PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vatandaslik alman Makamlarina bildirmek

hisar43
09 Mart 2016, 10:57
Arkadaslar konulari okurken gördüm benim 2000 yili oncesi alman vatandasligina gecisim var ayni zamanda turk vatandasligimda var fakat ben bunu almanyaya bildirmedim cunku 2000 oncesi cifte vatandaslikla alakali problem yok diye biliyordum simdi bildirmem gerekiyormu bildirsem problem olurmuki tesekurler

ADIGE
09 Mart 2016, 11:13
Evet usta bildirmen gerekirdi, şimdi bir yol bulup bildir şöyleki bu durumu yeni öğrendiğini herhangi bir evrakla ilgili konsolosluğa işinin düştüğünü ve orda bu durumdan haberin olduğunu onun içinde hemen size geldiğini söyle. Fakat konsoloslıktan belge götürmen gerekiyor 2000 yılından önce tekrar Türk vatandaşlığına alındığına dair.

Her halükarda vatandaşlığına birşey yapamazlar sadece durumu seninde yeni öğrendiğini onlara inandıramazsan bu durumu Alman makamlarından kasıtlı olarak gizlediğinden dolayı işlem yaparlar.

Aynı durum benim de başımdan geçtiği için yazıyorum, ben bu durumu yeni öğrengiğimi açıkladım ve onları inandırdım, zatende öyleydi.

karadeniz
09 Mart 2016, 12:02
Arkadaslar konulari okurken gördüm benim 2000 yili oncesi alman vatandasligina gecisim var ayni zamanda turk vatandasligimda var fakat ben bunu almanyaya bildirmedim cunku 2000 oncesi cifte vatandaslikla alakali problem yok diye biliyordum simdi bildirmem gerekiyormu bildirsem problem olurmuki tesekurler

Berlin Büyükelciliginin aciklamasi,
Alman Vatandaşlığının Kazanılması,

01 Ocak 2000 Tarihinden Önce Çifte Vatandaşlığı Elde Etmiş Olanlar

01 Ocak 2000 tarihine kadar hem Türk, hem de Alman vatandaşlığını elde etmiş olan vatandaşlar yasal olarak çifte vatandaştırlar.

Aciklamanin tam metnini okuyunuz, http://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=24&Itemid=6

hisar43
09 Mart 2016, 13:12
Tesekkürler arkadaslar. Geciktirdigimden ötürü ne gibi islem yapabilirler bilgin varmi ADIGE

guengoer52
28 Mayıs 2016, 18:17
Bu konuda önemli olan 2000 öncesi alman vatandaşlığını almış olmak değil, nezaman tekrar Türk vatandaşlığını geri kazandığın tarih belirleyicidir. Örneğin 1998 yılında alman vatandaşlığını kazanan birinin tekrardan Türk vatandaşlığını kazanması 2000 yılına rastlamışsa sıkıntı büyük.

gamberoglu2000
28 Mayıs 2016, 18:36
Evet usta bildirmen gerekirdi, şimdi bir yol bulup bildir şöyleki bu durumu yeni öğrendiğini herhangi bir evrakla ilgili konsolosluğa işinin düştüğünü ve orda bu durumdan haberin olduğunu onun içinde hemen size geldiğini söyle. Fakat konsoloslıktan belge götürmen gerekiyor 2000 yılından önce tekrar Türk vatandaşlığına alındığına dair.

Her halükarda vatandaşlığına birşey yapamazlar sadece durumu seninde yeni öğrendiğini onlara inandıramazsan bu durumu Alman makamlarından kasıtlı olarak gizlediğinden dolayı işlem yaparlar.

