PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman laşıyormuyuz ?

hOrOz
17 Mart 2016, 17:30
ALMAN LAŞIYORMUYUZ ?

Sanırım yavaş yavaş uzun süredir yaşadığımız Almanya nın gelenek ve göreneklerine alışıyoruz galiba

Akrabalık bağları yavaş yavaş kopuyor

herkes kendi içine kapanık yaşamaya başladı .

Önceleri Alman lara kızardık adamlar saat 18 olunca kepenklerini kapatıp

Dış dünya ile bağlantılarını kesiyor diye ama artık bizim insanımız de aynı davranmaya başladı ..

Hatırlarım 80 li 90 lı yıllarda ailece toplanılır her hafta sonu pikniklere gidilirdi
Evlerde de topluca videolar bakılırdı

Fakat son zamanlarda dikkatimi çeken herkes kendi kabuğuna çekiliyor ..
Kendi dört duvarı arasında vaktini geçirmeye başladı ..

Akrabalar birbiriyle küs veya bağlar kopmuş durumda kimse kimseyi çekemiyor
Herkes kaprisli Yeni akrabalar edinmişler

Artık haberleşmeler Whatsapp veya Facebook üzerinden
hastalanan ölen kalan bu sosyal medya üzerinden haber alınıyor
Halbuki herkesin Flat telefonu var
Aç bir telefon hal hatır sormak aramak çok zor geliyor galiba ...

Önceden çat kapı yapılırdı şimdi davet gelmesi veya edilmesi gerek

Benim çevremde gördüklerim bunlar

bunu Almanya için yazmıştım ama Türkiye içinde aynı şeyler geçerli

İnşallah ben yanılıyorumdur

samsunlu
17 Mart 2016, 17:41
Yazdiklarina tamamen katiliyorum hepsi Dogru!. Nerde o eski 90li yillarin vefakar insanlari? ey gidi ey.

cinnah
17 Mart 2016, 18:56
Teknoloji herkesi birbirine küstürdü. Eskiden kadinlarin yüzde kaci calisyordu simdi kaci calisyor. Eskiden ilk gelenler kültürlerine kaybetmeden yasadi veya yasiyor, 2. nesil kültürümüzün yaridan fazlasini kaybetmek üzere veya kaybetti.
3. nesil yani bizim cocuklarimiz ne alman ne türk kültürü kendisine ne uygunsa ona göre yasiyor.

Yazdiklarimi genel olarak tanimladim.

antika
17 Mart 2016, 19:05
yazdiklariniza katiliyorum vede ekliyorum artik hessey maddiyatla ölcüldügü icin malesef diyorum aciklayayim gidersem para harcanir diye düsünülürse veya gittigim yerde hep para konusuluyor diyorsak karsimizdaki insalara veya onlarin bizlere cebimize göre davrandigini veya davrandigimizi düsünürsek malesef sizin dediginiz gibi oluyor almanlasiyoz maddiyata tapiyoz malesef dünyada aynen ( TR ) dahil

Chapter
17 Mart 2016, 19:34
maalesef öyle horoz ustam,benim kücüklügümde ailemiz bir cekirdek kabugu gibiydi,simdi aileye yeni gelen kisiler aileye saygi göstermiyor,neslimizde daha dogrusu insanimizda cok kibir var,kimse kimseyi begenmiyor,kimse alttan almayi istemiyor,hep ben üstün olayim herkesden,herseyin en güzeli bende olsun ister olmus insanlar,gerek ev,telefon,televizyon ..iste akliniza ne gelirse..ben cok üzülüyorum acikcasi bu duruma ama kimseyi bir arada tutamiyorsun maalesef ona kirmayim diyorsun yine bir türlü senin söylediginde birseyler cikaran insanlar var,bu böyle devam ettigi sürece herkes kendi evine kapanir,kimseyle muhattap olamaz..

tolgahamburg
17 Mart 2016, 20:09
Gerisini boş verin aileniz için yaşayın.

atf
17 Mart 2016, 20:18
Almanya daki gurbetci kardeslerim, bu kendi kulturunden uzaklasma konusunda sanki diger ulkelerden daha ilerde gibi geliyor bana.
Artik bu almanyada turk nufusun daha cok olmasindanmi kaynaklaniyor bilemiyorm ama Turkce yi bile bilmeyen yada az bilen ne cok turk gencleri var ozellikle Almanyada.

yilmaz68
17 Mart 2016, 20:45
Maalesef üzülerek konuya katılıyorum.

choban
17 Mart 2016, 20:48
bunun Almanyayla alakasi yok Türkiyedede artik 80 lardaki yada 90 lardaki ortam yok ben kendi mahalleme gitdigimde sokaklar bombos hic oynayan cocuk yok eskiden ylemiydi bizi eve sokamazlardi mahallede herkes birbirini tanirdi simdi mahallede kimsenin kimseyi tinladigi yok mahallelerimizde ufak mahalle bakkallai vardi ayni Almanyadaki gibi kiosklar ve alis veris merkezleri avmler doldurmus heryeri tamam Almanya kadar deil ama eskisi gibbide deil memleket yakinda tamamen burasi gibi olacakdir yani velhasil demek istedigim bu global bir proplem özellikle 80 90 kusaginin cokca sikayet etdigi bir deisim ama herzaman insan gecmisi arar gerci bizden öncekiler pekde aramazdi cünkü yokluk ve anarsinin kol gezdigi dönemlerdi 60 lar 70 ler biz sansliydik sokakda oynayan son cocuklar olarak maziyi ariyoruz bu aslinda cocuklugu gencligi aramak birazda gecmisi unutmamak iyidir bizden sonra unutulacak ozamanda simdikinin cocuklari bizim zamanimizda biz böyleydik diye baslayacaklar hep beraber toplanir bilgisayar oyunlari oynardid whatsup vardi facebook vardi diye cünkü insanlar ileride dahada soyut yasacaklar neredeyse evlerinden hic cikmayacaklar ...

