PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sila Yolunda Basinizdan Gecen unutulmamis Anilar (Sohbet )

karam82
26 Aralık 2015, 20:22
Selam Arkadaslar

Böyle bir sohbet baslatalim dedim.

Basinizda Unutmadiginiz anilarinizi bizlerle paylasmak istermisiniz..??

Yasamis oldugunuz sorun olabilir, Ilginc bir ani olabilir kisacasi unutamadiginiz konuyu hem bilgi hem sohbet amacli bu konu altinda isterseniz anlatabilirsiniz.

Sürgün Sevdam
26 Aralık 2015, 20:32
ilk ben yazayim,

Sadece 1 defa arabayla gittim.
Tam 3 günde ancak vardim.Yata yata
Dönüste 3 gün gitti 6 gün.

Zaten 4 hafta izin vardi.

Macaristanda dönüste ta motoru vidasina kadar arama yapmislardi.

clon
26 Aralık 2015, 21:10
sene 1996 macaristan avusturya sinir kapisi 5 saat bekledik
------------------------------------------------------------

sene 1998 ipsala sinir kapisi
10 saat bekledik
------------------------------------------------------------------------------

ucak korkum oldugu icin hep arabayla gidip rezil olduk yollarda,Artik ucak korkusunu yendigim icin ucakla gidiyoruz...........

cenk1978
26 Aralık 2015, 23:52
Sene 1998, babam+2 abim ve ben....tr den dönerken Slovenya da yanlış yolu seçip meşhur Avusturya nin villah dagindaki sinir kapısına çıktık...didik didik aradılar bizi polisler, bütün gurbetçiler diğer kapıyı kullanirken siz niye buraya çıktınız demişti polis.

hOrOz
28 Aralık 2015, 00:02
ilk ben yazayim,

Sadece 1 defa arabayla gittim.
Tam 3 günde ancak vardim.Yata yata
Dönüste 3 gün gitti 6 gün.

Zaten 4 hafta izin vardi.

Macaristanda dönüste ta motoru vidasina kadar arama yapmislardi.

bende 1987 senesinde OPEL RECORD 75 PS ile 4 kisi ve üstte bagaj 3 günde gittim 4 günde geri geldim

1989 senesinde BMW 315 ile gittim oda 75 PS idi

1996 da AUDI80 B6 90 PS Italya üzeri gittim ..
Ancona ya vardik dediler gemi Bari den kalkacak hayda tekrar yola koyul
Yolda benzincide Köln Plakali bir araba görmüstüm ..üzerine alu merdivenler yüklemenmisti
Gemi ye vardik ...Belki hatirlarsiniz TOPAS diye bir sirketti
millet öyle park etmisti ki arabalar arasi 1 m ara koymuslar
Gemiyi yeniden düzenleyesi ye kadar 12 saat gecti
Neyse Yola koyulduk ..

50-60 yaslarinda bir amca filan genc arkadaslar konusuyorduk
Dedim ya arkadaslar adamlar dedim arabanim üzerine 2-3 Alu Merdiven atmislar filan
Amca dedi "O benim arabaydi " ben sus pus

36 satte Izmir dedik ama geri dönüs gemi ile 3 gün sürdü ....

Bir daha da arabayla gitmedim veya gidemedim

Ergene
28 Aralık 2015, 01:16
Yılını tam olarak hatırlayamıyorum ama eski Yugoslavya da savaş yeni bitmişti,
Hırvatistan ve Sırbistan olarak ayrılmışlardı.Neyse, TR dönüşü sabah saat 5:00
sularında Sırbistan/Hırvatistan sınırına geldik, tamda Gümrük memurlarının
vardiya değişimi...Yarım saat falan bekledikten sonra Hırvat memurlar yerlerini
aldı, tabii ilk müşteri(!) ben. Bayan memur bizim Pasaportları aldı inceledi inceledi
ve bana bıyıklarımı sordu (Pasapottaki resimde bıyıklarım vardı, ama ben TR de bıyıklarımı
kestirmiştim). Haydaaa! Hemen aklıma saçlarım geldi ( övünmek gibi olmasın ama, benim
alnım bayağı geniştir ), hemen camı aşağıya kadar indirdim, başımı tam olarak dışarı çıkararak, Bayan dedim, eskiden saçlarımda vardı ama, artık elimde olmayan nedenlerden onlarda yok.Bayan memur bana biraz baktıktan sonra gülümseyserek ayağa kalktı arkasını döndü sesli sesli güldükten sonra Pasaportlara damga bastı ve hala gülümseyerek bize iyi yolculuklar diledi.

