PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada Daire almak istiyorum ,fikirlerinize ihtiyacim var

thaflowkilla
19 Nisan 2016, 13:26
Merhaba arkadaslar. Benim bie sorum olacak. Bir tane Daire buldum, henüz gidip bakmadim. Ama biraz karisik aslinda. Normalde bildigimiz bir ev. Yani alt tarafinda 2-3 Bodrum kati odasi ve bir de Garaj var. Üstünde ise 3 oda var. Catisi var ama kalinacak yeri yok. Sief Cati yani. Ama bu ev yerine degil de, Daire yerine geciyor. Bu evin Daire yerine gecmesinin sebebi ise, hemen yaninda (bir teras yaninda ki evi bagliyor) iki ev daha var. Ve bunlar hep beraber ancak bir ev olarak sayiliyor(mus) anladigim kadariyla. Makler ile konustum, dediki daire'yi satan kisi esinden ayrildigi icin satiyormus. Diger yaninda ki dairelerde ise satan kisinin ailesi (galiba Abla veya Abisi) kaliyormus. Makler'in dedigine göre Miteigentümer oluyormusum. Yani Grundstück bir nevi 3'e bölünüyormus. Misal birisi kendi evini boyamak isterse kendi ödüyormus, ama normal evin oldugunda ödenen mesela Strassenbereinigung, Hausmüll felan 3'e bölünüyormus.

Bu konuda bilgisi olan varmi? Bir yönden Daire olarak gecmesi, aslinda ev oldugu halde güzel. Ama kaziklanmak istemiyorum acikcasi. Bu is nasil oluyor? Masraflar nasil, haklar nasil olur? Ilerde basima bela olabilecek bir durum varmidir?
Zwangsversteigerung olup olmadigini bilmiyorum suan!

Yardimci olursaniz sevinirim.

Not: Exposé'yi posta yolu ile yolladi dün, elime ulasmadi henüz. Benim fikrim aslinda daire almakti, ama böyle bir evi görünce hosuma gitti. Aslinda bir ev gibi.

Gercekler
19 Nisan 2016, 22:05
Konuyu dogru anlamissin. Ev gibi gözüksede, arazi üc kisiye müsterek. Ayni dairede oldugu gibi.

Üc kisi oldugunuz icin, iki kisi nederse o olur. Iki kisi bir olursa hukuki olarak evin boyasinada karsir. Yani cogunluk ne karar verirsen uymaya mecbursun. Ben istemiyorum deme hakkin yok ve dava hakkin bile yok.

thaflowkilla
19 Nisan 2016, 22:41
Tavsiyen nedir? Makler kimsenin boyasina karismiyor dedi. Acaba aralarinda bir sözlesme mi yaptilar?

AKSU43
19 Nisan 2016, 23:05
Slm arkadas kendi evinde yine kiraci gibi olacaksin yine istedigin gibi hareket edemiyeceksin birincisi birde 4 duvar satin aliyorsun arsa yok gibi.
Tek ailelik ev al bence sana ait olsun daire de alma.Durumum buna müsait dersen sabret durumun müsait oldugu Zaman al bence

Gercekler
20 Nisan 2016, 23:10
Eger bugünki rahatini düsünürsen ev daha avantajli. Ama ekominik ve yasliligi, hastaligi ve issizligi düsünürsen daire daha iyi.

Evde arkadasin dedigi gibi daha özgürsün. Ancak bir tadilat ciktimi, masraflarin hepsi sana kaliyor. Dairede, aksisi anlasilmadiysa, masraflar herkes müsterek olarak bölüsüyor.
Bunu sorman gerekir.

Issiz kalir ve Hartz4 düsersen, bir daireye birsey demiyorlar. Ancak evin oldumu, senin sorunun diyorlar. Hemen sat, ye ve öyle gel diyorlar.

Yaslilikta ise yine daire daha avantajli. Yaslaninca gelir düsüyor. Emekli maaslari ayligin yaklasik yüzde 40i kadar. Ev büyük isitmasi daha zor, metrekare daha büyük oldugu icin Nebenkosten daha fazla. Birde yaslaninca artik tamirciler ile ugrasamiyorsun. Dairede Hausverwaltung gelip gerekeni yapiyor.

Birde daireyi ilerde satmak, evden satmak daha kolay. Ev alanlar, cogu zaman daha fazla para verdigi icin, 4/4 lük ariyorlar. Bagzilari hatta diyorki, sehirdeki eski eve bu parayi verecegime, ayni para ile köyde ev yaptiririm. Dairede ise insanlar daha cok Kaltmiete kurtarmak derdinde oldugundan, 3/4 lük eve daha kolay razi olabiliyorlar.

Daireyi satamazsan bile kiralamasi kolay. Evi kiralamak cok zor.

Millet ev aliyor kira gibi öderiz diye, ama borcu 30 yilda zor bitiyor. Daire 15-20 yil arasinda bitiyor. Ev veya daire sirf rahat etmek icin degil, kiradan kurtulmak icin alinir. Ben 30 sene ödeyecek olduktan sonra ne edeyim evi. Nezaman bitecekte kara gececem?

