PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : [müjde] askerlik kanun tasarisi meclisten gecti.

hOrOz
22 Aralık 2015, 22:29
@alifuatduatepe
Yurt dışındaki Türklerin askerlik hizmeti için ödemeleri gereken 6 bin Avro'nun bin Avro'ya indirilmesini de öngören kanun tasarısı TBMM'de

bana göre bu tasari herkes icin gecerli olmayacak ama bir cok kisi yaralanabilecek
kanun geceince detaylari daha iyi anlayabilicegiz

CNN TURK Haberi
Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki askerlik hizmetini yerine getirmiş olmaları için
ödemeleri gereken 6 bin Euro'nun bin Euro'ya indirilmesini de öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarıya göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bağlı bulundukları yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla askerlik şubelerine başvurmak suretiyle,
1000 avro ya da karşılığı kadar yabancı ülke parasını ödemeleri kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken söz konusu ücret 6000 avro.

Bu düzenlemeden yararlanacak Türk vatandaşlarında şu şartlar aranacak:

- Yurt dışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurt dışında yaşıyor olmak
veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

- Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.

- Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.

- Başvuru tarihi itibariyle halen yurt dışında yaşıyor olmak.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
Ancak fazladan yapılmış ödemeler iade edilmeyecek.

http://www.trthaber.com/haber/turkiye/yurt-disinda-yasan-turklerin-askerlik-parasinin-indirilmesi-224332.html

http://i.hizliresim.com/PPMj4v.jpg

cotanak
23 Aralık 2015, 00:45
bu sartlardan anlasildigi uzere yurtdisinda dogan ve okuyan kisileri kapsayacak.yine bir akilli hamle ile bizim gibi garibanlar saft disi birakilmis bulunuyor.zaten burada dogan cocuklar turkiyeye gitip askerlik yapmayi dusunmuyor.ve cogu zaten turk vatandasligindan cikiyor.
insallah mecliste gorusurken bir iki akilli cikarda herkesi kapsayan bir tasari haline getiriler.ama benim umitim yok.bu sekilde cikacak gibi gorunuyor

karam82
08 Ocak 2016, 16:11
Bedelli Askerlik hakkinda Son durum yorum yaparken konu hakkinda yorum yapilmasina siyasi partiyi hedef gösterilmemesine özen gösterilsin...

Dövizli Askerlik Düzenlemesi Mecliste Kabul edildi,

http://www.mynet.com/haber/guncel/dovizli-askerlik-duzenlemesi-mecliste-kabul-edildi-2259736-1

http://www.trhaberler.com/dovizli-askerlik-duzenlemesi-mecliste-kabul-edildi/

Konu Icinde Siyasi Parti Ismi yada taraf tutar gibi mesaj cekmeden ( Helal Olsun, yada siyasi cikar amacli girisim vs gibi partiyi direk hedef göstermeksizin,
konuyla alakali sorusu olanlar icin konuyu islenmesi icin aciyorum, Parti Hedef gösterilen mesajlar direk silinebilinir...

Bora64
08 Ocak 2016, 18:30
Selam ben 43 yasindayim ve Alman Vatandasiyim.Ben bundan yararlanabilirmiyim?
Mavi kartim var. Türk vatandasligina gecmelimiyim. Neler yapmam gerekir. Önerileriniz nedir Arkadaslar?::
Saygilar sunarim.

fuk_18
08 Ocak 2016, 19:16
askerliginizi yapmadan alman vatandasi olduysaniz tekrar türk vatandasi oldugunuzda askerlik onunuze cikacaktir, haber daha yeni 38 yasindan sonrakiler icin durum ne olcak daha tam kesin degil ama yararlanma olasiligida vardir diye tahmin ediyorum

Selam ben 43 yasindayim ve Alman Vatandasiyim.Ben bundan yararlanabilirmiyim?
Mavi kartim var. Türk vatandasligina gecmelimiyim. Neler yapmam gerekir. Önerileriniz nedir Arkadaslar?::
Saygilar sunarim.

hOrOz
08 Ocak 2016, 19:35
konuyu ben 2 gün önce yazmistim ne yazik MOD arkadas silmisti..
tasari metni tam haliyle ele geciremedim

gecici 53 maddeye dikkat edin

gönderen Metin Külünk Milletvekili

cotanak
08 Ocak 2016, 20:03
sonunda butun yurtdisinda yasayan insanlarin bekledigi sekilde cikiyor.bu duruma getirenlerden allah razi olsun.yoksa 6000 euro odemek kolay degildi. kunun tasarisi tbmm de kabul edildi.sanirim cumhurbaskanin imzalamasi ve resmi gazetede cikmasi lazim yururluge girebilmesi icin. ben 2011de basvuruda bulunup ilk taksiti yatirmistim.bu durumda artik para yatirmamiza gerek kalmiyor.ben onu anladim suan icin

fuk_18
08 Ocak 2016, 20:10
simdi bu yayinladigin kagit neyin cevabi acikcasi onu anlamadim ya kusura bakma hangi sorunun cevabi. birde bunun tamamini paylasabilirsen cok super olur :)

cotanak
08 Ocak 2016, 20:36
metnin tamami burada..

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU…

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliğini yerine getirmeleri için ödedikleri 6 bin avroyu bin avroya düşüren düzenlemenin de yer aldığı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

07 Ocak 2016 Perşembe

Plan ve Bütçe Komisyonu, yer altı kömür sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ek maliyet artışlarının karşılanmasına destek verilebileceğine ilişkin düzenlemeyi kabul etti.

AK PARTİ Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığındaki komisyonda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri 3. gününde devam etti.

Komisyonda, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmede Maden Kanunu'na geçici bir madde ekleyen düzenleme kabul edildi.

Kabul edilen maddeye göre, linyit ve taş kömürü çıkaran özel hukuk tüzel kişilerinin ruhsat sahibi olarak işlettikleri yer altı maden işletmelerinde, fazla çalışma ücreti, yıllık izinlerin artırılması, çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesi, çalışanların ücretinin 2 asgari ücretten az olamayacağı nedenleriyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilebilecek.

Bu destekler, bakanlık bütçesine konulan ödeneklerden karşılanacak. Maliyet artışlarına ilişkin usul ve esaslar, bunların uygulanma süreleri bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, bu düzenlemenin, özel sektör madenciliğine hayat suyu getireceğini ve ton başına da çalışan işçi başına da olabileceğini ifade etti.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü Mustafa Aktaş, kanunun yürürlüğe girdiği 11 Eylül 2014 tarihi ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında, 5 firmanın, kendileri için 2 milyon 86 bin 806 ton kömür ürettiğini bildirdi.