Mondi67
08 Mart 2016, 23:19
Sene 1990 babamla türkiyeye giittik yugoslavyadan geri dönerken savaş başlamış yugoslavyada heryer asker ve bomba sesleri geliyordu 10 -15 gurbetciler birleşip korka korka geçtik yugoslavyayı

Balikesirli10
13 Nisan 2016, 20:19
Sene 2007 2 Arabayla Türkiyeye gittik
Sirbistan da dönüs Benzinlikde (OMV) uyalim dedik saat 2 civari Belgrad gectikden sonra Ben yatiyordum disaridan sesler geldi kalktim biri bizim Arabanin etrafindan dolaniyormus bende tam cikacaktim 3 Araba Köln Plakali geldi korne bastilar selektör caktilar adam da kacti dediler ücü indi Hemso S......z arabaya bakti heralde birsey yapacakti dediler yakalicaktik kacti dediler dedim sagolun yolunuz acik olsun eyvallah dikkatli olun dediler gittiler...
Aklimdan halen cikmiyor
Sene 2008 Giderken Benim BMW vardi Bulgarda Sinirdan sonra Polis Cekti saat 5/6 gibi iste komsu sen böyle giedemzsin Extra Kontrol olacak Bagaj felan derken Tam o arada 2 Mercedesli Gencler geldi Frankfurt Plakasi di hayirdir abi ne oldu dediler dedim iste böyle söyle Polise dogru gittim onlarda geldi Komsu hayirdir ne oldu dediler Polis sizin arkadasinizmi onlarda evet dediler beni kurtardilar Polis tamam Komsu sen gidebilirsin dedi onlarda Sagolsunlar unutulcak birsey degil...
Sene 2009 olacak 2 Araba Türkiyeye gittik
Macaristan Gümrük doludu Tompa üzeri gidelim dedik baya gittik siniri bulamadik hadi dönelim dedik Döndük 100/200 Metre gittik Karsidan Siyah Sharan Korne basti Selektör cakti El Kol Hareketi yapti Camdan bagirdi Arkamizdan gelin dedi onun arkasindada 10 Araba daha vardi Hepsi Korne bastilar Selektör caktilar sagolsunlar yardim ettiler hic unutamiyacam....
Sinira 5km kala bizim "cilgin Türkler" bildigimiz gibi birbirini solladilar....
Bunlar benim Basimdan gecti yada bende yasadim diyeyim cok cok sagolsunlar Haklarini Helal etsinler
Biz Yolda birbirimize Yardim ederek Sila Yolculumuz öyle basliyor öyle bitiyor

DJ TENAY
13 Nisan 2016, 20:54
Sene 1986 Araba Ford Taunus 2.0 Ghia. Eskiden Arabanin bagajini tiklim tiklim doldururduk, oda yetmez üstede bir bagaj takip dört bavulda oaraya atardik:) aynen o durumda benim süslü Fordla bulgarda otobanda gidiyoruz, rahmetli anam, hanim ve bir cocuk, gecenin 2 kisi birden bir gümleme oldu neye ugradigimi sasirdim, benim arka lastik 190 km ile giderken gümledi arabayi zar zor durdurdum, Allah korudu bir sey olmadi, O yüklü arabayi gece gece krikoyla kaldirdim yedek lastigi taktim, aksilik buya lastikte hava yok, bakindim etrafa kimse yok zifir karanlik, neyse dörtlüleri yaktim yavas yavas bi benzinlige kadar giderim dedim, Allahtan arkadan bir TIR geldi sellektör yapti ve önümde durdu, baktim 34 plakali, hayirdir abi dedi Lastikte hava yok dedim, sorun degil benim lastikten hava basarim dedi ve TIR in lastiginden hava basti Helallestik ve yola devam:) ...Eskiden her sene arabayla giderdim, tabii o zamanlar Navi felan yok Haritayla.. Anilar cok hangi birini anlatacam :) Bir keresinde BMW 2002 ile gittim Jugoslavjada Motor catladi 2000 DM ye jugoslav bana kendi Bmw sinin motorunu takti, Anlat anlat bitmez..

