PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyede emekli olmak icin ne yapmam lazim

firtina 66
25 Nisan 2016, 14:47
Merhaba arkadaslar
Ben türkiyede 01.10 1984 ten 05.08.1989 Kadar calistim ama is veren sadece toplam 437 gün ödemis
ve 1990 da almanyaya geldim. 16.03.1999da alman vatandasligina gectim.2011 den bugüne Kadar
gecici olarak emekliyim,50 Prozent sakatlik belgem var,nasil emekli olabilirim ve ne Kadar yatirmaliyim.
18 ayda askerligim var.simdiden tesekürler.dogum tarihim 30.06.1966

Sweet_FormuLa
25 Nisan 2016, 18:31
1984 girislen hemen Emekli olabilmen icin 5225günü tamamlaman gerekiyor malesef günün yetmedigi icin 3600 günden 60 Yasinda emekli olabilme imkanin var eger 9 Yil Almanyada calismisligin varsa. Borclama Dilekceni verirken iceri 3163 gün senesinide 1990 - 1999 arasini secersin. Askerligide borclansan genede 1000günün eksik cikiyor yani Türk vatandasligin sürelerin yetmiyor.

karadeniz
25 Nisan 2016, 19:35
Arkadasimizin bilgilerine ilaveten,437+540=977 gün calisilmis ve askerlik,kalan 2623 günde yurtdisindan cikarsa yaslilik emekliligine hak kazanirsiniz

firtina 66
25 Nisan 2016, 19:41
Cevabin icin tesekür ederim
almanyada 26 yil calismisligim var,türk vatandasi olarak sadece 9 yil var ,1984 ten 1990 Kadar olan türkiye calismisligim var
toplam türk vatandasi olarak 15 yil yapiyor yinede yetmiyormu.

firtina 66
25 Nisan 2016, 19:46
merhaba Karadeniz kardes
cevabin icin tesekürler peki benim ne Kadar ödemem lazim tam olarak, ve ne Kadar emekli ayligi alabilirim.
beni biraz bilgilendiriseniz cok sevinirim.

karadeniz
25 Nisan 2016, 19:52
almanyada 26 yil calismisligim var,türk vatandasi olarak sadece 9 yil var ,1984 ten 1990 Kadar olan türkiye calismisligim var

firtina66,biz burada ne yazarsak bos,E sifre den bakacaksiniz sizin icin Türkiye'de kac prim ödenmis arti 540 gün askerlik kalan günleride yurtdisinda Türkvatandasi olarak gecen süre icin calismanizla 3600 güne tamamlayabilirseniz yaslilik emekliligine hak kazanirsiniz

merhaba Karadeniz kardes
cevabin icin tesekürler peki benim ne Kadar ödemem lazim tam olarak, ve ne Kadar emekli ayligi alabilirim.
beni biraz bilgilendiriseniz cok sevinirim.

Bu gün icin günlük prim tutari 17,56TL.olup emekli maasi icin net ifadeler kullanamayiz ama 1200TL. civarinda emekli maasi olur diye düsünüyorum

firtina 66
25 Nisan 2016, 20:02
tam 437 gün ödenmis Karadeniz kardes. cevabin icin cok tesekür ederim.

feza
25 Nisan 2016, 20:51
@karadeniz,

yurtdisinda gecici emekli olan kisiye TR´den emeklilik maasi baglaniyor mu?
verecegin bilgi icin simdiden tesekkürler.

Sweet_FormuLa
26 Nisan 2016, 01:54

Toplamda Türk vatandasligi sürelerin 15 yil yapiyorsa ihtiyaciniz olan 5225 güne ulasmaniz yetiyor hemende Aylik almayada baslarsiniz. Almanyadan Malulen Aylik alirkende Türkiyeden Maas alabilirsiniz, Ayliginizda 1999 senesi önceleri oldugundan yaklasik 1500 TL nin üzerinde olur.

karadeniz
26 Nisan 2016, 14:42
Toplamda Türk vatandasligi sürelerin 15 yil yapiyorsa ihtiyaciniz olan 5225 güne ulasmaniz yetiyor hemende Aylik almayada baslarsiniz. Almanyadan Malulen Aylik alirkende Türkiyeden Maas alabilirsiniz, Ayliginizda 1999 senesi önceleri oldugundan yaklasik 1500 TL nin üzerinde olur.

Sweet_FormuLa,arkadasimiz 1990 yilinda Almanya'ya gelmis 1999 yilinda Almanvatandasligina gecmis sanirim,9 yillik sürede Türkvatandasi olarak rente prim gün sayisini belirtmemis yaslilik emekliligi icin gereken prim gün sayisinida ulasabilirmi tam olarak bilmiyoruz,normal emeklilik sansida yok gibi.