Aynı durum benim de başımdan geçtiği için yazıyorum, ben bu durumu yeni öğrengiğimi açıkladım ve onları inandırdım, zatende öyleydi.
adige usta neyi nasil inandirdin cocuk oyunu degil bu koskoca devlet var karsinda birincisi sana alman vatandasligini verirken yada verdikten sonra onlara haber verecem diye imza atiyorsun bu bir nevi yazili yemindir bu gibi hallerde haber verildigi an alman vatandasligini aninda kaybediyorsun inandirmakla kandirmakla iknayla filan alakasi yok burda imza ve muhurler konusuyor ha senin pozisyonun baska olabilir ama bu arkadasin durumu haber verildigi an alman vatandasligini direk kaybeder arkasindan mahkeme takip eder dolandirmaktan 2000
den sonra doganlar yada bu cifte vatandasligin serbest oldugu tarihler haric yasak bunun icin kagit imzaliyorsun hatirlatirim.

DenizCan
28 Mayıs 2016, 21:34
Türk vatandasligindan cikip, bir mavi kart al. TC numarasi mavi kartta yazili zaten. Secme ve secilme disinda bütün haklarin var. Türkiyeden emekli olup orada bile yasayabilirsin.

Üstelik Türk vatandasligindan cikmanin bazi faydalarida var. Örnek: Türk konsolosluguna gidip pasaport uzattirma derdin yok. Türkiye`de polislik bir problemin oldugunda isin Türk makamlari ile degil, Alman konsoloslugu ile.

tolgahamburg
28 Mayıs 2016, 22:19
Bazı özel durumlar karşılığında kişiye göre değişir alman pass bir önemi yok bence....heleki ermeni mevzusunu meclislerinde oylayacaklar hiç işim olmaz yani hatta varsa bile çıkarım vatandaşlıktan......

ADIGE
28 Mayıs 2016, 22:22
Arkadaşlar benim söylemek istediğim yada anlatmak istediğim;

2000 yılının öncesinden itibaren çifte vatandaş olduğunuzu yeni öğrendiğinizi bu durumu öğrenir öğrenmez sizlere bildirmeye geldiğinizi memura anlatacaksınız

ve bu durumu sizinde yeni öğrendiğinizi karşınızdaki memuru inandıracaksınızki memur bu durumu sakladığınızdan hakkınızda işlem yapmasın.

Eğer 01.01.2000 yılından itibaren tekrar Türk vatandaşlığını almışsanız zaten yapacak birşey yok Alman vatandaşlığını kaybettiniz demektir.

hOrOz
28 Mayıs 2016, 22:36
Bazı özel durumlar karşılığında kişiye göre değişir alman pass bir önemi yok bence....heleki ermeni mevzusunu meclislerinde oylayacaklar hiç işim olmaz yani hatta varsa bile çıkarım vatandaşlıktan......

Zamanında bir çok kişi sırf 5000€ askerlik ödememek için Alman Vatandaşlığına geçtiler

ama şimdi emeklilik söz konusu olunca tekrar Türk Vatandaşlığına geçmeye çalışıyorlar

Terazi meselesi neresi ağır basarsa oraya

tolgahamburg
28 Mayıs 2016, 22:41
selam Toprağım nasılsın?Anladım ben seni yazık ne diiimok78rcpselamlar

fuk_18
29 Mayıs 2016, 23:51
abi askerlik yapmadan türk vatandasligindan cikanlar daha sonra türk vatandasi oldugunda yinede yapmasi gerek diye biliyorum askerligini yada bedelini ödücek öyle degilmiydi en son

Zamanında bir çok kişi sırf 5000€ askerlik ödememek için Alman Vatandaşlığına geçtiler

ama şimdi emeklilik söz konusu olunca tekrar Türk Vatandaşlığına geçmeye çalışıyorlar

