PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayakkabılarım Çalındı

coskun
23 Haziran 2015, 10:05
Selam arkadaşlar,
Benim ve oğlanin akşam kapinin önünden Nike ayakkabılar çalınmış. Bu iki oldu. Sabah kalktik cocuk okula gidecek ayakkabılar yok. Hamburgda yaşıyorum 14 katlı bir binanın 12. Katinda oturuyorum. Hiçbir güvenlik önlemi yok, ev sahibide binalarla doğru dürüst hiç ilgilenmiyor. Giren çıkan belli değil, bizim bu mahallede Bulgaristanli göçmenler cok, onlardan süpheleniyorum, binada daha oncede 4-5 kere böyle komşularında ayakkabilari calinmisti. Hepte markali ayakkabilari caliyorlar. Bir keresinde ayakkabisi calinan bir genç calinan ayakkabisini Bulgar bir gencin ayağında görmüş ve sokakta tartismislar. Benim ayakkabimda küçük bir delik vardı Bulgar gencin giydigi ayakkabida da vardi ama ayakkabinin haşadini cikarmislar dedi birazda cocuga küçük gelmis herhalde. Bulgar genclerini binaya daha önce girip cikarken görenler olmuş ama kimsede şüphelenmiyor ayakkabi calacaklarini. Moralim acayip bozuldu, Allah kimsenin basina vermesin. Elimizde de delil olmayınca birsey yapamıyorum. Kendi katima güvenlik amaçlı kamara vs. gibi birşeyler takmak istiyorum ama hic bir bilgim yok. Ne yapilabilir onuda bilmiyorum. Gelecek ay izine gideceğim kafama takiliyor hani evede girerlerse diye. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

fuk_18
23 Haziran 2015, 11:05
200 300 euroya bir guvenlik sistemi kurabilirsin ama kayitlar 15 gunden sonra otomatik olarak silinir ona göre yuksek kapasiteli festplatte alman lazim kayit cihazi icin ve durumun zor ayakkabilari iceri alcaksin ve kapinin onune ve gerekirse evin icinde duvar dibine kapiyi gören yere bir kamera daha koyacaksin..

dalga
23 Haziran 2015, 12:53
Sevgili Kardesim.

Öncelikle Özür dileyerek yazamak istiyorum. Sizin burda hic sucunuz yokmu. Kanimca elbette var. Neden derseniz daha önceden calindigini ve Binada ayni vakalarinn olustugundan bahsediyorsunuz. Buna karsi tebirsiz davranilirsa sonucunada katlanmak zorundasiniz. Söyle bir Ata sözü var Esegi süren ostu...katlanir. Yani siz Ayakkabiliari Kapininn önüne cikararak davetiye cikartiyorusunuz. Apartman yönetmeliginede Aykiri. Türkiyede de ayni sekilde davraniyorlar. Insanlar. Yanginda vede Takilip düsme teylikeside var. Tetbirini Al Taktirini Allaha birak.

Saygilarimla.

coskun
23 Haziran 2015, 13:53
Dalga kardeşim haklısın bende hataliyim, ayakkabıları iceri almam gerekirdi, lakin iceri aldığım zamanlarda oldu. Fakat hergün hergün çocuk coluk ayakkabıları içeri almak insani maalesef sıkıyor maalesef. Mesele burada ayakkabıların degeri değil, mesele hırsızlık olayı. Benim 5 sene öncede izindeyken evime hirsiz girmisti. Insan huzursuz oluyor.

Tual
23 Haziran 2015, 18:43
Apartman girisine kilit koydurun. Kapiyi kilitli tutsunlar. Hirsiz apartmanda oturanlardan degilse tabii.

ZSworld
23 Haziran 2015, 23:05
Tual usta herhalde her evin bir dış kapısı vardır. Kurallar gereği devamlı kilitli tutmak yasaktır. Ne olur ne olmaz acil bi durumlarda.

Speedy123
24 Haziran 2015, 00:32
Gecmis olsun arkadasim, derdini iyi anliyorum, bizimde caldilar bir kac defa kapi önünden, tek care, al iceri ayakkablari baska yapicak yok. Dis kapi meselesi icin bunu öneririm eger ev sahibi müsade ederse;

http://www.zuhausewohnen.de/sites/zhw/files/styles/1024x768/public/images/panzerriegel-abus.jpg

avni64
24 Haziran 2015, 01:06
Oda bişeymi benim oğlan geçende siporsalonunda Donsuz kaldı , elektronik kilitli dolaptan çamaşırlarını yürütmüşler.
Almanya'da son zamanlarda hırsızlık çoğaldı.

ozhilal
24 Haziran 2015, 01:31
arkadasim git real e suan cok uygun ip kamerlar gelmis bir tane al kur sar geri izle,oturuken seyatteyken ip uzer evinin kapisini gözle

Tual
24 Haziran 2015, 01:43
Tual usta herhalde her evin bir dış kapısı vardır. Kurallar gereği devamlı kilitli tutmak yasaktır. Ne olur ne olmaz acil bi durumlarda.

Benim dedigim, apartman kapisini kilitli tutmak degil. Disaridan anahtarla, iceriden direkt acilacak sistem.

Arkadasin apartman kapisi sürekli acik ki hirsizlar girebiliyor.