Ben bu düsüncelerden dolayi daha 15 yasinda olan bir daire aldim. Ev alan arkadaslar hergün evin soluna sagina para siviyor. Hatda bagzilar izine bile gidemiyor. Izine gitcek parasi kalmiyor adamin.

Ben daireden memnunum. Bir tane de Schrebergarten aldim. Icine ocak, buzdolabi, bulasik makinasi koydum. Yazlari hep bag evi gibi bahcedeyim. Kisin zaten evindede olsa bahce bir ise yaramiyor.

Ha birde evin sokak kaldirimina geliyorsa birde orayi günde iki kere karini kürümen gerekiyor. isin yoksa sabah 6da kak kar kürü. Kürümezsen belediye gelip ceza kesiyor.

Antakya
21 Nisan 2016, 05:24
Gercekler,

yorumun gercekleri anlatiyor. Fikirlerine katiliyorum.

cassano
21 Nisan 2016, 12:17
Hersey herkesin bütcesinde bitiyor. Bütcen neye el veriyorsa ona yaklas. Bahceli ev gibiside yok hic bir zaman.

Paparazi39
21 Nisan 2016, 19:03
arkadasim

daire risiko.....bide komsular gürültülü ise ne yapican ??

ev degil komsu al kendine demisler

Gercekler
21 Nisan 2016, 20:03
Eskilerimizin bir sözü vardir: Bir ev/daire kendisini 10 sene icinde amorti etmesi gerek diye. Hadi cag degistir 15 yil olsun.

Eger 15 yilda borcun bitmiyorsa, ister ev olsun, ister daire uzak durmak gerek.

Cassano dogru demis, herkes bütcesine göre. Ama bütce ne demek? Bankalar kira öder gibi öde diyor. Iyi tamamda, ben 60 yasina kadar kira ödeyecek gibi ödeyeceksem ne anladim ben bu isten? Ev/Daire ne icin alinir. Kiradan kurtulmak icin. Birnevi kiradan kurtuluyorsun, ama bankadan kurtulamiyorsun. Ne anladik o azaman isten? Bankalar 1500 Euro maasi olan adama 270000 Euro kredi veriyor. Simdi bu bütceye uygun mu? Hayir.

thaflowkilla
21 Nisan 2016, 20:56
Adin gibi gercekleri söylemissin kardesim. Hakikaten Ev aldinmi 30 yildan önce bitiremiyorsun. Ha tek avantaji olur, belki cocuklara kalir. Ama söyle birsey var. Cocuk birden fazlaysa o ev satilir ve 30 sene cekilen borc cilesi bosa gider! Haklisin yani. Ara ara insan yoruluyor. Bi yandan yine kiraya cik, Türkiye'den Arsa al diyorum, bi yanim daire al diyor. Kafam biraz karisik acikcasi.

Not: Yukarida belirttigim ev gibi olan Daire konusunu kapattim simdilik. Biraz riskli ve pahali geldi. Sonucta iki kardesin arasinda bir oy ile her daim malupsun. Istediklerini yapma ihtimali yüksek.

thaflowkilla
26 Nisan 2016, 15:07
Bir tane Daire buldum. En üst kat. Bir iki duvar cati kati gibi egri. Ama birde catisi var, camasirlari felan koymak icin.

Normalde cati kati yazin sicak, kisin soguk olur derler. Bu buldugum dairenin catisi yeni yapilmis ve ayriyetten isolieren yapilmis.

Ama bildigimiz cati kati sicakligini veya soguklugunu yasarmiyiz, tam en üstü olmamasina ragmen?

Daire'de bir tek yan, yani üst tarafa bakan cam var, o da Misafir WC. Geri kalanlari normal yerde camlarin. Ayrica yeni (3-fach).

Gercekler
27 Nisan 2016, 22:00
Cati kattan her zaman uzak dur. Acele etme, ama sik sik ara. Mutlaka uygun bir sey cikacaktir.

cassano
28 Nisan 2016, 12:32
Daire de komsu her zaman dert olabilir, sans isi. Daire de hausgeld var, ne kadar o da ayri konu. Önce den bilinmeli. Almanyanin neresine gidersen git galiba evler hep ucmus fiyatda.

Sansina insanlar bile eski evlerini satmaya calisiyorlar. Ya tutuarsa hesabi. Kendim reiheneckhaus evi baktim, adamin istedigi fiyat 270.000 Euro, icini komple yapmak gerekiyor nereden baksan 50.000 de öyle gider. Ne anladim ben o isden.

Bir ömür boyu ödeyebilirsin, misal 1500 gibi ama renteye girince de senin olur veya satarsin tr ye gidersin. Eve ödedigin para zarar olmaz.