atf
17 Mart 2016, 21:25
bunun Almanyayla alakasi yok Türkiyedede artik 80 lardaki yada 90 lardaki ortam yok ben kendi mahalleme gitdigimde sokaklar bombos hic oynayan cocuk yok eskiden ylemiydi bizi eve sokamazlardi mahallede herkes birbirini tanirdi simdi mahallede kimsenin kimseyi tinladigi yok mahallelerimizde ufak mahalle bakkallai vardi ayni Almanyadaki gibi kiosklar ve alis veris merkezleri avmler doldurmus heryeri tamam Almanya kadar deil ama eskisi gibbide deil memleket yakinda tamamen burasi gibi olacakdir yani velhasil demek istedigim bu global bir proplem özellikle 80 90 kusaginin cokca sikayet etdigi bir deisim ama herzaman insan gecmisi arar gerci bizden öncekiler pekde aramazdi cünkü yokluk ve anarsinin kol gezdigi dönemlerdi 60 lar 70 ler biz sansliydik sokakda oynayan son cocuklar olarak maziyi ariyoruz bu aslinda cocuklugu gencligi aramak birazda gecmisi unutmamak iyidir bizden sonra unutulacak ozamanda simdikinin cocuklari bizim zamanimizda biz böyleydik diye baslayacaklar hep beraber toplanir bilgisayar oyunlari oynardid whatsup vardi facebook vardi diye cünkü insanlar ileride dahada soyut yasacaklar neredeyse evlerinden hic cikmayacaklar ...

Nerede o eski bayramlar, klisesi gibi demi :)

sadece
18 Mart 2016, 12:07
maalesef bende ayni gozlemi yapiyorum, uzucu bir durum evet.

moonrise
18 Mart 2016, 12:50
Bence bunun Alman'lasma ile ilgisi yok bütün dünya'nin geldigi duruma bizlerde ister istemez sürükleniyoruz!

Eski adetler güzeldi ama su anda herkes gecim derdinde, dolayisi ile ciddi bir sekilde calisiyor. Calismayana hayat zor, ekmek yok:)
Ciddi calisan bir insan erken kalkar ise gider aksam yorgun gelir yer yatar vs. Bu arada eskisi gibi arkadaslarini arayip
uzun aksam gezmelerine, hafta sonu pikniklerine vs zor vakit ayirabiliyor. Telefon edip saatlerce konusacagina bir mesajla isi gecistiriyor cünkü vakti az.

Insalar aksam eve geldiklerinde yorgun olduklari icin (zihinsel veye fiziksel) ister istemez kendi kabuklarina cekiliyorlar,
cikip sabahlara kadar gezemiyorlar, kimseye gidemiyorlar, gidemeyince onlarin gelmesini de istemiyorlar vb!

hOrOz
18 Mart 2016, 13:17
benim Alman laşmak tan kaydım öz benliğimizi mi unutuyoruz

bu süreç Türkiye de de gözleniyor komşu ve akraba ilişkileri sıfır olmuş
kimkime dumduma .. komşun hastalanmıs akraban ölmüş kimin neyine

60 lı 70 li 80 li yıllarda insanlar daha ağır şartlarda çalısıyordu ...fakat insanlar sosyal daha aktif di

afghan
18 Mart 2016, 14:02
@moonrise kardese katiliyorum.
Bunu "almanlasma" olarak adlandirmak cok dogru olmaya bilir.

Konuya su acidan bakalim. Eskiden cok az evde, belki sadece mahallede telefon vardi. Telefon ile görüsmek icin neredeyse özel bir organizasyon yapilirdi. Haliyle sadece cok uzak, ulasilamayan yerlere, belkide önceden randevulasmis bir sekilde telefon acilirdi, haber verilir, haber alinirdi.

Simdi herkez sosyal medya kullaniyor, cebinde "akilli" telefon, elinde tablet, kulaginda kulaklik. Televizyonlarin en büyükleri duvarlarimizi süslüyor, hic olmadigi kadar TV Kanali mevcut. Git gide daha da yayginlasan Video-On-Demand (VOD) yayginlasiyor, ne zaman ne istersen durdurarak izleme imkani.

Eskiden komsuya haberi evin ufakliklari götürürdü, simdi whatsapp dan direk mesajlar.
Eskiden cocuklar bes tas oynardi, simdi iPad de candy crush.
Eskiden haftalarca görüsülemedigi icin bir özlem olusur, insanlar birbirlerini ziyaret etme arzusu duyardi. Simdi özlem kalmadi, görüntü görüsmeler geldi, aninda mesajlar geldi.
Eskiden arkadasina ulasmak isteyen cocuk evin büyükleri ile konusmasi gerekiyordu, gerek zile bastigi icin, gerek evden eve telefon actigi icin. Simdi 5yasindaki cocugun cebinde özel numarali cep telefonu var.
vs vs vs

Yani teknoloji büyük nimet, faydalanmak lazim, ama bozuk ve kopuk bir aile yapisini tetikliyen, egoist ve duygusuz bir toplumu insa eden de bir yenilikler silsilesi de olabiliyor.

