PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya'dan Emekli olmak

mercedes124
26 Şubat 2016, 23:29
Arkadaslar ben 57 yasindayim ve 2001 den beri Alman vatandasiyim; Calistigim Is yerinde 1991 den 25 Yil'dan beri sigortali calismaktayim.Is yerim de bizler yani
benim dogum yilim icin (1959 d.Tarihi) ATZ uygulamasi var (Altes Teil Zeit) ben de bu yil Juni 2016 da isyerimle bu sözlesmeyi yapip 2019 da pasif rente
olarak evde kalacagim, yani 60 yasimda ev'de olacagim, 63 yasina gelince de LVA' ya gececegim. Benim soracagim soru söyle; 63 yasina geldigimde sigortali calismisligim 31 yil olacak. Bu arada 50 % Körperbehinderungum var. FRüh Renteye gidebilmem icin, LVA Speyer ile yaptigim görüsmede bana
en az 35 yil Sigortali calismis olmam gerektigi söylendi. Bu arada ben Almanya'ya 1990 Yil'in da geldim. LVA Speyer bana; Almanya' da 1991 yil'inda
Sigortali calismaya baslamadan önce herhangi bir yerde sigortali calismisligim olup olmadigini sordu, bende onlara Türkiye'den 1978 yilindan 1990 yilina
kadar sigortali calismisligimin oldugunu söyledim ve onlara SSK eski adiyla Internet'den sayfalarina girip sigortali calistigi senelerin dökümanini cikartip,
LVA Speyer'in verdigi belgelerle Nordbayern - Bayreuth a gönderdim. Türkiye'de ki sigortaliligimi (tahminen 10 yil) Benim Almanya'da ki 31 yil'lik sigorta-
liligimin üstune ilave etmek icin, yani Türkiye'de ki Sigortaliligimin Primlerini degil de sadece Türkiye'de ki sigortali süremin buraya ilavesi icin eklemis oluyorum.Fakat yukarida da belirttigim gibi; 2001 den beri Alman vatandasiyim, LVA Bayreuth bana gelen yazida, benden;yukarida belirtilen aylik
isleminde daha baska bilgilere de ihtiyacimiz vardir.Bundan dolayi asagidaki sorularin yanitlanmasi rica edilir derlerken, tarafimdan Alman vatandasi oldugum halde;Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz. LVA
Speyer'den Bayreut' a gönderilen belgeler de Alman vatandasi yazili oldugu halde benden yukarida yazdigim belgeyi ve bana gönderilen, TR 6 belgesini

doldurma mi istemeleri normal mi?

bu konularda beni bilgilendiriseniz sevinirim. Simdiden cok Tesekkür ederim.

Saygilarimla ve Sevgilerimle.

okans
27 Şubat 2016, 00:02
Evet normal emeklilik işlemi icin herkesten istenen belgeler.alman vatandası olsanızda neticede eski türk vatandasısınız.

haveri68
27 Şubat 2016, 00:13
bence bazi konular cok uzun yazmisin benim bildigim schwerbehindert olanlardan kesinti yapilmaz ,emeklililkte yapmis oldugun seyin dögrulunu sendaha iyi bilirsin ,su an ikili anlasmayla sen zaten 35 yili doldurmussun
türkideki sigortaligin dedigin gibi almanya da ise 1978 yilinda ise girmis gibi sana sadece avantaj saglar yaani senin almanyada ise baslama tarihin 1978 yili sayilir (nasilki almanyada ise baslamak türkiyede ise baslamis sayiliyorsa ) sende tersi burda sayilir bunun sana faydasi ise baslangic tarihin 1991 yili degil 1978 yilidir onun icin , alman vatandasi olman sorun degil avantaj in senin sen türkide de cok cüzi bir borclanma yaparak tam maas alabilirsin issizlik süresinde de türkiyeden maas alabilirsin ,cünkü issizlik maasi sozyal yardim degildir milyoner olsan bile alabilirsin o bir haktir türkiyeye müracat yap sana gecici maas baglar ssk istersen 5400 günle tam maas alirsin zaten on yil calismisligin var oda 3600 gün yapiyor yani 1800 gün borclanip tam maas alabilirsin 1300-1500 Tl arasi yada 10 yilllik calismisligin karsiligi hic para ödemeden tam olmayan calistigin süreleri
hesabina göre bir maas alacaksin Tercih senindir , eger sorun olursa bana özelden sor yardimci olurum

dalga
27 Şubat 2016, 00:43
Sevgili Kardesim.

Banada Emekli olmak istedigimde , Türkiyeden Nufus örnegini istemislerdi. Gerekce olarakta yasimin degisip degismedigini ögrenmek icin.

Bende Atasalike , ve Hüriyete Telefon actim. Hüriyeteki calisan kisi bana su soruyu sordu. Siz Alman Vatandasimisiniz degilmisiniz. Bende hayir. Neden sordunuz dedigimde bana aynen söyle dedi.
Nufus Müdürlügündeki Memurlar gerekli olmayan bilgileride verdikleri icin. Sizin Alman Vatandasligindan cikip cikmadiginizi ordaki Belgelerden Ulasiyorlar.

