PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dortmund daki Festi Ramazan

Aslan Bey
22 Haziran 2015, 19:32
Selam Arkadaslar Dortmund daki Festi Ramazan icin neler düsünüyorsunuz...? bence Ramazanla alakasi olmayan sadece para vurgunu icin kurulmus yaniliyormuyum

corumlu_fatih
22 Haziran 2015, 22:14
Ben bir kere gittim - fena değildi. Bu sene de gitmeyi düşünüyorum. Fiyatları biraz yüksek ama bana memleket havası veriyor.

Serkan1988
22 Haziran 2015, 23:49
Slm.., görmeye deger, herkez verdigi emeginin hakkini aliyor...
iyi eglenceler

ozhilal
22 Haziran 2015, 23:56
evet aslan beye katiliyorum,kesinlikle para vurgunu,ucmus bunlar,bakiyorlar ilgi var onlarda fiyatlari vuruyorlar,ben ordan stand almak istedim 1 metre icin 3500 euro,3 metrelik stan icinde 14000 euro dediler ,resmen ucmuslar,umarim adim adim arkasi kesilir,dünya acliktan kirilirken birilerini firsat avciligi yapmasi burnuma pis kokular geliyor,uyaniklik degil resmen soygun,haa aklimdayken söylim bölge kermeslerinin icinde olan biri olarak orayi kiralayanlar öyle ahim sahim fiyatlara degil vesselam,gitmedim gitmeyi de düsünmüyorum

ZSworld
23 Haziran 2015, 00:33
Orada satıcıların yapacak pek birşeyi kalmıyor. Stand ücretleri başını almış fiyatlar yüksek. Buda demek oluyorki müşterilerden ziyaretcilerden bunu çıkarmak. Aslında hangi bir satıcıya sorarsan o da aynı fikirde işine gelirse cünki rekabet çok isteyen kapıda bekliyor. Onun için yapılacak bir şey yok. :cool:

ozhilal
23 Haziran 2015, 00:48
zaten organizetörlerden biri sahis ismi vermek istemem ama pek paraya ihtiyaci da olmayan Dortmund bölge esnaflarindan büyük biri kazel textil in sahiblerinden biri,yani kimseye eyvallahi olmayan,
ilk basta bi camii hayrina baslatilan organizasyon para tatli gelince vede öne cikinca teskilat devre disi birakildi ve paralar privat kasaya akmaya basladi simdi pahalligindan bizde burdan dem vuralim

Marmara41
23 Haziran 2015, 09:56
Pazar aksami gittim Organize olarak güzel yapmislar giris fiyatlarini zam yapmislar zaten icerde millet parasini birakioyor

f4scistx
28 Haziran 2015, 23:17
gecen sene gitmistim bu sene daha gitmedim. topluluk kalabalik elbette güzel, ama dediginiz gibi okadar pahali olamaz. ama tabi sen girisi 20 euroda yapsan yine okadar kisi gelecek

posoflu007
29 Haziran 2015, 02:41
Slm dun ordaydim cook karabalikti yemek yiyecek yer yoktu ben yemeyimi saat 22:54 de yiyebildim anliyacagin hafta sonu fulll

hope41
29 Haziran 2015, 09:47
Eski forumda da genelde ayni konu acilir buna benzer seyler yazilirdi, bende yine ayni fikirlerimi beyan edeyim festi Ramazan hakkinda. Acikcasi ilk yapildigi sene, memleketteki Ramazan havasi olur diye cok büyük hevesle gidip büyük hayal kirikligi ile ayrilmistik. Sonraki senelerde ise sadece ara sira burada bulamadigimiz ve canimizin cektigi birseyi orda alip yemek disinda baska bir maksat ile gitmedik, o da iftar icin degil gece gec saatlerde :)

Iftari orda acmak kesinlikle akil isi degil, hele ki haftasonu ise kalabaliktan yediginize yiyeceginize pisman olabilirsiniz, hava biraz bozuk ve hafta ici ise cok kalabalik olmayabilir ama... Sira kavgalari, kizlarin küfürlesmeleri vs.. vs.. kisacasi Ramazan ile alakasi olmayan bir ortam sizleri bekler... ama vakti olan gec saat gidip ne bileyim varsa taze bir simit alir, ya da misir yer, maras dondurmasi yer filan onu tavsiye edebilirim :)

Son iki sene yapildigi yer ilk senelere göre daha iyi genis ama insanlar nasilsa geliyor diye sögüsleminde anlami yok, özellikle park ücretleri konusunda, tüm gece birakan ile bir saatligine gelenden ayni parayi almak mesela cok anlamsiz, yanilmiyorsam 7 EUR idi ama ben birsey alip ciksam yani yarim saatte biraksam yine ayni parayi istiyorlardi gecen sene.

Ben sahsen oraya gidecegime Duisburg daki büyük camiinin o kücük ama sirin Ramazan ortamini cok cok daha begeniyorum, hem DO daki kadar asiri kalabalik olmuyor, hem de caminin manzarasi bile en azindan Ramazan havasi vermeye yetiyor.

moralist
29 Haziran 2015, 12:52
slm,yanlis anlasilmasin,festi ramazan bir hayir kurumu degil,ticari amacli bir organizasyondur,tabiiki hedef para kazanmaktir,bana göre almanlara para yedireciginize hic olmazsa bir müslüman kurumu yesin,hemde sevap islemis oluyorsunuz ve allahin rizasini kazanmis oluyorsunuz

Sdt
29 Haziran 2015, 12:59
hafta sonu iftardan sonra, hele ki misafiriniz de varsa gidilebilecek bir yer :)
fiyat konusuna gelince, sonuc olarak böyle yerler genel olarak daha pahali...

rahatima düskün bir insan oldugumdan, kalkip iftari acmak icin oraya gitmem :D

Cengiz Bond
29 Haziran 2015, 22:27
slm,yanlis anlasilmasin,festi ramazan bir hayir kurumu degil,ticari amacli bir organizasyondur,tabiiki hedef para kazanmaktir,bana göre almanlara para yedireciginize hic olmazsa bir müslüman kurumu yesin,hemde sevap islemis oluyorsunuz ve allahin rizasini kazanmis oluyorsunuz

hayir kurumu degil, ticari amacli diyorsun, birde sevap islemis oluyorsunuz ve allahin rizasini kazanmis oluyorsunuz diyorsun...bir birine uymuyor.

