PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Annem türkiyeden 3 ayligina geldi burda doktorluk durum olursa ?

Don Juan
15 Nisan 2016, 23:45
S.A

Annem türkiyeden emekli (SSK)

3 ayligina buraya geldi

gelmeden vize islemleri icin extra sigorta isteniyormus onuda yaptirdi

diyelimki burda hastalandi ve doktora gitmemiz gerekiyor

ne yapmamiz gerekiyor
mutlaka tecrübesi olanlar vardir

tolgahamburg
16 Nisan 2016, 00:47
at 11 belgesi alabilir sgk dan

gamberoglu2000
16 Nisan 2016, 07:55
ne alirsan al ne yaparsan yap hic bir sey gecmiyor Burda ben kayinvalidemi getirmistim ayni prosedurleri uyguladim kagiti gösteriyorum bu ne diyorlar siz ödeyeceksiniz burda sonrasinda paranizi sigortali oldugu sirkettten halledersiniz diyorlar sakin sigortali nasil olsa deyip güvenipte doktora hastaneye götüreyim deme cebinde paran yoksa benden söylemesi bu sigorta isleri göstermelik cok acil cok büyük bir sey olmassa gecmiyor o kagitlar yani agir yaralanma agir bir hastalik yani sana söyle deyim 2000-3000 euroyu asmasi lazim sana eh biz devreye gireriz demeleri icin ki buda dedigim gibi cok cok acil olmasi gerek.Grip oldum basim agridi disim agridi böyle seyleri Kabul etmiyorlar sen cebindan ödersin.

Gercekler
16 Nisan 2016, 08:32
AT11 gösterirsen tabiki yardım etmezler. AT11 gidip AOK ya verceksin. Onlarda sana bir Abrechnungsschein veriyor. O belgel ile doktar parasını alıyor.

gamberoglu2000
16 Nisan 2016, 08:51
AT11 gösterirsen tabiki yardım etmezler. AT11 gidip AOK ya verceksin. Onlarda sana bir Abrechnungsschein veriyor. O belgel ile doktar parasını alıyor.
iyi cok kolaymis bir dahakine oyle yaparim ben sana yasadigim olayi yazdim Doktor kendisi söyledi bu kagit beni ilgilendirmez parasini ödeyeceksin sonra gidip alacaksin diye.Bu kagitlarin sadece prosedürden ibaret oldugunu simdi ben sanami inanayim yoksa yasadigim olayami bilemedim.

hOrOz
16 Nisan 2016, 10:08
iyi cok kolaymis bir dahakine oyle yaparim ben sana yasadigim olayi yazdim Doktor kendisi söyledi bu kagit beni ilgilendirmez parasini ödeyeceksin sonra gidip alacaksin diye.Bu kagitlarin sadece prosedürden ibaret oldugunu simdi ben sanami inanayim yoksa yasadigim olayami bilemedim.

AT11 yanlış anlaşıldı galiba ... eğer Anneniz Türkiye den SSK sigortalıysa bu prozedür geçerli
yok özel sigortaysa önce cepten ödeyip sonra sigortadan alacaksın ..

Aynısı Türkiye için geçerli.Buradan alınan Auslandkranklenschein lar

Türkiye de SSK ya onaylatılması gerek .SSK ların yurtdişı büroları var ...Oradan size bir numara veriyorlar ..

Doktor için bir kac tane Muayahane icin size Krankenschein veriyorlar

Hastahane ye giderseniz o numarayı soruyorlar yoksa herşeyi cepten ödemeniz gerek ..

Sadece Auslandkranklenschein ı gösterirrseniz bir şey yapamıyoruz diyorlar

yilmaz68
16 Nisan 2016, 10:11

Türkiye'ye izine giderken ausland krank schein götürüyormusun hasta olunca bu ausland krank scheini verirsen doktor suratına bakar cebinden öde der.

Ama önceden SKK ya gidiyorsun SSK sana bir numara veriyor o numarayla hastaneye gidip sorunsuz parasız muane oluyorsun.

Aynısı Almaya'ya gelenler içinde geçerli.

Türkiye'den getirdiğin sigorta kağdını aok ya vermelisin ve gerekeni onlar sana söyler.

tolgahamburg
16 Nisan 2016, 20:43
gamberoglu2000 bildiklerin yanlış i data 30.000 eur kadar istesende istemesende özel sigorta yapıyor...Allah göstermesin insan hayatında baına her şey gelebiliyor onun yanında sgk dan da at 11 aldımı her şey garanti bağlı olduğun hastalık kasasına vermelisin

Don Juan
17 Nisan 2016, 14:52
cok faydali yazilar var tsk ederim

belki bu konu ile ilgili bu bölümde bir yer konu acilip üstt kalmasi saglanabilir

(Türkiyeden birisini getirecekler icin gerekli bilgiler ) diye örnegin

faydali olur illaki bir cok kisi annesini babasini, birilerini tursit olarak 3 ayliginia buraya getiriyor

cakall
24 Nisan 2016, 20:01
Selam Arkadasim,

Ben bundan 5 yil önce babami getirmistim Almanya ya...