Terazi meselesi neresi ağır basarsa oraya

sputnik
21 Şubat 2017, 02:13
Alman vatandasligina geciste rüzgar tersine döndü.
TR'de askerlik sartinin kalkmasi ve bedelin de 1000 EUR'ya inmesi sirf askerlikten yirtmak icin alman vatandasligina gecisi gereksiz hale getirdi.
Üstüne üstlük bir de TR'den emekli olabilme imkaninin sadece Türk vatandaslarina taninan bir hak olmasi bir cok kisiye "biz ne yaptik?" dedirtti.
Bazi meslek gruplari icin alman vatandasligi sart. O meslekte calisanlara sözüm yok ama sirf artistlik olsun diye vatandaslik degistirmek ileride insanin kafasini agritabilir.
Tekrar geri dönmek mümkün tabi.
Dönmek istiyenler en az 5 yil alman vatandasi olarak kalmadan ve gecimini temin edebilecek devamli bir isi olmadan sakin dönmesin derim.
Yeterli evi, sabika kaydi temiz, gelir getiren devamli bir isi ve 5 yil alman vatandasliginda kalma süresini dolduranlar kanun geregi tekrar Niederlassungserlaubnis
alirlar.

Chapter
21 Şubat 2017, 02:28
sputnik arkadasim,dogru mu okuyorum? alman vatandasi olan herkimse, türk kanununa göre emekli olamiyormu acik olan gününü ödedikten sonra ?

ben gecmeyi düsünüyorum,yanliz benim tek sebebim vize sorunlari,bir cok ülkeyi gezdigim icin,türk pasaportu ile bir cok sorun cikiyor,vize gibi..

guengoer52
21 Şubat 2017, 02:40
sputnik arkadasim,dogru mu okuyorum? alman vatandasi olan herkimse, türk kanununa göre emekli olamiyormu acik olan gününü ödedikten sonra ?

ben gecmeyi düsünüyorum,yanliz benim tek sebebim vize sorunlari,bir cok ülkeyi gezdigim icin,türk pasaportu ile bir cok sorun cikiyor,vize gibi..

Yurtdisi borclanmada Türk vatandasi olarak calisilmis süreler icin basvuru yapilabilir, eksik kalan günleride ya Alman vatandasi olarak Türkiye`de calisarak yada yeniden Türk vatandasligina gecip calisarak tamamlayabilirsiniz.

ALSANCAK-35
21 Şubat 2017, 15:04
Selam arkadaslar konuya bende birkac kelime sadece hatirlatma bab'indan katkida bulunayim.Benim "Aussweiss" yenilenirken (10 sene sonra ve tekrar yenilenirken iki defasindada bu olay oluyor) Belediyede calisan Nemrut suratli bir bayan isgüzar memur, (belkide yabanci düsmanligi körüklendi icinde),baska vatandasligim olup olmadigini sordu,bende verdigim cevapta evet Türk vatandasiyim ayni zamanda dedim.Olmaz diyor cifte vatandaslik bizde hicbir zaman kabul edilmedi dedi.Hanimefendi bundan on sene evvelde ayni sekilde gene sizin tarafinizdan engellendim Aussweiss ime el koydunuz ve ben bunu yine yasal sekilde aldim,siz simdi yine bana ayni zorlugu neden cikartiyorsunuz dedim.Bayan memur benim hüviyetimi aldi vermiyor,arastirma yapilacak size yazi gönderilecek diyor. Suraya bir imza atarsaniz size Aussweiss inizi veririm arastirmalarimizdan sonra durumunuza bakilir diyor.Tabi ben imza atmadim.Aradan birbucuk ay gecti bereket izine gitme olayi falan yoktu arada,acele yurtdisi olayimiz olsa al basina belayi hala haber yok.Baktim olacak gibi degil telefon aciyorum arastiriyoruz deyip yüzüme teli kapatiyorlar.Yakinimizda yabanciya yardim kurulusu vardi durumu onlara anlattim tamam biz hallederiz dediler.Ertesi günü sagolsunlar halletmisler telefonla beni arayarak Aussweiss imi gidip almami söylediler.Belediyeye gittigimde yine ayni kadin orada beni görünce yandaki odaya (Baujare 77 geldi diyor) duymayacagimi zannetti.Neyse bisey demedim utanmaz kadina hicbirsey demeden kimligimi verdi bende oradan ayrildim.Demek istedigim Rathauslarda dayatilan hicbir kagida imza taahüt imzalamayin söz vermeyin.Hakkiniz neyse onu arayin.Saygilar, kolay gelsin.