Bugün cocuklarin elindeki o aletler internetin en ücra köselerine bile ulasabildigi icin eski saf ve duru cocuklardan eser kalmiyor.

Biz ailemize, colugumuza cocugumuza sahip cikalim. Örf ve adetlerimizi baskiyla degil, güzellikle, teknolojiden uzak kalmadan asilamanin yollarini aramaliyiz.

Hayirli Cumalar

memo82a
18 Mart 2016, 14:34
Evet eskisi gibi Insanlarda samimiyet / birlik beraberlik / Iletisim / Kaynasma kalmamis
Hersey Günümüz Teknolojisi illerlemis olan Whats App ve benzeri olan seylerle hallediliyor.

Yazik ALLAH sonumuzu Hayirli etsin INSAALLAH

afghan
18 Mart 2016, 14:54
Amish People örnegindeki gibi teknolojiyi tamamen inkar etmek'de bizi ilerletmez. Oldugumuz yerde sayariz, dünya'dan kopariz.

Bence bu konuda dozaj cok daha önemli.

Özellikle de bir Periscope örnegine bakalim. Aciyoruz programi, cikan yayinlarin cok büyük cogunlugu türk arkadaslarin. Yer yer bizim geleneklerimizin sinirlarini zorlayacak türden.

Ama bir Periscope'u aninda haber almak, bir seminerin katilimci kitlesini genisletmek, uzakta veya rahatsiz olup önemli olan bir programa katilamayan es dost akrabalari "özel"den yayin acarak bu mutlu ani kismen yasayabilmelerini saglamak ve benzeri sebeplerden dolayi kullansak, ne kadar da güzel bir nimet halini aliyor.

Yani teknoloji'den faydalanalim, ama dogru yönde.
"Bati'nin ilmini alalim, ahlakini degil" denilir. Ki bu ilmin temel taslari zaten bizde atilmis.

Ebu'l Iz El-Cezeri. Bu ismi bir arastiralim, özellikle bilgisayar ve teknoloji konusunda ilgili arkadaslar. ;)

elektroniker
18 Mart 2016, 15:09
tüm yazilari okumadim

bence tek almanyada degil --- türkiyede yasiyanlarda ayni -- akraba filan .... hepsi bos

eskiden almanyada hastaneye yatana siyaretine gidilirdi -- simdi whatsup veya sms le gecmis olsun diyorlar

hOrOz
18 Mart 2016, 17:55
şimdi teknoloji yi sebeb göetererek işin içinden çikmamak gerekir

teknoloji olacak ama yani bir nasılsın demek çok mu zor ?

bir tür asosyalyelleşme diyebiliriz

traky39
18 Mart 2016, 18:02
Eskiden Mektuplasma Olurdu Almanya Türkiye Hatti
insanlar Mektuplada olsa Hal Hatir Sorardi Ayda Bir
Bayramlarda VS Tebrik kartlari Atilirdi
Simdi Devri Cok Degisti!
Ama Degisen Sadece Devir ve Teknolojimi?
Yoksa Insanlikmi Ölüyormu Yavas yavas?

cinnah
18 Mart 2016, 21:04
1. para 2. teknoloji. Bu Almanya´dada Türkiye´yede ayni durum, Eskiden insanimz birbirine muhtacti hem para hem de teknoloji yüzünden, 1. nesil veya degerlili yaslilarimiz yoklugun ne oldugunu bizlerden cok cok iyi biliyorlardi . Para olmayinca teknolojide olmuyor. Simdi ise üc asagi bes yukari herkes bir sekilde kendi isini hallediyor. Ayrica kari ve koca calisinca da ziyaret zamanlari cok daraliyor.

mxm
18 Mart 2016, 21:44
Iyi ve kötü yanlari var.Cocukken, ansiklopedisi olan bir tanidiga 3-5 km yürüdügümü hatirliyorum.Hazir gelmisken cay icilir, hatir sorulurdu, ama simdi elimizin altinda Google var ve bu Google o ansiklopedinin bin kati daha genis bilgi verebiliyor.

Diger yandan:

Insanlar bu kadar cikarcilasmisken ben sahsen uzak durmayi yegliyorum.Cikarci olmayanlarla ara sira görüsüyoruz ama gercekten cok nadir ve giderek nadirlesiyor, herkes bir kosusturmaca pesinde, kimsenin fazla bir zamani yok.Kaldiki ailede kari koca, cocukta calisiyor veya ausbildung yapiyorsa, daha aile bile yeterli zamana sahip olamayabiliyor.

Yasamimizda kalite artti ama insanlik azaldi.Birinden birini terketmeden digerine sahip olunamiyor maalesef.Belki gelecekte insanlar daha az calisarak ayni seviyeyi yakalayabilirler ve dolayisi ilede daha fazla zamana sahip olurlar, bilemiyorum.Akrabalariyla her hafta sonu görüsenleri taniyorum ve onlar dahi iyice azaltmis durumdalar cünkü kendilerine ayiracak zamanlari kalmadigini farketmisler, konusunca bir bikkinlik ortaya cikiveriyor.Gelecekte bu cok daha azalacaktir.Istisnalar var tabiiki ama kaideyi bozmuyorlar.