Aktaş, TKİ'nin, bunun karşılığında firmalara kanundan kaynaklı olarak asgari ücretin 2 katına çıkarılması, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, yer altı işçilerine 4 gün ücretli izinlerine ek yapılması nedeniyle 18 milyon 331 bin lira ödediğini kaydetti.

1 Ocak- 31 Aralık 2015 tarihinde 5 firmanın, 8 milyon 59 bin 315 ton kömür üretimi gerçekleştirdiğini, karşılığında kanundan gelen farktan dolayı 139 milyon 205 bin lira ödeme yapıldığını anlatan Aktaş, ortalama ton başına 17 lira 27 kuruş fiyat farkı ödendiğini belirtti.

TKİ'nin firmanın ürettiği kömürün tamamını aldığına, sözleşmeleri ton başına olduğu için ton başına bedel ödediğine işaret eden Aktaş, "Kanundan önce, kömüre karşılık herhangi bir firmaya ton başına 70 lira 63 kuruş öderken, kanundan dolayı firmalara yansıtılması gereken 9,98 kuruş ilave edilerek, 2014'te kömürü 80 lira 61 kuruştan aldım" dedi.

Aktaş, TKİ'nin Kütahya'da, kendi imkan ve işçileriyle yer altında yaptığı üretimin maliyetinin 242 lira 68 kuruş olduğunu açıkladı.

Soma kazasından önce 2013'te 106 milyon ton kömür tüketiminin 80 milyon tonunun yerli, 26 milyonun ithal olduğunu aktaran Aktaş, "Soma kazasından sonra gelen düzenlemeler, maliyet artışları, ithal kömür fiyatlarındaki düşüş eğilimleri üretim kayıplarını getirdi. 2014'de 80 milyon tonluk yerli üretim 24 milyon ton azalarak 56 milyona geriledi. İthal kömürün 26 milyon olan payı 32 milyon tona çıktı. 2015'te ithal kömürün payı 35 milyon tona çıkardı, yerlinin payı 40 milyon tona geriledi" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, bu işletmelerde 6 bin 121 işçi çalıştığını, bu ek maddeyle, asgari ücretin bütçeden karşılanması halinde 133 milyon 699 bin liralık ek destekleme olacağını belirterek, "Bu işletmeleri teşvik edebilir. Eğer Soma kazasından önceki seviyeye ulaşırsa o tarihteki rakam 11 bin 472. Bu takdirde destek miktarı 250 milyon liraya ulaşmış olacak" dedi.

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, işverene kişi başı maliyetin bin 800 lira olduğunu bildirdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Tasarıya göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin avro yerine bin avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin avroyu defaten ödeyecek.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

Tasarı, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun kadrosuzluktan emeklilik hükümlerine tabi olan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıktaki 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını dolduran personelden, 29 Şubat 2016 tarihi itibarıyla emekliye ayrılma talebinde bulunanlara verilmesi planlanan emeklilik ikramiyesi miktarını belirliyor.

Buna göre, 29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunan albaylardan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta 30. hizmet süresini tamamlayanlara emekliliğe esas aylık tutarının 5,5 katı 19 bin TL, 29. yılını tamamlayanlara 11 katı 38 bin TL, 28. yılını tamamlayanlara 16 katı 57 bin TL emekli ikramiyesi ödenecek. Emekli ikramiyesi ödenen bu kişiler, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek.

Bu kişilerden, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla bir üst rütbeye terfi ettirilenler, talepleri halinde emekli olmayabilecek.

Bu personel, aidatlarını her ay düzenli olarak ödemeleri kaydıyla, Ordu Yardımlaşma Kurumu üyeliklerini devam ettirebilecek.

Tasarı, Değerli Kağıtlar Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Buna göre, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15'er TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 50 TL ödenecek. 31 Aralık 2016 tarihine kadar verilen nüfus cüzdanlarından 8 TL kağıt bedeli alınacak.

Elektronik İmza Kanunu'nda yapılan değişiklikte de elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri yer alıyor.

Tasarıyla, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan "nüfus cüzdanı" ibareleri "kimlik kartı" şeklinde değiştiriliyor ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere "biyometrik veri" ilave ediliyor. Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak.

Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak.

Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek.

Tasarı, nüfus cüzdanlarının bu yılın sonuna kadar düzenlenmesi ve dağıtılmasında uygulanacak usul ve esasları da düzenliyor.

Buna göre, Maliye Bakanlığı, nüfus cüzdanlarını, bakanlıkça tespit edilen şekil, ebat ve örneğine uygun olarak bastıracak. Nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığı'na gönderilecek.

Doğum bildirimleri kanuni sürede yapılırsa, nüfus cüzdanlarından değerli kağıt bedeli alınmayacak.

Nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılacak.

Evlendiğini süresi içinde bildirmeyenlere 80 TL para cezası verilecek. Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezası 480 TL'den 80 TL'ye, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL'den 500 TL'ye indiriyor.

Tasarıyla, diğer kanunlarda yer alan nüfus cüzdanı ve hüviyet cüzdanı gibi ibarelere yapılan atıfların tamamı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına yapılmış sayılacak.

Mali tatilin sona erdiği günü izleyen 5 gün içinde biten, bu düzenleme kapsamındaki kanuni ve idari süreler, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren 5. günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılacak.

Özel Tüketim Vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi ile gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarda mali tatil uygulanmayacak. Buna göre, hazine gelir-gider dengesinin gözetilmesi amacına yönelik olarak, bütçe gelirlerinde önemli bir paya sahip olan ÖTV ile banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi ile mali tatil nedeniyle beyanname verme süreleri uzamış olan vergiler aynı ay içerisinde Hazine hesaplarına intikal ettirilecek.

Beyana dayanan ve beyanname verme süresi mali tatil nedeniyle uzamış olan vergilerde ödeme süresi, beyanname verme süresinin son gününü izleyen günün mesai saati bitimine kadar uzamış sayılacak.

Tasarı, yer altı kömür sektöründe şahıslar adına üretim yapan işletmelerin maliyet artışlarını karşılamayı da amaçlıyor.