baltali
08 Temmuz 2015, 01:56
hic gitmedim gitmeyide düsünmüyorum en iyi iftar evde yapilan hic yoktan temizmi degilmi biliyorum herkesin tabiki kendi zevki Allah oruclarimizi kabul eylesin INSALLAH selamun aleyküm cümleten

LocDog
08 Temmuz 2015, 02:09
hafta sonu iftardan sonra, hele ki misafiriniz de varsa gidilebilecek bir yer :)
fiyat konusuna gelince, sonuc olarak böyle yerler genel olarak daha pahali...

rahatima düskün bir insan oldugumdan, kalkip iftari acmak icin oraya gitmem :D

Sana katilliyorum usta

SesSizliK
08 Temmuz 2015, 04:30
evet aslan beye katiliyorum,kesinlikle para vurgunu,ucmus bunlar,bakiyorlar ilgi var onlarda fiyatlari vuruyorlar,ben ordan stand almak istedim 1 metre icin 3500 euro,3 metrelik stan icinde 14000 euro dediler ,resmen ucmuslar,umarim adim adim arkasi kesilir,dünya acliktan kirilirken birilerini firsat avciligi yapmasi burnuma pis kokular geliyor,uyaniklik degil resmen soygun,haa aklimdayken söylim bölge kermeslerinin icinde olan biri olarak orayi kiralayanlar öyle ahim sahim fiyatlara degil vesselam,gitmedim gitmeyi de düsünmüyorum

ahhh be kardes ne güzel yazmissin valla yazdiklarinin eksigi var fazlasi yok bi kac uyanik mübarek ramazan ayimizi kaynasma kültür adi altinda ticari vurguna cevirip bizlerin hassasiyetiyle para kazanma derdindeler neyse her zaman her yerde oldugu gibi dünya böyle hersey para pul menfaat olmus :(

Yigido
09 Temmuz 2015, 11:46
Oraya gidilecekse hafta ici gidilmesini öneririm. Hafta sonu cileden baska birsey degil

gokdeniz55
30 Kasım 2015, 10:44
zaten organizetörlerden biri sahis ismi vermek istemem ama pek paraya ihtiyaci da olmayan Dortmund bölge esnaflarindan büyük biri kazel textil in sahiblerinden biri,yani kimseye eyvallahi olmayan,
ilk basta bi camii hayrina baslatilan organizasyon para tatli gelince vede öne cikinca teskilat devre disi birakildi ve paralar privat kasaya akmaya basladi simdi pahalligindan bizde burdan dem vuralim

slm kardes kesinlikle camii hayrina baslatilmadi sonundaki amac ne ise basindaki amacda ayniydi bundan eminim cünkü dedigin kisiyi taniyorum sadece isin aslini anlatmak istedim ,fiyatlar bencede COK YÜKSEK

firstantepli
07 Haziran 2016, 19:20
Slm arkadaslar,

Ben nasil olursa bu hafta sonu ilk defa gitmeyi düsünüyorum. Giden oldumu bu sene nasil? Ve iftara yakin mi gitsek yoksa daha öncede giriliyor mu?

TipiTip
07 Haziran 2016, 19:59
Mübarek Ramazan ile alakası olmayan bir FUAR !!!!

ismini FESTİ RAMAZAN DORTMUND yerine

EXPO RAMAZAN DORTMUND koysalar daha Mantıklı

Gurbette yaşayan insanımızın cebinden parayı çekebilmek için yapılan bir Organizasyon

Giden kimse DİNİ bekleyişini yüksek tutmasın

FUARA gidiyoruz gezicez bol bol yemek yiyecez düşüncesi ile gitsin

Bu arada bütün İslam Aleminin Ramazanı Mübarek olsun

Memoli1976x
07 Haziran 2016, 20:08
Slm arkadaslar,

Ben nasil olursa bu hafta sonu ilk defa gitmeyi düsünüyorum. Giden oldumu bu sene nasil? Ve iftara yakin mi gitsek yoksa daha öncede giriliyor mu?

Ev Daire satin almak istiyorsan gitmeni tavsiye ederim. :D

f4scistx
07 Haziran 2016, 21:03
Ev Daire satin almak istiyorsan gitmeni tavsiye ederim. :D

yapma ya, o da mi cikti artik .
vay be mübarek olacak demek. hayirlisiyla herkesin evi olacak :D

yani eski konu. Ramazanla uzaktan alakasi yok. degisiklik icin iyi. her sey pahali. olmasa daha iyi . sadece insan kalabaligi baska bir sey degil görülmesi deger degil !

Impostor
07 Haziran 2016, 21:09
park yeri olarak stadin oraya gidebilirsiniz, ücretsizdir. haftasonu gidecekseniz kesinlikle iftardan sonra gece 12 ye dogru gidin. senede bir sefer yapilan bir organizasyon oldugu icin vede cogu insanimizin hertaraftan kalkip geldigi icin fiyat konusunda maglesef stand kiralarina uyarak asiri dozda zam yaptilar. bir iki sefer gidip vakit gecirebilirsiniz, ben sahsen gözlemeci teyzelerden peynirli yumurtali gözlemelerimi alip kaciyorum :)

firstantepli
07 Haziran 2016, 21:27
Hepinize tskler arkadaslar, bende 250km yol yapicam insallah. Bikere gidip bakayim ozaman. Impostor usta stadin oraya park yerin adresi var ücretsiz olan yerin. Ona göre naviye direk yazarim oranin yabancisiyiz.

moralist
07 Haziran 2016, 21:35
Kiskananlar catlasin,biraz fazla para verseniz ne olur sanki,müslümanin cebine giriyor

TipiTip
07 Haziran 2016, 21:40
Kiskananlar catlasin,biraz fazla para verseniz ne olur sanki,müslümanin cebine giriyor

Eminmisin Müslümanin cebine girdiğine

Kimse kıskanmıyor dikkatli oku

Müslümanlık altında milleti soyuyorlar

Hoşuna gidiyor yazdıklarına bakılırsa
herhalde soyanlardansin sende

Müslüman Müslümana zarar vermez

Ama oradakilerin hepsi kazıklama peşinde

moralist
07 Haziran 2016, 21:48
Burasi bir ticari amacli yapilmis organizasyon,ne bekliyordunuz ki,istemeyen gitmez bu kadar basit

Memoli1976x
07 Haziran 2016, 22:30
Burasi bir ticari amacli yapilmis organizasyon,ne bekliyordunuz ki,istemeyen gitmez bu kadar basit

Kardesim Allah askina Ev Daire Satisi Standlarinin Ramazan ile ne alakasi var aciklarmisin bana?