Bütün bunlardan sikayet etmekten vazgecebilmenin tek yolu, Türkiye´de kirsal bir bölgeye yerlesmek olabilir, baska nasil olur bir fikrim de yok.O bölgelerdeki bir kac kisiyle Facebook ta tanistim ve bizden cok daha mutlu olduklarini, daha sicak kalpli olduklarini farkediyorum.Üstelik cocuklariyla oldukca yakindan ilgilenebiliyorlar, cocuguyla hergün bulmacalar cözen, sokakta gezen, uzun uzadiya muhabbetler edebilen, oldukca SIK sinemaya giden anneler, babalar var. Ailede kari koca nin calismasi da cok berbat bir durum, heleki cocuk acisindan oldukca olumsuz diye düsünüyorum.Benim cocuk 16 yasina gelene kadar hanimin calismasini istememistim, daha dogrusu o sekilde kararlastirdik diyelim, o yönden hic pisman olmadigimi da belirtmek isterim.Cocuk artik büyüdü ama hala arkadas gibi kalabildik,aksam herkes eve gelince dikilir basima ve yarim saat bana gününü anlatir, benim neler yasadigimi bilmek ister vs., bugünün sartlarinda bu da oldukca degerli bir sey ancak bu benim hedeflerimin cok cok altinda kalan bir durum, istedigim gibi bir baba olamadim diyebilirim.Sebebei de burada bahsi gecen almanlasma, yani modern hayata gecis.

Türkiye´nin ne kadar gelistigini anlatanlara o acidan gülüp geciyorum, "ne pahasina?" düsüncesi beni sevinmekten alikoyuyor.

atf
18 Mart 2016, 22:23
Ustadlar cok guzel seyler yazilmsi cizilmis, ozellikle turkiyedeki "almanlasma", biraz misahi olsun, Eskiden izine gittiginizde sizi akrabalariniz nasil karsilardi, bugun nasil yuzunuze bakmiyorlar :)
Eskiden izine gittigimde kendimi ABD disisleri bakani gibi hissediyordum, bugun bana dilenci gibi bakiliyor :) Inanabiliyomusunuz, ARABAMI ELSETIRIIYORLAR !! :) Daha dun carik giyerdun bunlari unuttunmi diyorum alidrmiyorlar :)

Aranizda hic tezek yakmis olan varmi bilmiyorum ama, sanki ben tezek yakarken hep beraber cok daha mutlumuyduk diye dusunuyorum ?

niobe45
18 Mart 2016, 23:40
tamamen katiliyorum her yer ayni maalesef misafirlige wilan olunca gidiliyor akilli telefonlara esir olduk

tolgahamburg
18 Mart 2016, 23:45
landfrau evliyim özlenen hayatı yaşıyorum :)Almanyada

hOrOz
20 Mart 2016, 23:33
taze tazesine anlatayım
Perşembe günü küçük bir göz ameliyatı geçirdim ..

Facebook tan geçmiş olsun diyenlerin sayısı 81 kişi
Beğenenler 32 kişi

bu kadar kişinin içinde benim cep veya ev numarası kayıtlı olan 25-30 kişi vardır

bana telefonla geçmiş olsun dileyen 1 kişi .. sadece damadın babası aradı

atf
20 Mart 2016, 23:41
taze tazesine anlatayım
Perşembe günü küçük bir göz ameliyatı geçirdim ..

Facebook tan geçmiş olsun diyenlerin sayısı 81 kişi
Beğenenler 32 kişi

bu kadar kişinin içinde benim cep veya ev numarası kayıtlı olan 25-30 kişi vardır

bana telefonla geçmiş olsun dileyen 1 kişi .. sadece damadın babası aradı

Ustadim once gecmis olsun.

Karsiliksiz iyilik yapan iyi insanlar maalesef bu durumlarda pek aranmaz, sadece ihtiyac durumunda aranir. Dunya boyle yapacak bisey yok.
Karsiliksiz hic is yapmayanda bi sekilde toplum nezlinde el ustunde tutulur, bunun mantigini ben cozemedim ama gozlemlemem bu :)

ASLAN1905
21 Mart 2016, 01:21
Hey gidi günler hey biz sanirim 3 cü nesil olarakta en son disirida oynayan da cocuklardik sanirim.
ne günlerdi be hele hele hint filimlerini unutmak mümkünmü o zamanlar 3 veya 5 hint filimi alinirdi sabah dan aksama kadar bakilirdi
yeri gelir aglardik bile filimin etkisine kapilip.
hele hele mahalle olarak piknik de yapilirdi yufka acmalar börek yemeler top oynadiktan sonra bugün hangi yenge mahallede yufka veya börek yapar diye beklerdik
karnimizi doyururduk ne günlerdi simdi bu konu acilmisken bile insan o zamanda bu zamana söyle bakiyorda iyi ki o zamanlarda gelmisiz dünya ya unutmak mümkünmü o günleri dostlar...

SesSizliK
21 Mart 2016, 01:38
Almanlasmakmi bilmem ama insanligimizi kaybediyoruz töbe hasaaa paraya tapar duruma gelmisiz, kücük cocuklu hanimlar kocalarinin isi olmasina dahil calismaya gidiyor, ve bu hic yadirganmiyor tersine ise gitmeyen kisiler yadirganiyor yazik o cocuklara 6...7 saat her neyse tamamen alman kültüründe insanlarla ve ögretmenlerle ayni ortamda kalip eve dündüklerinde kendileriyle hakkiyla ilgi verecek ana bana bulamiyorlar. Benim en cok üzüldügüm bu gerisini yazmaya zaten gerek yok hersey ortada bundan 10 15 sene önce dogum günü kutlama diye bisey bilmeyen insanimiz simdi bakiyorum sosyal medya yada gercek hayatta dogum günü kutluyor irili ufakli kadinli erkekli :)

Dügüne gidersin anasi veya büyük annesi bastan asagi kapali bildigin Anadolu kadini kizi mini etek sirt dekoltesiyle yaninda :) neyse daha söyletmeyin beni .

