PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Sayfa : [1] 2

delitürk
26 Haziran 2015, 16:39
Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler

karadeniz
26 Haziran 2015, 20:13
Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler

delitürk,her borclanma icin dilekce (yurtdisi borclanma dilekcesi) ile talepde bulunmaniz gerekli.

delitürk
27 Haziran 2015, 10:03
Tskler karadeniz abi,,bu dilekce ilk basvuru formdan farklimi yoksa ayni formmu tskler

http://emeklilik.fr/wp-content/uploads/2015/06/Yurtdisi-Borclanma-Gunluk-Prim-20151.pnghttp://emeklilik.fr/wp-content/uploads/2015/06/Yurtdisi-Borclanma-Gunluk-Prim-20151.png

bBir hayli zammlanmis gecen seneden buyana..

karadeniz abi yurtdisindan Online uzeri basvuru yapma imkani varmi benim e posta sifrem var simdiden basvuru yapip temmuz ayi zam gelmeden islem 2-3 ay surer ve parayida yatirma 3ay muddet verirlerse bu sene sonuna dogru biraz daha ödeme yapmak istiyorum bir link varmi bildigin..?

karadeniz
27 Haziran 2015, 18:21
karadeniz abi yurtdisindan Online uzeri basvuru yapma imkani varmi benim e posta sifrem var simdiden basvuru yapip temmuz ayi zam gelmeden islem 2-3 ay surer ve parayida yatirma 3ay muddet verirlerse bu sene sonuna dogru biraz daha ödeme yapmak istiyorum bir link varmi bildigin..?

delitürk,online borclanma olarak benimde dikkatimi cekti arastirmalarimda net bilgilere ulasamadim sanirim borclanilmak istenen süreleri belgelemek gerekiyor (renteversicherungverlauf) fiili olarak sgk.muna elden verilecek veya posta ile gönderilecek,internetten inderecegin yurtdisi borclanma dilekcesi ve renteversicherunsverlauf'u posta ile einschreiben olarak postaya vererek 2015 yilinin ilk yari tutarlarindan ödeme imkanina kavisabilirsin.

aslankral
27 Haziran 2015, 18:58
borc tahakkuk cetveli geldiginde ilk etepta 4-5 bin Euro para yatirmak istiyorum
birkac sene sonra yine ayni miktarda borclanmak niyetindeyim, yeniden borclanmak icin
Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi doldurup göndermek yeterlimi ? Yoksa yine SGK ya evraklarin hepsinimi göndermek gerekiyor ?
Karadeniz hocam bu soruyu hem kendim hemde e$im icin sormak istiyorum ?
saygilarimla

karadeniz
27 Haziran 2015, 22:35
borc tahakkuk cetveli geldiginde ilk etepta 4-5 bin Euro para yatirmak istiyorum
birkac sene sonra yine ayni miktarda borclanmak niyetindeyim, yeniden borclanmak icin
Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi doldurup göndermek yeterlimi ? Yoksa yine SGK ya evraklarin hepsinimi göndermek gerekiyor ?
Karadeniz hocam bu soruyu hem kendim hemde e$im icin sormak istiyorum ?
saygilarimla

aslankral,sorunuzdan anladigim kadari ile yurtdisi borclanmaniz 4/5 bin euro'nun üzerinde siz 4/5 bin euro'ya kadara tahakkuk ederini ödemek istiyorsunuz eger dogru yorumladiysam tavsiyem bagli oldugunuz sgk.muna telefon acip tahakkuk eden miktarin bir miktarini ödemek istiyorum ise baslama tarihinden bu güne dogru hesaplama yapiyorlarmi,yapiliyorsa sorun yok,bundan bir kac ay evvel bir arkadasimizda ayni sorun ile karsi karsiyaydi borclanma tarihini bu günden geriye hesaplamislar gerekce olarakda e genelgesine göre hesapladik demislerdi arastirmalarimda gerekce olarak gösterilen e genelgesi ile ilgili hic bir bilgiye raslamadim dogruluk derecesi nedir bilmiyorum keyfe keder isleme maruz kalmamak icin önce konu hakkinda bilgi almak daha mantiklica is gerekirse yeniden ödeyebilecek miktar borclanmak gerekir aksi halde alinacak emekli maasi düsük olur.

delitürk
27 Haziran 2015, 23:29
Ben 1992-2002 yillarini borclanmistim,,sgk ilk ödememden sonra 1992 yillarini göz önune alarak hesaplamis...Benim de bilmek istedigim yeni prim ödeme yapmak istedigimde yurtdisi borclanmasi talep dilekcesi doldurmam gerekirse yine 1992-2002 yillarimi yazacagim..??

karadeniz
27 Haziran 2015, 23:52
Ben 1992-2002 yillarini borclanmistim,,sgk ilk ödememden sonra 1992 yillarini göz önune alarak hesaplamis...Benim de bilmek istedigim yeni prim ödeme yapmak istedigimde yurtdisi borclanmasi talep dilekcesi doldurmam gerekirse yine 1992-2002 yillarimi yazacagim..??

delitürk,yanilmiyorsam e sifre devlet kapisi,ile yurtdisi borclanmasi yapilan tarihleri yaziyor borclanma yaptiginiz 1992 tarihinden bu güne dogru borclanmis oldugunuz tarihleri kontrol ediniz,arada borclanma yapilmadan atlanan tarihler varsa o tarihleride belirterek borclanma yapabilirsiniz, tarihlerde aksaklik yoksa en son borclanilan tarihinden sonra borclanmak istediginiz tarihleri yazarak yeni borclanma yapabilirsiniz,misal siz 1/1/2002 tarihine kadar borclanma yaptiniz yeni borclanma 2/1/2002 den sonra borclanmak istediginiz tarihe kadar,yurtdisi borclanmasinda tarihler ne kadar eski geriye dogru olursa emekli maasida o kadar yüksek olur borclanmalarda hak dahilinde eski tarihleri yazarak borclanmak avantajli kisi tarih belirtmese memur kafasina göre tarih yaziyor dolasiyla hak kaybina sebeb oluyor.

delitürk
28 Haziran 2015, 00:00
karadeniz Abi evet e sifre ile girdigimde 1992-1995 tarihleri arasinda kalan yillari hesaplamislar benim LVA da 1992-2002 yillari calisilan yillar geciyor ve en son 1995 yilina da 110 gun hesaplamislar ve sonrasi 1995 yilindan sonrada devam ediyor ama ben borclanilan surelere 1992 ve sonrasi diye yaziyorum sgk da görevli bu sekilde yazmami istemisti yeni basvuru yapacagaim dilekceyede yine 1992 ve sonrasi yazmamda sakinca yoktur sanirim sonucta onlar kayitlarda benim 1995 yilina kadar ödedigim primleri sanirim duserler..

karadeniz
28 Haziran 2015, 00:14
karadeniz Abi evet e sifre ile girdigimde 1992-1995 tarihleri arasinda kalan yillari hesaplamislar benim LVA da 1992-2002 yillari calisilan yillar geciyor ve en son 1995 yilina da 110 gun hesaplamislar ve sonrasi 1995 yilindan sonrada devam ediyor ama ben borclanilan surelere 1992 ve sonrasi diye yaziyorum sgk da görevli bu sekilde yazmami istemisti yeni basvuru yapacagaim dilekceyede yine 1992 ve sonrasi yazmamda sakinca yoktur sanirim sonucta onlar kayitlarda benim 1995 yilina kadar ödedigim primleri sanirim duserler..

delitürk,sanirim 1992 ile 1995 yillari borclanmis durumdasin yeni borclanmada en 1995 yilinin,gün,ay,olarak belirtmemissin misal 1/2/1995 tarihine kadar borclanma yaptin yeni borcmada 2/2/1995 dan 3 yil borclanmak istiyorsun 2/2/1995 den 2/2/1998 kadar olarak tarih belirt isin garanti olsun,karsindaki memura tercih birakma.

delitürk
28 Haziran 2015, 00:22
Tskler Abi bilgilendirmelerin icin,,ilk basvuru tarihim 1992 -2002 idi
ikinci talebim 1995 yillari baslamak uzere olacak
bir sonraki borclanmamda diyelimki 1997 örnegin
her borclanmamda tarihler yukari dogru cikiyor bu durumda maasa bir etkisi olurmu cunku borclanilmasi gereken tarihler ne kadar geri giderse alinacak maasada o kadar katkisi oldugunu dusunursek...

karadeniz
28 Haziran 2015, 09:11
Tskler Abi bilgilendirmelerin icin,,ilk basvuru tarihim 1992 -2002 idi
ikinci talebim 1995 yillari baslamak uzere olacak
bir sonraki borclanmamda diyelimki 1997 örnegin
her borclanmamda tarihler yukari dogru cikiyor bu durumda maasa bir etkisi olurmu cunku borclanilmasi gereken tarihler ne kadar geri giderse alinacak maasada o kadar katkisi oldugunu dusunursek...

delitürk,yurtdisi borclanmasinda eski tarihten bu güne dogru.
Burada konu daha iyi aciklanmis (http://www.emeklilikdanismanligi.com/emeklilik-haberleri/yurt-disi-borclanmada-puf-noktalar-2.html)
1999’DAN ÖNCE ÇALIŞMALARI OLANLAR YURT DIŞI BORÇLANMASINDA AVANTAJLI

SGK yürürlükte olan yurt dışı borçlanması ile ilgili hususlarda yurt dışından emekli olmak isteyenlerin emekli aylığı hesaplamalarını yaparken üç ayrı zaman dilimine göre emekli aylığı hesaplaması yapmaktadır. Sözü geçen bu dönemler 31 Aralık 1999’dan önceki süreler, 1 Ocak 2000 ile 30 Eylül 2008 tarihleri arasındaki süreler ve 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki dönem olarak sıralanabilir. Yurtdışı borçlanması açısından değerlendirilmeye alınan bu dönemler arasında günlük 10 TL ile en düşük yurtdışı borçlanma tutarına göre en yüksek emekli maaşı bağlanan dönem 31 Aralık 1999 tarihinden önce yurt dışında ikamet ederek ya da çalışılarak geçirilen dönem en avantajlı dönemdir. İşte bu sebepten dolayı örneğin 1970’lerde Türkiye’de SSK kaydı bulunan bir kişi yurt dışı borçlanması hakkından yararlanmak istediğinde borçlanma dönemi tercihi yapıp, 31 Aralık 1999 tarihi öncesinde yurt dışı ikamet veya aktif olarak gerçekleştirdiği çalışma sürelerini tercih edecek olursa yurt dışı borçlanması yolu ile bağlanilabilecek en yüksek emekli aylığını almaya hak kazanacaktır. Örnekte kastedilen yurt dışı borçlanması yapacak kişi, borçlanma işlemi için tarih seçimi yapmazsa bu sefer Sosyal Güvenlik Kurumu otomatik olarak son prim ödeme tarihinden, mesela 2010 Mayıs ayından, geriye doğru prim ödediği gün sayısı kadar geriye götürerek söz konusu dönemi borçlandıracaktır ve bahsi geçen kisi daha yüksek yurt dışı borçlanma primi ödeyecek ve daha düşük emekli aylığı hakkı kazanacaktır.

delitürk
02 Temmuz 2015, 13:36
Karadeniz abi Temmuz -Aralik ayi alt prim den degilde biraz yuksek primden geri kalan prim borcumu ödemek istesem maasima nasil katkisi olur

runner
02 Temmuz 2015, 16:47
Selam Karadeniz arkadasim. Ben 2014 yilinin 12. ayinda borclanma dilekcemi elden verdim. Ama hala bir cevap alamadim. 2012 yilinda borclanma yaptigimda (Mavi Kart) 1 ay da red cevabi gelmisti. Sorun mu var diye biraz Tr de arstirdim hayir sorun yok sadece is yogunlugu var dediler. Alo170 dende sordum islem yapiliyor dediler. Ayni sekilde SGK sayfasindada sorgulama yaptigimda "16.12.2014 tarihinde hazirlik servisine gönderildi " yaziyor. Bu kadar uzun sürmesi normal mi acaba?

karadeniz
02 Temmuz 2015, 20:13
Selam Karadeniz arkadasim. Ben 2014 yilinin 12. ayinda borclanma dilekcemi elden verdim. Ama hala bir cevap alamadim. 2012 yilinda borclanma yaptigimda (Mavi Kart) 1 ay da red cevabi gelmisti. Sorun mu var diye biraz Tr de arstirdim hayir sorun yok sadece is yogunlugu var dediler. Alo170 dende sordum islem yapiliyor dediler. Ayni sekilde SGK sayfasindada sorgulama yaptigimda "16.12.2014 tarihinde hazirlik servisine gönderildi " yaziyor. Bu kadar uzun sürmesi normal mi acaba?

runner,büyük olasilikla sgk.muna vermis oldugunuz renteversicherungsverlauf'da anlayamadiklar yer vardir,eger sizin icin gecikmesi sorun yaratiyorsa yani ödeme sonrasi emeklilik islemleri baslatacaksaniz bimer kanali ile sikayette bulunun (http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx) eger gecikmesi sizin icin sorun olmuyorsa birakin geciksin sizin icin daha iyi olur ödemeyi gec ödersiniz.

Karadeniz abi Temmuz -Aralik ayi alt prim den degilde biraz yuksek primden geri kalan prim borcumu ödemek istesem maasima nasil katkisi olur

delitürk,bu konu hakkinda Ali Tezel burolarindan bilgi alsan daha isabetli olur,belirli zamanlarda farkli borclanmalarla emekli maasinda farklilik sagliyorlar.

runner
02 Temmuz 2015, 20:41
Tesekkürler Karadeniz arkadasim. Bekleyelim o zaman nasilsa daha 3,5 yil zamanim var. Hayirlisi ...

cihangir35
13 Temmuz 2015, 00:44
Selam Arkadaslar,

SSK Almanyadan Yurtdisi Borclanmasi icin hangi Evraklari istemektedir.

aslankral
13 Temmuz 2015, 01:36
Erkek: Borclanma talep dilekcesi, Rentenversicherungsverlauf, Kimlik fotokopi, Alman Vatandaslari ayrica ek olarak: Mavi Kart, nüfus kayit örnegi (konsolosluktan aliniyor)

Bayan: Borclanma Talep dilekcesi, Rentenversicherungsverlauf, Kimlik fotokopi, Meldebescheinigung (yeminli tercüman tarafindan tercüme edilip konsolosluga onaylatilacak),
Alman Vatandasi olanlar ayrica :Mavi Kart, Nüfus kayit örnegi (bu belgede vatandasliktan cikma tarihi yaziyor)

delitürk
13 Temmuz 2015, 11:09
Öncelikle LVA dan rentenversicherungsverlauf Ausländeramt ,tanda wohnbescheinugung ben bu iki evrakla muracaggat ettim, Trdende Nufus kagidi örnegi TRye giris icin pasaporta gumrukten muhur vurdur onuda kopie eklersin zaten muracagat icin talep dilekcesi doldurmanda gerekiyor

cihangir35
14 Temmuz 2015, 04:54
Arkadaşlar ilginiz için sizlere yürekten teşekkür ederim.

Akcan
15 Temmuz 2015, 00:23
Annem Türkiyeden en sonunda Emekli oldu.1300 TL küsür aylik alicagi söylendi. Bundan sonraki önemli asama simdiden sonra AOK ya hastalik ve bakim parasi ödemesi lazim.

Bu ne kadar?

Acaba burdanmi saglik sigortasini yaptirsin yani AOK dan, yada Türkiyeden mi saglik sigortasi(TA /11) belgesi getitirip bakilsin? Hangisi daha karli?

Ikamet devamli Almanya olacak.

Turgay72
15 Temmuz 2015, 07:04
Arkadaslar Sonradan yani Izin alarak TC. vatandasligindan cikar kisiler (Alman vatandasi) boclanarak emekli olabiliyormu artik?

karadeniz
16 Temmuz 2015, 08:43
Arkadaslar Sonradan yani Izin alarak TC. vatandasligindan cikar kisiler (Alman vatandasi) boclanarak emekli olabiliyormu artik?

Turgay72,buradaki açıklamaları okuyun,http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?839-3201-sayili-kanun-kapsaminda-2014-27-sayili-genelgeyle-yeni-haklar-!
gerekli bilgiler mevcut.

Akcan
28 Temmuz 2015, 08:11
Annem Türkiyeden en sonunda Emekli oldu.1300 küsür aylik alicagi söylendi. Bundan sonraki önemli asama simdiden sonra AOK ya hastalik ve bakim parasi ödemesi lazim.

Bu ne kadar?

Acaba burdanmi saglik sigortasini yaptirsin yani AOK dan, yada Türkiyeden mi saglik sigortasi (TA/ 11) belgesi getitirip bakilsin? Hangisi daha karli?

Hic kimsenin verecek cevabi yokmu?

karadeniz
28 Temmuz 2015, 09:14
Annem Türkiyeden en sonunda Emekli oldu.1300 TL küsür aylik alicagi söylendi. Bundan sonraki önemli asama simdiden sonra AOK ya hastalik ve bakim parasi ödemesi lazim.

Bu ne kadar?

Acaba burdanmi saglik sigortasini yaptirsin yani AOK dan, yada Türkiyeden mi saglik sigortasi(TA /11) belgesi getitirip bakilsin? Hangisi daha karli?

Akcan,sorunun cevabini net olarak bulamasin, bildiklerimiz ve yasadiklarimiz,anneniz Türkiye'den emekli olduguna göre Almanya'da calisamaz aileden dolayi saglik sigorta hizmeti almis olsa krankkasadan 6 ayda bir geliriniz varmi diye yazi gelir dolasiyla formu dogru doldurmak zorundasiniz emekli maasi 385 euro'nun üzerinde olunca % 11 dolayinda kesinti vaya kisinin gelirine göre sigortali olmasi isteyecek,bu konuda bilinen örnek yok,eger anneniz Almanya'dan emekli ise kimse bir sey sormaz zaten saglik hizmeti devam edecek.
Veya Türkiye'den bagli oldugunuz sgk.mundan 1 yil gecerli süresi doldukca uzatilan AT/11 formu alarak krankkasaya verebilirsiniz.

Akcan
31 Temmuz 2015, 23:25
Karedeniz Arkadas, cevabiniz icin Tesekkürler.
benim sorum aslinda; AOK ya her ay %11 ödemekmi yada Türkiyeden AT/11 formu alarak krankkasaya veremekmi daha karli olur?

bunu bilmek istiyordum.

Annem Almanyadan emekli olmasi icin 9 senesi daha var.

hOrOz
31 Temmuz 2015, 23:41
benim sorum aslinda; AOK ya her ay %11 ödemekmi yada Türkiyeden AT/11 formu alarak krankkasaya veremekmi daha karli olur?

bunu bilmek istiyordum.

Karadeniz arkadas yazmis zaten Almanya dan 385 euro'nun üzerinde emekli alirsan 11% ödeyeceksin kacis yok ...

giresun28
01 Ağustos 2015, 00:19
TR den AT/11 formu getirme imkanin varsa,senden ikinci bir sigorta isteyen yok.

@akcan arkadas tr den form getirme ile burdan direk aok ya sigorta ödemenin ne tür kari zarari olur ?

form u para ile vermiyor herhalde ssk ama zorluk cikardiklarini duydum.

burda aok ya ödeme yaparsan 400 euro maas alsan 40 euro ciarinda her ay kesintin olur.

yoksa saglik hizmetleri konusundaki fayda zararlarinimi soruyorsun? bilgim yok bu konuda

Karadeniz arkadas yazmis zaten Almanya dan 385 euro'nun üzerinde emekli alirsan 11% ödeyeceksin kacis yok ...

Akcan
01 Ağustos 2015, 06:08

Ya ben anlatamiyorum yada sizler beni anlamiyorsunuz.

Biz zaten parayi ödemekden kacmiyoruzki bizim icin karli olan ödemeyi soruyoruz.

Sadece bilmek istedigimiz burdan her ay %11 yani 45,- € AOK ya ödemekmi yoksa SSK dan TA/11 belgesini alip getirip Almanyada tedavi olmakmi daha Karli?

TA/11 belgesi ile Almanya tedavi görünce SSK para kesintisi yapiyormu? yapiyorsa bu 45€ dan azmi tutar yoksa ayni fiyatami gelir?

Bunlari sadece bilgisi olandan ögrenmek istedik.

Tesekürler!

hOrOz
01 Ağustos 2015, 09:10
eger ikamet devamli Almanya olacaksa SSK dan TA/11 belgesini vereceklerini sanmiyiorum ...

cünkü ayni problem benim anne ve babamda var ..ikiside hem burada hem Türkiye den emelkli
ikametgah Almanya göründügü icin SSK topu AOK ya atiyor
AOK da 6 aydan fazla kalirsaniz SSK sigortanizi karsilasin diyor ... SSK hayir diyor ...

karadeniz
01 Ağustos 2015, 12:35

bunu bilmek istiyordum.

Akcan,saglik hizmeti olarak hangi ülkede 183 günden fazla ikamet ediyorsaniz oradan saglik hizmeti almalisiniz,ben su an sizin konumunuzda oldam yapacagim,hic bir islem yapmam beklerim söyleki,anneniz saglik hizmetini aile kapsamindan dolayi aliyordur annenize 6 ayda bir ek geliriniz varmi diye form geliyor olmali formda sorular icinde yurtdisi emekliligide soruluyor formu dogru doldurup gönderin sizden emekli maas miktarini sorarlar sizde e sifreden en son aldiniz maas miktarini kopi yapin ve o günün euro TL. miktarini cikartin krankkasaya verirsiniz sizden 385 euro'nun üstünde olursa belki anneniz icin ayri sigorta olmasini veya AT/11 formu isteyebilirler bekleyin talebe göre hareket edin derim.
Benim karsilasdigim durum benden önce sahsima sigortalilik daha sonra sgk.mundan AT/11 belgesi daha sonrada esimden dolayi saglik hizmeti verdiler,benim emekli maasin 385 euro#nun altindaydi,bilgilerine.

Akdeniz
02 Ağustos 2015, 13:38
TÜRKİYE’DEN ALINAN EMEKLİLİK AYLIKLARINDAN ALMANYA’DA
HASTALIK SİGORTASINA PRİM KESİLMESİ HAKKINDA

DUYURU
Avrupa Ekonomik Topluluğunun 1408/71 ve 574/72 sayılı Direktiflerinin 1 Mayıs 2010’dan itibaren yerine geçen 29 Nisan 2004 tarih ve 883/2004 sayılı ve 16 Eylül 2009 tarih ve 987/2009 sayılı Avrupa Birliği Direktifleri muvacehesinde hazırlanan Avrupa’da Sosyal Güvenlik Sistemlerinin Koordinasyonuna ve Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı (22.06.2011 tarihli Kanun), 14.04.2011 tarihinde Federal Meclis, 27.05.2011 tarihinde de Eyaletler Meclisi tarafından onaylanmış olup, 28.06.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.07.2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.
AB Direktifleri, AB ülkelerinde doğrudan uygulanır konuma sahiptirler. Ancak, hukuksal güvenlik ve kesinliğin sağlanabilmesi, özellikle üye ülkelerde uygulamayı yapacak yetkili kurumların belirlenmesi gerektiğinden üye ülkelerin bu Direktifleri milli yasalarında somutlaştırma zorunluluğu bulunmaktadır.
Kanunun Amacı ve Kapsamı

İlgili Kanun ile her ne kadar AB’ye üye ülkelerde sosyal güvenlik sistemlerinde yeknesaklığın ve eşitliğin sağlanması amaçlanmış olsa da esas amaç prim hesabı dışındaki gelirlerin hesaba dahil edilerek hastalık kasalarının gelirlerinin artırılmasıdır.
Önceki uygulamada, Sosyal Kanun’un V’inci Kitabının 229’uncu maddesine göre, sadece Almanya’dan alınan emekli aylıklarından sağlık sigortası prim kesintisi yapılmakta idi. Buna göre, yabancı ülkeden/ülkelerden 228’inci madde anlamında emekli aylığı almalarına rağmen Sosyal Kanun’da düzenleme bulunmadığından bunların emekli aylıkları sağlık sigortası prim hesaplanmasına tabi tutulmamakta ve Alman emeklilik sigortası da sigortalılarından ayrıca prim kesintisi yapamamaktaydı.
Avrupa’da Sosyal Güvenlik Sistemlerinin Koordinasyonu hakkındaki 883/2004 sayılı AB Direktifi’nin 5’inci maddesi tüm üye ülkeler genelinde tüm sosyal ödemelerin ve gelirlerin eşitlenmesi ilkesini öngörmektedir. Bu bağlamda, Alman Yasal Emeklilik Sigortasından emekli aylığı alan sigortalıların yabancı ülkelerden de emekli aylığı almaları halinde, bu aylık miktarları da sağlık sigortası ve bakım sigortası prim kesintisinin hesaplanmasında dikkate alınması öngörülmektedir.
Bu bağlamda anılan direktif doğrultusunda,

ï‚· Sosyal Kanun’un V’inci Kitabının 228’inci maddesinin 1’inci fıkrasına „1’inci cümle hükmü kıyaslanabilir emekli aylıklarının yabancı ülkelerden alınması halinde de geçerlidir“ ibaresi eklenmektedir.