Bu Sebebtendirki Sayin Basbakanimiz , Bir Genelgeyle LVA isteyecek olacagi Belgeleri kendilerinin Is ve Isci bulma kurumundan dogrudan isteyebilirler dedi. Nufus Müdürlügünde belge vede bilgi Alman makamlarina verilmeyecektir .Bu Sebebten istedigi bilgileri Nufus dairesinden Alman Emeklilik kasasi belge alamadigindan . Siz Vatandaslarimiza bir bahaneyle belge getirtirerek Gerekli olmamayan bilgilere ulasiyorlar. Durum bu dedi.
Birde bu begelerde Cogunlukla Malvarliklariyle ilgili bilgilerde veriliyor dedi. Memura göre nasil olsa almanci olarak gördükleri icindir herhalde ,Herseyi ortaya döküyoralar.

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim.

Getitdirmedn öncede Dogrudan LVA giderek Kendilerinin dogrurdan istedikleri Belgeyi Is ve Isci bulma Kurum antlasmalarina göre alabilniceginizi Nufus Müdürlügü bana söylendiler dedim. Cok uzun Sürüyorda Alti ayi geciyor, estek köstek. Yani siz getitirebiliyorsunuz. Ozaman benden neden istiyorsunuz dedim. Ayni seyleri tekrarladi durdu. beni ikna etmek icin her yolu denedi. Ben araka planini bildigim icin acik vermedim.

Velasi belgeyi getitirdim. ve Memura vermek icin LVA gittim. Aldi bir bakti.Yüzündeki ifadeyi görseydiniz.Istedigini alamayan kisi ne yaparsa oda ayni duygulari disariya aksetti.
SIze uyarim Istenilen belge ne icin bunu iyi anlayin ve ona göre getitirin.
Daha Emekliliginize vakit var. Ince Eleyin SIki dokuyun derim.Iki Ülke arasinda antlasmalara göre kendileri Türkiyeden Is ve Isci bulma Kurumundan dogrudan isteyebilirler.
Nedeni Baska bir Konuylada Tercübe ettigim icin yi biliyorum. Imza Attirmak istediler . Bende Okuyacagim ondan sonra diyince . Yukardan Amiri gelene kadar Yirtti atti . Okunmayacak sekil.de bu konuda genis kisa öz yazdim.

Saygilarimla.

hOrOz
27 Şubat 2016, 01:10
haveri işsizlik yardıminda alamazsin çünkü sozial abgaben yani renten beiträge ödeniyor ...hiç bir gelirin olmayacak

karadeniz
27 Şubat 2016, 01:12
Arkadaslar ben 57 yasindayim ve 2001 den beri Alman vatandasiyim; Calistigim Is yerinde 1991 den 25 Yil'dan beri sigortali calismaktayim.Is yerim de bizler yani
benim dogum yilim icin (1959 d.Tarihi) ATZ uygulamasi var (Altes Teil Zeit) ben de bu yil Juni 2016 da isyerimle bu sözlesmeyi yapip 2019 da pasif rente
olarak evde kalacagim, yani 60 yasimda ev'de olacagim, 63 yasina gelince de LVA' ya gececegim. Benim soracagim soru söyle; 63 yasina geldigimde sigortali calismisligim 31 yil olacak. Bu arada 50 % Körperbehinderungum var. FRüh Renteye gidebilmem icin, LVA Speyer ile yaptigim görüsmede bana
en az 35 yil Sigortali calismis olmam gerektigi söylendi. Bu arada ben Almanya'ya 1990 Yil'in da geldim. LVA Speyer bana; Almanya' da 1991 yil'inda
Sigortali calismaya baslamadan önce herhangi bir yerde sigortali calismisligim olup olmadigini sordu, bende onlara Türkiye'den 1978 yilindan 1990 yilina
kadar sigortali calismisligimin oldugunu söyledim ve onlara SSK eski adiyla Internet'den sayfalarina girip sigortali calistigi senelerin dökümanini cikartip,
LVA Speyer'in verdigi belgelerle Nordbayern - Bayreuth a gönderdim. Türkiye'de ki sigortaliligimi (tahminen 10 yil) Benim Almanya'da ki 31 yil'lik sigorta-
liligimin üstune ilave etmek icin, yani Türkiye'de ki Sigortaliligimin Primlerini degil de sadece Türkiye'de ki sigortali süremin buraya ilavesi icin eklemis oluyorum.Fakat yukarida da belirttigim gibi; 2001 den beri Alman vatandasiyim, LVA Bayreuth bana gelen yazida, benden;yukarida belirtilen aylik
isleminde daha baska bilgilere de ihtiyacimiz vardir.Bundan dolayi asagidaki sorularin yanitlanmasi rica edilir derlerken, tarafimdan Alman vatandasi oldugum halde;Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz. LVA
Speyer'den Bayreut' a gönderilen belgeler de Alman vatandasi yazili oldugu halde benden yukarida yazdigim belgeyi ve bana gönderilen, TR 6 belgesini

doldurma mi istemeleri normal mi?

bu konularda beni bilgilendiriseniz sevinirim. Simdiden cok Tesekkür ederim.

