PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Balık - Balıkçılık

Oguzhan06
06 Şubat 2016, 23:54
Aslında bu konuyu bir Altkonu olarak Multimedıa- Hobby bölümünde sabitlesek diyorum sayın Mod arkadaşlar ?

Eskiden bir başıkçılar köşesi vardı hatırlarsanız .. Yıllar evvel onu da ben açmıştım ve çok okunan bir konu idi..

Arkadaşlar yıllardır almanya - hamburgda sevdalı idim bu hobby'e ve şimdi Memlekete kesin dönüş yaptım. Memleketim Anlara ve malesef 7 aydır siftahım yok ...patlıyacağım ya... Yokmu bir avlanma imkanı yakında ..yokmu yakınımda benimle balığa gidecek bir dost ? ;)

romario
08 Şubat 2016, 16:50
S.a Temelli dönmeden evvel almanyada amatör kaptanlik belgesi almisdin yanlis hatirlamiyorsam dogrumu.

tolga1903
08 Şubat 2016, 17:58
slm usta Türkiye desin anlasilan senin ile Bootschein icin yazismistik.Burdan seni uyarayim burdan aladigin Schein Türkiye de malesef gecmiyor 2500 Ytl cezasi var,
yani su sekil Türk bayrakli tekne kullanamiyorsun.Yabanci bayrakli da sorun yok Ulastirma bakanligina dilekce yazip ehliyetinin kopyasi ile denkligini talep etmen lazim.https://ades.udhb.gov.tr/SSS.html bu adress de yaziyor.
Balik konusuna gelince türk forumlari var balikcilik üzerine adres vermek istemiyorum belki yasakdir diye ama google baliksevdam diye arattir
orda mutlaka kaldigin yerde balik ile ugrasan birini bulursun

Oguzhan06
22 Şubat 2016, 00:49
Evet aynen dostlar ..amatör denizcilik belgesi aldım almanyada . Yani bootschein für see und binnen .. Şimdi bu türkiyede geçerli değilmi diyorsunuz?

Albatros
01 Mart 2016, 01:48
Merhaba Oğuzhan bey
Ben sitemizin eski üyelerindenim.Daha önce Grialbatros rumuzuyla katılıyordum.Birara site kapanınca benim kayıtlarımda bitti.
Sitemiz gerçekten çok yönlü ve aktif.Fakat ben en çok balıkçılık konusunayla ilgileniyorum.Gerçekten bu konuları iyi bilen bazı
konularda fikir alışverişinde bulabildiğim üyeler vardı.Yukarıda belirttiğin gibi hobby bölümü veya en klasiği BALIKÇILIK adıyla
bir bölümü canlandırırsanız bende tüm katkılarımı sunar tecrübelerimi paylaşabilirim.'Turgutlu'yla zaman zaman hem site üzerinden
hemde bizzat telefonla görüşmelerimiz olmuştu.Sitede O beni biraz tanır.Kendiside balıkçı olduğundan karşılıklı paylaşımlarımız olmuştu.
Ben yıllarca Türkiye'de balıkçılık yaptıktan sonra Almanya'da da aktif balıkçıyım.Yukarıda belirttiğim gibi;bu konuda sitede bir hareketlenme
başlatırsanız bende katkılarımı sunarım.Slm.

tolga1903
01 Mart 2016, 08:12
Evet usta geçerli değil.
Yani Türk bayraklı tekne kullanamiyorsun,
Ulaştırma bakanlığına dilekçe ile başvuru yaparak denkligini talep edip değiştirebilirsin.

hknbln
01 Mart 2016, 09:11
Arkadaslar bu balikcilik konusunu gelistirebilirsek güzel olur, bende, tecrübem azda olsa katkilarimi sunarim.

Albatros
04 Mart 2016, 01:32
Merhaba hknbln.
Biryerden başlayarak konuları geliştirebiliriz belki.Karşılıklı av anılarımızı veya tecrübelerimizi paylaşarak başlayabiliriz
Benim en yoğun avcılığım Göletlerde alabalık avcılığı.Üyesi olduğum derneğin göletinde sürekli avlandığım gibi başka gö-
letlerde de avlanıyorum.Tatlısuda(bölgemde iki adet çayda ve Main nehrinde)Hecht,Regenbogen Forelle,Bachforelle,Äche,Aal
Zander ve birçok çeşit tatlısu balığı avlıyorum.Geçen yıl yılanbalığı üzerine biraz fazla zaman ayırmış ve bir noktaya kadar başarı
sağlamıştım.Bu yıl hedef balığım yılanbalığı.Başka av;her yıl birkaç gün olma koşuluyla 'Herings' avına Lübeck'e gidiyoruz
oğlumla...Yukarıdaki avlar konusunda fikir alış-verişinde bulunabiliriz.Rasgele.

