PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : REHA veya KUR'a gidersem ilerde sigortadan alacagim paradan kesiliyrmu?

Acemibiri
04 Mart 2016, 14:41
Arkadaslar Doktorlar belimdeki agri ve wirbelseuledeki entzündüng ve gleitung'dan dolayi REHA ya göndermek istiyorlar.
Bu REHA'ya gidersem, ilerde sigortamdan bu REHA'nin tüm ücreti kesiliyormus(geri dönüs falan yapmak istedigimde).
bunun dogrusu nedir?
bilen arkadaslar cevap verirlerse sevinirim.

hOrOz
04 Mart 2016, 15:12
Prim iadesinde rehabilitasyon veya kur a gidilmiş ve buradaki masraflar genelde olduğu gibi emeklilik sigortası tarafından karşılanmış ise
o tarihe kadarki emeklilik sigortasına ödenen primler
ile ayrıca işsizlik dönemi içerisinde Federal İş Ajansı tarafından emeklilik sigortasına ödenen primler iade edilmez.

Acemibiri
04 Mart 2016, 20:26
Cok tesekkürler,
Yani ben nisan ayinda reha'ya gitsem 22 yildir ödemis oldugum emeklilik sigortasina ödemis oldugum primler geri alamiyorum?
Peki emekli oldugumda alacagim maas etkileniyormu?

hOrOz
04 Mart 2016, 20:46
Maaş a bir etkisi yok sadece LVA Kur u karşılarsa primler yanıyor ..
bazen AOK larda karşılıyor galiba ama onu bilemeyeceğim
En iyiysi LVA veya hastallık kasasına önceden danışmak

Acemibiri
04 Mart 2016, 20:58
Ok tesekkürler.
Bagli oldugum bkk 'yada danisacagim.

resadiyeli
04 Mart 2016, 21:28
selam Dostum,eger KUR A gidersen simdiye Kadar ödedigin paradan karsilaniyor.Ancak eger türkiye ye emeklilikten önce dönmek istersen malesef ödedigin primlerden kesiliyor.Dönmezsen zaten sorun yok.Bende 2000 yilinda gittim ve malesef bu sekilde idi.Yeni bir düzünleme ciktimi bilmiyorum.