Saygilarimla ve Sevgilerimle.

mercedes124,sizden LVA Türkiye'deki calismaniza dair istenen belgeler sizin emeklilik süresine faydasi olmayacak fakat bir takim avantajlar saglayacaktir yukarida arkadaslar aciklik getirmis.
Türkiye 1978 yilindan 1990 yilina kadarki süre icinde ssk.kapsaminda 3600 gün calisilmissa,dogum tarihi ve calismaya baslama tarihleri 31.12.1978 ve dogum tarihini 31.12.1959 baz alinarak 3600 günle emeklilik yasiniz 31.12.2016 tarihine tekabul etmekte,(3201 sayili kanun) yurtdisi borclanmasi yapilmadan elde edilen emeklilik kosullari geregi burada calisabilirsiniz,calismanizdan dolayi 2016 yilinda cikan yasa geregi SGDP ödemeden emekli maasi alabilirsiniz.

haveri68
27 Şubat 2016, 12:50
haveri işsizlik yardıminda alamazsin çünkü sozial abgaben yani renten beiträge ödeniyor ...hiç bir gelirin olmayacak

horoz kardes issizlik parasi ayri yardim ayri oluyor arbeitlosen geld ,senin deddigin gibi sozial abgabe emekliler de ödüyor idda etmek istemiyorum ama öyle oldugunu düsünüyorum

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 13:57
5 senebekleyin aybı zamanda emekli olun bence

Gercekler
27 Şubat 2016, 14:27
Saglilki ve kesin biligi vereyim.

DRV Nordbayern'den gelen belgenin ismi VRT8111V ve ek olarakta yaninda TR06 belgesi vardir.

63 yasinda Almanya'da emekli olabilmek icin 35 sene sigortalik süresi gerekmetedir. Almanya'da sirf 31 yilin oldugu icin, bu süre yetmemektedir. Türkiye'deki calismiligin sosyal güvenlik anlasmasi gereki Almanya'da da sayildigi icin, toplamda 41 yil eder ve 63 yasinda emekli olabilirsin. 63 yasinda emekli oldugunuda 11,1% daimi kesinti olur. Eger 50% sakatlik belgesi alabilirsin, bu kesinti 4,2% düser.

Alman vatandasi olarak yinede Nüfus-Kayit örnegin istenmesine gelince. Maalesef gecmiste bagzi art niyet insanlar, Alman vatandasi olmadan önce Almanya geldikten sonra, Türkiye'de hakimi, devleti kandirarak yaslarini büyütüp LVA ve SSK'yi kazikladilar. Ne Alman LVA's, nede SSK, ise girdikten sonra yapilan yas degisiklilkerini, mahkeme karari olsa bile kabul etmiyorlar. Bunu kontrol edebilmek icinde Nüfus Kayit örnegini istiyorlar.

Ayrica gelen VRT8111V dilekcesinde Türkiye'de emekli borclanmasi yapilip yapilmadigi soruluyor. Mutlaka dogru cevap verin. Arka planda Türkiye'de sorabiliyorlar. Yakalandiginiz alan yalan beyandan basiniz agrir. Almanya'daki emekliniz bir zarari yoktur.

TR06 belgesinde Türkiye'de 10 yil calismis oldugun yerleri yazman gerekiyor. O belge sonra SGK yollaniyor ve SGK o 10 yili onayliyor LVA'ya.
Ikinci bir avantajin, emekli borclanmasi yapmasan bile, Türkiye sana yinede 10 yil üzerinden aylik bagliyor. Cünkü Almanyadaki seneler Türkiye'de es deger sayiliyor. Böylece Türkiye'den eger 3600 gün tam olarak yoksa, mesala 3000 gün izerinde orantili kismi aylik alirsin.

@dalga arkadasim

Maalesef calisma atesiligin ve hürriyetin verdigi bilgi külliyen yanlis. Calisma atesiliklerin Almanya'daki emekli sisteminde hic bir haberleri yok. Olamazda zaten. Ayni camideki hoca gibi, görev süreleri dolunya baska bir devlete tayinleri cikiyor. Ayrica calisma ateseleri gittikleri ülkelerin sosyal güvenlik konusunda hic bir egitimde gecmiyorlar. Kafadan yorum getirip uyduruyorlar.

mercedes124
27 Şubat 2016, 18:09
Tamam da ; "Gercekler" ismi ile yazan arkadas güzel anlatmis, dedigi gibi 50% Körperbehinderungum oldugu icin benden yapilacak kesinti 11% degil de 4,2% düsüyor,
LVA Speyer de aynisini söyledi."havari68" isimli arkadas da uzun yazdigimi söylüyor, iyi de konunun anlasilabailmesi icin ayrintili izah ederek yazmam gerekiyordu.havari68 in dedigi gibi bende 35 yil'imi Türkiye'de ki calistigim süre ile dolduruyorum, benim anlamadigim, benim Alman Vatandasi oldugum icin; Türkiye de ki, Nüfus Müdürlügü ile her hangi bir isim olamaz ki ! cünki ben Alman Vatandasi olmusum, Nüfus kagidim yok ki örnegini alayim,TR 6 belgesinde de Türkische Staatsangehörigkeitsnummer, (T.C. kimlik numarasi) ile ilgili doldurulacak yer var. Ben LVA Bayreut' a ; SSK Sigorta Numaramin numaramin yazili oldugu Hizmet Doküman belgesini Online Drucken yapip gönderdim,LVA Bayreut da ; iki Ülke arasinda yapilan anlasmaya göre Direkt SSK ya sorabilir, NÜfus Müdürlügünü karistirmadan, "dalga" isimli arkadasimizin söyledigi gibi Nufus Müdürlügündeki Memurlar gerekli olmayan bilgileride verdikleri icin. Sizin Alman Vatandasligindan cikip cikmadiginizi ordaki Belgelerden Ulasiyorlar.

