PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Borclanmasi hakkinda

Sayfa : 1 [2]

hknbln
13 Nisan 2016, 20:49
Hayir, gerekmiyor

runner
13 Nisan 2016, 21:11
Selam Arkadasim, tercüme falan istemediler benden

Efsane34
13 Nisan 2016, 21:41
Arbeitsamten ödedigi günlerinde verlaufta gözüküyor senelik bunlarida borclanabiliyormuyuz

hOrOz
13 Nisan 2016, 21:48
Arbeitsamten ödedigi günlerinde verlaufta gözüküyor senelik bunlarida borclanabiliyormuyuz

sadece Türk Vatandasi oldugun süreleri borclanabiliyorsun
kimin ne ödedigi önemli degil

karadeniz
13 Nisan 2016, 21:53

Bir yila kadarki islik parasi aldiginiz süre (arbeitslosengeld) yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz

Efsane34
13 Nisan 2016, 21:56
Bir yila kadarki islik parasi aldiginiz süre (arbeitslosengeld) yurtdisi borclanmasi yapabilirsiniz
AFG olarak gözükenimi usta

abbas2006
17 Nisan 2016, 11:17
Merhaba Karedeniz kardes,

Türkiyede Ziraat Bankasinda Yurt disi Emekli Borclanmasi icin, borcumu ödeyecegim.
Ödeme yapmadan önce size bir danisiyim dedim. Nelere dikkat etmem lazim Bankada?
Ayrica Mosip OBP SGK Borclama nedir?
Banka Makbuzunda neler yazmasi gerekiyor?
Ödeme yapilan Makbuzun kopyasini Nufüsa bagli oldugum SGK ya Postayla göndermem gerekiyormu?

Karadeniz Arkadas sana zahmet bu konuyu acik bir sekilde anlatirsan cok memnun olurum. tsk.

Saygilar
abbas20006

esmerkral
17 Nisan 2016, 12:37
Ikameti Almanya'da olup Türkiye'den emekli olanlar icin ilerleyen zaman icinde sikintili dönem olabilir,

YILLIK 10 BİN EUROYA KADAR VERGİ YOK

Cumhurbaşkanı Gül'e Almanya gezisi sırasında eşlik edecek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Alman Maliye Bakanının imza koyması öngörülen Çifte Vergilendirme Anlaşmasına göre, Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin euroya kadar olanlardan vergi alınmayacak.
Yıllık emekli maaşı 10 bin euroya kadar olan gurbetçilerini, Almanya'da çalışıp Türkiye'ye dönüş yapan emekli Türk vatandaşlarının yüzde 90'ına tekabül ettiği öğrenildi.
Bu çerçeveden bakıldığında anlaşma Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapan emeklilerin yüzde 90'ı gibi büyük bir kesiminin vergi kesintisi bakımından bir anlamda “rahat bir nefes” almasını sağlayacak.
Anlaşmaya göre, yıllık emekli maaşı 10 bin euroyu aşan vatandaşlardan ise Almanya tarafından en düşük vergi oranı olan yüzde 10'luk kesinti yapılacak.
Diğer taraftan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşmasıyla, her iki ülkenin vatandaşlarının ödenmeyen vergilerinin takip ve tahsilatında Türkiye ile Almanya daha etkin işbirliği içerisinde olacak.
Anlaşma ile iki ülke vergi idareleri arasında OECD standartlarında bilgi değişimine de imkan tanınacak. Bu şekilde iki ülkenin karşılıklı bilgi değişimi daha etkin olacak. http://www.hurriyet.com.tr/gurbetci-emeklilere-vergi-mujdesi-18754890
Bu haber eski bir haber her yil bu miktar düsmekte,olup emeklilerin yaklasik %10,6 oraninda krankasaya,pflege icin primi ödemesi gerek,ilerleyen zaman icinde neler getirecegi merakla beklenmekte

yillik 10 euro derken türkiye emekliligimi yoksa almanya-türkiye toplamimi yoksa almanya emekliligimi

hOrOz
17 Nisan 2016, 12:50
yillik 10 euro derken türkiye emekliligimi yoksa almanya-türkiye toplamimi yoksa almanya emekliligimi

Çifte Vergilendirme Anlaşmasına göre Türkiye deki emeklilik gelir miktari

kileyikli44
17 Nisan 2016, 13:19
Arkadaşlar merhaba
Forma baktım fakat bulamadım yanlış konuya yazdıysam kusura bakmayın. yurtdışı emekliliği için Türkiye'de çalışma yapmak istiyorum. iki gün yeterli mi acaba Bir de Türkiye'de sigortalı çalışmak için gerekli evraklar nelerdir Bilgi verirseniz sevinirim

karadeniz
17 Nisan 2016, 17:16
Merhaba Karedeniz kardes,

Türkiyede Ziraat Bankasinda Yurt disi Emekli Borclanmasi icin, borcumu ödeyecegim.
Ödeme yapmadan önce size bir danisiyim dedim. Nelere dikkat etmem lazim Bankada?
Ayrica Mosip OBP SGK Borclama nedir?
Banka Makbuzunda neler yazmasi gerekiyor?
Ödeme yapilan Makbuzun kopyasini Nufüsa bagli oldugum SGK ya Postayla göndermem gerekiyormu?

Karadeniz Arkadas sana zahmet bu konuyu acik bir sekilde anlatirsan cok memnun olurum. tsk.

Saygilar
abbas20006

Sgk.yurtdisi borclanmasi,Ziraatbankasi,Halkbankasi, veya Vakiflarbankasi üzerinden yatirabilirsiniz,Mosip obp sgk. hesabi online hesabi olup para yatirirken kimlik numarasi ve ad soyad yazdirin makbuzu sgk.muna göndermenize gerek yok hesap online oldugu icin sgk.munda görülüyor,varsa devlet kapisi sifreniz yoksa Ptt'den sifre alarak paranin hesaba gecmesini takip edebilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba
Forma baktım fakat bulamadım yanlış konuya yazdıysam kusura bakmayın. yurtdışı emekliliği için Türkiye'de çalışma yapmak istiyorum. iki gün yeterli mi acaba Bir de Türkiye'de sigortalı çalışmak için gerekli evraklar nelerdir Bilgi verirseniz sevinirim

Türkiye'de oldugunuz süre icinde bir hafta kadar calisma yapmaniz yeterli,evrak olarak kimlik bilgileriniz yeterli.

bygol
17 Nisan 2016, 17:29
Slm karadeniz usta,

E-devlet girdigimizde tam nerden takip edecegiz yani hangi secenekten, ben bi türlü bulamadim.

Saygilarimla

kai38
17 Nisan 2016, 18:22
slm, 4A Hizmet Dökümü = o kismin altinda 4A Detayli Hizmet Dökümü var oradan bakabilirsiniz..

Saygilar

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 20:13
Esmerkral ve tüm üyelerimize eklediğim sgk tv açıklaması sanırım sonlandıracaktır bu konuyu...iyi dinlemenizi rica ederim...selamlar https://www.youtube.com/watch?v=AjyUjD30MXE

hknbln
17 Nisan 2016, 20:30
Arkadaslar, kanuna göre 6 aydan fazla yurt disinda, yani almanyada kalan emeklilerden yoklama belgesi isteniyormus.
Aranizda emekli olup da bu belge istenen varmi ?, ve bu belge ne oluyor ? Rentenversicherungsverlauf mu ?
Anladigima göre bu belgeyle calisip calismadiginizi yada Sosyal yardim alip almadiginiz kontrol ediliyormus.
Benim tanidigim bir yigin insan var hem tr den emekli aliyor hemde burda calisiyor, bu nasil oluyor ozaman.

Selamlar

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 20:33
Al bak sana kanun selamlar ;)http://www.sgktv.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?itemID=0a5a9977-a0f9-469e-a395-9e0defc06a28

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 20:37
keser döner sap döner gün gelir hesap döner bir gün...https://www.youtube.com/watch?v=1NQwkUDMwB8

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 20:45
diğer sorunun cevabıda burada:http://www.sgktv.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?itemID=78ce1f83-6db4-4697-807e-afbd4a80fe7c

karadeniz
18 Nisan 2016, 13:20
Arkadaslar, kanuna göre 6 aydan fazla yurt disinda, yani almanyada kalan emeklilerden yoklama belgesi isteniyormus.
Aranizda emekli olup da bu belge istenen varmi ?, ve bu belge ne oluyor ? Rentenversicherungsverlauf mu ?
Anladigima göre bu belgeyle calisip calismadiginizi yada Sosyal yardim alip almadiginiz kontrol ediliyormus.
Benim tanidigim bir yigin insan var hem tr den emekli aliyor hemde burda calisiyor, bu nasil oluyor ozaman.

Selamlar

Yasal olarak, 6 aydan fazla yurtdisinda yasayanlar Sgk.muna beyan dilekcesi vermesi gerekli fakat bu uygulama pek yapilmiyor ama sgk. emekli maasini kesiyor dolaysiyla sgk. ile diolog kurdugunuzda sizden calismadiginiza,sosyal yardim almadiginizi dair isbat icin belge istiyor (rentenversicherungsverlauf) her sey yasal olmasi halinde emekli maasinizi kesilmis olan ayliklarla beraber yeniden gönderiyorlar,emekli maasi alip sosyal yardim alanlar veya calisanlar bir deyimle emeklilik primi ödemesi yapilanlardan o süredeki emekli maaslari faizi ile beraber geri isteniyor, misal benden 6 yil sonra belge istediler sanirim sondaj usulu yapiyorlar.

bruclee
19 Nisan 2016, 17:15
@karadeniz@ ustam,

esimi icin gecen sene 24.12.2015´inde emekli olmasi icin müracaat etmis olmaktayiz ben yurt ici ve yurt disi adresimi vermis olmama ragmen mektup Tr deki adresime göndermisler halende mektub elime gecmedi ama ödenicek olan miktari ve hangi bankaya yatiracagimizi biliyorum kayin baba mektubu almis ve bana gönderdi.

( sorum su?
benim Tr de isbankasinda hesabim var ve online üzeri islem yapabilmekteyim acaba internet üzerinden isbankasindaki parayi TL ye cevirip ziraatbankasi veya halk bankasina borclanma miktarini havele yoluyla yaparsam ne gibi hususlara dikkat etmem gerekicek.

karadeniz
19 Nisan 2016, 18:56
@karadeniz@ ustam,

esimi icin gecen sene 24.12.2015´inde emekli olmasi icin müracaat etmis olmaktayiz ben yurt ici ve yurt disi adresimi vermis olmama ragmen mektup Tr deki adresime göndermisler halende mektub elime gecmedi ama ödenicek olan miktari ve hangi bankaya yatiracagimizi biliyorum kayin baba mektubu almis ve bana gönderdi.