ï‚· Sosyal Kanun’un V’inci Kitabının 249a maddesine “228’inci maddenin 1’inci fıkrasının 2’inci cümlesi anlamında yabancı ülke emekli aylıklarından kesilen primler yalnız emekliler tarafından karşılanır” cümlesi eklenmektedir.
Kanun ile Almanya’da yaşayan ve Alman emeklilik sigortasından aylık alan sigortalıların ve diğer hak sahiplerinin sağlık sigortası prim yükümlülüğünde hesaba katılan aylık miktarı kapsamı genişletilmekte, yurtdışından alınan emekli aylıklarından da sağlık sigortası için ek bir prim kesilmesi öngörülmektedir. Aynı şekilde, Sosyal Kanun’un XI’inci Kitabının 57’nci 2 maddesinin 1’inci fıkrasının 1’inci cümlesine göre, bakım sigortası prim kesintilerinde de uygulama geçerli olacaktır.

Hali hazırda Almanya’daki sağlık sigortası prim oranı % 15,5 olup, bunun yarısından 0,45 puan fazlası sigortalılar tarafından karşılanmaktadır. Buna göre, emeklilerin yurtdışı emekli aylığından hastalık sigortası için kesilecek sağlık sigortası prim oranı % 8,20 olacaktır. Diğer taraftan, bakım sigortası prim oranı % 1,95 olup, emekliler çalışanlardan ayrı olarak bunun tamamını ödemektedirler. Böylelikle yurtdışından elde edilen emekli aylıklarından toplam % 10,15 oranında kesinti yapılması söz konusu olacaktır.

Vatandaşlarımızın Türkiye Aylıklarına Muhtemel Etkisi ve İtiraz
Söz konusu yasal düzenlemenin vatandaşlarımız için de uygulanıp uygulanmayacağı tartışmalıdır. 883/2004 ve 987/2009 sayılı AB Direktifleri doğrultusunda AB ülkelerinde yapılan zorunlu düzenleme, özellikle AB ülkelerini kapsamakta, Türkiye ve diğer ülkeler için geçerliliği bulunmamaktadır.
Diğer taraftan, anılan Kanunun uygulaması ile ilgili çalışmalar henüz tamamlanmış, diğer AB ülkelerindeki deneyim ve tecrübeler de bilinmemektedir. Ancak, hastalık kasaları ile yapılan görüşmelerde hastalık kasaları, üye sigortalıları üzerinden yurtdışından alınan emekli aylıkları ile ilgili yazı ve belgeleri ibraz etmelerini talep edebileceklerini ifade etmişlerdir. Belge ve bilgi talebinde bulunmanın yöntemi her hastalık kasasının kendi tasarrufunda olacaktır.

Alman Hastalık Kasaları anılan Kanunu gerekçe göstererek bazı yerlerde yaptıkları gibi vatandaşlarımızdan Türkiye’den emekli aylığı almaları durumunda bunu belgelemelerini isteyerek ek prim kesintisi uygulamasına gitmek isteyeceklerdir. Bu durumda aylık alındığına dair belgenin e-devlet portalına kişiye mahsus şifre girilerek belgenin temini veya Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan doğrudan sigorta sicil numarası belirtilerek talep edilmesi gerekecektir.

Ancak, böyle bir kesintinin yapılması hususu ne Türkiye – Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nde, ne Türkiye – AB arasındaki Ortaklık Anlaşması ve buna bağlı Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi Kararları’nda, ne de diğer uluslararası mevzuatta yer almamaktadır. Bundan dolayı vatandaşlarımız bu kesintiye itiraz ederek, hukuki yollardan haklarını arayabilirler.
Netice itibariyle, Mahkemenin nasıl bir karar vereceği bugünden kestirilemezse de hukuki yolun denenmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.

Kaynak
http://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&id=59:t%C3%BCrkiye-emeklilik-ayl%C4%B1klar%C4%B1ndan-almanyada-hastal%C4%B1k-sigortas%C4%B1na-prim-kesilmesi

Selamlar

akbaba
02 Ağustos 2015, 15:40
geriye dönük kredi vertraglarindaki islem paralari geri alindi,bunun gibi örneklerde var,
Akdeniz arkadasa tesekkürler yararli sunumu icin.
eger alman hastalik kasalari, yasalara aykiri olarak prim kesintisi yapiyorsa,hic süphemiz olmasin, topluca hepsini geri aliriz.

Akcan
03 Ağustos 2015, 00:14
Anladigim kadari ile O zaman AOK istesede para ödemeye gerek yok. Kimsede arkasinda durmadigi icin saglik sigortalari(AOK) % 10,15 oranında kesinti istiyor.

Türkiyeden Emekli olan kisi Almanyada esinin saglik sigortasindan yararlanamayacagindan bu seferde SSK dan TA/ 11 ister, Türkiyede bunu Almanyada devamli ikamet edene vermekde neden sorun cikariyormus, Anlamiyorum?

karadeniz
03 Ağustos 2015, 15:21
Anladigim kadari ile O zaman AOK istesede para ödemeye gerek yok. Kimsede arkasinda durmadigi icin saglik sigortalari(AOK) % 10,15 oranında kesinti istiyor.

Türkiyeden Emekli olan kisi Almanyada esinin saglik sigortasindan yararlanamayacagindan bu seferde SSK dan TA/ 11 ister, Türkiyede bunu Almanyada devamli ikamet edene vermekde neden sorun cikariyormus, Anlamiyorum?

Akcan,bu durum mevzuat karisikligina sebeb oluyor sosyal güvenlik sözlesmesi geregi ikametin 183 günü gecen ülkeden saglik hizmeti alinmasi gerekiyor,daha önceki yazimdada belirtmistim bendende AT/11 formu istediler sgk.mundan aldim Aok'ya verdim 2/3 ay sonra bir yazi esimin üzerinden saglik hizmeti alacagim yolundaydi,bekleyin gelismelere göre hareket edin derim.

hOrOz
03 Ağustos 2015, 15:41

ödemeye gerek yok diye bir sey yok gecerli olan mevzuata göre ödemeye mecbursun
eger AÓK haksiz builunursa parani alirsin AOK hakli cikarsa para onlarda kalir

redbull1905
06 Ağustos 2015, 23:48
selam , suanki emekliye zam orani 70 tl civari yani önceleri 1260 tl alanlar simdi 1321 tl aliyor , bayanlarin emeklilik basvurusunda cocuklari var ise cocuk dogum belgesi istenebilir basvuruda bulundurmakda fayda var .

mavi karta gelince , eger türkiyedeyseniz 5 tl civari nufüs dairesindende cikartabilirsiniz .

ailede ikinci emeklilik ödemenin formülü , ailede bir kisi türkiyede emekli maasi aliyorsa parasi tc bankaya da geliyorsa buradan ek kredi alip örnegin esinizin emekliligini ödeyebilirsiniz tabiki banka oklerse Yesil isik yakarsa bunu önceden onaylatmak gerekli tabiki yada ek krediyi almak gerek . yani ikinci basvuruda banka sana krediyi vermek suretiyle isleme baslanabilir bassvuruya bunu yapan bankalar var oldugunu biliyorum özelikle gurbetlicere yardim eli diyelim .
almanydaki emeklilik gelir olarak türkiyede sökmüyor bildigim kadari orasi almanyayi bagliyor kredi de .

sgk dan emekli olmak istiyorsaniz ilk önce sgk kayidiniz olmasi gerek izinde 1 hafta yada 2 hafta örnegin tercüman ( almancaniz varya ) olarak kaat üzerinde böylece calismis görünüyorsunuz sgk da kayitiniz olmus oluyor , sonra cikis sonra emeklilik basvuru siralamasi böyledir . türkiye emekliligin almanya Rentenversicherung a bildirilmesinin sakincasi oldugunu sanmiyorum , sakincasi olmadini bizat biliyorum .bildirilmez ise sakincasi olabilir birde üstüne harz 4 aliyorsaniz . ! birde türkiyede calismis göründüyseniz . h4 ler icin . almanyadan emekli olanlar türkiyede deki emeklilik bezahlte rister rente gibi o acidan rahat olun sorun yok anlasmalar geregi . almayadaki emekliligin yetmiyor onun icin türkiyeden parali emeklilikde kimse birsey diyemez ve hakkindir .

Hic kimsenin verecek cevabi yokmu?

selam , annen türkiyeden emekli olduguna göre ilk önce hayirli olsun alacagi para 1321 tl 99 Kurus suanki zam ile , türkiyenin saglik sigortasi almanyadaki masraflarlari ödemez düz Mantik almanyada sigorta yapilmasi gerek ayrica aok niye para istiyor onuda anlamis degilim . aok nin bakana para verecegine annenden almak istiyorlar ne Kadar Dogru uzmanlar Bilir , dedigin olay pflege Geld kim bakarsa o alir aok dan parayi aok yan ciziyor bana göre almanyada her gesetzlich kranken versicherte pflege Geld hakkida var . .

suanki mevcut durumda emeklilik icin ca 60 bin TL ödediyseniz yani ca 20 bin euro , 45 ayda ckiyor parasi 1321 TL aylik maa$da ,

1320 TL / 3 - 440 € yapar 20000 € / 440 - 45 ay yapar yani 4 sene dolmadan ödediginiz sifirdan basliyor .

ercan44
07 Ağustos 2015, 17:12
Selam Arkadaslar ben de biraz kendim icin bilgi almak isdiyorum sizlerden.
Sene 1981 de almanyaya geldim, 1983 den beri sigortali isde calisiyorum 2003 de Alman vatandasi oldum.
Ve hala calismaktayim türkiyeden emekli olabilmek icin nasil bir yol izlemeluyim ki türkiyede emekli olma sansim olsun.
Ben simdiden sizlere cok tesekür ediyorum vereceginiz bu bilgiler.
Sayfilar ve selamlar

delitürk
07 Ağustos 2015, 17:49
Bu konuda karadenis abi önemli bilgiler veriyor yanlis anlasilmasin ama eger siz 1983 yilinda yurtdisinda ilk ise baslama tarihiniz var vede TR de ssk calismasi yapar iseniz normalde sizin 1983 yili ilk ise baslama tarihi TRde ilk sigortali ise basalama tarihi olarakk kabul edilirse 47 yasinda 5150 prim gun ile borclanma yapabiliyorsunuz,,Alman vatandasi konusunda pek bilgim yok ama bu konuda genis ve dogru bilgiyi Karadeniz abi verecektir size,

ercan44
07 Ağustos 2015, 22:51
Cok tesekur ederim deliturk kardesim.
Kismetse onumuzdeki ayda izine gidecegim orda ssk calismasi yapabilirsen yapacagim
Yardimlarinizdan dolayi herkese cok tesekur ederim

karadeniz
07 Ağustos 2015, 23:34
Selam Arkadaslar ben de biraz kendim icin bilgi almak isdiyorum sizlerden.
Sene 1981 de almanyaya geldim, 1983 den beri sigortali isde calisiyorum 2003 de Alman vatandasi oldum.
Ve hala calismaktayim türkiyeden emekli olabilmek icin nasil bir yol izlemeluyim ki türkiyede emekli olma sansim olsun.
Ben simdiden sizlere cok tesekür ediyorum vereceginiz bu bilgiler.
Sayfilar ve selamlar

delitürk arkadasimizin vermis oldugu bilgilere ilaveten,Almanvatandasi olarak yurtdisi borclanmasi yaparak Türkiye'den emekli olabilirsiniz 11/10/2014 yilinda cikan kanunla.
Almanya'da 18 yasi itibari ile calismaya basladiginiz tarih ise baslama tarihi olarak kabul edilir, (buradan ise basladiginiz tarihde emeklilik yasi ve ödenmesi gereken prim günü,http://www.sskemekli.com/ssk-erkeklerin-emeklilik-sartlari.html) veya 60 yas 3600 günle yaslilik emekliligi.
Türkiye'de bulundugunuz süre icinde ssk.kapsaminda bir,iki hafta ssk.calismasi yapin sonra sgk.muna yurtdisi borclanmasi yapiniz,dikkat etmeniz gereken durum,sizin emekli olmak icin gereken prim gününüzün ise baslama tarihinden bu güne dogru tarih yazarak borclanmaniz,tereddünüz oldugu yerde yine sorun ben ve arkadaslarimiz yardimci olacaktir

moralist
12 Ağustos 2015, 09:41
selam arkadaslar,türkiyede emeklilik basvrusu icin benden bazi belgeler istediler,yalniz bunlarin almancasini bilemedim sizlere soriyim dedim,ben 1986 den beri selbstständig (reisegewerbe) olarak calisiyorum ve yaklasik 4,5 senelik hem is hemde arbeitsamt da göründüm
1.Yurtdisi Calisma süresini gösteren belge
2.Vergi dairesi ve sicilden kendi-adina calismasi Türkce tercüme ve asli
3.Emniyetten giris ve cikis belgesi
Bu giris-cikis belgesi nereden aliniyor?Gümrük denmi yoksa emniyet amirliginden mi?
cok tesekkür ederim

karadeniz
12 Ağustos 2015, 12:38
selam arkadaslar,türkiyede emeklilik basvrusu icin benden bazi belgeler istediler,yalniz bunlarin almancasini bilemedim sizlere soriyim dedim,ben 1986 den beri selbstständig (reisegewerbe) olarak calisiyorum ve yaklasik 4,5 senelik hem is hemde arbeitsamt da göründüm
1.Yurtdisi Calisma süresini gösteren belge
2.Vergi dairesi ve sicilden kendi-adina calismasi Türkce tercüme ve asli
3.Emniyetten giris ve cikis belgesi
Bu giris-cikis belgesi nereden aliniyor?Gümrük denmi yoksa emniyet amirliginden mi?
cok tesekkür ederim

moralist,
1-Yurtdisi calisma süresini gösteren belge/Calisanlar veya rente kasaya, rente primi ödeyenler icin rente kasadan gelen rentenversicherungsverlauf,siz kendi hesabiniza calisanlar genelde rente primi ödemedigi icin,Geverbe
2-Vergi dairesi ve sicilden kendi adina calismasi/Geverbe,lohnsteuererklärung.
3-Emniyetten giris,cikis belgesi/Her hangi bir polis karakolundan alabilirsiniz.
Yurtdisi borclanmanizda bir yila kadar arbeitslos sürenizide borclanabilirsiniz.

cakir20032003
12 Ağustos 2015, 13:52
arkadaslar bende borclana bilirmiyim ben alman vatandasi mavi kartliyim türkiyede sikorta girisim var 1984 yilinda ama benim türk vatandasi iken calisma sürelerim 15 yil dolmuyor yas dan dolayi 10 yil borclana bilirmiyim eyer bu isten anlayan arkadaslar bilgi veirise cok sevinirim

karadeniz
13 Ağustos 2015, 10:33
arkadaslar bende borclana bilirmiyim ben alman vatandasi mavi kartliyim türkiyede sikorta girisim var 1984 yilinda ama benim türk vatandasi iken calisma sürelerim 15 yil dolmuyor yas dan dolayi 10 yil borclana bilirmiyim eyer bu isten anlayan arkadaslar bilgi veirise cok sevinirim

Türkiye'de 1984 yilinda ise baslamanizla, 48 yas 5225 prim günü (14 yil 6 ay) normal emeklilik veya 60 yas 3600 (10 yil) günle yaslilik emekliligine sahipsiniz.
Yurtdisi borclanmasinda bir yila kadar arbeitlos sürelerinede borclanabilirsiniz,yukarida yazilan sizin emekli olmaniz icin gereken süreler,borclanma yapilirken Türkiye'de calismis oldugunuz süreleri düserek borclanma yapmalisiniz.

köln42
15 Ağustos 2015, 14:09
s.aleyküm arkadaslar benim 2sorum var
1ci sorum esim icin 06.12.66 dogumlu Ev hanimi 1ci cocugumuz12.86 2ci cocugumuz 04.91 3cü cocugumuz 08.2000 dogumlu 10.2003 ten itibaren Alman vatandasiyiz Mavi kartimiz var TR borclanmak istiyoz birde TR CALISMAK Istiyoz bu sene 10cu ayin icinde 1 hafta filan ne Zaman emekli ola Bilir ve neler lazim..

2ci benim icin 04.11.1966 dogumluyum ise baslama tarihim 07.01.1985 araliksiz calistim 10.2003ten beri Alman vatandasiyim Mavi kartim var TR CALISMAK Istiyoz bu sene 10cu ayin icinde 1 hafta filan ne Zaman emekli ola Bilirim ve neler lazim..

karadeniz
16 Ağustos 2015, 09:43
1ci sorum esim icin 06.12.66 dogumlu Ev hanimi 1ci cocugumuz12.86 2ci cocugumuz 04.91 3cü cocugumuz 08.2000 dogumlu 10.2003 ten itibaren Alman vatandasiyiz Mavi kartimiz var TR borclanmak istiyoz birde TR CALISMAK Istiyoz bu sene 10cu ayin icinde 1 hafta filan ne Zaman emekli ola Bilir ve neler lazim..

2ci benim icin 04.11.1966 dogumluyum ise baslama tarihim 07.01.1985 araliksiz calistim 10.2003ten beri Alman vatandasiyim Mavi kartim var TR CALISMAK Istiyoz bu sene 10cu ayin icinde 1 hafta filan ne Zaman emekli ola Bilirim ve neler lazim..

köln42, birinci sorunuza cevap,yurtdisi borclanmasinda bayanlar calismis oldugu ve ev hanimi sürelerini borclanabilirler,esinizin calismasi olmadigi icin cocuk yetistirme süresi icin Almanya'da anneler icin prim ödemesi söz konusu, 12/1986 bu tarih Sgk.munda ise baslama olarak islem görüyor 12/1986 tarihinde ise baslayanlar 43 yas 5150 prim günü veya 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahip,yapmaniz gereken islev,rentekasadan renteversicherungsverlauf isteyin,rathaus'dan meldebescheinigung (meldebescheinigung türkceye cevirilmeli) Türkiye'de bir,iki hafta calistikdan sonra sgk.muna yurtdisi borclanma dilekcesini verin,borclanma dilekcesinde dikkat etmeniz gereken husus, cocuk yetistirme süresinde dogam prim ödeme tarihi olarak 12/1986 tarihinden kac gün borclanma yapmak istiyorsaniz hesaplayin bu güne dogru yazin (misal 10 sene borclanma yapmak istiyorsunuz 12/1986 dan 12/1996 tarihler arasi)

Ikinci sorunuza cevap, 07/01/1985 tarihinde ise baslamanizla,48 yas 5225 prim günü normal emeklilik veya 60 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,sizde Türkiye'de kisa calismadan sonra renteversicherungverlauf ve yurtdisi borclanmasi icin dilekce doldurup sgk.muna veriniz,sizde borclanmada tarihlere dikkat ediniz,Almanvatandasi olmaniz su an engel degil.

cihangir35
17 Ağustos 2015, 13:34
Arkadaşlar,geçen Ay 22,07,2015 İzmirde Yurt Dışı Borçlanmasında bulundum
burada Arkadaşlar bu konu hakkında değerli bilgiler veriyor hepsine ayrı ayrı teşekkürler.
Ben size sadece kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.
İzmir Konakta SGK ya kendim müracaata bulundum bende buradan Almanyada çalışmış olduğum
hizmet çizelgesini (LVA) aldım Belediyeden İkahamet belgesni(tercüme yapırmadım) aldım Pasaporta TR ye girişte kaşe bastırttım.
SGK ya girişte sıra numarası çektim biraz beklemeden sonra sıram geldi Memur biraz bilgi verdikten sonra benden sadece ve sadece
LVA dan aldığım hizmet çizelgesini aldı başka evrak gerekli değil dedi,sonra benden Emekliye müraccat formunu doldurmamı istedi ben
benim anladığım yerleri doldurdum gerisini kendisi bana yardım ederek doldurduk buradan kendisine çok teşekkür ederim.
Ve geçen Cuma yani 14,08,2015 Tr ye adresse Ödeme Tepligatı geldi üç Ay içerisinde ödemem gerekiyor.
Arkadaşlar anlatmak istediğim gidin kendiniz müracaat edin ben şahsıma hiç zorluk çekmedim,kendiniz giderseniz tatlı bir dile
Memur ile konuşursanız size mutlaka yardımcı olacaktır,(Sakın Sigorta danışmanlarına Paranızı kaptırmayın.
Dikkat edilmesi olan Borçlanacağınız Sigorta süreleri.

Saygılarımla

karadeniz
17 Ağustos 2015, 17:01
Arkadaşlar,geçen Ay 22,07,2015 İzmirde Yurt Dışı Borçlanmasında bulundum
burada Arkadaşlar bu konu hakkında değerli bilgiler veriyor hepsine ayrı ayrı teşekkürler.
Ben size sadece kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.
İzmir Konakta SGK ya kendim müracaata bulundum bende buradan Almanyada çalışmış olduğum
hizmet çizelgesini (LVA) aldım Belediyeden İkahamet belgesni(tercüme yapırmadım) aldım Pasaporta TR ye girişte kaşe bastırttım.
SGK ya girişte sıra numarası çektim biraz beklemeden sonra sıram geldi Memur biraz bilgi verdikten sonra benden sadece ve sadece
LVA dan aldığım hizmet çizelgesini aldı başka evrak gerekli değil dedi,sonra benden Emekliye müraccat formunu doldurmamı istedi ben
benim anladığım yerleri doldurdum gerisini kendisi bana yardım ederek doldurduk buradan kendisine çok teşekkür ederim.
Ve geçen Cuma yani 14,08,2015 Tr ye adresse Ödeme Tepligatı geldi üç Ay içerisinde ödemem gerekiyor.
Arkadaşlar anlatmak istediğim gidin kendiniz müracaat edin ben şahsıma hiç zorluk çekmedim,kendiniz giderseniz tatlı bir dile
Memur ile konuşursanız size mutlaka yardımcı olacaktır,(Sakın Sigorta danışmanlarına Paranızı kaptırmayın.
Dikkat edilmesi olan Borçlanacağınız Sigorta süreleri.