Bu Sebebtendirki Sayin Basbakanimiz , Bir Genelgeyle LVA isteyecek olacagi Belgeleri kendilerinin Is ve Isci bulma kurumundan dogrudan isteyebilirler dedi. Nufus Müdürlügünde belge vede bilgi Alman makamlarina verilmeyecektir .Bu Sebebten istedigi bilgileri Nufus dairesinden Alman Emeklilik kasasi belge alamadigindan . Siz Vatandaslarimiza bir bahaneyle belge getirtirerek Gerekli olmamayan bilgilere ulasiyorlar. Durum bu dedi.
Birde bu begelerde Cogunlukla Malvarliklariyle ilgili bilgilerde veriliyor dedi. Memura göre nasil olsa almanci olarak gördükleri icindir herhalde ,Herseyi ortaya döküyoralar.
Bu amacla istediklerini düsünüyorum, Nüfus Müdürlügü bana ; ben onlardan; " Nüfus kayit örnegi" veya Nüfus ile ilgili belge istedigimde; kardesim sen Türk vatandasi degilsin ki, bizden Nüfus ile ilgili belgeyi vermemizi istiyorsun, Enteresan bir olay bayagi kafam karisti, beni analayacaginizi ümit ediyorum, biraz uzun yaziyorsam "havari68" dedigi gibi kusura bakmayin yanlis bir islem yapmak istemiyorum. Yani "bence YAS ile ilgili deniyor" Zaten Alman Vatandasligina gecerken Türkiye' den izin alarak gectim,orada yapilan islemlerde benim yas'im ile ve daha bircok bilgilerin dökümünün oldugu evraklar düzenlenerek
Alman Vatandasligimiza gecisimiz mümkün oluyor, bence burada LVA Bayreut' da bir art niyet sözkonusu Arkadaslar yaniliyormuyum acaba.

Tekrar tesekkürler Selamlar,Saygilar,Sevgiler

mercedes124
27 Şubat 2016, 18:35
"Gercekler" arkadasima cevap olarak sunu söylemek isterim; TR 6 Belgesinde T.C.Kimlik numarasi yeri de var, muhakkakki doldurulmasi gerekiyor, olmayan bir seyi nasil
doldurayim, Ikinci cevabim da da belirtttigim gibi, Alman Vatandasligina gecerken hem Türkiye'den izin aliyoruz, hem de iki Ülke arasinda bir sürü belgeler bilgiler paylasiliyor ondan sonra Alman Vatandasligina kabul ediliyoruz. Sanki burada LVA Bayreut birsey ariyormus gibi,biraz art niyet sezinliyorum,onlara Online SGK Numaramin ve Hizmet Dökümanimi gönderdigim halde ve iki Ülke arasindaki Sosyal Güvenlik Kurumlarinin anlasmasi geregince bunu yapabilecekleri halde ; üzerlerine vazife olmayan Türk Kurumlarindan Alman Vatandasi olarak benden belge istiyorlar.Türk Kurumu; Türk olmayan bir insana Türk oldugunu belgeleyecek belgeyi nasil versin! öyle degilmi ?
Saygilar,Sevgiler

ALSANCAK-35
27 Şubat 2016, 18:44
Arkadaslar nacizane tavsiyem Emeklilik Türkiye ve Almanya olsun bilgisine ve tavsiyelerine tek inandigim kisi "@KARADENIZ" arkadasimizdir eski ve simdiki boardumuzda onun fikirleri cok olumluluk arzetmistir.Onun degerlendirmelerine dikkate aliniz.Bu benim nacizane kendi düsüncemdir kimseyi baglamaz.Saygilar kolay gelsin.

mercedes124
27 Şubat 2016, 19:13
dalga kardesim bende sizin tasidiginiz duygulari tasiyor ve fikirlerinizi paylasiyorum; daha önceki cevaplarimda da söyledigim gibi, ben Türk Vatandasi degilim ki, LVA
Bayreut'un benden istedigi "Nüfus Kayit Örnegi" ni Vatandasi olmadigim bir Ülke yani Türkiye bana nasil versin! öyle degil mi ? yazin da söz ettigin Basbakanlik Genelgesi
ile Alman LVA sinin Türkiye Isci Bulma Kurumundan istedigi bilgilerinin alabilecegini söylemissin, bu Basbakanli genelgesini ben nasi temin edebilirim her hangi bir
Basbakanlik Genelge Numarasi vs. varmi? en azindan Internet'den Ausdruck yapabilirim.Senin durumun yine farkli, anladigim kadari ile sen Türk Vatandasisin, ben Alman Vatandasiyim, ben Nüfus Müdürlügünden böyle bir belgeyi alamam cünkü kagit üzerinde de olsa ben Türk degilim.Bana mümkünse bildigin kadari ile aydinlatici
bilgileri benimle paylasirsan memnun olurum.
Saygilar,Sevgiler

