PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : (soru) Borçlanma yaparak emekli

dako
15 Ocak 2016, 20:36
slm arkadaslar,

hanimi
Borçlanma yaparak emekli yaptik,bugün Türkiyeden Ziraat Bankasinda Parayi akrabam yatirdi.
acaba ssk kurumunun sayfasindan bakabilirmiyim?
paranin yatirildigina

Not:edevlet-sifresi var ellimde

saygilar

delitürk
15 Ocak 2016, 20:54
Evet E devlet sifresiyle bakabilirsin kayitlara gecmesi birkac gun alabiliyor

dako
15 Ocak 2016, 21:00
tam nereden bakabilirim ustam

dako
15 Ocak 2016, 21:08
Sosyal Güvenlik Kurumu

4A Hizmetleri
4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri
4A Banka ve Adres Değişikliği
4A Emekli Aylığı Kesintileri
4A Emekli Aylık Bilgisi
4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama
4A Emeklilik Kaydı
4A Emekli Ödeme Bilgileri
4A Hizmet Dökümü
4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama
4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti
4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama
4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

hangisi acaba bunlardan

giresun28
15 Ocak 2016, 21:25
bakamassin kardesim :-)
ben 13 aydir bakamiyorum.
adamlar kaplumbaga hizinda calisiyor.bimar (basbakanlik) sikayet ettim.hala e-devletten yatirdigim primler gözükmüyor.

dako
15 Ocak 2016, 21:55
O kötü oldu bakamazsak

kai38
15 Ocak 2016, 22:17
slm, 4A Hizmet Dökümü = o kismin altinda 4A Detayli Hizmet Dökümü var oradan bakabilirsiniz..

Saygilar

dako
16 Ocak 2016, 02:18
Sagolun arkadaslar
Yarin bir incellerim

Sweet_FormuLa
16 Ocak 2016, 02:54
Daha yeni yatirilmissa bekleyin 1-2 hafta icinde gözükür yalniz parayi yatirildiginda verdikleri dekontun fotokopisini SGK ya vermesi gerekiyor vermediyseler arayin akrabanizi bankadan aldigi Dekontu fotokopisini sgk ya versin elindekidekontuda saklasin ilerde size lazim olabilir.

giresun28
16 Ocak 2016, 02:57
O kötü oldu bakamazsak

bu arada buradaki mesalari okuduktan sora yeniden e-devlete girip baktim.
ödemelerim nihayet görünüyor :-)

ilk sirada tr calismasi ve sonrakiler yapilan borclanmalar gün ve ödenen prim tutari

http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/sigortavdj8u59few.png (http://www.fotos-hochladen.net)

Sweet_FormuLa
16 Ocak 2016, 03:18
Selam giresun kardes, Senin Toplaminda 5239 gün Borclanma yapmissin 1987 girisinle 50 yas sartini bekliyorsun ama en azindan 5375 Prim Gününe ihtiyacain var yetiyormu prim günün ?

giresun28
16 Ocak 2016, 12:37
slm,yanlis anlasilma olmasin.bu hanimin bilgileri.44 yasinda emekli hakkini elde etti ama daha müracaat etmedik calistigindan dolayi

Selam giresun kardes, Senin Toplaminda 5239 gün Borclanma yapmissin 1987 girisinle 50 yas sartini bekliyorsun ama en azindan 5375 Prim Gününe ihtiyacain var yetiyormu prim günün ?

enespasa
16 Ocak 2016, 13:29
selamalar.benim esim 1976 dogumlu ve 1 yasindan itibaren yurtdisinda.1996 yilinda yurtdisi ise baslangic tarihi var.toplamda yurtdisinda 12 sene kadar calismisligi var artik calismiyor.bizev hanimligi uzerinden mi borclanma yapmamiz lazim ilerde yoksa ssk uerindenmi? hangisi avantajli olur.en erken emekli yasi ne zamn ?bilgi veren olursa sevinirim

DenizCan
16 Ocak 2016, 14:32
Prim borclarini ödedikten sonra SGK`yi telefonla aradim.

Prim yatirilmis ama basvuru dilekcesi(tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi adi altinda formular) doldurup göndermem gerekiyormus. Bunu e-devlet`e girerek hallettim.

Daha sonradan ögrendim ki, 3201 sayılı Kanuna göre borçlanarak tahsis talebinde bulunanların “3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi”ni de doldurup Kuruma vermesi gerekiyormus. Bu belgeyi e-devlesayfasinda aradim, fakat bulamadim.Burada:http://www.sgk.gen.tr/dilekceler/tahsis-talep-ve-beyan-taahhut-belgesi.html

Benim tavsiyem, borcu yatirdiysaniz, bu belgeleri doldurup, iadeli-taahhütlü SGK`ya gönderin. Ancak o zaman emekli olabilirsiniz.