Saygilarimla

akbaba
13 Nisan 2016, 21:28
bir gidisimde, macar'dan sirbistana girecegim, Röszke'ye geldim.cok sira vardi ve Tompa yeni acilmisti,bende Tompa'ya gitmek istedim.
benzinligin ordan saga döndüm,Tompa'ya diye gidiyorum,otobandan cikip resmen köy yoluna girdim,hic araba yok...
gece 12 filan,arkamdan bir araba geldi ve uzun-kisa far yapmaya basladi,bana kenara cek der gibiydi,
tabii bende arabadan kacmaya calistim,bastim gaza,ben gidiyorum,araba geliyor,habire uzun-kisa far yakiyor.
yol biranda bitti ve yolun sonunda bir araba yan durup yolu kapatmisti,arkadaki arabada geldi. beni ortaya aldilar.
arabada esim,cocuklarim var, öndeki arabadan eli silahli iki kisi indi,bana dogru geldiler,arabayla kacacak yer yoktu.
hayatimda hic bu kadar korkmadim,demekki anlatilan izin hikayeleri dogru,izincileri soyuyorlarmis filan diye düsünmeye basladim.
silahli adamlar iyice yaklastilar,megerse bunlar Polis'mis.Tompa'ya diye tarla yoluna gidip kaybolanlar olmus,bu yüzdende polis yolu kapatmis.
bildigimiz polis gibi degildiler ama,üniforma tuhafti,araba desen polis arabasina benzemiyordu.
arkamdan gelip uzun-kisa far yapan arabadanda bir gurbetci geldi,beni yanlis yola girerken görmüs ve beni yakalayip uyarmak istemis....

deli-kadir
13 Nisan 2016, 23:15
Sene 1988 veya 1989, tam hatırlamıyorum. Ama yaşım henüz 8 veya 9, yani daha çocuğum. Ozamanlar bizde birtane sarı renk Ford Transit, birde yeşil renk Opel Record var. Bizim aile kalabalık. En küçükleri benim. Toplam 7 kardeşiz, en büyük abimiz ve ablamiz evli, artı anne baba. Yani toplam 11 kisi biz kalktık Türkiyeye iki araba yola çıktık. Ozamanlar yollar şimdi olduğu gibi komforlu değildi. Ezelden beri gidenler bilir.

Neyse, dediğim gibi daha cocuktum, hayal meyal hatırlıyorum bi yerde cok sıkışmıştım, acil tuvalete gitmem gerekiyordu. Ama akslik ya, uzakta yakinda tuvalet yoktu. Napcaz ne etcez derken bizim birader sağolsun sağa çekti. Bende aşağı indim. Bizimkinin aklına bi şaka geldi. Beni orda birakiyormus gibi arabayı bi kaç adım ileri aldı,. Bende ağlayarak arabanın arkasindan koştuğumu hatırlıyorum. Sonra araba geri durdu ve ben aglaya aglaya arabaya tekrar bindim. Ama bindigimde bizim biraderin keyfi kacmisti. Belliki rahmetli babamdan fircayi yemisti. Bende bunu anlayinca tabi ki yüreğim buz gibi oldu ve yüzümde kocaman bir gülümseme oldu. Sonra annemin kollarinda Gaziantepe kadar öylece gittik. Abimle bazen aklımıza gelir, hatırlıyor musun diye konuşuruz. Hey gidi günler hey

MiAy
08 Mayıs 2016, 10:19
Sene 1988 olmalı ehliyeti yeni almışım. Yaş 18-19 ilk araba ile izine gidişim. Yanımda abim, Almanya'dan Bulgara kadar o sürdü sonra dedi benim pilim bitti ben yanda uyuyorum. Türkiye'ye varınca ben alırım tekrar dedi.
İyi tamam sıkıntı yok dedim heyecanda var.
Bi süre gittikten sonra müziğin sesi duyulmuyor biraz daha acıyorum teybin sesini, biraz daha biraz daha açtıktan sonra abim uyandı be ne yaa dedi inliyor ortalık. Azalttı sesi ortalık halen inliyor.

