PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ses ve görüntü kaydi mahkemelerde delil olarak kabul olunurmu

sswiss
26 Ocak 2016, 22:12
Birinin Ses Kaydi veya görüntü kaydi mahkemelerde kayit delil olarak gecerlimidir ?Ben birinin Ses ve görüntü kaydini cektim ve elime cok süper bilgiler gecti ama bunlar ses ve görüntü kaydi
tskler

Prens-66
26 Ocak 2016, 22:29
Dikkatlı ol, Mahkemede kabul edilmez.

Dışarıya bu Bilgi sızar ise, karşı taraf senin hakkında şikayetci olur ve Mahkemeye çıkmaya sen mecbur kalırsın..

tr-22
26 Ocak 2016, 22:48
Kisa yazmak istiyorum,bu gibi görüntüleri mahkeme kabul ediyor,ve bu bilgileri disarida hic sizdirmiyorlar.

airbox
26 Ocak 2016, 23:05
Birinin Ses Kaydi veya görüntü kaydi mahkemelerde kayit delil olarak gecerlimidir ?Ben birinin Ses ve görüntü kaydini cektim ve elime cok süper bilgiler gecti ama bunlar ses ve görüntü kaydi
tskler

Hiç bir kimsenin izni olmadan ses,görüntü kaydı yapılamaz resmi çekilemez bu tür davranışlarda bulunanlar özel hayatı ihlal etme suçunu işlemiş olurlar.Eğer ki bu tür davranışlarda bulunursanız ve karşı taraf sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunursa ilgili savcılık hakkınızda özel hayatı ihlal davası kapsamında 6aydan 2yıla kadar hapis cezası istemi ile dava acabilir.. Gazateler ve Televizyonlar Kamu hizmeti sundukları halde Haber özelliği taşımıyorsa ve kamuyu bilgilendirme amacı yoksa onlar dahi ses,görüntü resim kaydı yapamazlar.. Eğer elinizde bu tür kayıtlar varsa derhal yok ediniz zira başınız ağrımasın derim...

hknbln
26 Ocak 2016, 23:10
Kisa yazmak istiyorum,bu gibi görüntüleri mahkeme kabul ediyor,ve bu bilgileri disarida hic sizdirmiyorlar.
Her Mahkeme suc a göre video /audio kayitlarina izin veriyor yada vermiyor.
Yani genel evet veya hayir denilemez. En iyisi önceden bir avukata dani$in

Prens-66
26 Ocak 2016, 23:53

deneyimlerim, hayır diyor Arkadaşım, yerine ve durum' a göre Bilgi veriyorlar, sen ne kadar gizli olsun desende.

Geçen Yıl Hatırlasınız, Radyoda bile yayınlandı..

Hırız, Ev sahibinin kurduğu Kamera ile görüntülendiği ve Özel hayatını kayıt ettiği için Mahkeme karşısında haklı bulundu ama..bu hırsızın yaptığı suçun Kanun karşısında suçsuz olmadığını kanıtlamadı, cezasını yine hırsızlıkdan dolayı aldı..

sswiss
27 Ocak 2016, 00:51
birnden alacagim var bu kisi betreibunsamt a sadece 2000 frank aylik kazanci oldugunu söylemis yani 50% calistigini söylemis haliyle bu parada bir kisinin gecinebilecegi para oldugu icin Betreibunsamt el koyamiyor .ama ben bu kisinin calistigi yere gittim ve patronuyla görüstüm (patronu beni tanimiyor) o kiside o saat orada degildi bende telefonun kayit butonuna bastim ve kayit ettim konustuklarimizi.bu kisinin patronu evet burada calisiyor ve 100% calisiyor ve eline yaklasik 4000 frank gectigini teyit etti.ancak bu kisinin borclari oldugu icin biz bunu 50% calisiyormus gibi gösteriyor ancak gercegi 100% calisiyor.
olay budur

Prens-66
27 Ocak 2016, 01:02
Ozaman yetkililere bildir, tesipti ve gerekenleri onlar yapsınlar.

veya

Arkadaşlarımızın bildirdiği gibi, Avukat ile, o bile gereken yerlere bildiri ve yönlendirme yapar.

Katiyen, kendi başına hareket ile değil, olacaklar yazıldı..

Öfke ile kalkan, zararla oturur!!