@karadeniz,

yurtdisinda gecici emekli olan kisiye TR´den emeklilik maasi baglaniyor mu?
verecegin bilgi icin simdiden tesekkürler.

feza,yeterli prim günüz varsa tabiki emekli olursunuz,Türkiye'de calismaniz varsa,dogum tarihini,calismaya basladiginiz tarihleri belirtirseniz (Almanvatandasligi varsa tarihleri) size bu konuda arkadaslar gerekli bilgi verirler

firtina 66
26 Nisan 2016, 15:29
Merhaba Karadeniz kardes
1990 dan 1999 Kadar türk vatandasi olarak almanyada calistim,Alman vatandasi olarak, (Mavi kartim var) 1999 dan 2011 Kadar
calismisligim var,2011 den itibaren gecici emekliligim var,2019 Kadar emekliyim.
türkiyede calismisligimla buradaki (Almanyada)calismisligim prim gününe yetmiyormu?türk vatandasi olarak 1984 ten 1999 Kadar olan günleri ödersem yinede olmuyormu.kusura bakma senide rahatsiz ediyorum,

karadeniz
26 Nisan 2016, 17:27
Merhaba Karadeniz kardes
1990 dan 1999 Kadar türk vatandasi olarak almanyada calistim,Alman vatandasi olarak, (Mavi kartim var) 1999 dan 2011 Kadar
calismisligim var,2011 den itibaren gecici emekliligim var,2019 Kadar emekliyim.
türkiyede calismisligimla buradaki (Almanyada)calismisligim prim gününe yetmiyormu?türk vatandasi olarak 1984 ten 1999 Kadar olan günleri ödersem yinede olmuyormu.kusura bakma senide rahatsiz ediyorum,

firtina66,Türkiye'den emekli olabilmek icin,calismaya basladiginiz tarih sizin emeklilik yasinizi ve ödemeniz gereken prim gününü belirler,Türkiye'de calismaniz ve askerlik borclanmasi ile yaklasik 977 güne ulasabiliyorsunuz kalan günleride yurtdisi calismanizdan fakat yurtdisi borclanmasi sadece Türkvatandasi olarak calismis oldugunuz ve 1 yila kadarki issizlik dönemini kapsiyor,bir deyimle 1990 yili ile Almanvatandasligina gectiginiz 1999 yillari arasi calismanizi borclanabilirsiniz,sizin yapmaniz rente kasadan gelen rentenversicherungsverlauf'tan Türkvatandasi olarak calismis oldugunuz prim gün sayisini bilmeniz eger Türkvatandasi olarak Almanya'da 2623 güne ulasirsa 3600 günle yaslilik emekliligine hak kazanirsiniz

firtina 66
26 Nisan 2016, 19:59
tesekürler Karadeniz kardes,simdi anladim bende biraz Jeton gec düsüyor.

feza
26 Nisan 2016, 20:19
feza,yeterli prim günüz varsa tabiki emekli olursunuz,Türkiye'de calismaniz varsa,dogum tarihini,calismaya basladiginiz tarihleri belirtirseniz (Almanvatandasligi varsa tarihleri) size bu konuda arkadaslar gerekli bilgi verirler

tesekkürler, borclanma kosullarini tamamladim emeklilik maasi almam su an benim icin söz konusu degil.
bir kac sene önce netde "gecici emekli olanlarin emekli maasi baglanmadigini" okumusdum, okudugumun yanlis bilgi olup olmadigindan dolayi sormusdum.

firtina 66
12 Şubat 2017, 13:40
Merhaba arkadaslar
türkiyede emeklilik günlerimi hesaplatirdim.malesef türk vatandasi olarak 1990 1999 arasi olan süre yetmiyor 170 gün acik var
bunu nasil kapatabilirim,bir önerileriniz varmi acaba,su anda burada malulen emekliyim.

guengoer52
12 Şubat 2017, 18:44
Arkadasim toplamda nekadar borclanman gereken günden 170 gününün eksik oldugu söylendi? Türkiyedeki calismisligin tamam 437 günde Almanya`da Türk vatandasi olarak calistigin dönemlerin tam tarihini vermemissin normalde 3600 günden yaslilik emekliligine yeterli olmasi gerekiyor.
Türk vatandasi olarak calisilan sürelerin eksikligini tamamlamak icin ya Türkiye`de o günleri Alman vatandasi olarak calisman yada tekrardan Türk vatandasligina gecerek tamamlaman gerekir ancak sen su an malulen emekli oldugundan okadar süreyi Türkiye`de calisman basina is acar.
Ayrica 2019 yilina kadar süreli bir malulen emeklilik söz konusuyken Türkiye`den emekli olsan bile maluliyetin uzatilmamasi durumunda ne yapacaksin eger almanya`da calisir yada herhangi yardim alirsan Türkiye`deki emekli ayligi alma hakkinida kaybedersin, bunlarida göz önünde bulundurmalisin.

