PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'de emekli olmak icin formalite calisma yapanlarin dikkatine!

Gercekler
27 Mart 2016, 12:42
Arakdaslar, 2015 yilinin son aylarinda formalite calisma yaparak daha ucuza SSK'da emekli olmak icin olan borclanmalari artik SGK takip altina aldi.

"Turuncu kod" adi altinda gizli bir liste yapildi ve daimi olarak güncelleniyor. Süpheli calismalar teker teker takip ediliyor. isin vahim durumu, eger "formalite" bir is olduguna kanat getirilirse, emekli maasi kesildigi gibi ayliklarda geri isteniyor. Parasini yatiripta ama henüz aylik almayanlarinda parasi geri verilmiyor. Haberi suanda Hasan Karahaliloglu Euro D'de duyurmustur.

Eski beceriksizlerde bu yalanci calismalar konusunda uyarmistim. Maalesef ozaman bagzi arkadaslar bunu duymak istemedi ve bende kilitlenmistim.

Isyerleri "Sahte", "Kontrollü" ve "Süpheli" olarak ayri kategorilerde degerlendiriyorlar.

ilginctir, genelge 10 Kasim 2015'de yayinlaniyor. Yani genel secimler bittikten 9 gün sonra. Af buyrun, sanki "oyu aldik gurbetcilerden, simdide paralari geri alacagiz" derler gibi. Fazla bu konuya girmek istemiyoru, siyaset yasak oldugu icin. Anlayan anlamistir ne demek istedigimi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genelge burada:

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/a0dcd307-fd24-4c7f-9696-0922655d9876/Sahte,+%C5%9E%C3%BCpheli+ve+Kontroll%C3%BC+%C4%B0% C5%9Fyerleri+Hakk%C4%B1nda.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=a0dcd307-fd24-4c7f-9696-0922655d9876

http://muhasebenet.net/haber.php?haber_id=11370

hOrOz
27 Mart 2016, 13:04
yani sahtekarlık yapınca .. hak hukuk ... herşey helal ama bunlara karşı takip olunca siyaset

ya bırakın bu çıkar işlerini hakkınız varsa helalin den emekliliyiinizi alın gönül rahatlığı içinde harcayın

yalan dolan beyanlarla sahta evraklarla sahte calışmaklarla alınan paralar kul hakkıdır yetim hakkıdır devlet hakkıdır şehidin hakkıdır...

bunu ben böyle görüyorum .....

başka türlü gören varsa AFİYET OLSUN

Gercekler
27 Mart 2016, 13:15
Horoz arkadasim, olay öyle basit degil. Devlet insanlari böyle yola maalesef zorla itti. 2008 yilina kadar, Türkiye'de calismisligi olsun olmasin, devlet tüm gurbetcilerine esit davraniyordu.

2008'deki yeni yasa ile dediki, iki kisi, birebir ayni calismis olsalar bile, birinin Türkiye'de bir gün dahi calismisligi olsa, nerdeyse yari yariya daha az para ödüyor ve üstüne birde daha fazla aylik aliyor.

Simdi bu devletin yaptigi sahtekarlik degilmi? Sen bir markete girdiginde, market sana diyormu, Ahmet'e 5 Lira, Hasan'a 8 Lira? Marketci herkese ayni mesafede davranmak mecburiyetinde ise, devlette vatandasina ayni mesafede davranmasi gerek. Yoksa bunun adi ayrimcilik olur.

Burada vatandaslarimizi yalan dolan ile itam etmeden önce, gecmise bakmak lazim. Hic bir vatandasimiz devletten zengin degildir ve parayida sokaktan toplamadi.

Lafin kisasi: Imam böyle yaparsa, cemaat'te....

Devletin buradaki art niyeti zaten genelgenin tarihinden belli oluyor. 1 Kasim'dan önce devlet bu genelgeyi cikarsaydi, sen saniyormusun, hükümet bukdar oy alabilecekti? Mutlaka kaybi olurdu.