Meğer egzoz orta yerinden kopmuş, ben öyle yere sürte sürte gidiyormuşum, onun çıkarttığı sesden duyamıyormuşum teybin sesini 😃

enak1905
08 Mayıs 2016, 11:05
macera cok sanziman mi dagitmadik, sofia da kaza mi yapmadik, neler neler, tüm sirbi ceza ödemekle gedim, telsiz den anons vermisler siyah bmw durdurun diye ha bire beni cekdiler, 500 euro ceza verdim sirb bitene kadar, her sene yeni bir hikaye ;) sirb da kayip mi olmadik gümrük kalabalik diye,

*05300
13 Mayıs 2016, 01:01
Naviler yeni cikmisti, bende telefona Naviyi yükledim Almanya dan ciktik yola. Bulgaristanda baktim gümrük cok dolu, gece saat olmus 12. Naviden baska gümrük sectim, devam. Navi beni Bulgaristanda tarlalarin arasina soktu. Bu arada arkamda bir araba belirdi. Ben hizlaniyorum, o da hizlaniyor ben yavasliyorum, ayni sekilde o da. Bir süre böyle devam ettik, yol iyice issizlasti. Arkamdaki araba bana sellektör yapmaya basladi, sanki dur der gibi, ben daha da hizlandim, o da arkamda. Bir süre sonra arkadaki araba beni solladi, yola enlemesine durdu. (Gece saat 2, tarlalari arasi, in cin top oynuyor) Arabadan bir adam indi, bana dogru geldi, cami ac diye isaret etti. Ben geri vitese taktim, kacacam, baktim adamin karisi birde kücük cocuklarini arabanin fari denk gelince farkettim. Cami azicik actim ingilizce ne istiyorsun diye sordum. Adam bana Türkce olarak Hemserim, sana dikkat ettim, gümrügü kalabalik görünce ciktin oradan gittin. Bende seni birsey biliyorsun zannettim, arkana takildim. Sen getirdin bizi gecenin bir yarisi bu tarlalara soktun dedi. Yahu be adam, ben sana kirmizi mühürlü davetiye mi gönderdim, gelmeseydin dedim. Eger istiyorsan takip et ama benimde bildigim bir yol degil dedim. En nihayetinde baska bir gümrük bulduk, orasi da gayet doluydu. Velhasil attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmedi.

Selamlar
05300 - Merzifon

Hemso27
13 Mayıs 2016, 21:34
Slm,

Kötü anım:
Bende geçen sene İstanbul dan Avusturya ya 42 Saat de geldim! Ortalama 36 saat de Gaziantep'e ulaşıyorum birdaha Arabayla gitmem diyorum İzin sezonu geldiğinde ah Vatan diyorum yine yola :D.
Komik anı olarak 8 sene önce yine İzine Arabayla gidiyorum oğlum Memlekete kadar soru sormaktan kafa şişirdi neyse biz Aksaray'a geldik mola veriyoruz one bune derken bir tane böcek gördü baba bune adı ne sormaya başladı dur yok bende o an aklima Aksaray böceği geldi onu dedim :D neyse Memlekete geldik benim Kayinpeder'e anlatıyor yolda Aksaray böceği gördük diye Ogün ve halen aklıma geldiğinde gülüyorum.
Nasipse bu sene yine Arabayla gidicem Allah herkese kazasız belasız bir yolculuk nasip etsin.

saruhanli
01 Haziran 2016, 15:06
slm ,
üc kere arabayla türkiyeye gittim . en son gidisimde yola cikmadan cocuklara söz verdim geze geze gidecegiz dedim . bismillah yola ciktik . sabah erken oldugu icin kahvalti yapmadan yola cikmistik . 100 kilometre gitmeden mola verdim . kahvaltimizi yaptik sonraki mola planlarimizi yapa yapa giderken birden hava bozdu .daha 2100 kilometre yolumuz vardi. bulgaristanin sonnuna kadar cok siddetli yagmur yagdi . yani anlicaniz geze geze gidelim derken baya bi ezile ezile gittik . türkiyede havalar cok gzeldi .
saygi ve sevgiler .

acemi10
09 Haziran 2016, 13:22
Slm Arkadaslar,

yil 1980 yada 1981, ben kücük cocuk, araba giderken uyumusum, bi uyandim araba duruyor, iceride ne Rahmetli Babam, ne Annem, nede ablam, kimse yok. Bende Babamin arkasinda oturuyorum, indim arabadan, saga bak sola bak kimse yok, korkmaya basladim. Arkamizda bi araba ama icerisi buhardan gözükmüyor, söför camini tikladim, Babam gili soracagim ya, adam uyanir uyanmaz buharli cama dogru bi kalkisi var smilie_tra_059, bana nasil bagiriyor, belli oda korkmus, aman Allahim daha gözünüm önüne geliyor o adam, korkudan arabanin öbür tarafina kostum hem agliyorum hem korkuyorum, birde baktim Beifahrer tarafinda battaniye üstüne yattip horul horul uyuyorlar. smilie_ban_005juhusmilie_b_019

