PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiyeden borclanma emeklilik

er4711
19 Nisan 2016, 15:28
Merhaba arkadaslar.
Yasim 58 , 41 seneden beri almanyada calistim. Mart 2017 emeklilige cikacagim. Türkiyede bir kac gün calistim. Yani SSK da kayitliyim. Simdi türkiyeden emekli olmak istiyorum. Kütügüm Afyona bagli.
1 / Bu islemi afyonda kendim halledebilirmiyim yoksa bir avukat mi tutmak gerekir. sözde avukat ayligmi daha uygun cikartirmis .Dogru mu ?
2 / Kac Euro ödemem gerekir ve ne kadar emeklilik maasi alabilirim. Bana detayli bilgi verebirirmisiniz ?
3 / Esim 5 sene evvel kanserden öldü. Ben de ölürsem ne olur. 22 ve 27 yaslarinda bir kiz bir erkek cocuklarim var.
4 / emekli maasimi almanyaya havale ettirebilirmiyim ?
5 /Bu isleri frankfurtdan yani türkiyeye gitmeden halledebilrmiyimi ?

Simdiden yardimci olan arkadaslara cok tesekkür ediyorum.

Allaha emanet olun

yilmaz68
19 Nisan 2016, 18:11
İlk önce emekli sandığından rentenversicherungsverlauf alıyorsun.
Yanıda kimliğin ile beraber konsolosluğa gidip sosyal danışmana müracaat ediyor orada SSK'a baş vuru için sana bir evrak dolduruyor.
O evrakla Türkiye'de bulunduğun ilin SSK'sına baş vuruyorsun onlar işlemi başlatıyor sana ne kadar ödemen gerektiğini söylüyorlar.
Senin yaşın 58 olduğu için 3600 gün'den borçlanma olacağı kesindir, bu miktar tahminen 19-20 bin euro yapar.
Elinde para varsa yatırsın veya birazını yatırır üstünü ziraat bankasından borçlanırsın, hiç yoksa tanıdık biriyle ziraat banka müdürüyle bir görüşün belki hepsini borçlandırır.
Eğer bu sene 30.06.2016 tarihine kadar yaparsan avantajın olur yoksa 1.07.2016 tarihinde zam geliyor.
Eğer inşallah olursa emekliliğin hemen başlar takriben 1500 TL ye yakın maaşa bağlarlar yarıdan fazlasını krediye keserler.
Ölüm durumunda kredin sigorta tarafından ödenir, banka sana kredi verirken ölüm sigortası yapar bir kereliğine kredi içinden parasını alırlar.
Türkiye'den maaşın olduğu için oğlun değil ama kızın bekar ise senden kalan maaşı kızına bağlarlar.
Kolay gelsin.

er4711
19 Nisan 2016, 18:16
arkada kalan cocuklar bundan faydalanirmi yoksa para yanar mi. türkiyeye de gitmem sart mi?
Cok sagol

yilmaz68
19 Nisan 2016, 18:27
Kanunen kız çocuğu evli değilse yararlanır.

karadeniz
19 Nisan 2016, 19:23
Merhaba arkadaslar.
Yasim 58 , 41 seneden beri almanyada calistim. Mart 2017 emeklilige cikacagim. Türkiyede bir kac gün calistim. Yani SSK da kayitliyim. Simdi türkiyeden emekli olmak istiyorum. Kütügüm Afyona bagli.
1 / Bu islemi afyonda kendim halledebilirmiyim yoksa bir avukat mi tutmak gerekir. sözde avukat ayligmi daha uygun cikartirmis .Dogru mu ?
2 / Kac Euro ödemem gerekir ve ne kadar emeklilik maasi alabilirim. Bana detayli bilgi verebirirmisiniz ?
3 / Esim 5 sene evvel kanserden öldü. Ben de ölürsem ne olur. 22 ve 27 yaslarinda bir kiz bir erkek cocuklarim var.
4 / emekli maasimi almanyaya havale ettirebilirmiyim ?
5 /Bu isleri frankfurtdan yani türkiyeye gitmeden halledebilrmiyimi ?

Simdiden yardimci olan arkadaslara cok tesekkür ediyorum.