firtina 66
12 Şubat 2017, 20:04
cevabin icin tesekürler guengoer52.
almanyada ise baslama tarihim türk vatandasi olarak 02.04.1990 türk vatandasligindan ciks tarihi 16.03.1999.
kac günden hesaplamislar bilmiyorum,türkiyede kardesim ilgileniyor dosya su anda onda.sadece bana dedigi 170 gün eksik cikiyormus,daha fazla bir bilgim yok su anda

guengoer52
12 Şubat 2017, 23:05
almanyada ise baslama tarihim türk vatandasi olarak 02.04.1990 türk vatandasligindan ciks tarihi 16.03.1999.
kac günden hesaplamislar bilmiyorum,türkiyede kardesim ilgileniyor dosya su anda onda.sadece bana dedigi 170 gün eksik cikiyormus,daha fazla bir bilgim yok su anda

Arkadasim 1984 yili Türkiye`den 437 günün var, Almanya`da 02.04.1990 dan 16.03.1999 da Türk vatandasi olarak yaklasik 3224 gün var. Sigortalilik günleri her ay icin 30 gün hesaplanir o yüzden 3224 günde 3-5 günlük bir hata olabilir diye yaklasik yazdim. Toplamda 3661 günün varki 3600 günden yaslilik emekliligi senin icin en uygun olani.

Dogrusu bu hesapta 170 günün nasil hesaplandigini ben cözemedim 3661+170= 3831 gün hicbir hesaba uymuyor.

Türkiyede ssk li olarak calismis oldugun 437 günü 3600 a tamamlamak icin 3600-437= 3163 gün ( 02.04.1990 - 15.01.1999) arasi yurtdisi borclanmayla 3600 günü tamamlayabiliyorsun. Daha önce Türkiye`de ssk li calisman oldugu icin yeniden calisma yapmana gerek yok.

Önceki yazimdada belirttigim gibi Almanya`da gecici malulen emekli olman Türkiye`de emekli olmana engel olmadigi gibi, olasi gecici emekliligin devam etmemesi durumunda calisma yada ikametgaha dayali sosyal yardim almak Türkiye`deki emeklilik hakkinin durdurulmasi anlamina gelir. Ayrica Almanya`da malulen emeklilige basvururken Türkiye`deki calismani bildirmis olman gerekirdi sanirim bu ayrintiyi ozaman atlamamissindir. Malulen emekliligin sürerken Türkiye`den emekli olup aylik almaya baslarsan bunu Alman emeklilik kurumuna bildirmen gerekir.

aslankral
12 Şubat 2017, 23:16

-dogum tarihin ? onu yazmamissin

Senin icin bir cevap vermeye cali$ayim
437 gün Türkiyede var
540 gün askerlik (bu süreyi borclanabilirsin)
3223 gün TC vatandasi olarak yurtdisi calisma (9 sene bu süreyide borclanabilirsin)

toplamda 4200 gün yapiyor 3600 gün yaslilik emekliligi icin süren yetiyor (60 yas)

normal emeklilik icin 5225 gün gerekiyorsa 1000 günden fazla eksigin var
170 gün eksik nasil hesaplanmi$ orasini bilemem,
E-devlet sifresi alip internetten Türkiyedeki günlerine bir bak kac gün,
LVA dan Rentenversicherungsverlauf alip Almanyada TC vatanda$i olarak cali$tigin günlerini yeniden kontrol et.
Birde TC vatandasligindan ciki$ gününü yeniden kontrol et (nüfus kayit örneginde yaziyor)

hOrOz
12 Şubat 2017, 23:46
-dogum tarihin ? onu yazmamissin

Senin icin bir cevap vermeye cali$ayim
437 gün Türkiyede var
540 gün askerlik (bu süreyi borclanabilirsin)
3223 gün TC vatandasi olarak yurtdisi calisma (9 sene bu süreyide borclanabilirsin)

toplamda 4200 gün yapiyor 3600 gün yaslilik emekliligi icin süren yetiyor (60 yas)

normal emeklilik icin 5225 gün gerekiyorsa 1000 günden fazla eksigin var
170 gün eksik nasil hesaplanmi$ orasini bilemem,
E-devlet sifresi alip internetten Türkiyedeki günlerine bir bak kac gün,
LVA dan Rentenversicherungsverlauf alip Almanyada TC vatanda$i olarak cali$tigin günlerini yeniden kontrol et.
Birde TC vatandasligindan ciki$ gününü yeniden kontrol et (nüfus kayit örneginde yaziyor)

