PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'da oturum hakkında yeni gelişme

haveri68
08 Mart 2016, 12:43
Almanya'da yaşayan yüz binlerce Türk vatandaşını yakından ilgilendiren yabancılar yasasında bazı değişiklikler oldu. Yeni yapılan düzenlenmelere göre, Türkiye'de uzun süre kalsa da belli şartları taşıyan vatandaşların Almanya'daki oturum hakkı iptal olmayacak.

Yabancılar dairesinden izin almadan Türkiye'de okul, iş, evlenme ve yurt dışına yerleşme gibi nedenlerle altı aydan fazla kalan Türk vatandaşlarının oturum hakları iptal ediliyor.

Bu durumda oturum haklarını kaybetmek istemeyen vatandaşların, Türkiye'ye gitmeden önce mutlaka bağlı bulundukları yabancılar dairesinden durumlarını gerekçelendiren gerekli evrakları yanlarında götürerek izin almaları gerekiyor. Bunun yanında süresiz oturum iznine (Niederlassungserlaubnis) sahip vatandaşlar için özel haklar var.

Alman vatandaşıyla evli bir Türk vatandaşı, söz konusu oturum hakkına sahip ise bu oturum hakkı iptal olmuyor. Söz konusu vatandaşların tek yapması gereken, Alman vatandaşı eşiyle birlikte yabancılar dairesine gidip Almanya dışında ve Almanya'ya döndüklerinde evliliklerinin devam edeceği beyanı vermek.

Yine Almanya'da en az 15 yıl kesintisiz yaşayan, bu oturum hakkına sahip olan ve 60 yaşını dolduran Türk vatandaşları, 12 ay içinde Almanya'ya gelmeleri halinde oturum izinleri iptal edilmiyor.

Ayrıca 15 yıl Almanya'da yaşayan, Niederlassungserlaubnis hakkına sahip Türk vatandaşları, altı aydan fazla Türkiye'de kalsalar da Almanya'ya geri döndükleri zaman geçimlerini (Lebensunterhalt) sağlayabilecek durumda iseler bu oturum hakları devam ediyor

Kaynak Hürriyet gazetesi

Gercekler
08 Mart 2016, 15:44
Haberin icerigi dogruda, bu yeni birsey degilki? Hürriyet yine ne yazacagini bilmedigi eski bir haberi yeniden basmis.

Ispat:
https://www.gesetze-im-internet.de/aufenthg_2004/__51.html

Mesela son cümlelerde bu 15 yil olayi zaten yaziyor.

Ya arkadaslar bu hürriyet ve sabah herkesin salak saniyor herhalde.

xmen1980
19 Ocak 2018, 02:39
Merhaba arkadaslar,

benim Babam ve Annem yaklasik 40yil Almanya da yasadiktan sonra (Babam Almanyadan emekli) Memlekete döndüler. Burada Alman Yabancilar dairesinden ve Bürgeramt dedigimiz yerden izin alarak (uzun yurt disinda kalabilmek icin) dönüs yaptilar.
Simdi Annem ve Babam yasli olduklarindan dolayi, ve kisin orada yapamadiklarindan dolayi benim yanima gelmek istediler. Eski pasaport da olan süresiz oturumu kabul etmeyip gecici turist vizesi verdiler (6 aylik). simdi yanimdalar. bugün Bürgeramta gittik ve benim daireye yazdirmak istedim. Ancak hic beklemedigim bir olayla karsilastim. bir memur direk olarak hayir olmaz vs. gibi sözlerle bizi kovmak mi desem göndermek mi desem buna benzer bir davranisla bizi bana göre biraz irkci bakisla her dedigimizi reddetti. Ancak cikis esnasinda yanimiza baska bir memur bayan geldi ve bize oturum icin onlarin zaten oturumu var, yanliz yeni pasaporta gecirmeleri gerekiyor dedi. ve burada anmeldung icin herhangi bir sorun olmayacagini söyledi.
Simdi bilen bir arkadasimiz var ise, bana yol gösterebilir mi. yani ben annem ve babami benim daireye nasil yazdirabilirim.
simdiden cevaplariniz icin tesekkürler

hekimoglu
19 Ocak 2018, 03:29
Arkadasim, anlattigin gibiyse sonradan gelen bayan memur dogru demis anne-baban giderken uzun kalabilme belgesi aldi ve gecerli süresiz oturmalarida vardiysa pasaport yenilemeden dolayi eski oturumlarin yeni pasaporta kaydini yaptiracaksinda eski pasaportlarin zamani cok gemistiyse cezai bir yaptirim söz konusu olurmu onu bilemicem. Birde bildiginiz gibi artik eskisi gibi oturum pasaporta vurulmuyor ayri bir kart veriliyor.

toprakakın
24 Eylül 2018, 10:22
Teşekkürler bilgilendirme için.

dreamceng
24 Eylül 2018, 12:46
Selam,Almanyadan emekli bir insan,ileri yasda vede hasta ise,yinede ,,Almanyaya giris cikismi yapmasi gerek..suresiz Türkiyede kalmasinin hic bir imkani yokmudur vediger sorum mecbur Almanyada bir yerde anmeldung mu olmasi gerek

hekimoglu
24 Eylül 2018, 13:08
dreamceng, var tabiki yanliz bazi seylere yinede dikkat etmek gerekiyor.

Almanyadan herhangi bir yardim alinmayacak, yabancilar polisinden 6 aydan fazla almanya disinda kaldiginda oturum hakkini kaybetmez diye bir belge alicaksiniz. Sigorta konusuna gelince Alman saglik sigortalari 6 aydan fazla Almanya disinda kalanlar icin Auslankrankenschein vermez, Türkiye den emeklilik varsa bu durumda Türkiyedeki sgk saglik giderlerini karsilamakla yükümlüdür.