PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bebek bekliyorum neyi nerden başlayacağım bilmiyorum

Emelayh
14 Şubat 2016, 04:06
Merhaba arkadaşlar,
biz ilk bebeği bekliyoruz Almanya da Çocuk konusunda tüm haklarımı nasıl alacağım nereye gideceğim ve ne zamandan itibaren başlayacağım beni biraz bilgilendirir misiniz.

Çocuk doğduktan sonra çocuk parası için başvuru yapmam gerekiyor bunu biliyorum başka ne tür haklarımız var çalışmıyorum Ev hanımıyım Eşim full 8 saat çalışan birisi geliri iyi.

Yaşım 30 bazı yerlerde yaş fark ediyor mu onuda bilmiyorum 2016 yenilikleri az çok araştırdım ama kafam karıştı netleşmesi için buraya konu açmak istedim sadece haklarımız olanı fazlasına ihtiyacım yok cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Hayırlı günler ..

hOrOz
14 Şubat 2016, 13:00
Baba olma zamani gecti artik dede olmayi bekliyoruz ama bildiklerim

1. Kindergeld >>> cocuk parasi >>> 190€
2. Erziehungsgeld >>> bakim parasi >>> 300€ >> 14 aya kadar
3. esinin 2 ay Vaterschaftsurlaub hakki var dogumdan 7 hafta önce isverene yazili olarak basvurmak gerekiyor

clon
14 Şubat 2016, 15:42
Birde dogumden önce Alabileceginiz baska bir para daha var ;)
Kiliselerin Diakonie leri var
onlarda para yardimi ediyor

Cocuga daha bir sey Alamadim diyin yardim ediyorlar
yatak ,giyecek,cocukarabasi gibi seyler

Diakonie yardimi kücümsemeyin
1000-15000 euro veriyorlar

hope41
15 Şubat 2016, 15:47
Biz de ilk cocugumuzu insaallah nasib olursa Mayis´da kucagimiza alacagiz ve bu konularda benimde hic malumatim yok. Cocuk dogduktan sonra kimligi nerde nasil cikarilir, cocuk parasi icin nereyse ne zaman basvurulur vs.. konu dikkatimi cekti o yüzden.

Vaterschaftsurlaub mesela, bunu 7 hafta önceden is yerine vermek gerekiyormus diye duymustum. Bunun icin toplam 2 ay mi izin alabiliyoruz ve bu izini misal bir ayini simdi kullanmak istiyorum, bir ayini sonra ileride baska bir zaman, böyle ihtimaller var mi yoksa?

Bir de cocugun dogum zamaninda mesela 1 hafta krank alabiliyormussun cocuk doktoru üzerinden, esimin yardima ihtiyaci var burda akrabamiz yok baska diye. Bizim de durum böyle maalesef, tüm akrabalar TR de ve akraba olarak burda yardim edebilecek kimse de yok. Yani ben tabi ki izin alacagim o dönem ama böyle haklarimiz da varsa bunlari da degerlendirmek lazim. Bu konuda bilgisi olan var mi peki?

hOrOz
15 Şubat 2016, 17:21
yani senin icin 7 hafta önce yazılı Beantragen yapabiliryorsun
ne zaman yapacagini işverenle anlaşirsın ikiye bölebilirsin..

Haushaltshilfe evde bakilacak baska 12 yaşindan küçük bir cocuk daha olursa o zaman Krankkasse ye basvurabilirsin...
Her krankenkasse değişik uygulamasi var önce bir Kasse ye sor derim ...

Türk Vatandasi isen Konsolosluk Anne de gitmesi gerek Nüfus ve Pasaport

Anmelden >>> Einwohnermeldeamt
Kindergeld >>> Arbeitsamt Kindergeldkasse
Elterngeld >>> Versorgungsamt

dalga
15 Şubat 2016, 18:17
Svgili Kardesim.

Türkiye Cumhuriyet Devletinin ilk Cocuk icin vermis oldugu Para var. Bir cegrek altin karsili idi birinci cocukta. sonraki Cocuklar icin bu Mebla yükseliyor.
Bu yurt disindaki Vatandaslar icinde gecerli.
Saygilarimla.

hope41
15 Şubat 2016, 18:58
Ben ve esim Alman vatandasiyiz, cocugumuzun bu durumda Türk vatandasligi almasi mümkün degil galiba degil mi? Saniyorum Mavi kart alabilir ama cocuk yani onda sorun olmaz diye düsünüyorum.

hOrOz
15 Şubat 2016, 23:34
Ben ve esim Alman vatandasiyiz, cocugumuzun bu durumda Türk vatandasligi almasi mümkün degil galiba degil mi? Saniyorum Mavi kart alabilir ama cocuk yani onda sorun olmaz diye düsünüyorum.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler
ve bunların 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesinde belirtilen altsoylarına verilen ve
söz konusu maddede belirtilen haklardan faydalanabileceklerini gösteren resmi belgedir.

altsoy yani çocuklar alabiliryor