TV de Milleti soyduklari yetmiyor birde su Mubarek Günde Ramazan yani Din adi altinda Fuarda soymaya kalkiyorlar.

Milletin inanclarini kullanarak Ticaret yap, sonra gel Ticari amacli yapilmis Organizasyon de.

Biz Ticaret yapilmasin demiyoruz, ama yerli yerinde yapilirsa kimsede birsey demez, elbet ordakilerde para verdikleri icin cikarlarini düsünecek, ona birsey demiyoruz.

Misal Cocuklar icin eglence standlari yapilsaydi bunlarin yerine daha iyi olmazmiydi?

Emlak Fuari olsa hadi neyse, Adi üstünde Festi Ramazan.

Bir iki tane olsa gine iyi girisde komple Emlak Standi.

Ramazanda Ev aldimmi sevabmi islemis oluyoruz acaba???

neco54
07 Haziran 2016, 23:26
Kombasacancilara, Yimpas ve benzeri kuruluslara benzeyen yeni sirketlerin modern sekilde düzenlenmis ayak oyunlari.
Mübarek Ramazan ayi, benim gözümde onlarda inanan kisileri kaziklama ayi.

S&S

tolgahamburg
07 Haziran 2016, 23:37
Entegrasyon olmuş işte kimileri:):)

TipiTip
08 Haziran 2016, 11:24
Entegrasyon olmuş işte kimileri:):)

Derken ... ???

Antakya
08 Haziran 2016, 12:10
oturun evinizde, aileniz ile beraber huzur icinde iftarinizi acin.
Namazinizi kilin, sohbet edin. sicak cayinizdan yudumlayin tatlinizdan bir iki lokma alin. bundan daha iyi festi ramazanmi olur?

Neme gerek sirf ticari amac icin yapilmis eglencelere veya ona benzer yerlere. Bu ayni hristiyanlarin Weihnachtsmarkina benziyor. Onlarda senenin son 4 haftasinda buna benzer sözde dine dayanan fest yaparlar ama aslen alkolun su gibi aktigi ve ticaretin doruk noktasina vardigi bir yerden baska bir yer degildir.

Tabi bizimkilerde gerimi kalir? buna benzer uydurma festi ramazan adi ile bir organize yaparlar ve alkol haric her türlü isler cevrilir. Emlak satisi ne arar orda? Fiyatlar neden bu Kadar tuzlu? cocuklar icin oyun yeri mevcutmu? Namaz kilinacak bir yer varmi? vesaire vesaire...............ama festi ramazan ismi ne hikmetse.

Yazacak cok sey var, ama unut gitsin. Ister din sömürgesi olsun ister Politik fikir sömürgesi olsun....kendini akilli ve Kurnaz zanneden insanlar her Zaman iyi niyetli insanlari carpmak icin yasayacak ve bu igrenc islerine hic usanmadan sasmadan devam edecek.

Impostor
08 Haziran 2016, 12:27
mescit var, cocuklar icin oyun yeride var (Westfalenhallenin icinde) ama orasi yemeklerdende pahali, gecen yil iki yegenimle yarim saat durdum 70 € gitti :)

Sdt
08 Haziran 2016, 13:17
bu sene gitmedim ama,
gecen seneden hatirladigim kadariyla, acayip pahaliydi.

bi kere belki gezmeye gidilir, o kadar.

gentlement
08 Haziran 2016, 13:24
Bu fuara ilk 2 yil üst üste katilip ticari amacli stand acmis birisi olarak izlenimlerimi yazayim sizlere:

Bu fuari organize eden sirketin (Nelson Europe GmbH) sahibi Ergün Özkara´dir. Ortagi ise Kazel Textil´in sahibi Hasan Kazel´dir. Bir tanede "Finansman" saglayan ortaklari var ancak ben tanimiyorum ve bu kisiyide cok gizli tutuyorlar.

Ilk basladigi yil, konumu durumu ile Hasan Kazel ile birlikte arkalarina Süleyman Hilmi Tunahan Efendinin teskilatinida alip (Süleymancilar) yaptilar ve kendilerininde beklemedigi mükemmel bir baslangic yaptilar. Ramazan sonunda öylesine büyük bir kar elde edildiki (sadece giris ücretinden 1.500.000 EUR) ileriki senede teskilati bertaraf edip sahzi sirketleri adina yapmaya devam ettiler. Is hayir isinden kicip sirf "ahlaksiz" ticarete dönüsünce fiyatlarda artik "kaziklama" durumuna geldi.

Ben mesela ilk 2 yil 50 metrekare standa 5.500 EUR ödemisken, 3. yil 12.500 EUR istendi... Bu resmen insana kazik atmaktir... Dogal olaraktan artik katilmamaya basladim. Benimle birlikte ilk 2 yil katilip daha sonra birakan en az 30-40 stand sahibi var. Dikkat edin, heryil zaten degisik insanlar stand acarlar. Stand fiyatlarin bu denli yüksek olmasi dogal olarak oradaki satis fiyatlarinida yükseltiyor. Dikkat ederseniz stand acanlarin büyük cogunlugu ya sacma sapan tanitim standlari yada yemek standlaridir.

Aslinda söyleyecek cok sey var ancak gerek yok...