Miladre
25 Mart 2016, 17:37
Güzel bir Konu basligi olmus..

Gelelim mevzuya;
Benim gözümde yabancilasmak veya Konuda oldugu gibi almanlasmak degilde, cag degisimi diyebiliriz.
Elbet eskisi gibi samimiyet yok, olsada cok nadir. Cok iyi hatirlarim cocuklugumda 90'li yillarinda Sokagimizdan Ramazan Bayramina özel Seker dagitim arabalari bile gecerdi, Komsularla Bahcede toplanilirdi, veya Cocuklar Anneleri ile beraber Cocuk Oyun parkinda bulusurlardi. Bu maalesef ilk alanda maddiyat nedeniyle degistigini düsünüyorum. Artik bir eve tek bir maas yetmiyor, Arkadas cevresi bu nedenden "eksik olan" bos Zamandan istedigi gibi aninda görüsemez oldu.

Öbür yandan ise teknoloji konusunda tek Almanya'da degil, Türkiye'de bile bunun etkisi mevcut. Insanlar Internet'in sinirsizlasmasi ile kendini sanal alemine adamis oldu, virtüel alandaki sanal Oyunlarin meraki dogdu, evvelden ip atlayan cocuklar ise, Playstation ve buna benzer Konsol oyuncaklari ile kendilerini odalarina haps etmeye basladilar. Arkadas cevresi ile disari cikmak yerine, mesajlasip hangi Saat'de "Online" görüsüp bir Mac yapariz diye hevese kapildilar. Tamam evvelden örnegin Gameboy olayi oldugunda bunun sanala baglanma imkani olmadigindan bulusma noktasi farkliydi.

Öbür yandan ise, göc edenler halen eski aliskanligi sürdürür iken, burada dogup büyüyenler buranin sistemine alismis oldular. Fakat bu az evvel teknoloji konusunda deyindigim gibi sadece Almanya'da olusan bir degisim degil, Dünyanin her bir ucunda "virtüel girisine sahip" olan her Insana dahil olan birseydir. Türkiyedeki Milletimiz'de meydanda toplasmak yerine "Whatsapp" ve buna benzer imkanlarla dialog sürdürme hevesinde.

Bir Sevgili sevdiginden ayrilik sözünü bile bir Mesaja sigdirip basitlestirmeye bile gelindigi dereceye yöneldi bu.. samimiyetlik almanlasmak ile degil, degisen cag ile, gereken "ekmek parasindan" kaynaklandigini düsünüyorum. Reel ve virtüel ortamlarin birbirine karismasi ile dahil olan bir degisim.

Ejderabi
09 Nisan 2016, 19:26
maalesef bende sizlere katiliyorum.

Nedenleri ise "Kapitalizm" ve "Teknoloji" olarak görüyorum. Bilhassa olusan modern sistemler insanlari herseyi biliyorum heryerer giderim ve küks özentili hayata kaptiriyor.
Insanlar maalesef yeni sistemde hem kültürlerini hemde cevresini kaybediyor, birakin uzaktaki akrabalarini....

Dolunay35
12 Nisan 2016, 09:43
Almanlaşma ne kadar yoksada yinede var malesef,hele bu internet,akıllı cep telefonları icat olduğundan beri,millet iyice kabuğuna çekilmeye başladı,kendimden örnek verirsem,biz ailece r kişiyiz,akşamları en azından bir arada oturduğumuzda sohbet muhabbet vardı.,şimdi her birinin elinde cep telefonu veya tableti ve laptobu her kes kafayı bu lanet aletin içine sokuyor sanki evde hiç kimse yokmuş gibi her kes kendi aleminde,ne sohbet var ne muhabbet var,bu gidişle bırakın akraba bağlarını kendi öz aile bağlarımız kopuyor.hiç kimsenin kimsedem haberi yok.Hele eve gelen misafirin ilk istediği Wlan kodunu verirmisin demeleri beni çıldırtıyor,be adam sohbet muhabbet etmek içinmi geliyorsun yoksawl Wlan şifresi içinmi geliyorsun,birde almanyada geçim sıkıntıları gittikçe zorlaşıyor,herkes ekmek parası peşinde,nasıl daha çok para kazanırım derdinde,komşu komşuyu tanımaz oldu.

ALLAH sonumuzu hayırlı etsin inşallah.

choban
12 Nisan 2016, 13:24
yakardik ama sivrisinekleri uzalastirmak icin..
Ustadlar cok guzel seyler yazilmsi cizilmis, ozellikle turkiyedeki "almanlasma", biraz misahi olsun, Eskiden izine gittiginizde sizi akrabalariniz nasil karsilardi, bugun nasil yuzunuze bakmiyorlar :)
Eskiden izine gittigimde kendimi ABD disisleri bakani gibi hissediyordum, bugun bana dilenci gibi bakiliyor :) Inanabiliyomusunuz, ARABAMI ELSETIRIIYORLAR !! :) Daha dun carik giyerdun bunlari unuttunmi diyorum alidrmiyorlar :)

Aranizda hic tezek yakmis olan varmi bilmiyorum ama, sanki ben tezek yakarken hep beraber cok daha mutlumuyduk diye dusunuyorum ?

