PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya’da Türk gençlerinin sadece yüzde 3’ü üniversite ve yüksekokula gittigi dogrumudur?

akbaba
07 Şubat 2016, 16:06
Selam arakdaslar,
Almanya'daki Türk genclerinin egitimi hakkinda bir yazi okudum, sizede tavsiye ediyorum,
http://www.hurriyet.com.tr/egitime-yatirim-gelecegimize-yatirimdir-40050580
istatistik en büyük yalandir derler, ben bunlara inanmiyorum,ben etrafima bakiyorum,yazilanlarla uymuyor.
benim,agbimin,bacanagimin ve en yakin arkasimin, toplam 10 tane cocuk var, bunlarin 7 tanesi abitur yapti, 2 tanesi real,bir tanesi hauptschule.etrafimda cocugu sonderschuleye giden bir Türk aile yok,unutmadan yazayim,frankfurt yakinlarinda yasiyorum.
üniversiteye gidenlerdende duydugum,üniversitelerde cok Türk var deniyor.
sizler ne düsünüyorsunuz,Türk genclerinin sadece 3% üniversiteye gittigine inaniyormusunuz? sizin cocuklariniz, yakinlarinizin cocuklari nerdeler?

smeilet
07 Şubat 2016, 16:12
Bence dogru olabilir.Benim cevremdeki genclerin cogu hem okumuyor hemde calsimiyor.Ne sorsan Keine Lust diyorlar.Allah yardimcilari olsun.

Antakya
07 Şubat 2016, 16:15
Senin kendin yaptigin statiske güven derler.

Fikirlerine katiliyorum akbaba. Sadece senin degil benim etrafimdaki genclerinde cogu abitur yapiyor veya studiumdalar.

Bakma sen uydurma istatiklere. Ve özellikle hörriyet gazetesi olursa gül gitsin.

Bambini
07 Şubat 2016, 16:36
Ben 3% inanirim, cünkü sac ve göz rengine bakarak Statistik yapmiyorlar.

Madem Aileniz´de bukadar Abitur´lu Gencler var bilmelisin ozaman Abitur´u bitirdiginde Türk Vatandasimi veya Alman Vatandasimi´di.

Uni´de haliyle bircok Siyah sacli, Kara kasli ve Zeytin gözlü gencler görebilirsiniz, ama bu demek degildirki bunlar Türk.

Kimligin neyse osun, Statistik yapilirken, Okula hangi kimlikle yazildigina bakarak yapiliyor.

Herkesin evine gidip saatlerce gecmisini sormuyorlar.

Simdi burada bizler nereden bilelim, sizin Ailede @akbaba 7 Abitur yapan Türk´mü yoksa Almanmi?????

Alman Vatandasi, Almanya icin, Türk Vatandasi Türkiye icin yapiyor....

mustafa-38
07 Şubat 2016, 17:09
benim cevremde cogu okuyor ogretmen olanda var dr olanda var insallah butun cocuklarimiz okur ALLAH yardimcilari olsun ...

Aykan24
07 Şubat 2016, 17:34
Almanya´da su an yasayan genc Türklerin büyük kismi alman vatandasi.
Dahasi sonradan gelen türklügü kabul etmedikleri halde hepsinin türk pasaportu olan calismaya ve okumaya meyilli olmayan insanlar da var.
Eminim ki bu arastirmada bu ikinci bölüm anlatilmaya calisilmis.

erkan1903
07 Şubat 2016, 17:39
Bu istatistik 10 sene once olsa idi inandirici olabilirdi. Ama gunumuzde bu oran cok daha yukseklerdedir diye dusunuyorum.

akbaba
07 Şubat 2016, 18:26
almanyada doganlara iki pasaport veriliyor ve 22 yasinda birini secmesi gerekiyor diye biliyorum.
cocuklarda iki pasaportuda olmasina ragmen hep alman pasaportluyum derler.
benim konu acmamim sebebi sizin etrafinizdaki durum nasil? cogu gencimiz gercekten abitur yapmiyormu?