mercedes124
27 Şubat 2016, 19:46
"karadeniz" kardesim senin anlatimindan benim anladigim Türkiye'de ki emekliligimi anlatiyorsun, benim anlattigim Türkiye'de ki emeklilik degil, Almanya'da ki emekli
olmam icin gerekli olan bilgileri paylasmak ve bilgi edinmek icin konuyu acmistim, Türkiye'de ki emeklilik icin bilgim var.Benim Ögrenmek istedigim, zaten konuyu actigim
yazim da da söyledigim gibi,Almanya da Frührente olabilmem; sayet 50% Körperbehinderungum var ise; ki benim 50% Körperbehinderungum var Almanya da 35 Yil
Sigortali olmaniz gerekiyor bu sebeple benim 63 yas'imda LVA ya gececegim sürede 31 Yil sigortali calismisligim oluyor.geriye 4 yil acik kaliyor bunu da Alman Vatandasi olmadan önce; Türkiye'de ki Sigortaliligimdan 1978 - 1990 arasi 10 veya 12 yil'lik Sigortalilik süremi buraya saydirarak fazlasi ile tamamlamis oluyorum,bildiginiz gibi iki
Ülke arasinda yapilan Sosyal Güvenlik Andlasmalari uyarinca bu mümkün ve gecerli,Türkiye'de ki bu sürelerimin oldugu "Türkiye SGK Sicil Numaram ve Hizmet Döküm cetvelini; Online SGK'dan döküm alarak LVA Nordbayern-Bayreut' a daha Önce benim bagli bulundugum LVA Speyer (RheinlandPfälz) belgelerine ilave ederek
gönderdim, simdi Bayreut' bana gelen mektup da diyorki! yukarida belirtilen aylik

doldurma mi istemeleri normal mi? kendileri benim gönderdigim Sigorta Sicil Numaramin ve Hizmet Dökümümün oldugu SGK belgesini Türkiye'den SGK dan onaylatmalari mümkün iken, benden kagit üzerinde de olsa Türk vatandasi olmadigim halde; Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz.Burada LVA Bayreut'un sanki baska birseyler aradigini ve samimi olmadigini anliyorum,
Selamlar,Saygilar

mercedes124
27 Şubat 2016, 19:56
"okans" nasil normal kardesim, ben Alman Vatandasi olarak bu belgeyi nasil alabilirim.Senin ifadene göre ben Türkiye Nüfus Müdürlügüne gidip bu belgeyi almak icin ben eski Türk Vatandasiyim bana bu belgeyi verin diyecegim onlarda bana verecekler öylemi? Vatandasi olmadigim bir Ülke Kimlik ile ilgili bu belgeyi nasil verir anlamadim.

Sevgiler

mercedes124
27 Şubat 2016, 20:04
Sevgili Arkadasim;

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim,

Bunu anlayamadim, nedir bu 10 uncu Paragraf, izah edersen sevinirim.

Selamlar,Saygilar

hOrOz
27 Şubat 2016, 20:07
horoz kardes issizlik parasi ayri yardim ayri oluyor arbeitlosen geld ,senin deddigin gibi sozial abgabe emekliler de ödüyor idda etmek istemiyorum ama öyle oldugunu düsünüyorum
işsizlik parası da olsa da çalişma sayıliyor emekliler emekli primi ödemiyor ama işizlere Arbeitsamt emeklilik primini ödüyor

Alman Vatandası olan arkadaşlar bilgileriniz Türkiye deki kütüklerden silinmiyor
sadece üzerine vatandasliktan çikarilmistir diye bir ibare atıyorlar
yani siz vatandaşliktan çikinca sizi komplet kütükten silmiyorlar
tabiki doğum baba ana vesaire bilgiler gerekli bütün bilgileriniz duruyor

http://emeklioldum.de/s/cc_images/cache_2431102837.jpg?t=1356945483

yeni tip mavi kartlarda TC numarası gibi numaralariniz var bunlar sizin TC numaraniz
hatta Mavi Kartlılarada E-Devlet girmek için bir sistem getireceklerdi

LVA tabiki emekli bilgilerini karşiilaştirmak icin bilgi ve belge isteyecektir

ben gecen de kendim şahit oldum Istanbul da ayni isimde bir kisi 30 sene önce Almanya ya gelmiş
aynı isim ve sigorta numarasi ile başkası da prim yatırmış
adam 30 senedir Türkiye de çalısiyor görünüyor

hOrOz
27 Şubat 2016, 20:25
bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun
sonuçta kütük bilgileri isteniyor banka numaraları değil

okans
27 Şubat 2016, 20:35
Kardeşim eger başımdan gecmese bilmesem sana burda normal demem .. Alman vatandası oldugunu sürekli vurguluyorsun ama her ne kadar alman vatandaşıda olsan doguştan türksün sanırım mavi kartın var orda TC kimlik numaranda var istedikleri evrakları tamamlamadımı emekli olamasın.. Yinede tabii herkesin kendi kişisel görüşü sen bilirsin sen karar vericen nasıl yapıcagına ben basımdan gecti aynı seyler herhangi bir sorun yasamadım.kolay gelsin.

okans
27 Şubat 2016, 20:37
Aynen katılıyorum..

okans
27 Şubat 2016, 20:39
bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun
sonuçta kütük bilgileri isteniyor banka numaraları değil

Aynen katılıyorum kardesim.

dalga
28 Şubat 2016, 16:17
Saglilki ve kesin biligi vereyim.