DiloCan
13 Nisan 2016, 00:47
Ben katilmiyor. sucu birazda kendinizde arayin.
Emin olun simdiki Teknoloji 90li yillarda olsaydi simdiki ile hic fark olmazdi.

Sikayetleriniz icinde kendinizde varmisiniz? Her birninizin elinde en son smartphone.

DJ TENAY
13 Nisan 2016, 23:08
Almanlasma degilde, Yiyeceklere konulan maddelerdenmi yoksa bu fastfood lardanmi nedir insanlarin Genleri degisti, artik sevgi saygi acima duygusu yok gibi..insanlar gittikce robot gibi olmaya basladi dermisim;)

DJ TENAY
13 Nisan 2016, 23:15
tamamen katiliyorum her yer ayni maalesef misafirlige wilan olunca gidiliyor akilli telefonlara esir olduk

misafirlige wilan olunca gidiliyor:)

baltali
14 Nisan 2016, 01:00
horoz kardesim hepimizin bu konuda acisi ayni sana katilmayan bitane beceriksiz kardesim olmaz ALLAH sonumuzu hayir etsin dua etmekten baska caremiz yok

nsavrim
14 Nisan 2016, 09:24
Selam arkadaslar, yazilanlara bende katiliyorum bu sadece Almanyada degil isvicredede aynisi. Birazda kendimizi sorgulamamiz gerekiyor, etrafimizdaki türklere söyle bir baktigimda bir cogu cocuklarina türkce bile ögretmiyorlar. Anne baba olarak ne sartlar altinda olursa olsun birazda olsa kültürümüze ve adetlerimize sahip cikmamiz gerekir. Ayni anda elektronik aletlerinde sucu var önceleri aile bir araya toplanip aksamlari bir seler yapardik simdi herkesin elinde bir telefon acaba face bir yazilmismi yada ne bileyim iste buna benzer seyler. Ben önceleri tüm arkadaslarin telefonlarini ezbere bilirdim simdi aramizda kac kisi vardirki 10 tane telefon numarasini bilen.

Bazilarida alisverislerde öyle rastliyoruz kasalarda veya rayonlarda türk oldugunu anladiklari halde seninle türkce konusmaya utaniyorlar. Genelde zamanla bizde cok seyler kaybediyoruz. Arkadaslarinda dedigi gibi Allah sonumuzu hayirli etsin.

nsavrim
14 Nisan 2016, 09:25
Horoz arkadasim Gecmis olsun , Allah herkese bol sifalar versin

tolgahamburg
15 Nisan 2016, 23:49
Bazilarida alisverislerde öyle rastliyoruz kasalarda veya rayonlarda türk oldugunu anladiklari halde seninle türkce konusmaya utaniyorlar.bunu bende yaşıyorum neyin kafasındalar bilmiyorum;)

mxm
16 Nisan 2016, 11:05
Isyeri sahibi o sekilde tembihlemis olabilir, orasi adi üstünde "isyeri", özel hayat degil ve kafana göre davranamazsin.Burada yasayan herkesin Almanca bilmesi gerektigine göre bu zaten normaldir, Türkiye´de yasayandan da Türkce bilmesini isteyen zaten bizleriz, is kendimize gelince neden tersini savunalimki?

Ayrica, ben sahsen herhangi bir dükkanda Almanca yerine misal orada calisanin baska bir müsteriyle Rusca vs. konusmasindan bir müsteri olarak rahatsiz oluyorum, beni resmen rahatsiz ediyor.Yabanci dil konusacaksa gitsin özel konussunlar, orada almanca konusmak zorundadir cünkü o ülkede yasiyorsun, uatnmakla falan ilgisi nedir cözemedim.Neden utansin?Ayip mi Türkce konusmak?

hOrOz
16 Nisan 2016, 11:45
Konuyu açmam daki sebeb Almanlaşmak .. bu sadece Almanya için değil diğer ülkeler ve hatta Türkiye de dahil olmak üzere

daha doğrusu bizi biz yapan değerlerimizden kopmak tı .. aile ..cemiyet ... toplum .. akraba

tabiki bunları kaybettikçe yanlarında diğer öğeleride beraberinde götürecek dil ,din, saygı, sevgi gibi ..

ne yazık ki masteryalist, bencil , egoist saygısız bir toplum olmaya doğru gidiyoruz

SesSizliK
16 Nisan 2016, 16:11
Egoistlik dedin akllima söylemeden gecemeyegecim bir konu geldi is yerlerinde Türk calisanlara dikkat ediyorum Allahin selamini vermekten cekinenmi desem yada muhattap olmamak adinami desem görmezden gelmeler vss hareketler tipik egoist almanlar gibi olmusuz yillar gectikce :confused:

tolgahamburg
18 Nisan 2016, 01:03
iş yeri sahibi olmakla değil yada işyeri normal hayatta bir gün uçaktayım adamda tc pasaportu var türkmüsün dedim almanım dedim adam:Dbirde döner shop ve türk marketlerinde oluyor almana hürmet türk vatandaşına bekle kardeşim muhabbeti Almanınki altındanmı yani:Dkısacası ırkçılığı ve ayrımcılığı kendi içimizde yaşıyoruz....Sanki özel seçilmiş nerede boş adam var almanyaya gelmiş istisnalar kaideyi bozmaz yanlış anlaşılmasın....

moonrise
18 Nisan 2016, 09:59
Böyle seylere kafayi takmamak lazim! Her insan degisiktir, kimi geldigi, ciktigi yeri unutmak ister kimi ise ögünür!
Her insan hayatinin akisini kendisi belirler, adam Avrupa'da yolunu bulmak icin isim degistirir, sonra dinini degistirir, hatta yardim almak icin irkini degistirir vs vs.