Linyit ve taş kömürü çıkaran özel hukuk tüzel kişilerinin ruhsat sahibi olarak işlettikleri yeraltı maden işletmelerinde, fazla çalışma ücreti, yıllık izinlerin arttırılması, çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesi, çalışanların ücretinin 2 asgari ücretten az olamayacağı nedenleriyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilebilecek.

Bu destekler, bakanlık bütçesine konulan ödeneklerden karşılanacak. Maliyet artışlarına ilişkin usul ve esaslar, bunların uygulanma süreleri bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

Kamu payı yüzde 50'den az olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler ile bunların iştirakleri ve bağlı ortaklıklarının denetimi, ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen ve Sayıştay'a gönderilecek bağımsız denetim raporları esas alınarak yapılacak.

Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'nin bilgisine sunacak.

Arslan81
08 Ocak 2016, 20:36
sonunda butun yurtdisinda yasayan insanlarin bekledigi sekilde cikiyor.bu duruma getirenlerden allah razi olsun.yoksa 6000 euro odemek kolay degildi. kunun tasarisi tbmm de kabul edildi.sanirim cumhurbaskanin imzalamasi ve resmi gazetede cikmasi lazim yururluge girebilmesi icin. ben 2011de basvuruda bulunup ilk taksiti yatirmistim.bu durumda artik para yatirmamiza gerek kalmiyor.ben onu anladim suan icin

Insallah ogledir. Bende ilk taksiti yatirdim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak

Paparazi39
08 Ocak 2016, 21:54
arkadaslar

parayi yatirmak icin hangi belgeler lazim
bilen varsa tskl

ali14
08 Ocak 2016, 22:43
bu güzeol haber

arkadaslar benimde bir sorum var ben suan 43 yasindayim ve asker kacagi gözüküyorum türkiyede 6000 € iken 1250/ yatirmistim sonra öyle kaldi

bu yasa benim icin de gecerlimi ?

yardimlar icin sag olun arkadaslar

saygilar

hOrOz
08 Ocak 2016, 22:49
bu güzeol haber

arkadaslar benimde bir sorum var ben suan 43 yasindayim ve asker kacagi gözüküyorum türkiyede 6000 € iken 1250/ yatirmistim sonra öyle kaldi

bu yasa benim icin de gecerlimi ?

yardimlar icin sag olun arkadaslar

saygilar

arkadasim yasa tam kimleri kapsiyor anlasilmiyor yukarida metine göre 38 yasinin sonuna kadar diyor
sizleride kapsiyor mu kapsimiyor mu kimse bilmiyor ..sanirim ileriki günlerde aciklamalar gelir
daha resmi gazete de yayinlanmadi ..

benim kanaitim eski leri kapsimiyor cünkü madde 1 de 38 yasi hala duruyor
simdi ne kadar yorum yapsak bos ... bir iki daha gün bekliyelim ..daha detayli bir aciklama gelir

cotanak
08 Ocak 2016, 23:03
Insallah ogledir. Bende ilk taksiti yatirdim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak
bunun devaminida iyi okumak lazim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

bu demek oluyorki.onceden basvurup 1250 euro odeyenlerde bu konuna tabi olacak (veya 2,3 taksit dahi odeyenler). AMA 1000 euronun ozerinde odedikleri paralar iade edilmeyecek.

insallah mecliste sorunsuz gecer.cunku henuz komisyondan gecmis hali bu.genel kuruldanda gecmesi lazim diye dusunuyorum

hOrOz
08 Ocak 2016, 23:08
bunun devaminida iyi okumak lazim.

bu demek oluyorki.onceden basvurup 1250 euro odeyenlerde bu konuna tabi olacak (veya 2,3 taksit dahi odeyenler). AMA 1000 euronun ozerinde odedikleri paralar iade edilmeyecek.

insallah mecliste sorunsuz gecer.cunku henuz komisyondan gecmis hali bu.genel kuruldanda gecmesi lazim diye dusunuyorum

simdi bu tasari gecip kanun oldu sayilir ... hükümette cogunluk oldugu icin gecmesi problem degil
baska seylerde yazacaktim ama siyasi olacak o yüzden girmeyecegim

cahil
09 Ocak 2016, 00:16
Hayirli Aksamlar arkadaslar,
bende gecen ayın 31.de 38 yasimi doldurmus oldum. Kanun cikacak diye bekledik ama simdi ne olur bakalim.
Aceba bizler de bu kanundan yararlanabilecegizmi görecegiz. 6000€ kanunda mesela yas siniri yokdu. 38 üstünde olanlar
taksit ödemesi yapamiyordu ve pesin ödemeleri gerekiyordu. Insallah yine öyle olurda, bizler de rahatlariz.
Hayirlisi olsun insallah.

Saygilar

ali14
09 Ocak 2016, 10:21
merhaba arkadaslar

cevaplar icin cok sag olun ilsallah bizi de kapsar yinede bu konu hakkinda duyum alirsaniz buraya ya yazarsaniz sevinirim

saygilar

dboxcu
09 Ocak 2016, 15:54
Ben burada sunulan kagittaki bir cümleden hic birsey anlamadim. Aciklayan olursa sevinirim.

Yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanununa tabi yükümlüler ...

Bu nedemek oluyor ?

hOrOz
09 Ocak 2016, 16:20
Ben burada sunulan kagittaki bir cümleden hic birsey anlamadim. Aciklayan olursa sevinirim.

Yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanununa tabi yükümlüler ...

Bu nedemek oluyor ?

anlamayacak bir sey yok
1076 nlu kanuna göre askerligini yedek subay veya yedek askeri memur olacak kisileri kapsiyor

bizler 1111 sayili kanuna tabiyiz

dboxcu
09 Ocak 2016, 17:40
anlamayacak bir sey yok
1076 nlu kanuna göre askerligini yedek subay veya yedek askeri memur olacak kisileri kapsiyor

bizler 1111 sayili kanuna tabiyiz

Tesekkürler , Bizler 1111 sayili kanuna tabiysek ek 1. Maddeki sartlar neler oluyor ?

msg38
09 Ocak 2016, 17:57
selam arkadaslar. aranan 4 sartda yas siniri yazili degil.

1000 EURO'YA ASKERLİK İÇİN ARANAN 4 ŞART

- Yurt dışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurt dışında yaşıyor olmak veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

- Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.

- Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Ancak fazladan yapılmış ödemeler iade edilmeyecek.

http://www.haberler724.com/4-sartli-1000-euroya-bedelli-askerlik-mecliste/1521/

cotanak
09 Ocak 2016, 20:27
selam arkadaslar. aranan 4 sartda yas siniri yazili degil.

1000 EURO'YA ASKERLİK İÇİN ARANAN 4 ŞART

- Yurt dışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurt dışında yaşıyor olmak veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Ancak fazladan yapılmış ödemeler iade edilmeyecek.

http://www.haberler724.com/4-sartli-1000-euroya-bedelli-askerlik-mecliste/1521/

hayir bu onceden meclise gelmeden olan durumu.tasari olarak sunulmasi beklenen buydu.fakat tasarinin gorusulmesi sirasinda bu sartlar degistirilmis durumda.
meclisten gecen durumu bu yukardakinden farkli.yurtdisinda 3 yildir calistigini belgeleyen herkes 1000 euroya tabi olacak.

dboxcu
09 Ocak 2016, 21:29
hayir bu onceden meclise gelmeden olan durumu.tasari olarak sunulmasi beklenen buydu.fakat tasarinin gorusulmesi sirasinda bu sartlar degistirilmis durumda.
meclisten gecen durumu bu yukardakinden farkli.yurtdisinda 3 yildir calistigini belgeleyen herkes 1000 euroya tabi olacak.

Ben yanlisin oldugunu düsünüyorum Arkadasim , forumda sunulan resimdeki kagitta yazilanlar eger kurulda kabul edilense ve gercekse orada yazani tekrar okurmusun lütfen.

Dövizli askerlik icin basvuranlardan , EK 1 inci maddedeki sartlari tasiyanlar 1000 euro ödeyecek diyor .

Simdi bu EK 1 inci maddeki sartlar nedir ?

Resimdeki Madde 1 ve Madde 2. karistiriyor yada o resim gercek degil.

cotanak
09 Ocak 2016, 21:37
ben consoloslugun sayfasindan okudum.ve dogru oldugunu dusunuyorum.herkes 1000 euro olacak sart 3 yil yurtdisinda yasamak.diger sartlar gecersiz.
kaynak burada;
Yurtdışı askerlikte son durum ne? Yurtdışında 3 yıl çalışana gurbetçi dövizle askerlik için 1.000 Euro ödeyecek..Yurtdışında yaşayan vatandaşların yararlanacak olduğu Yurtdışı askerlik 1000 Euro (Dövizle Askerlik ) kanununda değişiklik yapıldı.TBMM’ye sunulan teklifin kapsamı genişletilerek yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına sağlanan dövizle askerlik, tüm hak sahipleri için 6 bin Euro’dan bin Euro’ya indiriliyor. 3 yıl yurtdışında işçi ya da işveren olarak bulunan herkes bu haktan yararlanabilecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tartışmaya neden olan düzenlemeye muhalefet, “Askerlik ucuzlatılıyor mu?” diye tepki gösterdi.

Komisyona AK Partili vekillerin imzasıyla verilen önerge ile yasa teklifinde bulunan düzenlemenin kapsamı genişletiliyor. Teklifin ilk halinde sadece çifte vatandaşlar için 6 bin Euro’luk bedelin bin Euro’ya indirilmesi öngörülüyordu. Önerge ile 6 bin Euro’ya bedelli askerlik yapma hakkı bulunan bütün gurbetçiler ve Türk vatandaşları bu kapsama alındı. Böylece 125 bin kişiyle sınırlı olan düzenlemeden yararlanabilecek kişi sayısı 557 bine çıktı. Düzenlemeye göre, yurtdışında üç yıl boyunca işçi ya da işveren olarak oturduğunu belgeleyenler, çifte vatandaş olup olmadıklarına bakılmaksızın 38 yaşına kadar başvurmaları durumunda bin Euro döviz ödemek suretiyle askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Komisyonda bu değişikliğin gerekçesi olarak, yurdışında yaşayan gençlerin 6 bin Euro ödeyecek durumda olmadığı için Türk vatandaşlığından çıkması gösterildi. Düzenlemenin Türk vatandaşlığından çıkışı yavaşlatacağı belirtildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eleştirileri yanıtlarken, çifte vatandaşlığa sahip 90 bin yükümlünün, 6 bin Euro’luk dövizli askerlik bedelini ödeyemedikleri için Türk vatandaşlığından çıkmak istediklerini söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Kişinin 3 çocuğu varsa, 18 bin Euro eder. Oradaki Türklerin durumu, ‘6 bin Euro ne ki?’ şeklinde değil. Nasıl Türkiye’de işsizlik varsa, Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da da var. Askerlik veya dövizle askerlik bedelinin yüksekliği gibi gerekçelerle Türk vatandaşlığından çıkma eğilimi vakıadır.”

MHP’li üyeler terörle mücadele varken indirime tepki gösterirken, CHP’li Zekeriya Temizel, bir vatandaşın, “Askerliği ucuzlatıyor musunuz?” diye sorduğunu söyledi, HDP’li Garo Paylan ise kamu vicdanını rahatsız eden bir mesele olduğunu söyledi.

http://www.konsoloslukrandevu.com/dovizle-askerlik-1000-euroyurtdisi-askerlik-1000-son-durum/

dboxcu
09 Ocak 2016, 21:39

Arkadasim bu resim sahte mi ? Yazilanalar fake mi ?

Bende bilmiyorum forumda Milletvekili yollamis diye yazilmis , ben bu belgeye göre konusuyorum benim yanlisimda olabilir .

Eger bu belge dogruysa herkes Madde 1 i okuyor ve dövizli askerlik herkese 1000 euro olacak diye düsünüyor ama iyi okuyunca o madde yedek subaylar ve memurlar icin .

