PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : riester rente nedir yapilmalimi ?

fuk_18
03 Mart 2016, 13:24
riester rente nedir yapilmasi gereklimi bilgi alabilirmiyim ?

crazy_kanak
05 Mart 2016, 13:28
Hayir gerekli degil. Gelirine göre aylik bi miktari bir kasaya ödüyorsun, (ödiyecegin miktari kendinde belirleyebilirsin tabi) emekli oluncaya kadar. Sonra emekli olduktan sonra normal emekli maasinin yaninda riester renteden extra olarak emekli maasi aliyorsun, kasaya ödedegin miktara göre. Ama bunlar tabi hep sözde güzel seyler, 30-40-50sene sonra neyin nasil olacagini kim bilir. Ayrica riester rente yaparsan Devlette destekliyor bunu, yine ödedigin miktara bagli Jahresausgleich yaparsan Finanzamttan para geri aliyorsun.
Yapmak istersen bankadan daha fazla ve detayli bilgi alabilirsin.

Sdt
05 Mart 2016, 13:58
ben de olumlu bakmiyorum acikcasi, emeklilik plus gibi birsey
emekli maasinin yaninda biraz daha fazla alacaksin

ama arkadasin dedigi gibi, ne kadar yasayacagimizi kimbilir,
bende 60 yasindan sonra 500€ fazla alsan ne olur almasan ne olur

f4scistx
05 Mart 2016, 14:10
öyle bi faydali olur ki. su an ki emekli maasinla gecinebiliyorsan ( ya da alacagin o miktarla ) helal olsun. ev seninse belki yine, kira da san nasil olacak bu ? kari koca olursan ayda 800-1000 euro alirsan yasarsin kisi basi .. her sey pahalaniyor, emekli maasi okadar cikmiyor burda , burda yasamak türkiyede yasamaktan daha zor.
tavsiyem :
emekli maasin yaninda , yasini bilmiyorum ama, private rentenversicherung yap, riester vs gücün neye yetebiliyorsa yap.

Dümdük
05 Mart 2016, 15:14
ben sahsen riester i tavsiye etmiyorum hanimlarinizi Türkiyeden emekli yapmaya ugrasin bide yaninda gücünüz yetiyorsa bir iki daire alin verin kiraya Emekliligi kurtarmis olursunuz avrupada Emekliligi beklersen ölme essegim ölme buralarda emekliligi biraz zor görürüz o kadar yasayacagimiz bile belli degil Emekliligi burda beklerken vatanda bile yasayamadan Aufwiedersehen.....

elektroniker
05 Mart 2016, 15:56
bunlardan elini uzak tut --> riester, lebensversicherung, bausparer

Antakya
05 Mart 2016, 18:21
Riesterrente benim gözümde zamaninda durgun olan sigorta piyasasini tekrar canlandirmak icin hükümet tarafindan yapilmistir, yoksa Devlet halkini, vatandasini düsündügü icin degil.
bu Riesterrente denen sacmalik ile bircok sigorta sirketi pacayi kurtardi. yok bilmem Bearbeitungsgebühr, yok vermittlergebühr falan filan derken vatandaslari soydular durdular.

yok su kagit doldurulacak, yok devletten her sene yardim alman icin su evrak lazim, yok finanzamta bildirmek lazim derken insanlarin burnundan getirdiler.

ben Hanim icin yaptim zamaninda, baktim olmayacak, yani bize bildirilen meblagin seneler sonra kat kat altinda kalacagini ögrendikten sonra Kündigung yaptim, yaptimda ödedigimin yarisini belki zar zor geri aldim. yarisida sigortalarin cebinde kaldi ve benim gibi bu sigoratayi yapip cikan kisilere kis kis güldüler.

paran varsa sakin riesterente, Lebensversicherung veya buna benzer sacma sapan anlasmalar yapma sigorta sirketleri ile. kazanan hep onlar kaybedenlerde hep bizler olacagiz.

fuk_18
07 Mart 2016, 10:34
tesekkürler arkadaslar yasim 27 daha bankadan bir öneri geldi o sekilde o yuzen sizlere sorayim dedim.

sonic
07 Mart 2016, 10:44
Parani garanti iadeli olacak sekilde lebenvesichrung iyi secenek bence.borsa baglantili olmasin
birde riziko lu olan berufunfähig barindiran bir sigorta bu zamanda hata olmaz bence.