Allaha emanet olun

er4711,yukarida arkadaslar bir takim bilgiler vermis bende ilave olarak dikkat etmeniz gereken hususlari belirteyim,
Almanya'da ilk calismaya basladiginiz 8.9.1976 tarihinden önce ise calisma tarihi sonrasi ise 18 yasini baz alarak 3600 gün hesaplayin,
Islerinizi Türkiye'ye gitmeden yapabilirsiniz,internetten yurtdisi borclanma dilekcesini indirin,en önemli kismi 11 madde ise baslama tarihi,misal 1.1.1978 ile 1.1.1990 tarihler arasi 3600 gün borclanma yapilmasi.
Bu gün icin günlük prim tutari 17,58TL. misal,17,58X3600=63,288TL. ödenecek miktar.

gerekli belge,rentenversicherungsverlauf,Türkiye'de calisma yaptiginiz tarih öncesi ve sonrasi pasaportdaki giris cikis tarihlerinin bulundugu sayfanin fotokopisi.
Bagli bulundugunuz sgk.mu il müdürlügüne posta ile gönderin yeterli

tolgahamburg
25 Nisan 2016, 04:46
Er4711 Kızın evlenmediği sürece ve ikametgaha dayalı sosyal yardım almadığı sürece maaşını alır...Buna dikkat et alması gerekiyorsada maaşını durdursun ileride kanunlar ne olur bilinmez fakat şimdi böyle durumlar...

er4711
26 Nisan 2016, 17:00
Yukarida yazdigim gibi. mart 2017 ye ye kadar Arbeitslosengeld alacagim .01.04.2017den sonra issizlikten ayrilip isverenden Zeitrente alacagim ve 01.09.2019 dan itibaren alman devletinden yani LVA dan Emekliligim baslayacak. Su an 59 yasindayim. Farzedelim SSK ya Parayi yatirdim ne zaman ( Kac yasimdayken ) türkiyeden emekli olabilirim. Krankenversicherung gibi ödemeler issizlik zamanindan sonra hep kendim ödeyecegim ve devletten hic para almayacagim.
Bilen arkadaslardan cevap bekliyorum .
Ellerinize saglik

kurtun58
06 Mayıs 2016, 16:37
merhaba arkadaslar
benim sorum ben 46 yasindayim ve 1993 yilinda türkiyede baslangic tarihim ve 600 gün calismisligim var 2007 yilindan beride almanyada calisiyorum.karadeniz abinin tavsiyesiyle 57 yas ve 3600 günden emekli olmak istiyom.simdi konsolosluk üzerinden sivas ssk ya basvurmak ve bir miktarini ödemek istiyom.formda alt ve üst sinir var ücrette birde kendimizin belirleyecegimiz bosluk biarkmislar.simdi alt sinirdan ödesem 17,58 den ne kadar emekli alirim.veya ne kadar ödememi tavsiye edersiniz .üst sinirda cok :) .birde ödeme siniri varmi mesala istesem 500 gün bir seferde ödeyebilirmiyim
saygilar

guengoer52
21 Mayıs 2016, 23:11
merhaba arkadaslar
benim sorum ben 46 yasindayim ve 1993 yilinda türkiyede baslangic tarihim ve 600 gün calismisligim var 2007 yilindan beride almanyada calisiyorum.karadeniz abinin tavsiyesiyle 57 yas ve 3600 günden emekli olmak istiyom.simdi konsolosluk üzerinden sivas ssk ya basvurmak ve bir miktarini ödemek istiyom.formda alt ve üst sinir var ücrette birde kendimizin belirleyecegimiz bosluk biarkmislar.simdi alt sinirdan ödesem 17,58 den ne kadar emekli alirim.veya ne kadar ödememi tavsiye edersiniz .üst sinirda cok :) .birde ödeme siniri varmi mesala istesem 500 gün bir seferde ödeyebilirmiyim
saygilar

kurtun59 günlük prim borclanma alt siniri 17,57, üst sinir 6,5 kati olan 114,19 TL olsada üst sinirdan borclanarak emeklilik basvurusu yapmaniz normal alabileceginiz ayligin 6,5 misline esit olmayacak hatta 2 kati bile olmayacaktir, tam olarak nekadar aylik alabileceginiz konusunda birsey söyleyemesemde kimi uzmanlarin alt sinirla üst sinir arasinda sadece 300-400 TL ye kadar fark oldugunu söylediklerini hatirliyorum bu durumda degermi degmezmi herkes kendi karar vermelidir.

tolgahamburg
22 Mayıs 2016, 00:00
114,19 TL borçlanacak yiğit zor bulunur zannetmiyorum bunu ödeyecek olanı;)kurtun58 az sayıda bu işleri yapan doğru dürüst uzmanlar var onlara danış mağdur olma....çünkü ortalıkta çok var...haklarını her şeyi öğren

Dasti
05 Haziran 2016, 13:47
Merhaba arkadaşlar
Benim bir sorum var cevap verebilirseniz sevinirim ;
Ben 1970 doğumluyum 1990 senesinde Almanya'ya geldim ithal damat olarak :-( .
1991 da çalışmaya başladım,1999 a kadar çalıştım ( tam olarak 8 yıl ) . 1999 senesinde Türk vatandaşlığından tamamen çıkarak Alman vatandaşlığına geçtim ( sadece Alman vatandaşlığım var bu güne kadar ) . 1999 dan bu güne kadar kendi iş yerimi çalıştırıyorum. 2015 yılında Türkiye'den mavi kart aldım ve kendimi 3 gün sigortalı gösterdim .
Sorum ;
Ben şimdi 3600 kuralına göre emekli olabilirmiyim eğer borçlanırsam?