Madde 2 ise bizim icin gibi duruyor , 1000 euyo ödemek icin Ek 1 Maddeki sartlari tasimak gerekiyor diyor o sartlar nedir bende bilmiyorum .

cotanak
09 Ocak 2016, 22:00
bu kagidin nereden bulunup buraya koyuldugunu bilmiyorum.ama ekonsolosluk benim verdigim bilgileri yaziyor ve orada herkes yararlanacak yaziyor sa ben ona itibar ederim.
o kaynaga gore benim anladigim herkes 1000 euroya dovizli askerlik yapacak.tabiki yasa resmi gazetede yayinlanmadan uygulamaya konulmuyor.ama ben hukumet oy cokluguna sahip oldugu icin boyle meclistende gecer diyorum.insallah herkesi kapsar.

dboxcu
09 Ocak 2016, 23:28
bu kagidin nereden bulunup buraya koyuldugunu bilmiyorum.ama ekonsolosluk benim verdigim bilgileri yaziyor ve orada herkes yararlanacak yaziyor sa ben ona itibar ederim.
o kaynaga gore benim anladigim herkes 1000 euroya dovizli askerlik yapacak.tabiki yasa resmi gazetede yayinlanmadan uygulamaya konulmuyor.ama ben hukumet oy cokluguna sahip oldugu icin boyle meclistende gecer diyorum.insallah herkesi kapsar.
Arkadasim verdigin sayfayi bire bir okudum , ama bu herkezi kapsadigi nerede yaziyor ?

Benim okudugum oranin yazdigina göre herkezi degil 38 yasini doldurmamislari kapsiyor.Lütfen dogru okuyalim.

Benim kabul edebilecegim tek kaynak eger fake degilse forumda sunulan resimdeki kanun tasarisi.

fuk_18
10 Ocak 2016, 03:39
http://www.mynet.com/haber/guncel/dovizli-askerlik-duzenlemesi-mecliste-kabul-edildi-2259736-1

bu haberde ne yaziyorsa o dogdurur neden bu kadar inanmamakta diretiyorsunuz anlamiyorum ve o kagdin eskimi yenimi oldugunuda bilemiyoruz tum 3 gun icinde cikan askerlik tasarisinda yukardaki mynette oldugu gibi yaziyor herkesi kapsamasi gerekirdi öylede olcak insallahda bana göre bu duruma daha önce cok para verip yapanlar bozuluyor biraz ve onlar anlamamazliga veriyor yeni yasayi

Arkadasim verdigin sayfayi bire bir okudum , ama bu herkezi kapsadigi nerede yaziyor ?

Benim okudugum oranin yazdigina göre herkezi degil 38 yasini doldurmamislari kapsiyor.Lütfen dogru okuyalim.

Benim kabul edebilecegim tek kaynak eger fake degilse forumda sunulan resimdeki kanun tasarisi.

A.Eren
10 Ocak 2016, 04:37
Arkadaşar hiç tartışmaya gerek yok bir kaç gün daha sabr edelim, bu paylaşılan metin komisyondan böyle geçmiş olabilir ama genel kurulda oylama esnasında bir önerge ile de değişebilir, herşeyin hayırlısı.

Tanyel
10 Ocak 2016, 08:33
http://www.hurriyet.com.tr/dovizli-askerlik-duzenlemesi-mecliste-kabul-edildi-40037489

Yukaridaki linkte gerekli bilgi var.
Tasarinin ilk halindeki sartlar alt komisyonda kaldirilmis sanirsam ve herkesi kapsiyacak sekilde meclisten gecmistir. Torba yasa icerisinde oldugu icin bu saatten sonrada degismez
Simdi Cumhurbaskani imzasi ve daha sonrada Resmi gazetede yayinlanmasini beklememiz gerekli. Sanirsam 2 hafta icinde kanunlasir...

ali14
10 Ocak 2016, 10:22
merhaba arkadaslar

net te gezinirken bu yaziyi buldum burada 39 yas üstüde bu yeni düzenlemeden yalarnacak yaziyor

yazi söyle

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm bu hususlar dikkate alınarak, bedelin 6000 Euro’dan 1000 Euro’ya düşürülmesini içeren önerge kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda ele alınacak kanun tasarısının yasalaşmasıyla yurt dışındaki yükümlüler üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmak şartıyla 1.000 Euro ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlarımız da 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

kaynak

http://www.munihinsesi.com/haber-4183-indirimli_askerlikte_kapsam_genisliyor.html

saygilar

dboxcu
10 Ocak 2016, 10:39

bu haberde ne yaziyorsa o dogdurur neden bu kadar inanmamakta diretiyorsunuz anlamiyorum ve o kagdin eskimi yenimi oldugunuda bilemiyoruz tum 3 gun icinde cikan askerlik tasarisinda yukardaki mynette oldugu gibi yaziyor herkesi kapsamasi gerekirdi öylede olcak insallahda bana göre bu duruma daha önce cok para verip yapanlar bozuluyor biraz ve onlar anlamamazliga veriyor yeni yasayi
Arkadasim ben diyorun ki meclise sunulan ve kabul edildigi söylenen kanun tasarisini görmeden insanlara ümit vermeyin.

Bak herkezi kapsayacak diyorsun ama verdigin linktekte 38 yasina kadar basvuranlar diyor , lütfen dogru okuyalim!

dboxcu
10 Ocak 2016, 10:43
Arkadaşar hiç tartışmaya gerek yok bir kaç gün daha sabr edelim, bu paylaşılan metin komisyondan böyle geçmiş olabilir ama genel kurulda oylama esnasında bir önerge ile de değişebilir, herşeyin hayırlısı.
Hocam kimse kimseyle tartismiyor , burada meclis komisyonunundan gecen ve bir milletvekilinin yolladigi bir belge üzerine konusuluyor.

Belge gercekse orada yazan bizim beklentilerimizi karsilamiyor.Bazi arkadaslar belge yerine nette cikan haberlerle ümit tacirligi yapiyorlar.

dboxcu
10 Ocak 2016, 10:51
merhaba arkadaslar

net te gezinirken bu yaziyi buldum burada 39 yas üstüde bu yeni düzenlemeden yalarnacak yaziyor

yazi söyle

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm bu hususlar dikkate alınarak, bedelin 6000 Euro’dan 1000 Euro’ya düşürülmesini içeren önerge kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda ele alınacak kanun tasarısının yasalaşmasıyla yurt dışındaki yükümlüler üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmak şartıyla 1.000 Euro ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlarımız da 1000 Euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

kaynak

http://www.munihinsesi.com/haber-4183-indirimli_askerlikte_kapsam_genisliyor.html

saygilar

Hocam netteki haberlere inanmayin , bakin daha önce ne haberler cikti , her sayfa ayri birsey yaziyor.

Meclis komisyonuna sunulmus ve kabul edilmis bir kanun tasarisi var , bu tasari dediginiz gibi daha oylanacak.