( sorum su?
benim Tr de isbankasinda hesabim var ve online üzeri islem yapabilmekteyim acaba internet üzerinden isbankasindaki parayi TL ye cevirip ziraatbankasi veya halk bankasina borclanma miktarini havele yoluyla yaparsam ne gibi hususlara dikkat etmem gerekicek.

bruclee,sgk.mundan gelen ilk emekli maasinizi siz cekmelisiniz,bir yila kadar zamaniniz var,isbankasinda sgk.mu hesabi actirip hesap numarasini devlet kapisi (E-sifre) üzerinden emekli maasinizin gönderilmesini istediginiz hesap numarasi yazin sonraki ay olarak yeni hesabiniza gelecektir.

bruclee
19 Nisan 2016, 19:06
bruclee,sgk.mundan gelen ilk emekli maasinizi siz cekmelisiniz,bir yila kadar zamaniniz var,isbankasinda sgk.mu hesabi actirip hesap numarasini devlet kapisi (E-sifre) üzerinden emekli maasinizin gönderilmesini istediginiz hesap numarasi yazin sonraki ay olarak yeni hesabiniza gelecektir.

hocam zaten emekli olmasina daha 10 senesi var ben sadece türkiyedeki isbankasi üzerinden ziraatbankasina borclanan miktari havel ederken nelere dikkat etmem gerekicek yatiriken esimin kimlik nr sini ve adini soyadini sigorta numarsini yazip havele yapmak istiyorum sorun olurmu acaba

karadeniz
19 Nisan 2016, 19:34
hocam zaten emekli olmasina daha 10 senesi var ben sadece türkiyedeki isbankasi üzerinden ziraatbankasina borclanan miktari havel ederken nelere dikkat etmem gerekicek yatiriken esimin kimlik nr sini ve adini soyadini sigorta numarsini yazip havele yapmak istiyorum sorun olurmu acaba

brulee,dikkatsizce okumusum,sorum su yazisindan itibaren,
Isim,soyad,T.C. numarasi,sicil numarasi,yeterli.

kai38
19 Nisan 2016, 21:38

Slm, Extra bir havale islemi yapmaniza gerek yok.

is bankasi internet online islem üzeri "ödemeler" kismina girip oradan "SGK" secimini yapip, TC No'sunu verip borclanilan meblagi görüyorsunuz, ödemeyi o kisimdan yapabilirsiniz..

Saygilar

bruclee
20 Nisan 2016, 17:45
Saol kardes hic aklima gelmedi. simdi ben sadece kimlik ner sini verdikten sonra ödenicek miktari görebliyorum buna ayriyeten isim sigorta nr si fala vermeme gerek varmidir

kai38
20 Nisan 2016, 18:18
Slm, hayir hicbir seye gerek yok, TC No'su ile zaten kime oldugu belirtilmis, ödeme direkt SGK ya oluyor, eger e-Devlet sifreniz varsa birkac gün sonra oradada ödemenizi görebilirsiniz, ödeme Dekont'unu mail adresine gönderebilirsiniz elinizde olmus olur.
Saygilar

Murat01
21 Nisan 2016, 02:34
Bende 3 hafta önce eşim icin ödeme yaptım Türkiye'deki hesabımdan.
Edevletten girip baktığım zaman herhangi bir ödeme göremiyorum.
Elimde banka dekontu var ama.
Edevletten hangi bölümden görebiliyoruz SGK kısmında?

kai38
21 Nisan 2016, 08:10
slm, 4A Hizmet Dökümü = o kismin altinda 4A Detayli Hizmet Dökümü var oradan bakabilirsiniz..

Saygilar

Tahakkuk ettirilen Tarihler ve Günlerin karsisinda ödediginiz miktar yaziyorsa, ödemeniz yapilmis demektir...

Saygilar

Murat01
22 Nisan 2016, 01:26
Maalesef yazmıyor ödenen miktar.

Sweet_FormuLa
22 Nisan 2016, 01:36
Yazmiyorsa malisef bi zahmet elindeki Makbuzu yani Dekontu kuruma gönderirsiniz. Enschreiben olarak bagli bulundugunuz SGK Yurt disi Servisine ulastiriniz ozaman islerler Hizmet Dökümünüze, yada memlekete akrabaniza gönderiniz fotokopisini akrabaniz SGK ya elden versin Yurt disi servisine.

tolgahamburg
22 Nisan 2016, 01:51
Merhaba Karadeniz misal benden 6 yil sonra belge istediler sanirim sondaj usulu yapiyorlar. Demişsin normalde sen bildirmek zorundasın her 6 ayda bir İşte o 6 yıllık sürelerde kurallara uymadıysan asıl sondaj o zaman başlar....

kileyikli44
02 Mayıs 2016, 21:07
Arkadaşlar merhaba
Ben geçen hafta arbeitsamtan unbezahlt izin alarak türkiyede ssk lı çalışma yaptım. Yanlız bende şöyle bir sıkıntı var 160 eur luk bir işte çalışıyorum oradan çıkış almadım acaba bu çalıştığım miktardan rentenkasseye kesinti oluyormu cevap için şimdiden teşekkürler

aslankral
02 Mayıs 2016, 21:45
Arkadaşlar merhaba
Ben geçen hafta arbeitsamtan unbezahlt izin alarak türkiyede ssk lı çalışma yaptım. Yanlız bende şöyle bir sıkıntı var 160 eur luk bir işte çalışıyorum oradan çıkış almadım acaba bu çalıştığım miktardan rentenkasseye kesinti oluyormu cevap için şimdiden teşekkürler

arkada$im i$ten parasiz izin almana gerek yoktu,
Almanya veya diger yurtdi$i ülkesinde sigortali cali$anlar izine gittiklerinde parasiz izin almadan cali$abiliyorlar, ister full ister minijob parasiz izin almaya gerek yok.

Atila58
06 Nisan 2017, 12:01
Merhaba arkadaslar
Uzun zamandir soru ve cevap yazilmamis acaba baska bölümmü açildi bilemiyorum
Sorum esim için emeklilik basvurusu yaptik nisan içinde ödeme yaparsak aylik baglanacak yalniz türkiyeden emekli kisilerin esleri üzerinden aok veya baska kasalardan üye olamiyorlar yalnizca at21 belgesi ile hersene yenilemek suretiyle burada saglik islemleriniz belli bir bölümü karsilaniyor
Bu durumla ilgili deneyimi ve bilgisi olan arkadaslarin önerilerine ihtiyacim var
Tesekkürler

hekimoglu
06 Nisan 2017, 12:18
Merhaba arkadaslar
Uzun zamandir soru ve cevap yazilmamis acaba baska bölümmü açildi bilemiyorum
Sorum esim için emeklilik basvurusu yaptik nisan içinde ödeme yaparsak aylik baglanacak yalniz türkiyeden emekli kisilerin esleri üzerinden aok veya baska kasalardan üye olamiyorlar yalnizca at21 belgesi ile hersene yenilemek suretiyle burada saglik islemleriniz belli bir bölümü karsilaniyor
Bu durumla ilgili deneyimi ve bilgisi olan arkadaslarin önerilerine ihtiyacim var
Tesekkürler

Arkadasim esinizin sgk dan alacagi emeklilik ayligi euroya cevrildiginde 425 Euroyu gecerse Almanyada esi üzerinden aile sigortasindan yararlanma hakkini kaybeder.Bu durumda iki secenek söz konusu ya esinizi özel sigorta kapsaminda sigortalar yada sgk dan AT21 belgesi talebinde bulunup almanyada bagli bulundugunuz sigorta kurumuna verisiniz. AT21 belgesi 1 yillik düzenlenir her yil yenisini alip vermeniz gerekir.
Esinizin alacagi emekli ayligi 425 Euroyu gecmezse aile sigortasindan yararlanma hakkini kullanmaya devam eder.

Atila58
07 Nisan 2017, 08:22
Tesekkürler Hekimoglu
Bende AOK ile konustum birazda arastirdim eger Türkiyeden sgk ya kayitli olursak ne kadar aylik aldigimizin önemi yok çünkü sigortali emekli oldugumuz için yükümlülük sgk da oldugundan burada sigortali olamiyoruz ve AT21 belgesi ile ancak burada muayene olabiliriz her türlü ameliyatida kabul etmeyebilirler ve bütün emekli olanlarin muayene masraflari sgk tarafindan acaba daha kaç yil karsilanacak belli degil ve bu durumda ben sgk ya güvenemiyorum özel sigortada nerede ve kaça olur bilemiyorum bu sistem bir kaç yila bir degisiklige ugrar

karadeniz
07 Nisan 2017, 12:59
Yurtdışı Sağlık İşlemleri

Sağlık Sigortasının Uygulama Alanı Hangi Ülkelerdir?
Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden 28’i halen yürürlükte olup bunlardan; Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Sırbistan, İtalya ve Karadağ ile imzalanmış sözleşmelerde sağlık sigortası uygulaması bulunmaktadır.

Ancak, Azerbaycan ve Arnavutluk mevzuatlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, İtalya ile de İdari Anlaşma olmadığından bu ülkelerle imzalanmış sözleşmelerde yer alan sağlık sigortasına ilişkin hükümler uygulanamamaktadır.

Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Yurtdışında Sağlık Yardımlarından Kimler Yararlanabilmektedir?

Sosyal güvenlik sözleşmelerine göre aksine bir hüküm bulunmadığı takdirde Kurumumuz adına;

5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olanlarla 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi sigortalılar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanma hakları bulunmaktadır. Bu kapsamdakilerden;

> Geçici görevle yurtdışına gönderilen sigortalılar,
> Sürekli görevle yurtdışına gönderilenler ile beraberlerindeki bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri,
> Öğrenim amaçlı olarak yurtdışında bulunan sigortalılar ve emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
> Turistik amaçlı olarak yurtdışında bulunan sigortalılar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
> Daimi olarak yurtdışında ikamet eden sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri ile emeklilerle bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
> Tedavi edilmek üzere yurtdışına gönderilen genel sağlık sigortalıları ile bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri, yurtdışında bulundukları ya da ikamet ettikleri sırada sağlık yardımlarından yararlanabilirler.