ZSworld
24 Haziran 2015, 01:53
Gecmis olsun arkadasim, derdini iyi anliyorum, bizimde caldilar bir kac defa kapi önünden, tek care, al iceri ayakkablari baska yapicak yok. Dis kapi meselesi icin bunu öneririm eger ev sahibi müsade ederse;

http://www.zuhausewohnen.de/sites/zhw/files/styles/1024x768/public/images/panzerriegel-abus.jpg

senin dedigin sadece daire ev kapilarina gecerlidir icerden istedigini yapabilirsin. dış kapilar icin kurallara uygun degildir.

coskun
24 Haziran 2015, 01:56
Bizim Apartmanlar 4 Blok bitisik yaninda 2 blok daha var, dün gece hirsizlar bütün binalari gezmisler, benim duyusuma göre benden haric 4 kisinin daha ayakkabilari calinmis, benim duymadigim ne kadar daha var bilmiyorum. Bazi arkadaslar dis kapinin kilitlenmesini yazmislar. Aslinda kilitlense iyi olur (ben gec vakitte geldigim zaman kilitlemeye calisiyorum) ama biri kilitlese, digeri kilitlemiyor arti cocuk coluk yapmiyor zaten yüksek binalarda giren cikan belli degil, genelde de cogunluk Türkler olmak üzere yabancilar oturuyor, hicbir kural, hicbir düzen yok maalesef. Ben artik kendi careme bakmam gerektigini düsünüyorum. bunun icinde kendi katima bir güvenlik kamarasi gibi birseyler takmak istiyorum, bunun icinde nasil bir seyler almam ve nasil kurmam gerektigini artik arastirip yapacagim. Fikirlerini yazan bütün arkadaslara tesekkür ederim.

dalli
24 Haziran 2015, 02:10
slm..
Kendi Katıma diyorsun,sizden başka biri o katta kalıyorsa kamara takmak kanünen yasak diye biliyorum..
masraf yapmadan önce yasaları araştırmanı öneririm..

coskun
24 Haziran 2015, 03:11
slm..
Kendi Katıma diyorsun,sizden başka biri o katta kalıyorsa kamara takmak kanünen yasak diye biliyorum..
masraf yapmadan önce yasaları araştırmanı öneririm..

Usta bak benim bu konuda bilgim yok. Benim katimda yaşlı bir Alman kadın yanlız kalıyor. Katlar 2 şer daireli.

dalga
24 Haziran 2015, 13:52
Bizim Apartmanlar 4 Blok bitisik yaninda 2 blok daha var, dün gece hirsizlar bütün binalari gezmisler, benim duyusuma göre benden haric 4 kisinin daha ayakkabilari calinmis, benim duymadigim ne kadar daha var bilmiyorum. Bazi arkadaslar dis kapinin kilitlenmesini yazmislar. Aslinda kilitlense iyi olur (ben gec vakitte geldigim zaman kilitlemeye calisiyorum) ama biri kilitlese, digeri kilitlemiyor arti cocuk coluk yapmiyor zaten yüksek binalarda giren cikan belli degil, genelde de cogunluk Türkler olmak üzere yabancilar oturuyor, hicbir kural, hicbir düzen yok maalesef. Ben artik kendi careme bakmam gerektigini düsünüyorum. bunun icinde kendi katima bir güvenlik kamarasi gibi birseyler takmak istiyorum, bunun icinde nasil bir seyler almam ve nasil kurmam gerektigini artik arastirip yapacagim. Fikirlerini yazan bütün arkadaslara tesekkür ederim.

Sevgili kardesim Yazimda sanada hak vermemis gibi algi olmus.Seninde hakli yanlarin olabilir malesef söylemek zorundayim , Tetbiri al taktiri Allah birak demisler. Evin Giris kapisi Yangin yönetmeligine göre malesef kitlenmemesi gerekiyor. Bizim binada daha önceleri Aksam Saat 22.00 ile Sabah 6.00 kadar Kitliyorduk. Belirtmis oldugun sebebten dolayi kilitleyemiyoruz.
Yanlis anlasilmaktan korkarim, Malesef biz yabancilarin oturdugu yerde istenmeyen seyler oluyor. Benim kaldigim binada daha önce bir ben vardim. Hersey olumlu gidiyordu, Kiracilarin bazilari öldü , bazilarida baska evlere tasindi. Gelen Yabanci uyuruklu vatandaslardan binanin düzeni alt üst oldu. Gene bir Ata sözüle balayayim. Benim icinde gecerli. Ya bu Deveyi güdecegiz yada bu diyardan gidecegiz. Gidemeyecegimize göre Deveyi gütmekten baska care kalmiyor.

Saygilarimla.

Renegade
09 Ağustos 2015, 18:27
Bu tür olaylarda eğer aynı olay tekrarlanıyorsa hırzızı çok uzakta aramamak gerekir. Benzer olay benim Türkiyeye gittiğimde başıma geldi.. Evin kellerin giriş kapısı dışarda.. Keller kapısı kırılmış , evin alt dairenin camıda kırılmıştı.. Hırsız özellikle eliyle koymuş gibi bazı eşya ve takımları seçmişti.. Polise verdim çok sürmedi.. yakalandı.. Malesef tanıdık ve o ara Türkiyeye gittiğimi bilen Türk ler ve Bulgar Türkü işçileri çıktı işin içinden. İşin garip yanı 12000 € civarı hasar tespiti yapıldı.. Bu adamlar eşyaları bulgara götürmüşler.. Bazısı yakalanamadı.. yakalanamayanlara suçu attılar eşyalar onlarda dediler.. Kendileride işsiz gelirsiz aylak.. Hiçbir ceza almadılar sadece Bewerungla bu işin içinden sıyrıldılar.. Üst mahkemeye şikayet ettim ama olay 2 yıldır sürüyor halen tık yok.. Giden gitti Kellerin kapıyı , kırılan camı bile ben yaptırmak zorunda kaldım.