Forumda bu topikte kanun tasarisini tartisiyoruz cünkü bu tasari kabul edildi ve belgelendi diye , yoksa forum yöneticileride bu webdeki yalan yanlis haberler üzerine konusmaya izin vermezlerdi.

fuk_18
10 Ocak 2016, 11:52
senin takildigin nokta yas siniri, pardon ben eski sartlarda ile devam edecek diye diretigini anladim kusura bkma dedigin gibi suanda yazilan 38 yasina kadar herkezi kapsicak 38 yasindan buyukler ne olcak orasi suanda bilinmiyor onuda dedigin gibi sonra zaten aciklarlar

Arkadasim ben diyorun ki meclise sunulan ve kabul edildigi söylenen kanun tasarisini görmeden insanlara ümit vermeyin.

Bak herkezi kapsayacak diyorsun ama verdigin linktekte 38 yasina kadar basvuranlar diyor , lütfen dogru okuyalim!

hOrOz
10 Ocak 2016, 12:46
Belge 100% orginal belgenin sahibi kanun tasarisini veren
*** Parti Milletvekilinin komisyondaki görüsmelerden sonra gecen metnin resmidir

kanun hakkinda sorulari olanlar Mustafa Yeneroglu na Facebook Twitter veya mail ile sorabilir..
bu arada Yeneroglu nun babasi bu sabah Köln de vefat etmistir .. O yüzden önümüzde ki günler de size pek ulasamaz

Asagida yazilanlara göre benim anladigim cezali ,taksit borcu veya kacak durumda olanlarin son bir kez 1000€ ödeyip bu isi kapatacaklari ...

bu konuda Mustafa Yeneroglu nun basin aciklamasi 06.01.2016
Dövizle askerlik kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu,
‘‘Dövizle askerlik bedeli konusunda yurt dışındaki vatandaşlarımızın ihtiyacı doğrultusunda gerekli adım atıldı.
Bedel, vatandaşlarımızın hukuki şartları ve ekonomik durumları dikkate alınarak 1000 Avro’ya düşürülüyor.’’ açıklamasında bulundu.

Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada, ‘‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız askerlik yükümlülüğünü,
sahip oldukları hukuki oturum durumları itibarıyla, Askerlik Kanunu kapsamında belirtilen bedeli ödeyerek yerine getirmektedirler.
Bu kapsamda gündemde olan dövizle askerlik bedelinin yüksekliği konusu çözüm bekleyen sorunların başında yer almaktadır.
Buna binaen Başbakanımız tarafından bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesi sözü verilmiş ve bu vaat hükûmetimizin son olarak açıkladığı Acil Eylem Planında yer almıştır.

Daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız gibi dövizle askerlik meselesi, sadece ‘‘ödenecek tutar’’ bağlamında değerlendirilmemiştir.
Yürürlükteki bedelin yüksek olması, yurt dışındaki vatandaşlarımızın, özellikle de yurt dışında doğmuş ve büyümüş gençlerimizin
Türkiye ile olan aidiyetlerinin geliştirilmesi çabalarını zorlaştırmıştır. Ayrıca 38 yaşından büyük, cezalı pozisyondaki yükümlü vatandaşlarımızın
Türkiye ile olan sosyal bağlarından koparak ülkemizden uzaklaşmalarına neden olmuştur.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm bu hususlar dikkate alınarak, bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesini içeren önerge kabul edildi.
TBMM Genel Kurulunda ele alınacak kanun tasarısının yasalaşmasıyla yurt dışındaki yükümlüler üç yıl süre ile
fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmak şartıyla 1.000 Avro ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.
Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlarımız da 1000 Avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle uzun süredir gündemde olan dövizle askerlik konusuna yurt dışındaki vatandaşlarımızın
toplumsal ve ekonomik durumlarına uygun bir şekilde köklü bir çözüm getirilecek, ülkemizle olan bağlarını güçlendirici yönde adım atılmış olacaktır.’’, dedi.

dboxcu
10 Ocak 2016, 13:03
Belge 100% orginal belgenin sahibi kanun tasarisini veren
*** Parti Milletvekilinin komisyondaki görüsmelerden sonra gecen metnin resmidir
[I]

Haber bana AA Ajansinda calisan akrabam tarafindan bildirildi ilk mesajda da yaziyor

Burada Particilik veya Siyaset yapmiyorum sizlere sadece bilgilendirmek istiyorum

kanun hakkinda sorulari olanlar Metin Külünk veya Mustafa Yeneroglu na Facebook Twitter veya mail ile sorabilir..
bu arada Yeneroglunun babasi bu sabah Köln de vefat etmistir .. O yüzden önümüzde ki günler de size pek ulasamaz

[COLOR="#FF8C00"]bu konuda Mustafa Yeneroglu nun basin aciklamasi 06.01.2016
Dövizle askerlik kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu,
‘‘Dövizle askerlik bedeli konusunda yurt dışındaki vatandaşlarımızın ihtiyacı doğrultusunda gerekli adım atıldı.
Bedel, vatandaşlarımızın hukuki şartları ve ekonomik durumları dikkate alınarak 1000 Avro’ya düşürülüyor.’’ açıklamasında bulundu.

Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada, ‘‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız askerlik yükümlülüğünü,
sahip oldukları hukuki oturum durumları itibarıyla, Askerlik Kanunu kapsamında belirtilen bedeli ödeyerek yerine getirmektedirler.
Bu kapsamda gündemde olan dövizle askerlik bedelinin yüksekliği konusu çözüm bekleyen sorunların başında yer almaktadır.
Buna binaen Başbakanımız tarafından bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesi sözü verilmiş ve bu vaat hükûmetimizin son olarak açıkladığı Acil Eylem Planında yer almıştır.

Daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız gibi dövizle askerlik meselesi, sadece ‘‘ödenecek tutar’’ bağlamında değerlendirilmemiştir.
Yürürlükteki bedelin yüksek olması, yurt dışındaki vatandaşlarımızın, özellikle de yurt dışında doğmuş ve büyümüş gençlerimizin
Türkiye ile olan aidiyetlerinin geliştirilmesi çabalarını zorlaştırmıştır. Ayrıca 38 yaşından büyük, cezalı pozisyondaki yükümlü vatandaşlarımızın
Türkiye ile olan sosyal bağlarından koparak ülkemizden uzaklaşmalarına neden olmuştur.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tüm bu hususlar dikkate alınarak, bedelin 6000 Avro’dan 1000 Avro’ya düşürülmesini içeren önerge kabul edildi.
TBMM Genel Kurulunda ele alınacak kanun tasarısının yasalaşmasıyla yurt dışındaki yükümlüler üç yıl süre ile
fiilen yabancı ülkelerde çalışmış olmak şartıyla 1.000 Avro ödemeleri hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.
Yeni düzenlemeyle 39 yaş üzeri ve şu anda cezalı pozisyondaki vatandaşlarımız da 1000 Avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle uzun süredir gündemde olan dövizle askerlik konusuna yurt dışındaki vatandaşlarımızın
toplumsal ve ekonomik durumlarına uygun bir şekilde köklü bir çözüm getirilecek, ülkemizle olan bağlarını güçlendirici yönde adım atılmış olacaktır.’’, dedi.