Ayrıca; Sözleşmeli ülkeler adına Kurumumuz genel sağlık sigortası uygulamalarından

Geçici olarak ülkemizde bulunmalarda; sağlık yardım hakkı belgesinde (formülerinde) kayıtlı olanların tamamı acil hallerle sınırlı olmak üzere, Daimi ikametlerde; sosyal güvenlik sözleşmelerine göre belirlenen kişiler, Kurumumuz mevzuatına göre öngörülen sağlık yardımlarından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda sağlık yardımlarından yararlanmak için ilgililerin ülkemizde genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlüsü olmaması gerekmektedir.

Yurtdışı Sigortalılarının Sağlık Yardımlarından Yararlanması Nasıl Sağlanır?

Ülkemizde gerek geçici olarak bulunan, gerekse daimi olarak ikamet eden yurtdışı sigortalıları, kayıtlı oldukları ülke sigorta kasalarından alacakları formüleri, Türkiye’de bulundukları ya da ikamet ettikleri yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüklerinde/ sosyal güvenlik merkezlerinde faaliyet gösteren Yurtdışı İşlemleri Servislerine ya da sosyal güvenlik il müdürlüklerinin yetkilendirdiği sosyal güvenlik merkezlerine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili biriminden alacakları Almanya için YUPASS numarası diğer sözleşmeli ülkeler için ise “Sosyal Güvenlik Sözleşmelerine Göre Sağlık Yardım Belgesi” ile Kurumun anlaşmalı olduğu tüm sağlık tesislerinden diğer genel sağlık sigortalıları gibi sağlık yardımlarından, yasal olarak kendilerinin ödemeleri zorunlu olan katkı ve katılım payları hariç olmak üzere ücretsiz olarak yararlanırlar.

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden sağlık sigortası uygulaması olan ülke sigortalılarının geçici olarak ülkemizde bulundukları sırada acil olarak tedaviye ihtiyaç duymaları halinde, geldikleri ülkenin sosyal güvenlik kurumlarınca tanzim edilen sağlık yardım hakkı formülerlerini Türkiye’de bulundukları yerde “Yurtdışı İşlemleri Servisi” bulunan ünitelere müracaat ederek alabilmektedir. Ayrıca sosyal güvenlik il müdürlüklerinin yetkilendirdiği sosyal güvenlik merkezlerinde de bu belgelerin onaylatılması mümkün bulunmaktadır.

Yurtdışı Sigortalıları Acil Olarak Sağlık Yardımlarından Yararlanmaları Ne Şekilde Olur?

Yurtdışı sigortalıları sağlık yardımı alabilmeleri için kendilerine verilen Almanya için YUPASS numarası diğer sözleşmeli ülkeler için ise “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” ile Kurumumuzun anlaşmalı olduğu Sağlık Bakanlığı sağlık tesisleri ile özel ya da üniversite sağlık tesislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
Kurumumuzla anlaşması olmayan sağlık tesislerinden ancak anlaşmalı birimlerinin sevki ile hizmet alınabilmektedir. Bu kurala uymadan, doğrudan anlaşmasız sağlık tesislerine müracaat edenlerin yapmış oldukları tedavi masrafları, yapılan tedavinin acil olması durumunda Kurumca karşılanmaktadır

Yapılan tedavinin acil olup olmadığı, yapılan tedaviye ilişkin tıbbi belgelerin Kuruma ibraz edilmesi ve ibraz edilen belgelerin Kurumla anlaşmalı sağlık kuruluşunun incelemesine göre tespit edilmektedir.

Bu durumdaki bir sigortalının, ödemeyi kendi yapmışsa yapılan tedaviye ilişkin raporları ve faturaları ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/ Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat etmesi gerekmektedir. Tedavinin acil olarak kabul edilmesi halinde, Sağlık Uygulama Tebliğinde öngörülen hükümlere göre sigortalıya geri ödeme yapılmaktadır.

Geçici Olarak Ülkemizde Bulunan Yurtdışı Sigortalıların Sağlık Yardımlarından Yararlanması Nasıl Sağlanır?

Ülkemizde geçici olarak bulunanlar, beraberinde getirdikleri belgelerde kayıtlı süre içinde sağlık yardımına sahiptirler. Geçici bulunmalarda sağlık yardımından yararlanacak kişiler belgeyi düzenleyen ülke mevzuatına göre belirlenmektedir.

Sürenin bitiminden sonra sağlık yardımına ihtiyaç duyulması halinde;

Kurumun ilgili birimine müracaat ederek sözleşmeli ülkeden tedavi süresi için yeni belge talebinde bulunulur. Sigortalı doğrudan bağlı bulunduğu ülke sigorta kurumu ile temasa geçerek tedavi süresi için yeni belge talebinde bulunur. Bu sırada alacağı sağlık yardımlarından ücretli yararlanır. Daha sonra sözleşmeli ülkeden uzayan süreye ait belge intikal ettiğinde geriye dönük “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” düzenlenerek ilgililerin harcamaları Sağlık Uygulama Tebliği hükümlerine göre kendilerine iadesi sağlanır.

Daimi Olarak Ülkemizde İkamet Eden Yurtdışı Emeklilerinin Sağlık Yardımlarından Yararlanma Süresi Ne Kadardır ve Sağlık Yardımlarından Yararlanacak Aile Bireylerinin Belirlenmesi Ne Şekilde Gerçekleşir?

Ülkemizde daimi ikamet edenler sözleşmeli ülke sigorta kurumlarınca düzenlenen belgede kayıtlı sürede sağlık yardımın sona erdiğine dair bildirim gelinceye kadar sağlık yardımlarından yararlanırlar.

Daimi ikametlerde kimlerin sağlık yardımlarından yaralanacakları sözleşmelere göre değişmektedir.

Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Çek, K.K.T.C. Lüksemburg ve Hırvatistan sözleşmelerinde aile bireyleri Kurumumuz mevzuatına göre, Makedonya, Romanya, Azerbaycan, Bosna-Hersek ve Arnavutluk sözleşmelerinde aile bireyleri ilgili ülke mevzuatına göre belirlenmektedir.
Daimi ikametlerde sağlık yardım hakkı belgeleri sözleşmeli ülke sigorta kurumlarınca ya uzun süreli ya da yardım hakkının kapatılacağı tarih bildirilmeden Kurumumuza gönderilmektedir.

Ancak yurtdışı sigortalıları sağlık yardımı alırlarken ilgili hastalık kasaları çeşitli gerekçelerle bu yardım hakkını sona erdirmektedir.

Yurtdışı sigortalılarının sağlık yardımlarının devam edip etmediğinin kontrol edilmesi amacıyla söz konusu belgeler 6 aylık dönemlerle düzenlenerek ilgilere verilmektedir.

Yardım Hakkı Belgesi Olmadan Tedavi Bedellerini Kendileri Ödeyen Yurtdışı Sigortalıları Tedavi Bedelini Nereden Alacaklardır?

Bağlı olduğu sigorta kurumundan sağlık yardımını almasını sağlayan belgeyi (formüler) almadan ülkemizde sağlık yardımlarını kendi imkânları ile karşılayan yurtdışı sigortalısı raporlarını ve harcamalarına ait faturaları alır. Kayıtlı olduğu ülkeye döndüğünde sağlık harcamalarına ilişkin raporlarını ve faturalarını bağlı olduğu sigorta kurumuna ibraz ederek gider iadesi talebinde bulunur. Bu durumda; talebi alan sigorta kurumu sözleşmede hüküm bulunması halinde rapor ve faturaları Kurumumuza göndererek yapılan tedavi için ülkemizde belirlenmiş ücretin bildirilmesini talep eder. Kurumumuzca o tedavi için öngörülen ücret ilgili kasaya bildirildiğinde, kasa bildirilen miktarı ilgiliye gider iadesi olarak öder.

5510 sayılı Kanunun 4/1-a kapsamındaki kişilerin hangi şartları taşımaları durumunda sözleşmeli ülkelerde sağlık yardımlarının Kurumca karşılanması için formüler düzenlenir?

5510 sayılı Kanunun 4/1-a kapsamındaki kişilere, sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, aynı işyerinde veya aynı işverenin farklı işyerlerinde İş Kanununa göre izin hakkının kazanılması, sağlık yardım hakkının açık olması durumunda sağlık yardım hakkı formüleri düzenlenir.

Ülkemiz İle Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Kimler Almanya’da Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmektedir?

Almanya ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinin hastalık hükümlerinden sadece işçilerimiz ve emeklileri yararlanmaktaydı.
Alman irtibat kurumu ile anlaşmaya varılarak esnaf ve memurlarımız ile bu kapsamda emekli olanlarla bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilerin de Türkiye-Almanya Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nin sağlık yardımlarına ilişkin hükümlerinden yararlanması sağlanmıştır.
Bu düzenlemhttp://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/SGK+Internet/emeklilik/yurtdisi_islemler/yurtdisi_saglik_islemleri/e ile Almanya’ya giden tüm sigortalılar ile tüm emekliler ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık yardımından yararlanabileceklerdir.

Atila58
24 Nisan 2017, 11:58
Merhaba arkadaslar
Emekli olan ev kadinlarinin aylik baglanirken ve sonraki her sene uygulammasi gereken ister çalismadigina iliskin belge ister at21 belgesi olsun geçtikleri yollari veyada tecrübelerini yazabilirlermi? Almanyada krankenkasseye haber veren veya simdilik gizleyen hangi problemler yasadilar anlatabilirlerse sevinirim esimin emekliligine henüz karar veremedik
Selamlar

akbaba
19 Kasım 2017, 22:56
selam arkadaslar,
benim bir yakinim 14,5 sene almanyada yasadi, subat-1981'den agustos 1995'e kadar. sonra Türkiyeye dönüs yaptilar.
1963 dogumlu ve almanyada kaldigi sürede 3 cocuk dünyaya getirdi.
almanyada calismisligi yok, Türkiyedede yok.
benim anneminde hic calismisligi yoktu.Annem ev kadini olarak 15 sene borclanip emekli olmustu.
14,5 sene almanyada yasayan bir bayan, ev kadini olarak yurtdisi borclanmasi yapip emekli olabilirmi?
icinizde böyle tecrübesi olan varmi?

hOrOz
19 Kasım 2017, 23:09
selam arkadaslar,
benim bir yakinim 14,5 sene almanyada yasadi, subat-1981'den agustos 1995'e kadar. sonra Türkiyeye dönüs yaptilar.
benim anneminde hic calismisligi yoktu.Annem ev kadini olarak 15 sene borclanip emekli olmustu.
14,5 sene almanyada yasayan bir bayan, ev kadini olarak yurtdisi borclanmasi yapip emekli olabilirmi?

bu hak kesin dönüş yapanlara yok sadece yurtdışında yaşayanlara

aslankral
20 Kasım 2017, 00:33
selam arkadaslar,

emekli olabilir,

SGK dan emeklik olabilmesi icin ilk dogan cocugu LVA ya kayit ettirmis olmasi lazim,( ilk sigorta giri$i sayiliyor) LVA dan alacagi ( bir sekilde almasi zorunlu)
Rentenversicherungsverlauf ve Einwohnermeldeamttan alacagi Meldebescheinigung ile (yurtdi$indaki ev hanimi günlerini belgelemesi icin) emekli olabilir temelli dönmüs olsa bile.