Not: Konu burda parti marti degi. Genel olarak, hükümette hangi parti olursa olsun, hepsi icin gecerli olacaktir. Lütfen konu dagilmasin.

haveri68
27 Mart 2016, 13:34
devlet demiyorum hükemetin yaptigi sahtekarligin daniskasidir , reza icin bir gecede kanun cikaracaksin ,kendi vatandaslarini sahtekarlikla suclayacaksin ,sonrada cikip pesine polis takacaksin
Kusura bakma bunlar ancak fildisi cumhuriyetinde olur desem yine olmaz 76 kere ihale yasasini degistireceksin 12 sene icinde önceden aklin nerdeydi .
Peygamber efendimizin sözüyle bitiriyorum insanlar laik olduklari düzenle yönetilirmis ,insanlari rüsvete ben alistirmadim ahlaksizliga ben alistirmadim adalete güveni ben zedelemedim olacagi buydu

hOrOz
27 Mart 2016, 13:40
arkadaşım işinize geleni anlıyorsunuz ..... açtığın konu ne senın yazdıkları ne

Devlet sana pozitif bir ayrımcılik yapmış yurtdişindan para ödeyerek sana emekli olma imkanı sunmuş mu ?
ama sen bunu alavere dalavere ile delip ucuza kapatiip hep bana dersen oda önlemini almak zorundadır

ne demiş kanun Türkiye de çalışmışliğınız var sa SSK üzerinden emekli olur daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz

ama sen git naylon şirketlerde çalışmış göster bir gün çalışmmamış oldugun halde sigortalı göster sonrada hak talep et

bunu Almanya da geçirebilirmisin ??

sizin siyasi içerikli mesajlarıniza cevap yazmam cünkü boardda siyaset yasak

Gercekler
27 Mart 2016, 13:44
Birde söyle bir husus var: 90'larin sonuna kadar devlet, yani SGK, calisanin sigortasini is veren yatiriyormu yatirmiyormu diye yeterince takip etmedi. Cogunun sigortasi cikmiyor bile. Adaletten konusuyorsak, bu adalet duygusu tek yöne calismamsi lazim. Suc burada belki hükümetin degil, ama devletin. Basa gelen hükümetler diyemez, devletin gecmis hükümetinin yanlisliklari beni ilgilendirmez diye.

haveri68
27 Mart 2016, 13:46

Devlet sana pozitif bir ayrımcılik yapmış yurtdişindan para ödeyerek sana emekli olma imkanı sunmuş mu ?
ama sen bunu alavere dalavere ile delip ucuza kapatiip hep bana dersen oda önlemini almak zorundadır

ne demiş kanun Türkiye de çalışmışliğınız var sa SSK üzerinden emekli olur daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz

ama sen git naylon şirketlerde çalışmış göster bir gün çalışmmamış oldugun halde sigortalı göster sonrada hak talep et

bunu Almanya da geçirebilirmisin ??

Almanya hukuk devleti horoz kardes guguk degil hemen istismari görür önlemini alir ,büyük devletler bunun icin büyüktür ,nedemis atalarimiz gec gelen adalet adalet degildir
bu tarafdan bakmalisin almanyada istedigin kadar yalan söyle mahkemede o savunma sayiliyor ama sahit yalan söyledimi ceza aliyor cünkü karsidaki istedigi kadar yalan söylesin olayin dogrusunu bulmak adletin isidir
Türkiye önce kesin dönüs olmadan emekli olunmuyordu sonra ne oldu kesin dönüs beyani yeter dedi ,kanun kendisi kendini yalanliyor burda celiski yok mu sence

Gercekler
27 Mart 2016, 13:48

Tabiki yapacak. Devlet, vatandasin hizmet icin vardir. Merkez bankasindaki paralari kullanirken iyidi tabiki.

hOrOz
27 Mart 2016, 13:48
Alman bankaları 4-5 faiz veririken % 10-13 faizleri yutarken iyiydin

o zaman devlet iyiyidi

alırken iyi isterse kötü bu böyledir bizim memlekette
ben görüşümü yukarıda yazdım afiyet olsun

bu son mesajım kimseyle siyasi polemiğe girmek istemiyorum

Gercekler
27 Mart 2016, 13:51
Geri konuya dönelim arkadaslar. Horoz sen diyecegini dedin, bende dedim, haveri68 sende dedin. Kimse kimsenin fikrini degistiremiyecegi icin bosuna konuyu dagitmayalim. Kimseye faydasi olmadigi gibi, birde birbirmizin kalbini kirmayalim istemeyerek olsada.[/U][/B]

tolgahamburg
27 Mart 2016, 13:54
gerçeklere hak vermek lazım KANUNLARI BU KADAR DEĞİŞTİREN VE GURBETÇİLERİ ÜZEN 2000 yılından sonra olan hükümettir...Kanunlar yap boz tahtası değildir insanlar mağdur olmaktadır....