Saygılarımla

Ikamet belgesi,meldebescheinigung sadece bayanlarin ev hanimi olarak gecen sürelerini yurtdisi borclanmalari yapmasi halinde istenen belge.

aqua05
17 Ağustos 2015, 18:47
Cihangir 35 kardesim nasil borclandin.Kac gun uzerinden.Ise baslama tarihi turkiyede calismisligin varmi kac yasinda emekli olmak icin muracaat ettin su anki yas durumu bunlari biraz yazarsan daha cok bilgi sahibi oluruz.

cihangir35
20 Ağustos 2015, 18:12
Aqua05 Arkadasim kusura bakma soruna gec cevap verdigim icin herzaman Bilgisayarin basinda olamiyorum.
Bana gönderilen Ödeme tepligatinda 3934 gün üzerinden.1984 - 1985 arasi 362 gün. 1993 - 2000 arasi 2589 gün. 2012 - 2014 arasi 983 gün.
Türkiyede SGK ya giris 1988 615 günüm var idi.Suanda 49 yasindayim.3934 X 13,58 TL günlük.
Türkiyede 47 Yasinda Emekli olabiliyormusum simdi ne zaman Emekli olurum bilemiyorum herhalde ödedigim zaman.

Saygilarimla

aqua05
20 Ağustos 2015, 23:26
Cihangir35 arkadasim cevap icin sagolasin.Yasim 49 diyorsun parayi odeyince 47 de emekli olabilirmisim diye yazmissin.Sen 60 a kadar yurt disinda calisirsan o zaman bu kadar parayi neden oduyorsun.3600 gun den emekli olsan.615 gun Turkiye 2985 gun de borclanirsan 60 yasinda Turkiyeden emekli olursun.

runner
09 Eylül 2015, 18:37
Selam Karadenizli arkadasim. Bir tanidik icin emeklilik hakkinda bilgine ihtiyacim var :)
17.08.1958 dogumlu, Tr de hic calismasi yok. Almanya ise baslama tarihi 21.09.1976. Bayan. Almanyadan su Malulen emekli.
Tr den borclanma yolu ile emekli olmak istiyor. Nasil bir yol izlemesi lazim?

karadeniz
09 Eylül 2015, 23:29
Selam Karadenizli arkadasim. Bir tanidik icin emeklilik hakkinda bilgine ihtiyacim var :)
17.08.1958 dogumlu, Tr de hic calismasi yok. Almanya ise baslama tarihi 21.09.1976. Bayan. Almanyadan su Malulen emekli.
Tr den borclanma yolu ile emekli olmak istiyor. Nasil bir yol izlemesi lazim?

runner,tanidiginiz Türkiye'de 1-2 hafta kadar ssk.calismasi sonrasi sgk.muna 3600 gün yurtdisi borclanmasi yaparak hemen emekli olabilir,bu gün icin günlük tutar 12,83TL. emekli maasida yaklasik 1370TL. olup dikkat edilmesi gereken yurtdisi borclanma dilekcesindeki 11 maddeki borclanilan tarih 21/09/1976 dan 21/09/1986 yillari yazmasi.

aqua05
13 Eylül 2015, 15:36
Arkadaslar benim hanim 19.09.1965 dogumlu.Almanya ise giris tarihi 20.09.1983.Turkiyede 10 gun gecen sene calismisligi gozukuyor.3600 gunden kac yasinda emekli olur. Burada bir kac kez sormustum ama su an yine calisiyor.SSK nin sorgulama tabelasindan birsey anlamadim.

karadeniz
13 Eylül 2015, 16:29
Arkadaslar benim hanim 19.09.1965 dogumlu.Almanya ise giris tarihi 20.09.1983.Turkiyede 10 gun gecen sene calismisligi gozukuyor.3600 gunden kac yasinda emekli olur. Burada bir kac kez sormustum ama su an yine calisiyor.SSK nin sorgulama tabelasindan birsey anlamadim.

aqua05,esinizin 3600 günle emeklilikden faydalanabilmesi icin 09/1999 tarihinden önceki kanuna tabi olmasi gerekir söyleki,esiniz icin,calismis oldugu,mini jop calismasi veya cocuk yetistirmeden dolayi rente kasaya emeklilik icin prim ödemesi oldumu olduysa en eski tarihi yaziniz yoksa esiniz ev hanimi olarak gecen sürelerden dolayi emekli olmasi lazim oda en az 7200 gün.

aqua05
13 Eylül 2015, 18:05
aqua05,esinizin 3600 günle emeklilikden faydalanabilmesi icin 09/1999 tarihinden önceki kanuna tabi olmasi gerekir söyleki,esiniz icin,calismis oldugu,mini jop calismasi veya cocuk yetistirmeden dolayi rente kasaya emeklilik icin prim ödemesi oldumu olduysa en eski tarihi yaziniz yoksa esiniz ev hanimi olarak gecen sürelerden dolayi emekli olmasi lazim oda en az 7200 gün.

Hocam cevap icin sag olasin. Yazimda yazdigim gibi Almanya ise baslama tarihi 20.09.1983.

karadeniz
13 Eylül 2015, 18:44
Hocam cevap icin sag olasin. Yazimda yazdigim gibi Almanya ise baslama tarihi 20.09.1983.

20/09/1983 tarihinde ise baslama ile, 3600 gün 12,83X3600=46,188TL. ile 58 yasinda yaslilik emekliligi veya 5000 günle 5000X12,83=64,150TL. ile hemen emekli olabilirsiniz yaklasik 1450TL. emekli maasi alabilirsiniz,dikkat etmeniz 1983 senesinden bu güne dogru tarih yazarak yurtdisi borclanmasi yapmaniz.

aqua05
13 Eylül 2015, 18:48
Hocam bu tablo bayanlar icin gecerli oluyor degilmi..Erkeklerde 60 yasinda oluyor yazdiklarindan anladigima gore.

karadeniz
14 Eylül 2015, 09:25
Hocam bu tablo bayanlar icin gecerli oluyor degilmi..Erkeklerde 60 yasinda oluyor yazdiklarindan anladigima gore.

aqua05,yazismalar bayanlar icin,yanliz yaslilik emekliligi icin ise baslama tarihi olarak kademeli olarak yas sarti var,08/09/1981 tarihinden önce ise baslayan bayanlar 3600 gün 15 yillik sigortalilik süresini dolduranlar 50 yasinda, 08/09/1981 tarihinden 08/09/1999 tarihi arasi ise baslayan bayanlar kademeli olarak yas sartina tabiler yani 50 ile 58 yas arasi bu konuda dogru bilgi icin Sgk.muna sorsaniz daha iyi bilgi alabilirsiniz, bir misal vermem gerekirse, http://www.sskemekli.com/ssk-36000-gune-gore-ne-zaman-emekli-olurum.html

aqua05
14 Eylül 2015, 10:05
Karadeniz hocam heleki varsin sende olmasan bu konularda ne yapacagiz.Hocam son sorum hanim simdilik 600 Euroya kadar sigortali calisiyor.Bu 3600 gun den 58 yasini garantileyip yani bu parayi borclanip yatirsam daha sonra mesela 54 yasinda emekli olmak istiyor o zamanda 1400 gunu borclanip yatirip bu yasi one cekebilirmiyiz.

karadeniz
14 Eylül 2015, 12:04
Karadeniz hocam heleki varsin sende olmasan bu konularda ne yapacagiz.Hocam son sorum hanim simdilik 600 Euroya kadar sigortali calisiyor.Bu 3600 gun den 58 yasini garantileyip yani bu parayi borclanip yatirsam daha sonra mesela 54 yasinda emekli olmak istiyor o zamanda 1400 gunu borclanip yatirip bu yasi one cekebilirmiyiz.

aqua05,bu gün 5000 gün borclanmaniz halinde hemen emekli olabilirsiniz,09/1983 tarihinde ise baslayanlarin emeklilik hakki,40 yas 5000 gün (http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html)
yurtdisi borclanmasini istediginiz gün kadar yapabilirsiniz,misal bu gün bir sene üc ay sonra iki yil dört ay sonra alti gibi bu konuda bir sinir yok.

runner
15 Eylül 2015, 21:36
Selam Karadeniz arkadasim,

Esim 01.07.1969 dogumlu, Almanyada ise baslama tarihi 01.07.1987 ve hala kesintisiz calisiyor. Türk vatandasligindan cikma tarihi 24.09.1997, Mavi Kart sahibi yani sadece Alman vatandasi. TR de hic calismisligi yok. Esim de sartlari uyarsa Borclanarak emekli olamak istiyor.10.01.1989 ve 14.01.1995 de 2 dogum yapti. Nasil bir yol izlemeliyiz yada borclanarak emeklilik sansi var mi?
Cevabin icin simdiden tesekkürler.

karadeniz
16 Eylül 2015, 00:55
Selam Karadeniz arkadasim,

Esim 01.07.1969 dogumlu, Almanyada ise baslama tarihi 01.07.1987 ve hala kesintisiz calisiyor. Türk vatandasligindan cikma tarihi 24.09.1997, Mavi Kart sahibi yani sadece Alman vatandasi. TR de hic calismisligi yok. Esim de sartlari uyarsa Borclanarak emekli olamak istiyor.10.01.1989 ve 14.01.1995 de 2 dogum yapti. Nasil bir yol izlemeliyiz yada borclanarak emeklilik sansi var mi?
Cevabin icin simdiden tesekkürler.

runner,esinizin 18 yasi olarak,Türkvatandasligi döneminde calisma süresi yaklasik 10 yil bu süre ile yanliz yaslilik emekliligine hak kazanir emeklilik yasi 50 ile 58 yas arasi buradaki cizelgeye göre 52 yasi ama yinede Sgk.muna sormada fayda var (http://www.sskemekli.com/ssk-36000-gune-gore-ne-zaman-emekli-olurum.html)
Esiniz Tünrkiye'de bulundugunuz süre icinde ssk.kapsaminda bir hafta kadar calisma sonrasi Sgk.muna yurtdisi borclanmasi yapabilir,dikkat etmeniz gereken durum Almanya'da 18 yasi olarak ise baslama tarihinde bu güne dogru tarih yazarak borclanma yapin

dulgar
17 Eylül 2015, 12:36
Merhaba.
Öncelikle burada paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.
Babam 1937 doğumlu ve 1962-1953 ile 1970-1977 yılları arasında almanyada çalışmış. (bu yıllar arasındada türkiyeden 900 gün ssk primi var.) kredi çekerek yurtdışı borçlanması yapmayı planlıyoruz. (2700 gün için) yaklaşık bağlanacak emekli maaşı ne olur? (Kredi aylık ödemeleri 1350 TL civarı olacak.)
Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

karadeniz
17 Eylül 2015, 15:24
Merhaba.
Öncelikle burada paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkür ederim.
Babam 1937 doğumlu ve 1962-1953 ile 1970-1977 yılları arasında almanyada çalışmış. (bu yıllar arasındada türkiyeden 900 gün ssk primi var.) kredi çekerek yurtdışı borçlanması yapmayı planlıyoruz. (2700 gün için) yaklaşık bağlanacak emekli maaşı ne olur? (Kredi aylık ödemeleri 1350 TL civarı olacak.)
Bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim.

dulgar,vermis oldugunuz tarihlerde yanlisliklar mevcut,anlayabildigim kadari ile,babaniz yurtdisinda calismasindan dolayi 900 gün yurtdisi borclanma hakki mevcut,Türkiye'de veya baska ülkede fiili calismasi olarak 2700 güne ihtiyaci var, var ise günlük prim tutari 31/12/2015 tarihine kadar 12,83TL. olup emekli maasinda aylik hesabi uzmanlik isterken kisinin sartlarina göre farklilik gösteriyor ama size en az 1373TL.emekli maasi saglik hizmeti kesintisi %10 1236TL eline gecegini tahmin ediyorum (yurtdisindan emekli olanlar büyük oranda saglik hizmeti almadigi icin bu kesinti olmuyor)

dulgar
17 Eylül 2015, 15:38
ifadelerimde sorun var sanırım haklısınız. sgk ya kayıtlı olarak Babam türkiyede sadece 900 gün çalışmış (1965-1968). Almanyada ise 1962-1963 ve 1970-1977 yılları arası çalışmış. Sizinde belirttiğiniz gibi bu durumda 2700 civarı güne ihtiyacımız var. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

karadeniz
17 Eylül 2015, 23:13
ifadelerimde sorun var sanırım haklısınız. sgk ya kayıtlı olarak Babam türkiyede sadece 900 gün çalışmış (1965-1968). Almanyada ise 1962-1963 ve 1970-1977 yılları arası çalışmış. Sizinde belirttiğiniz gibi bu durumda 2700 civarı güne ihtiyacımız var. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

dulgar,babanizin Türkiye'de fiili calisma olarak 900 günü mevcut,Almanya'da 1962/1963 ve 1970/1977 yillari arasinda 2700 gün calismisligi cikarsa 3600 toplamda günle hemen emekli olabilir,babaniz Almanya'daki calismis oldugu emeklilik primlerini cekmis olsada 2014 yilinda cikan yasa geregi yinede yurtdisi borclanmasi yaparak Türkiye'den emekli olur,Almanya'daki calismalarindan dolayi emeklilik primlerinin dekontunu bu adresten isteyebilirsiniz, Deutsche Rentenversicherung Nordbayern in Bayreuth,Wittelsbacherring 11 95444 Bayreuth

dulgar
18 Eylül 2015, 15:51
dulgar,babanizin Türkiye'de fiili calisma olarak 900 günü mevcut,Almanya'da 1962/1963 ve 1970/1977 yillari arasinda 2700 gün calismisligi cikarsa 3600 toplamda günle hemen emekli olabilir,babaniz Almanya'daki calismis oldugu emeklilik primlerini cekmis olsada 2014 yilinda cikan yasa geregi yinede yurtdisi borclanmasi yaparak Türkiye'den emekli olur,Almanya'daki calismalarindan dolayi emeklilik primlerinin dekontunu bu adresten isteyebilirsiniz, Deutsche Rentenversicherung Nordbayern in Bayreuth,Wittelsbacherring 11 95444 Bayreuth

Bugün ilgili döküm tarafıma ulaştı. buradan kaç gün prim çıkacağını kestiremedik. İşe başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki fark direkt prim gün sayısını verir mi ? yoksa 1 yıl 360 gün mantığına göre farklı bir hesaplamamı geçerli?

karadeniz
19 Eylül 2015, 00:23
Bugün ilgili döküm tarafıma ulaştı. buradan kaç gün prim çıkacağını kestiremedik. İşe başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki fark direkt prim gün sayısını verir mi ? yoksa 1 yıl 360 gün mantığına göre farklı bir hesaplamamı geçerli?

Ise baslama ve bitis tarihleri dogru olan tarihdir,1 ay 30 gün 1 yil 360 gün hesaplaniyor

dulgar
21 Eylül 2015, 12:29
Ise baslama ve bitis tarihleri dogru olan tarihdir,1 ay 30 gün 1 yil 360 gün hesaplaniyor
Nurnberg ateseliginden mail yolu ile hizmet belgesinin taranmis halini temin etmistim. Tekirdag sgk il merkezine borclanma icin Bugun basvuruya gittik ancak ordaki memur bayan bu belgenin orjinalini getirmeniz gerekiyor dedi. İlgili belgeyi posta yoluylami talep etmeliyim? Oyle ise nasil?

karadeniz
21 Eylül 2015, 13:36
Nurnberg ateseliginden mail yolu ile hizmet belgesinin taranmis halini temin etmistim. Tekirdag sgk il merkezine borclanma icin Bugun basvuruya gittik ancak ordaki memur bayan bu belgenin orjinalini getirmeniz gerekiyor dedi. İlgili belgeyi posta yoluylami talep etmeliyim? Oyle ise nasil?

dulgar,sgk.mundan sizden orjinalini talep etmis oldugu belge,rentenversucherungsverlauf'mu ? Genelde imzasiz ve damgasiz adeta fotokopi görünümünde bazi memurlar fotokopi saniyor,siz yurtdisi borclanma dilekcesini dogru doldursaniz sgk.muna verin daha sonra eksik belgelerinizi posta ile gönderirsiniz en azindan isleriniz isleme girer.

dulgar
21 Eylül 2015, 14:18
dulgar,sgk.mundan sizden orjinalini talep etmis oldugu belge,rentenversucherungsverlauf'mu ? Genelde imzasiz ve damgasiz adeta fotokopi görünümünde bazi memurlar fotokopi saniyor,siz yurtdisi borclanma dilekcesini dogru doldursaniz sgk.muna verin daha sonra eksik belgelerinizi posta ile gönderirsiniz en azindan isleriniz isleme girer.

belge 3 sayfa halinde. her sayfanın solunda aşğıdan yukarıya büyük harflerle "ohne verarbeitung" yazıyor. nurnberg ataşeliğine alman kurumundan fax çekildiği anlaşılıyor bu belgenin. Göze çarpan diğer bir kelime "Gesamtkontospiegel" . Eğer bu belgenin birebirini göndericeklerse bunda zaten kaşe imza vs. yok.

köln42
21 Eylül 2015, 21:57
Selam Karadeniz kardeş bir sorum vardı bir arkadaş burdan bir yerden Yardım almadığa dahil belge almamız lazımmış Aslı varmı almam lazımmı.

köln42, birinci sorunuza cevap,yurtdisi borclanmasinda bayanlar calismis oldugu ve ev hanimi sürelerini borclanabilirler,esinizin calismasi olmadigi icin cocuk yetistirme süresi icin Almanya'da anneler icin prim ödemesi söz konusu, 12/1986 bu tarih Sgk.munda ise baslama olarak islem görüyor 12/1986 tarihinde ise baslayanlar 43 yas 5150 prim günü veya 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahip,yapmaniz gereken islev,rentekasadan renteversicherungsverlauf isteyin,rathaus'dan meldebescheinigung (meldebescheinigung türkceye cevirilmeli) Türkiye'de bir,iki hafta calistikdan sonra sgk.muna yurtdisi borclanma dilekcesini verin,borclanma dilekcesinde dikkat etmeniz gereken husus, cocuk yetistirme süresinde dogam prim ödeme tarihi olarak 12/1986 tarihinden kac gün borclanma yapmak istiyorsaniz hesaplayin bu güne dogru yazin (misal 10 sene borclanma yapmak istiyorsunuz 12/1986 dan 12/1996 tarihler arasi)

Ikinci sorunuza cevap, 07/01/1985 tarihinde ise baslamanizla,48 yas 5225 prim günü normal emeklilik veya 60 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,sizde Türkiye'de kisa calismadan sonra renteversicherungverlauf ve yurtdisi borclanmasi icin dilekce doldurup sgk.muna veriniz,sizde borclanmada tarihlere dikkat ediniz,Almanvatandasi olmaniz su an engel degil.

karadeniz
21 Eylül 2015, 23:27
Selam Karadeniz kardeş bir sorum vardı bir arkadaş burdan bir yerden Yardım almadığa dahil belge almamız lazımmış Aslı varmı almam lazımmı.

köln42,yurtdisi borclanmasi yaparken size kimse bir sey sormaz ama emeklilik talebinde bulundugunuz (tahsis talep formu) verdiginizde sizden calismadiginiza,yardim almadiginiza dair belge isterler belge olarak, rentenversucherungsverlauf verin yeterli.

Bad
25 Eylül 2015, 21:49
Selam karadeniz usta.Kayinpeder 10 seneden beri almanyadan emekli 1970 te almanyada ise baslangic tarihi,simdi borclanip türkiyeden emekli olmak istiyor 3600 günden emekli hakki varmi var ise kagitlari doldururkrn nelere dikkat etmeliyiz.(Tr den calismisligi yok,1944 Dogumlu)

moralist
25 Eylül 2015, 22:10
slm,hanim 29.04.1975 dogumu,tr de 3 hafta calismisligi var,ekim 2000 de almanyaya giris yapti ve üc cocuk var,almanyada 250 euroluk 11 aylik minijob var acaba emeklilik durumu nasil?

aqua05
26 Eylül 2015, 03:34
Arkadaslar tanidigim bir bayan 1962 dogumlu 1978 den 1983 e kadar Almanyada calisti 30 sene evvelde Turkiyeye dondu evlendigi icin tabiiki emeklilik sigortasina yatirdigi parayida geri aldi.Turkiyede 8 sene bir yerde calismis ama sigortasiz.Sorum acaba burada calistigi 18 yasindan sonraki gunler icin 3 veya 4 seneden birsey olurmu borclanma gibi.

Not. 2 tanede cocuk var.

delitürk
26 Eylül 2015, 12:37
Arkadaslar yurtdisi borclanmasi yaparken altsinir ustsinir ve prim gunleri hesaplanirken elde edilecek aylik maas hangi formullere göre hesaplaniyor,?Tskler

Arkadaslar Esime 1 haftalik ssk girisi yaptirdim, yalniz postaneden E Sifresi yok TC Numarasiyla kaydin yapilip yapilmadigini nasil ögrenebilirim.Tskler

Akdeniz
27 Eylül 2015, 13:02
Arkadaslar Esime 1 haftalik ssk girisi yaptirdim, yalniz postaneden E Sifresi yok TC Numarasiyla kaydin yapilip yapilmadigini nasil ögrenebilirim.Tskler

Buyur Arkadasim buradan Takip edebilirsin.

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama

Selamlar

karadeniz
29 Eylül 2015, 14:33
Selam karadeniz usta.Kayinpeder 10 seneden beri almanyadan emekli 1970 te almanyada ise baslangic tarihi,simdi borclanip türkiyeden emekli olmak istiyor 3600 günden emekli hakki varmi var ise kagitlari doldururkrn nelere dikkat etmeliyiz.(Tr den calismisligi yok,1944 Dogumlu)

Bad,kayınpederiniz Türkiye'de bir hafta kadar ssk.çalışması yapsın sonrası Almanya'da işe başladığı tarihten bu güne doğru (3600 gün) 10 yıl misal 01/03/1970 den 02/03/1980 tarihleri yurtdışı borçlanması yaparak hemen emekli olur.
Yurtdışı borçlanma dilekçesi 11 madde borçlanma tarihi önemli,yurtdışındaki işe başlama tarihi

slm,hanim 29.04.1975 dogumu,tr de 3 hafta calismisligi var,ekim 2000 de almanyaya giris yapti ve üc cocuk var,almanyada 250 euroluk 11 aylik minijob var acaba emeklilik durumu nasil?

moralist,yurtdışı emeklilikde 09/1999 tarihine kadar işe başlayanlar için cazip 09/1999 tarihinden sonra işe başlayanların emekliliği,58 yaş 7000 gün, http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html

Arkadaslar tanidigim bir bayan 1962 dogumlu 1978 den 1983 e kadar Almanyada calisti 30 sene evvelde Turkiyeye dondu evlendigi icin tabiiki emeklilik sigortasina yatirdigi parayida geri aldi.Turkiyede 8 sene bir yerde calismis ama sigortasiz.Sorum acaba burada calistigi 18 yasindan sonraki gunler icin 3 veya 4 seneden birsey olurmu borclanma gibi.