Bagkurdan emekli olmasi icin Meldebescheinigung yetiyor,

14,5 yil SGK veya Bagkur icin yetmesi lazim eger birkac ay süre eksik cikarsa istege bagli sigorta ödeyerek tamamlayabilir.

karadeniz
21 Kasım 2017, 16:04
Merhaba arkadaslar
Emekli olan ev kadinlarinin aylik baglanirken ve sonraki her sene uygulammasi gereken ister çalismadigina iliskin belge ister at21 belgesi olsun geçtikleri yollari veyada tecrübelerini yazabilirlermi? Almanyada krankenkasseye haber veren veya simdilik gizleyen hangi problemler yasadilar anlatabilirlerse sevinirim esimin emekliligine henüz karar veremedik
Selamlar

Gecikmis cevap ama gerekli olabilir.
Emekli olurken zaten calismayacaginiza ve calisirsaniz yasal faizi ile almis oldugunuz ayliklari geri ödeyeceginize dair belge imzaliyorsunuz.
Krankkasa icin Türkiye'den emekli olup saglik hizmetini esleri üzerinden alanlarin ayliklari 425 euroyu gecmedigi sürece sorun yok,krankkasaya bildirebilirsiniz.

karadeniz
21 Kasım 2017, 16:34
selam arkadaslar,

Arkadaslarimiz bilgilendirmisler ama bir kac ilavede ben bulunayim,
Yakinizin dogum tarihi 08/09/1963 tarihinden önce ise yakininiz 10 yil 3600 günle 50 yasinda (hemen) yaslilik emeklisi olabilir.
Yapmaniz gerekenler,Almanya'da dogan cocuklari rentenversicherungsverlaufa isletmeniz ve meldebescheinigung almaniz lazim.
Izlemeniz gereken yol,rentenversicherungsverlaufda cocuk dogumundan dolayi yatirilan emekli prim tarihi olarak,sgk.muna calisilmis gün olarak yurtdisi borclanmasi yapilacak geri kalan günleri ev hanimi veya bosta gecen süre olarak yurtdisi borclanmasi yapilmasi,borclanma yapilmadan önce bir ssk. calismasi yapilmali.

macomen
23 Kasım 2017, 12:57
mrb arkadaslar,

Ben sunu sormak istiyorum,esimin sgk üzeri yurtdisi borclanmasini ödedik.simdi emekli maasi alabilmek icin tahsis talep formu doldurulup sgkye verilmesi gerekiyormus,duyduguma göre ilk maas bulundugun bölgedeki postaneye geliyormus,ilk maasi cekmek icin Trye gitmen gerekiyor diyolar.ben sgkya telefon acip sordum müracaat ederken ne yazdiysaniz oraya gelir dediler,bilgisi olan bi arkadas cevaplarmi?

saygilar

karadeniz
23 Kasım 2017, 17:58
mrb arkadaslar,

Ben sunu sormak istiyorum,esimin sgk üzeri yurtdisi borclanmasini ödedik.simdi emekli maasi alabilmek icin tahsis talep formu doldurulup sgkye verilmesi gerekiyormus,duyduguma göre ilk maas bulundugun bölgedeki postaneye geliyormus,ilk maasi cekmek icin Trye gitmen gerekiyor diyolar.ben sgkya telefon acip sordum müracaat ederken ne yazdiysaniz oraya gelir dediler,bilgisi olan bi arkadas cevaplarmi?

saygilar

macomen,emeklilik talebi icin,buradan bu dilekceleri indirin ve doldurun,http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/form_ve_dilekceler/formlar
Sgk.038
Sgk.060
Sgk.061
Ilk maas icin yapmaniz gereken,istediginiz bir bankadan Sgk.mu hesabi actiriyorsunuz hesap numarasinida tahsis talep formunun 6. siradaki,ödemelerin yapilacagi banka kismina yazin maasiniz söz konusu bankaya gelir,dilekcenizi e devletten veya posta ile gönderebilirsiniz.

macomen
24 Kasım 2017, 02:16
@karadeniz,cevabin icin tesekkür ederim.038 numarali dilekcenin 6.kismindaki banka bilgilerinde Banka ve haksahibi diye iki bölüm var.IBAN no nereye yazilacak?

saygilar

karadeniz
24 Kasım 2017, 11:52
@karadeniz,cevabin icin tesekkür ederim.038 numarali dilekcenin 6.kismindaki banka bilgilerinde Banka ve haksahibi diye iki bölüm var.IBAN no nereye yazilacak?

saygilar

macomen,6.siranin icine yazabilirsin,sigortali veya hak sahibi olmasin önemi yok.

macomen
24 Kasım 2017, 18:42
tsk arkadasim dilekceleri doldurdum,önümüzdeki günlerde Einschreiben olarak sgkya gönderecegim,ayrica adres kismina Almanya adresimizi yazdik,maasin ne zaman gelecegiyle ilgili yazili bildiri dogal olarak buraya gelir,öyle degilmi?

akbaba
24 Kasım 2017, 19:41
emekli olabilir,

SGK dan emeklik olabilmesi icin ilk dogan cocugu LVA ya kayit ettirmis olmasi lazim,( ilk sigorta giri$i sayiliyor) LVA dan alacagi ( bir sekilde almasi zorunlu)
Rentenversicherungsverlauf ve Einwohnermeldeamttan alacagi Meldebescheinigung ile (yurtdi$indaki ev hanimi günlerini belgelemesi icin) emekli olabilir temelli dönmüs olsa bile.

Bagkurdan emekli olmasi icin Meldebescheinigung yetiyor,

14,5 yil SGK veya Bagkur icin yetmesi lazim eger birkac ay süre eksik cikarsa istege bagli sigorta ödeyerek tamamlayabilir.

Arkadaslarimiz bilgilendirmisler ama bir kac ilavede ben bulunayim,
Yakinizin dogum tarihi 08/09/1963 tarihinden önce ise yakininiz 10 yil 3600 günle 50 yasinda (hemen) yaslilik emeklisi olabilir.
Yapmaniz gerekenler,Almanya'da dogan cocuklari rentenversicherungsverlaufa isletmeniz ve meldebescheinigung almaniz lazim.
Izlemeniz gereken yol,rentenversicherungsverlaufda cocuk dogumundan dolayi yatirilan emekli prim tarihi olarak,sgk.muna calisilmis gün olarak yurtdisi borclanmasi yapilacak geri kalan günleri ev hanimi veya bosta gecen süre olarak yurtdisi borclanmasi yapilmasi,borclanma yapilmadan önce bir ssk. calismasi yapilmali.

cok tesekkürler yararli bilgiler icin, akrabam bayan dogum tarihi 25 03 1964, eger
3600 gün olursa tabiiki cok iyi olur. karedeniz usta,yoksa biraz beklesinmi?
kendisine emekli olabilecigini haber verdim,ilk olarak kendisi Türkiyede sgk'yada sormak istiyor.
almanyadan gerekli olan rentenversicherungsverlauf ve meldebescheinigung icin, Türkiyeden bir noterden bana vekaletname verse ve bunu almancaya cevirtse,onunla ben bunlari alabilirim insallah.

hekimoglu
24 Kasım 2017, 23:06
@akbaba, vekalet konusunda edindigim tecrübeyi paylasmak istiyorum. Türkiye deki kisi kendi almanca yazamadigi icin bos bir kagida imza atip gönderdi burada elle vekaletin eksiklerini doldurduktan sonra Rentenversicherung ve Einwohnermeldeamt taki islemleri sorunsuz halletmistik yoksa Türkiye de noter almanca yazamayacak tercüme o bu bürsürü islem yinede siz bilirsiniz.

Galaxy3764
28 Kasım 2017, 11:06
Hayirli Günler Özbeceriksiz ailesi.
Arkadas icin soracagim bi kac sorum Var.
Benim bir arkadasin hanimi emeklilik icin ödemeyi yapmis.2018 ocak ayinda emeklilik yasi geliyormus.
Emeklilik basvurusunu simdiden yapabilirmi?
Birde artik E Devletden Basvuru yapilabiliniyor.
Acaba bunu kendisi yapabilirmi ? ( Zorluk Acisindan Soruyor)
Yoksa direk ateseligemi Gitsede yaptirsa ?

karadeniz
28 Kasım 2017, 11:47
Hayirli Günler Özbeceriksiz ailesi.
Arkadas icin soracagim bi kac sorum Var.
Benim bir arkadasin hanimi emeklilik icin ödemeyi yapmis.2018 ocak ayinda emeklilik yasi geliyormus.
Emeklilik basvurusunu simdiden yapabilirmi?
Birde artik E Devletden Basvuru yapilabiliniyor.
Acaba bunu kendisi yapabilirmi ? ( Zorluk Acisindan Soruyor)
Yoksa direk ateseligemi Gitsede yaptirsa ?

konsolosluga gitmenize gerek yok,burada aciklama var bakiniz, 295 nci sayfa,https://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?2383-Yurtdisi-Borclanmasi-hakkinda/page15

macomen
04 Aralık 2017, 19:56
köln42,yurtdisi borclanmasi yaparken size kimse bir sey sormaz ama emeklilik talebinde bulundugunuz (tahsis talep formu) verdiginizde sizden calismadiginiza,yardim almadiginiza dair belge isterler belge olarak, rentenversucherungsverlauf verin yeterli.