resadiyeli
07 Şubat 2016, 18:52
selam ,hepsi alman vatandasi sayilmiyor yanlizca 2002 den sonra doganlara bu hak verildi,o tarihten öncekilere bu hak verilmedi yanlizca gidip önce türk vatandasligindan cikacaklar sonrada alman vatandasi olacaklar.

resadiyeli
07 Şubat 2016, 18:55
Selamlar,son yillarda cok büyük atilim var:benim oglum esslingende okuyor.Üniversitde cok türk oldugunu söylüyor.Yanliz senin dedigin Abitur ,real veya meslek egitimi istatisklere girmyior.

erkan1903
07 Şubat 2016, 19:01
Turk anne-babadan, veya anne yada baba Turk ise o cocugun kaninda Turk kani her turlu agir basar. Dolayisi ile Cocugun alman, yada yasadigi deisik ulke pasaportlari tasimasi sadece zorunluluk geregi teferruattir.

gamberoglu2000
07 Şubat 2016, 19:01
benim oglumun okulunda onunla beraber okuyan nerdeyse hepsi okulu birakti turkler simdi boyle gorursek bu incelemeyi okumuyorlar ama benim is arkadasimin kizi ve oglu ikiside avukatligi bitirdiler yani avukat oldular ince noktasi ise ikiside alman vatandasi benim oglumda okuyor yarin oda meslegini bitirdiginde turkmu sayilacak yoksa almanmi burasi muamma cunku alman vatandasi istatistik biraz karisik.ama soyle dusunuyorum ben sahsen biz burda almanyada milyonlarca insanimiz var ama bu kadar okumak yetmez daha fazla insanimiz genclerimiz okusun istiyorum daha fazla insanimizi yukarilarda gormek istiyorum cocuklarimi okutuyorum ben sahsen istiyorlarsa cocuklarinizi motive edin okullara yonlendirin arkadaslar bunlar bizim gelecegimiz.

kara
08 Şubat 2016, 00:45
benim görüsüm ,okumakta bir yetenek . bu yeteneyin arkasinda durulursa hersey daha kolaylasir . simdi okumak istemeyen yada yeteneyi olmayan sadece türkler degil .
ve suda bir gercekki, türk ve kültürlü olarak dünyaya gelen bebelerimiz zaten bir sifir yenik gelmis oluyor, bu sahada okumak almanlarla beraber dahada zorlasiyor , yani su demek oluyorki alman 2 aldiysa notunda bir türk 1 almali... (oda demek oluyorki hadi olum oku, kac not aldin afferim demekle bitmiyor ). DESTEK DESTEK DESTEK cok önemli .
ve bizim türklerde bir cogumuzda olmayan ,bu almanlarda olan bircok kapiyida acan YAGCILIK tir .
bilmem anlata bildimmi .

depream
14 Mart 2016, 01:27
Ben kendim Üniversite okuyorum ama malesef benim kaldigim cevrede arkadaslarimin cogu okulu ya erken birakti veya Ausbildung'a basladi veya issiz. Benimle birlikte Üniversiteye giden arkadaslarim parmaklarla sayilacak kadar az. Bence okumak bir yandan icimizde olmasi gerekiyor, öteki yandan aileler de destek vermelilerdir veya bendeki oldugu gibi zorlanmalilardir. Ben Hauptschule okumustum ve Ausbildung yapmak istiyordum bir Telefoncuda, ailem karsi cikti ve baski kurdu üstümde okumam icin. Bugün de onlara binlerce kez tesekkür ediyorum ve bulundugum yerden de cok sükür gururluyum.

Abilerime burdan tavsiye ederim, gencler malesef arkadaslari yüzünden de cok geriye kaliyorlar. Para kazanip bir "lüks" araba ile gezmek marifet olmadigini ilerliyen yaslarda anliyorlar. Bir aile o cocukta yetenek görüyorsa veya Elternsprechstunde'lerde ögretmenler bu yetenegi görüyorsa baski kurup bunlar basarilabilir. Her cocuk okuyacak diye birsey yoktur. Araba tamircisine'de gerek var, Lager'de calisan bir elemana da ihtiyac var, ama bu dallarda bir üst seviyeye gelmek ne kadar zor oldugunu siz kendileriniz de cok iyi biliyorsunuzdur.

