PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 yılda 31 bin 941 kişi Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.

türko28
07 Ocak 2016, 20:37
gecen sene almanya dan türkiye ye yaklasik 32bin kisi kesin dönüs yapmis.darisa basimiza diyelim.
haber asagidaki linkte

http://www.sabah.de/1-yilda-32-bin-kisi-turkiyeye-dondu

haa bu arada eski beceriksizlerde türkiye ye kesin dönüs yapmis bazi arkadaslar yasadiklari durumu anlatiyorlardi.iyi ve kötü taraflarini yaziyorlar bizi bilgilendiriyorlardi.
eger tekrar yazmaya baslarlarsa iyi olur.bizde iyice ögrenmis oluruz.buradan(almanya dan) iyi gibi geliyor ama,yasamak-görmek baska birsey.

moralist
07 Ocak 2016, 22:10
slm,benim gözledigim kadar yaslilar hayatlarindan memnun ama cogu gencler geri dönüyor

smeilet
07 Ocak 2016, 22:38
slm,benim gözledigim kadar yaslilar hayatlarindan memnun ama cogu gencler geri dönüyor

Ben tam tersini düsünüyorum.Özellikle yaslilar burada ölmek ve gömülmek istemiyor.Gencler de Türkiyede sadece tatil yapmak istiyor.Orada yasamak onlara cok ters geliyor.

f4scistx
10 Ocak 2016, 00:23
Ben tam tersini düsünüyorum.Özellikle yaslilar burada ölmek ve gömülmek istemiyor.Gencler de Türkiyede sadece tatil yapmak istiyor.Orada yasamak onlara cok ters geliyor.

Gördügüm duydugum düsündügüm aynen öyle. Gencler icin cok zor. Yaslilar da cogu zaman maddi durum iyi oldugundan : cok rahat cok iyi cok gelismis.... Derler :)

akilsiz
11 Ocak 2016, 17:22
aslinda benimde niyetim var ve yasim 26 evliyim cocuk yok...
sadece cekiniyorum nedense böyle bir korku var, yapabilirmiyiz diye...
almanya nin adi batsin sadece sistemleri ve disiplin var.. türkyie de olmadigi icin nedense cok cekiniyorum

moralist
11 Ocak 2016, 20:36
eger türkiyede büyüksehirlerde yasamak isti yorsaniz ve en az 7000 tl elinize gecmiyorsa hic dönmeyi düsünmeyin

Antakya
11 Ocak 2016, 21:03
Allah var ben daha cok kesin dönüs yapan var zannettim.
Demek sadece 32 bin kisiymis geri dönen.

selim16510
28 Mart 2016, 13:57
Arkdaslar Almanya adi var sitem ve disiplinle gelmisler bu durumlara türkiyede herkes kanunlara uysa ayni disiplinde calisip yapsa biz almanyayi felan solardik. benim yasim 49 bu benim görüsüm bende burda büyüdüm 12 yasinda almanyaya geldim az cok türkiyedeki yasami biliyorum burda büyünler icin türkiyeye alismasi biraz zor. yasliylara gelince cogu girp cikis yapiyorla cesitli nedenlerden dolayi aile saglik. eger türkiyeden veya almanaydan emekliysen türkiyede evin varsa gül gibi gecinip gidersin. bu benim kendi görüsüm eger burda bir hayat kurmasaydim burda calsimiyorsan yoksa almanya bence yasanacak yer degil almanya 6 ay kis o öncedenmis arkdaslar. tek kisi calsiyorsan almanayda isin yas karnini zor doyyururyorsun nerdeyse algidin maaas yarisi vergiye gidiyor ipini koparan son 2-3 sene almanya geliyor mülteciler demek istedim. almanya nin sosyal haklari cok iyi ama calisan insanar isi olmayanalri ve alman devletinden cesitli neden lerden sosyal yardim alanalri besliyorlar cok güzel bir sistem ama bence bütün hayati boyunca calisan insanalri cezalnadirmis oluyorlar. insallah saglik olsun en cabuk seklide emekli olup herseyi kurup memleketime dönemyi düsünüyorum birazda calismam lazim ama 65 yasina kadar bu almanyayi beklemicem bütün imkanlari zorlayip erkende emekli olma durumu dogarsa emelki olmayi düsünüyorum. calsitim firmada her ay para verip altesrzeit yapma durumu var yoksa
burda 65 yasina kadar kim calisir bu sartlarda oldu biraz konuyu sapdirdim ama eger imkani olan varsa türkiyden emekli yatririp eger 1 tane evin varsa dönmemek icin hic bir sebep yok.
türkiyedeki insanlar burdan daha iyi yasiyorlar bunun farkina vardim almanyanda yasanyanlar robot gibi yasiyorlar cogulari korkdugundan temeli dönmeye cesaret edemiyorlar tandigim insanalr var temeli döndüler emekli olmadan hepsi hayatindan cok memnun keske önceden dönseydim dediler.