Hocam benim senden ögrenmek istedigim ;

Senin konuda sunmus oldugun resimdeki belge gercek mi fake mi ?

Eger gercekse ek 1 Maddeki sartlar nelerdir ?

FENERBAHCEM57
10 Ocak 2016, 13:30
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti. Tasarıya göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin Euro yerine bin Euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin Euro'yu defaten ödeyecek.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin Euro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

ilk teklif te 10 sene yurt disinda oturma yada calisma sarti vardi, Istanbul milletvekili Metin Külünk abimizin bizzat verdigi teklif ile bu yukarida verdigim sekli ile kabul edildi.

hOrOz
10 Ocak 2016, 13:47
Hocam benim senden ögrenmek istedigim ;

Senin konuda sunmus oldugun resimdeki belge gercek mi fake mi ?

Eger gercekse ek 1 Maddeki sartlar nelerdir ?

arkadasim bak 20 kere yazdim sen hala bu belge sahte mi gercek mi diye soruyorsun
ben gercek diyorum sen hala soru soruyorsun inanmiyorsan Milletvekili Metin Külünk ün Facebook sayfasina gir orada da var
Hatta bu Tasarinin Babasi sayilan Köln den Milletvekili secilen Mustafa Yeneroglu Facebook sayfasindan takip edebilirsin ve basin aciklamasini zaten yazdim ...

sen hala EK 1 maddesini soruyorsun resim deki madde EK 1 yeni hali ....Türkce ile yazilmis EK 1 maddesi 1. fikrasi asagidaki gibi degistirilmistir 3.fikra iptal edilmistir yazyior

eski EK1 Maddesi 1 Fikra
1111 Sayılı Askerlik Kanunu EK Madde 1
(Değişik birinci fıkra:30.11.2011-6252/1 md.)
Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da
sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile
fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri
Memurlar Kanununa tâbi yükümlüler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar
durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı
ile askerlik şubelerine başvurmaları, 10.000 Avro veya karşılığı kadar yönetmelikte
belirtilecek yabancı ülke parasını, başvuru tarihinden itibaren 38 yaşını tamamladıkları yılın
sonuna kadar ödemeleri hâlinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar; öngörülen dövizi başvuru
sırasında def’aten ödeyebilecekleri gibi, dörtte birini başvuru sırasında, kalanını 38 yaşını
tamamladıkları yılın sonuna kadar olan süreiçinde en çok üç eşit taksitte ödeyebilirler.

Bu Kanunun 4’üncü paragrafı hükmü kapsamında hazırlanan ve 20.07.2013 tarihli ve
28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2013/5048 sayılı Bakanlar
Kurulu Kararı uyarınca, yükümlüler tarafından ödenecek döviz miktarı 6.000 Avro’ya
indirilmiştir

dboxcu
10 Ocak 2016, 14:35
arkadasim bak 20 kere yazdim sen hala bu belge sahte mi gercek mi diye soruyorsun
ben gercek diyorum sen hala soru soruyorsun inanmiyorsan Milletvekili Metin Külünk ün Facebook sayfasina gir orada da var
Hatta bu Tasarinin Babasi sayilan Köln den Milletvekili secilen Mustafa Yeneroglu Facebook sayfasindan takip edebilirsin ve basin aciklamasini zaten yazdim ...

sen hala EK 1 maddesini soruyorsun resim deki madde EK 1 yeni hali ....Türkce ile yazilmis EK 1 maddesi 1. fikrasi asagidaki gibi degistirilmistir 3.fikra iptal edilmistir yazyior

eski EK1 Maddesi 1 Fikra
1111 Sayılı Askerlik Kanunu EK Madde 1
(Değişik birinci fıkra:30.11.2011-6252/1 md.)
Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da
sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile
fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri
Memurlar Kanununa tâbi yükümlüler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar
durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı
ile askerlik şubelerine başvurmaları, 10.000 Avro veya karşılığı kadar yönetmelikte
belirtilecek yabancı ülke parasını, başvuru tarihinden itibaren 38 yaşını tamamladıkları yılın
sonuna kadar ödemeleri hâlinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar; öngörülen dövizi başvuru
sırasında def’aten ödeyebilecekleri gibi, dörtte birini başvuru sırasında, kalanını 38 yaşını
tamamladıkları yılın sonuna kadar olan süreiçinde en çok üç eşit taksitte ödeyebilirler.

Bu Kanunun 4’üncü paragrafı hükmü kapsamında hazırlanan ve 20.07.2013 tarihli ve
28713 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2013/5048 sayılı Bakanlar
Kurulu Kararı uyarınca, yükümlüler tarafından ödenecek döviz miktarı 6.000 Avro’ya
indirilmiştir

Burada verdigin ek 1 Yedek Subaylar ve Yedek AskeriMemurlar Kanununa tâbi yükümlüleri kapsiyor.

hOrOz
10 Ocak 2016, 14:43
arkadasim nerede yaziyor kusura bakma kötü yazacaktim ama son anda vazgectim
birde okudugumuzu kavrayabilsek

Ya arkadas resimler le kanun metinleriyle yazyiorum ordan buradan kahve köselerinden toplama bilgilerle degil

onlar icin gecen kanun degisik onuda kanunun icine yazmislar ne yaziyor
yabanci ülkede bulunan
1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tâbi yükümlüler
sadece onlarida bu yasa kapsamina almislar

dboxcu
10 Ocak 2016, 14:53
arkadasim nerede yaziyor kusura bakma kötü yazacaktim ama son anda vazgectim
birde okudugumuzu kavrayabilsek

onlar icin gecen kanun degisik onuda kanunun icine yazmislar ne yaziyor
yabanci ülkede bulunan
1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tâbi yükümlüler
sadece onlarida bu yasa kapsamina almislar

Madde 1 de yas limiti verilmis. 38 yasina kadar basvurularini yapanlar diyor.