Kisiliksiz, menfaat icin benligini kaybeden bu insanlari Avrupa'da taniyor ve sevmiyor.

Siz dogru bildiginiz yönde devam edin ve iyi insan olmaya bakin. Inanc, irk, memleket vs önemli degildir, iyilik yapmak dininiz olsun:)

Kendinize yapilmasini istemediginiz seyleri baskalarina yapmayin, iste o kadar, iyi insan oldunuz!
Insanlar arasinda ayirim yapmayin, herkese esit ve iyi davranin (bilhassa muhtac olanlara yardim edin)

Alman'lasmak diye bir sey olamaz, dünyanin degisimine ve hayatin akisina uyum saglamak icin böyle davranmaya basliyoruz.

Yazmistim, artik hayat zorlasiyor, calismayan cok zor durumlara düsüyor, isini bulan onu korumak ve kaybetmemek istiyor.
Erken kalkiyor ise gidiyor,uz erken yatiyorki sabah dinc olsun. Bu durumda eski adetlere, mesela aksam gezilerine vakit ayiramiyor.
Yani degisik bir hayat tarzina mecbur kaliyoruz, yoksa bulundugumuz cevreye uyum sagliyamiyor, basarili olamiyoruz:)

Üzülecek bir durum yok, insan hakiki arkadaslarini zaten unutmaz o dostluklar bir ömür boyu sürer. Her gün aramasak, ziyaretlerine gidemesekte biz onlari sevmeye devam ederiz!!!!!

tolgahamburg
21 Nisan 2016, 19:37
Ayrıca Almanları Türkleştiriyoruz ;)Dünyaca ünlü kalem fabrikası FABER Castell'in sahibi Anton-Wolfgang Graf von Faber Castell'in büyük oğlu ve firmanın varisi Charles von Faber Castell (32) ile Melisa Eliyeşil'in (28) dini nikahı, Cuma günü Almanya'da kıyıldı.

Maria-Necmettin Eliyeşil çiftinin kızları Melisa'nın güzelliği ile göz kamaştırdığı tören Bavyera Eyaleti'ndeki Stein kasabasında bulunan Martin Luther Kilisesi'nde yapıldı. Melisa, Türk ve Alman basın ordusunun izlediği törene babası Necmettin Eliyeşil'in kollarında geldi.

Türkiye'den 100 Davetli
Amerika'da tanışan çiftin iki yıldır birlikte olduğu belirtildi. Yaklaşık 300 davetlinin katıldığı törene Türkiye'den de 100 kişinin geldiği bildirildi. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği nikah töreni nedeniyle kilisenin etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Halk nikah merasimini kilisenin bitişindeki belediye binası salonuna kurulan televizyondan canlı olarak izledi.

Nikah Sonrası Kutlama
Nikahtan bir gece önce Wolfgangshof'ta bir parti verildi. Davetliler nikah sonrası ise Faber Castell Şatosu'ndaki kutlamaya katıldılar.

400'ü aşkın özel davetlinin katıldığı bu etkinlikte havai fişek gösterisi yapıldı. Davetliler arasında Nürnberg Başkonsolosu Ece Öztürk Çil de vardı. Melisa Eliyeşil ile Charles von Faber Castell'in resmi nikâhı, 30 Eylül 2011'de Stein kasabası nikâh dairesinde kıyılmıştı.ok78rcp

hOrOz
21 Nisan 2016, 20:51
@tolgahamburg
Hemşo bende dini nikah yazınca hoca nikahı kıydılar sandım meğersem bizim kız papazın ayağına gitmiş
zaten kızin annesi de Kolombiya lı

moralist
21 Nisan 2016, 21:41
Ben Türküm,Türk olarak ölecegim,ister silin ister silmeyin

tolgahamburg
21 Nisan 2016, 22:37
ooo horoz Hemşerim Tam kahve aromalı durum......Kullandığım bir laf var AT SAHİBİNE GÖRE KİŞNER...Ayrıca babaya bak Türk :)Kızda okumuş etmiş Türkiyede yetişmiş onu mum eder emin ol:eek:.Moralist biz başta ve kohl ailesi ve benzerleri olmak üzere Türkleştiyoruz tersi yöne:p:pFaber Castell markasını muhtemelen biliyorsun dünyada kullanmayan yok:pA Faber ailesi İstanbul bebek te 9 milyon liraya ev aldı...Ayrıca bilirmisin Wilma Elles adında Alman vatandaşı türkiyede yaşıyor VE 2 çoğuğu var Alman vatandaşlığından çıkıp Türk:p Vatandaşlığına geçti....Bazı kişiler Alman pass peşindeyken:p:pBu arada bizde türk olarak öleceğiz kısaca Türkçe aslını inkar eden çingenedir......https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/13001086_1099614066761985_8783297453324398190_n.jp g?oh=4d0bc08f3962c15a36aff45a6fde3ca9&oe=57AD7865

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 01:57
Horoz toprağım bu arada GAGAVUZ TÜRKLERİ var ve hıristiyanlar Kabul etmiyecekmiyiz onları?

hOrOz
23 Nisan 2016, 10:50
Horoz toprağım bu arada GAGAVUZ TÜRKLERİ var ve hıristiyanlar Kabul etmiyecekmiyiz onları?