TOPRAK
28 Mart 2016, 14:42
Almanyada iyimi yasiyoruz?Ekonomik olarak olabilir.Ama kafan hep Türkiye nin civil civil yasami ve seni büyüleyen topragi kalbinde oldugu sürece zor.Eger su terör belasi yeniden baslamasaydi kesin dönüsler Almanyanin beklemedigi kadar büyük boyutlara ulasacakti.Bu yüzden besledikleri örgütleri devreye soktular.Insan Vatanindan korkmamali,vefat edenleri Vatan topraginin hemen kucakladigini unutmamali.Vatan bizlere güzel imkanlar saglamis,ya bilmiyoruz yada inkar ediyoruz.Dünyanin hangi devletinde borclanarak emekli olmak var.1000 euro ödeyerek askerligi bitirmek var.Döndügünüzde is kuruyorum diyerek devletten faizsiz kredi almak var.Varoglu var.Almanyada irkci yapi su an %20-30 bantinda oynuyor.Ikdidar olma sanslari 5 yil icinde %50.Bizlerin aleyhine kanunlar pespese cikmaya basladiginda zaten olmayan huzurumuz,bizleri burayi terk etmeye zorlayacaktir.Hicbir Türk vatandasi sunu aklindan cikarmasin;burda dogmus olsak bile almanlarla merhaba ve bir cikar iliskisi disinda birinci derece kaynasma mümkün degil.Belki biraz karamsar düsünceler yazdim ama cocuklarinizin 10 yil sonraki yasam index programini bugunden iyi yapmaliyiz.Kalin saglicakla

Antakya
28 Mart 2016, 15:31
bir ricada bulunsam,

yazdiklariniza biraz bosluk birakin, birakinki bizde daha rahat okuyalim. Lütfen noktalarida unutmayalim, yoksa yazilanlar Corba gibi karisiyor ve anlami kayboluyor.

Bakirköylü
28 Mart 2016, 15:58
Kardesler,
Tahminim ile yasim hepinizden yüksek.
Ben cok iyi bir Pozisyonda iken, karar verdim ve 90'larda Türkiye'ye gittim, Almanya'daki iliskilerimi kesmedim, Bodrum'a yerlesdim, is yeri kurdum, alisdigim sekilde isimi organize ettim, ve akilli bir sekilde yer kiraladim, Endüstriel Camasirhane insa ettim, ki o zaman TR'de bu günkü gibi Insaat malzemesi yokdu, yerler kaymasin diye (malzeme bulamadigimdan) deniz kiyisindan kum aldim, cay süzgeci ile serptim bir cok baskasinin düsünmedigi ama Almanyada gördüklerimi yapdim, tek sanssizligim Irak Savasinin baslamasi oldu, hemen hemen herkez o bölgede batti.
Sunu unutmayin hayatinizda bir kere 25 birkere 30 yasinda olabiliyorsunuz, zaman cok cabuk geciyor, birgün yaa neden yapmadim dememek icin iyi düsünün plan proje yapin, ve o hedefde ilerleyin.
TR'de Alman kafasi ile yapamiyacaginizi unutmayin, ne demisler araziye uyacaksiniz, ama karekterinizi, dogruyu unutmayin ve hep öyle olun, üc kagitci herzaman kaybeder belki basda degil, ama sonucda kaybeder.
Yasiniz ilerlediginde inanin pisman olursunuz, kendi bildiginiz meslekde is yapmaya calisin, yok baska is yapacam der iseniz zaman harcayin ögrenin sizden iyi bilen olmasin, isciniz size inansin, mesafeli olun, "bu bana kazikmi atacak" düsüncesi herzaman aklinizda olsun, nede olsa baskalari icin siz almancisiniz, ne anlar vs diye düsünüldügünü unutmayin.