Sahzen ben kendim gezme amacli kimseye tavsiye etmem. Cünkü ihtiyaciniz olan hicbirsey yok... Schalke Pazari bile daha güzel smilie_ban_005

gamberoglu2000
08 Haziran 2016, 14:28
anlamadigim bir sey var burda sadece festi ramazan denilen eglence neden dortmundda sadece sevabi ordami baska yerde olmuyormu acaba?hadi burayida gecelim orasi kutsanacak kadar buyutuluyor milletin gozunde gitmedim gitmekte istemem burdaki millet gozunu kapatip istanbulda kendini bir hayir cadirinin icinde hayal ediyor halbuki turkiyede bile aslinda ticaret bu is adamlar ramazan gelmeye yaklastigi anda et sut yiyecek uzerine ne varsa zam geliyor ne hikmetse kitaptami yaziyor bu acaba diye merak ediyorum? ne derseniz deyin bu ramazan isi heryerde ticaretten baska sey degil sadece vatandasin haberi yok.

moralist
08 Haziran 2016, 16:24
Yalniz gentlement kardesimiz eksik yazmis Hasan Kazel ortakliktan ayrildi,evet dogrudur bu Süleymancilarin organizasyonu idi,arasina son iki yildir fethullah cemaati katildi ama onlar da bu sene ayrildilar,yani bu seneki olayda cemaat parmagi yok

Antakya
08 Haziran 2016, 16:34
Zaten sasirirdim bu malum cemaat olmasaydi.

moralist
08 Haziran 2016, 16:40
Evet,almanyada ticaret yapan firmalarin hemen hemen 80% süleymanci gerisi fethullahci cemaatine baglidir,cok büyük paralar dönüyor,bunlarin türkiyedeki malvarliklarini bi bilseniz aklinizi oynatirsiniz,bu derece yani

*05300
09 Haziran 2016, 16:43
Bir kere gittim, pisman oldum. Bir dahada gitmem.

akbaba
13 Haziran 2016, 21:18
arkadaslar Mannheim'daki festi ramazan bu sene varmi? icinizde giden oldumu?

gentlement
22 Haziran 2016, 11:25
Gecen sene kavga ciktigi icin Mannheim Belediyesi sadece 15 gün yapilmasina izin verdigi icin KESKIN TUNING bu yil yapmama karari aldi.

hope41
22 Haziran 2016, 13:10
Ilk acildigi sene büyük umutla gidip sonra tekrar gitmeme karari aldigimiz organize :)

Allahtan 20 dak. yakinimizda Duisburg Merkez Camii'nde kurulan kücükde olsa Ramazan cadirlari var da Festi Ramazan´a muhtac degiliz :)

Caminin görüntüsü bile yetiyor insana, hele birde iceri girip namazi kildin mi... mis :)

.onur
25 Haziran 2016, 10:57
Acaba saat kacta aciliyor ve günün her saatinde yemek yenebiliniyormu

derebogazli
25 Haziran 2016, 11:25
Selam Arkadaslar Dortmund daki Festi Ramazan icin neler düsünüyorsunuz...? bence Ramazanla alakasi olmayan sadece para vurgunu icin kurulmus yaniliyormuyum

Katiliyorum sadece ticari amaci olan biryer
gerci su zamanda parasiz hicbirsey yokki paran olmazsa insanlar selam bile vermiyor belki para falan isterlerdiye uzak geciyorlar yanindan uzun lafin kisasi mevzu sanki baska bir yerlere cikacak vesselam

Mr.Robot
25 Haziran 2016, 19:23
Emlakcilarin daireleri bu dünyadanmi yoksa öbür taraftanmi?

Adrenalinnrw
25 Haziran 2016, 19:24
Birkac ortak tarafindan 7 Euro Park parasi ve 2 Euro giris ile baslayan En ucuz yemegin 5 Euro oldugu iceceklerinde keza ona yakin bir fiyatla standlarinda müsteri kapmacasi yasanan ve cadir kiralarinin 15000 Euro oldugu ramazani bilmem ama sahipleri icin tam bir FEST

Impostor
26 Haziran 2016, 12:57
Acaba saat kacta aciliyor ve günün her saatinde yemek yenebiliniyormu

18:00' da aciliyor gece sanirim saat ikiye kadar (önceki seneler sahura kadardi)

azhit
13 Temmuz 2016, 23:28
Aslinda RAMAZANDA Milleti kaziklama festivali olmasi lazim ama festi ramazan demisler türk islam kültürü diyorlar sanki oraya gitmezseniz orucunuz kabul olmayacak gibi konusuyorlar

organize edenler kim olursa olsun bence ne türklükle alakalari var ne de Islamiyetle

aslinda sormak lazim ramazanda oraya oruclu gelen kac kisi ye iftar yaptirmislar ya da sormali diyor insan bizim kültürümüz diye bize yutturmaya calistiklari Rezillik degil mi ?

sormak lazim aslinda bizim dedelerimiz ebelerimiz zamaninda her sehirde festi ramazan varmiydi acaba ?

türk kültürü diyorlar ben türkiye de böyle bir rezilligi görmedim

bayramda senlik olur türk kültüründe bayramdan önce degil

almanlara entegre olmak dedikleri sey bu olsa gerek

gitmiyorum gitmedigim icin de hayatimda bir seyler eksik kalmis gibi hissetmiyorum

huseyinx64
15 Temmuz 2016, 03:21
oraya gideceginize dogru dürüst bir restaurant a gidin en güzeli gitmedim gitmem de yankesici olmuslar.

BYsabir
20 Şubat 2017, 16:40
Arkadaslar bu sene meraktan gimeyi düsünüyordum ve burada giden arkadaslarin yazdiklarini okuyunca malesef vazgectim paramla rezil olmaya hic tahamülüm yok herzamanki gibi Stuttgart ve Mannheim benim icin en uygunu,cünkü ben rahatima düskünüm ve fazla stresse gelemem.

akbaba
28 Mayıs 2017, 00:52
bu sene Mannheim veya dortmund'a Ramazan cadirina giden olursa,tecrübelerini yazsinlar arkadaslar...
veya gidipde tavsiye edebileceginiz yer varsa yazin, maksat dürüm-kebap yemek degil, ailecek bir Ramazan aksami gecirip,iftar-teravih, Ramazan havasi yasamak istiyorum...

SesSizliK
28 Mayıs 2017, 01:05
konuda adi gecen yer tamamen TiCARi amac icin kurulmus milliyetcilik ve dini duygulari kullanarak para kazanilan bi ortam eger ORUC tutmuyorsaniz gidin cesit cesit degisik YÖRESEL gidalardan yiyin. eger 17 saat oruc tutupta orda iftar acayim diyorsaniz paranizla rezil olmayada razi olun.

akdenizli33
28 Mayıs 2017, 01:07
arkdaslsar dortmundaki buyik camiler iftar veriyorlarmi her aksam.

gezgin38
28 Mayıs 2017, 02:04
Dortmund da Osman Gazi Camii her aksam iftar veriyor diger büyük camiiler veriyormu bilemeyecegim genelde hafta sonlari veren camiler var.

