PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alman vatandasligin türk vatandasligina gecmak

topcam
15 Ocak 2016, 15:59
selamin aleyküm 2004 den bu yana alman vatandasiyim calisiyorum geldigim günden buyana

1972 dogumluyum türkiyeden emkli olmak icin 5200 günü dolduraramadim 3 yil daha türk vatandasi olrak alman yada

olsa calismam lazim mis mavi kartim olmasina ragmen olmadi simdi türk vatandasligina gecegim ama böyle gecen bi arkadastan

yani basina gecen adamdan bilgi almak istiyorum ve ben gemandiye sordum almanyaya bügün gelmis gibi oturm verirz diyorlar

bilgi amacli fikirlerinizi bekliyorum

clon
15 Ocak 2016, 16:31
Benim Hanim Almandan türk vatandasligina gecdiginde gercekden 1 sene verdilerdi

Emeklilik konusuna degineyim
Benim bildigim mavikartlilardan eksik sormuyorlardi sanirim

Bende 2000 senesinden beri (Mavi kartli)Alman vatandasiyim Emeklilik icin Aralik ayinda basvurdum
simdiye kadar kimse birsey demedi

hOrOz
15 Ocak 2016, 17:13
arkadaslar mavi kartin bir getirisi yok
o sadece Türkiye de resmi islem yaparken kolaylik olsun diye verilen bir kart

burda önemli olan Türk Vatandas ligi süresi ...
yeterli degilse ya yeniden Türk Vatandasi olacaksiniz
veya Alman olarak Türkiye de kalan sürenizi sigortali calisarak tamamlayacaksiniz

Türk Vatandasligina gecerseniz yeniden oturma izni alacaksiniz

topcam
15 Ocak 2016, 20:08
arkadaslar mavi kartin bir getirisi yok
o sadece Türkiye de resmi islem yaparken kolaylik olsun diye verilen bir kart

burda önemli olan Türk Vatandas ligi süresi ...
yeterli degilse ya yeniden Türk Vatandasi olacaksiniz
veya Alman olarak Türkiye de kalan sürenizi sigortali calisarak tamamlayacaksiniz

Türk Vatandasligina gecerseniz yeniden oturma izni alacaksiniz

bu arkadasimin söylediklerini cok insanda duydum demekki dogruluk payi var

topcam
15 Ocak 2016, 20:12
tr vatandasi iken 5200 is günün varsa tamam yoksa nafile benim 4600 tr vatandasi olarak calismisligim var

alman vatandasiyim mavi kart var ama emekli olamiyorum

pakcam
15 Ocak 2016, 21:50
Ben de ayni durumdayim. TR de calismisligim var lakin TC vatandasligi sürem yetmiyor. 3 yil eksigim var. TR vatantasligina gecmeyi düsünüyorum emeklilikden dolayi.
52 yasinda 5200 günden emekli olmak istiyorum. 3600 günden 58 yasini beklemek istemiyorum. Askerlik kanunu ciksin hemen TC vatandasligina müracat edecegim.

haveri68
15 Ocak 2016, 22:42
arkadaslar gecenlerde benim tanidiklarim var onlarinda eksik günlerivar onlar avukata danismislar ve avukat onlara biryol göstermis eksiklerini tamamlamalari icin
onlarin anlattiklari söyle onlar türkiyede birfirmadacalisiyor görüküyorlar ofirma onlari almanyada calistiriyor gösteriyor ama onlarin sigortalari türkiyede yatiyor
ama onlar almanyadacalisiyor ,gercekten böyle birsey mümkünmü ben bilemiyorum ama onlarin anlatimi böyleydi ,burda paylasmamin nedeni egerki böyle birsey mümkünse
ihtiyaci olanarkadaslar arastirabilir böyle bir seyin olup olmadigini

aslankral
15 Ocak 2016, 23:43
tr vatandasi iken 5200 is günün varsa tamam yoksa nafile benim 4600 tr vatandasi olarak calismisligim var

benim durumda ayni, yaklasik 4500 TC vatandasi olarak Almanyada calismisligim var,
ben 3600 günden 60 yas emekliligi icin basvurdum kanunlar degismeden bunu bir cebe koyalim dedim.
zaten Almanyada cali$irken TR den emekli olunamuyor,