Not. 2 tanede cocuk var.

aqua05,tanıdığınız 1978 yılında Almanya'da çalışmaya başlaladığı tarihden yaklaşık 1978 -1983 yılına kadar 5 yıl Türkiye'de 2 coçuk içinde toplamda 4 yıl borçlanır kalan 1 yılıda çalışarak 10 yılla yaşlılık emekliliğine hak kazanır.
Almanya'da rentekasaya mektup yazarak geçmişte çalışmış olduğu yılların dökümanını istesin gönderiyorlar
Tanıdığınız 09/08/1981 yılından önce çalışmaya başlamış 18 yaşı aranmaz işe başlama tarihi gecerli,sgk.mundan detaylı bilgi alsın

delitürk yanılmıyorsan şu an bu tür işlemler yanlız E şifre (devlet kapısından yapılabiliyor)

aqua05
29 Eylül 2015, 23:51
Karadeniz hocam bende 14.07.1980 de ise basladim.16 yasim dolmamis idi bendede 18 yas siniri aranmiyormu.

karadeniz
30 Eylül 2015, 11:27
Karadeniz hocam bende 14.07.1980 de ise basladim.16 yasim dolmamis idi bendede 18 yas siniri aranmiyormu.

aqua05,erkekler 09/08/1976 yılından önce işe başlamışsa işe başlama tarihi baz alınıyor sonrası 18 yaşı baz alınıyor,bayanlarda 09/08/1981 tarihi öncesi ve sonrası

58kangal
30 Eylül 2015, 13:52
Merhaba Karadeniz usta benim sorum biraz erkende olsa kendimle ilgili 1976 dogumluyum 01.01.1994 sigorta baslangicim 1820 gün sigortam var 2002 den beri araliksiz Avusturyada calismaktayim yas olarak Türkiyede 54 yasinda falan emeklilik hakkim doguyor benim sorum daha kac günlük prim yatirmam gerekiyor asagi yukari kac TL yatirmam gerekiyor yüksek maas almam icin ne gibi sartlari yerine getirmem gerekiyor cevremdekiler 60 yasinda falan emekli olursan daha yüksek maas alirsin diyorlar bir yardimci olursan sevinirim.

delitürk
30 Eylül 2015, 17:50
Merhaba Karadeniz usta benim sorum biraz erkende olsa kendimle ilgili 1976 dogumluyum 01.01.1994 sigorta baslangicim 1820 gün sigortam var 2002 den beri araliksiz Avusturyada calismaktayim yas olarak Türkiyede 54 yasinda falan emeklilik hakkim doguyor benim sorum daha kac günlük prim yatirmam gerekiyor asagi yukari kac TL yatirmam gerekiyor yüksek maas almam icin ne gibi sartlari yerine getirmem gerekiyor cevremdekiler 60 yasinda falan emekli olursan daha yüksek maas alirsin diyorlar bir yardimci olursan sevinirim.

01.01.1994 SSK baslangici= 25yil 54yas 5675 Ödenmesi gereken Prim Miktari
Turkiyede calisilmis Prim Miktari: 1820
01.01.1994 Yili baslangici Toplam ödenmesi gereken Prim, 5675-1820 = 3855 Borclanilmasi gereken Prim Miktari
3855 Ödenmesi gereken Prim Miktari X SSK Taban Altsinir Miktari :12,73 (01.07.2015 – 31.12.2015) = 49,074YTLÖdenecek Miktar

01.07.2015 – 31.12.2015

1.273,50 Altsinir

8.277,90 Üstsinir
bu her iki sinir icerisinde belirleyeceginiz herhangi miktari secerseniz ödemeniz gereken prim miktarida bu sekilde hesaplanacaktir ve maasiniza yansiyacaktir.

Borclanilacak yillar olarak 2002 ve sonrasi diye borclanmaniz gerekecektir,,

Evet abi o yuzden sormustum eskiden TC kimlik No ile giris yapilabilmekteydi,Tskler

Egal77
30 Eylül 2015, 20:19
Merhaba,
Eşim 15.03.77 Tr doğumlu ve Türk vatandaşı ,Almanya'ya 1997 yılında evlilik vasıtasıyla geldi ve Ev Hanımı.
1998 ve 2003 yıllarında doğum yaptı.Türkiyede SSK 4a sigorta başlangıcı var (01.08.2014)
Bildiğim kadarıyla bayanlarda 20 yıl borçlanma imkanı varmış.
Ne zaman emekli olur ?
Toptan parayı yatırsam ne gibi avantajım olur ?
Benim ne gibi bir yol izlemem lazım ?bu konuda aydınlatırsanız cok memnun olurum...
Saygılarımla
Egal77

karadeniz
30 Eylül 2015, 21:20

58kangal,arkadasimizin bilgilerine ilaveten,yurtdisi borclanmada calismis oldugunuz süreyi Türkiye'de isi birakmis oldugunuz tarihten bu güne dogru tarih yazarak borclanma yapin yüksek emekli maasi icin bir sosyal güvenlik uzmanindan yardim alin,mesala ali Tezel#den

Merhaba,
Eşim 15.03.77 Tr doğumlu ve Türk vatandaşı ,Almanya'ya 1997 yılında evlilik vasıtasıyla geldi ve Ev Hanımı.
1998 ve 2003 yıllarında doğum yaptı.Türkiyede SSK 4a sigorta başlangıcı var (01.08.2014)
Bildiğim kadarıyla bayanlarda 20 yıl borçlanma imkanı varmış.
Ne zaman emekli olur ?
Toptan parayı yatırsam ne gibi avantajım olur ?
Benim ne gibi bir yol izlemem lazım ?bu konuda aydınlatırsanız cok memnun olurum...
Saygılarımla
Egal77

Egal77,esinizin 1998 yilindaki cocuk yetistirmeden dolayi,54 yas 5975 gün veya 55 yas 5975 günle normal emeklilik veya 58 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahip, http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html
Rentekasadan rentenversucherungsverlauf isteyin 1998 yilinda cocuk yetistirme süresindeki tarihi Almanya'da calisma tarihi olarak kabulu ile belirlenen tarih sonrasinida ev hanimi olarak yurtdisi borclanmasi yapin rathaus'dan meldebescheinung alin (Türkceye cevirilecek) sgk.muna yurtdisi borclanmasi yapin,dilekcede calisma ve ev hanimi sürelerini isaretleyin ayrica dilekcede 11 madde 1998 yilindan bu güne dogru borclanma yapacaginiz gün kadar borclanma yapin,borclanmada hepsini yatirmak sadece senede iki defa %5 zam oluyor bundan muaf olursunuz

Egal77
30 Eylül 2015, 22:25
Peki hemen emekli olma imkani varmı parayı toptan yatırıp .
Yoksa mecbur mu bu 54 yaşını beklemesi ??
Bilgi için Teşekkürler..

karamanli
01 Ekim 2015, 10:11
Sayin karadeniz benimde bi sorum olacak. ben 19.10.1966 dogumluyum 2013,de ocak ayinda türkiyede 1 ay ssk li olarak calisdim türkiyeden gelince borclanma talabinde bulundum 19.10.1984-23.04.1999,u 5225 gün olarak. sgk da ayni tarihler yazili borc cetvelini yoladi 54540,64,kurus olarak. ben bu miktari ödedim simdi benim sorum bugün calismayi biraksam ayligim kaclira olarak baglanir.?
Simdiden cok Tesekkür ederim....

karadeniz
01 Ekim 2015, 11:23
Peki hemen emekli olma imkani varmı parayı toptan yatırıp .
Yoksa mecbur mu bu 54 yaşını beklemesi ??
Bilgi için Teşekkürler..

Egal77,emeklilik yasini beklemek zorundasiniz.

Sayin karadeniz benimde bi sorum olacak. ben 19.10.1966 dogumluyum 2013,de ocak ayinda türkiyede 1 ay ssk li olarak calisdim türkiyeden gelince borclanma talabinde bulundum 19.10.1984-23.04.1999,u 5225 gün olarak. sgk da ayni tarihler yazili borc cetvelini yoladi 54540,64,kurus olarak. ben bu miktari ödedim simdi benim sorum bugün calismayi biraksam ayligim kaclira olarak baglanir.?
Simdiden cok Tesekkür ederim....

karamanli,emekli maasi hesaplanmasi uzmanlik isteyen bir durum bizi asiyor,ama bu isi ücret karsiligi Ali Tezel yapiyor isterseniz irtibat kurun, (http://www.alitezel.com/)

dadaloglu38
04 Ekim 2015, 09:32
selam aleyküm karadeniz benim hanim almanyadan emekli olmasi icin malulünen doktorlar emeklilik icin müracat et dediler bizde müracaat ettik calismayi birakali 10 yili gecmis diye kabul emediler burda 3 yil calismisligi var yasi 44 1993 itibaren 3 cocuk sahibi hic calismayanlar emekli olurken benim hanima neden olamaz diyorlar anlamis degilim cevabin icin tesekkür ederim

karadeniz
04 Ekim 2015, 11:48
selam aleyküm karadeniz benim hanim almanyadan emekli olmasi icin malulünen doktorlar emeklilik icin müracat et dediler bizde müracaat ettik calismayi birakali 10 yili gecmis diye kabul emediler burda 3 yil calismisligi var yasi 44 1993 itibaren 3 cocuk sahibi hic calismayanlar emekli olurken benim hanima neden olamaz diyorlar anlamis degilim cevabin icin tesekkür ederim

dadaloglu38,yanilmiyorsam esinizin emekliligi Almanya#dan eger dogru yorumladiysam,Almanya'da emekli olabilmek icin en az 5 yil (60 ay) prim ödenmesi ve son 5 yil icinde 3 yil prim ödenmesi gerekli.

nakr1976
04 Ekim 2015, 20:07
arkadaslar bende soracaktim,Türkiyede 01.1999 yilinda ssk girisim var toplam 148 gün,bu zamandan sonra 16 ay askerlik var.2002 den beri almanyada yasiyorum.1976 dogumluyum.suan almanyada calisiyorum.sizlere sorum su olacakti,kac yasinda emekli olurum,tavsiyeleriniz ne ne zaman basvurayim,nekadar odeme yapmaliyim kac para alirim.simdiden tekkurler.cinsiyet erkek

karadeniz
04 Ekim 2015, 22:23
arkadaslar bende soracaktim,Türkiyede 01.1999 yilinda ssk girisim var toplam 148 gün,bu zamandan sonra 16 ay askerlik var.2002 den beri almanyada yasiyorum.1976 dogumluyum.suan almanyada calisiyorum.sizlere sorum su olacakti,kac yasinda emekli olurum,tavsiyeleriniz ne ne zaman basvurayim,nekadar odeme yapmaliyim kac para alirim.simdiden tekkurler.cinsiyet erkek

nakr1976,01/1999 tarihinde ise baslama tarihi olarak,58 yas 5975 gün veya 60 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz, Türkiye'de 148+480=528 gün toplamda (calisma ve askerlik) kalan günleride yurtdisi calisma günlerinizle yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz, bu gün icin günlük prim tutari 12,83TL. emekli maasi icin bir sey söylemek mümkün degil.

KaraKasirga
05 Ekim 2015, 09:32
Merhaba Karadeniz,

benimde bir sorum olacak, yardimci olursan sevinirim.

Ben 1980 Almanya dogumluyum, Türkiyede calismisligim yok.

2006 yilinda 2997 is gününü yatirdim. geriye benim ne kadar is günü yatirmam gerekiyor?

2006 yilinda toplam 9000 is günü ytirilinca oluyordu yeni düzenlemelerden sonra bu sayi kac gün oldu?

karadeniz
05 Ekim 2015, 13:30
Merhaba Karadeniz,

benimde bir sorum olacak, yardimci olursan sevinirim.

Ben 1980 Almanya dogumluyum, Türkiyede calismisligim yok.

2006 yilinda 2997 is gününü yatirdim. geriye benim ne kadar is günü yatirmam gerekiyor?

2006 yilinda toplam 9000 is günü ytirilinca oluyordu yeni düzenlemelerden sonra bu sayi kac gün oldu?

KaraKasirga,3201 sayili yurtdisi borclanma kanuna göre ,yurtdisinda 18 yasindan sonra calismis oldugunuz süreleri borclanabilirsiniz,emeklilik yasi ve prim günü sayisini 18 yasi tarihi olarak buradan bakiniz, http://www.sskemekli.com/ssk-erkeklerin-emeklilik-sartlari.html (5900 veya 5975 prim günü borclanmaniz gerek)
Sanirim Türkiye'de ssk.calismasi yapmadan yurtdisi borclanmasi yaptiniz 2006 yilinda 2997 gün borclanma bagkur kapsaminda olacak Türkiye'de ssk.calismaniz (bir,iki hafta ssk.calismasi) sonrasi borclanma sizin ssk.kapsaminda emekli olmanizi saglayacaktir bilgilerinize.

aslankral
05 Ekim 2015, 16:31
yanilmiyorsam 2006 yilinda borclanmalar sadece SSK üzerinden yapiliyordu, 2008 den sonra kanun degisti
Türkiyede enson hangi kurumda calisilmissa o kurumdan emekli olunuyor
Türkiyede calisma yoksa borclanma Bagkurdan oluyor
31.12.2015 tarihine kadar günlük borclanma bedeli 13,58 TL

KaraKasirga
05 Ekim 2015, 19:32
Usta ben zaten ssk üzeri yatirmistim, türkiyede calismisligim yok

aslankral
05 Ekim 2015, 20:05
Usta ben zaten ssk üzeri yatirmistim, türkiyede calismisligim yok

KaraKasirga sen $ansli olanlardansin senin Türkiyede cali$mana gerek yok senin yatirmi$ oldugun tarihte tek SSK üzerinden borclanma oluyordu
2008 den sonra SSk dan emekli olabilmek icin TR de calisma zorunli oldu
senin yatirdigin tarihte Dolar borclanmasi yapiliyordu, seninkiside öyle olmali
en iyisi bir sosyal dani$mandan veya SGK yi arayip oradan bilgi alman

KaraKasirga
05 Ekim 2015, 20:55
Şimdi toplam kaç gün yaptırmam gerekiyor bir bilgin varmı?

karadeniz
05 Ekim 2015, 22:30
yanilmiyorsam 2006 yilinda borclanmalar sadece SSK üzerinden yapiliyordu, 2008 den sonra kanun degisti
Türkiyede enson hangi kurumda calisilmissa o kurumdan emekli olunuyor
Türkiyede calisma yoksa borclanma Bagkurdan oluyor
31.12.2015 tarihine kadar günlük borclanma bedeli 13,58 TL

aslankral,yurtdisi günlük prim tutari evet 13,58TL. benim yazdigim 2015 birinci yarisi icinmis,yurtdisi emeklilik icin kurum http://www.haberturk.com/yazarlar/ali-tezel-1016/654071-yurtdisi-borclanmasi-son-kuruma-yapilir

aksarayli68
19 Ekim 2015, 23:00
Hayirli aksamlar @karadeniz Arkadasim,

senden beni aydinlatmani Rica edecegim. Simdiden tesekkürler,
sorum su. Benim hanim 02.01.2014 tarihinden ihtibaren emekli oldu 1096,69 TL ayliklan
Calistigi zaman sene 2000 öncesi 3752 gün sene 2000 len 2008 arasi 2861gün 2008 sonrasi 996 gün toplam 7609 gün 2013 10 gün TR de calismisligiylan beraber benden 7620 gün üzeri 82907,66 TL para aldilar yukarida belli ettigim gibi 1096.69 TL aylik baglandi. Elimize gecen 980 TL dir son üc aydir da 1100 küsüre yükseldi. Bu hesaplamada bir yalnislik varmi neden dersen 5500 günlen emekli olan cevremdeki arkadaslar 1350 TL aylik alirken BIZ neden 7620 düsük aylik aliyoruz. Hanimin dogum yili 01.01.1965 almanyaya gelis tarihi 13.08.1988
Beni aydinlatirsan sevinirim. Simdiden tesekkürler. Sahsen ben bu durumdan midem bulaniyor insan kendi kendine soruyor 5500 günlen yüksek aylik alirken 7620 günlen düsük aylik almak mantiklimi??

karadeniz
20 Ekim 2015, 22:32
Hayirli aksamlar @karadeniz Arkadasim,

senden beni aydinlatmani Rica edecegim. Simdiden tesekkürler,
sorum su. Benim hanim 02.01.2014 tarihinden ihtibaren emekli oldu 1096,69 TL ayliklan
Calistigi zaman sene 2000 öncesi 3752 gün sene 2000 len 2008 arasi 2861gün 2008 sonrasi 996 gün toplam 7609 gün 2013 10 gün TR de calismisligiylan beraber benden 7620 gün üzeri 82907,66 TL para aldilar yukarida belli ettigim gibi 1096.69 TL aylik baglandi. Elimize gecen 980 TL dir son üc aydir da 1100 küsüre yükseldi. Bu hesaplamada bir yalnislik varmi neden dersen 5500 günlen emekli olan cevremdeki arkadaslar 1350 TL aylik alirken BIZ neden 7620 düsük aylik aliyoruz. Hanimin dogum yili 01.01.1965 almanyaya gelis tarihi 13.08.1988
Beni aydinlatirsan sevinirim. Simdiden tesekkürler. Sahsen ben bu durumdan midem bulaniyor insan kendi kendine soruyor 5500 günlen yüksek aylik alirken 7620 günlen düsük aylik almak mantiklimi??

aksarayli68,emekli maasi hesaplanmasi uzmanlik isteyen durum bizi asan bir konu eger tereddütünüz varsa sgk.muna dilekceyle emekli maasinizin yeniden hesaplanmasini isteyin,hesaplama ile ilgili bilgi acisindan buraya bakin,http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8024

TolgANL
22 Ekim 2015, 01:11
Karadeniz ustanin dedigi gibi SGK aylik maas hesaplanmasi uzmanlik isteyen, bunu ucretli olarak yaptirabileceginiz, dogru sonuclar veren SGK uzmanlari var..

Yinede "Ben yaklasik olarak ne kadar maas alabilirim" sorusunu soran, bir fikir edinmek isteyen asagidaki SGK aylik sorgulama sitesini kullanabilir..
Bilgilerinizi eksiksiz girince, adiniza odenen prim gunleri ve primlerin odenme yillari ekrana gelecektir, "hesapla" tusuna bastiginizda, tahmini aylik tutarinizi gorebilirsiniz..

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet

köln42
26 Ekim 2015, 19:53

S. Aleyküm Arkadaşlar benim bir sorum var ben kendim için yurtdışı borçlanması yaptım dilekçede borçlanma adresı Almanya yazdım buna dikkat etmeyim mektubu Tr adresini einschreben göndermişler orda kimse olmadı için mektubu alamayız.
SSK telofon açtım bana borçlanma miktarımı yazan mektub oldunu söyledi ve telefon da bana şu mıktarı git TC Nr su ile bankaya yatır dedı hesap numarası filan lazım değil dedi bu doğrum dedi bankaya gidip ssk deyip tc nr verip mi yatırılacak.
İlginize şimdiden tşk.

karadeniz
26 Ekim 2015, 23:25
S. Aleyküm Arkadaşlar benim bir sorum var ben kendim için yurtdışı borçlanması yaptım dilekçede borçlanma adresı Almanya yazdım buna dikkat etmeyim mektubu Tr adresini einschreben göndermişler orda kimse olmadı için mektubu alamayız.
SSK telofon açtım bana borçlanma miktarımı yazan mektub oldunu söyledi ve telefon da bana şu mıktarı git TC Nr su ile bankaya yatır dedı hesap numarası filan lazım değil dedi bu doğrum dedi bankaya gidip ssk deyip tc nr verip mi yatırılacak.
İlginize şimdiden tşk.

köln42,devlet bankalarindan birine,Ziraat bankasi,Halk bankasi,Vakiflar bankasindan birine gidp Sgk.mu icin parayi yatirabilirsiniz,sorun olmaz,E sifreniz varsa internetten takip edebilirsiniz.

köln42
05 Kasım 2015, 23:55
köln42,devlet bankalarindan birine,Ziraat bankasi,Halk bankasi,Vakiflar bankasindan birine gidp Sgk.mu icin parayi yatirabilirsiniz,sorun olmaz,E sifreniz varsa internetten takip edebilirsiniz.

Selam Karedeniz kardeş e devlet şifresi aldım giriş yaptım bana yazılan mektubun içerini göremiyor
Burda benim börçlandım yatıracam parayı göre bilirmiyim
Acaba burda bu mektubun içerini göre bilirmiyim ilgine şimdiden tşk.

38ince_su38
06 Kasım 2015, 14:51
selam karadeniz kardes hanim ve benim borclanma meblari geldi ben burdan mesela ziraatbankasindan yatira bilrmiyim ben hepsi yatirmak istiyorum bir problem cikarmi bu parayi nerden buldun diye alman devleti

karadeniz
06 Kasım 2015, 21:34
Selam Karedeniz kardeş e devlet şifresi aldım giriş yaptım bana yazılan mektubun içerini göremiyor
Burda benim börçlandım yatıracam parayı göre bilirmiyim
Acaba burda bu mektubun içerini göre bilirmiyim ilgine şimdiden tşk.

köln,E sifreden size gelen mektubun icerigini göremesiniz yanlik ödeme yaparsaniz,miktar ve günleri görebilirsiniz,size gelen mektubun ödeme talimatinda günler ve günlük tutar,toplam ödeme miktari yazar baska yerde ilgili yazi yok.

selam karadeniz kardes hanim ve benim borclanma meblari geldi ben burdan mesela ziraatbankasindan yatira bilrmiyim ben hepsi yatirmak istiyorum bir problem cikarmi bu parayi nerden buldun diye alman devleti

38ince_su38,ödemeyi Ziraat bankasi,Halkbankasi,Vakifbank'tan birisinden yatirabilirsin,bu zamana kadar parayi nerden buldun sorusu ile karsilasmadim ama finanzamtan vergi denklestirmesinde sorabilirler

ALSANCAK-35
06 Kasım 2015, 22:18
Dikkat yeni: ZIRAAT BANKASI su an itibariyle parasini yatirmis emeklilik müracaatlarini yapmamis zamanin dolmasini bekleyen kisilerden kur farkindan kaynaklanan eksik hesaplama yapmis (mesela bizden 100 Amerikan dolari) emekliliginize müracaat etmeden önce muhakkak bakiye borcunuz olup olmadigini tekrar sorun ögrenin kalani yatirdiktan sonra emeklilige müracaat edin. Kolay gelsin.

aab38
06 Kasım 2015, 22:59
Sela arkadaslar bu gün bir haber okudum Bu okudugum haqber yurdisi emeklilerini ne kadar etkiler bilmiyorum.Malum yurt dsindaki herkes sosyal sigortali olmak icin tr de calismis gibi gözüküyor . bu haber tam bu konu ile ilgili. Bir göz atin isterseniz.
http://www.haberler.com/sahte-sigorta-yaptiran-30-bin-kisi-yakalandi-7850162-haberi/

38ince_su38
06 Kasım 2015, 23:41
karadeniz kardes ziraatbankasi sorarmi bukadar parayi nerden buldun yada alman vergi dairesine söylermi bunlari bu kisiden aldim sonra basim agrirmi

karadeniz
10 Kasım 2015, 23:18
karadeniz kardes ziraatbankasi sorarmi bukadar parayi nerden buldun yada alman vergi dairesine söylermi bunlari bu kisiden aldim sonra basim agrirmi

Bu konuda bir sey söylemek dogru olmaz,bankadaki memurlara sormak daha dogru olur.

redbull1905
13 Kasım 2015, 01:14
selam , türkiyede mavi kartli vatandasin sgk kayiti icin calismis görünmesi normaldir ve hakkidir , püf noktasi calismis gösterildiginizde türkiyede olmaniz gerekli önemli ! emeklilik müracat basvuru ´veya Anmeldung da Polis müdürlügünden tc giris cikis belgesinde görülüyor ve lazimdir . almanyadan Anmeldung ve yeni tarihli versicherungsverlauf $art mutlaka lazimdir bu ücü ,

bayanlara ne hikmetse emeklilik icin daha fazla para istiyor Devlet anlamadim niye örnegin 70 bin tl .

türkiyeden emekli iseniz en azindan 35 bin tl kredi imkani sunuyor bankalar örnegin e$iniz icin .

emekliye suan itibaren 2 zam yapildi son 6 ay icerisinde ! 2016 ocakda secimdeki söz edilen zamlar bekleniyor .

almanyada sigortaya yada renten kasseye ( türkiye emekliligi ) teredüdsüz bildirildigi Zaman parali emekli ( rister rente ) gibi

denildiginde hicbir sorun olmaz sadece bildirilir ve konu kapanir cekinmeye gerek yok dur .

redbull1905
15 Kasım 2015, 02:33
diyecegim odirki parali emekliye en 1260 tl veriyor devletim , senede 2 kere zam cabasi sen öde hakkini verir cünki asgari üvert tablodan gidiyor ! .
yani 2016 senesinde 1500 tl civari olur . bunu ikiye katla 2 kisi 3000 tl aylik yapar gerisini siz düsünün .