haveri68
28 Mart 2016, 22:10
Kardesler,
Tahminim ile yasim hepinizden yüksek.
Ben cok iyi bir Pozisyonda iken, karar verdim ve 90'larda Türkiye'ye gittim, Almanya'daki iliskilerimi kesmedim, Bodrum'a yerlesdim, is yeri kurdum, alisdigim sekilde isimi organize ettim, ve akilli bir sekilde yer kiraladim, Endüstriel Camasirhane insa ettim, ki o zaman TR'de bu günkü gibi Insaat malzemesi yokdu, yerler kaymasin diye (malzeme bulamadigimdan) deniz kiyisindan kum aldim, cay süzgeci ile serptim bir cok baskasinin düsünmedigi ama Almanyada gördüklerimi yapdim, tek sanssizligim Irak Savasinin baslamasi oldu, hemen hemen herkez o bölgede batti.
Sunu unutmayin hayatinizda bir kere 25 birkere 30 yasinda olabiliyorsunuz, zaman cok cabuk geciyor, birgün yaa neden yapmadim dememek icin iyi düsünün plan proje yapin, ve o hedefde ilerleyin.
TR'de Alman kafasi ile yapamiyacaginizi unutmayin, ne demisler araziye uyacaksiniz, ama karekterinizi, dogruyu unutmayin ve hep öyle olun, üc kagitci herzaman kaybeder belki basda degil, ama sonucda kaybeder.
Yasiniz ilerlediginde inanin pisman olursunuz, kendi bildiginiz meslekde is yapmaya calisin, yok baska is yapacam der iseniz zaman harcayin ögrenin sizden iyi bilen olmasin, isciniz size inansin, mesafeli olun, "bu bana kazikmi atacak" düsüncesi herzaman aklinizda olsun, nede olsa baskalari icin siz almancisiniz, ne anlar vs diye düsünüldügünü unutmayin.

Hocam agzina ve yüregine saglik senin gibi insanla tanismak isterdim malesef cok uzaktayiz ben altinoluktayin sen bodrumdasin benim icin sen hic tanimadigim bir hazinesin hayati felsefeyi tecrübeyi bilen bir insan sin

ben yazini bir kere okudum ama sakin kafayla bir kac kez daha okuyacam allah sana saglikli huzurlu mutlu ömürler versin .

hayat bilgilerini burda paylasirsan cok mutlu olurum ben bilge insanlara hep saygiyla bakarim benim icin onlar örnektir .

*05300
29 Mart 2016, 12:54
Herkes fikrini yaziyor, bende yazayim. Ben dönenlerin cogunlugunun emekliler olduguna inaniyorum.

Asagidaki yazdiklarim , olurya Türkiye de hicbir tecrübesi olmayip, dönme hayalleri kuranlaradir.

En basindan söyleyim, yasim 45. 24 yasina kadar TR de yasadim, babamin dükkanini islettim. Her sene TR ye giderim.

TR de devlet dairesine isiniz düstümü hic bilmiyorum, ama insani hayatindan bezdirir. Bankalar senin paranla ayakta durur, ama saatlerce bekletir, rica minnet sonunda isini yapar. Terminmis, randevuymus, bunlar yabanci kavramlar. Isyeri acarsin, veresiye defteri dolar. Parani istersin senden kötüsü yok. Dedikodusu, kavgasi- gürültüsü hic eksik olmaz. Bugün icin gencler kurtlar vadisine kendini o kadar kaptirmiski, olaylari sadece o mantikla halledebilecegini saniyor. Apartmanda oturursun, ortak birseyler ödenmesi gerekir, adam uyanik ya, isterki herseyi sen ödeyesin, her yere sen kosturasin vesaire, vesaire.