topcam
16 Ocak 2016, 01:23
arkadaslar gecenlerde benim tanidiklarim var onlarinda eksik günlerivar onlar avukata danismislar ve avukat onlara biryol göstermis eksiklerini tamamlamalari icin
onlarin anlattiklari söyle onlar türkiyede birfirmadacalisiyor görüküyorlar ofirma onlari almanyada calistiriyor gösteriyor ama onlarin sigortalari türkiyede yatiyor
ama onlar almanyadacalisiyor ,gercekten böyle birsey mümkünmü ben bilemiyorum ama onlarin anlatimi böyleydi ,burda paylasmamin nedeni egerki böyle birsey mümkünse
ihtiyaci olanarkadaslar arastirabilir böyle bir seyin olup olmadigini

güzel kardesim herkesin yararlana bilicegi kanuna Uygun seyler yapip faydalanalim tr calisiyo alman vatandasi gibi

fakat Burda bi defada durust olalim yasal yoldan kamuoyu olusturalim ve cikis yolu bulalim devleti kandir sonra o parayi ye

hak var hukuk var

topcam
16 Ocak 2016, 01:26
simdiden 60 Yas emekliligine bas vura biliyormusunuz cok iyi sonra onu 52 de olabilmek icin düzelte bilebiliyorsaniz bende yaparim ne mutlu

aslankral
16 Ocak 2016, 02:20
Eger Almanyada Calismaya devam edeceksen 3600 gün borclanip 60 yas emekliligini hak edip sonrasini beklemekten baska yapacak birsey yok ,
belki ileride mavi kartli günleride borclanmak mümkün olabilir

eral
16 Ocak 2016, 07:21
Olabiliyorsunuz.Ama 60 yasina gelince otomatik olarak emeklisiniz

eral
16 Ocak 2016, 07:30
1-Türkiye ve Almanya da 15 sene calismaniz varsa emeklisiniz
2-veya 3600 gün 60 yasinda otomatik yasdan emeklisiniz
3-Türk ve alman vatandasligi arasindaski zaman 15 sene olmasi (yaklasik 5600 gün) lazim
4-Kadinlar cocuklarida saydirabiliyor
5-Türk vatandasligina gecince ilk önce senelik oturum alirsin,calisiyorsan daha sonra ki senelerde problem olmaz

eral
16 Ocak 2016, 07:38
3600 günden yurddisi bölümüne müracad yapiyorsunuz,5510 sayili yasadan yaslilik ayligi aliyorsunuz 60 yasinda olmaniz lazim.normal emekliyle arasinda para olarak fazla bir fark olmadgini söylüyorlar.Devlet bunlari da düzeltiyor
simdiden 60 Yas emekliligine bas vura biliyormusunuz cok iyi sonra onu 52 de olabilmek icin düzelte bilebiliyorsaniz bende yaparim ne mutlu

eral
16 Ocak 2016, 07:40
burada calistigin sürece emeklilik alinir ama yasal degil. arkadasin yazdigi gibi haksizlik olur
güzel kardesim herkesin yararlana bilicegi kanuna Uygun seyler yapip faydalanalim tr calisiyo alman vatandasi gibi

fakat Burda bi defada durust olalim yasal yoldan kamuoyu olusturalim ve cikis yolu bulalim devleti kandir sonra o parayi ye

hak var hukuk var

cool06
16 Ocak 2016, 15:48
slm arkadaslar benimde toplam tr vatandasi olarak 10senem var,ben simdi geri türk vatandasligina gecsem 5sen daha tr vatandasi olarak calissam ondan sonra geri alman vatandasligina gece biliyormuyum yoksa alman devleti zorluk cikartir mi

hOrOz
16 Ocak 2016, 16:15
slm arkadaslar benimde toplam tr vatandasi olarak 10senem var,ben simdi geri türk vatandasligina gecsem 5sen daha tr vatandasi olarak calissam ondan sonra geri alman vatandasligina gece biliyormuyum yoksa alman devleti zorluk cikartir mi

bu vatandaslik cocuk oyuncagimi ya Alman kal ya Türk

topcam
16 Ocak 2016, 21:55
maduriyetin mavi kart simdi daha önemli resmi kagit statüsünde mavi karti aldigimiz

tarihten itibarende calismis oldugumuz günleri borclana bilsek tr vatandaslina gecmeden hersey hallolur bakanliga yazalim

her sey legal

eral
17 Ocak 2016, 00:03
Ben yazdım başbakanlık. Sgk ve cumhurbaşkanlığına. Söylenen meclise önerge verilmesi gerekiyor. Herkes başbakanlığa yazsa konu önem kazanır.

