PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eigentumswohnung weiter Finazieren oder abbezahlen?

Cal´li
27 Aralık 2015, 19:54
Merhaba arkadaslar,

benim daire kirada ayda 450€ soguk kira getiriyor.
Borcu 10 yillik fest ama seneye bitiyor yaklasik 70000€ elimde dairenin borcunu ödeyecek miktarda nakit var.

Simdi biraz kararsizim !!!

Borcu sifirlasam´mi yoksa faizler düsük krediye devam´mi ???

Sizin görüslerinizi ve düsüncelerinizi bu konu üzeri alabilirmiyim. Finazamt´a vergi ......

Simdiden cevaplariniz icin tesekkürler

.onur
27 Aralık 2015, 20:00
Elindeki para dursun bence krediye devam o parayida git trde iyi bir yatirim yap
İyi bir yrden dükkan vaya bir arsa tabi yaşın 50 nin altindaysa

cip
27 Aralık 2015, 20:47
Arkadasim almanyada hep borcun olmali yoksa Finanzamta cok verirsin.

Cal´li
28 Aralık 2015, 01:04
Selam onur ve cip arkadaslar
düsünceleriniz icin tsk´ler, evet yasim 50 den asagi fakat türkiyede yatirim benim icin biraz zor güvenilir biri yok malisef.
Finazamt vergi ne Kadar olur acaba yilik faizi gecmez herhalde bunu en iyisi Steuerberater´a sormak lazim.
slm

DenizCan
28 Aralık 2015, 12:17
Elindeki para ile yatirim yapmak istiyorsan, bir Daire daha al ve kiraya ver. Yaslaninca kiralari emekli maasi gibi kullanirsin, cok rahat edersin.

Cal´li
28 Aralık 2015, 14:15
Merhaba DenizCan kardesim
aslinda benim niyetim borcu sifirlamak ama orada iste biraz kararsizim.
Gecmisde cok kayibim oldugu icin pek fazla yatirim yapma niyetinde´de deyilim isimi saglama baglayayim diyorum
ama Dairenin borcu bitince nasil bir miktar Finazamta ödenir orasini pek bilemiyorum.

avcilar kirali
28 Aralık 2015, 14:22
@cip ustaya katiliyorum.Elinden geldigi kadar borclu olmaya calis.Yoksa evi birden ödersen Finanzamt sende Kira Gelir vergisi alir.Hazir Paran varsa baska yere yatirim yap,arkadasin biri yine daire al demis,oda cok güzel fikir.2 ayri daire de alabilirsin 100000 Eurodan,35000 herbirine Anzahlung yaptimi banka hemen Kredi verir.Hele su an Krediler o kadar düsük ki,yanlis olmaz derim.
Benim su an 4 tane dairem var,birinde kendim oturuyorum,3ünü Kiraya verdim.kendi Kendini ödüyor.Kendi daireme ben ayriyetten Sondertilgung yapiyordum,ama baktim Finanzamt Para istemeye basladi,bende vaz gectim artik.Ne kadar uzatabilirsen kardir ustam.Sana Tavsiyem 15 Sene Laufzeit yaparsan,o zamana kadar da basin agirmaz,evlerde kendini ödemis olur(Tabiiki Tilgungu 3-4 Prozent yaparsan isine gelmis olur)saygilar

Cal´li
28 Aralık 2015, 14:31
Avcilar kardesim
finazamt a ödedigimiz miktar Faiz den yüksek mi olur?

Misal 70000€ a yillik 1500€ Faiz ödemis olsak Finazamta ödedigimiz miktar bundan yüksekmi olur?

avcilar kirali
28 Aralık 2015, 14:51
Usta Finanzamt ne alir ne keser bilemem,senin Aylik gelirine bagli,giderine bagli .Finanzamtin isine akil ermez.Sen evi birden ödersen,sonradan senede 5400,-Euro(12x450)gelirin olacak.Buna karsi tamirat gibi seyler göstermessen vergisini ödersin.Sen bu konulari ancak Steuerberaterine sorman lazim.O sana kurusu kurusu hesaplar,ödesen mi karli cikarsin ödemesen mi seni aydinlatir.
Sana kendi sahsi tavsiyem hazir para dursun....sagilar

Cal´li
28 Aralık 2015, 16:51
tamam kardesim
düsüncelerin icin tsk ederim

Haziran
20 Şubat 2016, 16:51
bende ayni sekilde 10 yil zinsbindung bitince geri kalan borcu hemen ödedim.
su an SENEDE aldigim kira gelirinden yaklasik 1,5 aylik kira Finanzamt'da gidiyor.
yani senelik 1 veya 2 ay kirayi unut! tabiki bu senin kazancina bagli.
evde calisan ve gelir cok ise dahada fazla olabilir.

clon
20 Şubat 2016, 19:43
Arkadasim almanyada hep borcun olmali yoksa Finanzamta cok verirsin.

simdi bunu aciklayabilcek birisi varmi ?
ev borcu ve finanzamt ile ne alakasi var

Benim ev borcum var ama buna karsi Finanzamt dan herhangi bir vergi cikarim yok(evi alirken hic bir yerden yardim almadim)
yoksa yaniliyormuyum ?

hknbln
20 Şubat 2016, 20:06
Clon Kardesim,
Bir ev icin borcun varsa onun finanzamtla pek alakasi yok, sen sadece kirada olan evin icin yaptigin harcamalari (Tamir vs.) vede Ödedigin Zinzenleri gider olarak gösterebilirsin.
Finanzamt aldigin kirayi gelir olarak görür ve bunun Vergisini senden alir.

Konuyu acan Arkadasa tavsiyem, eger isin garantiyse ve geri kalan borcu issiz gücsüs kalsan da ödeyebilirsen, elindeki parayla ek yatirim yap.
Mesela kirada daire alabilirsin, yada ilerisi icin Private Rente yap, (Riester yada Rürup), bunun icin yaptigin yatirimlari vergiden Sonderausgabe olarak düsebiliyorsun
Cogu Rentenversicherunglarda Einmalzahlung yapabiliyorsun, diyelim her sene 15000 € yapsan, kazancina göre bir kac bin euro Vergiden geri alirsin.

durak78
03 Mart 2016, 07:58
Kou acilali cok olmus ancak ekleme yapmak istdedim , farz edelimki borcunu ödedin 450€ aylik kazancina katki olur bunuda yil sonunda einkommensteuer icerisinde vergisini ödersin. yani su andaki yillik gelirine 5400€ daha eklenecek ve %14 einkommensteuer olduguna göre 756€ daha fazla vergi yükü simdiye kadar ödedigin verginin üzerine gelecek , ve zaten vergiden düstügün kredi zinsenini de daha düsemeyeceksin dolayisi ile ödemek borcu kapatmak bana mantikli gelmedi , sen zaten kredi faizi ödemiyorsunki ,ödedigin faizi vergiden düsüyorsun , faiz ödemedigin bir borcu neden kapatasinki ? bana elindeki parayla iyi kiraya verilebilinecek bir yerden daire almak daha mantikli geldi hatt o daier icinde bir kredi daha cekebilirsin.

bu benim düsüncem bir steuerberater degilim , en mantiklisi bir steuerberater ile görüsmek.

Ibrahim_07
12 Mart 2016, 16:49
Kardesim 70bin Euro büyük Para bence Almanya da faizler düsüken sen krediye devam et elindeki Para ile ben olsam gider Antalyadan Arsa alirim 3 seneye en az 15-20 bin Euro hatta daha fazla koyar arsa üstünde