bauspar icin neden negatif yazilmis onu bilmiyorum ama 20 senedir bausparim var ve memnunum yatirdigim parayi geri aliyorum ve her ay ödedifim 40 evronun 27 sini patron ödüyor..bunun neresi kötü bende ögrenmek isterdim dogrusu

talo176
07 Mart 2016, 12:20
ben de tavsiye etmem..
bilmiyorum calisiyormusun.. ve calistigin firma büyük mi ve zusatz-betriebsrente varmi.. ama eger öyle bir sey varsa, o zaman onu yap arkadasim.. ben misal 100 € veriyorum, brüt, yarisini ödüyorsun, yarisini da sirket karsiliyor yani..
üstelik dairen ve ya evin varsa, ve betriebsrente, o zaman devlet den alicagin rente ile iyi (rahat) gecinirsin..

fuk_18
07 Mart 2016, 13:16
söyle acik konusayim benim icin degil hanim icin hanim teil zeit calisiyor ve kredi isimiz oldu bankada teil zeit calistigi icin bilmiyorum bankada gundeme getirdi yani riester renteyi tavsiye etti teil zeit de az yatiyormus rente o yuzden dediler iyi olurmus bundan sonrada voll zeit caliscagini sanmiyorum haniminda bu yuzden bende size sorayim dedim gerek varmi dedigim gibi ben 27 hanim 25 yasinda kararsiz kaldik pekde bilgimiz yoktu bu rente ile ilgili

ben de tavsiye etmem..
bilmiyorum calisiyormusun.. ve calistigin firma büyük mi ve zusatz-betriebsrente varmi.. ama eger öyle bir sey varsa, o zaman onu yap arkadasim.. ben misal 100 € veriyorum, brüt, yarisini ödüyorsun, yarisini da sirket karsiliyor yani..
üstelik dairen ve ya evin varsa, ve betriebsrente, o zaman devlet den alicagin rente ile iyi (rahat) gecinirsin..

talo176
07 Mart 2016, 14:11
peki sen calismiyormusun kardesim?

fuk_18
07 Mart 2016, 14:30
ben calisiyorum hanim cocuklardan dolayi teil calisiyor daha kucuk hepsi mecburen

peki sen calismiyormusun kardesim?

talo176
07 Mart 2016, 15:09
ben sahsen yapmazdim.. eger sende calisiyorsan, o zaman bir sorun yok.. hem sen hem de esin (az da olsa) alacaksiniz rentengeld..
bir de dedigim gibi daireniz veya eviniz varsa, gelecek olan rentengeld ile iyi gecinirsiniz..
is yerine de bir sor, zusatzbetriebsrente varmi diye..
riesterrente antakya arkadasimiz dedigi gibi hükümet tarafindan (Hr. Riester, siyayetci) yapilmis bir sacma sapan sigorta..
sadece ülke bundan faydalaniyor.. almanya gibi bir ülke böylece devletten kopardigi "finanzhilfelerden" geciniyor.. yoksa (daha da cok) kredi almasi gerekecek..

fuk_18
07 Mart 2016, 15:41
sagol abi ben is yerine sorayim benim uzerime olmucak riester hanimin uzerine dusundu banka , ama siz gereksiz diyorsaniz yaptirmaya gerek yok sonucta benden daha iyi bilen insanlarsiniz tesekkürler hersey icin

ben sahsen yapmazdim.. eger sende calisiyorsan, o zaman bir sorun yok.. hem sen hem de esin (az da olsa) alacaksiniz rentengeld..
bir de dedigim gibi daireniz veya eviniz varsa, gelecek olan rentengeld ile iyi gecinirsiniz..
is yerine de bir sor, zusatzbetriebsrente varmi diye..
riesterrente antakya arkadasimiz dedigi gibi hükümet tarafindan (Hr. Riester, siyayetci) yapilmis bir sacma sapan sigorta..
sadece ülke bundan faydalaniyor.. almanya gibi bir ülke böylece devletten kopardigi "finanzhilfelerden" geciniyor.. yoksa (daha da cok) kredi almasi gerekecek..

talo176
07 Mart 2016, 15:58
eger daireniz (ya da eviniz) yok ise, ve almayi düsünüyorsaniz, o zaman wohnriester (eigenheim-rente) denilen destegi var..
bence öyle bir sey yap kardesim..

matrix64
07 Mart 2016, 19:35
Ben kizim için yaptirdim. İlerde ceyiz veya okul icin almayı dusunuyordum. İyimi ettim bilemiyorum. 30€ dan basladik her yıl %5 arttiriyoruz. Kızım şu an 6 yasina girecek. 5 yıldır ödüyorum. Acaba yol yakinken cikmalimiyim yoksa 20-25 yasina kadar yatirmalimiyim.