Sweet_FormuLa
16 Ocak 2016, 14:42
23.05.1996 öncesine ise baslangiciysa 52 Yas 5825 güne ihtiyaci var eger 24.05.1996 sa ise girisi 53 Yasina 5900 Prim Gününe ihtiyaci var 12 yil Calismisligindan sonraki Yillari Ev Hanimi olarak Borclanabiliniyorlar onun icin Meldebescheinigunga ihtiyac duyuluyor Bayanlarda.

karadeniz
17 Ocak 2016, 02:15
selamalar.benim esim 1976 dogumlu ve 1 yasindan itibaren yurtdisinda.1996 yilinda yurtdisi ise baslangic tarihi var.toplamda yurtdisinda 12 sene kadar calismisligi var artik calismiyor.bizev hanimligi uzerinden mi borclanma yapmamiz lazim ilerde yoksa ssk uerindenmi? hangisi avantajli olur.en erken emekli yasi ne zamn ?bilgi veren olursa sevinirim

1996 yilindan önce Almanya'da cocuk dogumu varsa tarihini yaziniz yoksa 1996 tarihi olarak calisilmis süre sonrasi en hanimi olarak yurtdisi borclanmasi yapiniz,yurtdisi borclanmasi yapmadan önce esiniz Türkiye'de bir hafta kadar ssk.calismasi sonrasi yurtdisi borclanmasi yapsin,yurtdisi dilekcesinde,calisilmis,ev hanimi,bosta gecer süreleri isaretleyin,meldebescheinigung Türkceye cevrilmeli.

dako
18 Ocak 2016, 11:48
slm, 4A Hizmet Dökümü = o kismin altinda 4A Detayli Hizmet Dökümü var oradan bakabilirsiniz..

Saygilar

cuma günü yatirmislardi bugün dedigin yerde yaziyor
yani ssk hizli bir sekilde calisiyor

saygilar

Cihan
28 Ocak 2016, 13:30
slm bir sorum olacak benim Ben Tr, emeklik icin bas vurmustum. simdi benden TR2.TR3.TR4.TR5.TR6.TR7.TR8 ve .TR12 Belgelerini istediler, bunlari nerden alabilirim. birde bu tür dosyalar ne ise yariyor.. tskl..

zülfikar
28 Ocak 2016, 15:00
merhaba Arkasaslar bende bu konuyla ilgilendim primlerin hepsi bitmeden birsey göremezsin herseyi garantili olmasi icin güvenilir emekli yapan emeklilik bürolari var 1000,00€ arti hic ssk calisman yoksa seni calismis olarak gösteriyorlar oda 300.00€ toplama 1300.00€ yapar ama türkiyeden yurtdisi girdi cikti kagidi alman lazim emniyet müdürlügünden ve birde türkiyede söyle bir birhafta kalip gliceksin pasaborda girdi cikti yerine kopie yapim sirketi verirsin diyerleri heryönüyle güvenilir bir sekilde sirket yapiyor selamlarimla bu yazdigim bilgileri sizde arastirin selamlarimla

Akdeniz
28 Ocak 2016, 16:24
merhaba Arkasaslar bende bu konuyla ilgilendim primlerin hepsi bitmeden birsey göremezsin herseyi garantili olmasi icin güvenilir emekli yapan emeklilik bürolari var 1000,00€ arti hic ssk calisman yoksa seni calismis olarak gösteriyorlar oda 300.00€ toplama 1300.00€ yapar ama türkiyeden yurtdisi girdi cikti kagidi alman lazim emniyet müdürlügünden ve birde türkiyede söyle bir birhafta kalip gliceksin pasaborda girdi cikti yerine kopie yapim sirketi verirsin diyerleri heryönüyle güvenilir bir sekilde sirket yapiyor selamlarimla bu yazdigim bilgileri sizde arastirin selamlarimla

Bir dilekce doldurmak icin iyi para 1.000 € ... Bence gereksiz.
Dilekceleri kendinizde doldurabilirsiniz, gereken bilgileri buradaki arkadaslar veriyor zaten.

Saygilar

karadeniz
28 Ocak 2016, 21:01
slm bir sorum olacak benim Ben Tr, emeklik icin bas vurmustum. simdi benden TR2.TR3.TR4.TR5.TR6.TR7.TR8 ve .TR12 Belgelerini istediler, bunlari nerden alabilirim. birde bu tür dosyalar ne ise yariyor.. tskl..

Cihan,yurtdisi borclanmasinda bu sekilde belgeler mevcut degil,size gelen yaziyi buraya yazin,veya nasil bir bas vuru yaptiniz ?