@karadeniz,arkadasim ben trye sgk ya telefon actim bu tahsis talep formunun yaninda aktuel rentenversucherungsverlauf gönderirseniz isleriniz daha cabuklasir dediler,peki bu rentenversucherungsverlauf un türkce tercümesi isteniyormu? bana tercüme falan demediler.

saygilar

hekimoglu
04 Aralık 2017, 20:20
Versicherungsverlauf un Türkce tercümesi istenmez. Aylik baglatma talebiyle birlikte güncel Versicherungsverlauf verilmesi gereklidir, talep dilekcesi eksiksiz dogru doldurulup güncel hizmet dökümüyle birlikte verildiginde genelde en gec 3 ay icinde aylik baglanir.

macomen
04 Aralık 2017, 20:22

@karadeniz usta,Senin mesajinla ilgili bi hatirlatma yapmak istiyorum,gecen haftza sgk yi arayip bunla ilgili yani hesap numarasiyla .telefon acmistim,önceden gelen ilk maasinizi siz cekmeniz gerekiyordu artik degisti,siz nereye yazarsaniz(postane,banka IBAN no)biz oraya gönderirirz dediler.lakin benimkafami kurculayan sey,müraacatta tr adresini vermisiz,beyan taahhüt belgesine Almanya adresimi yazip yollasam bildiri burayami gelir acaba,bikac güne kadar tel acip onuda soracam,ayrica emekli massinin gelmesi icin ayri bi hesapmi gerekiyor,bizim zaten ziraatbankta kiralarin yatirildigi gecerli bi kontomuz var.o hesabi versek olmuyormu?

saygilar

karadeniz
05 Aralık 2017, 00:23
@karadeniz usta,Senin mesajinla ilgili bi hatirlatma yapmak istiyorum,gecen haftza sgk yi arayip bunla ilgili yani hesap numarasiyla .telefon acmistim,önceden gelen ilk maasinizi siz cekmeniz gerekiyordu artik degisti,siz nereye yazarsaniz(postane,banka IBAN no)biz oraya gönderirirz dediler.lakin benimkafami kurculayan sey,müraacatta tr adresini vermisiz,beyan taahhüt belgesine Almanya adresimi yazip yollasam bildiri burayami gelir acaba,bikac güne kadar tel acip onuda soracam,ayrica emekli massinin gelmesi icin ayri bi hesapmi gerekiyor,bizim zaten ziraatbankta kiralarin yatirildigi gecerli bi kontomuz var.o hesabi versek olmuyormu?

saygilar

macomen,Emeklilik islemlerinde banka hesabi acilirken özellikle hatirlatmak gereken hesabin SGk.mu hesabi olmasi,özelligi hesabi Sgk.mundanda izlenmesi.
Emeklilik talebiniz dahilinde vereceginiz adresin yurtdisi olmasi sakinca yaratmaz ama adreslerde gelen mektuplarin elinize gecmesi önemli.

aqua05
06 Aralık 2017, 01:02
Arkadaslar bir tanidik var.Bayan Yanliz.Türkiyede calismis bir kac gün.Bayanin yasi su an 63 bu Bayan 3600 günden bocklanirsa.En yüksek ayligi almasi icin nelere dikkat etmesi lazim.Bayan Asagi yukari 43 senedir burada üc cocugu var.ilk cocuk 1975 dogumlu.Bayan buradada calismisligi var ama burada gec ise baslamis.En eski Borclanma tarihi olarak Almanyaya geldigi ev hanimi ve cocuklarin dogumu oldugu tarihimi yazmamiz lazim.

Not.Arkadaslar taksitlede borclanirsa bu kisi nasil yazmasi lazim.Birde neler lazim Ben yapali bir kac sene oldu .

karadeniz
06 Aralık 2017, 01:48
Arkadaslar bir tanidik var.Bayan Yanliz.Türkiyede calismis bir kac gün.Bayanin yasi su an 63 bu Bayan 3600 günden bocklanirsa.En yüksek ayligi almasi icin nelere dikkat etmesi lazim.Bayan Asagi yukari 43 senedir burada üc cocugu var.ilk cocuk 1975 dogumlu.Bayan buradada calismisligi var ama burada gec ise baslamis.En eski Borclanma tarihi olarak Almanyaya geldigi ev hanimi ve cocuklarin dogumu oldugu tarihimi yazmamiz lazim.

Not.Arkadaslar taksitlede borclanirsa bu kisi nasil yazmasi lazim.Birde neler lazim Ben yapali bir kac sene oldu .

Asgariden en yüksek emekli maasi icin yurtdisi borclanmasinda en son tarih 08/09/1999 gecmemesi lazim,cocuk dogum tarihini 1975 yilini baz alirsak 10 yillik borclanmada1999 yilini gecmiyor.
Rente kasadan rentenversicherungsverlauf istemeli cocuklarin islenmis olmasi gerekli,büyük olasilikla dogum tarihi 1954 olmali, 1975 yili ile 1990 yillari arasi 10 yil yurtdisi borclanmasi yapmasi yeterli,yurtdisi borclanma dilekcesi 11 maddeye calisilmis,ev hanimi,bosta gecen süreler kismini isaretlemeli,yurtdisi borclanmasini yapmasi halinde sonraki ay emekli maasi baslar,emekli maasi yaklasik 1800TL. civarinda olur.
Taksitle borclanma diye bir sey yok yanliz bütcesi mukabilinde bir yillik,üc yillik gibi süreleri borclanma yapabilir.

aqua05
06 Aralık 2017, 17:34
Kardeniz hocam 6 ci madde demek istediniz herhalde 11 madde de Borclanmak istediginiz süre yaziyor.6 ci maddede calismisligi 08.09.1999 dan sonra ise orayi isaretlemeyecegiz degilmi.

Not.Bu formu nufusa bagli oldugu SGK YA gönderecegiz degilmi-

karadeniz
06 Aralık 2017, 20:28
Kardeniz hocam 6 ci madde demek istediniz herhalde 11 madde de Borclanmak istediginiz süre yaziyor.6 ci maddede calismisligi 08.09.1999 dan sonra ise orayi isaretlemeyecegiz degilmi.

Not.Bu formu nufusa bagli oldugu SGK YA gönderecegiz degilmi-

aqua05,ben dikkatsiz davranmisim sizin dediginiz gibi 6.madde yazimida düzelttim.
6.maddeyi,ev hanimi,bosta gecen süre,calisilmis süreleri isaretleyin (X)
11 madde,gün kismina 3600 gün ve (X) isaretlenecek, tarihler arasi kisminada birinci cocuk dogum tarihi 1974 ile 1988 yillari arasi diye yazabilirsiniz

Dilekceyi doldurduktan sonra bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postayabilirsiniz.

macomen
07 Aralık 2017, 06:14
@karadeniz,arkadasim ben sunu ögrenmek istiyorum.emekli ayligi baglandiktan sonra gelen ayligi düzenli olarak cekmekmi gerekiyor?belli bir süresi varmi?vede yurt disindan aylik gelen bankanin verdigi visa kartla buradan herhangi bir ATM den ceksek oluyormu?
Saygilar

aqua05
07 Aralık 2017, 11:21
aqua05,ben dikkatsiz davranmisim sizin dediginiz gibi 6.madde yazimida düzelttim.
6.maddeyi,ev hanimi,bosta gecen süre,calisilmis süreleri isaretleyin (X)
11 madde,gün kismina 3600 gün ve (X) isaretlenecek, tarihler arasi kisminada birinci cocuk dogum tarihi 1974 ile 1988 yillari arasi diye yazabilirsiniz

Dilekceyi doldurduktan sonra bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postayabilirsiniz.

Hocam calisilmis süre 1999 dan sonra olursa onu isaretlemek lazimmi.

aqua05
07 Aralık 2017, 11:59
Hocam calisilmis süre 1999 dan sonra olursa onu isaretlemek lazimmi.

Not.Cocuklar renteye eintragen olunca calisilmis süreyimi isaretlemek lazim acaba.SIklarda cocuk borclanma diye birsey yok.Birde neler lazim nufus cüzdani yada pas kopileri gibi.

karadeniz
07 Aralık 2017, 12:24
@karadeniz,arkadasim ben sunu ögrenmek istiyorum.emekli ayligi baglandiktan sonra gelen ayligi düzenli olarak cekmekmi gerekiyor?belli bir süresi varmi?vede yurt disindan aylik gelen bankanin verdigi visa kartla buradan herhangi bir ATM den ceksek oluyormu?
Saygilar

macomen,emekli ayligi en gec bir yil icinde cekilmeli cekilmeyen emekli ayliklari geriye sgk. gidiyor.
Emeklilik öncesi veya sonra acilacak olan sgk.hesabinda bankanizdan alacaginiz kredi karti ile paranizi istediginiz yerden cekebilirsiniz.

karadeniz
07 Aralık 2017, 12:43
Not.Cocuklar renteye eintragen olunca calisilmis süreyimi isaretlemek lazim acaba.SIklarda cocuk borclanma diye birsey yok.Birde neler lazim nufus cüzdani yada pas kopileri gibi.

aqua05,yurtdisi borclanmasinda calisilmis süre olarak kabul edilenler,rente versicherungsverlaufta,calisma,mini jop,cocuk yetistirmeden dolayi devletin ödedigi primleri,Türkiye'de sgk.munda calisilmis süre gibi islem görmekte,dolaysiyla dilekcede siz calisilmis,bosta gecen,ev hanimi sürelerini isaretleyin,
Belge olarak,meldebescheinigung (tercüme edilmeli) versiherungsverlauf (tercümeye gerek yok) yurdisi borclanma dilekcesini bagli oldugunuz Sgk.il müdürlügüne postalayin.
Borclanma yapilmadan önce Türkiye'de ssk.calismasi yapilmis olmasi lazim.

macomen
07 Aralık 2017, 14:52
karadeniz,cevabin icin tskler arkadasim,anlasilmistir.

saygilar

38ince_su38
17 Aralık 2017, 15:04
selam karadeniz kardes benim sorum olacakher islemleri yaptik ssk dan gelen mektupta bunlari istiyorlar.
Calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge
Sosyal yardim almadiginiza dair yeni tarihli bir belge asli ve Türkce tercümesi
bunlar hangi belgeler bana bir yardim etsen simdiden tesekürler.

karadeniz
17 Aralık 2017, 17:02
selam karadeniz kardes benim sorum olacakher islemleri yaptik ssk dan gelen mektupta bunlari istiyorlar.

Yanilmiyorsam emeklilik talebinde bulundunuz.
Yurtdisindan emekliyseniz rente bescheid Türkceye cevrilmeli,calismiyorsaniz,tarihi bir ayi gecmeyecek rentenversicherungsverlauf.
Sosyal yardim almadiginiza dair belge kanunda yeri yok ama isgüzar memurlar talep ediyor emekli olurken bu tür yardim almaniz halinde geri ödeme yapacaginza dair belge imzaliyorsunuz,bir deyimle itle dalasmaktansa caliyi dolasmak daha iyidir.
Sosyal yardimla ilgili belge aciklamasini diger arkadaslar yapacaktir.