hknbln
04 Mart 2016, 09:44
Selam Albatros Kardesim, bu arada Nick `ini de tam Hobby ne göre secmissin :D
Bende Kücüklügümden beri Türkiyede Bogazda Olta sallarim, gecen sene hanim tutturdu illaki Angelschein yap, eve balik getir diye.
Bende bir Hobim olsun diye yaptim, tabiki zevk de aliyorum balik tutmakdan.
Ben Evimden Havel ve Spree Nehirlerine yürüyerek 5 Dakikada ulasabildigimden yaz aylarinda bazen Feierabend le aksam yemegi arasi olta sallayabiliyorum.
Benim de Favorim Spinnangeln, yani oltayi suya birakip Sandalyeye oturup beklemek pek isim degil.
Bu sene mümkünse Brandenburg daki gölleri gezmek istiyorum, Doga ve Balik bollugu acisindan cok güzel yerler.
Senede bir iki kere Ostsee ye gidiyorum.
Göllerde Favori Baliklarim Hecht, Zander ve Barsch

Rastgele

Oguzhan06
04 Mart 2016, 15:12
Merhaba Arkadaslar ,
cok tesekkür ederim , agziniza saglik , ne güzel yazissiniz. Ben malesef cok yogunum bu aralar , onun icin yazamadim. .. Ama simdi biraz da ben anlatayim , kendimi tanitayim..
Eski beceriksizler deki , balikcilar kösesini ben acmistim ve uzun yillar arkadaslarla güzel seyler paylastik. O zaman da Nickim aynisi oldugundan sanirim bircok arkadas tanir beni.
Bende almanyada yasadigim sürede , aynen sizler gibi göletlerde Alabalik avina giderdim ... Gittigim gölde degisik balilar da oldugundan tabiiki bazen sazan, yayin gibi balilarda tuttugumuz oluyordu.. Son senelerde oradaki cok sevdigim bir dostum ile beraber, Hamburgu ikiye bölen "Elbe" nehrinde hemen hemen hergün Zander ( levrek) avina giderdik. Birkac defa o arkadasimla Kiel e , Hering avina gitmistim .. hatta bir aralar kisin eksi 10 derecelerde bile , donmus göllerde balik tutuyorduk .. Cok harika anilarim oldu ...
Ve gecen sene ailemle kesin dönüs yaptim ve Ankaraya yerlestim. Aslinda bir balikci icin pek de uygun bir sehir degil ama aile büyüklerimiz yasli ve onlari yalniz birakamiyacagimdan baska carem de yok ..Hem es dost akraba hepsi burada ... yillarca gurbetlik cekdik ...yeter gayri diyoruz :-)) Ama iste tek kötü yani burada oradaki gibi canin istediginde balik tutma imkanin yok. . insallah ilerde daha güzel kontaklar kurup birseyler yaparim diye düsünüyorum .. Türkiyede en yaygin olan balikcilik , sazan avciligi , gördügüm kadariyla . Malesef ben de aynen arkadasimizin yukarda dedigi gibi , böyla pasif balik tutma seklini hic sevmem .. aktif olmam gerek .. 24 saat aktif olsam bikmam .. bu sebeple yanimda iki tane de Fliegenrute ( fly oltasi ) getirdim . Ama daha bu teknigin cok acemisiyim ve belki de bunu ilerletmek icin almanyaya kursa mi gitsem diye düsünüyorum ? Almanyanin güneyinde Angeltour lar var ..Fliegenfischen üzerine ... belki de burdan onlara katilip isi orada ustalarindan ögrenirim ..
Su anda dört gözle bekledigim sey Temmuz ayinin 13. ü ! Allah nasib ederse Temmuz ayinin 13 ünde almanyaya ucacagim .. orada 5 arkadasimla beraber iki gün sonra norvece dogru yola cikacagiz. Norvec den 15-7 ile 29-7 arasi bir kulübe ayirttik .. deniz kenarinda , deniz motorlari ile beraber ...ve 14 gün gece gündüz balik tutacagiz ... burada raporlarim insallah ..umarim orada bir internet baglantim olursa , günlük bile yazarim insallah :-)))

Albatros
06 Mart 2016, 20:48
Ankara yakınlarındaki göllerde Hecht,Flussbarsch avı çok yapılıyor.Yaban TV de bol bol izlemiştim.
Dönüş yapmak hepimiz için heyecan verici bir durum.Buradan kopmamış olmakta güzel.
Türkiye'ye dönüş yapmış birçok tanıdığım var.Hemen hepsinde olumsuz izlenimlerim var.Çoğu işsiz-güçsüz
yaşamanın peşindeler.Tabii ki iyi ama en azından aktif bir hobinde yoksa kötü...Balıkçılık bu yüzden biçilmiş
kaftan.Bunun için orada da balıkçılığı bırakmamanı öneriyorum.
Norveç tatili duyumu bile çok hoş.!!
Yazışmak üzere hoşcakal.