Eksik olduğunu SSK bildirmiş demekki bir yerde açık var

firtina 66
13 Şubat 2017, 00:19
cevaplariniz icin tesekürlr arkadaslar
guengoer52.türkiyede calistigimi emekli olurken bildirmistim.nasil hesaplamislar ben tam olarak bilmiyorum,dosya su anda türkiyede kardesimde
dosya bana ulastiginda bakalim nasil hesaplamislar.

karadeniz
13 Şubat 2017, 00:25

Yurtdisindan maluliyetten emekli oldugu icin calisilamaz,kalan günleri 1260 günü gecmemek kaydiyla

II- ESNAF BAĞ-KUR'LULARIN YURT DIŞINA ÇIKMALARI HALİNDE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI:

1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanununun 24 üncü maddesine göre, gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, tüccar, sanayici, işadamı ve şirket ortağı gibi diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmak durumundadırlar.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Suriye, Irak veya Suudi Arabistan gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik anlaşması olmadığı için, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları devam eder.

Ayrıca bu durumda olan kişiler, ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan yabancı ülkelere gittiklerinde, buralarda kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaları yoksa, sırf yurt dışına çıktıkları için 1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılmaz ve devam eder.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Almanya ve Fransa gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunduğu için, çalışmaya başladıkları tarihten bir gün öncesi itibariyle Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları sona erer.

Türkiye'de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya veya Fransa'ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir
http://www.burhaneray.com/Bag-Kurluyken-Yurtdisinda-bulunan-veya-Yurtdisinda-Calisanlarin-Sigortalilik-Durumlarinin-Degerlendirilmesi/613

firtina 66
13 Şubat 2017, 12:12
karadeniz kardes,bana biraz daha aciklama yapabilirmisin, ben tam olarak anlayamadim
bu kanun ssk icin de gecerlimi

karadeniz
13 Şubat 2017, 13:09
karadeniz kardes,bana biraz daha aciklama yapabilirmisin, ben tam olarak anlayamadim
bu kanun ssk icin de gecerlimi

Sayı : B.13.1.BKG.0.10.00.01.SVK.
Konu : Yabancıların 1479 sayılı Kanuna Tabi sigortalılığı

GENELGE 2005/....
Ülkemizle Sosyal Güvenlik Sözleşmesi bulunan veya bulunmayan ülkelerin vatandaşları;

- Ülkemizde bağımsız çalışması bulunan, ancak bu çalışmasından önce vatandaşı bulunduğu ülkede sosyal güvenlik kuruluşlarına prim ödeyen ve prim ödemeye devam eden, bu kuruluşlardan emekli olanlar, çalışma izin belgesi ile birlikte vatandaşı olduğu ülkede sosyal güvenlik kurumlarına prim ödediklerini ve ödemelerinin devam ettiğini veya emekli aylığı aldıklarını gösterir (yeminli tercüme bürolarınca veya mahalli konsolosluklar aracılığıyla tercüme edilmiş) hizmet cetvelini veya aylık aldığını gösterir belgeyi il müdürlüklerimize ibraz etmeleri halinde, 1479 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi kapsamında zorunlu sigortalı olamayacaklardırhttp://www.muhasebenet.net/2009-2402-5510%20sayili%20yasaya%20gore%20yabanci%20isveren% 20bagimsiz%20%20calisan%20ve%20sirket%20ortaklarin in%20sigortaliligi.html

Su sekilde özetleyebiliriz,Almanya'dan malulen Emekli oldugunuzdan fiili calisma yapamasiniz,bagkur sirket ortagi (bagkurda fiili calisma yok) konumunda emeklilik prinlerini öder genelgede belirtildigi gibi yurtdisindan emeklisi olarak saglik hizmeti aliyorsunuz dolasiyla Türkiye'de saglik sigorta primi ödemeyerek ihtiyaciniz olan eksik primleri ödeyebilirsiniz yanliz prim süresi 1260 günü gecmemeli yoksa emeklilik bagkur kapsamindan olur,siz yinede Türkiye'de bir uzmanda bu bilgileri teyit ettirin.

firtina 66
13 Şubat 2017, 14:11
cok tesekür ederim karadeniz kardes.simdi anladim .