38ince_su38
17 Aralık 2017, 22:26
sosyal yardim almadigima dair belge nerden alacagim bu belgeyi
yardim etsen karadeniz kardes

karadeniz
17 Aralık 2017, 22:42

38ince_su38 biraz sabredersek bu konuda daha iyi bilgiye sahip arkadaslar aciklama yaparlar,size yanlis bilgi vermek istemem.

aslankral
17 Aralık 2017, 23:05

Rathausa git orada istedigin Belgeyi alabilirsin,
Babama Türkiyede süresiz kalmasi icin yardim almadigina dair belge lazimdi, Rathausda Sozialamt bölümü var bizi oraya yönlendirdiler
herhangi bir kurumdan yardim alip almadiginizi bilgisayarda hemen görüyorlar.

38ince_su38
18 Aralık 2017, 00:03
belgenen ismi neolarak istiyecegiz rathausdan aslankral kardes

aslankral
18 Aralık 2017, 00:24
belgenen ismi neolarak istiyecegiz rathausdan aslankral kardes

Kardes Belgenin tam ismini hatirlamiyorum , biz 4-5 sene olmustu alali,
örnegin: "Bescheinigung für nicht Hilfebedürftigkeit" veya "Bescheinigung für Keine Sozialhilfeempfang" diye söylerseniz
Memeur muhtemelen size yardimci olacaktir.

38ince_su38
18 Aralık 2017, 01:09
bunu türkceye cevirebiliyorlarmi cünkü türkce tercümeli istiyorlar

38ince_su38
18 Aralık 2017, 01:13
sgkdan soayal yardim almadigina dair yeni tarihli belge asli ve türkce tercümeli birde calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge bu herhalde rentenversicherungsverlauf

hOrOz
18 Aralık 2017, 01:41
sgkdan soayal yardim almadigina dair yeni tarihli belge asli ve türkce tercümeli birde calisma veya emeklilik durumunuzu gösterir yeni tarihli belge bu herhalde rentenversicherungsverlauf

aynen

bunu türkceye cevirebiliyorlarmi cünkü türkce tercümeli istiyorlar

onuda artık sen yaptıracaksın

38ince_su38
18 Aralık 2017, 23:00
selam horoz kardes bugün rathausa gittim öyle bir belge yok dediler ordan sonra jobcentere gittim hanim hic calismadigi icin öyle bir belge yok dediler en son arbeitsamta gittim onlar bir belge verdiler yardim almadigina dahil
acaba bu belgeyi ve rentenversicherungsverlaufla beraber yollasam olurmu

hekimoglu
18 Aralık 2017, 23:28

Evet sosyal yardim alinmadigina dair belge Jobcenter den alinir, zaten almissiniz sizden bunun asli ile birlikte tercümesinide istemisler. Yapmaniz gereken sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi tercüme ettirip güncel versicherungsverlauf ile birlikte ilgili sgk kurumuna göndermek.

Bu sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi her sgk istemiyor bircogu basvuru sahbinin beyanini esas alirken kimi sgk kurumlari böyle bir belge istiyor nasil bir uygulamaysa artik ugrasmamak icin istenileni temin etmekten baska care yok, kolay gelsin.

38ince_su38
18 Aralık 2017, 23:49
hekimoglu kardes arbeitsamtdan aldigim beleg vermerk erstellen betreff-E Negativbescheinigung jobcenter bu belge yetermi.

aqua05
26 Aralık 2017, 22:56
Asgariden en yüksek emekli maasi icin yurtdisi borclanmasinda en son tarih 08/09/1999 gecmemesi lazim,cocuk dogum tarihini 1975 yilini baz alirsak 10 yillik borclanmada1999 yilini gecmiyor.
Rente kasadan rentenversicherungsverlauf istemeli cocuklarin islenmis olmasi gerekli,büyük olasilikla dogum tarihi 1954 olmali, 1975 yili ile 1990 yillari arasi 10 yil yurtdisi borclanmasi yapmasi yeterli,yurtdisi borclanma dilekcesi 11 maddeye calisilmis,ev hanimi,bosta gecen süreler kismini isaretlemeli,yurtdisi borclanmasini yapmasi halinde sonraki ay emekli maasi baslar,emekli maasi yaklasik 1800TL. civarinda olur.
Taksitle borclanma diye bir sey yok yanliz bütcesi mukabilinde bir yillik,üc yillik gibi süreleri borclanma yapabilir.

Karadeniz Hocam Bu kisi su an Türkiyede Borclanma yapti ve SGK daki görevli 1300 Veya 1400 Tl aylik Alirsin demis.Bunu Tam nasil ögrenebiliriz.Sen 1800 TL civari diye yazmissin..

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 23:26
Tam olarak ögrenemezsin. Türkiye'de aylik üc yukari bes yukari hep tahmin.

Eger o kisi Bagkurdan emekli oluyorsa, 1300 - 1400 TL dogrudur.

Gercekler 2.0
26 Aralık 2017, 23:28
Evet sosyal yardim alinmadigina dair belge Jobcenter den alinir, zaten almissiniz sizden bunun asli ile birlikte tercümesinide istemisler. Yapmaniz gereken sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi tercüme ettirip güncel versicherungsverlauf ile birlikte ilgili sgk kurumuna göndermek.

Bu sosyal yardim alinmadigina dair belgeyi her sgk istemiyor bircogu basvuru sahbinin beyanini esas alirken kimi sgk kurumlari böyle bir belge istiyor nasil bir uygulamaysa artik ugrasmamak icin istenileni temin etmekten baska care yok, kolay gelsin.

Yardim almadigina dair bir belge Jobcenter gerekli degil. Jobcenterden yardim kesildikten sonra Versicherungsverlaufe isleniyor. Bu belgeye islendikten sonra yeterlidir. Kaynagini lütfen sormayin. Kaynagini aciklarsam, kim oldugum ortaya cikar. Bu bir fikir degil, Alman ve Türk kurumun arasinda yapilan anlasmalara dayaniyor. Yüzlerce kisi bana bunu sordu. Hepsine bunu tavsiye ettim. Bir kisinin bile ayligi baglanmamasi gibi bir olay olmadi. Dedigim gibi, önemli olan Jobcenter bitis tarihi Alman Versicherungsverlaufa islenmis olmasi gerek ve islak imzali mühürlü olmasi lazim. Alman Emeklilk Kurumun imzasi ve mühürü yeterli. Ateselikterden özel bir imza veya mühürde lazim degil.

hekimoglu
27 Aralık 2017, 00:38
@Gercekler arkadasim vermis oldugun bilgiler icin tesekkürler ihtiyaci olan arkadaslar degerlendireceklerdir. Yorumumla ilgili bir düzeltme yapmissin sagol yanliz beni biraz yanlis anlamis olmalisin ben yardim alinmadigina dair belge gerekli demedim bir arkadasimizdan istenmis sadece nereden alabilecegini yazdim gerekli olup olmadigi ilgili kurum ile ilgili ayri bir konu.

Gercekler 2.0
27 Aralık 2017, 00:52
Sorun degil. Önemli olan aydinlatmak.

hekimoglu
30 Aralık 2017, 02:52
01.01.2018 den itibaren gecerli olacak asgari ücret oraninda yapilan artisin ilaniyla birlikte 01.01.2018 den itibaren yurtdisi borclanma basvurusu yapacaklarin ödeyecegi en düsük günlük prim tutarida 18,96 TL dan 21,64 TL ye cikmistir.

infernoturko
29 Temmuz 2018, 14:14
01.01.2018 den itibaren gecerli olacak asgari ücret oraninda yapilan artisin ilaniyla birlikte 01.01.2018 den itibaren yurtdisi borclanma basvurusu yapacaklarin ödeyecegi en düsük günlük prim tutarida 18,96 TL dan 21,64 TL ye cikmistir.

Annem 1955 dogumlu, ev hanimi, bir kac ay Mini-Job iscisi olarak calisti.

Agustos`da Türkiye`ye gidecek ve emeklilige basvuracak.

Burdan götürecegi Belgeler anladigim kadariyla:
-Rentenversicherungsverlauf
-Erweiterte Meldebescheinigung für ausländische Rentenversicherungsträger

1) Bu belgelerin tercümesi gerekli mi yoksa uluslararasi belgeler mi bunlar?

2) Borclanma hesabi nasil yapilir:
3.600 gün x 21,64 TL = 77.904 TL ?

Bu durumda 77.904 TL yatirilmasi mi lazim?

3) Borclanacagim günlük primi kendim belirleyebiliyorum.
Borclanacagim gün neye göre belirleniyor?

4) Bagkur`dan veya SGK`dan emekli olmayi kendimiz secebiliyor muyuz? SGK`yi tercih edecegiz mümkünse.

5) Emeklilik maasi ne kadar olur?

6) Banka hesabi actirilmasi sart mi yoksa benim hesaba yatirtabilirmiyiz?

hOrOz
29 Temmuz 2018, 14:42
1.Yurt dışı çalışmalarını gösterir Deutsche Rentenversicherung(DRV) veya Knappschaft-Bahn-See kurumundan
alınacak güncel ‘Versicherungsverlauf’. DRV tarafından „Renteninformation“ olarak gönderilen belgeler geçersizdir.
Bu belgenin Türkçe’ye tercümesi gerekmez.

Yaşanılan beldenin bağlı olduğu Jobcenter veya Rathaus’lardan ikamete
dayalı sosyal yardım (Hartz IV, Sozialleistung, ALG II) almadığına dair belge.
Bu belge Türkçeye tercüme edilmelidir.

2 .3600 x 21,65 TL = 77490TL

3 .ne kadar erken tarih olursa o kadar iyi .. annen 18 yaşından + 3600 gün borçlanabilir . ne zaman Almanya ya geldi ??

4. Türkiye de SSK girişin varsa SSK yoksa BAĞKUR üzeri emeklilik .. SSK girişi için Türkiye de yasalara uygun 1 hafta çalışsa iyidir
SSK dan emekli olanlar biraz daha fazla alıyor

5. bunu tam kimse söyleyemez .. çünkü emelilik 3 devrede hesaplanıyoyr

31.12.1999 tarihine kadar olan dönem,
01.01.2000-30.09.2008 tarihine kadar olan dönem,
30.09.2008 tarihinden sonraki dönem.