VELHASIL-I KELAM

Dönmek isteyen gencler, kendinize bir hobby bulun. Düzgün okullara gidin, iyi meslekler yapin. Farkli ülkelerede gidin ki, gelecekle ilgili vizyonunuz, tasavvurunuz daha isabetli olsun. Dönenler nasil yapabiliyorsa, bende öyle yaparim, Allah büyüktür deyip, maceraya atilirsaniz bilesiniz ki cakallarin elinde oyuncak olursunuz.

Herseye ragmen dönecem diyen genclere tavsiyem, eline iyi bir diploma almadan sakin TR ye dönme. Cünkü senin gibi bir kalabalik zaten orada var.

Hersey gönlünüzce olsun

05300 - Merzifon

tolgahamburg
29 Mart 2016, 20:38
Arkadaşımız ;Herseye ragmen dönecem diyen genclere tavsiyem, eline iyi bir diploma almadan sakin TR ye dönme. Cünkü senin gibi bir kalabalik zaten orada var.Demiş,,,,İlkokul ve orta dereceli okullara devam eden tüm Türk öğrencilerinin %21,7’si “Hauptschule”ye
giderken bu oran Almanlarda %10’a, İspanyollarda %16,6’ya düşüyor. Gymnasium’a devam eden
Türk öğrencilerinin oranı %5,7 iken, bu oran Yunanlılarda %11,5’e, İspanyollarda %15,8’e ve
Almanlarda %23’e yükseliyor.Almanya'da 400 000'in üzerinde çocuk ve gencimiz genel eğitim veren
okullara devam ediyorlar. Bunların yüzde 20'nin üzerindeki kesimi hiçbir
diploma almadan okuldan ayrılıyor. Yüzde 40'a yakın bir kesimi de
Hauptschule'nin 9. Sınıfından diploma alarak ayrılıyor. Bu iki grubu
oluşturan gençlerin genel olarak iyi bir meslek eğitim yeri bulmaları ya da
üniversiteye devam edebilme olanakları yoktur.Ailevi, mali ve kültürel nedenlerlerle Türk velilerinin büyük bir bölümü
çocuklarını çocuk yuvalarına göndermiyor. Yuvaya gönderilmeyen
çocuklar, sosyal yaşama, okul yaşamına hazırlanamadıkları gibi, aynı
zaman da bir konuya konsantre olma konusunda da sıkıntıya
düşüyorlar. El becerilerini geliştiremiyor ve erken yaşta arkadaşlarıyla
oynayarak Almanca öğrenmekten yoksun kalıyorlar. Çocukların
azımsanmayacak bir bölümünün ya hiç Almanca bilmeden ya da çok az
Almanca ile ilkokula başlamalar ve okula hazırlanmamaları en önemli
başarısızlık nedenlerinden birini oluşturuyor.Türk velilerinin büyük bir bölümü çocuklarına ev ödevlerinde yardımcı
olamıyor. Yeterli ölçüde ev ödevlerine yardım yapan ya da destekleme
dersi veren kurum ve kuruluşların bulunmaması çocukları kendi
kaderleri ile başbaşa bırakıyor. Bu da Türk öğrencilerinin başarılarını
engelleyen önemli nedenlerden birini oluşturuyor.Çocukların ve gençlerin kimlik ve kişilik bunalımları. Çocukların
anadillerinin ve kültürlerinin yuvalarda ve okullarda göz önünde
bulundurulmaması, çocukları ve velilerini kimlik ve kişilik bunalımlarına
itmektedir. Bu da çocuğun okuldaki başarısını olumsuz yönde
etkilemektedir.Almanca ve Türkçe kitle haberleşme araçlarının özellikle
televizyonların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri son yıllarda
artmaktadır. Çünkü anne ve babaların büyük bir bölümü için televizyon
izlemek bir bağımlılık haline dönüşmekle kalmamış, aynı zamanda
çocuklar için de büyük bir bağımlılık halini almıştır. Gece yarılarına
kadar televizyon izleyen çocuklar ertesi günü uykularını alamadan okula
gittikleri için derse konsantre olamamakta, hatta çoğu zaman sınıf
arkadaşlarını da rahatsız etmektedirler. Bu da onların başarısını
olumsuz yönde etkilemektedir.Usta ALMANYADA BÖYLE BİR KALABALIK VARKEN TÜRKİYEDE NE BEKLERSİN...