Cihan
28 Ocak 2016, 21:36
Cihan,yurtdisi borclanmasinda bu sekilde belgeler mevcut degil,size gelen yaziyi buraya yazin,veya nasil bir bas vuru yaptiniz ?
Slm. Ben malulen bas vurmustum. Simdi iste bu belgeleri istiyorlar

karadeniz
29 Ocak 2016, 16:48
Slm. Ben malulen bas vurmustum. Simdi iste bu belgeleri istiyorlar

Bu konuda aciklayici bilgiler mevcut degil,sizden belge isteyen sgk.muna telefon acin bilgi alin,ayrica burada konu ile ilgili aciklamalar var bakiniz,http://www.sgk.gov.tr/yayinlar/12_maluliyet_mayis.pdf

akdenizli33
21 Haziran 2016, 19:54
Karadeniz arkadasim bir sorum vardi malulen emekli bi rkisi 400€ luk neben Job yapabilirmi

hOrOz
21 Haziran 2016, 19:57
Karadeniz arkadasim bir sorum vardi malulen emekli bi rkisi 400€ luk neben Job yapabilirmi

sanirim yurtdisi emekliligi icin soruyorsun ..
her türlü gelir ve yardim yasak buna ragmen calisirsan ve farkedilirse emekliligin iptal olur
ve aldigin bütün maaslari faizi ile birliikte geri ödemek zorunda kalirsin

akdenizli33
21 Haziran 2016, 20:02
malulen emekli bi rarkadasim icin soruyorum alman vatandasi türkyiede calismak istiyor bunu almanyada bildererek sigorta yapmak istiyor.

hOrOz
21 Haziran 2016, 20:12
malulen emekli bi rarkadasim icin soruyorum alman vatandasi türkyiede calismak istiyor bunu almanyada bildererek sigorta yapmak istiyor.

çalışabilir ve hattta parada kazanabilir fakat
kazancın yüksekliğı individüel yani aldiğı rentenin şekli ve yüksekliğine göre kazanç sınırları vardır
en iyisi ne kadar emekliligin üzerine kazanabilir Rente Kasasına sormak daha iyidir

burada şu kadar kazanabilir demek yanlış olur hatta emekliliğin azalatılmasına kadar gidebilir

guengoer52
21 Haziran 2016, 23:43
Almanyada malulen emekli olanların çalışıp çalışamayacağı emeklilik başlangıcında gelen Rentenbescheid da yazar alınan renteye ilaveten çalışma durumunda nekadar kazanabileceğinizde orada yazar, genelde 450 € dur. Türkiye de emeklilik için çalışmada buna dahildir, dikkat edilmesi gereken nokta, bu çalışmayı ve emeklilik başvurusunu alman rente kurumuna bildirmek gerekiyor, bildirilmemesi durumunda sıkıntı yaşanma ihtimali yüksektir. Emekli aylığı bağlandıktan sonra nekadar kazandığınizida bildirmek durumundasınız.
Alman emeklilik kurumunun koydugu limiti aşan kazanç durumunda limit üstü miktar kesilir, ayrıyetten Türkiye den alınacak emeklilik aylığını Krankenkasse yede bildirmek gerekiyor onlarda % 10,5 / 11 cıvarında sağlık sigortası kesintisi yapacaklardır.

orhan_bln
22 Haziran 2016, 09:21
slm arkadaslar borclama parasini turkiyede ki akrabalar yatirabilirmi ? bunun icin vekalete gerek varmi. yoksa berlinde zirat bankasinda yatirsam alman kurumlarinin haberi olurmu sakincasi varmi , tesekurler

karamanli
22 Haziran 2016, 09:57
alman yetkililer almanyada yatan paradan tabiki haberi olur türkiyede haberi olma ihtimali bankadan yok fakat SGK isterlerse bilgi verir akrabalar parayi yatirabilir dekont,tu mutlaka sgk,ya vermesi lazim yoksa sistemde e devlette göremessin

karamanli
22 Haziran 2016, 10:00
almanyada parayatirmanin sakincasi kisiye mahsus,dur yardim almassan vergini ödersen bide calistinmi sikinti olmaz

guengoer52
22 Haziran 2016, 10:56
Parayı kimin yatırdığının önemi yok, yapılması gereken ödeme dekontunda sigortalının TC Kimlik numarası ve sigorta numarasının doğru yazılmış olması, Almanya dan yüksek miktarda gönderilen paralar elbette mercek altına alınıyor paranın kaynağı yasalsa herhangi bir yardım alma durumu yoksa sorun olmaz.

tolgahamburg
22 Haziran 2016, 12:02
orhan_bln tabiki almanyadaki kurumların haberi olacak en basit örnek yatırdığın parasnın ileride almanyadan vergi iadesi emekli olduğunda maaş bağlanana kadar sıkıntı yok bu arada sosyal güvenlik uzmanı en güvenilir hasan Karahaliloğlu dur kendisi daha evvel SGK da yurtdışı işlemler ve sözleşmeler genel müdürüydü tüm kanunlara vakıf tır diğerleri hava civa...