topcam
17 Ocak 2016, 01:54
Ben yazdım başbakanlık. Sgk ve cumhurbaşkanlığına. Söylenen meclise önerge verilmesi gerekiyor. Herkes başbakanlığa yazsa konu önem kazanır.

eral kardesim Varol yapilmasi gereken yasal yoldan hakkimiz vrsa ona ulasabilmek yok tr ye git orda calisiyormus gibi göster Burda Calis sonra sonra

hayir kardesim Uygun yoldan komuoyu olusturup karsiya derdimizi anlatmak 5600 günden emekli olunuyor sigortali ve tr vatandasi gecirdimiz gün 1yil

2yil az ee bununicin tekrar gecelim vatandasliga zaten aptalik ettik gectik gaza geldik hayatimiza maloldu eger mavi kartimiz varsa bu bir yil veya 2,3 yilda nasil tr den emkli olmak icin sayilir

onunyolunu ariyor ve bir komuoyu olusturmaya calisiyor ve toplu bas vuru tarihi belirlemeye calisoyoruz ya bismillah

aslankral
17 Ocak 2016, 02:09
Arkada$lar TC vatanda$i olarak eksik günü olan ama borclanabilecek 3600 günü tamamlayabilen mavi Kartlilar bir karar vermesi lazim, bende ayni durumdayim
46 yasindayim 1988 den sonra 4500 günüm var, 52 yasinda emekli olabilmek icin 3 sene kadar TC vatandasi olarak eksigim var.
Ben yeniden TC vatanda$i olmayi dü$ünmüyorum 52 ya$inda emekli olabilsem bile bana bir faydasi yok.
-yurtdi$inda calismak yask (minijob dahil), sosyal yardim almak yasak, issizlik yardimi almak yasak
Allah saglik verirse 57-58 ya$ina kadar cali$mayi dü$ünüyorum sonra 2 sene kadar ALG1 hakkimida kullanirsam 3600 gün emeklik yasina geliyorum,
Türkiyeye erken temelli dönmek isteyenler icin durum farkli olabilir, onlar vatandasligi degistirebilir

-3600 günle 5400 gün borclananlarin maa$larinin arasinda cüzi bir miktar fark var
-Borclanma bedeli 3600 gün icin %33 daha az ödeniyor
-2000 senesinden önceki yillari borclanmaya bakin 2000 yilindan sonraki borclanilan yillar maa$in dü$ük baglandigi yillar, Bugün yeniden TC vatanda$i olup 3-5 sene
eksik olan süreyi tamamlayip borclandiginizda maa$in mevcut olan 3600 günden bile dü$ük olma ihtimali var.

eral
17 Ocak 2016, 06:41
Topcam kardesim en güzeli kamoyu olusturmak,hem bizleri Alman vatandasligina tesfik ediyorlar,hem de ikinci sinif muamele görüyoruz
eral kardesim Varol yapilmasi gereken yasal yoldan hakkimiz vrsa ona ulasabilmek yok tr ye git orda calisiyormus gibi göster Burda Calis sonra sonra

hayir kardesim Uygun yoldan komuoyu olusturup karsiya derdimizi anlatmak 5600 günden emekli olunuyor sigortali ve tr vatandasi gecirdimiz gün 1yil

2yil az ee bununicin tekrar gecelim vatandasliga zaten aptalik ettik gectik gaza geldik hayatimiza maloldu eger mavi kartimiz varsa bu bir yil veya 2,3 yilda nasil tr den emkli olmak icin sayilir

onunyolunu ariyor ve bir komuoyu olusturmaya calisiyor ve toplu bas vuru tarihi belirlemeye calisoyoruz ya bismillah

cool06
17 Ocak 2016, 14:06
bizde biliyoruz cocuk oyunca olmadigini , bilgi edinmek icin sorulan bir soru