Emekli ise SGK dan yurtdisi icin AT 11 Belgesini Almasi Gerekli + 30.000 Euroya Kadar Özel Saglik Sigortasini Mecbur kiliyorlar(bunun icinde ölüm olsa bile cenazeyi türkiyeye bedava götürme de dahil.). AT11 belgesini almanyadaki anlasmali saglik kasalarina isletip acil durumlarda tedavi ihtiyacini karsilayabilirsin.( Acil durumdan Bahsediyoruz Estetik, dis yaptirma, gibi durumlar söz konusu bile olamaz).

Bunun yaninda özel sigortayi ben yaptirmistim babam icin.

babam burda büyük bir kaza gecirdi olay yerine ambulans ve doktor gelmesi gerekiyordu, ordan hastaneye götürüp acil ameliyata alindi. 7 gün hastanede yatti ve hastane sonrasi pansuman ve ameliyat sonrasi kontrolleri yapildi. bunlarin hepsini özel sigorta bizden bir kurus para istemeden kendileri hastane ile iletisime girip halletiler bize en yakin anlasmali ev doktorunu bulup günlük pansumanlari icin bizi o doktora yönlendirdiler ve yaptirdigimiz sigortadan hergün bize telefon edip hasta hakkinda bilgi aldilar yani ben özel sigortadan cok memnun kaldim hepsi öyle mi bilmiyorum ama benim yaptirdigim gercekten mükemmelin üstünde hizmet sunuyordu.

Diger bir konu Almanyadan Türkiye ye tatile gitmeden önce bagli oldugunuz saglik sigortasi sirkerine gidip yurtdisi hastalik kagidini aliyoruz ya iste o kagit öyle cebimizde dursun diye alinmiyor..

O kagit ile Türkiyede yasadiginiz sehre bagli SGK kurumuna gidip o kagidi orda isletmeniz gerekiyor o kagit ile birlikte size Türkiyedeki tüm saglik kuruluslarinda gecerli bir kagit veriliyor ve siz ayni Türkiyede sigortali gibi gözüküyorsunuz ve o Kagit ile basiniz bile agrisa doktora gidip bir kurus bile ödemeden muayene olabilirsiniz.

Bunlar kulaktan dolma bilgi degil bizzat kendi yasadigim tecrübedir...

Umarim yardimci olmusuzdur...

tolgahamburg
24 Nisan 2016, 20:45
o diğer belgenin adı Almanya türkiye TA 11 yani AT 11 karşılığı;)Özel sağlık sigortaları bazı farklı durumları karşılamıyor aşağıda örneğini vereceğim...i data 30.000 eur özel sağlık sigortası Ve At 11 Alırsan bir sıkıntı olmaz...yada dielim anne ve babanızın hiç sağlık güvencesi yok türkiyen böyle insanlarımızda var kendi sağlık sigortanızdan Almanyada faydalanabilirler....

Akraba ziyareti için İzmir’den Berlin’e gelen altı aylık hamile Pınar Yenerer erken doğum yaptı. Özel bakıma alınan ve en az üç ay hastanede kalması istenen bebek için yaklaşık 80 bin Euro (yaklaşık 250 bin TL) gerekiyor.

İzmirli Pınar (31) ve Önder Yenerer (31) çifti mart ayı başında İtalya’ya gitti. İki gün kaldıktan sonra bu kez akrabalarını ziyaret için iki günlüğüne Berlin’e geçtiler. Altı aylık hamile Pınar Yenerer aniden sancılanınca Charite Hastanesi’ne kaldırıldı. Pınar Yenerer (31) sezaryenle 1 kilo 20 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Kemal adı verilen bebek hastanede özel bakıma alındı.

Pınar ve Önder Yenerer çiftinin yurtdışı sigortalarında doğum ve yeni doğan bakımı hizmeti bulunmadığı, maliyetlerini karşılamadığı belirtildi.

Mafyan
25 Nisan 2016, 11:30
Selam Arkadasim,
O kagit ile Türkiyede yasadiginiz sehre bagli SGK kurumuna gidip o kagidi orda isletmeniz gerekiyor o kagit ile birlikte size Türkiyedeki tüm saglik kuruluslarinda gecerli bir kagit veriliyor ve siz ayni Türkiyede sigortali gibi gözüküyorsunuz ve o Kagit ile basiniz bile agrisa doktora gidip bir kurus bile ödemeden muayene olabilirsiniz.

Dedigin dogru degil.TR 81 ilinden herhangi birinden onaylata biliyorsun.