@dalga arkadasim

Maalesef calisma atesiligin ve hürriyetin verdigi bilgi külliyen yanlis. Calisma atesiliklerin Almanya'daki emekli sisteminde hic bir haberleri yok. Olamazda zaten. Ayni camideki hoca gibi, görev süreleri dolunya baska bir devlete tayinleri cikiyor. Ayrica calisma ateseleri gittikleri ülkelerin sosyal güvenlik konusunda hic bir egitimde gecmiyorlar. Kafadan yorum getirip uyduruyorlar.

dalga kardesim bende sizin tasidiginiz duygulari tasiyor ve fikirlerinizi paylasiyorum; daha önceki cevaplarimda da söyledigim gibi, ben Türk Vatandasi degilim ki, LVA
Bayreut'un benden istedigi "Nüfus Kayit Örnegi" ni Vatandasi olmadigim bir Ülke yani Türkiye bana nasil versin! öyle degil mi ? yazin da söz ettigin Basbakanlik Genelgesi
ile Alman LVA sinin Türkiye Isci Bulma Kurumundan istedigi bilgilerinin alabilecegini söylemissin, bu Basbakanli genelgesini ben nasi temin edebilirim her hangi bir
Basbakanlik Genelge Numarasi vs. varmi? en azindan Internet'den Ausdruck yapabilirim.Senin durumun yine farkli, anladigim kadari ile sen Türk Vatandasisin, ben Alman Vatandasiyim, ben Nüfus Müdürlügünden böyle bir belgeyi alamam cünkü kagit üzerinde de olsa ben Türk degilim.Bana mümkünse bildigin kadari ile aydinlatici
bilgileri benimle paylasirsan memnun olurum.
Saygilar,Sevgiler

Sevgili Arkadasim;

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim,

Bunu anlayamadim, nedir bu 10 uncu Paragraf, izah edersen sevinirim.

Selamlar,Saygilar

Sevgili Kardeslerim..
Benim Emekliligim Erwerbsminderung

Emeklilik kasasi sizden neden bilgileri taleb ettigine dair Emeklilik Kasasinin Altinci vede Yedinci sayfalarini PDF Olarak bir araya getirdim isteyenler ordan indirir ve Okur.

Diger Bir Konu ise Yazimdada belirtmis oldugum Nufus Örnegini sunuyorum . Olayin gecis Tarihiyle ilgi bilgi verecek olursan 2004 Dokuzuncu vede Onuncu ayinda olay ceyran etti. Bana Gele belge Tarihi 03.01.2005.

Ich habe Einkommen neben der Rente. Muss ich das angeben? .Benim Emeklilikten haric bir gelirim var bunu Emeklilik kasasina bildirmek zorundamiyim.

Bildirilmesi zorunlu gelirler Tek tek siralamis Altinci sayfa LVA.

Sie müssen uns unverzüglich mitteilen, wenn Ihr Einkommen über der Hinzuverdienstgrenze liegt.
Siz bunu hemen Bildirmekle yükümlüsünüz.. Sizn Geliriniz kazanç limitin üzerinde ise. Bu durumda size verekcekleri Emeklilikten kesintiye gidilecektir.

Sizin Türkiyedenden Emekli olama olasiliginida göz önünde bulundurursak Önceden bilgileri topladiklari icin . Sizde bildirmekle yükümlü oldunuzdan Cezai islem uygulamasinada gidilecektir.

Siz Önceden bir Türk Vatandasiydiniz. sonrdan Alman oldugunuz Türkiyeden bütün Irtibati kestiniz Artik bir alakaniz yok. Orda yasamak isterseniz yabacilar yasasina göre Muamele uygulanacaktir . Burda oldugu gibi.

Bende Bütün Arkadaslara sormak istiyorum. Baska vatandasliktan degilde keni Vatandaslarina Git Türkiyeden Bilgi vede Belgeleri getir diye bilirlermi?
Alman Vatandasligina gecmis Arkadasimiz Beni Önceki Türkiyedeki calismisligim ilgilendirmiyor. Ben Artik bir Alaman Vatandasiyim Türkiyedende Bilgi vede Belge getittiremem Cünkü alakami kestim. Normal bir Alman Statüsünde olan bir kisi Türkiyeden emekli olamiyor diye biliyorum.
Ben burdaki Yasal haklarimdan yararlanmaktan baska birsey istemiyorum Dese ne olur.???

Ha diye bilirsiniz Mavi kart olayi. Bende iste bu sebeten istenilen belgeler arasinda Mavi kart aldigi bilgi vede Belgeler aceba isteniyormu`?

Welche Leistungen muss ich noch mitteilen?. Baska hangi gelirleri ben bildirmek zorundayim Sayfa 7 LVA
Verlegung des gewöhnlichen Aufenthalts ins Ausland - muss ich das mi ttei1en?

Bir Taraftan Riserente diye insalari Tesvik eden bir uygulama cikardilar. Insalar yaptirdiktan sonra. Bir Yasayla hemen yüzde Yirmi besli bir kesindi yapilacagina dair Kanunda degisiklik yaptilar.
Emeklilikler 2040 Yilina kadar yanilmiyorsam Yüzde yüz vergiye Tabi tutulacaklar. Oysaki insanlari bazilari 47 Seneye askin calisti vede Vegisini ödedi. Emekliligi vergisiz Alacagini zannetti. Hop olmaz bunada vergi ödeyeceksiniz kazanciniz Fazla diye.

Hastalik Sigortalari basladilar. Türkiyeden Emekli olanlardan yüzdelik taleb etmeye. Birde Türkiyede Alti Aydan fazla kalindiginda Kendileri sadece Bir alti aylik belge veriyorlar. Alti ayi gecince artik yakinlarina bile vermiyorlar. vede Siz Türkiyedeki Emeklilik Sigortasindan gerekli islemleri yapacaksiniz diyorlar.
Yada Geleceksin kendi Alacaksin. Insanlar.