Duisburg marxloh camiide de iftar veriliyor duyduguma göre ve festi ramazandan daha iyi oldugunu cogu arkadaslarimdan duydum bu yil insallah orada bir iftara katilmak istiyorum, cogu arkadaslarin bu konuda yazdigi gibi bende festi ramazanin , ramazan ayi ile hic uzaktan yakindan alakasi yok adamlar sermaye dökmüsler.

atsiz77
28 Mayıs 2017, 02:18
Dortmund Büyük Ülkü Oçağında Ramazan boyunca her akşam iftar veriyoruz.
Tüm özbeceriksiz ailesini bekleriz.

Yer: Münsterstr 258b
44145 Dortmund
eski depo'nun yanı.

akbaba
28 Mayıs 2017, 02:36
ben hersene Ramazanda bir aksam,Mannheim'daki Ditib Yavuz Sultan Camii'ne giderim.cok güzel Camii,gecen sene iftar acmak icin önce carsidaki Restoranlara gittik,inaninilir gibi degil ama koca carsida bütün restoranlar doluydu,birazda mecburiyetten Camii'de iftar acalim dedik,cok ilticaci vardi,oraya yakin bir kamp varmis,ordan iftara geliyorlarmis.yine yaziyorum,maksat yemek-icmek degil,hemde hepsinin ayri bir tadida oluyor.
Ben Ditib Mannheim Yavuz Sultan Camiisinde bir teravih kilmanizi ederim. Darmstadt Atib Eyüp Sultan Camiiside güzel.

yalanmi
29 Mayıs 2017, 16:07
Ben 2 defa gittim ama bundan sonra yanindam bile gecmem
6 aileli birisi icin cok pahali
Zaten oraya varmadan benzin giris ücreti park ücreti
Felan derken tahminen 30€ gitti daha iceri girmedin yav 😊😊
Icerdede 50-80€ arasi gerisini hesaplayin artik
Buna ragmen eve varana kadar tekrar acikiyosun

MEGAbond
29 Mayıs 2017, 23:32
fest-i ramazan dortmund su an starda gösteriyorlar,bakmak isteyenler bakabilir.

samu
30 Mayıs 2017, 09:37
Dortmund Büyük Ülkü Oçağında Ramazan boyunca her akşam iftar veriyoruz.
Tüm özbeceriksiz ailesini bekleriz.

Yer: Münsterstr 258b
44145 Dortmund
eski depo'nun yanı.

Depo Dortmunda komple kapandimi yoksa baska bir yeremi tasindi ? Ben arada oraya alisverise ugruyordum, yokmu artik ? :(

samu

hope41
30 Mayıs 2017, 10:16
Hala yapiliyor mu fest-r Ramazan ya... ve hala giden var mi :)

Saka bir yana, ben oraya gitmek gibi bir hatayi ilk acildigi sene yaptim, sonrasinda da bir gece gec saatte ordan gecerken simit almak icin girdim o kadar.

Eger hala ayni sekilde devam ediyorsa ortam olarak kesinlikle tavsiye etmem. Giderim DU daki merkez camiisindeki kücük ama sirin kermese... karsimda o caminin güzel manzarasi, alir cayimi icerim, dondurmami yerim.... en güzeli bence en azindan caminin maneviyati yeter!

Ama sorun sadece organizede degil birazda bizim insanimizda, ben kizlarin sira kavgasi icin küfürlestiklerine sahit oldum DO daki festi Ramazan da, iclerinde kapali kizlar bile vardi. Sen memleketten uzak gurbette böyle bir organizenin oldugunu duyuyor, ulan be biraz memleket havasi alalim, Ramazan ortami filan diye gidiyorsun ve bu manzara ile kasrilasiyorsun! Kapidan girenlerin sulari aliniyor icerden alsinlar diye vs.. vs....

Hele ki iftar icin kesinlikle o cile cekilmez, arkadaslar yazmis zaten, rezil olur birde üstüne ac kalirsin :)

Ha illa da gideyim diyenlere tavsiyem ise, iftari yapin bir camide, yakinda camiler var iftar veren ve daha sonra gidin.

hope41
30 Mayıs 2017, 10:18
Vay beeee, zaman nasilda geciyor... benim aklimda bu konuya eski forumda cevap yazdigim kalmis... simdi baktim ki ilk sayfada yorumum var :) Neyse tazelemis olduk bilgileri genelde yeni okuyanlar son güncel olan mesajlari okur :)

Mr.Robot
30 Mayıs 2017, 10:27
Gercekten su iceriye gecirmek yasakmi? Sebebi nedir acaba, terörmü? Hayret ettim dogrusu.

Bende ayni hatayi bir kere yaptim, bir daha bedava bile olsa gitmem.

hope41
30 Mayıs 2017, 10:34
Gercekten su iceriye gecirmek yasakmi? Sebebi nedir acaba, terörmü? Hayret ettim dogrusu.

Bende ayni hatayi bir kere yaptim, bir daha bedava bile olsa gitmem.

Su an hala ayni mi bilmiyorum, birkac yildir gitmedim yazimda da belirttigim gibi. Terör filan degilde icerde ki esnaftan su alin diye yapiyorlar :)

Yani simdi sunu anlarim... adam cantasina doldurur disardan aldigi yiyecekleri filan iceri girer.. dersin ki abi icerdeki esnaf buraya bir para veriyor burda is yapmak icin onlarida düsünmek lazim o adama izin vermezsin ama insanlar sicakta geziyor yanlarinda cocuklari bebekleri var, iki üc sise su olacak tabi ki cantalarinda. Zaten oraya giren insan illa ki ordan birseyler alip yiyor iciyor... ama hesab etmedikleti sey iste böyle kücük seylerden cok kimse oraya gitmekten vazgeciyor.