Burda ben kendim görüyorum, abilerim amcalarim bile cocuklarin egitimi icin benden de bilgi aliyorlar ve bende oldukca elimden gelen yardimi sunuyorum. Beceriksizler'dede bu konuda her türlü yardimci olmaya calisiyorum.

Insallah her birimiz her cocugumuz iyi bir yere gelmeyi basarir diye umuyorum.

taxi
18 Nisan 2016, 17:09
ben daha fazla türk gencin üniversiteye gittiyini tahmin ediyorum, örneyin berlindeki Technische Üniversität in adi, nerdeyse Türken Uni olmus.
burda önemli olan kac kisi tamamliyor, o sayi oldukca düsük, sonuna kadar dayanamiyorlar maalesef...

TOPRAK
19 Nisan 2016, 17:58
Sade bende 3 tane var.Ikisi bitirdi sonuncu eylülde basliyor.Mannheim ve Ludwigshafen hastaneleri Türk Doktordan gecilmiyor.Alman otomobil devlerinde üstyüzey görevlerde bizzat gördüm hep bizim gencler.Belki tüm Almanya oranlamasi olabilir.Genclerimiz artik yönetilen degil,yöneten olmak istiyorlar.Yollari acik olsun

tolgahamburg
19 Nisan 2016, 19:58
Olsunlar yani

Gercekler
19 Nisan 2016, 21:49
Yüzde 3 degilde, yüzde 10 olsa ne degisirki?

Türkiye'de genclerimize bakiyorum, hepsi bir mücadele ediyor. Amma iyi, ama kötü, bir baltaya sap oluyorlar.

Almanya'daki genclere bakiyorum, okuyanlar tabiki var ve onlarda kolayca iyi bir mertepe geliyorlar.

Ama gerisi? Niye McDonalds, BurgerKing'de her iki isciden birisi türk genci? Niye Aldi'ye, Lidl'e, Netto'ya gittigimizde hep genclerimiz hamballik yapmaya mecbur kaliyorlar? Sordunuzmu, meslek yapiyorum diyor. Sesimi cikarmiyorum, ama bunlarin neresi meslek? Hamballigin adini Verkäufer ve Einzelhandelskaufmann yapmislar. B.k var meslek. Mal kamyon ile geliyor, sadece regallere yerlestiriyorsunuz. Kasaya bakinca zaten hersey otomatik. Paranin ne kadar üstünü vereceginizide söylüyor. Bir haftada herkes bu isi ögreniyor zaten. 3 sene is yerleri ucuz Vollzeit isci calistiriyorlar. Atalarimiz hep derdi, okumazsan hamballik yaparsin. Önceden yine hambalda para kazaniyordu. Sözde meslek bittikten sonra size 1000 Euro para veriyorlar. Ne ev gecinir bu para ile nede yuva kurulur. Zaten dükkanlar aksam 20'ye kadar acik. Ne zaman eve gelcende dinlencen. Üstelik hafta sonunda yok. Bayramin bile yok. Bir gün bayram oldumu, hemen Marktsonntag yapip o bir günü geri caliyorlar. Ne gezmeye gidebiliyorsun, nede dinlenebiliyorsun.

Bir ka$im ile üzülüyorum, bir ka$im ilede catiyorum.

Kendime cok sordum, niye hep bizim insanlarimiz hamballik yapiyor diye. Kendimce bir tez ürettim:

Bence hersey aileden basliyor. Kimse cocugunu tabiki kötü olmasini istemez, ama göz göre görede hatalar yapiyorlar. Öncelille aile ortami kalmamis böyle ailerde. Düzgün bir ailede iste gücte olmayan herkes, ac olsun olmasin, hafta sonunda kahvaltida ve aksam yemeklerinde hafta icinde sofrada olmali. Ama nerede... Oglan tutturuyor antremanim var diye... Kiz ders calisiyorum numarasi ile odasinda telefon ile oynuyor...Annenin elinde cep telefonu, 15lik ergen cagindaki kiz gibi ekrani dürtüp duruyor...Dizisi baslayinca birakiyor ancak. Babaya eve gelince, yorgunum manasi ile coluk cocuk ile ilgilenmiyor. Atiyor kendini koltuga yemegi yedikten sonra, hic ev ile ilgilenmiyor...Hafta sonu gelince oglanin maci turnavasi var, kizin arkadasin dogum günü var, anne Ayse Fatma ile bir yerlede kahvaltida, baba hurda arabalar bulacamda satip kar etcem diye, bos bos geziyor aksama kadar.