Dolunay35
30 Mart 2016, 00:12
Benim gördüğüm ve duyduklarım,kesin dönüş yapanlarda pişman yapmayanlarda pişman,Tabi ki Türkiye gibi bir Vatan dünyanın hiç bir yerinde bulunmaz,Cennet gibi Vatan,Havası > Suyu > tabiatı bir bambaşka,ne yazık ki ben bundan 10 gün önce iki haftalığına gittim gördüm,Türkiye de tek değişmeyen malesef hiç kimsenin doğru dürüst kanunlara uydukları yok,örnek verecek olursam,Trafik te hiç biri kanunları dinlemiyor,araba kullanırken emniyet kemeri takan görmedim,kırmızı işık dinleyen yok,motorsiklet kullananların hiç birinde Helm yok,bir eli direksiyonda diğer eli telefonda,her hangi bir şey olduğunda hemen devleti,hükümeti suçlarlar,Dünyanın her yerinde olan kanunlar bizim vatanımızda da var ama kanunlara uyup uygulayan pek nadir.

iyi forumlar

yasin7575
30 Mart 2016, 00:50
Ah be kardes bende ayni senin gibi düsünüyorum da konustugum zaman is yerindeki arkadaslar sen cok abartiyorsun TR senin dedigin gibi degil hersey normal burdan daha iyi diyorlar

Cengiz Bond
30 Mart 2016, 10:27
Arkadaşımız ;Herseye ragmen dönecem diyen genclere tavsiyem, eline iyi bir diploma almadan sakin TR ye dönme. Cünkü senin gibi bir kalabalik zaten orada var.Demiş,,,,İlkokul ve orta dereceli okullara devam eden tüm Türk öğrencilerinin %21,7’si “Hauptschule”ye
giderken bu oran Almanlarda %10’a, İspanyollarda %16,6’ya düşüyor. Gymnasium’a devam eden
Türk öğrencilerinin oranı %5,7 iken, bu oran Yunanlılarda %11,5’e, İspanyollarda %15,8’e ve
Almanlarda %23’e yükseliyor.Almanya'da 400 000'in üzerinde çocuk ve gencimiz genel eğitim veren
okullara devam ediyorlar. Bunların yüzde 20'nin üzerindeki kesimi hiçbir
diploma almadan okuldan ayrılıyor. Yüzde 40'a yakın bir kesimi de
Hauptschule'nin 9. Sınıfından diploma alarak ayrılıyor. Bu iki grubu
oluşturan gençlerin genel olarak iyi bir meslek eğitim yeri bulmaları ya da
üniversiteye devam edebilme olanakları yoktur.Ailevi, mali ve kültürel nedenlerlerle Türk velilerinin büyük bir bölümü
çocuklarını çocuk yuvalarına göndermiyor. Yuvaya gönderilmeyen
çocuklar, sosyal yaşama, okul yaşamına hazırlanamadıkları gibi, aynı
zaman da bir konuya konsantre olma konusunda da sıkıntıya
düşüyorlar. El becerilerini geliştiremiyor ve erken yaşta arkadaşlarıyla
oynayarak Almanca öğrenmekten yoksun kalıyorlar. Çocukların
azımsanmayacak bir bölümünün ya hiç Almanca bilmeden ya da çok az
Almanca ile ilkokula başlamalar ve okula hazırlanmamaları en önemli
başarısızlık nedenlerinden birini oluşturuyor.Türk velilerinin büyük bir bölümü çocuklarına ev ödevlerinde yardımcı
olamıyor. Yeterli ölçüde ev ödevlerine yardım yapan ya da destekleme
dersi veren kurum ve kuruluşların bulunmaması çocukları kendi
kaderleri ile başbaşa bırakıyor. Bu da Türk öğrencilerinin başarılarını
engelleyen önemli nedenlerden birini oluşturuyor.Çocukların ve gençlerin kimlik ve kişilik bunalımları. Çocukların
anadillerinin ve kültürlerinin yuvalarda ve okullarda göz önünde
bulundurulmaması, çocukları ve velilerini kimlik ve kişilik bunalımlarına
itmektedir. Bu da çocuğun okuldaki başarısını olumsuz yönde
etkilemektedir.Almanca ve Türkçe kitle haberleşme araçlarının özellikle
televizyonların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri son yıllarda
artmaktadır. Çünkü anne ve babaların büyük bir bölümü için televizyon
izlemek bir bağımlılık haline dönüşmekle kalmamış, aynı zamanda
çocuklar için de büyük bir bağımlılık halini almıştır. Gece yarılarına
kadar televizyon izleyen çocuklar ertesi günü uykularını alamadan okula
gittikleri için derse konsantre olamamakta, hatta çoğu zaman sınıf
arkadaşlarını da rahatsız etmektedirler. Bu da onların başarısını
olumsuz yönde etkilemektedir.Usta ALMANYADA BÖYLE BİR KALABALIK VARKEN TÜRKİYEDE NE BEKLERSİN...