haveri68
27 Mart 2016, 14:02
Alman bankaları 4-5 faiz veririken % 10-13 faizleri yutarken iyiydin

o zaman devlet iyiyidi

alırken iyi isterse kötü bu böyledir bizim memlekette
ben görüşümü yukarıda yazdım afiyet olsun

bu son mesajım kimseyle siyasi polemiğe girmek istemiyorum

cok güzel yazdin benimde son mesajim bu konuda ama hakkinizida vereyim bak hepimiz seviye ilkelerinde kalarak en azindan ülkemize katki olacak yada kendi aramizda fikir alis verisi yaptik medini insanlara yakasir sekilde böyle fikir ve seviyelere can kurban

türko28
27 Mart 2016, 14:14
ben de birkac kelem edeyim.zamaninda yurtdisi emeklilik icin kanun cikarken o zaman ki sartlara göre düzenlenmis.devlet bu kadar cok emeklilik basvurusu yapilacagini tahmin etmemistir bence.basvuru cok olunca haliyle yeni kanunlarla emeklilik hakkini zorlastirmaya basladilar.
böyle bir hak hicbir devlette yoktur.bana göre haksiz bir uygulama gibi geliyor.normalde kanun ne diyor.kesin dönüs yaparsan diyor.iste bu kanunu hic uygulamadilar göz yumdular,sirf kolaylik olsun diye.ama yine de yaranamadilar galiba.
tekrar ediyorum ben ce haksiz bir hak!.ama geri dönüs yaparsan,türkiye de ikamet edersen o zaman mantikli olabilir.
not.ben de emeklilik icin ugrasiyorum.hakkimiz var ise niye kullanmayalim.degil mi ama..

sansar74
27 Mart 2016, 14:22
Biraz Fesat,ca düsünürsek bu nereye variyor biliyormusunuz.

Bir zamanlar milletin paralarini Holdingler kaptilar,neymis faiz degilde kar payiymis,milletin anasini aglattilar.

Simdi Devlet cikti Türkiyede sicil numarasi olan, yani Türkiyede calismisligi olan belirli yaslarda emekli olabilir,bunu devlet kendisi cikardi.

Sen simdi gel sahtelik is yeri gösterdiniz yada kendinizi calismis gibi gösterdiniz sahtelik yaptiniz diye milleti sucla.

Millet paralari ödedikten sonra paralari Devletin kasasina at,ey Devlet bu öneriyi sen kendin cikardin ve tesfik ettin, milleti dolandirmak icin mi cikardin bu yasayi?

Bunu Devlet yapabilirmi yapabilir ama sonunuda düsünmesi lazim,insallah böyle bi duruma düsmeyiz.

Kimse demesin sahtekarlikla emekli olunuyor ve helal degil,hic kimse kusura bakmasin ama bu öneriyi Devlet kendisi cikardi.

Konuyu politik ve dini yönlerden görmeyelim ve karistirmayalim.

gamberoglu2000
27 Mart 2016, 14:49
hic merak etmeyin zamani yaklasti kasa bosaldi emeklilerin parasi yarin odenemeyecek hal alicak daha bekleyin bu sadece baslangic hukumete sicak para lazimdi o zaman simdi dahada cok lazim cunku kasada para yok onun icin bir seyler yapip millete verilecek paralari engellemek gerek biraz sabirli olun.Yatirdiginiz paralarin bile kosar hale geleceksiniz daha adamlar uc gun arayla baskentlerde bomba patliyor cunhur baskani cikmis biz yakaldik teslim ettik onlar serbest birakti diyor olan bu ulkede daima garibanlarin cocuklarina ve kendisine oluyor bu ulkenin makanizmasini altust eden kendileri hala bu insanlarin neyini savunuyorsunuz akil alir gibi degil.Buda yetmez gibi prof.dr.rektor maglum partili cikmis bize okumus universiteli degil ilk okul mezunlari makbul daha akillilar diye aciklama yapiyor insanlarin gozunun icine baka baka konusuyorlar.Uyu turkiyem uyu.

hknbln
27 Mart 2016, 15:00
ilginctir, genelge 10 Kasim 2015'de yayinlaniyor. Yani genel secimler bittikten 9 gün sonra. Af buyrun, sanki "oyu aldik gurbetcilerden, simdide paralari geri alacagiz" derler gibi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Genelge burada:

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/a0dcd307-fd24-4c7f-9696-0922655d9876/Sahte,+%C5%9E%C3%BCpheli+ve+Kontroll%C3%BC+%C4%B0% C5%9Fyerleri+Hakk%C4%B1nda.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=a0dcd307-fd24-4c7f-9696-0922655d9876

http://muhasebenet.net/haber.php?haber_id=11370

Kardesim Genelgeyi okudunmu ?
Birisi 10 Kasim 2015 giris Damgasi vurmus kagit Parcasina, esas Genelgenin Tarihleri ilk satirlarda belirtilmis.