TipiTip
27 Ocak 2016, 01:02
birnden alacagim var bu kisi betreibunsamt a sadece 2000 frank aylik kazanci oldugunu söylemis yani 50% calistigini söylemis haliyle bu parada bir kisinin gecinebilecegi para oldugu icin Betreibunsamt el koyamiyor .ama ben bu kisinin calistigi yere gittim ve patronuyla görüstüm (patronu beni tanimiyor) o kiside o saat orada degildi bende telefonun kayit butonuna bastim ve kayit ettim konustuklarimizi.bu kisinin patronu evet burada calisiyor ve 100% calisiyor ve eline yaklasik 4000 frank gectigini teyit etti.ancak bu kisinin borclari oldugu icin biz bunu 50% calisiyormus gibi gösteriyor ancak gercegi 100% calisiyor.
olay budur

simdi sen belki haklisin ,
ama o gizli ses kayit etme ile haksiz duruma düsüyorsun
tam olarak bilmiyorum ama Dünyada bu gibi ses kayitlarini delil olarak kullanilan bir ülke yoktur
belki Patakongolozya yada Bursafotango gibi ülkelerde ancak
Sakli olarak kayit ettigin ses kayitlari ile Avrupada bir yere varamazsin , hatta suclu bulunursun ceza yersin
öyle ulu orta orda burda bunu anlatma !!!! istersen internet aleminde'de anlatma
seni sahsen taniyan belkide biris bu sitede üye ? belki seni sevmiyor sikayet edicek

mustafa200222
27 Ocak 2016, 01:04
olay budur
Ses kaydı delil olarak kabul edilmiyor .

brian_usta
27 Ocak 2016, 13:04
slm,

senin birinden alacagin var.bu adam senin parani vermiyor yada param yok diyor..

sende adamin calistigi yere gittin arastirdin ve isvereni sana ne kadar kazandigini söyledi ve sende bunlari ses kaydina aldin.

sen parani almak icin..betreibungsamt harekete gecti ama adam gelirini az gösterdigi icin parani alamiyorsun.

simdi sen ses kaydiyla ne yapabilirim diyorsun?

basta söyleyeyim hic bir sey.

patronu sana ayda 15.000 frank kazandigini söyleseydi na yapardin? Avrupada schwarz auf weiß derler.

eger maasini az gösterip digerini el alti aliyorsa öyle ses kayitlariyla bir sey ispatlamayassin.

bilmiyorum ne kadar dogru ama ben olsam böyle yapardim.

ses kaydini ona dinletirdim ve betreibungsamt söyleyecegimi söylerdim, bunuda hic kimsenin olmadi bir ortamda yapardim.

süre ver ve tepkisine bak ,verecek adam belli olur.sormasi ayip miktar cokmu?

karam82
27 Ocak 2016, 13:54
Selam Arkadasim

Nickine ve gecen actigin konuyu bakarak isvicrede oldugunu tahmin ediyorum..Yazdıklarım İsviçre icin geçerli diger Avrupa ülkelerini kapsadığını düşünüyorum...

1. Arkadasım hic bir is yeri isçisinin aylığı adressi kısacası kişisel datalarının bilgisini veremez.. Datenschutz denen olay var..!! Benim isim gereği misal bizler is arkadaşların kac saat fazlasi oldugunu kac lira aylık aldığını, telefon numarası vs diger isçilere paylaşmamız yasak...
2. Senin konunda sen A adlı kişiden alacağın var, sen ise gidip B kişinin sesini kayıt ediyorsun ki buda direk suç, sana borçlu olanın sesini kayıt altına Alman yasakken sen üstüne gidip baska birinin sesini delil olarak sunuyorsun ki bunda karsi kişi dava açsa sen zor duruma düşersin, kısacası elindeki baltayı kendi ayağına vurmuş olursun. Bu ses kayıtlını hic bir sekilde kullanmanı tavsiye etmem anca basına slklntl olur..
Ne yapabilirim peki dersen ilk basta konuşarak anlaşmanın yoluna bakarsin, alamiyorsan ispatın varsa Kanuni yolla bas vurursun bunun disinda paranı alamazsın..
Ha paramı alamam bu kişi zarar görsün de dersen ancak bu kişi yuzde 50 gösterip yuzde yüz çalışıyor dersin ve kontrol etmesini beklersin.. Ben bu tür ihpar olaylarının taraftarı da degilim...

Saygilar

Baybora
27 Ocak 2016, 14:07
Selam Arkadaşlar, daha önce de bir arkadaşımızın da yazdığı gibi bir avukata gitmek te yarar vardır. "Beweisführungsinteresse" ve ya "Rechtfertigungsgrund" diye birşeyler var Almanyada. Konu açan Arkadaş anladığım kadarıyla Isviçre de yaşıyor.
Belki orada biraz daha farklıdır.

sswiss
27 Ocak 2016, 19:53
yazilanlarin hepsini okudum ve tsk ediyorum hepinize.

anlasilan sudur her gün veya her ay birilerinden borc para al ve ödeme:)) gecimini bu sekilde sürdür ,ha isterlerse yok de ve ödiyemiyecek sekilde calis ve ilgili makamlara göster schwartz calis merak etme hic birsey olmaz .

degerli arkadaslar ortaya bu cikiyor baska birsey degil

tr-22
27 Ocak 2016, 20:54
deneyimlerim, hayır diyor Arkadaşım, yerine ve durum' a göre Bilgi veriyorlar, sen ne kadar gizli olsun desende.