yazdiklarini okumak mümküm degil. sanki sifreledin gibi.

cw_expert
30 Mart 2016, 15:38
gidecegim diyen cok duydum, gidipte kalan görmedim, bir kac giden gördüm hevesle bir kac yil sonra geri döndüler bin bir tövbeyle.

gitmek isteyeni burda tutan yok.

hOrOz
30 Mart 2016, 15:55
benim en aşağı 7-8 arkadaşım geri döndü hiç biri de geri gelmedi

biri Gazetecılik yaptı , biri bir ilçenin 4-5 sene Belediye Başkanliğinı yapti
Turizm Rehberi, Textil, Beyaz Eşya vesaire ile uğraşıyorlar

tabiki gidenler işlerini kurdular geri döndüler
eli boş gidersen oturur kalırsın

hatta burada tanıştığım bir hemşerim kesin dönüş yapmış haberim yoktu uzun zaman burada göremedim
Türkiye de textil işine girmişler Kazakistan da bir sürü mağaza açmışlar ..

daha 3 hafta önce bir arkadaş Belçika dan döndü abisi de geçen sene dönmüştü

tabiki dönüş yapmak bazı şeylerden fedakarlık olacaktır
Türkiye de herşeyi buradaki gibi beklemek aptallıktır ...

önceden herşeyi düşünmek taşiınmak gerekir ..
belki emekliler için bu o kadar zor olmayabilir
ama küçük çocukları olanları için biraz daha zor olur
çocukların çevreye adapte olabilmeleri biraz zorluk çeltirebilir ...

Oguzhan06
30 Mart 2016, 19:16
Bu konuyu şurada paylaştık arkadaşlar ..buraya da bakmanızı tavsıye ederim .

http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?2372-T%FCrkiye-ye-Kesin-D%F6n%FC%FE-(Hakk%FDnda-Bilgiler-Tecr%FCbeler-%DDzlenimler-Haklar)/page2

bey_tu
30 Mart 2016, 19:48
Herhalde Bazilarinin Türkiyede:Akaryakit,Et,Süt Gibi Mamüllerin Fiyatlarindan Haberi Yok!

moralist
30 Mart 2016, 20:45
Sorun surda,türkiyede namuslu düzgün is yapan insanlari artik mumla aranir hale geldi, belki 100 kisiden 10 tane zor cikar,bir kere insanlik ölmüs cennet olsa ne yazar

mxm
30 Mart 2016, 22:28
Ben sahsen insanlarindan umudumu kestim, aynen burasi gibi herkes kendi cikarina düsmüs ama yine de en cok özledigim sey, meyveler, sebzeler.

Izindeyken bir domates yiyorum, tadi bambaska , biz burada domates degil su yiyoruz, cok hafif bir domates tadi var.Limonunu mu desem, kokusu mis gibi, denizi mi desem, kenarinda yürüyünce hic yorulmuyorsun.