Madde 2 de kanuna gecici madde eklendigi yaziyor !

Eklenen Gecici Madde 53 de ise , dövizli askerlikten yararlanamak isteyenlerden ek 1.madde deki sartlara uyanlar 1000 euro ödeyecek diyor.

Kim ek 1. maddeki sartlara uyuyor kim uymuyor belirtmemis.

Bu tasarida ek 1.madde sartlari yazilmamis , 38 yasi üzerinde cezali durumda olanlardan bahsedilmemis.

Ben bu sekilde okuyorum resmi .

hOrOz
10 Ocak 2016, 16:08
ben zaten cezali olanlarin durumu izah ettim sadece Milletvekilinin aciklamasi öyle diyor ..

kanun ciksin detayklari belli olur kim yanar kim kalir bilimem

her kanun herkesi memnun edecek diye bir durum yok herhalde devamlki biri aksi sekilde etkilenir

smeilet
10 Ocak 2016, 16:25
Hayirlisi olsun.

Paparazi39
10 Ocak 2016, 16:35
arkadaslar

yarin itibariyle simdi konsolosa gidip 1000 euroyu yatirabiliyoz mu yoksa gazete mazete yazisi beklenecekmi

cotanak
10 Ocak 2016, 16:43
arkadaslar

yarin itibariyle simdi konsolosa gidip 1000 euroyu yatirabiliyoz mu yoksa gazete mazete yazisi beklenecekmi

hayir beklemek lazim.bu yasa baska bir takim yasalarla torba yasa olarak cikiyor.buyuk bir ihtimalle bir iki haftaya kadar imzalanip yururluge girecektir.benim anladigim artik kimse askerlik parasi yuksek diye kafasina takmasin.38 yas veya ustu farketmez ama herkes 1000 euro odeycek.

thaflowkilla
11 Ocak 2016, 22:01
Ben iki yasimda Almanya'ya geldim. Yasim suan 30, yani 85 dogumluyum. Ben bu yasadan yararlanabiliyormuyum? Bana kalirsa, cok karisik bir yazi olmus ve herkes farkli birsey anlatiyor gibi.

Diger sorun ise, ödemek icin ne yapmam gerekiyor, neler gerekli?

Tesekkürler

talo176
11 Ocak 2016, 22:06
sende yaranabiliyorsun tabiki..
sartlari burda (http://www.mustafayeneroglu.com/yeneroglu-yurt-disinda-yasayan-vatandaslarimiza-yonelik-dovizle-askerlik-bedeli-1000-avroya-dusuruluyor/) okuyabilirsin.

hOrOz
11 Ocak 2016, 22:21
aslinda elimde cezali olanlarin durumu hakkinda da bir tweet daha var ama tasdik ettiremedigim icin yayinlamiyorum

fuk_18
11 Ocak 2016, 22:22
:) yasa bas bas bagriyor dimi

sende yaranabiliyorsun tabiki..
sartlari burda (http://www.mustafayeneroglu.com/yeneroglu-yurt-disinda-yasayan-vatandaslarimiza-yonelik-dovizle-askerlik-bedeli-1000-avroya-dusuruluyor/) okuyabilirsin.

ali14
11 Ocak 2016, 22:29
aslinda elimde cezali olanlarin durumu hakkinda da bir tweet daha var ama tasdik ettiremedigim icin yayinlamiyorum

bu konuda bir bilgiye ulasir ve bizimle baylasirsan seviniriz

saygilar

talo176
11 Ocak 2016, 22:29

kusura bakma h0r0z arkadasim, ama o zaman bir sey yazmaz olsaydin keske..

hOrOz
11 Ocak 2016, 22:32
kusura bakma h0r0z arkadasim, ama o zaman bir sey yazmaz olsaydin keske..

o zaman benim yazdigim son konuyla ilgili olanalri silin

dboxcu
11 Ocak 2016, 23:09
Bence konu kapatilmali , kanun resmi gazetede yayinlaninca tekrar acilmali ;

Cünkü konu resmi yayinlanan kanun tasarisi yerine kulaktan duyma sözler , milletvekili sitelerinin reklamlari ve herbiri farkli yazan web sayfalarinin linkleriyle ilerliyor.

hOrOz
11 Ocak 2016, 23:24
Bence konu kapatilmali , kanun resmi gazetede yayinlaninca tekrar acilmali ;

Cünkü konu resmi yayinlanan kanun tasarisi yerine kulaktan duyma sözler , milletvekili sitelerinin reklamlari ve herbiri farkli yazan web sayfalarinin linkleriyle ilerliyor.

"Temel kanun" olarak iki bölüm halinde 12 Ocak Salı gününden itibaren Genel Kurulda görüşülecek tasarının bitmemesi halinde Meclis, 15 Aralık Cuma günü de çalışacak.

Prens-66
11 Ocak 2016, 23:27
Ozaman Ustam, Kanun tasarısı yürürlüğe geçene kadar Konu kapansın, Resmileşir ise, tekrar devam edilir

talo176
11 Ocak 2016, 23:27
"Temel kanun" olarak iki bölüm halinde 12 Ocak Salı gününden itibaren Genel Kurulda görüşülecek tasarının bitmemesi halinde Meclis, 15 Aralık Cuma günü de çalışacak.
ocak demek istemissindir umarim?

hOrOz
11 Ocak 2016, 23:31
ocak demek istemissindir umarim?

evet tarih hatasi

konuyu kapatalim gereksiz cok mesaj var

kanun gecince yeni bir daha acalim

karam82
12 Ocak 2016, 00:27
Konu Görüldügü üzerine sorular ve yanilltici bilgilerle doldugu icin.
Bu Konuyu suan icin Kapatiyorum.

Ileriki Sürecte Resmi Gazete yayinlandiginda Konu Temizden yeni konuyla tekrar acilir.

Bu Konuda Bilgi Amacli okumak isteyenler icin kapali halde tutuyorum.

Konuya Siyaseti katmadan konu cercevesinde bilgilendirme yapildigi icin ayriyeten tesekkür ederim.

müsadenizle daha fazla karisiklik yasanmamasi icin simdilik konu Kapanmistir..