Safak
28 Ağustos 2016, 11:56
Herkes on ile onbeş sene geriye gitmiş....Busene izine gidipte başın herhangi bir olay yaşayan yok.. bu sevindirici haber....

talo176
28 Ağustos 2016, 12:34
1996, annem babam ve 2 kardes vw bulli ile tr den almanya ya dönüs yaparken ve ben direksyon da iken italya da arka sag taraf da ki teker patlamisti..
rahmetli babam o zaman bana; "ulan, ne yaptin.. gec arkaya, artik ben kullanicam.."
yedek tekeri degistirdik ve babam gecti direksyona.. 1 saat sonra arka sol taraf patladi.. ben babama; "eee baba.. simdi kim kullanacak?"
otoban da olan notruf telefonlardan abschleppdienst cagirdik..
2 saat sonra geldiler ve arabamizi werkstatt a cektiler.. yeni tekeri taktilar ve adac de müsterimiyiz diye sordu.. babam karti cikartti ve adama uzatti.. adam numarasini yazip (para ödemeden) gidebilirsiniz dedi..
babam bana; "hemen arabaya bin bas gaza" dedi.. ben tabiki hemen gaza basip ordan kaybolduk..
bir kac dakika sonra ben babama, neden böyle acele etmemi istedigim soruya aldigim cevap.. oglum ben 2 senedir adac de üye degilim artik.. vallahi kart da da 2 sene gectigini görünce gülesim gelmisti..

---------------------

ayni zaman avusturya ya giris yapmadan 50 km önce babam benden benzinciye cekip benzin almami istemist.. arabanin da benzin lambasi yeni yanmisti ve sinira kadari varirim demistim.. yaklasip 10 km sinira varmadan, araba birden durmaya basladi.. gece ve köprünün üstünde..
cok sükür bir alman ailesi durdu bir kac dakika sonra.. derdimizi anlattiktan sonra beni sinira kadar götürdüler (elimde benzin teneke)..
ordan benzin alip bu sefer kimse yok.. ölü.. nasil gidicam dönüp düsünürken bir sprinter arabasi (yabanci plaka) geldi sinira, ben kol el sallayip dikkatimi ceken sürücü hic durmadan sinir kontrölüne kadari gitti ve orda durdu.. ben hemen arabaya kostum, beifahrerseite de kapiyi acip hemen oturdum..
"ist mir egal, du nimmst mich jetzt 10 km mit, mein auto steht da ohne benzin".. adam bana tip tip bakti ve elimde kanisteri görünce sadece basini egdi..
yaklasip 10 km sonra, arabaya yaklastigimda ben adam durabilirsin ve beni burda birakabilirsin dedim..
cok sükür sag salim vardim derken, yeni bir problem ile karsilastim..!!!
köprünün üstünde yazmistim ya.. karsiye gecis yok!!!
bizim seritten karsi serite bosluk var ve baya bir yükseklik.. karsiya da mesafe 1,5 metre felan..
ama.... cok sükür her bir kac (50? 100?) metre de gecis yolu varmis..

bu arada güzel bir konu acmisin karam hcm.. baya güzel komik heyecan seyler okuyacaz.. ok78rcp

NOT: bunu da yazmadan duramiyacam.. tr den avusturya ya bir bulut yoktu.. almanya ya giris yaptigimizda 10° havalar sogudu ve baya bulutludu.. aslinda her seferine böyle diyebilirim!

Gercekler
28 Ağustos 2016, 13:57
...babam karti cikartti ve adama uzatti.. adam numarasini yazip (para ödemeden) gidebilirsiniz dedi..
babam bana; "hemen arabaya bin bas gaza" dedi.. ben tabiki hemen gaza basip ordan kaybolduk..
bir kac dakika sonra ben babama, neden böyle acele etmemi istedigim soruya aldigim cevap.. oglum ben 2 senedir adac de üye degilim artik.. vallahi kart da da 2 sene gectigini görünce gülesim gelmisti..

Biran önce bul adamin borcunu öde. Biliyorsun demi, kul hakki yiyenin Cennet'e girme sansi hemen hemen yok? Baban suanda yattigi yerde takla atiyor, oglum acaba uyanipda bu isi hal edermi diye. Allah (c. c.) bile af edemiyor kul hakkini. Adami bulamazsan, Türkiye'deki bir müftlügü ara bu beladan nasil kurtulabilecegini sor.

