PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vetrag hakkin da ve is vetraglari ile bilgi

kaptannnn
30 Mart 2016, 22:20
Selamunaleykum arkadas ben simdi bir temizlik firmasin vetrag li olarak calisiyorum ve bu zeit firma iscilerini 2 yil calisdirdi mi cikariyor simdi benim sorum. Daha once de ayni seyi yaliyolar mis ve 23 aylik mahkemeye olanlar mahkemeye vermis ve geri ise cagiemislar. Bana da ilk vetrag da 8 ay ve ikinci vetrag ise 1 sene yani toplam da.20 ay oluyor kanunen bir hakkim varmidir yokmudur bikgisi olan var mi.

hOrOz
30 Mart 2016, 22:34
şimdi şöyle yazalım
24 ay içersinde 3 kere uzatma hakları var ..18 ayın sonunnda sana Unbebristet Vertrag verilip verilmeyecğine incelemeleri gerekiyor
24 ay sonunda seni mecburi unbefriestet almaları gerek
3 ayın altındaki Kısa süreli ayrılmalarda bu sürelere sayılır

bu işin kanuni tarafı ama her taraf şerefsiz leihfirma dolu
işçilerin mahkemeye gitmeyeceklerini düşünerek istediklerini yapıyorlar ..

kaptannnn
31 Mart 2016, 01:19
Bugun bir eski calisanla konusdum bana dedi ki 18 ayi gecince mahkemeye verme hakkin oluyor. Simdi bu 23 ay olanlar ise mahkemeye verince firma geri cagirmis ama onlara kac defa veteag verdiler bilmiyorum. Benim asil sorum 23 aylik bir isci ile 20 aylik isci arasinda fark olurmu ?

duyahsi
10 Nisan 2016, 02:27
Selami aleykum arkadaslar
Benim konu ve kendimle ilgili bir sorum olacak . Esim 3 senedir bir Alman firmasinda teilzeit olarak calisiyor. Bu uc sene icersinde 2 defa cikis verildi ve uc ay dolmadan tekrar is basi yapti. Horoz ustanin yazmis oldugu burada 24 ay icinde uc aydan kisa isten cikartilip tekrar ise alinmalar teilzeit icinde gecerlimi.
Bu uc sene icersinde sekiz defa vetrag uzatildi.
Esim suanda rahatsiz ve yakinda krankasseya dusuyor , en son vetragi bu senenin basinda birinci ayda yenilenmisti altinciayin sonuna kadar. Tahminim bu sefer yenilemezler uzun sure krank yaptigi icin. Eger cikis verlirse belirli bir hak iddia edebiliyormu , 2014 dokuzuncu ayindan bu yana kesintisiz olarak calisiyor ,arkadasin dedigi 18 aylik sureyi gecirmis oluyor...
Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

hOrOz
10 Nisan 2016, 12:01
Selami aleykum arkadaslar
Benim konu ve kendimle ilgili bir sorum olacak . Esim 3 senedir bir Alman firmasinda teilzeit olarak calisiyor. Bu uc sene icersinde 2 defa cikis verildi ve uc ay dolmadan tekrar is basi yapti. Horoz ustanin yazmis oldugu burada 24 ay icinde uc aydan kisa isten cikartilip tekrar ise alinmalar teilzeit icinde gecerlimi.
Bu uc sene icersinde sekiz defa vetrag uzatildi.
Esim suanda rahatsiz ve yakinda krankasseya dusuyor , en son vetragi bu senenin basinda birinci ayda yenilenmisti altinciayin sonuna kadar. Tahminim bu sefer yenilemezler uzun sure krank yaptigi icin. Eger cikis verlirse belirli bir hak iddia edebiliyormu , 2014 dokuzuncu ayindan bu yana kesintisiz olarak calisiyor ,arkadasin dedigi 18 aylik sureyi gecirmis oluyor...
Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

yukarıda yazdiiğimiz konu § 14 Absatz 2 Satz 1 Teilzeit- und Befristungsgesetz

kanun böyle diyor fakat

evet fakat Almanya da her kanunun birde alt fıkraları vardır .çünkü çok değişik konuları var beristung mit Sachgrund veya ohne Sachgrund

Firma 4 seneden yeni ise falan filan bunları sadece Arbeitsrecht i iyi tanıyan bir avukat verebilir

konuyu eğer sendikalıysanız sendikanın avukatına veya özel sigorta varsa onun üzerinden Fachanwalt für Arbeitsrecht danışabilirsiiniz
.
Befristet Vertraglarda süre bittimi hiç bir hak talep edemezsin hatta kündigung bile yazmasına gerek yok çünkü anlaşmanız zamanın da bitiyor ...

duyahsi
10 Nisan 2016, 17:00
horoz usta tesekkurler cvpniz icin. Esim calistigi firma alman devletine ait eskibir firma yeni degil. esimin sendikasi yok dediginiz gibi iyi bir arbeitreche danismak iyi olacak.tkrrdan tesekkurler