PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : türkiyeden emeklilik

levent34
29 Aralık 2015, 23:37
slmlar. esim türkiyeden ve almanyadan emekli.yanliz burda almanyada barmer krankenkasse bir miktar sagliksigortasi prim ödememiz gerekiyor.38 euro civarinda..türkiyeden emekli oldugu icin..bundan bir sekil kurtulmamin yolu varmi acaba..simdiden cok tesekürler....

türko28
07 Ocak 2016, 20:44
slmlar. esim türkiyeden ve almanyadan emekli.yanliz burda almanyada barmer krankenkasse bir miktar sagliksigortasi prim ödememiz gerekiyor.38 euro civarinda..türkiyeden emekli oldugu icin..bundan bir sekil kurtulmamin yolu varmi acaba..simdiden cok tesekürler....
eger aldigi aylik 385 euroyu geciyorsa belirli bir ödeme yapman lazim krankkasse ya.sen türkiyeden aldigi ayligi nereden euro ceviriyorsun.eger türkiye den bankadan veya döviz bürosundan euroya cevirtirsen para euro olarak fazla cikar.bence türkiye de ki hesaba gelen parayi türk parasi olarak bankadan makbuz iste almanyadaki herhangi bir bankada bu türk lirasi kac euro eder diye makbuz al bunu krankkasse ya ver.cünki burada türk parasini cok düsük aliyorlar.
bu benim fikrim.olurmu olmazmi,yapan varmi bilmiyorum.bir dene istersen.

karadeniz
07 Ocak 2016, 21:05

Almanya'da saglik hizmeti icin yaklasik %12 dolaylarinda 385 euro'nun üstündeki gelirlerden saglik primi kacinilmaz ödemek zorundasiniz.

türko28
12 Ocak 2016, 22:45
konu acmadan buradan sorayim dedim.
türkiye den emekli olanlar almanya da normalde calisamiyor.ama; eger almanyada 150 euroluk iste calisirsan,isyeri sadece kaza sigortasi yapiyor.emeklilik kasasina para kesilmiyor.(istege bagli).
bu calismayi türkiye ögrenebilirmi.cünkü emeklilik kasasina para kesilmedigi icin eger türkiye senden calismadigina dair kagit isterse sende emeklilik kasasindan alacagin kagiti yollayacaksin.o kagitda da prim ödenmedigi icin calismiyor görünürmüsün.
bu tamamen benim düsüncelerim.bu isten anlayanlara soruyorum.bu benim yazdigim düsüncelerim dogru olabilirmi.yani caktirmadan calisabilirmisin...selamlar.

karadeniz
13 Ocak 2016, 09:18
konu acmadan buradan sorayim dedim.
türkiye den emekli olanlar almanya da normalde calisamiyor.ama; eger almanyada 150 euroluk iste calisirsan,isyeri sadece kaza sigortasi yapiyor.emeklilik kasasina para kesilmiyor.(istege bagli).
bu calismayi türkiye ögrenebilirmi.cünkü emeklilik kasasina para kesilmedigi icin eger türkiye senden calismadigina dair kagit isterse sende emeklilik kasasindan alacagin kagiti yollayacaksin.o kagitda da prim ödenmedigi icin calismiyor görünürmüsün.
bu tamamen benim düsüncelerim.bu isten anlayanlara soruyorum.bu benim yazdigim düsüncelerim dogru olabilirmi.yani caktirmadan calisabilirmisin...selamlar.

2012/24 sayili genelge ile 3201 sayili kanun geregi yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olanlar,calisamaz,mini jop calismasi yapamaz,adrese dayali sosyal yardim alamaz,olasi tesbitler calisilip calismadiginin tek tesbiti rente kasadan alinan rentenversicherungsverlauf'da emeklilik icin prim ödenip ödenmedigine bakiliyor,kayitlara gecmeyen islemlerin isbatida yok.

hknbln
13 Ocak 2016, 12:36
Rentenversicherungsverlauf da hangi gelirler isler,
Mesela Arbeitslosengeld 1 yada Arbeotslosengeld 1 alinan zamanda Krank olunca Krankengeld görünüyormu ?

karadeniz
13 Ocak 2016, 15:04
Rentenversicherungsverlauf da hangi gelirler isler,
Mesela Arbeitslosengeld 1 yada Arbeotslosengeld 1 alinan zamanda Krank olunca Krankengeld görünüyormu ?

Yazinizin geregi her türlü gelirlerde,mini jopda emeklilik icin prim ödeniyor,yukarida arkadasimiz 150 euroda emeklilik icin prim ödenmiyor diye siniri hakkinda yeterli bilgiye sahip degilim.

türko28
13 Ocak 2016, 22:05
Yazinizin geregi her türlü gelirlerde,mini jopda emeklilik icin prim ödeniyor,yukarida arkadasimiz 150 euroda emeklilik icin prim ödenmiyor diye siniri hakkinda yeterli bilgiye sahip degilim.
arkadaslar bende bu konuyu yeni ögrendim.bizim bir tanidik diyelim,fazla detaya girmeyelim.kendisi türkiye den emekli degil.burada yardim aliyor.yardim aldigi icin calismasini az gösteriyormus. bu nedenle bana dedigine göre isyeri sadece 80 euro unfall icin sigorta ödüyormus.emeklilik kasasina ödeme yapmiyormus.385 euronun altinda kazandigi icin emeklilik kasasina ödeme istege bagli imis.
neyse fazla aciklama yapmayayim.
bende bu durum dogru ise türkiye den emekli olanlar da yapabilir mi diye sordum.yani hersey kuralina uygun gibi.ama hep acaba var?
ama senin dedigin gibi kanunen emekli olan hicbir sekilde calisamaz,yardim alamaz vs.

karadeniz
19 Ocak 2016, 02:34
arkadaslar bende bu konuyu yeni ögrendim.bizim bir tanidik diyelim,fazla detaya girmeyelim.kendisi türkiye den emekli degil.burada yardim aliyor.yardim aldigi icin calismasini az gösteriyormus. bu nedenle bana dedigine göre isyeri sadece 80 euro unfall icin sigorta ödüyormus.emeklilik kasasina ödeme yapmiyormus.385 euronun altinda kazandigi icin emeklilik kasasina ödeme istege bagli imis.
neyse fazla aciklama yapmayayim.
bende bu durum dogru ise türkiye den emekli olanlar da yapabilir mi diye sordum.yani hersey kuralina uygun gibi.ama hep acaba var?
ama senin dedigin gibi kanunen emekli olan hicbir sekilde calisamaz,yardim alamaz vs.

Olasi sorunda sgk.mu senden rentenversicherungverlauf istiyor kayitlara gecmiyorsa sorun yasamazsin.

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 13:15
türkiyeden ve almanyadan emekli ise ödemek zorundasınız sebebi çifte vergilendirme antlaşması.

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 13:20
Türko 28 gerçek mutlaka oraya çıkar bugün yarın olmaz fakat Almanyada emekli olacağı zaman