Eger maddi durumum el verseydi, Istanbul dogumluyum ama asla orada yasamazdim, kirsal kesimlere veya Bodrum gibi bir yerlere kacardim saniyorum.Oralarda da dag bayir bir arkadasla sohbet ederek gezmek isterdim, siyasetten uzak, cikarcilardan irak, kavgadan, gürültüden, trafikten uzak kalmayi tercih ederdim.Hatta sanirim kücük bir ciftlik gibi bir sey kurar, hayvanlarla ilgilenirdim, bir de ufak bahcesi olsun isterdim.

Insanin memleketi gibi yok, isterseniz burada kral gibi yasayin bazi seyleri asla tadamazsiniz.

Dolunay35
31 Mart 2016, 01:04
mxm ustam ellerine sağlık,aynen benim düşündüğüm gibi yazmışsın,dediğin gibi maddi imkanlar el verse aynen yazdıkların benimde aklımdan geçiyor,nasıl derler,cepte ki hesap pazara uymuyor gibi ata sözümüz var ya.Nasip kısmet olursa ileride bir gün o dilediğimiz günleri görürüz iNŞALLAH.

iyi forumlar

hope41
31 Mart 2016, 15:58
Konu derin, herkes yazdiklarinda bir nevi kendince hakli, her iki tarafinda artilari eksileri var kesinlikle. Herkesin yasam tarzi, dünya görüsü, aile akraba ortamlari vs.. vs... degisik oldugu icin dönüs karari orada mutlu olabilmek ya da olamamak kisiden kisie degisir.

Aslinda yukarida bir arkadas demis, dönenler kac yil burda kaldilar yaslari ne vs.. biraz daha acik yazarsa ona göre daha düzgün bir tespit yapmak memkün olabilir bence de. Yani misal burda dugmus büyümüs birinin pek tabi ki TR´ye ye uyum saglamasi biraz zaman isteyebilir ya da cok daha zor olabilir.

Ben aslinda bu sene dönmek niyetinde idim ama nasib olursa cocuk bekliyoruz, ondan dolayi biraz erteledik yani simdi dogum telasi, hanim hamile bir yandan birde araya tasinma gibi dünyanin en stresli isini sokmayalim dedik ve ileriki bir tarihe erteledik. Ha ortada bir is de yok yani gidicez ama bu birazda is ayarlamam bagli, önce isi ayarlayip sonra tabi ki geri kalan isleri halledicez.

Ben TR de dogup büyüdüm, tüm aile ve akrabalarimda orda, buraya yüksek lisans icin gelmistim, sonrasinda biraz is tecrübesi vs.. dedik kaldim biraz calistim, halen de calisiyorum, alistik seviyoruz da burayi. Esimde TR den geliyor onun da tüm ailesi TR de, yani her ne kadar buraya alismis olsak da anne babamiz yaslaniyor ve cok ama cok kisa olan bu hayatta artik biraz da anne babamizla daha cok vakit gecirelim istiyoruz. Sonucta yilda birkac hafta gidebiliyoruz memlekete ve gittigimizde bile gelen giden filan derken ailemiz ile basbasa kalip adam gibi zaman bile geciremiyoruz. Tabi ki herkesin öncelikleri farkli olabilir ama ben ve esimin gözünden baktigimizda hep TR kesin dönüs her acidan agir basiyor.

Tabi ki dönünce bizi nelerin bekledigini de az cok biliyoruz, insanlarin toplumun hali malum ortada ama burda da degisik seylerden dert yaniyoruz arkadaslarin da yukarida yazdiklari gibi. Rizka Allah (C.C) kefil orda da ac kalmaz bir sekilde helalinden rizkimizi arar gecinir gideriz diye düsünüyorum. Sonucta burda da kalsak orda da yasasak hayatimizda elimize gececek rizik cent oynamaz, sadece imtihan oluruz belki ama sabredip basarabilmek önemli olan eger bu konuda ki inancimizda samimi isek...

Herkesin hakkinda hayirlisi olsun diyorum tabi ki. Dönme karari alanlara da aldiklari kararin hayirli olmasi icin dua ederiz, kalanlara da ayni sekilde...