 2016, 00:25
Akıllı olan yapar onu
Bak Hamburglu Tolga,
durmadan saga sola Maydonoz oluyorsun, bos bos konusuyorsun bi sey biliyormus gibi.
Ne demek "Akilli olan yapar" bize akilsiz mi demek istiyorsun, konuya ilgili konus insanlara hakaret etme .

hknbln
29 Mayıs 2016, 00:57
ya millet 3-5 centin hesabını yapıyor ama düşünmüyor ki emekli olunca öbür taraftan ayda 1500 TL emeklilik ( faiz gibi ) alacak

yani hangi bir banka bu oranda faiz veriyor ..

veya kısa sürede para kazandırıyor

insanoğlu işte
Horoz Kardesim, kusura bakma ama bakis acin yalnis.
senin 3-5 cent dedigin o miktarda ortalama 350 € yapar, senin icin sakiz parasi ama baskalari icin büyük miktar olabilir.
Hem 15-20 sene sonra emekli olunca 1500 TL alip almayacagin simdiden belli mi, yada herkez 3000 alirken sen belki halen 1500 alican ( örnek Süper emekliler)

Neyse, esas konu ama baska , esas konu normalde 15-20 dakikada görülen bir isin bende bu kadar uzun sürmesi, iki kere 400 km yol yaptim, 2 gün isimde calisamadim (Selbständig im ) Esim isini gücünü, colugu cocugu birakip TR ye uctu, benim Tepemi attiran bunlar.

tolgahamburg
29 Mayıs 2016, 03:08
Horoz senin o dediğin aynı zamanda Hem almanya hem de türkiye den emekli olanlar için geçerli o zaman ok....Fakat Almanyada yaşı gelmeden önce türkiye den emekli olanlar için survivor adası:D

guengoer52
30 Mayıs 2016, 00:14
Güngör Kardesim,
döviz Bürosu o gün Ziraat dan daha düsük bozuyordu, yani genel olarak daha karli denemez.
52 € havale parasi tasarruf etmek icin 150 € Bilet parasi arti yan masraflari, isini gücünü birak git...
Yani Izin zamanina denk gelirse neyse, ama paranin yatmasi icin belirli süre var.

Arkadaşım Ziraat Bankası döviz kurunun Döviz Bürosu kurundan yüksek olmasına şaşırmadım desem yalan olur. TR de benimde kimi zaman dikkatimi çekti merkezi olmayan yerlerdeki Döviz Büroları diğerlerinden daha az değerle bozuyorlar zarar etmemek için internetten karşılaştırma yapmak avantaj sağlar birde yüksek miktar döviz bozdurunca Döviz Bürolarında pazarlık yapmayı deneyin faydasını göreceksiniz ben denedim 5 kuruş fazlasına bozdurdum, bankada pazarlık şansı yok.

MEGAbond
30 Mayıs 2016, 00:40
bende gecen gün 20.05.2016 te duisburg ziraat bankasina yurt disi borclanma icin gittim.bana dedigi paranin gitmesi 3 gün sürüyor.güvenilir tanidiginiz biri varsa ona gönderin,o yatirsin daha cabuk olur dedi.bende 9500 euro yu 33 euro karsiliginda kardesimin adina havale ettim.o gün o yatirdi ve yattigina dair belgenin resmini bana cekip whatsapp tan yolladi.

ileriki günlerde zamanim olursa e-devlet sifresi alip,kontrol etmek istiyorum.(mavi kartliyim)