58kangal
17 Kasım 2015, 21:14
Sela arkadaslar bu gün bir haber okudum Bu okudugum haqber yurdisi emeklilerini ne kadar etkiler bilmiyorum.Malum yurt dsindaki herkes sosyal sigortali olmak icin tr de calismis gibi gözüküyor . bu haber tam bu konu ile ilgili. Bir göz atin isterseniz.
http://www.haberler.com/sahte-sigorta-yaptiran-30-bin-kisi-yakalandi-7850162-haberi/

Simdi benim anlamadigim Türkiye de kendini sigortali gösteren dahami az ödeme yapiyor ne gibi bir avantaji var Türkiye de bir günlük sigortali gösterilmenin ?

Pforzheim
17 Kasım 2015, 23:06
selamlar bir sorum olacak ben 1964 dogumluyum 1978 yilinda 22 gün ssk li calismisligim var ve 1981 yilindada almanyaya geldim ve o günden beri calisiyorum kafama takilan 1978 yilinda sigortam var ama ozaman 18 yasinda degildim bu bana sorun yaratirmi yurt disi borclanma yapmayi düsünüyorum 3600 günden borclanma yapabilirmiyim ne gibi biryol izlemem gerekiyor?

tessekürler.

redbull1905
18 Kasım 2015, 16:38
Simdi benim anlamadigim Türkiye de kendini sigortali gösteren dahami az ödeme yapiyor ne gibi bir avantaji var Türkiye de bir günlük sigortali gösterilmenin ?

türkiyede olmadigin tarihde calismis gösteridigin taktirde emeklilik basvurusunda ret cevabi gelir sgk dan zaten polis müdürlügünden alinan belgede yazilidir giris cikis tarihleri ! az ödeme yasla ilgilidir . en az 5200 gün ve üzeri hesap edilir duruma göre calismis senelerle ilgili .

selamlar bir sorum olacak ben 1964 dogumluyum 1978 yilinda 22 gün ssk li calismisligim var ve 1981 yilindada almanyaya geldim ve o günden beri calisiyorum kafama takilan 1978 yilinda sigortam var ama ozaman 18 yasinda degildim bu bana sorun yaratirmi yurt disi borclanma yapmayi düsünüyorum 3600 günden borclanma yapabilirmiyim ne gibi biryol izlemem gerekiyor?

tessekürler.

sorun olacagini tahmin etmiyorum aksine en azindan kayidin var bence emeklilik basvuruda gecerlidir benim kanatim bu sorunun cevabini en iyisi sgk tr verir hatda Telefon acmani da tavsiye ederim bilgi soru amacli . 3600 gün den Yas itibari olabilir amma en az 5200 günden de hesap edebilirler .

calisidigin sürece türkiyden emekli olma $ansin yok cünki renten kasseye para ödeniyor selbsständig olursun o ba$ka yada almanya emeklisi & malülen .

moralist
18 Kasım 2015, 22:30
slm,benim emekli basvurum 5200 gün üzerinden kabul edildi yaklasik 71000 tl ödeyecegim,na kadar maas baglanir sormak istedim?

redbull1905
19 Kasım 2015, 00:11
slm,benim emekli basvurum 5200 gün üzerinden kabul edildi yaklasik 71000 tl ödeyecegim,na kadar maas baglanir sormak istedim?

en az 1260 tl fazlasi var azi yok 1321 tl yada 1373 tl . 71 bin tl beya cok istemisler

moralist
19 Kasım 2015, 20:12
cevap icin tesekkürler,normalde daha azmi olmaliydi dostum?
ben 1985 den serbest olarak calisiyorum,4,5 sene almanya ve 19 gün türkiye prim ödeme var,ondan olabilir belki?

redbull1905
19 Kasım 2015, 20:25
cevap icin tesekkürler,normalde daha azmi olmaliydi dostum?
ben 1985 den serbest olarak calisiyorum,4,5 sene almanya ve 19 gün türkiye prim ödeme var,ondan olabilir belki?

emekli basvurusunu ne Zaman yaptin basvurudan 8-9 sonra mektup gelir 1-2 ay icinde de ödeme yapilir ve ödemeden 1 veya 2 ay icinde ilk maa$in gelir ptt ye , yani 2016 da zaten zam var denklestirilir parali emeklilikde dü$ük emekli maa$i baglamiyorlar dile kolay 71 bin tl cok para suanki kurda 22903 euro , heray ödemede zam yapiliyor ben 59 bin ödedim 5200 günden yani 19900 euro , 10 bin daha az simdiki ödemelerden , e$ime de 70 bin istediler demekki parali ödemede zam yapilmis Karadeniz Usta zaten burada bir konuda dile getirmis pahali olacak diye .

ilk maa$ ptt ye gelir 1,5 maa$ da olabilir 2 maa$da olabilir .

emeklilik basvuruda ödeceneck para icin bildiri icin ikamet adresi yani Anmeldung adresi olarak tr ev adresi yada almanya adresi verme secengi var bu

durumda türkiyede degilseniz almanya adresi vermek daha mantikli olur .

serbest derken selbsständig sin buda kanitdir yani serbest meslekde oluyor iscide olmuyor bunu bende dile getirdim

moralist
19 Kasım 2015, 21:32
bu ptt ile havale elden mi aliniyor?normalde bir bankaya havale edilimiyormu?

karadeniz
19 Kasım 2015, 23:13

Türkiye'de calisma sonrasi (ssk) yurtdisi borclanmasi yapmak ssk.daha fazla emekli maasi alir daha az prim ödemesi yapar

tessekürler.

Türkiye'de en son prim ödeme tarihinde sonra 3600 gün (10 yil) hesaplayin yurtdisi borclanmasi yapin (misal 01/01/1978 den 01/01/1988 gibi) belge rente kasadan gelen renteversicherungsverlauf

aqua05
20 Kasım 2015, 00:51
Arkadaslar gunluk prim 13,58 tl den her yarim senede yuzde 5 zam geliyor idi.Simdi burada arkadaslarin bazilari askeri ucret 800 idi simdi 1300 tl ye cikacak diye yaziyor yeni hukumet boyle yapmayi vaat etmisti.bu aradaki 500 tl lik fark gunluk odeme olan 13,58 tl ye yansiyacak diye yazmislar bu dogrumu.

karadeniz
20 Kasım 2015, 01:01
Arkadaslar gunluk prim 13,58 tl den her yarim senede yuzde 5 zam geliyor idi.Simdi burada arkadaslarin bazilari askeri ucret 800 idi simdi 1300 tl ye cikacak diye yaziyor yeni hukumet boyle yapmayi vaat etmisti.bu aradaki 500 tl lik fark gunluk odeme olan 13,58 tl ye yansiyacak diye yazmislar bu dogrumu.

buraya bakiniz,http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?11330-Bor%E7lanma-yaparak-emekli-olacaklar-dikkat-Son-firsat

aslankral
20 Kasım 2015, 02:37
Ben bu senenin Mayis ortasinda SGK ya basvuruyu kendim yaptim,
evraklari iadeli taahütlü gönderdigim icin yerine ula$ti ama bana 6 aydir hicbir yazi gelmedi SGK dan,
arkadaslar size ne kadar sürede cevap geldi acaba ?

karadeniz
20 Kasım 2015, 14:00
evraklari iadeli taahütlü gönderdigim icin yerine ula$ti ama bana 6 aydir hicbir yazi gelmedi SGK dan,

aslankral,Bagli oldugunuz sgk.muna telefon acip sorun belki size gönderilmis olan mektup postada kayip olmus olabilir veya sgk.evrak takip'den size gönderilmis mektup varmi bakin,https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

willi
20 Kasım 2015, 18:45
slm
Benim bidigim kadar eksik olabilir mesala türkiye giris cikis belge .passwortun kopyesi
Normal eksik diye bilgi göndermeleri lazim

redbull1905
20 Kasım 2015, 23:21

selam , biz burada birseyler yaziyorsak dogruluk payi var ve basimizdan gectigi icin bize yapilan muameleyi sizlere bilgi olarak aktariyoruz emekli basvuru sürecindeki akrakdaslar gibi , en az 8 ay sürer 2 ay da ödeme süreci etdi 10 ay .

moralist
20 Kasım 2015, 23:43
benim 6 haftada geldi

redbull1905
21 Kasım 2015, 02:35
ödemene bagli 2 ay hak taniyor ödeme icin 6 haftada paran gelir o Dogru .

moralist
21 Kasım 2015, 20:53
yok emeklilik kabülü kagidi 6 haftada geldi

Cihan
02 Aralık 2015, 21:04
Arkadslar benimde bir sorum olacak,,,? Almanyada Malülen Emekli olan biri, Türkiyeden de Rahatlikla Emekli olabilirmi. tskl

aslankral
02 Aralık 2015, 22:57
Almanyadaki maluliyetini Türkiyde kabul ettirebilirsen yanilmiyorsam 1800 günden emekli olunuyor, TR de yeniden muayne gerekiyor ama cok büyük ihtimalle red ediyorlar,
normal SGK emeklilik icin ilk önce TR de bir sigortali i$te calismak lazim
dikkat edin malulen emekliyken calisma izni varmi, erwerbsunfähigkeitsrente (eu rente) aliyorsaniz Almanya veya TR fark etmez hicbir yerde calisamazsiniz (minijob dahil)
TR de birkac günlük calismak sizin Almanyadaki emekliliginizin iptaline yol acabilir

karadeniz
03 Aralık 2015, 00:46
Arkadslar benimde bir sorum olacak,,,? Almanyada Malülen Emekli olan biri, Türkiyeden de Rahatlikla Emekli olabilirmi. tskl

Türkiye'dende emeklilik derken maluliyet emekliligi ise cok zor Türkiye'de yurtdisindan alinmis maluliyeti oranini kabul etmiyorlar sgk.muna talepde bulunuyorsunuz onlar sizi tam tesekküllü hastahaneden isgücünüzde 3/2 oraninda %60 is kaybi oldugunu yolunda rapor almaniz gerekiyor.
Almanya'dan emekli oldugunuza göre Türkiye'dende normal emekli olabilirsiniz,dogum,calismaya baslama tarihlerini,gün,ay,yil olarak belirtirseniz size daha iyi yardimci olunur.

Cihan
03 Aralık 2015, 14:01
Almanyadaki maluliyetini Türkiyde kabul ettirebilirsen yanilmiyorsam 1800 günden emekli olunuyor, TR de yeniden muayne gerekiyor ama cok büyük ihtimalle red ediyorlar,
normal SGK emeklilik icin ilk önce TR de bir sigortali i$te calismak lazim
dikkat edin malulen emekliyken calisma izni varmi, erwerbsunfähigkeitsrente (eu rente) aliyorsaniz Almanya veya TR fark etmez hicbir yerde calisamazsiniz (minijob dahil)
TR de birkac günlük calismak sizin Almanyadaki emekliliginizin iptaline yol acabilir

Esim icin bas vuracaktim.
1976 dogumlu
Türkiyeden
01.05.1998 ssk giris
30.06.1999 ssk cikis

2000 yili alamaynya geldi %80 Raporu var.
2005 de Almanyada Malulen Emekli oldu (Rente wegen voller Erwerbsminderung auf Dauer nach Massgeben der gesetzlich Bestimmungen)
Türkiyeden malulen emekli olabirmi . tskl

haveri68
03 Aralık 2015, 14:17
cok zor daha basarani tanimadim ,senin maluyetin almanyadan türkiyeniki cok farkli tam tesekküllü bir hastaneden onlarin belirliyecegi bir hastaneden heyet raporu alacan ( diyelimki aldin ) ssk yine tanimiyor
ömrün yeterse ugras derim

Cihan
06 Aralık 2015, 20:01
cok zor daha basarani tanimadim ,senin maluyetin almanyadan türkiyeniki cok farkli tam tesekküllü bir hastaneden onlarin belirliyecegi bir hastaneden heyet raporu alacan ( diyelimki aldin ) ssk yine tanimiyor
ömrün yeterse ugras derim
Walla tüm umutlarim yok oldu. Paramida yatirmistim.

Sweet_FormuLa
06 Aralık 2015, 23:28
Selam Cihan,

Sizde 3600 Günü tamamlarsiniz 58 Yasinda Kismi Ayliga hak kazanirsiniz, veyahut 5975 Günden 54 Yasinda Emekli olmasini saglarsiniz esinizin.

Cihan
07 Aralık 2015, 14:15
Selam Cihan,

Sizde 3600 Günü tamamlarsiniz 58 Yasinda Kismi Ayliga hak kazanirsiniz, veyahut 5975 Günden 54 Yasinda Emekli olmasini saglarsiniz esinizin.
58 mi ömür yetmez. zaten bir ayagimiz cükurda walla kele koltuktan geziyoruz 10 dakka sonra ne olacagimiz beli degil. Bende sandim hemen olursak iyi olur düsünmustum.

Sweet_FormuLa
07 Aralık 2015, 17:43
Sizde SGK ya bir Dilekce ile belirtiniz Malulluk durumumun tespitine diye onlar sizi cagiracaklar ordan 60% üstünde bir rapor verirseler 1800 Prim günden Malul Emekli ayligina hemen basvurursunuz eger 40% - 59% arasi rapor cikarsa bu seferde 3600 Prim günü yatirildiktan sonra hemen Engelli Emekli Ayligina basvurursunuz.

KaraKasirga
14 Aralık 2015, 15:37
Arkadaşlar benim babam gil 2 gün sonra türkiyeye gidiyorlar, burda evraklari doldurup onlardan göndereceğim.

Ssk dan hangi kagitlari doldurmam gerekiyor? Bilen birisi linki verirse memnun olurum.

Meldebescheinigung ve Rentenbescheinigung aldim

Baska evrakda gereklimi?

karadeniz
14 Aralık 2015, 19:30
Arkadaşlar benim babam gil 2 gün sonra türkiyeye gidiyorlar, burda evraklari doldurup onlardan göndereceğim.

Ssk dan hangi kagitlari doldurmam gerekiyor? Bilen birisi linki verirse memnun olurum.

Meldebescheinigung ve Rentenbescheinigung aldim

Baska evrakda gereklimi?

internetten,yurtdisi hizmet borclanma talep dilekçesi yazin bir sürü dilekce örnegi cikar birisini indirin,meldebescheinigung bayanlar icin gerekiyor size renteversicherungverlauf lazim,dilekceyi doldurun,renteversicherungla beraber bagli oldugunuz sgk.il müdürlügüne verin veya postalayin.

KaraKasirga
15 Aralık 2015, 08:28
internetten,yurtdisi hizmet borclanma talep dilekçesi yazin bir sürü dilekce örnegi cikar birisini indirin,meldebescheinigung bayanlar icin gerekiyor size renteversicherungverlauf lazim,dilekceyi doldurun,renteversicherungla beraber bagli oldugunuz sgk.il müdürlügüne verin veya postalayin.

Usta bu rentenversicherung verlaufen tercümesi gerekiyormu?

karadeniz
15 Aralık 2015, 11:30
Usta bu rentenversicherung verlaufen tercümesi gerekiyormu?

Rentenversicherungverlauf'u tercümeye gerek yok.

abbas2006
15 Aralık 2015, 21:28
Meraba Karadeniz Kardes,
ben suan tr 14.12- 21.12.15 sigortali calisiyom.
Isten cikisimi 22.12.15 alacam
isten ciktiktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Emniyet müdürlügüne 22.12.15 yoksa 1 GÜN Sonrami 23.12. 15 basvuruyum.

Cevabin simdiden Tesekkürler. Slm abbas

Sweet_FormuLa
15 Aralık 2015, 22:25
Emniyetede git önceden cifte vatas san 1 gün sürebiliyor giris cikis cizelgesini almak sonrada isyerinden ise giris ve cikis bildirgesinide aldigin zaman SGK ya gider verirsin Yurt Disi Borclanma Dilekcesinle Nüfus Cüzdanin fotokopisini vermeyi unutma

abbas2006
15 Aralık 2015, 22:45
cok sagol formula Kardes

delitürk
16 Aralık 2015, 14:30
karadeniz ustam ben haniminda Emekli islemlerini baslatmak istiyorum,suan ssk altsinir vede Üst sinirlar var bu borclanmayi üst sinirlara yakin bir yerden borclanmak Alacagi maaasa ne kadar etki eder,ödemesi gereken prim gun 5450 gun sabit kalmasi sartiyla. En az 2500 YTL alma imkani yokmu üst sinirlara yakin bir yerden basvurmak sartiyla..

karadeniz
16 Aralık 2015, 19:03
karadeniz ustam ben haniminda Emekli islemlerini baslatmak istiyorum,suan ssk altsinir vede Üst sinirlar var bu borclanmayi üst sinirlara yakin bir yerden borclanmak Alacagi maaasa ne kadar etki eder,ödemesi gereken prim gun 5450 gun sabit kalmasi sartiyla. En az 2500 YTL alma imkani yokmu üst sinirlara yakin bir yerden basvurmak sartiyla..

delitürk,emekli maasindaki hesaplamayi bir uzman en iyi sekilde yapabilir bizim isimiz degil,asgariden ödemeler icin bazi ip uclari,
İleride alacağınız emekli maaşınızı ,bütün çalışma yaşamınızda kaç gün çalıştığınız ve sizin adınıza ne kadar prim yatırıldığı belirler. Hesaplaması, 1999 öncesi,1999-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı dönemde ayrı ayrı yapılır ve çıkan sonuç alacağınız emekli maaşınızı belirler. 1999 öncesi sizin adınıza yatan primlerin %70 ‘i ,1999 ve 2008 arası sizin adınıza yatan kazançların %60 ‘ ı ve 2008 sonrası ise %50 si emekli maaşınıza ortalama olarak katkı sağlar. http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6296
Daha detayli dogru bilgi icin Ali Tezel gurubundan bilgi almani tavsiye ederim.

saltuk
16 Aralık 2015, 21:05
@kardenizli kardeş

1972 dogumluyum 01.10.1987tarihinde meslek okulunda stajer olark sigorta girişim var ancak pirim yatmamış,okul bitince 01.01.1990 türkiyede işe girişim var 103 gün sigortalı çalıştım, 1992 yılında askerlik yaptım 15 ay. 01.15.1994 yılında almanyada çalışmaya başladım 30.06.2006 yılına kadar, sonra 7 yıl işsiz kaldım şimdi ise türkiyede yaşıyorum ben borçlanma yapmadım borçlanma yapmak için borçlanacak yılları hangi tarihlere göre yapmam lazım ne kadar gün borçlanıp kaç yaşında emekli aylığına hak kazanırım.

hanım 1973 dogumlu almanyada 1991 yılında işe başladı 2 yıl çalıştı, sonra 1 yıl işsizlık parası aldı.1994 yılında ilk cocuk, 1997 ikinci, 2000 yılda ücüncü cocuk oldu,2007 yılında türkiyeye döndü türkiyede 3 yıl esnaf bagkuru ödemesi yaptı sonra 2009 yılında almanya tekrar geldi.çalışmadı şimdi hanımda türkiyede 1 yıldır tarım sigortası yaptırdım yatırıyorum bunun borçlanma yılları nasıl olur kaç yaşında emekli olur kaçgün borçlanma yapmamız lazım..

selamlar...

karadeniz
17 Aralık 2015, 00:38
@kardenizli kardeş

1972 dogumluyum 01.10.1987tarihinde meslek okulunda stajer olark sigorta girişim var ancak pirim yatmamış,okul bitince 01.01.1990 türkiyede işe girişim var 103 gün sigortalı çalıştım, 1992 yılında askerlik yaptım 15 ay. 01.15.1994 yılında almanyada çalışmaya başladım 30.06.2006 yılına kadar, sonra 7 yıl işsiz kaldım şimdi ise türkiyede yaşıyorum ben borçlanma yapmadım borçlanma yapmak için borçlanacak yılları hangi tarihlere göre yapmam lazım ne kadar gün borçlanıp kaç yaşında emekli aylığına hak kazanırım.

hanım 1973 dogumlu almanyada 1991 yılında işe başladı 2 yıl çalıştı, sonra 1 yıl işsizlık parası aldı.1994 yılında ilk cocuk, 1997 ikinci, 2000 yılda ücüncü cocuk oldu,2007 yılında türkiyeye döndü türkiyede 3 yıl esnaf bagkuru ödemesi yaptı sonra 2009 yılında almanya tekrar geldi.çalışmadı şimdi hanımda türkiyede 1 yıldır tarım sigortası yaptırdım yatırıyorum bunun borçlanma yılları nasıl olur kaç yaşında emekli olur kaçgün borçlanma yapmamız lazım..

selamlar...

saltuk,01/01/1990 tarihinde ise baslama olarak, 52 yas 5525 günle normal emeklilik 57 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,Türkiye'de calismis oldugunuz 103 gün ve 450 askerlik borclanmasi toplam 553 gün olur,Almanya'daki calisilmis süreler ve bir yila kadar issizlik sürelerini yurtdisi borclanmasi yaparak emeklilik hakki elde edebilirsiniz,dikkat etmeniz gereken Türkiye'de isi birakmis oldugunuz tarihten bu güne dogru yurtdisi borclanmasi yapmaniz.