Gercekler Arkadasim Söyle diyor Memur vede Gazeteci olaya vukauf olamazlar Calistiklari süre Bir bes Sene ile Sinirli oldugu icin. Siz Bu Tezinizde Hakli olabilrsiniz. Ama...
Ben Bu Konuyu daha sonralari Ozamanki Basbakanimiz Sayin Tayip Erdogan bir Televizyon kanalinda katildiginda bire bir Agzindan duydum.
Kendisinin bizzat emir vererek Bu Islemlerin Nufus Müdürlükleri tarafindan degilde.Iki Ülke arasindan dogan Antlasmalara göre artik Nufus Müdürlüklerinden degilde . Is vede Isci bulma Kurumundan gerekli belgelleri isteye bilecekler.
Sebebine gelince Memurlarimiz üzerilerine vazife olmayan bilgi vede belgeleri Paylasmak yoluyla benim Vatandaslarim madur ediyorlar.

Neyazikki ozaman o genelgeyi güvence Altina almadim. Yani elimde yok O Belgeyide eklemek isterdim. Malesef aradan gecen zaman diliminde bu belgeye nerden ulasilir Onuda bilemem. Ben bire bir Yasadigim olayi aktariyorum.

Sayin Gercekler Siz bilme bir dairede basiniza söyle bir olay geldimi. Size her hangi bir belgeyi Okutmadan imzalatmak istedilermi. Benim basima geldi.

Alamanyaya nezaman geldin vede Okula gittinmi diye sorulduktan sonra Bilgisayardan Yaklasik bir ontane yazi ciktisi aldiktan bunlar Zimbalayarak imzalamam istendi. Bende Okumadan imzalaman diyince Bende belgeyi isleme almiyorum. Dedi disari cikmami istedi. Bende bir Üstünün gelmesini söyledim. Ileri geri baskalarini felanderken . Üstü gelene kadar Belgeyi paramparca etti.Okunmasi mümkün degil hal aldi. Bu Deutsche Renteversicherungta oluyor.
Ben hala neyi imzalayacagim cikartmis degilim. Onun icindirki . Istenilen herbelgede vermeden Arastirir ona göre veririm.

Yas Konusuna gelince Evet Ordada hakli oldgunuz yer var. Ama Bu herkesin Yasini degistirdigi anlamina gelmez. Herkeside sucluluk konumu icine alinamaz. Üstelik bir Daire bu sebebten dolayi bir süphesi varsa Kendisi ispata mecburdur. Ölcerler bir Hastanede kemik yasini ciki verir ortaya.
Türkiyedeki Nufus Memuruyla el Altindan evrakla oynama olamazmi.

Konu Farkli boyutlara tasimaya niyetim yok.

Bir Aradasimiz bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun . Bende diyorumki Eger bir daire Bir kisinden belge vede bilgi taleb ediyorsa bunu Yazili vede Yasalar cercevesinde yapmak zorundadir. Gerekcelerini Acik acik insanlarin anlayacagi sekilde Ortaya komasi gerekmektedir. Bunu ben demiyorum Yasa diyor.
Bir Yere nekadar azbilgi verirsen senin icin Daima iyidir.Ha ben herseyi söylerim vede Paylasirim diyorsaniz oda Sizlerin Kisisel secimidir. Hemen baska yerlere cekmeninde Manasi yok diyorum.

Konu genis vede Uzun. Daha fazla uzatmayacagim.

Indirmek isteyen Arkadaslar indirir bakar.

Link:http://s6.dosya.tc/server6/43gvrh/LVA-Nufus_ornegiyle_ilgili.rar.html

Sifre: ozbeceriksizler.com

Saygilarimla.

mercedes124
28 Şubat 2016, 23:26
Kardesim benim mavi kartim yok, Pembe kartim var, onu da bugüne kadar bir türlü mavi kartla degistiremedim.

mercedes124
29 Şubat 2016, 00:01
"horoz" kardes, ben neden korkayim, sadece bu belgeyi isteme konusunda haklarinin olup olmadigini ögrenmek istedim, bana mantiksiz geldi.

hOrOz
29 Şubat 2016, 00:29
"horoz" kardes, ben neden korkayim, sadece bu belgeyi isteme konusunda haklarinin olup olmadigini ögrenmek istedim, bana mantiksiz geldi.

benim korkmaktan kastım bazılari yalan yanlış beyanlarla bir şeyler çeviriyorlar ..
size karşı söylenmiş bir şey değil ... o yüzden korkmaktan bahsettim ..

işlemlerin yapılabilmesi bu belge gerekli demekki onun için nüfus kütüğünden bilgilerizi istiyorlar

Konsolosluk Nüfus bölümünden alırsınız sanırım ...

tolgahamburg
29 Şubat 2016, 22:17
SGK genelgeler sayfasına bakabilirsiniz.

https://www.arbeitsagentur.de/web/wcm/idc/groups/public/documents/webdatei/mdaw/mdk1/~edisp/l6019022dstbai378619.pdf?_ba.sid=L6019022DSTBAI378 622----------------------------------------https://www.arbeitsagentur.de/web/wcm/idc/groups/public/documents/webdatei/mdaw/mdk1/~edisp/l6019022dstbai378623.pdf?_ba.sid=L6019022DSTBAI378 626------------------------Yolladığım 2 linki incelemenizi rica ederim.işsizlik parası ve hartz v emeklilk engel teşkil ediyor

01adanaLi01
10 Haziran 2016, 20:23
almanyadan magduren gecici emekliyim alman vatandasiyim 60 prosentim var lva emekli olurken bana sormustu türkiyede calismisligin varmi diye bende korktum primlerimi alacaklar diye yok dedim iyimi ettim kötümü sizce? normalde 5600 günüm var

tolgahamburg
10 Haziran 2016, 21:34
01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.