Herseyi yap ama kul hakki yeme.

talo176
28 Ağustos 2016, 14:08
Hakli olsan da.. aradan 20 sene gecmis.. ben nasil bulayim adami kos koca italya da..

Beceriksizler forumDogru yeri olmasa da, ondan dünyadan ayiranlara bol dua ediyoruz..

Gercekler
02 Eylül 2016, 12:36
Var cözümü var. Bir güzel git bir hocaya sor. Büyük ihtimal o parayi baska yere bagislamam gerekecektir.

Arild
02 Eylül 2016, 21:06
Arkadaslar tum yazilar okudum ve eski gunleri hatirladim ve guldum vaay eski gunler dedim.
Bende basimdan gecen bi olayi anlatayim yil 1990 yugoslavyada cok dolandiricilik oldugunu giden arkadaslar soyluyordu helede benzin istasyonlarinda dikkat edilmesi gerektigini tembihlediler bana ve ben ilk defa arabayla gidiyorum ve yalnizim uzatmayayim yugoslavyaya vardim petrole calisan geldi doldur dedim fakat adam pompayi sifirlamadan dolduracak baktim sifirla da doldur dedim adam pompayi yerine koydu ve git sana benzin yok dedi gecenin bir yarisi nereye giderim diye baya dil doktum tabiki turkce biliyordu yalvardim ve sonucta aldim benzini ama odemeye gelince yine fazla istedi istasyonda da uc dort kisi vardi bu kadar degildi dedim ama nafile odedim sonucta.

Cankan14
23 Ekim 2016, 22:30
Sene 1987 kardesimle 2 araba Yola ciktik Sofia yi 15 km. Gectik Motor durdu bir daha calismadi . Opel Manta .Pazarcik kasabasina kadar kardesim cekti. Bu sirada cekme ipi kopa kopa bir metreye Indi.
O zaman Bulgraristan kominizimle yonetiliyor. Telefon ne gezer o zamanlar. Neyse Park yerinde Bulgar araba yardim Serivisine Rast geldik .Bulgar Lada ninin arkasina bagladi Yola koyulduk vakit oldu aksam isiklar yanimiyor Aku bitti . Gumruye geldik bulgar Benden buraya kadar Turkiye tarafina gecemem dedi bizi gumrükte birakti. Arabayi iterek gumrükten Turkiye,ye gectik. Edirnede o zamanlar Opel servisi yok .siradan tamirciler ugrasti yapamadilar .Kardesim cocuklari alip Yola cikti. Bir gün sonra Touring otomabil kurumunun cekiciysiyle Istanbul a Yola ciktik gunlerden cumartesi . Pazartesi Opel servisine vardik Dolapderede demez mi ustalar izinde sadece parca verebiliriz.dunyam basima yikildi.anadolu yakasinda küccuk bir Opel servisi var oraya gidin dediler . 2 saatte köpruyu gectik vardik Service .Ariza motora yag karisiyor ve atesleme yok dedim, abisinin arabayi hic indirmeden topkapiya gidin ancak bu arizayi Bosch sevisi yapar . Tekrar geriye topkapiya Bosch servisine vardik. Ariza tespit makinasini bagladilar. 5 dakiakada tesbit edip Steuergeräte i degistirdiler. 750 Mark Ödeyip Boluya Yola ciktik.