Saygılar

guengoer52
06 Haziran 2016, 01:10
Merhaba arkadaşlar
1991 da çalışmaya başladım,1999 a kadar çalıştım ( tam olarak 8 yıl ) . 1999 senesinde Türk vatandaşlığından tamamen çıkarak Alman vatandaşlığına geçtim ( sadece Alman vatandaşlığım var bu güne kadar ) . 1999 dan bu güne kadar kendi iş yerimi çalıştırıyorum. 2015 yılında Türkiye'den mavi kart aldım ve kendimi 3 gün sigortalı gösterdim .
Sorum ;

Saygılar

Arkadaşım Türk vatandaşı olarak çalışmış olduğun 8 yıllık süre 3600 günden emekli olmak için yeterli değil, 2 yılın eksik bu zamanı ya yeniden Türk vatandaşlığına geçip tamamlayacak ya Türkiye`de çalışarak tamamlayıp 57 yaşını beklemelisin.

aslankral
06 Haziran 2016, 01:47
Merhaba arkadaşlar
Sorum ;

Saygılar

Bende 1970 dogumluyum ve 2000 den bu yana Alman vatandasiyim senden farkli olan benim TC vatandasi olarak calistigim süre 4500 gün
tüm islemleri kendim yaptim gecen hafta 2000 gün kadar süreyi ödedim geriye kalani ileride emeklilik yaklasinca yeniden borclanacam,
ilk etapta mevcut günlerini borclanarak ne kadar eksigin oldugunu ögrenebilirsin,sana gerekli belgeler :

-Rentenversicherungsverlauf (LVA dan alacan)
-Yurtdisi borclanma talep dilekcesi (SGK nin sayfasindan indirebilirsin)
-Mavi Kart (arka ön tek sayfaya kopyala)
-Nüfus Kayit örnegi (bagli oldugun Konsolosluktan alabilirsin, bedava)
-Türk vatandasligindan cikma Belgesi

Yurtdisi borclanma talep dilekcesini doldurup ve diger tüm belgeleri eksiksiz tamamlayip TR de bagli bulundugun Il deki SGK Kurumuna taahütlü gönderip
6-7 ay sonra sana gelen Borc Tahakkuk Cetvelinde kac gün borclanman gerektigi belirtiliyor, eger 3600 günü tamamlayabiliyorsan 60 yasinda emekli olursun
eksik günün varsa simdilik secenekler sunlar:
-yeniden TC vatandasligina gecmek ( LVA ya prim yatirmanda gerekecek)
-izin dönemlerinde eksik günleri TR de calisarak tamamlamak
-istege bagli prim ödenebildiginide duydum ama tam detaylarini bilmiyorum

karadeniz
08 Haziran 2016, 09:30
eksik günün varsa simdilik secenekler sunlar:
-yeniden TC vatandasligina gecmek ( LVA ya prim yatirmanda gerekecek)
-izin dönemlerinde eksik günleri TR de calisarak tamamlamak
-istege bagli prim ödenebildiginide duydum ama tam detaylarini bilmiyorum

Türkiye'de istege bagli prim ödeme icin Türkiye'de ikamet edilmesi gerek.

kurtun58
03 Ağustos 2016, 23:03
ben bütün evraklari haziladim ve ay sonunda basvuracam.yalniz sormak istedigim ödeme yaparken 3 dönemin oldugu 1999 öncesi 1999 2008 arasi ve 2008 den sonraki dönem.ben bu seferde 2007 ile 2009 yillari yüksek ödeyip.sonraki yillarida sonra azami ödemek istiyom.simdi ben mesala prim ödem gününü 50 belirtsem.2 yil sonar ödedigimdede 18 liradan ödeye biliyormuyum.yani her ödemede farli fiat belirliyebiliyormuyum?

kurtun58
03 Ağustos 2016, 23:29
ben bütün evraklari haziladim ve ay sonunda basvuracam.yalniz sormak istedigim ödeme yaparken 3 dönemin oldugu 1999 öncesi 1999 2008 arasi ve 2008 den sonraki dönem.ben bu seferde 2007 ile 2009 yillari yüksek ödeyip.sonraki yillarida sonra azami ödemek istiyom.simdi ben mesala prim ödem gününü 50 belirtsem.2 yil sonar ödedigimdede 18 liradan ödeye biliyormuyum.yani her ödemede farli fiat belirliyebiliyormuyum?