Albatros
06 Mart 2016, 21:17
Selam hknbln.
İlk önce şunu itiraf edeyim;yenge konusunda çok çok şanlısın.Bu güne kadar eşinin avcılığını onaylayan birine rastlamadım.!!Değerini bil.
Hemen iki ortak noktamıza değineyim.1.Bende senin gibi aktif balıkçılığı seviyorum.2.avlaklarım bana da çok yakın,kısa süreli avcılıklar
yapabiliyorum.Ben genel avcıyım;mevsime göre her çeşit avı yapabiliyorum.Spinnangeln benimde favorilerim arasında.Bölgemdeki balıkçılar
derneğine üye olduğum için alabalık avı önceliğim.Forelin avını Teig ve Binenmadeyle yakalamakta epeyce usta sayılırım.Alabalık hamurunun
mevsime göre renkleri,karışık renk kullanma yöntemleri,hamurun çeşitli formları,mevsime göre farklı kokular vs.Eğer bu konuda birşeyler
paylaşmak istersen çok şey paylaşabiliriz.
Yukarıda yazmış olduğum gibi;oğlumla her yıl Lübeck'e Herrings avına gidiyoruz.Geçen yıl birlikte(1,5 günde)136 Kg.balık yakaladık.Orada
balıkçı dostlarımız var.Balığın girişi çok yoğunlaştığı zaman bize bildiriyorlar.O zaman iş şansa bırakılmamış oluyor.Arzu edersen sana da bildi-
rebiliriz.Yoğunluk mevsime göre değişmesine rağmen genellikle Nisan sonu ve Mayıs başı oluyor.
Tekrar yazışabilme umuduyla hoşcakal,rasgele.

Albatros
31 Mart 2016, 00:03
Benim kaldığım eyalette 1 nisanda alabalık serbestisi başlıyor.Bu konuya epeyce uğraş verdim;sorusu olanlarla fikir alışverişinde bulunabiliriz.Ben en son yenilikten söz etmek istiyorum.Marshmallow diye çok yeni bir ürün var.Denedim gerçekten etkili.İki oltayla avlanabiliyorsanız;hareketsiz oltanıza bir adet Marshmallow ve bir adet Binenmade takarsanız farkı göreceksiniz.Tüm tutku dostlarına rasgele.

hknbln
09 Mayıs 2016, 20:49
Merhaba Albatros, ve tabiki diger Arkadaslar.
Gecen Hafta sonu bir Alman Arkadas beni bir Forellenteich e götürdü.
Ilk defa Forellenangeln yaptim, hasilat kisi basina 2 Forelle ( 6 saatte), cok zevkliydi, bit tane Grundangel mit Bienenmade ( sifir Balik) ve bir tane Spinangel mit Spinner (Mepps 4 Gram) bununla bu 2 baligi tuttum ve 2 tane de baligi Drill yaparken kaybettim.
Su anda Spirolino ve Tramarella hakkinda bilgi edinmek istiyorum

tutu2004
09 Mayıs 2016, 22:25
arkadaslar bisey soracam levrek wolfbarsch mi yoksa zander mi almanca:(

hknbln
09 Mayıs 2016, 23:14
wolfsbarsch

Albatros
20 Mayıs 2016, 17:00
Merhaba hknbln
Spirolino yeni başlayan için epeyce deneme ister,alışınca tabiki kolay.Spirolino iki tarafıda oval olan ve ortasından gecen bir deliği olan (Misina geçecek kadar)
bir malzeme.Suda batmayan,yavaş batan ve hızla batan olmak üzere 3 katagoride sınıflandırabiliriz.Balık suyun hangi bölümünde tahmin ediliyorsa o tip seçilerek avlanmalıdır.Montajı oldukça kolay.Ana misinayı Spirolinonun deliğinden geçirip fırdöndüye bağlayacaksın hepsi bu.Ama kamış bölümüne stopper takılmayacak.Balık çektiği zaman etki direkt olarak kamışa etki edecek durumda.Vorfach 150 cm.ile 250 cm.uzunluğunda seçilmelidir.
Bence Forellenteich da balık avlarken en etkilisi şamandralı(Pose)olanıdır.Eğer şamandırayı haraketli monte edebilirsen(alt ve üst tarafına stopper takarak)balığı her derinlikte arayıp bulabilirsin.Tramarella tekniğide bu şamndıralı takımın kamışı kısa hareketlerle çırparak çekme taktiğidir.Youtube'ta yeterinden fazla açıklama var.F Teig kullanılacaksa iki renk daha fazla reflektör olduğu için şansı artırıyor.Benim favori reklerim;Oranç,siyah-beyaz,sarı.Rasgele.