ask_olmazsa
17 Ağustos 2017, 13:55
O kadar anim var ki hangi birini anlatayim.
Isin garibi bugun 17 augustos ve Turkiyede depremin oldugu sabah 1999’da biz Kayseriden toplam 3 araba yola ciktik. Babam sagolsun cikacagimiz gunden bir gun once arabanin arka yaylarini degistirmis. Arabayi yukledikten sonra baktikki yaylar o kadar adi ki resmen araba coktu ve lastigin ust kismi nerdeyse gorunmuyor. Buna ragmen babam sinirlenip yol aldi ve yola koyulduk. Inanin bana araba duz yolda giderken bile yere degiyordu ve degdigi yerden ates atiyordu. Bunu goren diger yol arkadaslarimiz bizim arabadan ablami yanlarina aldilar ki arabanin arkasi biraz olsun kalksin diye. Buda yetmezmis gibi o yillarda cok meshur comlek peynirleri vardi. Babam bunlarda agirlik yapiyor diye yolda rastgelene dagitti. Herneyse Bolu’ya vardik. Bir de baktikki deprem dolayisyla Tem’i kapatmislar. Eski yoldan ve deprem bolgesinin kalbinden gecmek zorunda kaldik. Yollar ana baba gunuydu. Hatta o sabah ciktigimizda haberlerde bir binanin bir benzin istasyonunun catisina yaslanip dusmeden son anda kurtuldugunu kendi gozumuzle olay yerinden gecerken gorduk. Bu goruntuyu asla unutamiyorum. Normalde Kayseri-Kapikule 12-14 saat arasi surerken biz deprem dolayisiyla 1 gunden zor ciktik Turkiyeyi.
Macaristanda (Avusturya gumrugene varmadan) son benzinlerimizi aldik. Gumrukte ablamin daha once bindigi arabayi durdurdular ve gecirmediler. Bizler ise Avusturya da ilk benzinlikte durup beklemeye koyulduk. Aradan 1 saat gecti ve hala ortaliklarda yoktular. Bu yuzden ben ve yolcu arkadasim emniyet seritinden yuruyerek tekrar gumruge kadar vardik. Tam o sirada ablamlar gumrukten geciyorlardi ve bizi gorduler. Islemlerin bu kadar uzun surmesinin nedenini sorduk. Ve dediler ki, son aldigimiz benzin istasyonunda odeme yapmadan devam etmisiz diye bize durdurdular. Tekrar benzin istasyonuna gittik ve odemenin gercekletigini kamerada ispat ettik. Megerse benzin alan arkadasimiz benzini aliyor ve o sirada babasi odeme yapmak icin iceriye giriyor. Yogunluk dolayisilya tam o sirada da arkadasim arabayi ileriye aliyor ki yer acilsin diye. Neyse bunlara soyledik ki arabalar ilk benzin istasyonun da park edili. Siz ilerleyin biz ise yuruyerek geliyoruz. O esnada yururken sagima baktim. Birde ne goreyim, araziden bir asker cikti elinde silahla birlikte. Bize yonelip vize diye sordu. Arkadasim pasaportunu cikarip uzatti ardindan bana sordu. Bende aceleden yanima almaya unutmusum. Asker sorgusuz sualsiz direk elime kelepceyi gecirdi. Dedik ne oluyor? Seni yukarda ki kulubeye goturecegim dedi. Aradasim da benimle birlikte geldi ve bizi sorguya cektiler. Durumu anlatmama ragmen beni birakmadilar ve iceriye attilar. Arabamizin rengini plakasini ve nerde oldugunu soyledim. Askerler arabamiza kadar varip bizimkilerden pasaportumu almislar bizimkileri korkutmuslar. Oglunuz Viyana da mahkemeye cikacak diye. Aradan yarim saat kadar gecti ki baktim beni iceriden cikarip komutanin odasina goturduler. Baktim komutanin elinde benim pasaport. Icim o an bir rahatladi size anlatamam. Elinde cek defteri gibi bir defteri acip yanimda pasaport bulundurmadigim icin ceza kesti. Isin ilginc tarafi yanimda para da yoktu:) Sagolsun o sirada beni bekleyen arkadasim cikardi 30 Marki. Ardindan bize iyi bir firca daha cekip bir daha pasaportsuz adim bile atmamamizi soyledi ve bizi saldilar. Tekrar benzin istasyona vardigimizda ve bizimkilerin beni gormesiyle birlikte gozlerden dokulen yaslari ve o anki mutlulugu sizlere anlatamam :)

DJEko
17 Ağustos 2017, 14:29
bu sene 1ci ayda trye gittim giderken hersey güzeldi dönerken bulgarda sis lambam patladi ve araba alev amlaya basladi
o lanet ülkede böyle bir talihsizlik bayagi bir rezillik cekmistim

1093
20 Ağustos 2017, 18:42
evet ustalar bende sag saglim dün aksama dogru almanyaya geldim.cuma ankaradan cikmistim.ama sunu söylemeden gecemiyecegim.yollarda kuyruklarda beklemeden tir yollarindan yada acil gecis yollarindan sollayarak ileriye giden arkadaslara söylüyorum.ben hakkimi helal etmiyorum.bizi herhalde enayi zannediyorlar.

tempo66
31 Ağustos 2017, 03:11
Allah herkese sabir versin.