Karadağlı Rıza
04 Eylül 2016, 22:33
Selam
ben bilen kisilere soruyorum en karli nasil Türkiyeden emekli olabilirim, karli yazinca yani en az ödeme ile en cok emekli ayligi almak.
ben 1987 ise basladim suana kadar türküm ve bu zamana kadarda calistim almanyada.
Bu sene izinde SGK de bir hafta calistim.

Mümkünse cabuk emekli olub Türkiyeye birdemlik gitmeyi düsünüyorum.
Arastirdigima göre 50 Yasinda emekli olabiliyor musum.

Nasil yapsam karli olur?
Cevablar icin simdidem tesekürler.

Wasser1907
18 Eylül 2016, 18:10
Merhaba

Öncelikle KARADENIZ arkadasa tsk etmeliyim,yardimlarindan dolayi,beni cok iyi yönlendirdi!

Bu sene Kayseride dilekcemi verdim 3600 günden borclanmak icin lazim olanlari söyleyim,kendim Alman vatandasiyim

+Mavi Kart kopyasi
+LVA rentenversicherungsverlauf
+Reisepass (TRye girisi damgasi icin)
+Sigortali ise girisi ve cikis belgesi (tanidiginiz biri varsa isyerine sahip,onun üzerinden muhasebeci vasitasiyle oluyor)
+Basvuru dilekcesi

karadeniz
21 Eylül 2016, 15:47
Selam
ben bilen kisilere soruyorum en karli nasil Türkiyeden emekli olabilirim, karli yazinca yani en az ödeme ile en cok emekli ayligi almak.
ben 1987 ise basladim suana kadar türküm ve bu zamana kadarda calistim almanyada.
Bu sene izinde SGK de bir hafta calistim.

Mümkünse cabuk emekli olub Türkiyeye birdemlik gitmeyi düsünüyorum.
Arastirdigima göre 50 Yasinda emekli olabiliyor musum.

Nasil yapsam karli olur?
Cevablar icin simdidem tesekürler.

Daha saglikli bilgiler icin dogum tarihi,ise baslama tarihini,gün,ay,yil olarak yazmalisiniz,
Kisa bilgi eger 1987 yilinda 18 yasinizi doldurmus durumdaysaniz,24/11/1986 ile 23/05/1988 arasi, (25 yillik sigortalilik süresi dolmus durumda) 50 yasi,5375 prim günü ile emeklilik hakki elde edersiniz.

beyreli
21 Eylül 2016, 17:05
selam
ben 68 dogumluyum 1980 de yurdısına gittim ve 1991 den 2014 kadar calıstım
2014 de tr de calıstım 1 bucuk yıl nezaman tr den emekli olabilirim ve kac lira maaş alabilirim
tesekkurler

Karadağlı Rıza
02 Ekim 2016, 19:10
Daha saglikli bilgiler icin dogum tarihi,ise baslama tarihini,gün,ay,yil olarak yazmalisiniz,
Kisa bilgi eger 1987 yilinda 18 yasinizi doldurmus durumdaysaniz,24/11/1986 ile 23/05/1988 arasi, (25 yillik sigortalilik süresi dolmus durumda) 50 yasi,5375 prim günü ile emeklilik hakki elde edersiniz.

Evet ise giriste 18 yasindaydim. Isi giris tarihim 01.09.1987 Simdiye kadar calistim 29 sene calismis oluyorum.
en karlisi sizin yazdiginiz gibimi. Duyduguma göre önce günleri borclanmak daha karli oluyormus, yoksa benmi yanlis anladim.

V/S
03 Ekim 2016, 15:33
Bir soruda ben sormak isterim kardeniz Bey,

Ben 20 Yasimda yani 2001 de Alman Vatandasligina izinli gecis yapdim.
Suan Türkiyedeyim (izin) ve SGK Yurt Disi borclanma bilgi istedim. Yas 35.

Bana 720 Gün borclanma olabilecegimi söylediler. Yani sadece 2 sene.

17-20 Ausbildung yapdim. Dogum tarhim 1981. Bunun disinda fazla Gün alabilirmiyim.
Yakindan hic takip etmedigim icin hic bilgim yok, mahkeme verme olayi vs. vardi ?
Almanya Dogumluyum SGK Nr. yok, Türkiyede calismisligim yok, ama türkiyede is imkanim var.