TipiTip
30 Mayıs 2017, 10:35
Festi değilde Festival Ramazan olmalı

Ticari cikar pesinde kosan kisilerin Ramazan ismi altında

Düzenledikleri bir Kermes 95% ticari çıkar 5% öyle böyle düşünceler

Bana 20 km iki kere gittim

Vatandaş nasıl kaziklanir gidin görün

Hatta kendiniz kaziklanip geri gelin

Yemek fiyatları 3 Michelin Yıldızlı Lokanta sanki

Diğer fiyatlarda aynen uçuk

Mklletin Dini ve Milli duygularından faydalanıp boruyu dösüyorlar

Bir yakin arkadaşın Türkiyeden akrabası geliyor
Tesbih satıyor

Adamn dediği !! Abi millet efsunlanmis gibi ne fiyat biçersen biç ödüyor alıyor

50 euro civarındaki tesbihleri 125 -150 Europa satıyorum diyor

Ne diyem Ramazaniniz hayırlı olsun

Not: şimdi dersiniz ya neden iki kere gittin kaziklandin diye

İlk gidişim çoluk çocuk istedi merak ettik gittik pişman olduk

İkincisinde Türkiyeden misafirim vardı onlar istedi

MEGAbond
30 Mayıs 2017, 13:21
Festi değilde Festival Ramazan olmalı

Ticari cikar pesinde kosan kisilerin Ramazan ismi altında

Düzenledikleri bir Kermes 95% ticari çıkar 5% öyle böyle düşünceler

Bana 20 km iki kere gittim

Vatandaş nasıl kaziklanir gidin görün

Hatta kendiniz kaziklanip geri gelin

Yemek fiyatları 3 Michelin Yıldızlı Lokanta sanki

Diğer fiyatlarda aynen uçuk

Mklletin Dini ve Milli duygularından faydalanıp boruyu dösüyorlar

Bir yakin arkadaşın Türkiyeden akrabası geliyor
Tesbih satıyor

Adamn dediği !! Abi millet efsunlanmis gibi ne fiyat biçersen biç ödüyor alıyor

50 euro civarındaki tesbihleri 125 -150 Europa satıyorum diyor

Ne diyem Ramazaniniz hayırlı olsun

Not: şimdi dersiniz ya neden iki kere gittin kaziklandin diye

İlk gidişim çoluk çocuk istedi merak ettik gittik pişman olduk

İkincisinde Türkiyeden misafirim vardı onlar istedi

aga, götür beni gittigin yere:cool:
ic masrafcigim olmaz bea:o

fuk_18
30 Mayıs 2017, 13:58
arkadaslar bende augsburg da yasiyorum tv lerde cikti bu festi ramazan gitmeyi dusunuyorduk burdan kalkip dortmunta ama %90 insan gitmeyin diyor degmezmi gercekten bu kadar yol yapip oraya gitimeye

hOrOz
30 Mayıs 2017, 14:22
arkadaslar bende augsburg da yasiyorum tv lerde cikti bu festi ramazan gitmeyi dusunuyorduk burdan kalkip dortmunta ama %90 insan gitmeyin diyor degmezmi gercekten bu kadar yol yapip oraya gitimeye

o kadar yolu gitmenin ne anlamı var

git bir Türk Lokantasında da iftarını aç

MEGAbond
30 Mayıs 2017, 14:35

illaki gezicem diyorsan,,,buraya gelirsin -----> marxloh merkez camii (Duisburg) Almanyanin kölndeki cami olmadan önce,en büyük camisiydi.$u an ikinci büyük cami.

altinda restauran var,,bahcesinede ramazanda kermes kuruyorlar.gider orda güzel bir yemek yersin ailecek,,birde teravih kilarsiniz. camiye yakin Türk dükkanlarida var gezer dolasirsiniz.

google amcadan resimlerden görebilirsin camiyi ok78rcp

illaki fest-i ramazan dortmunduda görmek isterseniz. 46 km biraz daha yol alip dortmund da festi ramazanda künefe yersiniz,mesela örnegin.artik künefeyi kaca yersiniz bilemem:cool:

http://www.muhabirce.de/sites/default/files/images/news/2016/06/duisburg_merkez_camisi.jpg

hope41
30 Mayıs 2017, 14:45
illaki gezicem diyorsan,,,buraya gelirsin -----> marxloh merkez camii (Duisburg) Almanyanin kölndeki cami olmadan önce,en büyük camisiydi.$u an ikinci büyük cami.

altinda restauran var,,bahcesinede ramazanda kermes kuruyorlar.gider orda güzel bir yemek yersin ailecek,,birde teravih kilarsiniz. camiye yakin Türk dükkanlarida var gezer dolasirsiniz.

google amcadan resimlerden görebilirsin camiyi ok78rcp

illaki fest-i ramazan dortmunduda görmek isterseniz. 50-60 km biraz daha yol alip dortmund da festi ramazanda künefe yersiniz,mesela örnegin.artik künefeyi kaca yersiniz bilemem:cool:

DO da Festi ilk acildigi sene Hatay´dan künefeci gelmisti. Hatay´a gidemedim hic, künefeyide severim... dedim madem firsat ayagima gelmis su meshur Hatay künefesini deneyelim... maalesef hayal kirikligi oldu begenmedim hic. O kadar da sira vardi millet üst üste bekliyordu sirada neredeyse! Dogru mu bilemem ama sanirim Hatay künefesini yapan adamm gümrükten peynirleri gecirememis, ondan dolayida burdan baska peynir kullanmak zorunda kalmis diye duymustuk o sene...tabi ki bu demek degil ki hatay´in künefesi iyi degil, illa ki gidip orda iyi bir yerde yemek lazim.