Birde ben bakiyorum dogru dürüst meslek yapmayan cocuklari ailerine...Mübarek yol gecen hani gibi...Her hafta sonu bir ton misafir...

Ben Allah'a sükür okuyabildim. Ama cok sinir olurdum cok sik misafir gelince hafta sonu. Cocuk odamda kafami derslere veremiyordum. Tabiki insanlarin dostlari gelip gitmesi güzel bir sey, ama bir sinir olmasi lazim. Dogru dürüst ev bir sakinlesmiyor.

Ayrica sikintilardan biri, aile ici dertlesmemek. Bir baba, oglan cocugu ile yeri geldiginde baba görevi yapacak, yeri geldiginde arkadas olacak. Ama cocuk ailesinin sevgisini his edecek. Anne'ye gelince, kizina sirf firca cekmeyecek. Kizdir bu, genctir, asikda olabilir, bir oglan ile gezerkende gözükür. Bizim ilk lafimiz kiza hemen "seni gebertirim" ve bagirma cagirma oluyor.

Bir baba yeri geldiginde, oglunun dertlerini paylacak ve sir gibi ikisi arasinda kalacak. Bir anne, kizi ile dört göz konuscak ve konusduklari ikisi arasinda sir gibi kalacak.

Yapilan hatalardan biri, cocuk 18 olunca ehliyetin parasini aile veriyor. Bu yanlis. Cocuk kendi kazacak, kendi parasi ile ehliyeti alcak. Bende böyle yaptilar. Inanki, 20 senedir ehliyetim var, daha iki kere ceza ancak yedim. Oda 3 - 5 km fazla gitmisim. Cünkü bir ben biliyorum, zamanin o ehliyetin parasini benzinlikte calisarak nasil biriktirdigimi. Ailer verince cocuk simariyor.

Herkes gibi bende zaman zaman berbere gidiyorum. Bir sefer cuma günp gittim. Gördügüme inanamadim. Ne o bizim genclerimizin hali ya. Papagan gibi sac yaptiran, sakalina süs cektiriyor. Yüzü resmen harita gibi. Kulaginda küpe. Berbere sorudugumda, bana dedigi, cuma günü hep gencler cok geliyor, haftas sonuda diskoda kiz tavlamak icin. Burda yine görev babaya düsüyor. Bey adam, birde sende cik git bir diskoya oglun ne haltlar yiyor git bak!

Son olarak ben herzaman derim. Bir cocuk camiye gidecek ve hocanin sopasini yiyecek. Etrafimda insanlar var, yolluyorlar, sonra birakiyor cocuk. Sordugumda, mana hazir "Cocuk sevmiyor sikiliyor orda morali cok bozuluyor" Halbuki ozaman yollamasi gerek. Hayatin sirf onun canin istedigi gibi dönmedigini his edecek.

Birde bizdeki evlenme mantigi varya beni deli ediyor. Daha halen 2016 yilinda kizini 18-20 yasinda evlendiren var. Ya bey adama, kizini hemen evlendiremeden geberdin gittinmi. Bir önce basimda gitsin mantigi. Bir kiz cocugu benim görüsüm 23'den asaga evlenmemeli. Oglan gelince 25'den önce evlenmemeli. Kizda oglanda iyi bir olgunlasmasi lazim. Neymis efendim, gözü acilimasinmasinda falanda fistan.

Lafin kisasi, biz gurbetciler halen cocuk yetistirmeye bilmiyoruz. Diyeceksinizki, cocugun hic sucu yokmu. Muhakkak vardir. Ama sen anne baba olarak yapda dogrusunu, yine asi tutmazsa tutmaz. Ama yüzde 80 asiyi dogru yaparsaniz tutuyor.