6. devamlı kendi hesabı olması daha iyi sanırım başkasının hesabina para yatırmıyorlar

infernoturko
31 Temmuz 2018, 13:03
1.Yurt dışı çalışmalarını gösterir Deutsche Rentenversicherung(DRV) veya Knappschaft-Bahn-See kurumundan
alınacak güncel ‘Versicherungsverlauf’. DRV tarafından „Renteninformation“ olarak gönderilen belgeler geçersizdir.
Bu belgenin Türkçe’ye tercümesi gerekmez.

Yaşanılan beldenin bağlı olduğu Jobcenter veya Rathaus’lardan ikamete
dayalı sosyal yardım (Hartz IV, Sozialleistung, ALG II) almadığına dair belge.
Bu belge Türkçeye tercüme edilmelidir.
Bu belgeyi Rathaus vermedi, Jobcenter`e yönlendirdi. Tercümesini ille de konsolosluktan mi yaptiracaz yoksa yeminli tercümana yaptirsakta olur mu?

2 .3600 x 21,65 TL = 77490TL

3 .ne kadar erken tarih olursa o kadar iyi .. annen 18 yaşından + 3600 gün borçlanabilir . ne zaman Almanya ya geldi ??
Annem Almanya`ya 1978`de geldi. Rentenversicherungsverlauf`ta baslangici 1979 görünüyor. Ilginc olan bugün aldigimiz erweiterte Meldebescheinigung`da Almanya`da ikamet baslangici 1984 gösteriyor. Rathausdaki memur yabancilar polisine (Ausländerbehörde) yönlerdirdi. Meldebescheinigung`da baslangic olarak 1984 göstermesi emeklilik basvurusu icin dezavantaj olusturur mu?

4. Türkiye de SSK girişin varsa SSK yoksa BAĞKUR üzeri emeklilik .. SSK girişi için Türkiye de yasalara uygun 1 hafta çalışsa iyidir
SSK dan emekli olanlar biraz daha fazla alıyor

5. bunu tam kimse söyleyemez .. çünkü emelilik 3 devrede hesaplanıyoyr

31.12.1999 tarihine kadar olan dönem,
01.01.2000-30.09.2008 tarihine kadar olan dönem,
30.09.2008 tarihinden sonraki dönem.

6. devamlı kendi hesabı olması daha iyi sanırım başkasının hesabina para yatırmıyorlar

Cevaplari Yesil yaziyla yukarida yazdim.

Birbey 3.0
31 Temmuz 2018, 13:51
Yardım almadığınıza dair Jobcenterden bir belge gerekmiyor. Siz onların yazdığına bakmayın. Öyle bir belge istediklerinede yeni bir tane mühürlü Versicherungsverlauf yollayın yeterli. O yazı Standard yazı. Kurumlar arası toplantıda bende bit kaç yıl önce bulunmuştum ve öyle SGK ile kararlaştırdık.

infernoturko
31 Temmuz 2018, 22:15
Yardım almadığınıza dair Jobcenterden bir belge gerekmiyor. Siz onların yazdığına bakmayın. Öyle bir belge istediklerinede yeni bir tane mühürlü Versicherungsverlauf yollayın yeterli. O yazı Standard yazı. Kurumlar arası toplantıda bende bit kaç yıl önce bulunmuştum ve öyle SGK ile kararlaştırdık.

Peki yabancılar polisinden annemin Almanya’ya gelişinin 1978 olduğunu belegeleyen evrak almamız lazım mi yoksa Versicherungsverlauf’da belirtilen başlangıç olarak 1984 yılı da yeterli mi?

hekimoglu
31 Temmuz 2018, 23:06
Arkadasim 1978 yilinda Almanya ya gelen annenizin ikametgahi 1984 den itibaren görünüyorsa ilk geldigi semtin Rathaus undan temin etmelisiniz. Borclanma basvurusu baslangic tarihi nekadar erken olursa okadar avantajlidir.

Son günlerde sgk nin yeni cikarttigi bir genelgeyle ev kadini olarak gecen sürelerin beyani sirasinda ibraz edilmesi gereken belgeler konusunda sorun cikarttigi iddia ediliyor, eger varsa ilk pasaportunuda yaninda götürüp yurtdisi giris cikis bilgilerinin kayit altina alindigi dönem öncesi icin pasaportu belge olarak sunabilir.

infernoturko
08 Ağustos 2018, 08:45
Merkezdeki nüfus dairesine gittik ve ordan bütün ikametleri gösteren belgeyi aldık. Şimdi bunu Türkçeye çevirttireceğim.

1) İlle de konsoloslukta mi tercüme ettirmem lazim yoksa herhangi bir yeminli tercümana yaptırsam da olur mu?

2) Versicherungsverlauf‘un son sayfasında bazi açıklamalar var. Bu sayfayı da vermeme gerek varmi yoksa sadece tarihleri yazan sayfaları ibraz etmem yeterli mi?

Birbey 3.0
08 Ağustos 2018, 19:25
1) Memurun keyfine kalmış birşey. Tavsiyem konsoloslukla analşmalı bir tercümana cevirtmek.

2) Versicherungsverlauf Alman Kurumundan mühürlü ve imzalı olacak. Tarihide bir ayı geçmemesi tavsiye edilir. Eğer mühür bozulmuyorsa o son sayfayı silebilirsin.

hekimoglu
08 Ağustos 2018, 22:38
@infernoturku, Konsoloslukta tercüme olmaz konsolosluklarin listesinde olan bir tecümana tercüme ettirip konsoloslukta onaylatmak isin özü. Eger basvuruyu Türkiye de sahsen yapacaksaniz TR dede bir Notere gidip tercüme ettirebilirsiniz ozaman Konsolosluk onayi gerekmiyor. Versicherungsverlauf la ilgili fazla olsun eksik olmasin vermenizin bir zarari olmaz.

karadeniz57
19 Ağustos 2018, 15:27
YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ ben kendim mi doldurayim veya bir danisman sirketi mi doldursun ben bu dilekcedeki 11. madde de takildim 5225 gün gerekiyor bana ama orada 3 şık var hangisini isaretliyecegim oraya ne yazacagim 02.05.1985 beri calisiyorum ben arada da kisa sürelik issizligim de var

hOrOz
19 Ağustos 2018, 15:37
YURTDIŞI HİZMET BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ ben kendim mi doldurayim veya bir danisman sirketi mi doldursun ben bu dilekcedeki 11. madde de takildim 5225 gün gerekiyor bana ama orada 3 şık var hangisini isaretliyecegim oraya ne yazacagim 02.05.1985 beri calisiyorum ben arada da kisa sürelik issizligim de var

sen isvicre den misin ?

Birbey 3.0
19 Ağustos 2018, 17:09

Uzamana doldurt, yanlış işaretlersen gereksiz yere az para alabilirsin.

hekimoglu
19 Ağustos 2018, 18:31
Borclanmanin başlangiç tarihi çok önemli, çalismaya başlama tarihi 18 yaşi yada öncesiyse 18 e girilen günden itibaren degilse ilk ise giriş tarihinin mutlaka versicherungsverlauf taki gibi dogru yazilmasi, erkek başvuru sahipleri sadece çalistiklari ve işsizlik sürelerini borçlanabilecekleri için hangi süreleri borçlanmak istiyorsunuz sorusuna çalisilan ve işsizlik süreleri karşisindaki kutucuğu işaretlemek gereklidir.

Borçlanilmak istenen gün sayisi hangi zamanlarin borçlanilacaği ve işe başlama tarihi yeterli, bitiş tarihini yazmaya gerek yok onu sgk da hesapliyorlar. Uzmana bir yiğin para vermeye hiç gerek yok TR deyim daha bu hafta bir yakinim için borçlanma dilekçesini ben doldurdum verdik bir gün sonrada tahhakkuk belgesini elden aldik olay bitti. Tek can sıkıcı olani gerek olmadigi halde yurda giris cikis belgesinin talep edilmesiydi, emniyet hemen sgk nin yan binasinda olduğundan hemen hallettik. Gereksiz yere simsarlara para kaptirmayin kağit doldurmada sıkıntı yaşayan bana yada diğer arkadaşlara nerede takildiklarini sorsunlar yardimci oluruz.

karadeniz57
20 Ağustos 2018, 18:53
Borclanmanin başlangiç tarihi çok önemli, çalismaya başlama tarihi 18 yaşi yada öncesiyse 18 e girilen günden itibaren degilse ilk ise giriş tarihinin mutlaka versicherungsverlauf taki gibi dogru yazilmasi, erkek başvuru sahipleri sadece çalistiklari ve işsizlik sürelerini borçlanabilecekleri için hangi süreleri borçlanmak istiyorsunuz sorusuna çalisilan ve işsizlik süreleri karşisindaki kutucuğu işaretlemek gereklidir.

Borçlanilmak istenen gün sayisi hangi zamanlarin borçlanilacaği ve işe başlama tarihi yeterli, bitiş tarihini yazmaya gerek yok onu sgk da hesapliyorlar. Uzmana bir yiğin para vermeye hiç gerek yok TR deyim daha bu hafta bir yakinim için borçlanma dilekçesini ben doldurdum verdik bir gün sonrada tahhakkuk belgesini elden aldik olay bitti. Tek can sıkıcı olani gerek olmadigi halde yurda giris cikis belgesinin talep edilmesiydi, emniyet hemen sgk nin yan binasinda olduğundan hemen hallettik. Gereksiz yere simsarlara para kaptirmayin kağit doldurmada sıkıntı yaşayan bana yada diğer arkadaşlara nerede takildiklarini sorsunlar yardimci oluruz.

