PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [BILGI] 30 Haziran'da saatler 1 saniye geri alınacak

bos
24 Haziran 2015, 21:36
slm, @arkadaslar

30 Haziran'da saatler 1 saniye geri alınacak'mis

Astronomlar Dünya'nın Güneş etrafında dönüş hızının yavaşladığını tespit ederek, 30 Haziran'da 'Dünya saatine' 1 saniye eklenmesini talep etti. Böylece 30 Haziran'ı 1 Temmuz'a bağlayan gece, saatler tam 23.59.59'da iki kez aynı saniyeyi gösterecek.

Böylece Dünya saatine 1 saniye ilave edilerek, Dünya'nın yavaşlamasının yol açtığı gün ve mevsim kaymasından doğan süre açığı kapatılmış olacak.

Ancak 1 saniyelik ilave, bilişim uzmanlarını düşündürüyor. Uzmanlara göre, ek 1 saniye, birçok teknolojik sistemin arızalanmasına neden olabilir.

Zira saatler 23.59.59'da bir saniye yerine 2 saniye tıkladığında, çok sayıda bilgisayar sisteminin bunu bir arıza olarak algılayıp durmasından korkuluyor.

Kaynak burda (http://haber.sol.org.tr/turkiye/30-haziranda-saatler-1-saniye-geri-alinacak-120224)

mxm
24 Haziran 2015, 22:19
çok sayıda bilgisayar sisteminin bunu bir arıza olarak algılayıp durmasından korkuluyor.

Hocam bunu yazan tam sacmalamis.Computerin saati zaten ya otomatik yada manuell bir iki saniye devamli degisebilir, hic bir arizada cikmaz.Bu saat ayarlanmasi zaten hep yapiliyor, kimin PC si kusursuz calisiyorki?Internetten devamli baglanir ve zaman zaman düzeltir, otomatik ayari kapatirsan bir kac sene icinde senin PC nin saati misal 3 saniye ileri veya geri kalmis olabilir, elle geri al o saniyeleri hic bir sorun cikmaz.Ben bir cok kez PC nin saniyesini birakalim tarihini seneler öncesine aldim, hic bir sorun cikmadi.Sadece zertifikatlar felan arada cok uzun zaman birimi olunca gecersiz olur ama bu can alici bir sey degil.

Serverlarda da durum ayni, onlarda saat ayarini otomatikman inernetteki bir zaman server sindan alirlar ve saatleri arada sirada ileri veya geri alinir.

bos
24 Haziran 2015, 22:39
...ustam Ben onlarin yalancisiyim :D

saka bir yana
evet aynen dedigin gibi usta katiliyorum

Memoli1976x
24 Haziran 2015, 23:05
Zamaninda Millenium icinde cok sey yazilmisdi ne oldu? Hic birsey olmadi:D

LocDog
24 Haziran 2015, 23:37
Zamaninda Millenium icinde cok sey yazilmisdi ne oldu? Hic birsey olmadi:D

aynen usta ozaman da aynisi söylenmisdi:D

hope41
25 Haziran 2015, 10:56
Sanal kiyamet :D 2000 de de cok dile getirildi ama birsey de olmadi evet...

Bu haberi gecen bende okumustum nette biryerde ama baslik bu sekilde degildi, saatler bir saniye geri alinacak güzelmis hosuma gitti :)

satobyte
25 Haziran 2015, 12:07
yasasin bir saniye daha fazla yasayacagiz