PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : prim iadesinden hakkinda bilgi lazim

aydinli09
15 Haziran 2015, 15:05
Selam arkadaslar,
kafami kurcalayan bir soruyu sizlerle paylasmak istedim,sizlerinde düsüncenizi bilmek isterim
türkiyeye dönüp de prim iadesi talep ettigimizde bize sadace kendi ödediklerimiz iade ediliyor,isverenin ödedikleri kaliyor.
buna ragmen emeklilik hakkimiz tamamen ölüyor.halbuki mantiken 65 ine gelindiginde yarim maas hakkimiz degilmi?
saygilar

karadeniz
15 Haziran 2015, 20:57
Selam arkadaslar,
kafami kurcalayan bir soruyu sizlerle paylasmak istedim,sizlerinde düsüncenizi bilmek isterim
türkiyeye dönüp de prim iadesi talep ettigimizde bize sadace kendi ödediklerimiz iade ediliyor,isverenin ödedikleri kaliyor.
buna ragmen emeklilik hakkimiz tamamen ölüyor.halbuki mantiken 65 ine gelindiginde yarim maas hakkimiz degilmi?
saygilar

Mualesef primlerinizi cekmenizle emeklilik hakkinizda bitmis oluyor.

uyku
01 Kasım 2015, 00:39
slm karadeniz arkadas benimde ayni soru sade bir soru fazla o k7si alman vatandasiysa almanyaya tekrar gelebilirimi haklarini oldurse bile tesekkurler.

hOrOz
01 Kasım 2015, 00:50
slm karadeniz arkadas benimde ayni soru sade bir soru fazla o k7si alman vatandasiysa almanyaya tekrar gelebilirimi haklarini oldurse bile tesekkurler.

Primleri geri almak sadece Sosyal Anlasma yapilan ülke vatandaslarina gecerli mesela Türk Vatandaslari icin

Deutsch-Türkische Sozialversicherungsabkommen vom 30.04.1964

Alman Vatandaslari primlerini ilk 5 sene icinde cekebilirler 5 seneyi gectikten sonra cekemez

Alman Vatandasi vatani oldugu icin Almanya gelmesinde ne gibi sorunu olsun ki ?

clon
01 Kasım 2015, 01:17
Benim duydugum bir sey daha var 1 ay önce bir Arkadas Anlatti
Ne kadar dogru bilmiyorum

Ödedigimiz primleri geri aliyoruz misal 100000 euro ödedik onu geri aliyoruz

Arkadasin Anlattigi ise su
Türkiyeye geri dönüs yapdigimizda( Emekli olmak icin basvuru yapdiginizda) sosyal sigortalara basvuru yapip primleri geri istiyormus
is verenin ve kendi ödedigimiz parayi yani 2*100,000 euro
200000 eurodan emeklilik icin lazim oran parayi kesiyorlarmis(Diyelimki 40,000euro)

Ger kaliyor = 160,000 euro
o paradanda prozentual bir para kesiyorlarmis (islem ve ugrasma parasi)

geri kalani iade ediyorlarmis

Ben iki seneye dönecegim daha arastirmadim ama eger dogruysa bence bu yöntem daha mantikli

clon
01 Kasım 2015, 01:18
Alman Vatandasi Emeklilik parasini alamazki !!!

hOrOz
03 Kasım 2015, 21:22
Benim duydugum bir sey daha var 1 ay önce bir Arkadas Anlatti
Ne kadar dogru bilmiyorum

Ödedigimiz primleri geri aliyoruz misal 100000 euro ödedik onu geri aliyoruz

Arkadasin Anlattigi ise su
Türkiyeye geri dönüs yapdigimizda( Emekli olmak icin basvuru yapdiginizda) sosyal sigortalara basvuru yapip primleri geri istiyormus
is verenin ve kendi ödedigimiz parayi yani 2*100,000 euro
200000 eurodan emeklilik icin lazim oran parayi kesiyorlarmis(Diyelimki 40,000euro)

Ger kaliyor = 160,000 euro
o paradanda prozentual bir para kesiyorlarmis (islem ve ugrasma parasi)

geri kalani iade ediyorlarmis

Ben iki seneye dönecegim daha arastirmadim ama eger dogruysa bence bu yöntem daha mantikli

bunu kim anlattiysa sana masal anlatmis

Türkiye ye kesin dönüs yaptiktan 2 sene sonra sana sadece kendi ödedigin primler ödenir ...
Isverenin ödedikleri primler geri ödenmez ...

Alman Vatandasi olanlarin primleri yanar sonradan tekrar Türk vatandasi olsa bile

Primlerini cekenler Almanya dan emeklilik hakkini kaybeder ...

Sehzade03
10 Aralık 2017, 20:57
Merhaba arkdaslar,

bu konuyla ilgili benimde bir sorum olacakti.

Dedem türk vatandasi ve 1986 da kesin dönüs yapti. Kesin dönüs yaptigi icin almanya emeklilik kasasina ödenilen paranin sadece kendi ödedigi kismini geri alabildi. Kanunen olan hakkini yani.
Dün Dedemle telefon ile konustum ve ayni dedem gibi almanyada calisan ve geriye kesin dönüs yapanlardan tanidiklarinin bir kac tanesi geriye kalan yani isverenin ödedigi parayida almislar.

Internette biraz arastirtim ve geri kalan parayi alabilmek icin almanya Mahkemeye verilmis, Mahkemenin ne zaman olacagina dair veya sonuclandiysa sonucunu bulamdim.

Bu konuda biligisi olan var mi acaba?

hOrOz
10 Aralık 2017, 21:04
bunlar cami kahve köşelerinde anlatılan masallar

hekimoglu
10 Aralık 2017, 21:29
Bizimkiler yine uzman olduklari hurafe sanatini costurmuslar. Bence avci kulübü muhabbet masasinda karsilikli paslasmalardan kaynaklanan bilgidir ��

clon
10 Aralık 2017, 21:59
Bizimkiler yine uzman olduklari hurafe sanatini costurmuslar. Bence avci kulübü muhabbet masasinda karsilikli paslasmalardan kaynaklanan bilgidir ��
Valla Masallah Forumda bir kac Arkadas Her konuda uzman,Bilmedikleri konu yok
Burda bos yere Harcaniyorlar :D :D