Basbakan
19 Nisan 2016, 23:20
Sayin gercekler herseyi cok güzel gözlemlemissin ayni fikirdeyim24edq50

tolgahamburg
20 Nisan 2016, 02:40
Bunların bir çok sebebleri bulunmaktadır daha evvel nedenlerinden Bahsetmiştim Zaten Meslek yaptınmı yada uni kaç yaşında bitirdiğin belli..Acele ye gerek yok Gerceklerin de dediğim gibi Neymis efendim, gözü acilimasinmasinda falanda fistan.hala belden aşağı düşünerek yaşıyoruz yanlış anlaşılmasın istisnalar kaideyi bozmaz....Benim alman yiğenler var ne akılları disco ,erkek kız arkadaş yada başka şeylerde 1.At sporuyla uğraşıyor ve Bu sene Altın Madalya aldı Almanya adına -2.handball uğraşıyor eyaletimizde kendi yaş grubunda Gümüş madalya aldı 3.Morotsiklet sporuyla uğraşıyor...

Gercekler
22 Nisan 2016, 22:39
Ya bu Almanlar öyle uyduruk meslekler cikardilarki. Baska bir örnek. Bäckereifachverkäuferin. Hep türk kizlara. Allahinizi severseniz bunun neresi meslek. Ekmekler dondurulmus geliyor zaten. Firina koyuyorsunuz o kendi pisiriyor. Derecesini bile ayarlamiyorsun. Breze mi pisecek, Breze programi var. Semmel'mi pisecek, onunda programi hazir.

Kasa desen oda otomatik.

Neysmis efendim, ekmek cesitlerini ögreniyormussunda, icinde ne oldugunu ögreniyormussunda...

Türkiye'ye gidin, deyinki ise girerken, "Ekmek satis uzamaniyim". Adam gülmekten kriz gecirir.

McDonalds, BurgerKing, Bäckereifachverkäuferin, Einzelhandelskauffrau ve Verkäuferin. Bunlar sadece resmiyette meslek. Bundan 15 yil önce meslek yeri bulma sikintisi vardi. Ozamanlar böyle meslekler (Einzelhandelkauffrau ve Verkäuferin haric) yoktu. Sonra bunlari cikardilar, herkes meslek yapiyor oldu.

Ya git bir berberlik ögren, hic yoktan zanat. Yada git Bäcker ögren, hic yoktan bir zanat.

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 01:16
Ya bu Almanlar öyle uyduruk meslekler cikardilarki.Dedin fakat normal Avrupa birliği standartları Artık türkiyede belge istiyor.....McDonalds, BurgerKing, Bäckereifachverkäuferin, Einzelhandelskauffrau ve Verkäuferin merak etme önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde geçerli olmayacak ROBOT lar geliyor juhu....Bundan 15 yil önce meslek yeri bulma sikintisi vardi bu hep var türkiyede de dünya global bir hareket ediyor...

hoca
04 Mayıs 2016, 03:59
Arkadaşlar,
konuya geç iştirak ederek eklemek isterim:

Almanyada yaşayan yabancılar konusuna Alman istikbaratının rakkamları ile yola çıkarsak 1990 yılında toplam yabancılar sayısı 17 Milyon deniliyordu. Bunların 12 Milyonu Türk.

İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linklerden fayda görebilirler

Jeder Zweite in Deutschland mit Migrationshintergrund? (http://mediendienst-integration.de/artikel/kermani-rede-jeder-zweite-hat-migrationshintergrund.html)

Destatis: Noch nie gab es in Deutschland so viele Migranten (http://www.welt.de/politik/deutschland/article144759875/Die-Zuwanderer-zieht-es-in-den-Westen-Deutschlands.html)

1993 lebten laut geheimer Daten des Verfassungsschutzes in Deutschland bereits 17 Millionen Ausländer. Wieviele sind es dann heute? (http://michael-mannheimer.net/2015/03/06/gehuetet-wie-ein-staatsgeheimnis-wieviele-auslaender-leben-in-deutschland-2/)

tolgahamburg
05 Mayıs 2016, 19:17
12 milyon türk blgisi yanlış.....

moonrise
06 Mayıs 2016, 12:23
Arkadaslar egitim düzeyi bence aileden basliyor!

