PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eigentumswohnung kiraya vermek

Antakya
02 Şubat 2016, 12:20
Selam,

Benim sorum:

Kredi ile satin aldigim daireyi 10 sene dolmadan evvel (kredinin bitmesine daha 1,5 sene var) bir baska sahisa sorunsuz kiraya verebilirmiyim?
Verme imkanim ve hakkim varsa hangi yolu gitmem lazim? Yani kredi aldigim banka ile temasa gecip onlari bu konu ile bilgilendirmem lazimmi? Bankadan haric baska kimlere haber vermem lazim?

Ne gibi zorluklarla karsilasabilirim? Yoksa bu sartlar altinda kiraya vermek kolayda benmi kendime bunu gözümde cok büyütüyorum ve gereksiz yere Problem yapiyorum?

Bu konu ile ilgili sadece Bilgi ve tecrübe sahibi olanlardan cevap bekliyor ve gereksiz, manasiz yorumlardan kacinilmasini istiyorum. Tesekkürler.

hknbln
02 Şubat 2016, 14:11
Kardesim, Banka sana Krediyi sirf kendin oturabilirsin sartiylami verdi ?
Ben simdiye kadar öyle bi sey duymadim, anca önceden Eigenheimzulage vardi o zaman yalnis hatirlamiyorsam Zulage yi kendi oturanlar icin veriyorlardi.
Ama Eigenheimzulage kalkali cok oldu, ve zaten ilk 6 Yil aliyordum o yardimi, ve Krediyle de alakasi yokdu.
Sen bence evini istedigin gibi kiraya verirsin, anca satmak istersen Banka Grundbuch a kayitli oldugu icin onlarla anlasman lazim.

talo176
02 Şubat 2016, 14:15
Eigenheim 8 sene veriliyordu..
ama asil soruys gelince, bankayi ilgilendirmez.. istedigin zaman istedigin kisiye kiraya verebilirsin..

Antakya
02 Şubat 2016, 14:33
Hayir, satma niyetim yok ve daireyi eigenheimzulage olmadan aldim, daha dogrusu krediyi düzenli devam ödüyorum.

verdiginiz cevablara dayanarak sunu anliyorum: Kredi tam ödenmeden ve 10 sene dolmadan evvel bankadan herhangi bir sorun yasanmadan mal sahibi olarak daireyi bir baska kisiye herhangi bir sorun yasamadan kiralayabilirim.

Simdi ikinci adimi atmak istiyorum:

Aranizda bu sartlar altinda (benim durumum ile ayni olan) kiraya veren varmi? Kiraya verirsem hangi önemli konulari göz önünde tutmam gerek?
Konular ile neyi kastediyorum? Örnegin "Mietvertrag" nasil yapilir? Hazir önceden yazilmis Mietvertraglar varmi? Mietvertrag yapinca neler dikkat edilmesi lazim?

Mietvertragin yaninda baska ne gibi önemli hususlar var ?

Cevablariniz icin simdiden tesekkürler.

hOrOz
02 Şubat 2016, 21:15
mietvertrag lar heryerde satiliyor
fakat kira aldigin icin vergi vermen de gerekecek bunu unutma
http://www.immobilienscout24.de/umzug/ratgeber/vorlagen.html?ftc=5906UZCL&utm_medium=affiliate&utm_source=netslave&utm_campaign=19&utm_content=relocation_content

Bambini
02 Şubat 2016, 22:17
Ilk basta Kiraya vermeden önce Rechtschutz-Versicherung yap, cünkü Allah göstermesin,

olurya Kiraciyla herhangi bir durum olur Avukat masraflarini onlar karsilarlar.

Ve kimseye güvenerek birine Daireni kiralama.

Bilincli sekilde arastirma yap.

Cünkü sunu unutma, kiraci parayi vermiyor diye hemen sokaga atamazsin, kendini herzaman icin kötü güne hazirlikli tut.

Olurya kirayi ödemezse, kendi cebinden Bankaya borcunu ödemen lazim,

bu demek degilki illa bu yazdiklarim olacak diye, ama olani gördüm.

Birde tamir islerini kendin oturdugun gibi yapamazsin, neyse birdaki aya yaparim diye, kimi isleri car cabuk haledilmesi lazim.

Yoksa Avukatina gider ve sana Kirayi az yatirir, buda senin zararin olur.

Simdilik aklima gelenler bu.... geldikce yazarim....

Antakya
02 Şubat 2016, 23:24
@bambini

Yorumun icin sagolasin. Verdigin önemli bilgileri göz önünde tutacagim.