PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kat karsiligi arsa verme imkani Almanyada varmi?

Morphin
12 Şubat 2016, 11:52
Merhaba arkadaslar,

uzun yillardir tanimis oldugum bir alman arkadas bir akrabasina miras olarak kalan arsa arti evi bana teklif etti. Arsa 1060 m² ve üzerinde 1930 yapi iki ailelik bir ev var. Evin pek oturulacak hali yok ve restore ettirsem bile kendim oturmak istemiyorum o evde. Burasi icin 550'000 Euro istiyor. Benim düsüncem burasini Kat karsiligi (Türkiyede oldugu gibi) vermek istiyorum. Bu Almanyada mümkün mü? Obje 86368 Gersthofen de.

Biraz arastirmalar yaptim. Lakin kendim bu islerin icinde olmadigim icin pek anlayamadim.
Bulmus oldugum bilgiler:

1. Arsanin 40% na insaat yapiliyor.
2. En az 2 Kat + Cati / En fazla 3 Kat + Cati
3. Cati Satteldach 28 - 33 Dereceler arasi
4. Arabalar icin ayrilacak arsa insaat alaninin icinde olma mecburiyeti yok.
5. Mischbau gebiet
6. Arsanin 300 m civarinda Hauptschule, Gymnasium, 3x Kindergarten, Grundschule, Musikschule, Carsi merkezi, Belediye, Altersheim, Cami, 2x Kilise, Petrol, Cesitli is alanlari ve Festplatz.
...

Burasi icin gecen sene bir sirket Vorabbescheid icin Konzept vermis Landratsamta ve onaylanmis. Iki Block halinde 6 tane Reihenhaus. Her Blocklarun uzunlugu 16 m eni 10 m. Iki Kat + Cati Kat. Landratsamt daki yetkili kisi arsaya üc kat sigmasi zor diyor. Komsulara olan Abstandsfläche nedeni ile.

Arsanin 300 m civarinda Hauptschule, Gymnasium, 3x Kindergarten, Grundschule, Musikschule, Carsi merkezi, Belediye, Altersheim, Cami, 2x Kilise, Petrol, Cesitli is alanlari ve Festplatz.

Benim bilmek istedigim yukarida yazdigim gibi Kat karsiligi verme imkani varmi birde burdan bana ne cikar?

Beni bu konu hakkinda ACILEN bir bilgilendire bilirseniz cok ama cok sevinirim cünkü bir kac güne kadar arkadasa cevap vermem gerekiyor. Acil satma ihtiyaclari var.

Sayglarla
Morphin

clon
13 Şubat 2016, 00:04
Benimde evim var ev 1948 de yapilmis ,1978 renovieren olmus
800 metrekare arsasi var
20 ay sonra borcu bitiyor(yani ev benim oluyor)

cevremde oturanlara 2-3 sene önce saticam diye söylemisdim,eve 4 aile alici cikdi
iclerinden birisi Mütahit

Bende ona türkiye misali fikrimi söyledim
sana burayi verirsem bana bir ev verirmisin diye
konuya pek sicak bakmadi

Bana satarsan,sana benim baska bir arsamda baska bir daire veya baska bir türlü ev verebilirim dedi
Baugenehmigun almak icin basvurmus ,bende onun verecegi bauplana göre bakip karar verecegim

Ama Türkiyedeki sistem burda yok gibi veya taninmiyor sanirim
(Almanlari alistirmak lazim sanirim ) :)

Morphin
04 Mart 2016, 14:27
tesekkür ederim.

Arsayi almaktan vaz gectim. Senin de söyledigin gibi ne alman sirketler nede bizim türk sirketleri bu ise yanasmiyor. Kendim yaptirayim diye uzun arastirmalar yaptim lakin o miktarin altindan kalkamazdim.

Saygilarla
morphin