akbaba
27 Mart 2016, 15:07
bosyere kafa karistirmayalim,
sgk calismisligi icin bir sinir varmi? hangi kanunda yaziyor su kadar gün olacak diye?
eger Türkiyede sgk calismisligin varsa,1 günde olabilir, 1000 günde sgk'dan emekli oluyorsun,yoksa bagkur'dan.
bizde iki gün bir eczanede calismis olduk.sgk sicil numaram var,iki gün calismislikda sgk sitesinde gözüküyor,iki gün icin sgk primide ödendi.
siz benim kafami niye karistiriyorsunuz?resmi olarak sgk calismam var,hersey kanuni, kanunda varmi enaz 50 gün olacak filan gibi birsey..
formalite calisma ne demek?isveren yanimda calismistir demis ve sgk priminide kanuni olarak yatirmis.
bosyere kafa karistirmayalim, devletin istedigini resmi olarak yaptiysaniz sorun yoktur.

türko28
27 Mart 2016, 15:08
bakin yurtdisi emeklilik hakki ne zaman verilmis.kac tarihinde ve ne gibi sartlar verilmis.

http://emeklilik.fr/yurtdisi-borclanma-nasil-basladi/
linki okumayanlar icin yazayim.ilk 1978 yilinda verilmis yurtdisi emeklilik hakki.

yani siyasete girmeye gerek yok.o zamandan bugüne kadar yeni sartlara göre cok defa degistirildi bu kanun.

redbull1905
27 Mart 2016, 15:12
merhaba arkadaslar , isyeri sahte derken , türkiyedeki isyerini gercek yada sahte oldugunu mu demek istiyorsunuz yada gurbetcinin calismis sgk kayiti altindaki durumu mu sahtecilik olarak mi demek istiyorsunuz sgk 10 kasim 2015 yazisini örnek gösterek , sansar74 arkadasin yazisina da katiliyorum gurbeticinin türkiyedeki is yerinin sahte olup olmadigini mi arastirsin , söz konusu tr den emekli olmasi icin sgk kayidi olmasi gerek onun icin vatdandas bu yola basvuruyor emekli basvurusunda sonra gelen mektupda emeklilik basvurunuz Kabul edilmisdir ise olay bitmisdir sonradan kurcalamaya gerek yok türkiyede örnek 1 hafta calismak istiyorsan calisirsin , isin tehlikeli yönü emekli oldukdan sonra almanyada 450 euroluk isde calisirsan tr emekliligin tehlikekeye girmesidir türkiyedeki yerli emekliler örnek pompaci olarakda calisiyor amma almanyada calisamiyor . almanyadan gecici süre emekliligin bitdikden sonra calisman geriyorsa ayni anda türkiyeden emekli isen bu durumda türkiye emekliligi tehlikeye giriyor durum bukadar acik ve net , bu durmda tr emekliligi durdurma imkani olabilir yani tr sgk ya bildirerek böylece bir cözüm olur herkes icin .

sen almanyadan türkiyede kendini calismis gösterirsen bu sahtecilik yada bilincsizlikdir bu uygulamya gidenlere sgk dan iptal gelebilir yanlis yoldur .

bir kere türkiye giris cikis belgesinde hersey ortaya cikiyor . !

türkiye vatandasi yada mavi kart olan vatandas türkiyede calisma Hakki var Bunda sahtecilikde görmüyorum Devlet müsade etdiki engel tescil etmiyor .

usülüne göre uygularsaniz sorun cikmaz diyeceklerim bunlar .

choban
27 Mart 2016, 15:59
Türkiye avrupa birliginin kapisina cok yakin su anda ..eger bir girerse ozaman yandi gülüm keten helva ...ortalik cok karisacak avrupa birligine girdigimiz an Almanya buradaki bazi hemserilerimizi iyi ziplatacak...yarasi olan gocunur sirf emeklilik isi olanlar deil buradan yardim alanlarda cok proplemler cekecek gecmise dönük defterler acilacakdir ...bu yurtdisi emeklilik islemlerini yapdiranlar Türkiyenin ileride avrupa birligine girecegini göze alip islemlerini yapsinlar ...

karam82
27 Mart 2016, 16:37
Konu Daha Fazla tantanaya gitmeden ve forum kurallarimizi cignememesi icin Kapatiyorum.

Konuyu Okuyup Herkes kendince Degerlendirmesini kendisi icin yapsin..

Müsadenizle Konu Kapanmistir.