-=Sahin=-
20 Ocak 2016, 23:17
Merhaba Arkadaslar, Bende sizler gibi ayni sorunu yasiyorum,
1972 dogumlu 1990 is baslangici ve 2003 Alman vatandasligina gecis,
2015 yilinda SGK ya borclanmak icin basvurdum.
Türk vatandasi oldugum süre icin borclanma yapabiliyormusum , ama geriye kalan eksik olan yaklasik 3 Senemi Mahkeme basvurup cikan kararla eksik günleri Bagkura ödenmesi gerek , ödeme islemi bittikden sonra ,Bagkurdan ödenen günleri SGK ya transfer ediliyormus, bu bilgileri Türkiyede bir Avukat araciyla bilgi edindim.

Bunun nekadar dogru oldugunu artik islemler bitince görecegim.

Bir emeklilik icin Vatandaslik degisemem, yeniden buralarda oturma islemleriyle ugrasamam, ozaman 60 yasimi beklerim daha iyi ;)

topcam
21 Ocak 2016, 15:19
Merhaba Arkadaslar, Bende sizler gibi ayni sorunu yasiyorum,
1972 dogumlu 1990 is baslangici ve 2003 Alman vatandasligina gecis,
2015 yilinda SGK ya borclanmak icin basvurdum.
Türk vatandasi oldugum süre icin borclanma yapabiliyormusum , ama geriye kalan eksik olan yaklasik 3 Senemi Mahkeme basvurup cikan kararla eksik günleri Bagkura ödenmesi gerek , ödeme islemi bittikden sonra ,Bagkurdan ödenen günleri SGK ya transfer ediliyormus, bu bilgileri Türkiyede bir Avukat araciyla bilgi edindim.

Bunun nekadar dogru oldugunu artik islemler bitince görecegim.

Bir emeklilik icin Vatandaslik degisemem, yeniden buralarda oturma islemleriyle ugrasamam, ozaman 60 yasimi beklerim daha iyi ;)

cok Dogru senin basina gelenler ve izleyecegin yol tüm budurumdaki arkadaslara yol gösterecek bende 1972 dogumluyum

1990 da ilk sigortaliyim ve 2004 de alman vatandasi oldum normalde 52 yasimda ve 5520 günden emkli olabiliyorum ama tr vatandasi olarak 4800 gün var dediler

bu yetmiyor tr vatandaslina gecmelisin denildi ama ilk kez geri kalan günlerini bagkurdan borclana Bilirsin ilkkez duydum ve merekla bekliyorum muhakkak bize sonucu bildir

saygi ve Sevgi ile kalin

topcam
05 Şubat 2016, 16:08
Yeni Emeklilik Yasası İle Yurtdışı Emeklilik Şartlarında Neler Değişti?Mavi kartı olan vatandaşlar nasıl yurtdışı emeklilik başvurusu yapabilir?
Emeklilik yasasında yapılan değişikliklerler emekli olmak isteyenlere bazı kolaylıklar getirildi,yaş haddinden emekli olacaklar için ;Emeklilik sandığına tabi olupta yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarımızın yaştan emekli olabilmeleri için 5400 gün üzerinden prim yatırmaları gerekiyordu.Emeklilik sandığına tabi olanlar için emeklilik şartları ağır olduğundan yurtdışı borçlanma müracatlarında 100 bin TL üzerinde bir ödeme yapmaları gerekmekteydi.Halk arasında torba yasası olarak da anılan yeni düzenlemeye göre SGK artık emekli sandığına tabi olan vatandaşlarımızla ilgili olarak yaş haddini 3600 gün olarak değerlendirdi ve kendileri 58 yaş ve üzeri yaşlarda emekli olma hakkına sahip oldular. Bu konuyu biraz daha açacak olursak;yurtdışındaki vatandaşlarımız ,yurtdışına çıkmadan önce eğer devlet memuru olarak çalıştıysalar bunu değiştirmek SSK’dan emekli olabilmek için gidip Türkiye’de sigortalı olarak çalışıyorlar ve SSK’dan emekli olma şansına sahip oluyorlardı.Yapılan değişiklikle artık hiç kurum değişikliğine gerek kalmaksızın yine kendileri de 3600 gün üzerinden emekli olabilecekler.
Ayrıça malulen emeklilikte de düzenlemeye gidilmiştir.Önceki uygulamalarda malulen emeklilik başvurularında SGK önce 1800 gün üzerinden gerekli olan meblağı ilgili vatandaşdan tahsil etmekteydi, daha sonra sağlık kuruluna sevk edip maluliyet oranını belirlenmekteydi. Buradandan da anlaşıldığı gibi bedel önce yatırılıyor,daha sonra maluliyet oranı tespit ediliyordu.Yapılan düzenlemeyle artık vatandaşlar bedeli hiç yatırmadan önce sağlık kurumundan maluliyet oranını tespit ettikten sonra parayı yatırabilecekler. İşlemler için gerekli parayı malulen emekli olup olamayacaklarını bilmeden değil, olabileceklerse yatırıp emekli olacaklar.
Mavi kartlılar içinde torba yasasından değişiklikler çıktı.Mavi kart sahibi vatandaşlar Türkiye’den yurtdışına çıktıktan sonra şayet 15 yılı Türk vatandaşı olarak geçirmiyorsa gün eksikliğinden dolayı yaştan emekli olabiliyordu. Yapılan değişiklikle , eğer mavi kart sahibi vatandaşımız üç yıl ya da üç buçuk yıl gibi vatandaşlık eksikliği var ise şayet bunları artık isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar ve vatandaşlıktan çıkmalarına gerek kalmayacak.