Eger aile ileri görüslü ise cocuklarini okutmak istiyor.
Genellikle egitimli aileler cocuklarinin kendilerinden daha iyi egitimli olmalarini istiyorlar/isterler!!!!
Ayni sekilde Almanya'ya gelen bir aile, iyi yetistirilmemisse cocuklarinin nerde nasil okumasi gerektigini vs bilmedigi icin onlara yol gösterip baski yapamiyor.
Bir an evvel is bulup calismalarini ve evlenmelerini istiyorlar, böylece hayatlari kurtulacak saniyorlar. Egitim Megitim hic düsünülmüyor.

Almanya'ya gelen egitimsiz bir aile etrafinin/cevrenin etkisi ile kendini bilinclendirirse cocugunun okumasi gerektigini kavriyor ve ona bu yönde destek oluyor.
Bu cocuk sansli oluyor ve bir sekilde egitim aliyor ondan sonra kendi cocuklarinin daha iyi olmasi gerektigini kavriyor ve onlari daha iyi egitim almaya zorluyor.:)

Esasinda bu her yerde ayni sekilde gelisiyor.
Türkiye'de de ayni, mesela benim annem babam ikisi de yüksek tahsilli idi ve cocuklarinin daha iyi egitim almalarini istiyordular.
Benim kücük bir cocukken hic bir seyden haberim yoktu! Daha iyi bir egitim alabilmem icin beni hep en iyi okullarda okuttular, ben de onlari mahcup etmedim.
Önce iyi bir ilk okul/hoca sectiler, sonra Istanbul'daki yabanci okullarin imtihanina girmemi sagladilar. (böyle bir imkanin oldugunu ailem biliyordu)
Yabanci bir koleji kazandim, orada iyi bir egitim, dil vs ögrendikten sonra Üniversite imtihanina sansli bir sekilde girdim ve ITÜ'yü kazandim.
Elektronik ve Haberlesme mühendisi oldum sonra yabanci dil bildigim icin yurt disina gittim orda da yüksek tahsil yaptim.
Sonunda orda bir arastirma enstitüsünde calismaya basladim. Simdi de cocuklarimin benden daha iyi egitim almalarini istiyorum ve onlara yol gösterebiliyorum,
cünkü nasil yapilacagini cok iyi biliyorum:)

mxm
06 Mayıs 2016, 17:12
Kasa desen oda otomatik.

Bizim burada adamin bircok firini var, kasa, otomatik olmayi da gecmis, robot olmus, kasadaki sana "3,50€, Lüften Maria´ya ödeyin diyor". o ne dedim yaw, bir baktim, para otomatigi, hem de iki adet.Saticilar parayi ellerine dahi alamiyorlar, calan oluyor demekki öyle yapmis.
Ayni adamin hakkinda, Türk kizlarina dükkanin anahtarini asla teslim etmedigini de duydum, calisanlardan Alman olanlarina veriyormus acmalari icin, sabah 5 te mi aciyorlar artik neyse.

Aynen dedigin gibi, ucuz isciligin adi meslek olmus.

Gercekler
08 Mayıs 2016, 22:11
Bir an evvel is bulup calismalarini ve evlenmelerini istiyorlar, böylece hayatlari kurtulacak saniyorlar. Egitim Megitim hic düsünülmüyor.

Maalesef haklisin. Hele kizsa, mesleginin bitmek oldu yil hemen nisanliyorlar. Ya ben bu anne babayi da anlamiyorum. Dur bakalim ya. 19-20 yasinda hemen evde mi kaldi gitti. Ayrica ben evlenmek isteyipte evde kalan bir kiz görmedim daha.

Bir kiz icin 23 yasi normal bir yas. Erkekde hadi 28 digelim. Meslegin bitmesi ile evlilige insan hazir olmuyorki. Evlilik icinde bir zihinsel hazirlik lazim.