Hemşerim benim için önemli değil isterse ağaca tapsın ama insan olsun

depream
23 Nisan 2016, 12:51
Bence evet, önceden Anne'ye ve Baba'ya karsi gelmek gibi bir durum olmazdi. Simdi ise her 2-3 türk ailesinde görülebilen bir tavirdir. Ama normal karsilamak lazim. Medya'nin sizce bunda bir alakasi yok mu? Dizilerde sergilenen tavirlar, Survivor gibi programlarda kavga, siddet ve düsmanlik gibi seyler "iyi ve güzel" olarak tabit edilmiyor mu?

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 23:03
Merkel de Türkiye ye gide gele TÜRKLEŞTİRECEĞİZ:D:D

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 23:04
Survivor gibi programlarda kavga, siddet ve düşmanlık programları AMERICAN usulüdür....

Gercekler
24 Nisan 2016, 00:01
Almanlasmiyoruz, imansizlasiyoruz! Nedeni bu.

Django
24 Nisan 2016, 01:52
Zaman kötülesti akadaslar.
Mesela Türklerin Göcebe oldugu zamanlardaki samimiyet ile 80li yillardaki samimiyet de ayni degildi öyle degil mi?
80 yillar dedigimiz 36 yil öncesinden bahsediyoruz. Insanlarin yasam sekillerinin degismesi normal.
36 yil sonra da, bu günleri arayacak insanlarimiz emin olun...

tolgahamburg
24 Nisan 2016, 17:35
https://www.youtube.com/watch?v=piJpkq8Luis&feature=share Horoz toprağıma:)

DJEko
15 Mayıs 2016, 14:12
eger bir dogüm günü, bayram kutlamalari bile bir mesajla gecistiriliyorsa ki maalesef öyle bittik demektir.

neco54
15 Mayıs 2016, 15:20
Almanlar bize Alman vatandasligini kara kasimiz, kara gözümüz icin vermedi.
Onlarin gözü bizde degil, bizim cocuklarimizda degil, cocuklarimizin cocuklarinda.
Gelecek 100-150 senenin hesabinin pesindeler.

S&S

moralist
15 Mayıs 2016, 16:49
usta ya 100 seneye kadar insanlik falan kalmayacak zaten

KIRLANGIC20
09 Haziran 2016, 01:55
bende katiliyorum,Almanlasiyorum gecenlerde,Bakkala gittim arabami bakkalin önüne park etmedim bes dakikalik alisveris de olsa kimseyi rahatsiz etmeyim dedim(Legal bir Parka durdum.Trafikte isik yesil olunca yarim saniye icinde Kornaya basmadim öndeki arabaya,Cevreye baktim tertemiz bende yere kenara cöp atmadim.Sira kuyurklarinda söyle böyle önde tanidik var diye öne gecmeye calismadim.beni suclu halde yakalayan polise rüsvet teklif etmedim.picknik yaptigim yerde cöplerimi ya cöpe atim yada götürdüm.Sigara icilmesi yasak yerlerde sigara icmedim.kimseye sen benim kim oldugumu biliyormusun demedim.acik giyinmis bir bayana o o p gözüyle bakmadim. .... bunlar benim gözümde iyi olan seyler .....ama insanlik sadece almanyada degil bütün ülkelerde bitiyor,Anaokulunda taktilar sirtima cantayi 40 yasina girdim hala takiyorum ise giderken.Stress cogaldi,yirmi yildir ayni firmada calisiyorum,yirmi yildir insan eksiltip isi cogalttilar,,,,simdi Anaokulunda bile ingilizce derseleri veriyorlar ilkokuldaki dersler bizim eskiden ortaokuldaki dersler.cocuklar okuldan geliyor iki saaten fazla ders yapiyorlar bos vakitler azaldi.ise git calis ya kalk ise git güzel hava desen zaten burada az,Faturalar,Cep telefonlari, Sigortalar,Terminler,öbür sigortaya gec,üc ay öneceden haber ver,Kafalar dolu,ama Türkiyeninde ilerid böyle olacagina eminim,Zaman gectikce Aile geriye atiliyor.Biz büyükler büyük olamiyoruz cocuklar cocuk olamiyor........ yine iki satir yazacaktim sayfayi doldurmusum selamamlar

tolgahamburg
09 Haziran 2016, 02:20
Alman meclisinde bazı şahıslar bir oylama türkiye alehinde oy veriyorsa zaten Almanlaşmışız demekok78rcp

knylm
09 Haziran 2016, 02:54
Insanlik bitiyor.
Insanlik ölüyor.
Insanliktan uzaklasildigina katiliyorum.
Buna sebeb Almaya midir? Hayir.Dünyanin neresine bakarsan bak hep ayni dert.
Teknoloji belkide böyle yapti.
Nerde o eski günler.Tabi en cok duydugumuz cümlelerden biri.En azindan 40i devirenler icin söylenebilinir.
Nerde? Aslinda gün ayni günde. Insanlar yavas yavas insanliktan cikiyor.
Kimi siyasetten,kimi mezhep,inanc,takildiklari kuruluslarin etkisi.
Velhasili aile icinde bile kopukluklar var.Evde eline telefonu alan kösesine cekiliyor.Kimle konussam ayni dert.
ALLAH hakkimizda hayirlisini versin.
Hayirli RAMAZAN lar.Elimizden geldigi kadar,dinimizden diyanetimizden örf ve ananelerimizden taviz vermeyelim insallah.
Nerede yasadigimiz önemli degil.Tabiri caizse hayvan degil insanlar yetistirmeye calisalim.Yoksa gelecegimiz cok daha kötü olacak.
Vesselam.