PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarifverträge Entgeltgruppen nasıl einstufen yapılıyor

erginkutlu
13 Şubat 2016, 03:02
Arkadaşlar merhabalar
Kendim şu an Türkiye'deyim ve mühendis olarak çalışıyorum. Ama tekrardan Almanya'ya dönmek istiyorum. GE (general electric) Hamburg'tan bir teklif aldım ve yakın zamanda vorstellungsgespräch için termin verdiler. Görüşme esnasında illa ki maaş konusuna girilecek. bir arkadaşıma danıştığımda igmetall'e ait yaşadığın yere göre belirlenmiş minimum maaşlarla alakalı bir kaç sayfa gönderdi bana. Ama benim kafamı kurcalayan tarafı EG1'den EG11'e kadar sıralnamış olan entgeltgruppen. Entgeltgruppen'da neye göre einstufen yapılıyor? Einstufen yaparken kriterler nelerdir? Kendimi hangi EG-Gruppe'ye einstufen yapabilirim? Bu hususta bilgisi olan bir arkadaş beni bilgilendirebilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

iso98783
13 Şubat 2016, 13:43
merhaba
ilk basta senin hangi tür is anlasmasi yapacagina bagli yani o is yerine sen isci olarakmi girecekceksin yoksa sözlesmelimi ( yani Angestellter ) isci olarak olursa biraz kolay cünki EG lerin karsisinda hangi isleri yapacagin yaziyor. sözlesmeli olarak olursa durum farkli cünki orda iki sinif var
1. tarife bagli ( TA = tarifangestellte ) bunlarda bildigim kadari IG metall de K1/T1 baslayip (K= kaufmännische/ T= Technische angestellte ) K7/T7 kadar ve bunlara ilaveten birde ustalar icin ( Meister ) M1/M4 var
2. Tarife bagli omayan ( AT = außertarifliche Angestellte ) bu siniftan olursan maasini pazarlik yapiyorsun
sonucta gördügün gibi sorun öyle kolay cevaplanacak bi sey degil.

Galaxy3764
13 Şubat 2016, 14:09
Bilmiyorum isine yararmi ?
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/yenifu2csrblpy.png (http://www.fotos-hochladen.net)

erginkutlu
21 Şubat 2016, 21:19
Ben Almanya´da elektrik elektronik mühendisligi okudum ve GE´ye de inbetriebnahme ingenieur olarak basvurdum.

hOrOz
21 Şubat 2016, 21:58
eğer iş yerinde Tarivertrag varsa zaten sana Tarifvertrag üzerinden ödeyecekler sanırım o zaman pek pazarlık şansı yok ...
https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0ahUKEwik8LCl0onLAhWI83IKHZQ1BZQQFgg3MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.bw.igm.de%2Fdownloads%2Fartik el%2Fattachments%2FARTID_567_20040604162527.pdf%3F name%3DERA_Broschuere_2.pdf&usg=AFQjCNExD2intIKoO5u2MbKfQ6HDRxMnvA&sig2=N2hKK8fXDXoJJvQRS5W7xA&cad=rja

erginkutlu
22 Şubat 2016, 00:03
Tarifvertrag üzerinden ödeyecekler ama bana kalkip region berlin´e göre ya da baska bundesland´a göre para vermezler herhalde. yani demek istedigim nerde calisacaksam o region´a göre para verirler.
icerden samimi oldugum eleman bana berlin´e göre para verildigini söyledi bana sacma geldi. kafami kurcalayan tarafi bu.
ek olarak sormak istedigim entgeltgruppe´ler arasinda en azindan verhandeln yapilabilir diye düsünüyorum.
ön görüsme icin sef beni gelip arabayla alacak ve dün de telefonda görüstügümde bana teknik soru sormayacaklarini direk is vertrag´i hakkinda konuscaklarini söylediler. beni yanlis anlamayin kendimi övme gibi bir niyetim yok. demek istedigim adamlar benimle calismak istiyor ki bu kadar seyi benim icin yapiyorlar, böyle bir durumda da fiyat konusunda biraz da olsa verhandeln yapabilme imkanim var diye düsünüyorum. sizin görüsleriniz nedir?

adiguzel18
29 Şubat 2016, 07:48
Selamlar Erkin Kardeş,
bir gelişme varmı? Umarım herşey istediğin gibi güzel bir şekilde gelişmiştir.
Eğer çok özel değilse Almanyaya geri dönme sebebin nedir? Yani Türkiyede niye devam etmiyorsun meslek hayatını.
Yanlış anlama sakın, sorma sebebim bende şu an Türkiyede İstanbulda iş bulup gitmek istiyorum - Elektrik Elektronik okudum aynı şekil fakat aylardır bi ciddi cevap alamadım firmalardan.

erginkutlu
19 Nisan 2016, 22:20
Aslm Adıgüzel kardeş
evet bir gelişme var işi aldım. inşallah nasipse 01.07.2016'da işbaşı yapacağım.
geri dönme sebebine gelince tr'deki işverenler genelde verdikleri sözleri tutmuyorlar. haftanın en az 6 günü çalışıyorsun. bazen pazar günleri de çalıştığın oluyor. überstunden yapıyorsun ama kriegt man nicht bezahlt. şu ana kadar cevap alamamış olman normal. almanya'dan gelen mühendislere biz bunu doyuramayız gözüyle bakıyorlar. hele internet üzerinden başvurduysan ilgilenmiyorlar bile. anca bir tanıdığın olacak o şekilde işe alınıyorsun. senin anlayacağın herşey torpil ile işliyor.