PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emekli ve Kesin Dönüs

esmerkral
06 Mart 2016, 14:25
Degerli dostlar bu konuda tecrübeli arkadaslar yazarsa sevinirim. cünkü konu öyle önemliki hepimizi ilgilendiriyor ve tecrübe sahibi olmakta yarar vardir diye düsünüyorum.

1. almanyada 50 yasindaki süresiz malulen emekli bir kisinin kesin dönüs yapma hakki olabilirmi ?

2. malulen emekli birisinin kesin dönüs ettiginde almanyadaki emekli parasini türkiyeden cekebilmesi icin türkiyeye nasil aktaracak ? nerelere basvurmasi gerekir ?

3. tabikine duyuma göre kesin dönüs edildiginde emeklilerden 20% kesinti oluyormus bu durum ne kadar dogru ?

4. malulen erken emekli birisinin kesin dönüs etmek istenildiginde sizlerin bilgileriniz ve görüsleriniz nedir ?

sswiss
06 Mart 2016, 14:48
isvicredeki bir örnegi vereyim ,ki avrupa yasalari hemen hemen aynidir diye düsünüyorum .bu arada bende malulen emekliyim

Gecen yil cok samimi oldugum bir arkadasim (55 yasinda) oda malulen emekliydi ve yaklasik 1800 frank aylik aliyordu isvicrede gidip arastirmis ve Türkiyeye kesin dönüs yapma karari aldi.
Bu arkadaslar ayni memleketliyiz ben 5 ay önce türkiyeye gittim ve bu arkadasla bulustuk trkiyede.
tüm herseyi sordum

isvicredede sizin yazdiginiz gibi hep anlatilirdi bizim türkler arasinda yok kesinti olacak yok su olacak yok bu olacak

kesin dönüs yapabilirsin malulen emeklilik süren ömür boyu olmasa bile malulen emekliligin bitis tarihinde bulundugun ülkede sosyal sigortada randevu verilip sagliginin son durumuna göre tedavi edilip ve devamlilik kararina orada varirlar.

aylik konusunda (isvicrede) ne aliyorsan kurusu kurusuna bulundugun ülkeye gönderiliyor.

yapmam gereken gittigin ülkede bulundugun sehirde bir konto aciyorsun fark etmez döviz veya TL kontosu ancak döviz tavsiyemdir cünkü para yurtdisinda döviz olarak TR ye giriyor orada konton TL ise banka ucuza TL ye ceviriyor ama euro konto acarsan para euro olarak gelir kontona sende euro olarak cekersin istedigin yerde bozarsin.

benim arkadas TL hesabi acmis bilmediginde diyor ayligim ayni isvicredeki gibi geliyor ancak konto TL oldugu icin banka otomatik bozup TL kontosuna koyuyormus .

isvicre para birimi frank ama isvicrede malulen emekli olan ve isvicreyi terk eden kisiye parayi euro olarak gönderiyor .

tolgahamburg
06 Mart 2016, 17:16
Maluliyet Aylıklarının Türkiye’ye kesin dönüş yapılması halinde kesilmesi

İşgücü kaybı yanında Alman iş piyasasının durumu da dikkate alınarak bağlanan malullük aylıkları, Almanya’dan kesin olarak ayrılarak Türkiye’ye gidilmesi halinde ya tamamen kesilmekte ya da “meslekte iş göremezlik†aylığına dönüştürülerek 1/3 eksiği ile ödenmektedir. Bu durumda olanların kesin dönüş yapmadan ilgili Alman Sigorta Kurumu’ndan bilgi almaları yararlarına olacaktır.Çünkü tc yaptığı her ülkeyle sosyal güvenlik antlaşması farklıdır.

yilmaz68
06 Mart 2016, 17:40
Almanya'da 6 sendir malulen emekliyim her 3 senede bir uzattılar bu sene sonu tekrar uzaması lazım, benim maaşım burada almaya'da bir bankaya geliyor deutschebank ben Türkiye'de 1 sene kaldım paramı oradaki bankadan banka kartıyla çektim her çekmede 11.99 € kestiler.