Esiniz icin,23/051991 tarihinden önce ise baslamissa 47 yas 5450 günle sonrasi ise 48 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 günle 54 yasinda yaslilik emekliligine sahip,esiniz 18 yasi olarak calismaya basladigi tarihi rentekasadan alacaginiz rentenversicherungsverlauf calismaya basladiginizi ve meldebescheinigunglada ev hanimi veya bosta gecen süreleri borclanabilir (meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli) esinizin 360 günlük tarim sigortasi cikartarak kalan günleri bulabilirsiniz,yanliz yurtdisi borclanmasi yapmadan önce tarim sigortasini sonlandirip ssk.calismasi sonrasi borclanma yapin

abbas2006
17 Aralık 2015, 09:33
Merhaba Karadeniz ve Formula Kardes,

04.03.1986 itaberen 5300 gün arti Calisilmamis BOS 7 GÜNÜM 13.09.2000 doluyor Dilekceye yazacagim bu hesap dogrumu,

daha dogrusu SORMAK ISTEDIGIM SGK Hesaplarken 1 Yili 365 gündenmi Hesapliyor YOKSA 360 GÜNMÜ

CEVAPLARINIZ SIMDIDEN TESEKKÜRLER SAYGILAR ABBAS

manO
17 Aralık 2015, 12:58
1 yil = 360 gun
20yil =7200 gun
25yil =9000 gun

karadeniz
17 Aralık 2015, 14:52
1 yil = 360 gun
20yil =7200 gun
25yil =9000 gun

manO,yazmis kücük bir ilave,1 ay, 30 gün, 1 yil,360 gün,

abbas2006
17 Aralık 2015, 16:24
yaziyi düzelttim

Slm. Karadeniz Kardes,

eger dogru hesapladiysam 04.03.1986 ise baslangicim 5300 Günde eksi 7 bos günüm
18.06.2000 doluyor. 1 YIL 360 GÜNDE
13.09.2000 doluyor 1 Yil 365 günde
13.9.2000 den eksi 74 gün arti 7 bos gün toplam 81 gün geriye saydim
sonuc 18.06.2000 ciktii

Karedeiniz Kardes dilekceye bu sekilde yazayimm ----4.3.1986- 18.06.2000---
Kardes eger 18.06.2000 yanlis ise dogur Tarih gönderirsen cok memnun olurum

Saygilar
abbas

karadeniz
17 Aralık 2015, 17:53
yaziyi düzelttim

Slm. Karadeniz Kardes,

eger dogru hesapladiysam 04.03.1986 ise baslangicim 5300 Günde eksi 7 bos günüm
18.06.2000 doluyor. 1 YIL 360 GÜNDE
13.09.2000 doluyor 1 Yil 365 günde
13.9.2000 den eksi 74 gün arti 7 bos gün toplam 81 gün geriye saydim
sonuc 18.06.2000 ciktii

Karedeiniz Kardes dilekceye bu sekilde yazayimm ----4.3.1986- 18.06.2000---
Kardes eger 18.06.2000 yanlis ise dogur Tarih gönderirsen cok memnun olurum

Saygilar
abbas

04/03/1986 ile 05/11/2000 tarihleri arasinda 5310 gün oluyor,buradan hesapla 1 ay 30 gün 1 yil 360 gün,http://hesabet.com/Hesaplama/Tarih_Farki_Hesaplama

Liselim
17 Aralık 2015, 21:16
Merhaba Karadeniz kardes
ben daha önce eski beceriksizlerde yazmistim bana bilgi vermistiniz o zaman borclanma icin yazmistik sgk ya ama red oldu alman vatandasiyiz diye simdi yeniden deneycegiz
yine sizden bir yorum alamk isterim durumumuz asagidaki gibi bize bir fikir verirseniz sevinirim ödemede zamlar gelmeden
benim 1978 sigorta baslangicim var 1590 gün 18 ay askerlik yaptim türkiyede 1989 almanyaya geldim 2005 te alman vatandasi oldum mavi kartim var dogum tarihi 20.06.1966
esim 1981 almanya gelisi 1986 ilk is baslamasi üc cocuk var türkiyede calismasini bu sene 2015 agustos da 20 gün calismis göründü sgk da 05 .09.1968 dogom tarihi
ikimizde devamli calistik bu zamana kadar simdi dilekceye nasil yazalim sizce benim düsüncem ikimizinde önce 3600 günü tamamlayip emekliyi garantileyip dönüse dogruda kalanlari tamamlayip dönünce hemen emekli alabilirmiyiz birde simdi acilen hangi evraklar lazim hangi tarihleri yazalim ve kac lira yazacagiz ödeme gününe postayla yollayacagim cocuklarda bir hafta sonra türkiyeye gidecekler bir kopyasinida onlarla garanti olsun diye elden verdirecegim simdiden yardimin icin tesekkür ederim.....

karadeniz kardes ..

saltuk
17 Aralık 2015, 21:33
@karadeniz tarım sigortasından çıkartın ssk çalıması olsunmu demek istediniz, tarım sigortası yapmadan önce 20 gün ssk lı olarak çalıştı sonra tarım sigortasına yazdırdım yani (ek5 sigortalı) 4 yıl ödemeyi düşünüyorum sağlıktan yararlanmak için ne türlü sakıncası olabilir acaba?

saltuk
17 Aralık 2015, 21:38
saltuk,01/01/1990 tarihinde ise baslama olarak, 52 yas 5525 günle normal emeklilik 57 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,Türkiye'de calismis oldugunuz 103 gün ve 450 askerlik borclanmasi toplam 553 gün olur,Almanya'daki calisilmis süreler ve bir yila kadar issizlik sürelerini yurtdisi borclanmasi yaparak emeklilik hakki elde edebilirsiniz,dikkat etmeniz gereken Türkiye'de isi birakmis oldugunuz tarihten bu güne dogru yurtdisi borclanmasi yapmaniz.

Esiniz icin,23/051991 tarihinden önce ise baslamissa 47 yas 5450 günle sonrasi ise 48 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 günle 54 yasinda yaslilik emekliligine sahip,esiniz 18 yasi olarak calismaya basladigi tarihi rentekasadan alacaginiz rentenversicherungsverlauf calismaya basladiginizi ve meldebescheinigunglada ev hanimi veya bosta gecen süreleri borclanabilir (meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli) esinizin 360 günlük tarim sigortasi cikartarak kalan günleri bulabilirsiniz,yanliz yurtdisi borclanmasi yapmadan önce tarim sigortasini sonlandirip ssk.calismasi sonrasi borclanma yapin

@karadeniz tarım sigortasından çıkartın ssk çalıması olsunmu demek istediniz, tarım sigortası yapmadan önce 20 gün ssk lı olarak çalıştı sonra tarım sigortasına yazdırdım yani (ek5 sigortalı) 4 yıl ödemeyi düşünüyorum sağlıktan yararlanmak için ne türlü sakıncası olabilir acaba?

karadeniz
18 Aralık 2015, 01:18

saltuk,ssk.kapsaminda aylik tutarlar yaklasik %32 dolaylarinda ssk. tarim tutari nekadar bilmiyorum arada cok fark yoksa ssk,aylik tutarini tehcih edin derim.

abbas2006
18 Aralık 2015, 10:25
Günaydin Karadeniz Kardes ,
yukardaki vermis oldugun Hesaplama linkinde 04.03.1986 - 05.11.2000 5310 GÜN CIKMIYOR
04.03.1986- 06.09.2000 arasi 5300 gün cikiyor

sana zahmet bana nasil hesapladigini yazarsan cok memnun olurum,
mesela örnek olarak 4.3.1986-05.11.2000, 5310 gün ciktigini gösteren hesaplama formülü

cünkü önümüzdeki Haftaya dilekceyi SGK verecegim yanlis birsey yapip zarara girmek istemiyorum

saygilar
abbas

delitürk
18 Aralık 2015, 17:43
Karadeniz Abi ben ilk borclanmami 1992 yili baslangic olarak yaptim ama toplam prim gunumu hepsini ödemedim belirli bir prim sayisi ödedim,ve her sene icindede belirli zamanlarda ikinci basvurumuda yaptim bu hep yaptigim borclanmalar belirli zamanlari takip ediyor bu sekilde borclamada maasa etki edermi.Benim yaklasik 3 sene yasimin dolmasina zaman var bu yillara göre borclanma yapmak istiyorum...tskler

karadeniz
18 Aralık 2015, 22:38
Karadeniz Abi ben ilk borclanmami 1992 yili baslangic olarak yaptim ama toplam prim gunumu hepsini ödemedim belirli bir prim sayisi ödedim,ve her sene icindede belirli zamanlarda ikinci basvurumuda yaptim bu hep yaptigim borclanmalar belirli zamanlari takip ediyor bu sekilde borclamada maasa etki edermi.Benim yaklasik 3 sene yasimin dolmasina zaman var bu yillara göre borclanma yapmak istiyorum...tskler

delitürk,borclanma tarihlerini belirtmemissin ama sorun yok,E sifreden yurtdisi borclanmasi olarak borclanma yaptigin tarihlerden son tarih yazarak bu güne dogru istedigin gün kadar borclanma yapmani tavsiye ederim,maas olarak mümkün oldugu kadar 2000 yillari öncesi tarihler,yoksa baska türlü emekli maasi üzerinde faklilik olmaz.

Günaydin Karadeniz Kardes ,
yukardaki vermis oldugun Hesaplama linkinde 04.03.1986 - 05.11.2000 5310 GÜN CIKMIYOR
04.03.1986- 06.09.2000 arasi 5300 gün cikiyor

sana zahmet bana nasil hesapladigini yazarsan cok memnun olurum,
mesela örnek olarak 4.3.1986-05.11.2000, 5310 gün ciktigini gösteren hesaplama formülü

cünkü önümüzdeki Haftaya dilekceyi SGK verecegim yanlis birsey yapip zarara girmek istemiyorum

saygilar
abbas

arkadasim,yazmis oldugum tarihler arasi,yil,ay,gün olarak bilgi vermekte,bir ayi 30 gün,bir yili 3600 gün,hesapla vermis oldugum tarihlere ulasacaksiniz,bunun baska formulu yok.

asilkan53
19 Aralık 2015, 12:32
Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler delitürk arkadasin dediklerine ek olarak.her basvurunuzda ücretlendirme o günün veya o senenin ücretlendirimesinden hesaplanir.

karadeniz
19 Aralık 2015, 15:39
Arkadaslar sgk tarafindan bana 54000 YTL borc tahakkuk ettirildi ve ben bunun 30000 YTL sini ödedim,,Emekli olmamamada henuz 4 sene var ben heryil bir miktar prim ödemek istiyorum ödeyecegim her prim icin yeniden mi basvuru yapmam gerek yoksa Herhangi bir Bankadan TC numaram ile yurtdisi borclanmasi diye parayi yatirip ogunku kur uzerinden hesapmi yapacaklar..tskler delitürk arkadasin dediklerine ek olarak.her basvurunuzda ücretlendirme o günün veya o senenin ücretlendirimesinden hesaplanir.

Her borclanma icin ayri ayri dilekce vermeniz gerekir,e sifreniz varsa bakin sgk.sizi hangi tarihler arasi borclandirmis en son tarihten sonra tarih belirterek borclanma yapabilirsiniz veya sgk.muna telefon acin en son borclanma tarihini sorun,borclanmada o günkü tarih günlük prim tutari gecerlidir.

abbas2006
19 Aralık 2015, 18:41
karadeniz Kardes,
Pazartesi günü tr de isten cikis alacam
Sorum su . isten ciktigim gün SGK ya basvurmam saglikli olurmu, yoksa 1 gün sonra sali günümü basvurayim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler

saygilar
abbas

redbull1905
20 Aralık 2015, 01:56
karadeniz Kardes,
Pazartesi günü tr de isten cikis alacam
Sorum su . isten ciktigim gün SGK ya basvurmam saglikli olurmu, yoksa 1 gün sonra sali günümü basvurayim

cevaplariniz icin simdiden tesekkürler

saygilar
abbas

bir gün sonra ba$vuru daha mantikli .

redbull1905
20 Aralık 2015, 01:58
ocak 2016 da emeklilere zam 100 tl ayin 20 si civari :D yani aralik 2015 emekli maa$lar hesaplara ödenmisdir yada ptt de duruyor. zam hesap Devlet baba 2016 da her emekliye senelik 1200 tl veriyor bunu 12 aya bölerek aylik 100 tl zam a geciyor yan bilgi . Internet banka araciligi ile ödemeler görünmüsdür. 1500tl X 12 senelik 18 000 tl yapar . 6000 € euro yapar senelik .

Sarjcihazi
22 Aralık 2015, 02:57
Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

emeklilik ücretinin arttirilacagini yeni duydum ve turkiyeye gitmek istiyorum su kisa surede. Turkiyede 1995 yilinda ise girmisligim var, sadece bir ay prim ödendi ve 1999 yilinda 180 gün calismisligim var. 2000 de ise ögrenci olarak buraya geldim, su an oturmam falan var süresiz. Ögrencilik sonrasi Almanyada ise sigortali olarak 15 ay falan calistim, gerisi selbständig olarak calistim, selbständig calisirken emeklilik primi ödemedim. Bu sartlarda turkiyede borclanma yapabilir miyim? Rentenverlaufda calisma 15 ay falan gorunecek. Bu durumda sadece bu 15 ayimi borclanabilirim?yoksa yurtdisinda bulunmak yeterli mi?yani yurtdisinda gecirilen zamanlar calis calisma borclanilabiliyor mu?

2. sorum ise 58 yasinda 3600 gün ile emekli olma hakkim var anladigim kadariyla, 3600 gün ile emekli olanlar 5400 gün olana gör daha az mi maas aliyor? Ne kadar fark var aralarinda?

delitürk
22 Aralık 2015, 11:31
[QUOTE=Sarjcihazi;39518]Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

Beceriksizler sayfasi malasef kapandi,,yeni acilan bu sayfa ise Birbenzeri olarak tekrar yayin hayatina baslamistir.Buradaki Arkadaslar ise daha önceki Beceriksizler formuna kayitli ve yeni uyeler kardes.

karadeniz
22 Aralık 2015, 16:38
Google da emeklilik hakkinda bilgi ararken bu siteyi buldum, bu forumun eski beceriksizler ile bir baglantisi var mi? Zamaninda oralarda cok vaktimiz gecti, speedport falan yapiyorduk download yaparken��

emeklilik ücretinin arttirilacagini yeni duydum ve turkiyeye gitmek istiyorum su kisa surede. Turkiyede 1995 yilinda ise girmisligim var, sadece bir ay prim ödendi ve 1999 yilinda 180 gün calismisligim var. 2000 de ise ögrenci olarak buraya geldim, su an oturmam falan var süresiz. Ögrencilik sonrasi Almanyada ise sigortali olarak 15 ay falan calistim, gerisi selbständig olarak calistim, selbständig calisirken emeklilik primi ödemedim. Bu sartlarda turkiyede borclanma yapabilir miyim? Rentenverlaufda calisma 15 ay falan gorunecek. Bu durumda sadece bu 15 ayimi borclanabilirim?yoksa yurtdisinda bulunmak yeterli mi?yani yurtdisinda gecirilen zamanlar calis calisma borclanilabiliyor mu?

2. sorum ise 58 yasinda 3600 gün ile emekli olma hakkim var anladigim kadariyla, 3600 gün ile emekli olanlar 5400 gün olana gör daha az mi maas aliyor? Ne kadar fark var aralarinda?

2015 yili sonuna kadar günlük prim tutari 13,58TL. 2016 yilinda 17TL. olmasi büyük olasilikla,3600 günle yaslilik emekliligi ile normal emeklilik arasinda cok büyük farklar yok.
Emeklilik icin düsünmüs oldugunuz prim süresi,yaslilik veya normal icin,15 aylik yaklasik 450 günü rente kasadan gelen rentenversicherunla yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz,ayrica kendi hesabiniza calismis oldugunuz süreleri,isbat ederek yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz,finanzamt alacaginiz belge,ihk,berufsgenossenschaft'dan alacaginiz belgeyi Türkceye cevirmeniz gerek, veya geverbenin kopisini cekin yurtdisi borclanma dilekcesini doldurun hepsini posta ile bagli oldugunuz sgk.il müdürlügüne postalayin

Sude1003
23 Aralık 2015, 00:19
Yardimci olunursa sevinirim! Türkiyeden Emeklilik hakkinda bilgi sahibi yada avukat cevaplayabilen varsa...
Annem 01.07.1962 dogumlu ve türk vatandasi. (Hartz 4 aliyor)
Almanyada ve Türkiyede hic calismadi.....

Sorum: Bize ne tavsiye edersiniz Türkiyeden Emekli olmak icin, beklemek mi lazim yada yeni yila girmeden bu hakki kullanmak mi? Ama bu arada unutmamak lazimki Almanyadan arbeitslosengeld 2 aliyor kendizi!
???? Cevaplariniz icin simdiden tskler

Django
23 Aralık 2015, 02:01
Arkadaslar Selbständig olanlar emekli olabiliyor mu? Almanyadayim.
Yani Türkiyeden primleri ödedikten ve yasimiz geldikten sonra emeklilik maasi alabilmek icin firmami kapatmam mi gerekiyor?

karadeniz
23 Aralık 2015, 02:57
Arkadaslar Selbständig olanlar emekli olabiliyor mu? Almanyadayim.
Yani Türkiyeden primleri ödedikten ve yasimiz geldikten sonra emeklilik maasi alabilmek icin firmami kapatmam mi gerekiyor?

Türkiye'den emeklilikde,yurtdisi calismasi,mini jop calismasi,kendi hesabina calisanlar,(finanzamt'tan,ihk,berufsgenossenschaft 'dan) alacaklari belgeyi tercüme ettirerek yurtdisi borclanmasi yapabilir ama yasal olarak emekliligi süresince kendi hesabinada olsa calisamaz

kai38
23 Aralık 2015, 21:35
Iyi Aksamlar, esim icin bilgi lazim, yardim ederseniz memnun olurum.

04/60 dogum, almanyaya gelis 07/1980, Versicherungsverlauf 04/81 -12/99 arasi 5500 gün mevcut, yurtdisi talep dilekcesini bu tarihler arasi 05/81 baslangic olarak 3600 gün üzeri yaptim. 3600 gün tabelasinda esim 50 yasini 2010 da doldurdugu icin 56 yasinda 3600 gün üzeri kademeli emekli olabilir diye düsünmüstüm. Bu dogrumu ? 3 sarti da yerine getirmis olmuyormu? 15 yil sigortali, 3600 gün prim ve 50 yasini doldurdugu sene ( 2010 ),

TR de bu sene SSK giris yapildi.

Esim 3600 gün ile emekli olabilirmi? yoksa 5000 güne tamamlamayimi tavsiye edersiniz, 5000 gün ile hemen emekli olabiliyor, tekrar 1400 gün icin bir dilekce yapmam lazimmi ?

@Karadeniz arkadas ve bilgisi olan arkadaslarin yanitlarini bekliyorum, 2016 olmadan dogru tercihi yapalim.

Tesekkür ve Saygilar

dako
23 Aralık 2015, 21:47
benim hanim 1970 dogumlu
11.1989 almanyaya geldi
bu sene türkiyede 7 gün calismisligi var, acaba ne kadar para ödersek ve ne zaman emekli olabilir.
subat 2016 izine gidecegiz ozamana kadar belgeleri hazirlamam lazim.

tsk´ler

karadeniz
24 Aralık 2015, 00:20
Iyi Aksamlar, esim icin bilgi lazim, yardim ederseniz memnun olurum.

04/60 dogum, almanyaya gelis 07/1980, Versicherungsverlauf 04/81 -12/99 arasi 5500 gün mevcut, yurtdisi talep dilekcesini bu tarihler arasi 05/81 baslangic olarak 3600 gün üzeri yaptim. 3600 gün tabelasinda esim 50 yasini 2010 da doldurdugu icin 56 yasinda 3600 gün üzeri kademeli emekli olabilir diye düsünmüstüm. Bu dogrumu ? 3 sarti da yerine getirmis olmuyormu? 15 yil sigortali, 3600 gün prim ve 50 yasini doldurdugu sene ( 2010 ),

TR de bu sene SSK giris yapildi.

Esim 3600 gün ile emekli olabilirmi? yoksa 5000 güne tamamlamayimi tavsiye edersiniz, 5000 gün ile hemen emekli olabiliyor, tekrar 1400 gün icin bir dilekce yapmam lazimmi ?

@Karadeniz arkadas ve bilgisi olan arkadaslarin yanitlarini bekliyorum, 2016 olmadan dogru tercihi yapalim.

Tesekkür ve Saygilar

Arkadasim,esiniz icin yurtdisi borclanmasi bedelini yatirdiginiz gün tahsis talep ve yurtdisi beyan dilekcesini verdiginizde sonraki ay emekli maasi baslar,emeklilik yasi gectigi icin her yil %1 puan emekli maasi artar.

benim hanim 1970 dogumlu
11.1989 almanyaya geldi
bu sene türkiyede 7 gün calismisligi var, acaba ne kadar para ödersek ve ne zaman emekli olabilir.
subat 2016 izine gidecegiz ozamana kadar belgeleri hazirlamam lazim.

tsk´ler

Esinizin Almanya'da,calismasi,mini jop calismasi,cocuk dogumunda dolayi renteye prim ödemesi varmi ?

kai38
24 Aralık 2015, 00:32
Cevap icin tesekkür,

@Karadeniz arkadas benim bilmek istedigim 3600 gün yeterlimi? yoksa 5000 gün mü lazim.
eger 3600 yeterli degilse zaman kaybetmeden bunu 5000 gün olarak borclanmayi yapmam lazim.

Saygilar

redbull1905
24 Aralık 2015, 04:12
Yardimci olunursa sevinirim! Türkiyeden Emeklilik hakkinda bilgi sahibi yada avukat cevaplayabilen varsa...
Annem 01.07.1962 dogumlu ve türk vatandasi. (Hartz 4 aliyor)
Almanyada ve Türkiyede hic calismadi.....

Sorum: Bize ne tavsiye edersiniz Türkiyeden Emekli olmak icin, beklemek mi lazim yada yeni yila girmeden bu hakki kullanmak mi? Ama bu arada unutmamak lazimki Almanyadan arbeitslosengeld 2 aliyor kendizi!
???? Cevaplariniz icin simdiden tskler

1- harz 4 den kurtulacak para almayacak !

2- türkiyeye gidip en azindan birkac gün calismis görünecek böylece sgk ya kayit olmus olur ve basvurusunu yapar .

3 - basvuru yaptigi taktirde alman devleti sorar ileride parayi nerden buldun yani kisacasi alman devletinden yardim almayacaksin .

4 - zor i$ !

5- eger annan harz 4 e muhtac yada mahkum ise bu i$i unut . alman devleti hesabini sorar öyle veya böyle .

6 - hic calismadi ise yinede rentenve4rlauf kayidi verirler önemli olan o kayit ile tr de müracat etmektir .

7- harz 4 gecici cözümdür adi üstünde harz 4 ile yasayanlar ne almanyada nede türkiyede emekli olabilir olan varmidir belki vardir risikolu diyeceklrim simdilik bunlar .

bir bay isci ise esi ev hanimi yani Hausfrau olarak vbildigim cogu esini emekli yapiyor ve Dogrusu da odur imkani varsa .

anan harz 4 aliyor sen ne aliyorsun ?

Sude1003
24 Aralık 2015, 07:09
tskler yardimin icin......
ben ayri kaliyorum. babam almanyadan emekli ve annemle beraber kaliyorlar.

dako
24 Aralık 2015, 08:48
Arkadasim,esiniz icin yurtdisi borclanmasi bedelini yatirdiginiz gün tahsis talep ve yurtdisi beyan dilekcesini verdiginizde sonraki ay emekli maasi baslar,emeklilik yasi gectigi icin her yil %1 puan emekli maasi artar.

Esinizin Almanya'da,calismasi,mini jop calismasi,cocuk dogumunda dolayi renteye prim ödemesi varmi ?
Ustam zmn zmn mini job olarak calisti
Fakat cocuklari zaminda renteye bildirmemisim

karadeniz
25 Aralık 2015, 01:18
Ustam zmn zmn mini job olarak calisti
Fakat cocuklari zaminda renteye bildirmemisim

Internetten rente V800 formunu doldurun radhaus'tan cocuklari kayitlara rente icin isleme girmesini baslatin.

dako
27 Aralık 2015, 10:50
slm kardes suan 4a´dan 5375 günden emekli olunsa ne kadar emekli maasi alinir?

delitürk
27 Aralık 2015, 16:41
Karadeniz abi, ben esiminde yurtdisi borclanmasini istiyorum suan yasi 47 1968 dogumlu..1986 yilinin 1da ise baslama tarihi var ve suan kendisi calisiyor vede calismak istiyor 3600 gunden borclanmasi halinde emekli yasi hangi yila denk geliyor.Diyelimki bu sartlarda 3600 gunden borclandi ve ilerde herhangi bir nedenden dolayi isi birakmak istedi ve 5150 gun uzerinden tekrar borclanma imkani olurmu hemen aylik almasi icin,,yanilmiyorsam 3600 gunden daha beklemesi gerekiyor 5150 gunden yasi dolmus vaziyette,,bu sartlar altinda 3600 gun ile 5000 vs gun uzerinden borclananlar maaaslarda farklilik oluyormu..

karadeniz
30 Aralık 2015, 15:13
Karadeniz abi, ben esiminde yurtdisi borclanmasini istiyorum suan yasi 47 1968 dogumlu..1986 yilinin 1da ise baslama tarihi var ve suan kendisi calisiyor vede calismak istiyor 3600 gunden borclanmasi halinde emekli yasi hangi yila denk geliyor.Diyelimki bu sartlarda 3600 gunden borclandi ve ilerde herhangi bir nedenden dolayi isi birakmak istedi ve 5150 gun uzerinden tekrar borclanma imkani olurmu hemen aylik almasi icin,,yanilmiyorsam 3600 gunden daha beklemesi gerekiyor 5150 gunden yasi dolmus vaziyette,,bu sartlar altinda 3600 gun ile 5000 vs gun uzerinden borclananlar maaaslarda farklilik oluyormu..

delitürk,eşiniz 3600 günle emeklik yaşı 52, işe başlama tarihi 1986 yılında olup 10 yıl borçlanma ile 1996 yılları arası olacağından normal emeklilikle yaşlılık emeklilği arasında çok fark olmayacaktır,talebin olması halinde 3600 günü daha sonra 5150 güne çıkartırsın sorun olmaz,borçlanmayı düşünüyorsan dilekçeni yarın öğleye kadar postaya ver,eski günlük prim tutarı geçerli olsun.

slm kardes suan 4a´dan 5375 günden emekli olunsa ne kadar emekli maasi alinir?