Duisburg´da ki kermesteki künefe cok daha iyi :)

Ama arkadas madem ki o kadar yoldan gelecek, gelmisken ona tavsiyem, iftar icin DU a gitsin, teravih namazini da orda kilsin, ilerleyen saatte DO a gecsin gece hem daha tenha ve sakin olur, en azindan görmüs olur orayida!

fuk_18
30 Mayıs 2017, 15:22
Duisburg daha iyi diyorsunuz otelde kalcaz birde kalacak yer olmadigindan bu kadar masrafa degmez yani diyorsunuz festi ramazan

hope41
30 Mayıs 2017, 15:34
O kadar yol gelinmez kardesim... ama izinin vaktin vardir bu taraflara gezmeye gelirsin kalacak yerinde olur filan ayri konu yoksa TR ye bilet al atla git Eyüp de iftar yap gel daha iyi :)

dreamceng
30 Mayıs 2017, 22:22
3 yil once bir kere gitmisdim,bir daha aslaaaaaaaaaaaa...oyle bir kavga cikdiki,onca insanin icinde ana avrat kufurler,her sey havaya ucdu,tam bir rezalettt

SesSizliK
31 Mayıs 2017, 02:04
3 yil once bir kere gitmisdim,bir daha aslaaaaaaaaaaaa...oyle bir kavga cikdiki,onca insanin icinde ana avrat kufurler,her sey havaya ucdu,tam bir rezalettt

inanirim millet oraya gelince Mübarek ramazan ayinin sevkini unutup sanki antalya caddelerinde geziyormus gibi dolaniyordu herkes bi sekillerde bayani erkegi tekrar söylüyorum ORUC tutmuyorsaniz gidin gezin yiyin icin nasilsa iftar saati bekleyip yemek sirasi derdiniz olmicak. onun haricinde oruc tutan insanin orada isi olmaz.

TipiTip
31 Mayıs 2017, 10:57
inanirim millet oraya gelince Mübarek ramazan ayinin sevkini unutup sanki antalya caddelerinde geziyormus gibi dolaniyordu herkes bi sekillerde bayani erkegi tekrar söylüyorum ORUC tutmuyorsaniz gidin gezin yiyin icin nasilsa iftar saati bekleyip yemek sirasi derdiniz olmicak. onun haricinde oruc tutan insanin orada isi olmaz.

Haklisin oda ayri bir olay

Gezenlerin büyük cogunlugunun elinde su sisesi
Yada yemeye birseyler

Yani gelenlerin 70% oruc tutmuyor
Onun haricinde tutanada saygi yok

Ama ticari olarak orda satis yapanlarinda isine geliyor oruc tutmayanlarin gelmesi

Relax bir sekilde cay kahve muhabbetinde istedikleri satisi yapiyorlar

Oruclu Ac adama ne satarsin ? Adam ticareti düsüncek durumda degilki

bambumbam
31 Mayıs 2017, 11:03
Vallahh ramazanda bende gitmeyi düsünüyordum, Frankfurtdan facebook da bewertunglari okudum biraktim ve vazgectim,
ama bence 1 kere gitmek görmek iyi olabilir, hic olmazsa aklinda kalmaz,

Fiyatlarin pahali oldugunu duydum :( artik karar siszin

smeilet
31 Mayıs 2017, 16:03
Bende önce merak edip gitmeyi düsündüm ama gidenlerin anlattiklari ve yapilan yorumlar yüzünden gitmedim.Gitmeyi de pek düsünmüyorum.

servo1453
01 Haziran 2017, 02:48
selam arkadaslar ,

bende cocuklarin israri sebebiyle gitmek zorunda kaldim .

-yiyecekler rezalet ( nasil olsa adamlar vur kac yapacak )
-fiyatlar ucmus ( terbiyesizlik bu fiyatlarin kontrolu yokmu )
-ailece gidilecek bir yer hic degil ( ne kadar maganda serseri varsa orda )
-giris icin 2 euro adam basi para aliyorlar ( ulan icerde zati dünya kazik yiyoruz giris parasi niyeki ? )

Nacizane fikrim SAKIN HA SAKIN GITMEYIN ( giderek bu sahtekarlari destekliyoruz )

fuk_18
01 Haziran 2017, 03:34
ca. 600 km yol gitmeye degmez yani bir festi ramazan icin o zaman kalsin artik insallah birdakine türkiyede karsilariz ramazani serifi

melih1998
05 Haziran 2017, 22:39
Selam arkadaslar.Dün köln den Hareket etmeden önce google arastirdim basta dortmund westfalen stadyumu yaninda bir adrese yönlendim.oraya vardigimda ben haric tüm türkler belcikadan,hollandadan gelenler vardi.tabiki adres önceki adres.herkes birbirine soruyordu nerde?Oradaki bir almana sordugumuzda simdiki aktuel adresi verdi tekrar arabaya binerek yeni adresine gittigimde,iki kilometreden kebab kokulari derken parklar full yer yok,ilgi yoklos karanlik yollardan gecerek kimse yok soracak herkes birbirine soruyor derken bilet kuyruguna girdik kuyruk beklerken iftar vakti geldi baktim bitmeyecek geri döndüm.Baska yerde iftarimi actim,tabi 1 saat sonra iftarimi acmak nasip oldu.Tavsiyem uzaklarda oturuyorsaniz gelmeyin..Rezillik kepazelikden baska bi sey degil yaziklar olsun..

Emir01
06 Haziran 2017, 00:54
biz bikere ailecek gittik bir daha kesinlikle gitmem. Iftari 1 saat gec acmak garanti.
Bakalim Duisburgdaki Camiye ugramak lazim herkes orayi tavsiye ediyor.

akdenizli33
06 Haziran 2017, 01:43
arkadaslar duisburgta iftar nasil olyuor yani herkese acikmi yoksa ucretlimi olyuor bilgisi olan varmi

hope41
06 Haziran 2017, 10:07
arkadaslar duisburgta iftar nasil olyuor yani herkese acikmi yoksa ucretlimi olyuor bilgisi olan varmi

Herkese acik iftar ücretsiz yok. Disarda kermes kisminda bircok stand var, hepsinde degisik seyler satiliyor, istediginden alip yiyebilirsin.

Caminin altinda önceden rezervasyon yaptirip özel bir salonda iftar yapabiliyorsun ama biraz pahalidir.

Sanirim ordan isteyen tabildot da alip disarda yiyebiliyor, 10 eur onun fiyati galiba, bu sene gidemedim henüz. Birde disardaki cimenlerde isteyen evden yemegini getirip piknik tarzi yani yemegini yiyebiliyor. DU da kalan bir abi gecen sene artik kaldirdilar onu demisti.. bu sene durum nedir bilemiyorum.