Hiç bir sorun olmadı şimdi izine almanyaya geldim yakında geri döneceğim ağustosta tekrar gelip uzatmak için dilekçe vereceğim, hayırlısı olsun.

haveri68
06 Mart 2016, 18:37
Arkadaslar konu yine yanlis yere gidiyor yilmaz 68 verdigi bilgiler ,yaniltmasin o benim hemserim 68 ,ama yanlis anlamasin
1. Bir kisi resmi olarak 6 aydan fazla bir yil icerisinde almanyadan ayrilirsa izinsiz olarak yada ben bilmedim diyerek almanyadaki bütün haklarini ihlal eder ( is sinir disina kadar gider )
2. Almanyadan izin alarak ayrilirsa bu konuda bilgim yok .
3. Bir kisi 6 aydan fazla türkiyede kalirsa türkiyede vergiye tabidir ,almanya da vergiye tabi degildir
4. Almanya da vergiye tabi olmamak ancak ülkede 6 aydan az kaliniyorsa o zaman mümkün .
5 . O zamanda bütün hak ihlali oluyor

Benim bildiklerim böyle dir icimizde gercekten daha bilgili olan arkadaslar vardir onlarda daha detayli anlatabilirler
Ben kendi adima risk alirim 1 yilda kalirim yurtdisida yapsalar bu saaten sonrasi önemli degildir demek sadece beni baglar ,ama baskalarini yanlis yönlendirmemis olurum , onun icin uyarmak istedim
bir de ben almanyadan emekliyim yasim 50 türkiye ye dönenlere sunu tavsiye ederim reklam yapmak degil amacim DKB bankasi bu konuda cok iyi visa card veriyor onunla türkiyedeki bütün otomatlardan para cekebilirsiniz bir cogunda € olarak cekibilirsiniz güzel yani hic bir kurus masraf yok .

aslankral
07 Mart 2016, 01:51
Almanya'da 6 sendir malulen emekliyim her 3 senede bir uzattılar bu sene sonu tekrar uzaması lazım, benim maaşım burada almaya'da bir bankaya geliyor deutschebank ben Türkiye'de 1 sene kaldım paramı oradaki bankadan banka kartıyla çektim her çekmede 11.99 € kestiler.

Hiç bir sorun olmadı şimdi izine almanyaya geldim yakında geri döneceğim ağustosta tekrar gelip uzatmak için dilekçe vereceğim, hayırlısı olsun.

Hocam siz belki Alman yasalarini bilmeden suc isliyorsunuz !
Yasaya göre senenin 185 gününü Almanyada yasamaniz $art,
Türkiyede fazla kalabilmeniz icin ya Alman vatandasi (mavi Kart) yada cifte vatandas olmaniz lazim,
Veya yabancilar dairesinden belge veriyorlar istediginiz kadar yurtdi$inda kalabilirsiniz diye (Annem ve Babam aldilar böyle belge),
Bu belgeyi almanin bazi $artlari var

yilmaz68
07 Mart 2016, 04:48
Hocam siz belki Alman yasalarini bilmeden suc isliyorsunuz !
Yasaya göre senenin 185 gününü Almanyada yasamaniz $art,
Türkiyede fazla kalabilmeniz icin ya Alman vatandasi (mavi Kart) yada cifte vatandas olmaniz lazim,
Veya yabancilar dairesinden belge veriyorlar istediginiz kadar yurtdi$inda kalabilirsiniz diye (Annem ve Babam aldilar böyle belge),
Bu belgeyi almanin bazi $artlari var
Alman vatandaşıyım ve 52 yaşındayım, Eşim Türk vatandaşı oturması süresiz, benimle beraber gelip gidiyor.

tolgahamburg
07 Mart 2016, 10:11
Yılmaz 68 konumunda bir problem yok Yasada esneklik vardır Alman vatandaşıyla evli süresiz oturum sahibi olan eşte problem olmaz...