Geçen Yıl Hatırlasınız, Radyoda bile yayınlandı..

Hırız, Ev sahibinin kurduğu Kamera ile görüntülendiği ve Özel hayatını kayıt ettiği için Mahkeme karşısında haklı bulundu ama..bu hırsızın yaptığı suçun Kanun karşısında suçsuz olmadığını kanıtlamadı, cezasını yine hırsızlıkdan dolayı aldı..

Benim kendimin basindan bir olay gecti,biriyle yolda tartistim,her ikimizde sikayetci olduk,ben trafikten sikayetci oldum,karsi taraf bedruk yüzünden yani adami dövmeye kalkmisim.
Beni polisten ifadeye cagirdilar,karsi tarafin disaridan uzak bir yerden sahidi oluyor,ben yalanci sahit ne kadar söylesemde,sahit cep ile video görüntüsü yapmis.

Ben Polise dedimki,bunun yaptigi dogru degil ,Polisin söyledigi bunlari mahkemeye sundugu zaman Hakim bunu sahitlik diye sayar ve yasaldir dedi.

Bundan dolayi mahkede dedlil olarak saydigi seyi alir ve isari hic bir bilgi vermez,Avukatlar haric.

Prens-66
27 Ocak 2016, 21:00
Senin durumun farklı, bu konu farklı..

Çelişkili ifade ile Karıştırmayalım, ve Konuyu açan Arkadaşımız kadar ona bilgi verende suçlu.. Datenschutz und Verletzung der Privatsphäre üzere yargılanırlar..

Fazla konunun üzerinde durmakda istemiyorum, yeri ve zamanına göre, Polis bal gibi kimin şikayetci kimin ne ifade ettiğini söylüyor.

Kulaklarıma inanmasam, bunu burada yazma gereği bulmazdım.

sswiss
28 Ocak 2016, 00:37
neyse dostlar konu zaten avukatim tarafindan degerlendirilecek gerekli bilgileri avukatimla paylastim nasil bir yol cizilecekse avukatim bana bilgi verir zaten herkese tskler tekrardan

MiAy
28 Ocak 2016, 13:07
sswiss usta,

konunun nereye vardiginida buradan bilgi amacli bizlere anlatirsan ilerideki günler icin bizlerde bilgilenmis oluruz.

Saygilar

sswiss
28 Ocak 2016, 22:37
tamam arkadaslar gelismeler bana ulastigi sürece buradan paylasirim

Yurtta Sulh
28 Ocak 2016, 23:34
neden ilk basta avukata danismayi düsünmedin ???
en dogru fikri ve kanunu onlar bizden daha iyi biliyorlar .

sswiss
02 Şubat 2016, 20:46
arkadaslar bir cok arkadasim fikrini ve bilgilerini paylasti ve cogunluk bu görüntü olayi kisinin özeline ihlal edildigini söyledi evet dogru olabilir ancak söyle birseyde var bu arkadasin islettigi is yerinde dikkatimi ceken 2 adet kücük kamera aldi webcam .bunu takmasi icin özel izin almasi lazimmis ve is yerinin görünen (kapi veya ) penceyere bir symbol yapistimasi lazimmis yani bu is yeri kamera tarafindan görüntüleniyor diye ben bu is yerindeki webcam larida avukatima bildirdim.

fuk_18
02 Şubat 2016, 22:44
peki whatsapp konusmalari ve sms kayitlari delil sayilabiliyormu güya bu cok modern avrupa ülkesi almanyada ?

sswiss
05 Şubat 2016, 23:46
evet sayilmasi lazim ,cünkü bu benim olayda ben bu karsi tarafla olan tüm yazismalarimi silmiyordum kayit ediyordum bir ara avukatima verdim avukat onlari dosyaya ekledi bir gün mahkemede karsi taraf yalan söylemisti tamda o sirada avukat bu yazismalari hakime sundu daha sonrada karsi taraf hakimi yaniltmadan ve kandirmadan dolayi 2500 frank sirf bu yüzden ceza ödemeye mahkum etti

peki whatsapp konusmalari ve sms kayitlari delil sayilabiliyormu güya bu cok modern avrupa ülkesi almanyada ?