01adanaLi01
10 Haziran 2016, 22:27
01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.

yasim daha 47 burda hastaliktan emekli oldum türkiyeden 53 yasinda emekli olacam benim 500 gün calismisligim vardi eksik primleri yatirdim türkiyeden burda bildirirsem ne gibi dezavantajlari var yada avantajlari

guengoer52
10 Haziran 2016, 23:28
Arkadaşım Türkiye deki çalışmışlığının burada ne gibi fayda/zararı olabileceği konusunda bilgim yok ama bildirsen iyiydi LVA bunu zaten öğrenecek umarım yanlış bilgi verdiğin için başın ağrımaz.

hOrOz
10 Haziran 2016, 23:42
Für Arbeitnehmer, die in einem dieser Vertragsstaaten arbeiten, gelten die dortigen Regelungen für die Sozial- und Rentenversicherung.
Die Abkommen enthalten aber Ausnahmen für den Fall, dass Arbeitnehmer von ihren Arbeitgebern zeitlich befristet in die Vertragsstaaten entsendet werden.
In der Regel bleiben die Arbeitnehmer dann in der Sozialversicherung des Heimatlandes versichert.

Zusammenrechnung mit ausländischen Versicherungszeiten: Im Rahmen der Sozialversicherungsabkommen werden die Versicherungszeiten für die wichtige Mindestversicherungszeit zwischen den beiden unterzeichnenden Staaten zusammengerechnet.
Rentenberechnung: Bei der Berechnung der deutschen Rente wirken sich laut Deutscher Rentenversicherung "die rentenrechtlichen Zeiten aus Vertragsstaaten in der Regel nicht aus".
Das bedeutet, für die Ermittlung der Rente zählen nur die deutschen Zeiten.

tolgahamburg
10 Haziran 2016, 23:46
çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım

01adanaLi01
11 Haziran 2016, 09:33
çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım

emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim

hOrOz
11 Haziran 2016, 09:51
emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim

benim bildigim kadar yukarida da yazdim

Sosyal Güvenlik Anlasmasi olan ülkeler de yapilan calismalarinin süresi de eger emeklilik süresi yetmezse emeklilik süresine ekleniyor buna Türkiye de dahil

ama emeklilk parasina bir katkisi yok ... sadece Almanya da ödedigin primler emeklilk maasini belirliyor ..

hem senin günlerini niye alsinlar o senin Türkiye de kazandigin haklar

01adanaLi01
11 Haziran 2016, 09:55
o zaman korkulacak birsey yok ben o zamanlar öyle sanmistim , parada bir faydasida yok burdaki emeklilikte ayni almanyada ne calismissam onu alacam bazi arkadaslarim bana burdaki emekliligimin artacani söylemisti demekki onlarda yanlis biliyor

tolgahamburg
11 Haziran 2016, 20:33
01adanalı01 Alman vatandaşı olmak ok bir şekilde iyi yapmışsın garantidesin çift vatandaşta olsan çok daha iyi olurdu neyse bu kadar önemli değil..Yazdıklarıma göre artı eksi kararları sen verirsin.Yurt dışı borçlanması yapmışsın ve maaş bağlanmamış Türkiyeden emekli olmak için 53 yaşını bekliyorsun gayet güzel.Almanyadan Aldığın maaş sana yetiyormu?Yetiyorsa yaşın geldiğinde türkiyedekinide bağlatırsın ona göre problemsiz bir şekilde yaşarsın....Ne olabilir Türkiye kısmında Maaş bağlandıktan sonra Çalışır (zaten emekli olmuşsun çalışmayı düşünmüyorsun sanırım) yada ikametgaha dayalı sosyal yardım alırsan senden maaşları geri isteyebilir,Almanya kısmında Sosyal yardım alırsan kesintiye gidebilir Türkiyeden aldığın maaş tutarını , ikinci bir ülkeden maaş aldığından dolayı senden prim kesintisi isteyebilir fakat bundada mahkeme yoluyla itiraz edebilirsin yada ödersin birde vergi denkleştirmesi....Aksi bir durum olursa SGK yı mahkemeye verirsin ,Almanya kısmında Alman vatandaşlığına dayanarak olayı çözersin.....Vaktin var eşe dosta arkadaşa değil Uzman kişilere ücretsiz sorabilirsin bu kişiler almanyaya gelip seminer düzenliyorlar yada Almanya sgk günleri takip edip toplantılarında ücretsiz danışmanlık alabilirsin.Kısaca genel olarak sıkıntı yok dediğim gibi 53 te her iki ülkeden al maaşını bak keyfine...Selamlar

01adanaLi01
11 Haziran 2016, 22:40
yani simdi hem almanyadan hem türkiyeden emekli olunca hangi ülke prim kesintisi yapacak orasini anlamadim

tolgahamburg
11 Haziran 2016, 23:00
Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli:)

Gercekler
12 Haziran 2016, 23:51
Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli:)

Hayir fark etmiyor. Vatandasliga bagli bir olay degil.