Mafyan
25 Nisan 2016, 11:32
Selam Arkadasim,

Tanyel
25 Nisan 2016, 13:04
Bir konuda ben eklim,
Bu konu aslinda cok önemli bir konu. Basina bir is gelmeyen yada arastirmayan bir kimsenin bu konuyu bilmesi aslinda biraz zor.
Bir cok arkadasimin dedigi gibi Tr den aldigin AT/11 Belgesini ilk önce Krankenkasse ya onaylatman lazim.
Özel sigortada tabiki böyle bir durum yok. Ama policenin arkasinda yazan kücük yazilara dikkat etmek lazim, en basiti kronik hastaliklar kapsam disidir. Diyelim misafiriniz kalp hastasi ve burda kalp krizi gecirdi. Sigorta bes kurus odemez kronik hastalik tekrari diye. Onun icin policeyi yaparken bu tur risikolari policeye ekletmek gereklidir.

Saygilarimle;

Don Juan
12 Mayıs 2016, 08:56
Konuyu acan olarak son bilgileri yazayim

Türkiyeye telefon ettim AT11 Belgesini talep ettim (annem buraya gelmeden önce bilmedigmiz icin AT11 almamisti)
telefondaki görevli O belgeyi vermemiz icin anneninzin burda olmasi gerek dedi
Ayrica
almanyadaki krankenkasse AT 7 belgesi iile bizden AT11 i talep ederse o zaman onlara gönderebiliriz dedi

bende aok ya gidip aynen yaptim aok dan tmm dediler hemen istiyoruz dediler

10 gün sonra aradim türkiyeyi halen gelmedi dediler ama su siradaki görevli baska idi

oda postaya gerek yok maille hemen yapariz dediler ve ben yine burdaki kranken kasseden türkiyedeki direk görevlinin verdigi mail adresine buradan hangi aylari kapsayan bir mail gitmesini sagladim

1 gün sanra at11 belgesini maille gönderdiler ve bana kranken kasse bir abrechnungschein gönderdi

bununla giidebilirsiniz doktora dedi para ödemeden onlar ödüyormus ve parasi türkiyeden istiyorlarmis

ama bunu söylerken biraz imali söyledi (cünkü ben biraz diplomatik bir sekilde kizmistim)

biz ödeyecez ama türkiyeden para almak birza zor der gibi imali bisiler söyledi ama

her halukarda anneniz burda garanti bizim güvencemiz altinda demeyi ihmal etmedi :-)

tolgahamburg
12 Mayıs 2016, 10:19
bravo don juan sakin olmak her zaman iyidir...Uğraşıncada oluyormuş işte hayırlısı olsun:)

DenizCan
12 Mayıs 2016, 10:22
Bizim Krankenkasse Türkiye`ye giderken krankenkassekartini birlikte götürmeniz yeterli demisti.

Acaba krankenkasse kartini SGK`ya göstermek yeterli midir?

hOrOz
12 Mayıs 2016, 16:45
T/A 11 Belgesini SSK ya gidip onaylatıyorsun oradan sana numara YUPASS numarası veriyorlar
onunla hastane veya doktora gidip muayene olabiliryorsun ..

YUPASS numarası olmadan hiç bir hastanede sisteme giremiyorlar

YUPASS Yurtdışı Provizyon Aktivasyon ve Sağlık Sistemi

Sadece Karankenkasse kartı ile hiç bir işlem yapmıyorlar

Krankenkasse (EHIC) kartı sadece EU ülkelerinde geçerli

SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN ALMANYA ADINA SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANANLARIN DİKKATİNE
01/04/2014 tarihinden itibaren Almanya sigorta kurumları adına sağlık yardımı hakkını elde etmiş sigortalılar,
aylık gelir sahipleri ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler ülkemizde bulundukları ya da ikametleri sırasında Kurumumuzla anlaşmalı sağlık tesislerinden,
Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi üzerinden “Yurtdışı Provizyon, Aktivasyon ve Sağlık Sistemince” üretilen
YUPASS numarası ve resimli bir kimlik belgesi ile sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacaklardır.
Bu tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Sağlık Yardım Hakkı Belgesi ile sağlık yardımlarından yararlanılmayacaktır.
Söz konusu YUPASS numarasının alınması için ilgililerin adreslerine en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir.Kamuoyuna önemle duyurulur.

cakall
11 Haziran 2016, 19:23

Selam Arkadasim sen anlatmak istedigimi anlayamamissin galiba... istersen bir daha oku tabiki istedigin ilde onaylatabilirsin, ama diyelim ki sen izmirde yasiyorsun her ilde onaylatabiliyorsun diye izmirde kalkip o kagidi onaylatmak icin istanbula gitmeyeceksin sanirim. :D:D simdi bende böyle mi anlayayim senin anlattigini...... smilie_sh_019smilie_sh_019smilie_sh_019

Saygilarimla

CaKaLL...

ayt
13 Haziran 2016, 23:13
Sigorta eden Sigorta Sirketi masrafi ödemek zorunda, ayrica SSKnin AOK ile anlasmasi var büyük islemler disinda masrafi üstleniyor