Ama dedigim gibi canin neyi cekerse git bak, standlardan kendin alip orada yiyebilirsiniz.

atsiz77
06 Haziran 2017, 11:23
Ben cumartesi Duisburg'da özel salonda iftar programına katıldım.
Kişi başı fiyat 14€ sabit çocuklar dahil, eğer 1-6 yaş arası çocuklara servis açılmaz ise ücretsiz.

İftardan 30 dakika önce canlı müzik var, her masaya çorba geliyor ve daha sonra açık büfe var.
Çok çeşit yemekler var ben çok memnun kaldım, masalarda cola çanta asitli ve asitsiz birer şişe var ve tatlısı ve salatası
mevcut. Önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor yanlız.

giresun_28
06 Haziran 2017, 11:49
Hepinize selamlar arkadaşlar,

Pazar günü bizde ailece (değişiklik olsun diye) "Ramazan Diyari" Duisburg'a gittik ve kişi bası giriş 2€ ödedik!! (çocuklar bedava)

İftarımız orda açmadık sadece gezip görmeye gittik :) kendi görüşüm ise asla değmez!!

Ama eğer Duisburg'a gidecek olursanız (bizde orda iftarımız açtık) "armada -Buffet- duisburg" tavsiye ederim!

Kişi bası 14,90€ "all you can eat" Ramazan'a özel yapmışlar herhalde. Biz gittik çok memnun kaldık :)

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor...

hope41
06 Haziran 2017, 15:13
Hepinize selamlar arkadaşlar,

Pazar günü bizde ailece (değişiklik olsun diye) "Ramazan Diyari" Duisburg'a gittik ve kişi bası giriş 2€ ödedik!! (çocuklar bedava)

İftarımız orda açmadık sadece gezip görmeye gittik :) kendi görüşüm ise asla değmez!!

Ama eğer Duisburg'a gidecek olursanız (bizde orda iftarımız açtık) "armada -Buffet- duisburg" tavsiye ederim!

Kişi bası 14,90€ "all you can eat" Ramazan'a özel yapmışlar herhalde. Biz gittik çok memnun kaldık :)

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gerekiyor...

Girisi parali mi yapmislar DU Camii´ndeki kermese? Hayret, her sene ugrardim, sadece caminin karisindaki parka arabayi birakirsak para aliyorlardi, o da normal sorun degil ama demek artik kermese girisi de parali yapmislar.

aslankral
06 Haziran 2017, 16:44
Girisi parali mi yapmislar DU Camii´ndeki kermese? Hayret, her sene ugrardim, sadece caminin karisindaki parka arabayi birakirsak para aliyorlardi, o da normal sorun degil ama demek artik kermese girisi de parali yapmislar.

Duisburg Ramazan Diyari ile Duisburgdaki Merkez Camii ayni yer degil, Ramazan Diyari Duisburg Pipolino alaninda yapiliyor giris 2 Euro ve yaninizda yiyecek icecek getirmek yasak.
Duisburg-Marxlohdaki Cami sadece park ücreti var 1 Euro, giris bedava.

hope41
06 Haziran 2017, 17:34
Duisburg Ramazan Diyari ile Duisburgdaki Merkez Camii ayni yer degil, Ramazan Diyari Duisburg Pipolino alaninda yapiliyor giris 2 Euro ve yaninizda yiyecek icecek getirmek yasak.
Duisburg-Marxlohdaki Cami sadece park ücreti var 1 Euro, giris bedava.

Sagol hatirlatma icin, ben Du diye görünce direk merkez camii sandim yani ordaki Diyari kismini atlamisim :)

Orayi ilk kez duydum ya.. demek ki artik cogaliyor bu tip yerler talep cok olunca.

knylm
09 Haziran 2017, 02:16
Ben Duisburgda kaliyorum.Arada gezme amacli iftardan sonra Merkez cami nin oraya gidiyorum.Park icin biraz dolasin.300-500m de bulursunuz.Sadece degisik bir havasi oluyor.
Yoksa Ramazanmis festivalmis.Bence hikaye.Oralar artik sadece ticaret amacli.Mekan paralarida cok ucuk.Satis fiyatlarida cok ucuk.Disarda gidip iftar yapacagim diye giderseniz rezil olacaginiz kesin.Ne sira gelir.Nede rahat oturacak yer bulabilirsiniz.Caminin altindaki kisim nasil bilmiyorum.Rezervasyon yaptirilirsa iyi olacagi kanaatindeyim.

Gelelim Dortmund a.Birkac gün önce komsum misafirlerini alip gitmis.Ne iftarlik alabilmisler ne sahurluk.Cok kalabalik ve sira gelmiyor dedi.Fiyatlar cok ucukmus.Kisacasi paranla rezil olcaksan git dedi.Yakinda kalanlar icin gezme amacli iyidir.Yoksa Festi ramazan müsteri cekmek icin güzel isim.Gerisi sadece ticaret.

akdenizli33
09 Haziran 2017, 02:47
[QUOTE=knylm;154370]Ben Duisburgda kaliyorum.Arada gezme amacli iftardan sonra Merkez cami nin oraya gidiyorum.Park icin biraz dolasin.300
ardasim ben hagenden kaliyorum cumartesi duisburgta isim var bana bir diyanet camisi varmi tavsiye edecegin iftar veren

Techniker
09 Haziran 2017, 10:06
ticaretten baska bir sey degil,ramazanla hic bir alakasi yok,bir de giris parasi 2€ aliyorlar,yok yere..

aslankral
09 Haziran 2017, 18:30
[QUOTE=knylm;154370]Ben Duisburgda kaliyorum.Arada gezme amacli iftardan sonra Merkez cami nin oraya gidiyorum.Park icin biraz dolasin.300
ardasim ben hagenden kaliyorum cumartesi duisburgta isim var bana bir diyanet camisi varmi tavsiye edecegin iftar veren

https://www.ditib-du.de/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=94

Hocam Duisburgdaki Ditibe ait Camiide iftar ki$i ba$i 14 Euro, Telefon edip rezarvasyon yaptirmaniz lazim.
Restauranti var orada iftar veriliyor yemekleride lezzetli ve doyurucu cokda ho$ bir ortam var,
iftardan önce Semazen ve ilahi grubu geliyordu , bu sene varmi bilmiyorum daha gitmedim.
Di$arida meydanda Car$i var orayida gezebilirsiniz.