Aile ye bagli kac kisi calisiyor diye.

thaflowkilla
28 Nisan 2016, 17:42
Beni endiselendiren cati kati oldugundan icerdeki havasi. Yani kis ve yaz aylarinda. Kadin sürekli diyor kesinlinkle korktugunuz gibi degil. Isolieren yapildi felan diyor (kendim gördüm catida). Ama ne kadar güvenilir tabiki?! Bir diger problem ise, balkonunun olmamasi. Ben suana kadar Balkonsuz bir yerde oturmadigim icin bilmiyorum yapabilirmiyim. Bi kac günde pisman olursan cok kötü olur. Hausgeld 180 eur. Hersey bitmis durumda ve bir hayli modern evin ici. Yalniz Treppenhaus eski duruyor. Kadinin dedigine göre Hausgeld ile yapilacakmis önümüzde ki tarihlerde.

fuk_18
28 Nisan 2016, 19:45
kac metre kare kac oda ve istedikleri fiyat nedir ?

Beni endiselendiren cati kati oldugundan icerdeki havasi. Yani kis ve yaz aylarinda. Kadin sürekli diyor kesinlinkle korktugunuz gibi degil. Isolieren yapildi felan diyor (kendim gördüm catida). Ama ne kadar güvenilir tabiki?! Bir diger problem ise, balkonunun olmamasi. Ben suana kadar Balkonsuz bir yerde oturmadigim icin bilmiyorum yapabilirmiyim. Bi kac günde pisman olursan cok kötü olur. Hausgeld 180 eur. Hersey bitmis durumda ve bir hayli modern evin ici. Yalniz Treppenhaus eski duruyor. Kadinin dedigine göre Hausgeld ile yapilacakmis önümüzde ki tarihlerde.

Gercekler
28 Nisan 2016, 20:10

Balkon sart. Özellikle biz Türklere. Yazin cayimizi iceriz, kisin buz dolabi yerine kullaniriz.

Cati catidir. Ne kadar isolierende yapsan, milletden daha fazla yakacaksin, yazinda pistiginden evden kacmak isteyeceksin. Isolieren yazin ne ise yaracakmis? Cami kepenkleri inik tutarsa faydasi olur. Ama günes iceri vuracak, sende cami acacaksin. Sicaklik yine iceri girecek.

Birde asansörlümü? Degilse ilerde ne yapacan? Dizin tutmayinca nasil cikacaksin?

3-5'e bakma fazla ver, ama düzgün bir ev/daire al.

thaflowkilla
29 Nisan 2016, 06:46
@ Gercekler evet zaten benim tereddütlerimde bunlardan ibaret. Yazin özellikle Balkona cikip hava almak, cay icmek aliskinliklarimiz mevcut. Bir misafir geldiginde, sigarasini evde icmesinin istemem mesela ...

Asansör yok, yapilacagini da düsünmüyorum. Hem pahali olur!

Tekrar esim ile konustum, o da zaten bu konuda benim gibi düsünüyor. Her ne kadar her seyi yenilenmis olsada, cati catidir. Iki gün sonra pisman olmakta var.

Neyse, aramaya son gaz devam. Hayirlisi ne ise o olsun.

@ fuk_18 Fiyatini konusmadim, yani pazarlik yapmadim. Ilk basta sirf gidip görmüstüm. Bu kadar. Basta ki fiyat 90.000 EUR / 73m2 / 3 oda

mustafa200222
29 Nisan 2016, 07:21
@ Gercekler evet zaten benim tereddütlerimde bunlardan ibaret. Yazin özellikle Balkona cikip hava almak, cay icmek aliskinliklarimiz mevcut. Bir misafir geldiginde, sigarasini evde icmesinin istemem mesela ...

Asansör yok, yapilacagini da düsünmüyorum. Hem pahali olur!

Tekrar esim ile konustum, o da zaten bu konuda benim gibi düsünüyor. Her ne kadar her seyi yenilenmis olsada, cati catidir. Iki gün sonra pisman olmakta var.

Neyse, aramaya son gaz devam. Hayirlisi ne ise o olsun.

@ fuk_18 Fiyatini konusmadim, yani pazarlik yapmadim. Ilk basta sirf gidip görmüstüm. Bu kadar. Basta ki fiyat 90.000 EUR / 73m2 / 3 oda

Arkadaslar uğraşmayin. Benim arkadasin da canagi yok İp tv aldı senelik. 55 euro ligler.sky. lar 1000 tane kanal.varmis adam hem cepten hem.tv uzeri bakiyor. 1 aydır adam donma hicbirsey.yok diyor. 55 euroda.senelik hiç birsey. Benim ticari veya kendi iptvem. Felan yok sadece yardimci olmak icin selamlar

thaflowkilla
29 Nisan 2016, 08:27
Arkadaslar uğraşmayin. Benim arkadasin da canagi yok İp tv aldı senelik. 55 euro ligler.sky. lar 1000 tane kanal.varmis adam hem cepten hem.tv uzeri bakiyor. 1 aydır adam donma hicbirsey.yok diyor. 55 euroda.senelik hiç birsey. Benim ticari veya kendi iptvem. Felan yok sadece yardimci olmak icin selamlar

Ne alakasi var kardesim? Konulari karistirdin galiba!?