Bu konuda fikir yürütmek yanıltıcı olur,uzmanlık işi

delitürk
30 Aralık 2015, 23:49
Karadaneiz Abi öncelikle size ve burada formda takip eden butun kardeslerin simdiden yeni yillarini kutlar saglik esenlikler dilerim.Birkac gun önce basvurumuzu yaptik 3600 gunden borclanformunu Posta ile Teahatlü olarak gönderdik,Esim Almanyada ilk ise baslama tarihi 1986 yili Türkiyede ise bu sene bir calisma yapti,bu durumdada mi yine Emekli yasi 52 yoksa,58 mi ilk calisma yili Almanyada 1986 yili..tskler

dako
18 Ocak 2016, 19:36
slm karadeniz kardesim ve arkadaslar
ben 1967 dogumluyum
1973 Almanyaya geldim
1985 mesleke basladim
2002 Alman Vatandasi oldum Pembe Kartim var yani tek Alman vatandasiyim

acaba bende olabilirmiyim???
olursam kac yasinda

saygilar

karadeniz
18 Ocak 2016, 20:49
Karadaneiz Abi öncelikle size ve burada formda takip eden butun kardeslerin simdiden yeni yillarini kutlar saglik esenlikler dilerim.Birkac gun önce basvurumuzu yaptik 3600 gunden borclanformunu Posta ile Teahatlü olarak gönderdik,Esim Almanyada ilk ise baslama tarihi 1986 yili Türkiyede ise bu sene bir calisma yapti,bu durumdada mi yine Emekli yasi 52 yoksa,58 mi ilk calisma yili Almanyada 1986 yili..tskler

delitürk,mesajini yeni gördüm,esinizin 3600 günle emeklilk sarti 52 yas,borclanma ödemesi yapildiktan sonra emeklilik icin gereken dilekceleri verip emekli maasini baglatabilirsin.

eral
18 Ocak 2016, 21:05
Hayırlısı olsun ama sgk herkeze ayrı şey söyluyor. 3600 günü doldurup 60 yaşına kadar bekleyeceksin diyor

delitürk
20 Ocak 2016, 11:17
Hayırlısı olsun ama sgk herkeze ayrı şey söyluyor. 3600 günü doldurup 60 yaşına kadar bekleyeceksin diyor

sagolasin,,Yanilmiyorsam 3600 gunle borclanan Erkek be bayanlarin yaslari ve sigortalik baslangic tarihlei belirliyor herkesin durumuna göre degisiyor Kardes

mimar38
20 Ocak 2016, 16:15

bu adres belki isine yarar kardes

http://emeklilik.fr/3600-gunle-emeklilik/

karadeniz
20 Ocak 2016, 21:59
Ssk.dan 3600 günle emeklilik sartlarina buradan bakiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-36000-gune-gore-ne-zaman-emekli-olurum.html

hOrOz
24 Ocak 2016, 23:06
Karadeniz kardes

simdi benim anladigima göre
ben 01.03.1966 dogumluyum
1982 de Ausbildung basladim ama is baslama tarihi 18 yasina bastigimiz gün sayiliyor yani 01.03.1984

ben simdi 3600 günden ödersem 01.03.2016 da emeklilige hak mi kazaniyorum ??
dogru mu hesapladim ??

okudukca kafam karisiyor

karadeniz
25 Ocak 2016, 15:25
Karadeniz kardes

simdi benim anladigima göre
ben 01.03.1966 dogumluyum
1982 de Ausbildung basladim ama is baslama tarihi 18 yasina bastigimiz gün sayiliyor yani 01.03.1984

ben simdi 3600 günden ödersem 01.03.2016 da emeklilige hak mi kazaniyorum ??
dogru mu hesapladim ??

okudukca kafam karisiyor

hOrOz,konuyu biraz teferuatli ele alalim,Türkiye'de 2829 sayılı emeklilik kanunu öncesi,bayanlar icin,01/04/1981 tarihlerinde yasalasiyor,bu tarihe kadar calismaya baslayan,bayanlar,20 yil sigortalilik süresi,5000 calisma süresi,emeklilik yasi yok,yaslilik emekliligi icin 3600 gün 15 yil sigortalilik süresi 50 yas, bu sartlari yerine getiren emekli oluyor.
Erkekler icin,08/08/1976 tarihi öncesi calismaya baslayanlar,25 yil sigortalilik,5000 calisma süresi,yas yok ne zaman tamamlarsan,yaslilik emekliligi icin,3600 gün,15 yil sigortalilik süresi,55 yas,sartlari yerine getiren emekli oluyordu,2829 sayili emeklilik kanunu yürürlüge girmesi ile,erkekler veya bayanlar her ne kadar 18 yasi öncesi calismaya baslasalarda emeklilik icin ise baslama tarihi 18 yasi baz aliniyor ama 18 yasi öncesi calisilmis süreler emeklilik icin calisilmis sürelere ilave ediliyor,yaslilik emekliligi icin sartlarda calisilmis süre olarak 3600 gün,sigortalilik süresi 15 yil,yas,bayanlar icin,50/55 arasi,erkekler 55/60 yillari arasi kademeli olarak yükseltiliyor,yukarida vermis oldugum linkde 3600 günle emeklilik kosullarini veriyordu denedim su an calismiyor,calismis oldugu zaman,dogum tarini,calismaya basladigin tarihi,ssk.calisilmis günü verdiginde kac yilinda yaslilik emekligine sahip olacagini veriyor.

dadaloglu38
25 Ocak 2016, 21:05
özbeceriksizler ailesi benim hanim icin gecen ay borclanma yaptik onay geldi 74 bin küsür TL ödemem gerek bu parayi burdaki ziraat bankasindanmi yatirayim yoksa türkiyedenmi burdan gecen ay kendim askerlik prim borclanmasi yatirdim hem kuru asagi bozuyorlar hemde islem parasi aliyorlar türkiyedenmi yatirsam ne öneriyorsunuz

akbaba
25 Ocak 2016, 21:25
74 bin TL yaklasik 22.500€ yapar.
almanyadaki ziraat bankasindan sgk'ya para yatirmak istersen,döviz kurunun enaz 5 cent asagisindan hesapliyorlar,buda nerden baksan 500€ zararina olur.
bende esim icin sgk'ya parayi Türkiyeden yatirdim,yengenin mutlaka gitmesine gerek yok,nüfus cüzdani olsa yeterli oluyor,hatta TC Kimlik no bile yetebilir.istersen Türkiyedeki ziraat bankasindan sordurabilirsin.

hknbln
25 Ocak 2016, 22:43
Türkiyedeki Ziraat Bankasi kur un altindan almiyormu ? yani gidip kara borsa bozdurman lazim.
Bence bir telefon edip sormak lazim, ordakilerde kurnaz.
74 bin de 5 cent ortalama 350 € fark yapar bugünkü kurda, bide 22.500 € bir kisi tek basina yurt disina cikaramaz.
Yani iki kisi bilet parasi vesayre , sonunda degmez.
Bide yatirdigin parayi finanzamta gösterip vergiden düsmek istiyorsan, sana Alman Ziraat Bankasinin verdigi Evraklar Almanca, tercümeye gerek yok.

akbaba
25 Ocak 2016, 23:29
Türkiye'deki ziraat bankasi günlük döviz kurundan aliyor,kara-borsa ile asagi-yukari ayni fiyat.
Türkiyede yatirdigin paranin makbuzunu almancaya cevirtsen finanzamta yetiyor,bunuda steurberaterler 20-30€ karsiliginda yapiyor zaten.

eral
26 Ocak 2016, 03:12
74 bin TL yaklasik 22.500€ yapar.
almanyadaki ziraat bankasindan sgk'ya para yatirmak istersen,döviz kurunun enaz 5 cent asagisindan hesapliyorlar,buda nerden baksan 500€ zararina olur.
bende esim icin sgk'ya parayi Türkiyeden yatirdim,yengenin mutlaka gitmesine gerek yok,nüfus cüzdani olsa yeterli oluyor,hatta TC Kimlik no bile yetebilir.istersen Türkiyedeki ziraat bankasindan sordurabilirsin.

Kardeş buradan ödemede gelirine dikkat et. Sonra başına iş alırsın

Melik
26 Ocak 2016, 21:32
Selam Karadeniz Usta,

Almanyada Ev kadini olan esim icin bilgi almak istiyorum vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkürlerimi bildiririm.

Esim 12.02.1967 dogumlu ,Almanyaya 1988 yilinda geldi. 1990 senesinde ilk cocugumuz oldu. Almanyada
450 .- € Geringfügigerbeschäftigt olarak calisiyor.
Emekli olunca isi birakmayi düsünüyor. Bundan dolayi 2015 senesinde bir haftalik SSK girisi yaptik.

Sizden ricam malum borclanma miktari arttigi icin bize neyi önerirsiniz ?

-Esimin ev kadini olarak gerekli olan gün sayisi ne kadardir ve ne ödemesi gerekir ?
-yada Esim 3600 Gün üzerinden kac yasinda emekliligi hak eder ve ne ödemesi gerekir?

Saygilarimla
Melik

karadeniz
27 Ocak 2016, 00:07
Selam Karadeniz Usta,

Almanyada Ev kadini olan esim icin bilgi almak istiyorum vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkürlerimi bildiririm.

Esim 12.02.1967 dogumlu ,Almanyaya 1988 yilinda geldi. 1990 senesinde ilk cocugumuz oldu. Almanyada
450 .- € Geringfügigerbeschäftigt olarak calisiyor.
Emekli olunca isi birakmayi düsünüyor. Bundan dolayi 2015 senesinde bir haftalik SSK girisi yaptik.

Sizden ricam malum borclanma miktari arttigi icin bize neyi önerirsiniz ?

-Esimin ev kadini olarak gerekli olan gün sayisi ne kadardir ve ne ödemesi gerekir ?
-yada Esim 3600 Gün üzerinden kac yasinda emekliligi hak eder ve ne ödemesi gerekir?

Saygilarimla
Melik

Melik,Esiniz cocuk dogumundan önce her hangi bir calismasi mini jop'da dahil varmi ? Calismaya basladigi tarih veya ilk cocuk dogum tarihi olarak buraya bakiniz,emeklilik icin ödenmesi gereken prim günü ve emeklilik yasina,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html (gerekli olan gün,ay,tarihlerini belirtmemissiniz)
Yaslilik emekliligi icin,3600 günle ise baslama tarihi olarak cocugunuzun dogum tarihi olarak 1/12/1990 verdigimde emeklilik yasi olarak 52 yas.
Bu gün icin günlük prim tutari 17,58TL. borclanma dilekcesinde,calisilmis ve ev hanimi süreleRini isaretlemelisiniz,meldebescheinigung lazim (Türkceye cevrilmeli)

zülfikar
28 Ocak 2016, 15:09
merhaba
türkiyeden giris cikis belgesi alman gerek emniyerden en az bir hafta ssk calismis olman lazim buna kanitlaman gerekiyor veya bir hafta türkiyeyi gidip orda bir hata calismis gibi gercek olarak seni birisi calismis gösterecek ve sende bir haftalik prim parasina ödersin ssk ya bunlari unutma

Melik
28 Ocak 2016, 20:02
Melik,Esiniz cocuk dogumundan önce her hangi bir calismasi mini jop'da dahil varmi ? Calismaya basladigi tarih veya ilk cocuk dogum tarihi olarak buraya bakiniz,emeklilik icin ödenmesi gereken prim günü ve emeklilik yasina,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinlarin-emeklilik-sartlari.html (gerekli olan gün,ay,tarihlerini belirtmemissiniz)
Yaslilik emekliligi icin,3600 günle ise baslama tarihi olarak cocugunuzun dogum tarihi olarak 1/12/1990 verdigimde emeklilik yasi olarak 52 yas.
Bu gün icin günlük prim tutari 17,58TL. borclanma dilekcesinde,calisilmis ve ev hanimi süreleRini isaretlemelisiniz,meldebescheinigung lazim (Türkceye cevrilmeli)

Slm Karadeniz Usta ,
verdiginiz bilgiler icin tesekkürler, galiba bilgiler eksik. Cocugumuzun dogumundan önce esimin hic bir calismisligi yok ( mini Jopda dahil.). Cocugumuzun dogum tarihi 06.08.1990. Yukarida vermis oldugunuz linke cocogumun dogum gününü is baslama tarihi olarak verdim Yas 47 Sigortalilik süresi 20 Sene ödemesi gereken prim günü 5450 gün cikti.
-Hesap dogrumu?
-Bu hemen emekli olabilir anlaminami geliyor.?
-evetse buna göre 95.811 TL mi yatirmamizmi lazim?
- yada 3600 gün üzerinden 52 yasinda 63.288 TL mi Yatirmamiz lazim ?
Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler
Saygilarimla Melik.

karadeniz
28 Ocak 2016, 20:22
Slm Karadeniz Usta ,
verdiginiz bilgiler icin tesekkürler, galiba bilgiler eksik. Cocugumuzun dogumundan önce esimin hic bir calismisligi yok ( mini Jopda dahil.). Cocugumuzun dogum tarihi 06.08.1990. Yukarida vermis oldugunuz linke cocogumun dogum gününü is baslama tarihi olarak verdim Yas 47 Sigortalilik süresi 20 Sene ödemesi gereken prim günü 5450 gün cikti.
-Hesap dogrumu?
-Bu hemen emekli olabilir anlaminami geliyor.?
-evetse buna göre 95.811 TL mi yatirmamizmi lazim?
- yada 3600 gün üzerinden 52 yasinda 63.288 TL mi Yatirmamiz lazim ?
Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler
Saygilarimla Melik.

Melik,konuyu iyi anlamissiniz aynen yazdiginiz gibi,yurtdisi borclanmasi yapmadan önce Türkiye'de ssk.calismasi sonrasi borclanma yapmalisiniz.

alena
29 Ocak 2016, 16:13
iyi günler yurtdışı borçlanması yaptık (almanya), 1951 doğ.erkek 1973 (izmir)tr de 69 gün, 2015 tr de 4 gün sgk çalışması. 06.11.1976 almanya işe giriş. borçlanmayı 06.11.1976 - 05.09.1986 şeklinde 22.04.2015 tarihinde 12,83 tl den yaptık onay geldi. 3540gün *12,816 tl : 45.368,64 tl 3 ay içinde ödenmesi gerek. ödemeyi Almanya dan yapmak istiyoruz tahsis talep belgesi ve dekont aslını mektupla gönderirsek banka kartı için tr ye gelmeye gerek var mı ve maaşın hesaptan çekilme süresi var mı? teşekkürler

karadeniz
29 Ocak 2016, 16:39
iyi günler yurtdışı borçlanması yaptık (almanya), 1951 doğ.erkek 1973 (izmir)tr de 69 gün, 2015 tr de 4 gün sgk çalışması. 06.11.1976 almanya işe giriş. borçlanmayı 06.11.1976 - 05.09.1986 şeklinde 22.04.2015 tarihinde 12,83 tl den yaptık onay geldi. 3540gün *12,816 tl : 45.368,64 tl 3 ay içinde ödenmesi gerek. ödemeyi Almanya dan yapmak istiyoruz tahsis talep belgesi ve dekont aslını mektupla gönderirsek banka kartı için tr ye gelmeye gerek var mı ve maaşın hesaptan çekilme süresi var mı? teşekkürler

alena,borclanmayi Almanya'dan Ziraat bankasi,vakiflar bankasi,Halk bankasi,bu bankalardan birisinden gönderebilirsiniz,parayi yatirdiktan sonra,emekliliginizi istenme islemi,
Borçlanılan Yurtdışı Süreleri Dikkate Alınarak Malullük, Yaşlılık Ve Emekli Aylığı Almak İçin İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Yurtdışı hizmet borçlanması işlemleri tamamlandıktan sonra aylık alabilmek için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Aynı şekilde, 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesini Doldurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Aylık başvurularında bizzat müracaat etme şartı kaldırılmıştır. Gerekli belgeler, usulüne uygun doldurulup imzalandıktan sonra borçlanma işlemlerinin yapıldığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/ Sosyal Güvenlik Merkezlerine doğrudan başvuru yoluyla verilebileceği gibi, yurtiçi veya yurtdışından posta yolu ile de gönderilebilir.

Sadece yurtdışından başvuruda bulunacak olanlar için güncel tarihli hizmet belgesinin ibrazı istenmektedir.

Tahsis talep tarihinden önceki bir ay içinde düzenlenen hizmet belgeleri, güncel tarihli belge olarak kabul edilmektedir.

Yurda kesin dönüş yaptıktan sonra aylık talebinde bulunanların ibraz edecekleri hizmet belgesinin ise güncel tarihli olmasında bir zorunluluk bulunmamaktadır.
http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/Emeklilik/yurtdisi_islemler/yurtdisi_aylik_islemleri/!ut/p/b1/jZHLdqJAEIafxQdIaBpoYAlya6FBLs1tw8FoFBTEBOXy9MPMZJ NFnKld1fn-89dfxeRMyuRt-aiOZV9d2_Lyu89RgYFlyiqrAI-zEFAkkRdjpLPQExYgWwDwQyngu950NgLAjmIYthByQAJfepM1_ wJSuKgwC_kYhD6LefB__k8M_qFPmDTKplH7xEdDj4sxSwJp7ev IO50j_dDuawsf5Lw9Rr5xKpBcZ-748A5vqZbcSF7C3n4rVWPeFgcjNG_QaI6a7a733lZ5ZFzTax_t XDfVsU0esg-3u_OGrRRYv6RENUKhvEgxDOgwkeOdCIBU9sklxg357NXcwZcGu TDfsDHcyZ4lR-ZwJ6tl3_x7JACWSFgwIg7RNYQi_AKenfQP8ORn2QKIP16NR0zE pIAvwnrq8HyegxqMTqTpQz-HI6uzXki5wKVnQGSbJcscnCEk-nUikT9FM51debvdxwFVFaW7doPHbJi82jWvw1vzCl55mecAAqL ICUiGTFxTJC7_GbTtEBvXgrZ9k-nYdrs0UMukp5U40bsdyYcJmyN29L1edNrlLkW3blSHgIZNc95L wLdcrfogskIyGpRacNtjQFwlfIhqIrrsmSZIc_idL8QdlexREd 8v1Sgd1VJAYZ07l01_Hz67qXA-nHRa-z4uxD68E3nkL2ExbjQKcTfvYII3pyb9zHqzQxx_kDTIjnUpcG2 hdI4FMmnFuNa1OTBdQyl9dPq7--7yymr1CzaHqAA!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

Ayrica rente kasadan rentenversicherungsverlauf isteyin,normalinde gerek yok ama is güzar memura raslarsaniz süreyi uzatir,Türkiye'de calisma tarihindeki pasaportunuzun giris cikis damgasi bulunan sayfalarin fotokopisini cekin,hepsini bagli oldugunuz Sgk.muna gönderin sonraki ay emekli maasiniz baslar.

alena
29 Ocak 2016, 17:07
sayın karadeniz çok teşekkür ederim. şu an ben tr deyim almanyada olan yakınım için yaptık. banka dekontu aslı mı yoksa kopyayı kabul ederler mi?. maaş kartı için vs. tr ye gelmesi gerekir mi? bu süreç için bilgilendirir misiniz lütfen. yazdığımız borçlanma tarihi ile ortalama ne kadar maaş alabilir?

biz son sgk çalışması antakya hatay olduğu için ilk başvuruyu buraya yaptık, ancak dosya önce iskenderun a, iskenderun dan tr de ilk çalışma olan izmir e gönderildi sanıyorum kısmi emeklilik için ( almanya dan 2013 te emekli) biz almanya dan kısmi emeklilik istemediğimize dair izmir e dilekçe gönderdik son olarak izmir bize borçlanmanın kabulü ve tutarı olan yazı gönderdi. sizden ricam biz şu an tahsis taleb başvurusunu sgk son çalışma olan Antakya Hatay a mı yapmalıyız. sgk memurlarından hiçbir düzgün bilgi alamıyorum. umarım çok kafa karıştırıcı olamdı çok teşekkürler

karadeniz
29 Ocak 2016, 22:44
sayın karadeniz çok teşekkür ederim. şu an ben tr deyim almanyada olan yakınım için yaptık. banka dekontu aslı mı yoksa kopyayı kabul ederler mi?. maaş kartı için vs. tr ye gelmesi gerekir mi? bu süreç için bilgilendirir misiniz lütfen. yazdığımız borçlanma tarihi ile ortalama ne kadar maaş alabilir?

biz son sgk çalışması antakya hatay olduğu için ilk başvuruyu buraya yaptık, ancak dosya önce iskenderun a, iskenderun dan tr de ilk çalışma olan izmir e gönderildi sanıyorum kısmi emeklilik için ( almanya dan 2013 te emekli) biz almanya dan kısmi emeklilik istemediğimize dair izmir e dilekçe gönderdik son olarak izmir bize borçlanmanın kabulü ve tutarı olan yazı gönderdi. sizden ricam biz şu an tahsis taleb başvurusunu sgk son çalışma olan Antakya Hatay a mı yapmalıyız. sgk memurlarından hiçbir düzgün bilgi alamıyorum. umarım çok kafa karıştırıcı olamdı çok teşekkürler

alena,Borclanma ödemesi yapildiginda Sgk.mundan online olarak hesapda görüyorlar hesap dekontuna ihtiyac yok,maas karti icin Sgk.mu ilk maasi kendileri gönderiyorlar veya siz istediginiz her hangi bir bankaya Sgk.mu hesabi acip tahsis talep formuna yazarsaniz sizin istediginiz bankaya gelir veya sgk.munun gönderdigi bankadan emekli maasinizi ceker sonra baska bankaya hesap actirirsiniz,emekli maasi su an bir seneye kadar geri gitmiyor,emekli maasi icin net bir rakam söylemek yaniltici olur ama 2016 yili emekli maasi olarak yaklasik saglik kesintisi kesilmeden 1550TL. civarinda olur kanisindayim.
Taleplerinizi bagli oldugunuz sgk.mu il müdürlügüne yapiniz,zaten vermis oldugunuz bilgilerle arkadas her türlü emeklilik sartlarini yerine getirmis parayi yatirdiktan bir kac gün sonra emeklilik icin talebinizi verin sonraki ay emekli maasi baslasin.

umutcan1
29 Ocak 2016, 23:42
alena,Borclanma ödemesi yapildiginda Sgk.mundan online olarak hesapda görüyorlar hesap dekontuna ihtiyac yok,maas karti icin Sgk.mu ilk maasi kendileri gönderiyorlar veya siz istediginiz her hangi bir bankaya Sgk.mu hesabi acip tahsis talep formuna yazarsaniz sizin istediginiz bankaya gelir veya sgk.munun gönderdigi bankadan emekli maasinizi ceker sonra baska bankaya hesap actirirsiniz,emekli maasi su an bir seneye kadar geri gitmiyor,emekli maasi icin net bir rakam söylemek yaniltici olur ama 2016 yili emekli maasi olarak yaklasik saglik kesintisi kesilmeden 1550TL. civarinda olur kanisindayim.
Taleplerinizi bagli oldugunuz sgk.mu il müdürlügüne yapiniz,zaten vermis oldugunuz bilgilerle arkadas her türlü emeklilik sartlarini yerine getirmis parayi yatirdiktan bir kac gün sonra emeklilik icin talebinizi verin sonraki ay emekli maasi baslasin.