hOrOz
05 Şubat 2016, 16:25
yazdiklarinizin ve kopyaladiginiz kaynagini da belirtin

oradan buradan kopyaladiginiz haberlerin cogu yanlis bilgi dolu

eger gününüz yetmiyorsa eksik günlerinizi Alman Vatandasi olarakta Türkiye de calisarak doldurabilirsiniz ..

topcam
05 Şubat 2016, 16:39
kaynaka yurtdisiemeklilik.biz Internet sitesi bide si okuyun

eral
05 Şubat 2016, 18:10
Bence en güzel bu mağduriyeti sık sık gündemde tutmak. Birde avrupanin her yerinde Türk demokratlar adı altında bir Kuruluş var. Bunlar devlete yakın, bunlarida rahatsız edelim. Ne yapıyorlar Avrupalı türkler için

aslankral
05 Şubat 2016, 23:35
yazdiklarinizin ve kopyaladiginiz kaynagini da belirtin

oradan buradan kopyaladiginiz haberlerin cogu yanlis bilgi dolu

eger gününüz yetmiyorsa eksik günlerinizi Alman Vatandasi olarakta Türkiye de calisarak doldurabilirsiniz ..

http://www.yurtdisiemeklilik.biz/yeni-emeklilik-yasasi-ile-yurtdisi-emeklilik-sartlarinda-neler-degisti/

yucel32
08 Şubat 2016, 23:40
maduriyetin mavi kart simdi daha önemli resmi kagit statüsünde mavi karti aldigimiz

tarihten itibarende calismis oldugumuz günleri borclana bilsek tr vatandaslina gecmeden hersey hallolur bakanliga yazalim

her sey legal

:) yaaa dostlar, sizler nelerle ugrasiyorsunuz, ?? pembe-mavi kart gibi bazilari icin gecerli-veya gecersiz seylerle ugrasiyorsunuz! Ben ya bir türk vatandasiyim ve ülkemde bunun böyle oldugunu kabulleniyorum veyahut; sonradan bir alman,yugoslav, kanada vs. vatandasi olmusum. Bazi ülkeler diger olumlu göremli ülkelere nazaran, degisik acidan bakiyor ama buda yakinda artik ortaliktan kalkacak! Herkes netice de globallesmege yönelik dogrultular cercevesi icerisinde yol almaya devam ettirilecek.>> Artik sen ne vatandasi olursan ol!!Alnina vurulan mühür gecerli..(mi)? OLACAK?:rolleyes:

hOrOz
10 Şubat 2016, 16:13
:) yaaa dostlar, sizler nelerle ugrasiyorsunuz, ?? pembe-mavi kart gibi bazilari icin gecerli-veya gecersiz seylerle ugrasiyorsunuz! Ben ya bir türk vatandasiyim ve ülkemde bunun böyle oldugunu kabulleniyorum veyahut; sonradan bir alman,yugoslav, kanada vs. vatandasi olmusum. Bazi ülkeler diger olumlu göremli ülkelere nazaran, degisik acidan bakiyor ama buda yakinda artik ortaliktan kalkacak! Herkes netice de globallesmege yönelik dogrultular cercevesi icerisinde yol almaya devam ettirilecek.>> Artik sen ne vatandasi olursan ol!!Alnina vurulan mühür gecerli..(mi)? OLACAK?:rolleyes:

aslinda olay Türk veya Alman olmak degil
terazi meselesi
yazilacak cok sey varda adami board dan atarlar

pakcam
01 Mart 2016, 20:16

Dostum; Yazdigin dilekce örnegini bize sunarsan ayni talepte bizde bulunuruz. memnun oluruz

Yapılan değişiklikle , eğer mavi kart sahibi vatandaşımız üç yıl ya da üç buçuk yıl gibi vatandaşlık eksikliği var ise şayet bunları artık isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar ve vatandaşlıktan çıkmalarına gerek kalmayacak.

"isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar"
Bu ne anlama geliyor. Borclanmanin haricinde, istege karsi prim yatirma nasil oluyor?

3,5 yil eksigim var, mavi kartli olarak. 51 yasinda emekli olmak istiyorum Sgk dan. TR vatandasligina gecmeden bu süreyi almanyada yasayarak ve calisarak nasil tamamlariz. Almanyada calistigimiz icin Tr de uzun süre calisarak bu süreye tamamlayamayiz. Ya TC vatandasligina gecmek yada yeni yasa cikmasini icin Talep olusturmak.

murat39
26 Mayıs 2016, 23:43
5 Sene Alman vatandasi olarak kalindiysa.Süresiz oturma hakki veriliyor.(Burada Problem yok.)

Ben 3 defa Alman Vatandasligini biraktim.3 cüncüde oturma müsadesini 1 sene dediler, Itiraz ettim.Bundan önceki oturma müsademe dönmem gerek diye.Süresiz oturma almak icin sartlarin yerinde oldugu nu belgeleri sundum.
Ileri geri den sonra süresiz oturma müsadesini verdiler.3 cüncü de de aldim.
Yardim la gecinme gibi konularda Problem olabilir.

gamberoglu2000
27 Mayıs 2016, 15:23
5 Sene Alman vatandasi olarak kalindiysa.Süresiz oturma hakki veriliyor.(Burada Problem yok.)

Ben 3 defa Alman Vatandasligini biraktim.3 cüncüde oturma müsadesini 1 sene dediler, Itiraz ettim.Bundan önceki oturma müsademe dönmem gerek diye.Süresiz oturma almak icin sartlarin yerinde oldugu nu belgeleri sundum.
Ileri geri den sonra süresiz oturma müsadesini verdiler.3 cüncü de de aldim.
Yardim la gecinme gibi konularda Problem olabilir.
arkadasim sen 3 kere nasil biraktin alman vatandasligini?ben bir kere bas vurdum geri cekmeye kalktim mahkemeyle mahpusla sureli oturumla tehdit etti alman makamlari sen uc kere degistirip ustune sana suresiz oturummu verdiler sana jest torpil yapmis alman hukumeti valla.

murat39
05 Haziran 2016, 20:50
Hürriyet Gazetesine olay yansidi.Yabancilar Dairesi ne Tek tarafli haber yapmak istemiyoruz neye dayanarak kanundaki yeri maddesi nerde diye haber yapmak istediler.yanasmadilar.
Hürriyet gazetesinde tek tarafli olarak belgeleriyle gazetede yayinlandi.
Avukat da devreye girdi.
Yabancilar dairesi gel al su süresiz oturma müsadeni dediler.
Ben Pes etmedim.Gerekirse Üst mahkemeye kadar gidecektim.

Senelerdir Burda yasiyorum.35 senedir.
Süresiz oturma hakkina sahip sartlar yerinde.
Türk vatandasiyken oturma müsadesi Berechtigung du.Alman vatandasligi düsünce sen baska birisi degilsin.yine ayni kisisin.Eski statüne dönersin.
Bazen memurlarin keyfi serbest karar verecegi konular oluyor memurlar onu kullaniyor.
Bayern eyaleti en kati kanuna sahip.
Ben dedigim gibi 3 defa biraktim.3 defa da Oturma müsadesini süresiz aldim.