santicuma
16 Nisan 2018, 21:01
10 sene felan önceydi. Türkiyeye ilk defa araba ile gidiyoruz, iki ufak cocuk, tek araba, heyecan dorukta. Neyse besmele diyip ciktik yola, Allaha sükür sirbistana kadar gayet güzel geldik. Belgradi gectikten sonra bir an arabanin icine bir koku geldi, eksoz/gaz/benzin benzeri bir koku. Eyvah dedik, bulgar/sirbta motor bozulmaz insallah derken, korktugumuz basimiza geldi diye tedirgin olduk. Otoyolda cektim arabayi kenara, motora bakiyorum birsey yok, arabanin altina, eksoza baktim, birsey yok. Neyse, biraz daha gidelim dedik bindik gidiyoruz, koku daha da fazla gelmeye basladi, hortumlardan biri patladi galiba diyip düstük telasa, durdurdum arabayi tekrar kenarda, cocuklar hanim 10 numara tedirgin, tekrar kontrol ettim, birsey bulamadim, sonunda aldim telefonu elime, yapacak birsey yok ADAC yi arayacagim derken, hanim da cocuklara birseyler almak icin bagaji acti ve torbalardan birsey alirken beni cagirdi, ...elinde ne tutsun dersiniz, yolda birsey pisiririz diye yanimiza aldigimiz o kücük tüp ocagi!!!! Meger sibopu gevsemiz gaz kacirmaya baslamiz!!! Gülermisin aglarmisin dedim. Sonuc olarak tabiki rahatladik ve güldük ama ben epey sinirlendim. Aldim o bildiginiz kücük mavi yuvarlak gaz tüpünü, George Hagi baaabinda, üstüne yükledigim sinir adrenalini katarak, güzel bir voley vurusu ile Belgrad otoyolunun kenarindaki ucusuz bucaksiz yesilliklerine gönderdim :) Belki halen orda cürüyordur kerata :).
Sonra yolculugumuza devam ederken yesilliklerin icine vurup gönderdigim o mavi tüp aklima geldi ve cevreyi kirlettigim icin kendimden utandim :(

Babacko
03 Haziran 2018, 01:12
Sene 1989.Benim Yas 14. Amcam yengem ve iki amca cocuklari ile 54 PS Passat Diesel ile yola ciktik.
Araba tika basa dolu. 30-40km gitmeden ben uyumusum. Yengem beni yugoslavya da bir uyandirdi.Oglum karnin ac mi tuvaletin varmi diye.
10km gitmeden tak ben gene uyumusum. Sonra bir uyandim karanlik.Tesisdeyiz herkes uyuyor.
Arabanin yaninda el feneri ile bir Adam geziyor. Cami indirdim Adama almanca ingilizce karisik nerde oldugumuzu soruyorum. Adam anlamadigi icin türkce söylenmeye basladi.
Bir baktimki Türkiyedeyiz.
Yani butün yolculugu uyuyarak gecirmisim. Bu olayi amcam ile yengem hala anlatir konu acilinca.

akdenizli33
04 Temmuz 2018, 07:11
bzimde izin dönüsü Ankara Istanbul arasinda soygun olayi olmustu .arabanin camini kirip cantayi almislardi meaelsef pasaport para altinlar hepsi icindeydi .o izin dönusu bizim icin zehir olmustu.

webci
04 Temmuz 2018, 10:33
Arkadaslar siyah boyna veya sirta asilan cantalar varya yani bildigimiz memur cantalari degilde onlarin bir kucugu,onlari boynunuza asin,siz nereye canta oraya;-)ben bozuk paralari arabanin bos biryerine koyar otobanda bozdur bozdur maut verirdim..5/10 luk yapip boynumdaki cantanin bir bolumune koyar oradan yemek ve benzin icin harcardim..
Tomar tomar eurocuklarda gorunmemek sartiyla circirli bolume koyup gostermez hic cikartmazdim..pasaportlar,kimlikler,araba kagitlari,harcayacagim paralar izin boyu heryerde herzaman benle gezerdi,makasa karsida elim cantamin uzerinde olurdu..
Benim yegen ,ya dayi sen bu cantadan,cantada senden hic ayrilmiyor,ne var bunun icinde derdi..
Siz de boyle yapin,arabada degerli esyalarinizi yalniz birakmayin..
Zor bisey degil..dikkat devamli iyidir..
ALLAH a sukur bugune kadar da soyulup bir is basima gelmedi..