Selamlar karadeniz,benimde size bir sorum olacak.
Almanyadan yurtdisi emekli parasi ödeyerek maas almaya baslayan bir kisi(maas 2016 itibariyle 415€ gecerse familien sigortasindan yararlanamiyor.) ,sgk dan at/21 saglik belgesini alip aok veya baska bir sigortaya verdiginde tekrar kartini alip saglik yardimindan yararlaniyor diye biliyorum.Sormak istedigim bu ta/21 belgesini alinca sgk bir saglik kesintisi yapiyormu-yapiyorsa yüzde kac?

karadeniz
30 Ocak 2016, 00:38
Selamlar karadeniz,benimde size bir sorum olacak.
Almanyadan yurtdisi emekli parasi ödeyerek maas almaya baslayan bir kisi(maas 2016 itibariyle 415€ gecerse familien sigortasindan yararlanamiyor.) ,sgk dan at/21 saglik belgesini alip aok veya baska bir sigortaya verdiginde tekrar kartini alip saglik yardimindan yararlaniyor diye biliyorum.Sormak istedigim bu ta/21 belgesini alinca sgk bir saglik kesintisi yapiyormu-yapiyorsa yüzde kac?

umutcan1,önce Türkiye'den saglik hizmeti almalisiniz sonra AT21 belgesi,saglik hizmeti icin emekli maasindan %10 kesinti olmakta.

umutcan1
30 Ocak 2016, 10:45
umutcan1,önce Türkiye'den saglik hizmeti almalisiniz sonra AT21 belgesi,saglik hizmeti icin emekli maasindan %10 kesinti olmakta.

Tesekkürler cevabiniz icin.Ben bunu almanyada ikamet eden bir tanidik icin sordum.son yapilan maas artisi ile maasi 415 euroyu geciyor.ona türkiyedsen at 21 formu alip getirin ,biz o zaman size saglik kartini geri veririz ve privat krankenversicherung icin para ödemeniz gerekmez ,cünkü at 21 formu bunu karsiliyor diye söylemis sglik kasasi, ögrenmek istedigim at21 belgesine veren sgk bunun icin extra para kesintisi yapiyormu yurtsinda sürekli ikamet edenler icin?

karadeniz
30 Ocak 2016, 11:38
Tesekkürler cevabiniz icin.Ben bunu almanyada ikamet eden bir tanidik icin sordum.son yapilan maas artisi ile maasi 415 euroyu geciyor.ona türkiyedsen at 21 formu alip getirin ,biz o zaman size saglik kartini geri veririz ve privat krankenversicherung icin para ödemeniz gerekmez ,cünkü at 21 formu bunu karsiliyor diye söylemis sglik kasasi, ögrenmek istedigim at21 belgesine veren sgk bunun icin extra para kesintisi yapiyormu yurtsinda sürekli ikamet edenler icin?

umutcan1,yurtdisindan emekli olanlarin büyük kismi saglik hizmeti almadigi icin Türkiye'den aldiklari emekli maasida emsallerine göre biraz daha yüksek ama Türkiye'de veya yurtdisinda saglik hizmeti almak icin sgk.muna saglik hizmeti icin talepde bulunmak gerekiyor saglik hizmetinin bedeli emekli maasindan %10 kesinti olacak ayrica ilac katki payi olacak bu kesintiler sgk.mu tarafindan yapilacak.

ZANDER
30 Ocak 2016, 18:41
Merhaba peki Yurtdisi borclanmasi yapip parayida ödedik diyelim.2016 yilindan itibaren Türkiyeden emekli olmaya hak kazandik ama halen bir is yerinde calisiyoruz uzun zamandir bu isten cikmak mi lazim illaki yada saatlerimizi azaltip 400 euro yu gecmemek kaydiyla calisabilirmiyiz?

aslankral
30 Ocak 2016, 20:05
Merhaba peki Yurtdisi borclanmasi yapip parayida ödedik diyelim.2016 yilindan itibaren Türkiyeden emekli olmaya hak kazandik ama halen bir is yerinde calisiyoruz uzun zamandir bu isten cikmak mi lazim illaki yada saatlerimizi azaltip 400 euro yu gecmemek kaydiyla calisabilirmiyiz?

Türkiyeden emekli olanlar yurtdi$inda cali$amazlar, minijob 450 Euroluk i$te cali$mak yasak,1 saat cali$mak bile yasak maalesef,

alena
01 Şubat 2016, 12:49
iyi günler sayın Karadeniz, aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. anladığım yakınım Almanya dan tahsis talebini oradan posta ile gönderirse, sgk ilk maaşı ve temmuza kadar olan maaşlar, hesapta kalır temmuzda tr ye geldiğinde çekebilir. doğru mu?
maaşı hakettiği dönem olarak geriye dönük ödeme yapılıyor mu? ya da "22.04.2015" tarihinde borçlanma başvuru talebinde bulunmuştuk o tarihe kadar geriye dönük ayların maaşı verilir mi? teşekkürler

karadeniz
01 Şubat 2016, 13:38
iyi günler sayın Karadeniz, aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. anladığım yakınım Almanya dan tahsis talebini oradan posta ile gönderirse, sgk ilk maaşı ve temmuza kadar olan maaşlar, hesapta kalır temmuzda tr ye geldiğinde çekebilir. doğru mu?
maaşı hakettiği dönem olarak geriye dönük ödeme yapılıyor mu? ya da "22.04.2015" tarihinde borçlanma başvuru talebinde bulunmuştuk o tarihe kadar geriye dönük ayların maaşı verilir mi? teşekkürler

alena,yurtdisi borclanma bedeli bankaya yatirilip,sonrasi emeklilik icin talep ve taahut belgelerini sgk.verdiginiz sonraki ay basi olarak emekli maasiniz baslar,tabiki emeklilik icin sartlar yerine gelmis olmak kaydiyla,bas vuru tarih,i emekli maasi icin geriye dogru ödeme mümkü degil,emekli maasi hesapda 1 yil sonra sgk.muna iade ediliyor yani paranizi 1 yila kadar islemsiz bankada tutabilirsiniz

alena
01 Şubat 2016, 14:01
çok teşekkür ederim

alena
05 Şubat 2016, 13:47
iyi günler sayın Karadeniz, yakınım tr ye gelip tahsis başvurusunda bulunmaya karar verdi. rente kasadan alınacak belge dışında yardım almaddığına dair belge ve 15 yaşından büyük erekek çocukların fotosu ve öğrenci belgesini getirmesi gerek değilmi.

alena
05 Şubat 2016, 14:28
hocam tahsis çeşidi emekli mi yaşlılık mı yazmak gerek

karadeniz
06 Şubat 2016, 00:04
hocam tahsis çeşidi emekli mi yaşlılık mı yazmak gerek

Normal emeklilik icin,emeklilik, 3600 günle emekli olmak isteyenler,yaslilik emekliligi yazabilirsiniz,cokda önemli degil.

iyi günler sayın Karadeniz, yakınım tr ye gelip tahsis başvurusunda bulunmaya karar verdi. rente kasadan alınacak belge dışında yardım almaddığına dair belge ve 15 yaşından büyük erekek çocukların fotosu ve öğrenci belgesini getirmesi gerek değilmi.

Rente kasadan aktuel rentenversicherungsverlauf,tahsis talep,3201 sayili kanuna göre emekli olanlarin beyan dilekcesini doldurup göndermeniz gerek,

Borçlanılan Yurtdışı Süreleri Dikkate Alınarak Malullük, Yaşlılık Ve Emekli Aylığı Almak İçin İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Yurtdışı hizmet borçlanması işlemleri tamamlandıktan sonra aylık alabilmek için Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Aynı şekilde, 3201 Sayılı Kanuna göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi , Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından da temin edilerek doldurulması gerekmektedir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve 3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesini Doldurduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Aylık başvurularında bizzat müracaat etme şartı kaldırılmıştır. Gerekli belgeler, usulüne uygun doldurulup imzalandıktan sonra borçlanma işlemlerinin yapıldığı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/ Sosyal Güvenlik Merkezlerine doğrudan başvuru yoluyla verilebileceği gibi, yurtiçi veya yurtdışından posta yolu ile de gönderilebilir.

Sadece yurtdışından başvuruda bulunacak olanlar için güncel tarihli hizmet belgesinin ibrazı istenmektedir.

Tahsis talep tarihinden önceki bir ay içinde düzenlenen hizmet belgeleri, güncel tarihli belge olarak kabul edilmektedir.

Yurda kesin dönüş yaptıktan sonra aylık talebinde bulunanların ibraz edecekleri hizmet belgesinin ise güncel tarihli olmasında bir zorunluluk bulunmamaktadır.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/Emeklilik/yurtdisi_islemler/yurtdisi_aylik_islemleri/!ut/p/b1/jZHLdqJAEIafxQdIaBpoYAlya6FBLs1tw8FoFBTEBOXy9MPMZJ NFnKld1fn-89dfxeRMyuRt-aiOZV9d2_Lyu89RgYFlyiqrAI-zEFAkkRdjpLPQExYgWwDwQyngu950NgLAjmIYthByQAJfepM1_ wJSuKgwC_kYhD6LefB__k8M_qFPmDTKplH7xEdDj4sxSwJp7ev IO50j_dDuawsf5Lw9Rr5xKpBcZ-748A5vqZbcSF7C3n4rVWPeFgcjNG_QaI6a7a733lZ5ZFzTax_t XDfVsU0esg-3u_OGrRRYv6RENUKhvEgxDOgwkeOdCIBU9sklxg357NXcwZcGu TDfsDHcyZ4lR-ZwJ6tl3_x7JACWSFgwIg7RNYQi_AKenfQP8ORn2QKIP16NR0zE pIAvwnrq8HyegxqMTqTpQz-HI6uzXki5wKVnQGSbJcscnCEk-nUikT9FM51debvdxwFVFaW7doPHbJi82jWvw1vzCl55mecAAqL ICUiGTFxTJC7_GbTtEBvXgrZ9k-nYdrs0UMukp5U40bsdyYcJmyN29L1edNrlLkW3blSHgIZNc95L wLdcrfogskIyGpRacNtjQFwlfIhqIrrsmSZIc_idL8QdlexREd 8v1Sgd1VJAYZ07l01_Hz67qXA-nHRa-z4uxD68E3nkL2ExbjQKcTfvYII3pyb9zHqzQxx_kDTIjnUpcG2 hdI4FMmnFuNa1OTBdQyl9dPq7--7yymr1CzaHqAA!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

alena
06 Şubat 2016, 10:08
çok teşekkürler

hknbln
13 Mart 2016, 15:56
Arkadaslar gecen sene hanimin Primlerini Überweisung yaparken 2-3 Banka üzerinden mümkündü.
Dün benim Prim Cetvelim geldi baktim nerdeyse 30 Banka üzerinden gönderebiliniyor.
Almanyadan en uygun hangi Banka oldugunu bilen varmi acaba.

Gercekler
13 Mart 2016, 18:37
Ben herzaman ziraat bankasini tavsiye ederim.

karadeniz
13 Mart 2016, 21:15
Yurtdisi borclanmasi,para yatirmada devlet bankalarini tercih etmekte fayda var,Halkbankasi,Ziraatbankasi,Vakiflarbankasi.

hknbln
13 Mart 2016, 22:57
Gecen sene bir deste parayla gitmistim Ziraat Bankasina, biraz tuhaf oluyor. Acaba Sparkasse den Überweisung yoluyla oluyormu.

bornova
13 Mart 2016, 23:00
bende ziraat bankasini tavsiye ederim

Gercekler
13 Mart 2016, 23:09
Gecen sene bir deste parayla gitmistim Ziraat Bankasina, biraz tuhaf oluyor. Acaba Sparkasse den Überweisung yoluyla oluyormu.

Teorik olarak evet, pratikte daha tuhaf olur sonradan. Para mosip diye bir sisteme yatmasi gerekiyor. Bu saadece yurt icinde gecerli bir sistem. Parayi sen SGK Sparkasseden havale edersen, paran direkt olarak mosipe ulasmaz. Para acikta kalir. Sonra paranin senin adina islenmesi icin yeniden dilekce verirsin.

Almanyadaki Ziraat bankalarida hukuken bir Alman banksidir. Ancak onlar teknik olarak Türk ziraatbankasina not düsebiliyorlar.

aab38
22 Mart 2016, 14:49
köln42,yurtdisi borclanmasi yaparken size kimse bir sey sormaz ama emeklilik talebinde bulundugunuz (tahsis talep formu) verdiginizde sizden calismadiginiza,yardim almadiginiza dair belge isterler belge olarak, rentenversucherungsverlauf verin yeterli.

slm arkadaslar bugün banada Türkiyede emeklilikm isimizi yapan kisiden. Telefon geldi. Aylik basvurusunda bulunmustuk.Vesicherungsverlauf fax olarak göndermistim, aslini istiyorlar birde herhangi bir yerden yardim almadigimi gösteren belge istiyorlar. Bu belgeyi nereden alabilirim.
tsk

karadeniz
22 Mart 2016, 20:35
slm arkadaslar bugün banada Türkiyede emeklilikm isimizi yapan kisiden. Telefon geldi. Aylik basvurusunda bulunmustuk.Vesicherungsverlauf fax olarak göndermistim, aslini istiyorlar birde herhangi bir yerden yardim almadigimi gösteren belge istiyorlar. Bu belgeyi nereden alabilirim.
tsk

aab38,rentenversicherungsverlauf'u gönder yeterli,aktuel olmali.

ulastam
22 Mart 2016, 20:54
Herhangi bir yerden yardım almadığına dair belgeyi Sozialamt veriyor

aab38
23 Mart 2016, 12:01
Tsk ederim arkadaslar bu gün sozialamt a gidip alacagim.

dosyaxx
23 Mart 2016, 17:30
merhaba ben hollandada yasiyorum.

uwv dokuman aliniyormus galiba

ben svb belge aldim konsolosluk kabul etmedi

baska hangi kurumdan ve hangi belgeleri almam gerekiyor.?

bilen arkadas yazarsa iyi olur insallah..

hOrOz
23 Mart 2016, 17:35
merhaba ben hollandada yasiyorum.

uwv dokuman aliniyormus galiba

ben svb belge aldim konsolosluk kabul etmedi

baska hangi kurumdan ve hangi belgeleri almam gerekiyor.?

bilen arkadas yazarsa iyi olur insallah..

biz genellikle Almanya dan olduğumuz için UWV veya SVB ne olduğunu bilmiyoruz
açıklarsan daha net cevap alabilirsin

karadeniz
23 Mart 2016, 20:19
Türkiye'de sgk.mu yurtdisindaki kisinin calisip calismadigini sosyal yardim ödenegi aldigini emeklilik kasasina ödenen primden cikartabiliyor.

abbas2006
29 Mart 2016, 12:31
Merhaba Karedeniz Kardes

Benim Hanimin TC Vatandasi, Dogum Tarihi 01.05.1974, Almanyaya Agustos 1990 da isci Ailesi olarak geldi (Ev Hanimi)
29.06.1991 de Cocugumuz dogdu.

Benim Hanim SGK dan kac yasinda Emekli olabilir?
Kac gün ve nekadar Miktar ödenecek?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Saygilar
abbas2006

karadeniz
29 Mart 2016, 14:02
Merhaba Karedeniz Kardes

Benim Hanimin TC Vatandasi, Dogum Tarihi 01.05.1974, Almanyaya Agustos 1990 da isci Ailesi olarak geldi (Ev Hanimi)
29.06.1991 de Cocugumuz dogdu.

Benim Hanim SGK dan kac yasinda Emekli olabilir?
Kac gün ve nekadar Miktar ödenecek?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler.

Saygilar
abbas2006

abbas2006,esinizin Almanya'da cocuk yetistirme süresine dayali olarak 01.05.1992 tarihi (18 yasi baz alinarak) ,48 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 gün 54 yasi olarakda yaslilik emekligine sahip.
Esiniz Türkiye'de ssk.calismasi yapip yurtdisi borclanmasi sonrasi borclanir,yurtdisinda cocuklardan dolayi devlet 1992 tarihi önce icin bir yil sonrasi icin üc yil emekli kasasina emeklilik icin prim ödemekte,esiniz icin ödenen prim tarihini Türkiye'de calismaya baslama tarihi olarak yurtdisi borclanmasi yapip kalan günleride ev hanimi olarak borclanabilirsiniz,belge olarak,rentenversicherungsverlauf ve meldebescheinigung (meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli). Yurtdisi borclanma dilekcesinde,calisilmis ve ev hanimi süreleri isaretlenmeli.
Bu gün icin günlük prim tutari 17,56TL. olup 01.07.2016 tarihinden sonra %5 zamli oluyor senede iki kez olmak üzere, misal 17,56X5525=97,019TL.

Gercekler
01 Nisan 2016, 23:51
Tsk ederim arkadaslar bu gün sozialamt a gidip alacagim.

GEREK YOK! Niye isi yokusa sürüyorsun. Karadeniz'in dedigi gibi, Alman emekli kasasindan yeni tarihli ve mühürlü bir Versicherungsverlauf alip yollaman yeterli.

Niye isi zora sokuyorsunki?

Gercekler
01 Nisan 2016, 23:53
Karadeniz, 1992'den önce dogan cocuklar icin 01.07.2014'den bu yana 1 yil degil 2 yil sayiliyor artik.

ulastam
02 Nisan 2016, 00:02
GEREK YOK! Niye isi yokusa sürüyorsun. Karadeniz'in dedigi gibi, Alman emekli kasasindan yeni tarihli ve mühürlü bir Versicherungsverlauf alip yollaman yeterli.

Niye isi zora sokuyorsunki?

Maalesef o belgeyi aylik baglarken Sgk istiyor
Avukatimiz oldugu halde basimiza geldi

macomen
02 Nisan 2016, 01:35
Mrb arkadaslar,
Ben sunu sormak istiyorum.yurtdisi emeklilik icin yatirilan borclanma miktarini hersene doldurttugumuz lohnsteuere masraf olarak gösterebiliyormuyuz.sayet finanzamt kabul ederse ilerde emeklilik basladiginda bir problem olurmu.
Saygilar

kai38
03 Nisan 2016, 00:11
Maalesef o belgeyi aylik baglarken Sgk istiyor
Avukatimiz oldugu halde basimiza geldi

Son bir ay icinde Emeklilik kasasindan aldiginiz Sigorta Belgesi (Versicherungsverlauf) yeterli !
2. Ayda kendimiz verdik, baska bir belgeye gerek yok..

Saygilar

kai38
03 Nisan 2016, 00:18
Mrb arkadaslar,
Ben sunu sormak istiyorum.yurtdisi emeklilik icin yatirilan borclanma miktarini hersene doldurttugumuz lohnsteuere masraf olarak gösterebiliyormuyuz.sayet finanzamt kabul ederse ilerde emeklilik basladiginda bir problem olurmu.
Saygilar

Evet, Vorsorgeaufwendungen olarak gösterebilirsiniz..
Emeklilik basladiginda Emeklilik parasi bir gelir oldugu icin bildirmek gerekli.

Vorsergeaufwand olarak bizim gecen sene yatirdigimiz kabul edildi.

Burada: http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?4194-SGK-%F6denen-parayi-finanzamtan-iade

Saygilar

tolgahamburg
03 Nisan 2016, 00:40
kal 38 bunu söylüyorum Emeklilik parasi bir gelir oldugu icin bildirmek gerekli.Fakat ciddiye alan yok teşekk,rler

karadeniz
03 Nisan 2016, 11:45
Ikameti Almanya'da olup Türkiye'den emekli olanlar icin ilerleyen zaman icinde sikintili dönem olabilir,

YILLIK 10 BİN EUROYA KADAR VERGİ YOK

Cumhurbaşkanı Gül'e Almanya gezisi sırasında eşlik edecek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Alman Maliye Bakanının imza koyması öngörülen Çifte Vergilendirme Anlaşmasına göre, Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin euroya kadar olanlardan vergi alınmayacak.
Yıllık emekli maaşı 10 bin euroya kadar olan gurbetçilerini, Almanya'da çalışıp Türkiye'ye dönüş yapan emekli Türk vatandaşlarının yüzde 90'ına tekabül ettiği öğrenildi.
Bu çerçeveden bakıldığında anlaşma Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapan emeklilerin yüzde 90'ı gibi büyük bir kesiminin vergi kesintisi bakımından bir anlamda “rahat bir nefes” almasını sağlayacak.
Anlaşmaya göre, yıllık emekli maaşı 10 bin euroyu aşan vatandaşlardan ise Almanya tarafından en düşük vergi oranı olan yüzde 10'luk kesinti yapılacak.
Diğer taraftan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmasıyla, her iki ülkenin vatandaşlarının ödenmeyen vergilerinin takip ve tahsilatında Türkiye ile Almanya daha etkin işbirliği içerisinde olacak.
Anlaşma ile iki ülke vergi idareleri arasında OECD standartlarında bilgi değişimine de imkan tanınacak. Bu şekilde iki ülkenin karşılıklı bilgi değişimi daha etkin olacak. http://www.hurriyet.com.tr/gurbetci-emeklilere-vergi-mujdesi-18754890
Bu haber eski bir haber her yil bu miktar düsmekte,olup emeklilerin yaklasik %10,6 oraninda krankasaya,pflege icin primi ödemesi gerek,ilerleyen zaman icinde neler getirecegi merakla beklenmekte

tolgahamburg
03 Nisan 2016, 12:17
çifte vatandaş yada sadece alman vatandaşı olan kişilerin durumunu bilemiyorum fakat tc vatandaşı olup erken yaşta emekli olan kişilerin almanyada hiç bir ikametgaha dayalı sosyal güvencesi ve hakları bulunmamaktadır.Bende tc den emekliyim aile sigortası yapmıyorlar gerektiğinde isteğe bağlı ödüyorum..

karadeniz
03 Nisan 2016, 15:28
çifte vatandaş yada sadece alman vatandaşı olan kişilerin durumunu bilemiyorum fakat tc vatandaşı olup erken yaşta emekli olan kişilerin almanyada hiç bir ikametgaha dayalı sosyal güvencesi ve hakları bulunmamaktadır.Bende tc den emekliyim aile sigortası yapmıyorlar gerektiğinde isteğe bağlı ödüyorum..

tolgahamburg,burayi detayli sekilde inceleyin sanirim sizin isinize yarayacak bilgiler var,
Almanya’daki Sağlık Sigortası Sistemi, (https://www.1averbraucherportal.de/versicherung/krankenversicherung/tr#)

tolgahamburg
03 Nisan 2016, 15:32
:)Teşekkürler Uzmanı oldum artık ben tc günlerimle emekli olduğum için çalışmamda sorun yok maaşım kesilmiyor fakat diğer haklarda problem var 2017 sene başında alman vatandaşlığına başvuracağım bakalım o zaman yapmasınlar:D

Efsane34
13 Nisan 2016, 20:43
Arkadaslar bende yurtdisi borclanma yapmak istiyorum bunun icin versicherung verlauf un türkce cevirisi gerekiyormu cevap icin simdiden tesekkürler