11.Borçlanmak istediğiniz süre
a) Yurtdışı hizmetlerimin / sürelerimin tamamı
b) ………. gün
c) …./…./…. - …./…./…. Tarihleri arasındaki süre

Simdi ben buna sadece en alttaki ise baslangic süremi mi yazacagim yani "c" şıkkina

karadeniz
20 Ağustos 2018, 19:26
11.Borçlanmak istediğiniz süre
a) Yurtdışı hizmetlerimin / sürelerimin tamamı
b) ………. gün
c) …./…./…. - …./…./…. Tarihleri arasındaki süre

Simdi ben buna sadece en alttaki ise baslangic süremi mi yazacagim yani "c" şıkkina

B-borclanmak istediginiz gün
C-ise baslama veya 18 yasi olarak yazilmasi gerek sonraki yazilacak olan 1999 tarihini gecmesin, misal 01/01/1985 tarihi 01/01/1999 tarihler arasi

karadeniz57
20 Ağustos 2018, 21:07
B-borclanmak istediginiz gün
C-ise baslama veya 18 yasi olarak yazilmasi gerek sonraki yazilacak olan 1999 tarihini gecmesin, misal 01/01/1985 tarihi 01/01/1999 tarihler arasi

Tessekürle o zaman bana lazim olan e-devlette de sorguladim 5225 gün ise baslama tarihim de 02.05.1985 olarak yazacagim

santicuma
28 Ağustos 2018, 15:29
Merhaba,

hanim ve ben Almanya dogumluyuz (1974/1975) ve 2003 de izinli olarak T.C. vatandasligindan cikip alman vatandasligina gecktik. Ikimizdede mavi kart var.
Ikimizde yaklasik 1993 den itibaren almanyada calismisligimiz var. Hanim 1999 dan beri ev hanimi fakat 3-4 seneden beri bir minijobda (450Euroluk) calisiyor.

Bir kac sorum olucakti:

1. Simdi sanirim bagkur dan yurt disi borclanma ile emeklilik hakkimiz var? SGK icin Tr de calismisligimiz yok.

2. Basvuruyu Konsolosluktan yapabilirmiyiz? Yada Almanyada özel bir danisma bürolari varmi?

3. Hanimin minijob da calisma süresi borclanma süresi icin gecerli olurmu?

4. En az kac gün ve en fazla kac gün borclanabiliriz?

5. Her gün icin bu belirtilen 21 TL mi ödememiz gerekiyor?

6. Ödemeyi ne zaman yapmamiz gerekiyor?

7. Bütün islemleri online veya almanyadan agri yapilabiliniyormu yoksa Türkiyeye de gitmemiz gerekicekmi?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkür ederim.

hOrOz
28 Ağustos 2018, 16:46
tam tarihleri yazmadığın için aşagıdaki tabelleden bakabilirsin
https://www.sskemekli.com/wp-content/uploads/2015/10/ssk-sigorta-emeklilik-tablolari.fw_.png

sigorta başlama

1974+18 = 1992 erkek >> 5600 - 5675 gün - 53-54 yaş - 25 sene
1975+18 = 1993 bayan >> 5000 gün 20 sene - 49-50 yaş - 20 sene

Benim hesaplarıma göre TC Vatandaşlığınız yetersiz https://www.timeanddate.de/datum/zeitspanne

erkek
2003-1992 = 11 sene tam 14 sene eksik ...

bayan
2003-1993 = 10 sene tam 10 sene eksik

Benim ilk hesaplama yanlış olmuş sanırım şimdi doğru oldu

Günleri doldurmadan emekli olamazsınız veya 60 yaşını bekleyip 3600 günden emekli olabilirsiniz

Birbey 3.0
28 Ağustos 2018, 21:34
1. Simdi sanirim bagkur dan yurt disi borclanma ile emeklilik hakkimiz var? SGK icin Tr de calismisligimiz yok.

Evet, ama Bagkur'da cok para ödersin, az aylik alirsin. Özellikler erkeklerde Türkiye'de bir kac gün calisma yaparsa SGK'dan olur.

2. Basvuruyu Konsolosluktan yapabilirmiyiz? Yada Almanyada özel bir danisma bürolari varmi?

Özel danisma bürolari var, ancak onlar yuducu. Tavsiye etmem. Islemi konsolosluga bagli calisma ateselikleri yapar. Bunlar konsolosluga bagli olsada illaki ayni binada olmalari gerekmiyor. Benim tavsiyem, Türkiye'de bir danisma bürosu üzerinden yapmak. Mesela Hasan Karahaliloglu kurumun eski yurt disi daire baskanidir. Emekli olduktan sonra bu ise girmistir.

3. Hanimin minijob da calisma süresi borclanma süresi icin gecerli olurmu?

Evet. Hayir diyen memur olursa haber et bana. Yasal belgesi bende var.

4. En az kac gün ve en fazla kac gün borclanabiliriz?

Alman Versicherungsverlauf'a bakmadan birsey söylemek tahmini olur. Cocuklarin varsa önce LVA git ve onlar yenge hanimin Versicherungsverlaufina kayit ettir. Aksi takdirde yanlis islem yapabilir SGK. LVA'daki ismi. Antrag auf Klärung von Kindererziehungszeiten.

5. Her gün icin bu belirtilen 21 TL mi ödememiz gerekiyor?

Asgari ücretin yüzde 32'dir. O yükseldimi oda yükselir.

6. Ödemeyi ne zaman yapmamiz gerekiyor?

Tahhakkuk cetveli, yani kurumdan ödeme bilgisi geldi an, üc ay icinde. Yoksa islem iptal olur.

7. Bütün islemleri online veya almanyadan agri yapilabiliniyormu yoksa Türkiyeye de gitmemiz gerekicekmi?

SSK'dan emekli olabilmek icin Türkiye'de calisma süren olmasi gerektiginden kendini calistiriyor gösterirken mutlaka Türkiye'de olman gerek. Daha sonra basvuruyu ücretsiz olarak Calisma atesinden yapabilirsin.

hekimoglu
28 Ağustos 2018, 23:19
@santicuma, hOrOz arkadasin belirttigi gibi Türk vatandasi olarak gecirdiginiz süreler erken emekli olmaniza ne yazikki yeterli degil bu durumda 60 yas 3600 prim günü size uygun olabilir eger Türk vatandasi olarak gecirdiginiz süreler 3600 gün = 10 yila esitse.

Birbey 3.0 arkadasinda belirttigi gibi Türkiye de izinde oldugunuz süre icinde birkac gün sigortali calisma yapmaniz yarariniza olacaktir daha az ödeyip yüksek maas almaniza yarar. 31.12.2018 tarihine kadar günlük prim miktari 21,65 TL dir, bu miktar 01.01.2019 dan itibaren asgari ücrete yapilacak olan zam oraninda yükselecektir.

santicuma
28 Ağustos 2018, 23:48
Tesekkürler arkadaslar,

anladigim kadari ile horoz kardesin hesabina göre, 3600 günü simdi borclanirsak yani ödersek, geri türk vatandasligina gecsek bile, yani öyle yada böyle, hanim 10 sene sonra bende 14 sene sonra emekliye baglanabiliyorum, yani ilk emekliyi alabiliyoruz?

hOrOz
29 Ağustos 2018, 00:29
Tesekkürler arkadaslar,

anladigim kadari ile horoz kardesin hesabina göre, 3600 günü simdi borclanirsak yani ödersek, geri türk vatandasligina gecsek bile, yani öyle yada böyle, hanim 10 sene sonra bende 14 sene sonra emekliye baglanabiliyorum, yani ilk emekliyi alabiliyoruz?

zaten olsa bile erkekler 60 yaşında bayanlar 58 yaşında emekli olabiliyor

1974 + 60 = 2034 senesi

https://sgkrehberi.com/images/news/640x320/100434.jpg

webci
29 Ağustos 2018, 00:32
Arkadasim bu milletin emekli hesaplari bir türlü son bulmadi,aksam bir hesap sabah kalk ayri bir hesap..
Ben erken emeklilige karsiyim:-)ALLAH uzun ömürler versin...dunyanin dert ve telasina kederine düsürmesin..

hOrOz
29 Ağustos 2018, 00:58
Arkadasim bu milletin emekli hesaplari bir türlü son bulmadi,aksam bir hesap sabah kalk ayri bir hesap..
Ben erken emeklilige karsiyim:-)ALLAH uzun ömürler versin...dunyanin dert ve telasina kederine düsürmesin..

hesaplarda bir değişiklik yok zaten Türkiye de erken emeklilik diye bir şey yok

sadece vatandaş bilmiyor

Alman Vatandaşı olanların çoğunun Türk Vatandaşlığı süreleri yeterli olmuyor bunu bilmiyorlar

sanıyorlarki elinde Mavi Kartı olanlarda koşulsuz emekli olabilecekler ...

halbuki Mavi Kartın bir getirisi yok

Mavi Kart sadece Türkiye de resmi işlemlerde zorluk çıkmasın diye verilen bir belge , kimlik

Birbey 3.0
29 Ağustos 2018, 01:01
Ah ah horoz ah, hep normal emekliligi anlatiyorsun, hic adama kismi emekliligi anlatmiyorsun.

Gün sayisi kurtarirsa, bu süpheli, 5600 - 5800 arasi günden emekli olma sansi var. Yas sartida 53 - 55 falan. 25 yil sigortalik süresi sart.

Arkadaslar, burdaki sunulan tablo "normal emeklilik tablosu". Birde "kismi aylik tablosu" var. Onu hic dikkate alan yok.

Yenge hanimda kismi aylik icin 4 sene falan eksik cikiyor.

Bundan sonra burdan hesaplayin, ozaman kismi aylikgi hesaplamis olursunuz.

https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

Santicuma:

Sen tam dogum tarihini ve yenge haniminda bir ver. Ayrica tam olarak ne zaman ilk kez sigortli ise basladiniz? Almanya'daki LVA'daki Versicherungsverlaufda yazan ilk "Pflichtbeitrag" dir.

Yenge hanimdada aynisi gecerli. Tek istisna, eger yenge hanim calismadan önce ilk dogumunu Almanya'da yaptiysa, ozman ilk cocugun dogum tarihin bildir. Ama cocuk Almanya'da dogmus olmasi gerek.

karadeniz
29 Ağustos 2018, 15:08
Yaslilik emekliliginde 08/09/1999 öncesi gecerli, ssk.kapsaminda 10 yil (3600 gün) 1260 günün altinda günü eksik olanlar

Türkiye'de 4b bagkur kapsamin bir yili gecmemek sarti ile,burayi yi incesinler,https://www.burhaneray.com/Makale/bag-kurluyken-yurtdisinda-bulunan-veya-yurtdisinda-calisanlarin-sigortalilik-durumlarinin-degerlendirilmesi_613.aspx

Hüsmen
20 Ekim 2018, 21:18
Peki yabancılar polisinden annemin Almanya’ya gelişinin 1978 olduğunu belegeleyen evrak almamız lazım mi yoksa Versicherungsverlauf’da belirtilen başlangıç olarak 1984 yılı da yeterli mi?

slm Almanyaya ilk gelis yabancilar polisiyle alakasi yok nereye ilk anmeldung yapildi o belge yeterli.